De leiders dromen van overmorgen 1frika kan een Oost brug vormen tussen West en c nrmnP 4 Chefarine 4 In de lift Gat Plan voor een Katholiek Medisch Gezinsinstituut Ik krijg er n punthoofd van T Y~ 81 K, Herdenking van Hongaarse opstand Nog geen contact met Wormer s oonwagen- bewoner schiet ander in been In Nijmegen ZWARTE MAN - WAT NU? ding WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 PAGINA 5 Ze dromen van overmorgen „Verenigde Staten van West- Afrika" of „balkanisering", dat zijn de twee uitersten waar tussen de hoop en de vrees van de politieke leiders van West-Afrika worden geslin gerd. Erik Verg geeft in het nevenstaand artikel een over zicht van de huidige toestand in de door hem bezochte ge bieden in West-Afrika. Het is het elfde en laatste artikel van onze grote serie artikelen door ERIK VERG 'n Jonge die u niet passeert! Passage Jonge Jenever van WYNAND FOCKINK per liter kclderjes tmtm! v:;.:v,\--- beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen I OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Men wordt zich in dat kleine bewegende kamertje - de lift - wel erg bewust van eikaars aanwezigheid. Vooral als iemand met het gezicht naar U toegekeerd gaat staan De juiste kijkrichting is de liftdeur! En wat doet U, me neer, als er dames de lift be treden? Een hoffelijk gebaar: U zet Uw hoed af. Een hoffe lijk gebaar buiten de lift is altijd het aanbieden van een Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen vol doening schenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM „Afrika is de hoop van de wereld. Het is nog vrij in zijn beslissing. De handel, de cultuur, de wetenschap en de techniek van de hele wereld zijn vastgelopen in het denken in blokken, in het denken in oost en west. Afrika zou een ontmoetings punt kunnen worden". „Een brug tussen oost en west, denkt u?" „Een brug, ja, dat bedoel ik pre cies". Ziekteverlof burgemeester van Oosterland verlengd Politie kan gevluchte dader niet tegenhouden Nederlandse hulp voor getroffen Oostenrijkers 9? Boer Jongert uit Wormer Waarheen leidt de weg De koningen van Benin waren eens de heersers over een groot rijk ten westen van de Niger. Momen teel worden ze nog slechts door het volk der Bini's in het zogenaamde ..middenwesten" van Nigerië geres pecteerd, en hun politieke betekenis is vrijwel nihil. Toch verzuimde ik niet aan Oba Akenzuwa II, de huidige ko ning van Benin, een bezoek te brengen. Hij ontving me in zijn werkvertrek. Het vertrek werd gekenmerkt door een Vreemde vermenging van verleden en heden. Twee halfnaakte jongens, elk een zilveren band om de voeten, had den me over de binnenplaats van het van leem opgetrokken paleis, waarop goden-figuren stonden, door donkere gangen naar dit vertrek gebracht. De koning, in een lang, wit gewaad, zat aan een schrijftafel, voor de por tretten van zijn met koralen versierde voorouders en een radiotoestel. Tijdens ons gesprek werd er op een van de deuren geklopt, en een van de knapen met. de zilveren banden deed open. Op haar knieën kwam een vrouw zeer snel door het vertrek tot vlak voor de schriiftafel gekropen. Zonder naar haar te kijken gaf de koning een wenk. Zij stond op en liep met haar gezicht naar de koning gekeerd naar een bank aan de muur, vvaar ze zwijgend ging zitten. Het was een van de vijftien vrouwen van de koning. Zijn vader had nog een harem van verscheidene hon derden vrouwen de zijne kunnen noe- mon. Het was nauwelijks mogelijk mot de 60-jarige koning een echt gesprek te voeren. Hij luisterde naar mijn vragen en zei vervolgens slechts ,,ja" of ,.nee", zonder een eigen mening te ge ven. Toen ik teleurgesteld afscheid wilde nemen, hield hij me staande. ,,Ik heb nog een vraag", zei Oba Akenzuwa IT. „Wat zal Europa doen, als Afrika de leiding van de wereld overneemt?" Ik antwoordde dat men daar in Euro pa nog niet over heeft nagedacht, om- TVNESIE A LOFRUL MA 1*0 WEST-A FR) KA Mauretamè. TACHAD ■S«NK4C. Fotrr. GutNfj. GUIHEE JiriAA Uwe Luw Soedan Moer ié 'CtNTB An/AC G,,A: A Dahomey IvoOR.- kusr - DutfhnnKtl'jk Onmfh prkfUjk I960 8KLGI3CHK Comoo OU! HEF. dat de overname van macht door Afrika wel niet tijdens de huidige ge neratie zal gebeuren. Oba Akenzuwa II van Benin is zeker niet de spreekbuis van Afrika. Toch is hetgeen 'ijj zei typerend voor de hou ding die men overal tegenkomt, ook bjj de werkelijk gezaghebbende persoon lijkheden: ze dromen van overmorgen en schuiven de moeilijkheden van het ogenblik terzijde, alsof deze zich vanzelf zullen oplossen. Hoewel nog lang niet alle vroegere VVestafrikaanse koloniën onafhankelijk zijn, droomt men reeds van de „Ver enigde Staten van West-Afrika" of zelfs van eei, politiek samengaan van het ;:ehele „Zwarte Afrika ten zuiden van de Sahara" of zelfs van het ge hele continent, de Arabische landen in het noorden incluis. Maar wie. zal de Bismarck, de „founding father" van de Verenigde Staten van Afrika zijn? Agbeli Gbedemah, de minister van financiën, maar ook de plaatsvervan ger van de premier van Ghana, Kwa- me Nkrumah, heeft tegen mij gezegd: „Natuurlijk zal Ghana de leidende rol ■spelen. De meeste landen hebben onze leidersrol reeds erkend. Wij hebben bet begrip „Afrikaanse persoonlijkheid" geformuleerd dat wil zeggen we heb ben als eersten de wereld er bewust van doen worden, dat Afrika is ontwaakt." In mijn interviews hoorde ik het wel eens wat anders. Hier volgt een kleine bloemlezing: Alhadji E. Wada, de minister van opbouw in Nigerië: Nooit zal Nigerië zich door Nkrumah laten leiden. Ons land is veel groter, veel rijker en be schikt over veel meer intelligente men sen." Alhadji B. -Jose, de uitgever en chef redacteur van de „Daily Times in Lagos, de grootste krant van West- Afrika: „Natuurlijk zal Nigerie de lei- ding van West-Afrika in handen ne men." Tidjani Traorc, de minister van voor. lichting in Mali: ...De spraken op de 'eiding niets gerechtvaardigd. Thomas Buchanan, de minister voor openbare werken in Liberie. Wij, met onze vrijheidstraditie van 113 Ja?r'. Pijl len ons toch niet door Nkrumah laten leiden?" Dr. Fetro Ol.vmpio, een van de lei ders der oppositie in Togo: „Nooit Ghanese worden aan- door niet beslist Achter zijn schrijftafel zit met een lugubere blik in zijn ogen de huidige koning van Benin, Oba Akenzuwa 11. Hij vertegenwoordigt het onontwikkelde en achterlijke Afrika. Togo <lc leiding van Ghana erkennen. Natuurlijk droomt de intelligentsia ook bij ons van de Verenigde Staten van West-Afrika. Maar de leiders moeten vrij gekozen kunnen worden, net zoals in de Verenigde Staten van Amerika, cn zij moeten ook uit de kleinste staat van de federatie kunnen komen." Het is niet alleen de kwestie van de leiding, die de ontwikkeling van een Afrikaanse of zelfs maar een Westafri- kaanse eenheid in de weg staat. West-Afrika is een mengelmoes van oneindig veel volkeren en stammen. Al leen al in Kan iroen worden 84 ver schillende talen gesproken. In Liberie 28. En zo is het in elk land. Om zich in oe~ land verstaanbaar te maken staat over het algemeen de taal van de vroegere kolonialisten ter be schikking. Maar ook deze taal wordt niet overal gesproken. Men spreekt En gels, Frans. Spaans en Portugees, en bovendien liggen de gebieden, waarin dezelfde taal wordt gesproken, niet steeds naast elkaar. De grenzen van de voormalige kolo niën zijn volledig willekeurig getrokken en omsluiten geografische noch natio nale eenheden. Dat zou de vorming van een grotere eenheid eventueel kun nen vergemakkelijken, als de nieuwe staten .juist niet al hun energie zouden aanspreken om een nationaal bewust zijn voor Ghana, Nigerië, of welk land dan ook. te wekken, een bewustzijn, dat tot nu toe in het geheel niet be stond. Toestand als op de Balkan Met de Franse Spaanse, Portugese of Engelse faal hebben de Afrikanen echter ook de eigenaardigheden van de betreffende westelijke volkeren overge nomen. In Ghana rijdt men links, meet men met „voeten" en weegt men per „ounce". Aan de Ivoorkust denkt men Frans en voelt zich trots een deel van de wereld omspannende „civilisation franqaise". Ghana haast zich een eigen munteenheid in te voeren en een luchtmacht op te richten ter bescher- ming tegen mogelijke aanvallen van nabuurlanden. In de catalogus van de leuzen, waar mee de nieuwe leiders opereren, speelt de „balkanisering" een grote rol. Hier tegen, dat wil zeggen tegen de ver brokkeling van Afrika, heeft men de strjjd aangebonden. Maar er valt nipt aan te twijfelen dat de situatie in West- Afrika feitelijk is als op de Balkan, niet alleen wat dp nietigheid van de staatjes betreft, maar ook de onover zichtelijkheid van de onderlinge betrek kingen. Deze artikclenserie kan daarom niet worden besloten zonder een poging te r'oen op zijn minst met enkele woor den de tegenwoordige toestand te ken schetsen. Na het opdelen („balkanisering"!) van hot gouvernement-generaal „Frans West-Afrika" door de grond wet van De Gaulle in zeven autonome staten, verenigden zich in januari 1959 vier van deze staten tot de bondsstaat Mali. Het waren: Senegal, de Franse Soedan. Boven-Volta en Dahomey. De twee laatste scheidden zich kort daar op weer af. Nu bestaat Mali dus nog slechts uit twee republieken. De leiders van Senegal, Leopold Sen- ghor en Mamadou Dia, achten een te vroege onafhankelijkheid verderfelijk. Senghor (hoogleraar oude talen én dichter) zegt: „Slechts naar de naam onafhankelijk te zijn cn dan in anar chie en ellende is in tegenspraak met de werkelijke onafhankelijkheid." Advertentie 8.- De federale partner Mobido Keila in Bamako (in de Franse Soedan) behoort echter tot de meer radicale groep van Afrikanen, die tegen elke prijs de onaf hankelijkheid wensen. Aangezien Sene gal de econom' :he basis van de fe deratie is, houdt dit land Mali voor lopig bij Frankrijk. GAMBIA dringt zich als een smalle wig in het „2bied van Senegal. Een Britse kolonie, waarin van zelfstandig heid nauwelijks sprake is. PORTUGEES GUINEE is, evenals Spaans Guinee dieper in het zuiden, een „provincie" van het moederland. Ook daar is de nieuwe tijd nog niet aangebroken. GUINEE is sedert de 2e oktober 1958 een zelfstandige staat met een be stuursapparaat naar volksdemocratisch trustgebied van de Volkenbond en kwam na de Tweede Wereldoorlog on der het beheer van de Verenigde Na ties met Frans bestuur. Togo wordt in 1960 zelfstandig. De huidige regering van minister-president Sylvanus Olym- pio wil Togo losmaken van de Franse Gemeenschap. DAHOMEY heeft nog welke weg het wil gaan. NIGERIË:, al een tijd in het stadium van voorbereiding op de onafhankelijk heid, wordt op i oktober 1960 onafhan kelijk. De moeilijkheid van dit land met 35 miljoen inwoners ligt in zijn ongelijkheid. Het noorden wordt door Islamietische feodale heren, emirs en sultans, geregeerd, terwijl het westen en het oosten naar democratische re geringsvormen, onder zeer dynamische leiders, zoekt. Pessimisten vrezen ern stige tegenstellingen tussen de drie de len, voordat de bondsstaat zich kan consolideren. KAMEROEN is evenals Togo een Duits protectoraat geweest en thans een trustgebied van de Verenigde Na ties met een Frans bestuur. Kameroen zal op 1 januari 1960 zelfstandig wor den en heeft besloten uit de Franse Gemeenschap te treden. Het is een bont mozaïek, het huidige West-Afrika. Niet alleen op de atlas, maar ook in werkelijkheid. Er zijn Advertentie Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dal U weer met plezier Uw werk kunt boon 20 labl. 1.0.80.Voordeliga gezinsverpakking 100 labl.f. 3.60 Het regeringspaleis in Dakar, waar de regering van Mali resideert, Vroeger was dit gebouw de zetel van de gouverneur-generaal van Frans West-Afrika. Het enorme paleis vertegenwoordigt slechts één zijde van het huidige Afrika. De foto van de koning van Benin op deze pagina vertegenwoordigt de andere. voorbeeld. Na de breuk met Frankrijk begon men zwaar tegen het oostelijk blok aan te leunen. Tegelijkertijd sloot Guinee een Unie met Ghana. Door de ruimtelijke scheiding, door de verschil lende talen en de sterke persoonlijkhe den van de beid leiders Sckou Touré (Guinee) cn Kwame Nkrumah (Gha na) heeft deze Unie alleen maar zeer theoretische respectievelijk demonstra tieve betekenis. SIERRA LEONE, diamanttand en Britse Kroonkolonie, wordt hoofdzake lijk door Creolen, nakomelingen van in vrijheid gestelde slaven, bewoond. Dr. Margai spant zich tezamen met de Engelsen in het land rijp te maken voor de onafhankelijkheid, die het in 1962 zal verkrijgen. LIBERIE, onafhankelijk sedert 1847. de eerste negerrepubliek van de we reld, was tct voor enige jaren tegelij kertijd het minst ontwikkelde en meest achterlijke gebied van West-Afrika. Se dert president Tubman de „politiek van de open deur" voor buitenlands kapitaal forceert, heeft er zich een gro te verandering voltrokken. Onschatbaar rijke ijzerertslagen zullen Liberie, dat vijftig procent van de winst incas seert. spoedig in een soortgelijke posi tie brengen als de Arabische olielan den. Politiek is Liberie voor een vrpe statenbond en niet voor een Westafri- kaanse bondsstaat. DE 'IVOORKUST wordt mei vaste hand geregeerd door de minister-pre sident Houphouet-Boigny, die jaren lang minister in Parijs was en die naar boze tongen beweren een fransman met een zwarte huidskleur is en geen Afrikaan. I" acht de onafhankelijk heid van een onderontwikkeld land on realistisch. Hij spant zich in om de van Mali afgescheiden republieken Da homey en Boven-Volta tezamen met de roegere Fransf republiek Niger tot een statenbond „Benin" te verenigen. GHANA, onafhankelijk lid van het Britse Gemenebest, staat kort voor de verwezenlijking van de een-partij-staat onder leiding van Nkrumah. Ghana is in de gezamenlijke ontwikkeling wel het verst gevorderd. De verdere bloei van de Staat 'is echter afhankelijk van de cadao-prijs op de wereldmarkt, aan gezien Ghana nog een zogenaamd mo- no-cultuurland is, dat alleen van de uitvoer an cacao leeft. Tot Ghana be hoort 'ook het' deel van Togo, dat eens onder Engels bestuur heeft gestaan. TOGO, voormalig Duits protectoraat, werd na dé' Eerste Wereldoorlog een Advertentie 20 STUKS Ft.. geen profeten, die bevoegd zijn te zeg gen, wat in de komende decaden uit dit deel van het continent en vervol gens uit het hele Zwarte Werelddeel zal groeien. Er zijn voorbeelden te over hoe snel gebieden in onze tijd veranderen, hoe snel uit achterlijke, onontwikkelde, wei nig actieve, bijgelovige, ontwortelde en naargeestige miljoenen naties kunnen groeien, die men moet vrezen, of waar op men kan hopen. Soppo Priso, leider van de oppositie in Kameroen, zei tijdens een gesprek met mij in Duala: EINDE. Copyright De Tijd- Ilamburger Abendblatt De Stichting Hongaarse Federatie in Nederland organiseert op zondag 25 ok tober cn op zondag X november te Den Haag en Amsterdam herdenkingsbi.j. eenkomsten van de Hongaarse Opstand in 1956. Op zondag 25 oktober wordt in Den Haag om 12.00 uur een H. Mis opgedra gen in de kapel van het St.-Aloysius- College. Een protestantse kerkdienst wordt gehouden in de Ned. Hervormde kerk „Duinzicht", 's Middags om 13.30 uur begint de herdenkingsbijeenkomst in de grote zaal van het St.-Aloysiüs- College. Zondag 1 november worden te Am sterdam de kerkdiensten gehouden om 11.15 uur resp. in de St.-Nicolaaskerk en in de Nieuwe kerk op de Dam. De herdenkingsbijeenkomst begint om 12.30 uur in de kleine zaal van Krasna- poisky. Aansluitend hierop vindt een kranslegging bij het Nationaal Monu ment piaats. ?5 (Van onze verslaggever) Zes manschappen van de Explosieven Opruimingsdienst uit Culemborg onder leiding van kapitein Blommaart zijn dinsdag bezig geweest om op liet wei land van de heer Jongert uit Wormer contact te krijgen met het vreemde voorwerp dat in de bodem moet zitten. De sonde die het departement van De fensie voor deze onderneming had Ia- ten ontwerpen werkte feilloos, waar door men niet eens gebruik behoefde te maken van de peervormige kogel van 100 kg om het apparaat door de zand lagen heen te krijgen. Het feit, dat men niet de minste moeite had om door de twee zandlagen heen te komen, bevestigt de theorie dat het vreemde voorwerp met een enorme vaart in de bodem is geslagen. Wel was er in de namiddag een onprettige ver rassing toen plotseling uit de buizen, door een opwaarts stuwende druk, een krachtige waterfontein de manschap pen nat spoot. Dinsdag was men tot op zeventien meter diepte gekomen met de peilingen: de buizen zakten zo snel, dat de takels ze moesten „afhouden". Vandaag zal blijken of „het ding" door de oerbodem is geslagen. Is dat het ge val dan zal nieuw beraad nodig zijn. Het ziekteverlof van de burgemees ter van Oosterland de heer S. W. A. Laurense is verlengd tot 1 december 1959. De burgemeester is sinds 29 ja nuari 1959 met ziekteverlof. Die kwestie van het gat in Wormer laat mij nog steeds niet helemaal los. Ik voel de innerlijke behoefte om de zaak nog een beetje uit te diepen. Niet het gat, maar de kwestie. Goed. Boer Jongert heeft doen weten dat hij verder niet zó maar, zonder meer, fotografen, film- en televisiemensen op zijn grond gebied zal toelaten om zich op dat gat te werpen. Terecht. Je zal over zo"n fijn gat beschikken en er dan iedereen naar laten kijken. Voor niks. Boer Jongert is wel wijzer. Alleen heeft hij, vind ik, een principiële fout gemaakt. Hij heeft tegen de fotografen gezegd: 50 voor de eerste opname, 25 voor iedere volgende. Dat is fout. Hij had moeten opslaan. Want zo'n gat wordt steeds belangrijker moet je maar den ken. Hoe langer het onbegrepen gat ligt te wezen, hoe mysterieuzer het wordt. Boer Jongert heeft maar één, in gulden randjes gevatte, toekomst: dat het gat nooit wordt verklaard. Dan wordt zo'n gat op den duur net zoiets als de bedrie gertjes of het laatste Drentse hunne- bed. En er zullen VW-foldertjes over verschijnen en misschien wel eei. disser tatie. De scheve toren var. Pisa en het gat in Wormer, wie dóet je wat. Overigens, fotografen die zich door boer Jongert gedupeerd voelen kunnen ook bij mij terecht. Ik lever ze tegen papierwaarde een foto met een gat er op; met een perfect gat. (Van onzp correspondent) Met een snelheid van over de honderd kilometer raasde dinsdagmorgen over de weg van Amersfoort naar Soester- berg een gloednieuwe Chevrolet, met aan liet stuur een dertig-jarige woonwa genbewoner, die maandag tijdens een schietpartij in het woonwagenkamp bij Apeldoorn een medebewoner in zijn been had geschoten. Onmiddellijk na zijn daad 's avonds om elf uur sprong de man in zijn pas gekochte wagen en verdween in de rich ting van de Veluwe. De volgende mor gen om rond elf uur werd de wagen ge signaleerd in Amersfoort. Snel werden alle plaatsen in de omgeving, Soester- berg, Driebergen, Den Dolder en U- trecht gewaarschuwd en de achtervol ging ingezet. Toen de politie van Soes- terberg bij de rijksweg arriveerde, za gen zij de wagen juist voorbij stuiven. Pas twee minuten later arriveerden de achtervolgers uit Amersfoort. In Zeist gaf de politie een stopteken, maar dat werd volkomen genegeerd. Zonder vaart te verminderen kronkelde de Chevrolet zich door de Zeister straten, daarna ver dween hij uit het gezicht. De Utrechtse politie heeft een uur bij de „Berenkuil" gestaan, het punt waar de rijkswegen vanuit De Bilt en Zeist Utrecht binnen komen. Voor alle zekerheid hield men het piste -1 op de rug gereed om, wan neer de bandiet langs zou komen, de banden te kunnen lek schieten. Het was tevergeefs; de auto was en bleef weg. Pe reden van de schietpartij in Apeldoorn was, dat enige woonwagen bewoners, die een stevig borreltje had den gedronken, ruzie kregen. De een be weerde dat zijn echtgenote mooier was dan die van de ander. Een kermisex ploitant heeft daarop zijn pistool te voorschijn gehaald en op zijn opponent geschoten. Daarop vluchtte hij in zijn auto. Vanmorgen heeft de algemeen voor zitter van de Vereniging Nederland-Oos tenrijk, jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, een chèque van 10.636 schilling overhandigd aan de Oostenrijkse am bassadeur, dr. Georg Afuhs, als bijdra ge tot leniging van de nood van de slachtoffers van de watersnoodramp in Oostenrijk in augustus van dit jaar. Dit bedrag is spontaan bijeengebracht. Ten behoeve van de hulpverlening aan Japan is tot en met dinsdag op giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis gestort een bedrag van rond f41.000. De gelden die in Curaqao voor hetzelfde doel worden ingezameld zullen door het Rode Kruis aldaar te zijner tijd even eens op bovenvermeld gironummer worden overgedragen. (Van een onzer redacteuren) Naar wij vernemen, hebben de r.-k. Artsenvereniging en de Katholieke Ge zinsbeweging (voorheen de Katholieke Bontl voor het Gezin) het plan opge vat, een Katholiek Medisch Gezinsinsti tuut op te richten, dat in Nijmegen ge vestigd zal worden, al* para-universi tair instituut verbonden aan de afde ling gynaecologie en verloskunde van de r.-k. Universiteit. federaties van het Wit- van de Katholieke Bu- De nationale Gele Kruis cn reaux voor HuweHjksaangelegenheden en de medische sectic van liet Thijm- genootschap zullen bij dit plan betrok ken worden. De leiding van het instituut wordt in handen gelegd van prof. dr. A. Mer- tens. hoogleraar in de sociale genees kunde, en prof. dr. L. A. M. Stotte. hoogleraar in de obstetrie en gynaeco logie, beiden te Nijmegen. De initiatiefnemers stellen zich voor. dat het instituut de biologische en so ciaal-medische aspecten van de gezins vorming zal bestuderen, mede in ver band met de talrijke vragen, die op dit terrein speciaal in katholieke kring aan de orde zijn. Om te beginnen zul len aan hel instituut een gynaecoloog, een embryoloog, een anthropogeneticus en een sociaal-geneeskundige verbon den worden, later eventueel ook een theoloog, een psychiater, een jurist en een econoom. De taak van het instituut zou op de eerste plaats research omvatten, voorts het geven van post-graduate cursussen aan huisartsen, het verstrekken van voorlichting in het algemeen en het ge ven van specialistische adviezen aan personen, die door de katholieke huwe lijksbureaus naar het instituut verwe zen worden. Met betrekking tot de voorlichting in het algemeen denkt men als een der eerste taken aan het uitgeven van een katholiek gezinsboek. De initiatiefne mers hopen, dat het instituut in het be gin van het volgend jaar zjjn werk zaamheden kan aanvangen, met name de cursus voor huisartsen. Wat het we tenschappelijk onderzoek betreft, zal o.a. getracht worden hiervoor Ameri kaanse fondsen te interesseren. 1 oen boer Jongert dinsdagmorgen traditie getrouw de markt van Purmerend be zocht, kwamen zijn mede-agrariërs meesmuilend op hem af: „Zo, Teunboer," zeiden ze, „ben je van plan om binnen de kortste keren hardstikke rijk te worden?" Die vraag heeft heel even kwaad bloed gezet bij veehouder Jongert uit Wormer, wiens brokje weiland thans wereldgeschiedenis maakt, om dat m dat stukje grond een „ding" zit waar over de wildste geruchten de ronde doen. De heer Jongert wenst per se niet aan „het ding" te verdienen, „maar ze moeten nou ook weer niet denken, we kunnen de goedheid van dat Wormer boertje wel misbruiken, er is een grens aan mijn goedheid en als u ziet wat of er al vertrapt is in mijn weiland, nou, dan zou u hetzelfde doen als ik." „Dus een zaakwaarnemer aanstellen."' vul den we aan. „Krek zo," zei de heer Jongert. „Ik krijg er soms een punthoofd van, wilt u wel geloven? Van de week nog iemand van blad „Life" aan me deur gehad, ze zeuren je kop gek." „Heeft u de tarieven opgegeven voor de film- en foto-opnamen?" „Wel nee, dat doet die raadsman en ik geloof overigens niet dat die mensen erin zullen trappen, ik heb alleen aan die lui van Defensie gezegd, gaan jullie nog maar een paar dagen je gang, alsjemaar bedenkt dat na een dag regen de schade nog groter zal worden, want dan wordt m'n land. helemaal plat getrapt. Waar nou die belt modder ligt, groeit volgend jaar alvast niks meerwillen jullie daar effe rekening mee houden!" Hoe kwam u er eigenlijk toe om een juridisch adviseur in de arm te vemen?" „Nou, op aanraden van de „Hollandse" waarvan ik lid ben. Ik heb aan de bond gevraagd: wat mot ik in hemelsnaam beginnen met al dat gedoe, en toen kreeg ik die raadsman toegewezen. Ik ben er niet eentje die alles op de spits drijft, dat weet u wel, de koffie met room staat altijd klaar, en dat heb ik tegen die kapitein Blommaart ook gezegd, maar ik ga er geen geld op toegeven. Zc motten echt niet denken, och, met dat boertje matsen we het wel. In het begin was ik saggerijnig genoeg, maar op slot van zaken ga je er maar om lachen. Ja, ik heb al tien jaar een eigen bedrijf, altijd in de veehouderij ge weest in Wormer en zou er niet vandaan willen. Ik ben 46 jaar. maar kom ereis met mijn vrouw praten, die weet alles beter dan ik. Hebt u nog wat van die scherven gehoord? Ik geen biet, en dat is toch ook weer niet zoals het. hoort. Mijn vrouw voelt veel voor die dingen. Wat of ik denk wat in de grond zit? Man, dat hebben ze me nu al duizend keer gevraagd. Ik ben geen helderziende, moet u bij die oorlogsmensen wezen, want ate weten het wel. Maar als u het mij ronduit vraagt dan zeg ik: hoe eerder die troep afgelopen is, hoe beter het is. want de schade loopt maar op. Nou ja, nieuwsgierig blijft een mens altijd, vooral als je mensen aan ae deur krijgt die over sterren en zo beginnen. Maar daar geloof je natuurlijk niet aan. Ik ben benieuwd of het „ding" mijn eigendom wordt als ze net hebben opgegraven. Nee, ik heb niks geen contracten getekend, alleen maar veel gepraat op het gemeentehuis met de burgemeester en andere hoge heren, maar mijn raadsman zegt, praat nou niet te veel, en misschien neo ik nou ook alweer te veel gezegd! Oh- kan dit geen kwaad, nou. dan is het goed, kom morgen maar even langs, de koffie staat klaar by die hebberige boer en voor de rest wat mij betreft, die hele tarievenkwestie kan naar de maan.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5