Dagblad voor Schiedam en omstreken Abbas schrikt van vredeswil eigen Franse premier biedt opnieuw vrede der dapperen aan ft 1 Prinses Wilhelmina vraagt herdenking verkeersdoden V.S. BRENGEN SATELLIET IN BAAN ROND DE AARDE „Verkenner VII" gaat zeven vraagstukken te lijf Eerste ruimtevaarder van V.S. moet drie maal om de aarde DE ALGERIJNSE OORLOG Eisenhoiver vandaag 69 De moeilijkheden in Portugal Geen topoverleg vóór januari Veiligverkeers- Zeven Amerikaanse candidaten weten nu waar ze aan toe zijn Zaligverklaring Pius Xll gevraagd Drie kinderen bij brand omgekomen Show dag in Nijmegen Sint Laurens weer in gebruik i Het weer. Paus benoemd adminis trator in Oporto GEDIFFERENTIEERDE LOONVORMINC KONINGIN^ ONDERSTEUNT VOORSTEL Nieuwe commandant smaldeel V Militairen zouden bij oefening bijna zijn verdronken Op hoogte van 160 km DRAMA IN HEEZE Soekarno nodigt Khroesjtsjev en Mikojan uit Te veel verzuïln bij Buitenlandse Dienst? Prinses Beatrix geeft Amerikaanse geschenk door aan Paramaribo Patroons willen liever prijsverlaging Vrij zonnig weer Het weer in Europa WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 New York Times: Allen in koor: „Wij ook" VOOR MENEER. Waardeer het, dat Uw no-iron-overhemd ets niet geel maar hagel wit en kreukvrij zijn. En dat, zonder dat mevrouw ze ooit strijkt. Ze behandelt ze, na het wassen, zo nu ets dan met echfa-wolwit, Ja, die zelfde wol wit van echf a, die haar vergeelde wol weer zo smetteloos wit en elegant maakt. Dinsdagavond heeft in Heeze een brand gewoed, die aan drie kinde ren het leven heeft gekost. Air-conditioning voor nieuw diakonessenhuis Lonen in schildersbedrijf St.-Lucas tegen verhoging met 5 zonder door berekenen - nieuwe edamscne courant Ferhat Abbas, die zich premier noemt t an de voorlopige Algerijnse re gering, is blijkbaar geschrokken van zijn eigen woorden. Het Franse week blad „Jours de France" publiceerde gisteren een interview met de Algerijn se opstandelingenleider, waarin stond, dat hij bereid was een delegatie naar Parijs te zenden ten einde daar te on derhandelen over een militair bestand. Zijn voorwaarde was, dat men het er tevoren over eens diende te zijn, dat dit geen capitulatie van Algerijnse kant betekende. Het interview deed in Parijs allerlei hoopvolle verwachtingen ont staan. Maar gisteravond deelde een woordvoerder van de „voorlopige Alge rijnse regering" te Tanger mee, dat Ferhat Abbas de bedoelde woorden nimmer gesproken heeft en dat hij „Jours de France" trouwens helemaal geen onderhoud heeft toegestaan. Het blad van zijn kant handhaafde de juist heid van zijn artikel naar „letter en geest". De authenticiteit van het inter view bljjkt volgens de redactie uit de bij het artikel gepubliceerde foto's. Op een van deze foto's ziet men Ferhat Ab bas en twee andere opstandelingenlei ders in gesprek met de correspondent van het blad. In de Franse Nationale Vergadering heeft premier Michel Debré inmiddels het aanbod van president do Gaulle van een „vrede der dapperen" aan de lei ders van de Algerijnse opstand officieel hernieuwd. Generaal de Gaulle heeft vorig jaar op 25 oktober gezegd, dat de leiders van de opstand zich in verbin ding konden stellen met de Franse am bassades te Tunis of Rabat en hij be loofde hun een vrijgeleide naar Parijs. Debré zei gisteren, dat de regering de nodige instructies heeft gegeven, opdat de besprekingen te allen tijde kunnen beginnen. Hij zei, dat de op- FERHAT ABBAS De president van de Verenigde Sta ten, Dwight David Eisenhower, viert vandaag zijn 69ste verjaardag in de plaats, waar hij geboren is, Abilene in Kansas. Voor hij gisteren daarheen Vertrok, zijn hem op het Witte Huis te Washington door tal van Republikeinse organisaties geschenken aangeboden. In Abilene was de president aanwezig bij het leggen van de eerste steen voor de bibliotheek, waarin later zijn presi dentiële documenten zullen worden on dergebracht. korte toespraak deed Eisenho- de vrije landen om werken aan een de thans nog standelingen ook waarborgen zullen ontvangen voor een ongehinderde te rugkeer voor het geval de bespre kingen zouden mislukken. Premier Debré heeft aan de voorzit ter van de Nationale Vergadering schriftelijk meegedeeld, dat hij de vertrouwenskwestie verbindt aan de goedkeuring van de regeringspoiitiek inzake Algerije. Het is voor het eerst in de geschiedenis van de Vjjfde Repu bliek, dat de premier hiertoe overgaat. Men is ervan overtuigd, dat Debré op een stevige meerderheid kan rekenen. 46 van de 71 Mohammedaanse en Europese vertegenwoordigers uit Al gerije, die niet bijster gelukkig zjjn met de toekenning van het recht van zelf beschikking door de Gauiie aan Alge rije, ontbraken gisteren, toen Debré zijn verklaring aflegde. De premier zei nog, dat eventuele onderhandelingen met de leiders van de Algerijnse op stand uitsluitend beperkt zullen blij ven tot een militair bestand. Hij ontken de, dat toekenning van het recht van zelfbeschikking in strijd zou zijn met de grondwet. Paus Joannes XXIII heeft de moei lijkheden tussen het bisdom Oporto en de Portugese regering voorlopig opge lost door voor dit diocees een adminis trator te benoemen, zo meldt het KNP. In een officieel communique deelt het Portugese ministerie van buitenlandse zaken mee, dat de hulpbisschop van Oporto, mgr. F. de Andrade e Silva, be noemd is tot apostolisch administrator. De bisschop van Oporto, mgr. A. Fer- reiro Gomes, verliet in juli van dit jaar Portugal. Hij ging naar Rome. Zijn ver trek was het gevolg van de kritiek van de bisschop op het bewind van premier Saiazar. Tijdens de presidentsverkiezingen van vorig jaar zond de bisschop van Oporto aan premier Saiazar een brief met kritiek op zjjn beleid. Mgr. Gomes verweet Saiazar, dat zijn autoritaire be wind oorzaak is van sociale onrecht vaardigheid en dat daardoor het land door een anarchistisch-communistische opstand bedreigd wordt. Saiazar ant woordde met een openlijk dreigement kerkelijke leiders „aan banden te leg gen". Het Amerikaanse blad „New York Ti mes" meldt vandaag dat volgens de Ame rikaanse regering op zijn vroegst in janu ari een topconferentie kan worden ge houden. Indien in november of decem ber een topconferentie gehouden zou worden, zouden de westelijke landen niet voldoende tijd hebben voor voor bereidingen. Bovendien zou de Amerikaanse pre sident, Eisenhower, graag eerst een rap port ontvangen van de commissie die hij in de zomer heeft gevormd om de gehele ontwapeningskwestie te bestu deren. De commissie heeft i januari is streefdatum voor het uitbrengen van het rapport. Het Amerikaanse leger heeft gisteren te Cape Canaveral een satelliet van 41,45 kg. gelanceerd, die thans onder de naam „Verkenner Vil" een baan rond de aarde beschrijft. In de satel liet bevinden zich instrumenten voor ze- veil verschillende proeven, waarvan het grootste deel betrekking heeft op de stralingsactiviteit. De „Verkenner VII" heeft de vorm van twee afgeknotte ke gels, die met elkaar zijn verbonden, en draagt deswege nu de bijnaam „Gyro scoop". Men heeft deze vorm gekozen terwille van de stabiliteit. Vorige Ame rikaanse satellieten hebben namelijk geschommeld op hun tocht door de ruim te. Sinds 31 januari hebben de Ameri kanen nu dertien satellieten in een baan om de aarde of de zon gebracht. Men In een wer een beroep op vrijwillig samen te program voor hulp aan in ontwikkeling achterblijvende landen. Een van de doeleinden van de Ame rikaanse politiek noemde hij het schep pen van een wereldeconomie waarin elk land voldoende economische onaf hankelijkheid zou krijgen om het leven van zijn onderdanen op een voldoende hoog peil te kunnen brengen. Dinsdag heeft de commandeur H. A. W. Goossens, voormalig commandant zeemacht in de Nederlandse Antillen, het bevel over smaldeel V overgeno men van de kapitein ter zee H. M. L. E. van Oostrom Soede, die thans ge plaatst; is bij het ministerie van Defen sie (Marine) ter beschikking van de chef marinestaf. De com lando-overdracht geschiedde tijdens een „alle hens voor de boeg' aan bom-d van Hr. Ms. vliegkamp^chip Karei Doorman. Het Tweede-Kamerlid Borst (CPN) heeft aan minister Visser van Defensie gevraagd, of het deze bekend is, dat zich eind september een vijftigtal mi litairen van het garderegiment .grena dier-s op beve] van een eerste luitenant bij Oosterbeek in de Rijn hebben bege ven, waarbij paniek ontstond en enkele drenkelingen door hun kameraden moes ten worden gered. Verder vraagt de heer Borst welke, maatregelen tegen de luitenant zullen worden genomen. Advertentie Het onderzoekcentrum te Langley van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bijzonderheden mee gedeeld over de tocht van do eerste Amerikaanse ruimtevaarder. Deze pio nier zal in een „Mercury"-satelliet drie maal 0111 de aarde wentelen op een hoogte van 160 kilometer. De satelliet zal na viereneenhalf uur in de omgeving van de Bahama-cilanden in de Atlanti sche Oceaan, niet zover van Cape Ca naveral, naar de aarde terugkeren. Zoals bekend is, zijn er zeven Ameri kaanse kandidaten voor de eerste ruim tevaart. Het Amerikaanse bureau voor rpim- De Italiaanse kathol :eke artsenver eniging heeft bij paus Joannes een ver zoekschrift ingediend, waarin 0111 de zaligverklaring van paus Pius XII wordt gevraagd. De petitie is ingediend bij gelegenheid van de eerste jaarher denking van het overlijden van paus Plus XII. Dit meldt het K.N.P. tevaart heeft voorts bijzonderheden be kendgemaakt van een project dat be oogt twee mensen - over zes of acht jaar - een reis naar de maan te laten maken. De reis naar de maan moet twee en een halve dag duren. De 3.000 kg zware capsule, die de mannen niet zullen verlaten, moet landen op een daartoe geschikte plaats, die van te vo ren door een „padvinder"-raket is be paald. Op de maan kunnen de ruimtevaar ders wetenschappelijke onderzoekingen doen tot de astronomische omstandighe den gunstig zijn voor de terugreis. Dit betekent dat zij twaalf dagen op de maan zullen blijven. Voor de reis naar de maan zijn vier rakettrappen van ca. 1,5 miljoen pond stuwkracht elk nodig. De drie eerste trappen worden tijdens de reis afgewor pen, de vierde trap dient als basis voor de start van de terugreis. Een vijfde rakettrap is voldoende voor de reis maan-aarde, en mogelijk zal een zesde trap worden gebruikt om de vaart van de raket bij het naderen van het aard oppervlak af te remmen. In elk geval zullen de raket en de capsule waarin de mannen verblijven van remparachutes worden voorzien. De Amerikaanse fa briek North American Aviation werkt thans aan de ontwikkeling van een ra ketmotor met een vermogen van 1,5 miljoen pond. Hiervoor is een bedrag van 400 miljoen gulden beschikbaar ge steld. Men verwacht dat de motor over vier a vijf jaar gereed is. ehat, dat de „Verkenner VII" een le vensduur van twintig jaar zal hebben. De satelliet is gelanceerd met behulp van een viertrapsraket van het type „Juno II". Deze raket, die 60 ton weegt, bestaat uit een gewijzigde Jupiterraket plus drie kleinere trappen. Met de „Ju no II" is op 3 maart j.l. met succes de „Pionier IV" gelanceerd, die in een baan om de zon is gekomen. De „Ver kenner VII" is uitgerust met twee ra diozenders, waarvan de seinen al door verscheidene stations zijn opgevangen Volgens een station te Southampton in de staat New York maakt de „Verken ner VII" geluiden als van een doedel zak. De satelliet zelf heeft een lengte van 115 cm. en een doorsnede van 90 cm. Zijn baan ligt tussen 50 graden noorder breedte en 50 graden zuiderbreedte. De kortste afstand tot de aarde bedraagt 557 km., de grootste 1070 km. De satel liet draait in 101 minuten rond de aar de. Do lancering van gisteren is een her haling van de proef, die op 16 juli j.l. is mislukt. Toen werd de „Juno II" opzet telijk vernietigd, nadat gebleken was, dat de raket uit zijn koers was. De instrumenten aan boord van de „Verkenner VII" zullen opheldering moeten brengen over de volgende ze ven problemen: 1. Het stralingsevenwicht. Aan de bel de polen geeft de aarde meer energie aan de ruimte terug dan zij van de zon krijgt. Aan de evenaar is het net het omgekeerde. Men wil deze energie-over dracht bestuderen. 2. De intensiteit van de ultra-violette „Lyman-alfastraling". Van dit onder zoek verwacht men belangrijke gege vens over de radio-activiteit, geprodu ceerd door de uitbarstingen op de zon. 3. Het opsporen van drie categorieën primaire deeltjes met behulp van een ïomsatiekamer. 4. De frequentie van de kleine meteoor stenen. 5. De sterkte van de kosmische stra len in de „Gordel" van de krachtige stralingszone. Het gaat hier om een ge vaar voor toekomstige ruimtevaarders, op welk gevaar voor het eerst is gewe zen door de Amerikaanse geleerde Ja mes Van Allen. 6. De levensduur en de weerstand te gen slijtage van de zonnebatterijen. 7. Verschillende temperatuursmetin- gen. Omstreeks half tien ontstond de brand in de woning van de weduwe j S. van de Velde. Het vuur werd ontdekt door een passerende ver-1 keersgroep van de rijkspolitie, die onmiddellijk begon te redden wat er nog te redden viel. Zij hoorden op de bovenverdieping kinderen roepen, doch daar het oude huis onmiddellijk in lichterlaaie stond, kon men de kinde ren niet meer bereiken. De moeder was niet thuis en de kinderen NelJy, twaalf jaar oud, Annie van acht jaar en Leo van vier lagen te bed. Zij zijn later, onherkenbaar verminkt, uit het huis gehaald. De brandweer van Heeze bestreed het vuur met vier. stralen en was bin nen tien minuten de brand volledig meester. Toen was de zolderverdie ping echter reeds geheel uitgebrand. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Advertentie IMP. OUD-HAARLEM President Soekarno van Indonesië heeft gisteren te Djakarta een Russi sche parlementaire delegatie ontvangen, die onder leiding van de heer Noerit- din Moechitdinov, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Opperste Sovjet, op het ogenblik een rondreis door Indonesië maakt. Soe karno herhaalde tegenover hem zijn uit nodiging aan premier Khroesjtsjev en de vice-premier Anastas Mikojan om een bezoek te brengen aan Indonesië. Dit melden Reuter, Tass en UPI. Aan de vooravond van het congres van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat vandaag in Nijmegen wordt gehou den, hebben zowel prinses Wilhelmina als koningin Juliana een boodschap aan de voorzitter van het verbond, jhr. T. H. Rnëll, gezonden over veilig verkeer en het instellen van een veiligverkeers- dag. Prinses Wilhelmina zegt in haar j brief: „Overtuigd, dat uwe vergadering i en ik diep geschokt zijn door en mer- 1 leven met het lijden en leed van de duizenden en duizenden, die tengevolge van de roekeloosheid in het verkeer hun leven lieten, van hunne nabestaan den en zij, die levenslang geheel of gedeeltelijk lichamelijk ongelukkig werden, wil ik de aandacht van uwe vergadering vragen voor de overwe ging van een jaarlijks aan te wijzen dag van rouw en bezinning teneinde hen allen te gedenken." Koningin Juliana zond vanuit pa leis Soestdijk aan ihr. Roëll het vol gende telegram: „Gaarne wil ik het voorstel ondersteunen door mijn moe der bij uw verbond ingediend. Voort durend ondergaan wij deze ramp, die in ons land jaarlijks een zo ontstel lend aantal doden en gewonden vergt Erger nog is, dat wjj aanhoudend aan dat gevaar blijven blootgesteld. Het ergste evenwel is, dat wij bij deze langzaam werkende ramp niet die ontzetting ervaren, die wij bij een plotseling gebeuren gevoelen, zoals bij de watersnood in 1953. Die dreef ons tot daden en staat voor immer gebrand in ons geheugen. Bij deze aldoor en voortgaande ver nieling van leven en levensgeluk past ons, dunkt ook mij, niet alleen het ne men van alle mogelijke maatregelen ter beveiliging van het verkeer, maar ook het gemeenschappelijk herdenken met warmte en met eerbied van hen, die tengevolge van het verkeer heen gingen, of die daardoor een groot leed kregen te dragen. Dit zijn wij, dunkt mp, verplicht aan hen en aan ons zelf." Jhr. Roëll las de brief van prinses Wilhelmina en het telegram van konin gin Juliana voor tijdens het jaardiner van het verbond, dat werd bijgewoond door minister Korthals, door de se cretaris-generaal van zijn ministerie, mr. Gieben en door afgevaardigden van een aantal verkeers- en vervoers- 'bonden. De minister van Verkeer en Water staat zei in de rede, die hü tijdens het diner hield, dat hij als een van de voornaamste taken van zijn ambtspe riode ziet het veiliger maken van het verkeer. „Zoveel als in mijn vermogen ligt", aldus minister Korthals, „zal ik streven naar verbetering en uitbreiding van het wegennet. Een goede weg is Oostenrijk - De vroegere Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Os kar Helmer, is onderscheiden met de Nansen-medaille voor het jaar 1959 we gens verdienstelijk werk voor de vluch telingen. (Van onze Haagse redactie) De Tweede Kamer heeft gevraagd of sommige hoofden van posten van de Buitenlandse Dienst niet wat vaak afwe zig zijn, anders dan voor dienstzaken. De vraag wordt gesteld naar aanleiding van een wetsontwerp van minister Luns tot wijziging van de begroting 1958. Hier bij zou o.a. de post representatietoela gen aan ambtenaren, die bij afwezigheid van het hoofd van de post deze op de standplaats moeten vervangen, een wij ziging ondergaan. Grote Rotter da voorwaarde voor veilig een onmisbare verkeer." De bewindsman zei diep bewogen te zijn door de boodschappen van prinses Wilhelmina en koningin Juliana ên her innerde daarbij aan de boodschap van prinses Wilhelmina in 1956 en aan haar mededelingen aan het verbond in 1958. „De vraag: hoe stil te staan bij de slachtoffers van het verkeer raakt ons allen. Wij zullen ernstige aandacht aan het voorstel ,van prinses Wilhelmina moeten geven en ik zal daarvoor na der contact met het Verbond voor Vei lig Verkeer opnemen," aldus minister Korthals. De minister prees verder de uitste kende samenwerking tussen de over heid en het verbond op het punt van de verkeersveiligheid. Naar zijn me ning zijn beide werkzaamheden niet meer uit elkaar te denken. Deze acti viteit kan slechts worden gestaakt in dien de weggebruiker geleerd heeft, hoe hij de weg behoort te gebruiken. Daartoe echter zal nog een lange en moeizame weg moeten worden afge legd, aldus de heer Korthals. Tijdens haar reis naar de Verenigde Staten heeft prinses Beatrix een air conditioning installatie ten geschenke ontvangen. Prinses Beatrix heeft dit geschenk gaarne aanvaard en bestemd voor de operatie-afdeling van het nieuw te bouwen diaconessenhuis te Parama ribo, waartoe Suriname thans door mid del van de radioactie „4 maai Z een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandse volk doet. Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mede. Een voorstel tot vijf procent loons verhoging voor de werknemers in het schildersbedrijf zal niet vrijwillig wor den geaccepteerd door de Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons St. Lucas, die dinsdag in Enschede in congres bijeen was. Een bespreking over deze loonsverhoging heeft reeds met de werknemersbonden plaats ge vonden maar van werkgeverszijde wil men deze loonsverhoging niet accep teren omdat geen toestemming zal werden gegeven in 1960 de compen satiemaatregelen in de prijs door te berekenen. Een commissie van werkgevers en werknemers vergaart thans cijfersmate- riaal alvorens men opnieuw aangaande deze materie aan de conferentietafel zal plaats nemen, aldus deelde de heer H. Kok uit Eindhoven, voorzitter van St. Lucas in zijn openingsrede mede. Kri tiek uitte de voorzitter op het feit, dat zijns inziens de middenstand in t.e ge ringe mate in de Tweede-Kamerfractie van de KVP is vertegenwoordigd. Naar aanleiding vr het regeringsstreven het huidige prijsniveau met het oog op onze export-positie te handhaven meende hij, dat te weinig wordt gestreefd naar prijsverlagingen i.p.v. loonsverhogingen. Voorgesteld is aan de beunhazerij in het schildersbedrijf bij bedriifschapsver- ordening paal en perk te stellen en niet via de vestigingswet. Oostenrijk. President Scharf, die thans een bezoek brengt aan de Sovjet- Unie, heeft gisteren in het Kremlin een „vriendschappelijk en hartelijk ge sprek" gevoerd met premier Khroesj tsjev. (UPI) Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog en overwegend zonnig weer. Koude nacht met hier en daar mist. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen. Zwakke wind. Zon: 7.03-17.48. Maan: 17.28-5.35. Het hogedrukgebied boven Europa is nog in omvang toegenomen. In ons land blijft daardoor de wind aflandig, terwijl tamelijk droge lucht wordt aangevoerd. De wolkenvelden die nog bij een oud front behoorden dat gisteren in het zuid westen van het land nog wat regen bracht, verdwijnen bijna overal, zodat het morgen overwegend zonnig wordt. In de nacht is het mogelijk dat de tem peraturen aan de grond op enkele plaat sen tot bij het vriespunt dalen. Overigens komt er weinig verandering in de mid- dagtemperaturen. max. min. neersl. Zaterdag 24 oktober zal of Sint Laurenskerk het Duitse bombardement van 1940 vrijwel geheel werd vernield, in aanwézigheid van Koningin Juliana een plechtigheid worden gehouden ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie van het middenschip van deze kerk. De volgende ochtend, zondag 25 oktober, zal in deze kerk de eerste dienst van na de oorlog worden gehouden. De foto toont het herstelde middenschip van de Sint Laurens. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder geheel bew. 16 11 0 Ypenburg zwaar bew. 15 10 0.3 Vlissingen half bew. 16 11 0 Eelde mist 20 2 0 De Bilt zwaar bew. 16 11 0 Twente onbewolkt 20 6 0 Eindhoven mist 17 6 0.2 Zd.-Limburg onbewolkt 17 5 0 Stockholm onbewolkt 13 -2 0 Oslo mist 10 -2 0 Kopenhagen mist 12 3 0 Londen mist 16 9 0 Amsterdam zwaar bew. 15 12 0.1 Brussel licht bew. 18 5 0.1 Luxemburg onbewolkt 18 5 Parijs onbewolkt 20 5 Nice half bew. 21 12 0 Berlijn mist 14 -0 0 Frankfort onbewolkt 19 5 0 München mist 15 0 Zürich geheel bew. 16 4 0 Genève mist 14 4 0 Wenen zwaar bew. 13 6 0 Innsbruck mist 16 -3 0 Rome onbewolkt 23 7 0 Madrid onbewolkt 23 6 0 Lissabon onbewolkt 26 13 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1