Brits experiment strekke Oranje55 ten voorbeeld KERES profiteert van Olafssons tijdnood Rallye Monte Carlo 1960 start op 18 januari Spel van ial van een grote agressiviteit c D PSV-DOS: hèt duel aan de top „Enschede in de aanval" gevaarlijk voor Ajax „Rome" overheerst in Miinchen In de achtergebleven55 gebieden maakt men grote vorderingen Kandidatenschaaktoernooi Fischer te gulzig tegen Smyslov Blauw Wit (heren) nog ongeslagen Nederland niet in tennistoernooi Werk aan hef Deltaplan Tijdgebrek bij Haagse derby Voetbalprogramma voor zondag 55 Hoofdklassen handbal Rallyezege wordt anders gewaardeerd WEER SUCCESSEN VOOR GEZELLIG SAMENZIJN Geen spelersmateriaal" ALLE VIJFTIEN? Maasstad wint weer HOCKEY-ELFTAL TEGEN INDIË Spelers van amateur- elftal geblesseerd WOENSDAG 14 OKTOBER 1959 WMM De „achtergeblevenen" Grote Prijs van Nederland nu een „Grande Epreuve" (Joop J. H. DONNER Hoofdklasse dammen De sleutel voor Hoofdklasse tafeltennis SEMI-PROFS AMATEURS WEST I WEST II JO DE HAAN DERDE IN PUTTE KAPELLE (Van onze sportredacteur) Een wedstrijddag, zonder dat het Ne derlands elftal in actie behoefde te ko men. En toch. heel wat keren hebben wij in gedachten verwijld bij Oranje's hockeyteam op deze derde dag van het internationale tournooi in de Beierse hoofdstad. Niet, voor niets reiken de blikken tijdens dit door de jubilerende Duitsers overigens niet zo best georga- niseered tournooi telkens weer over het geen nü te zien en te constateren valt naar het komende Olympische tour nooi te Rome. Veelbetekenend is het dan, als ook bij een ander hoog-op- de-ranglijst-genoteerd-team vastgesteld moet worden, dat niet straffeloos vijf veranderingen in een ploeg aange bracht kunnen worden. Dat deed Groot- Brittannië en het werd prompt duide lijk verslagen, hoeveel talent de .jonge invallers ook demonstreerden. Wordt op die manier niet treffend geïllu streerd, dat de tot nu toe wat teleur stellende prestaties van het Nederlands elftal niet toegeschreven mogen worden aan het dikwijls te lankmoedige begrip ,,pech"? Een teken aan de wand is voorts, dat als ..onderontwikkeld" be schouwde hockeylanden in vergelijking met voorgaande kennismakingen on miskenbaar grote vorderingen gemaakt hebben. Spanje en Frankrijk behoren daartoe. Zij hebben weliswaar de Euro- KERES .blijft goed. volgen. pese top nog lang niet bereikt, maar het verschil is aanmerkelijk kleiner ge worden. Zoveel kleiner, dat verzwakte topploegen niet meer bij voorbaat van een triomf verzekerd zijn. Laat ons beginnen met het voorbeeld Groot-Brittannië. Niet de een of an dere nare twist lag ten grondslag aan het feit dat de Britten zo voortreffe lijk strijdend tegen Indië 5 spelers buiten hun ploeg gelaten hebben voor de wedstrijd tegen België. Groot-Brit tannië heeft voorlopig slechts één vurige wens: Duitsland verslaan. Daaraan werd de ploeg, die de Belgen bestrijden moest, opgeofferd. Vijf sterke spelers, vijf geroutineerde steunpilaren, kregen extra rust. De jonge garde werd daar door de gelegenheid geboden om te la ten zien of z;j wellicht reeds in staat is om de plaats der ouderen spoedig in te nemen. Tegen de Belgen durfden de Britten dat gokje wel te wagen, hoe hoog het Belgische hockey sinds kort, en dan nog voornamelijk dank zij de kracht van de verdediging, genoteerd staat. Eén helft ging het goed met het Britse experiment. De jongeren kregen voor de rust zelfs de beste scoringskan sen. Daarna echter was het pleit spoe dig beslecht. Het werd 4-1 voor het Belgische elftal, dat wat zijn voorhoede betreft nog steeds niet de ideale formu le gevonden heeft. Bjjzonder duidelijk is aan het licht gekomen, dat de kracht van een ploeg staat of valt met het al of niet aanwe zig zijn van alle topfiguren. Wij willen er maar mee zeggen, dat de Nederland se hockeyleiders zich wel degelijk die nen te bezinnen over de vraag, of een meningsverschil, zo men wil een pres- tige-kwestie daar begint het zgn. coach-conflict nl. steeds meer op te lij ken mag leiden tot het luchtigjes weg laten vallen van enkele prominente spe lers, hetgeen kortgeleden toch maar ge beurd is met het Oranje-team. Nog niet zo heel lang geleden maakte het niet veel uit of men het Nederlands elftal of een reserve-team plaatste tegenover landen als Frank rijk. Spanje, Denemarken en Zwitser land. Er is intussen wel iets veran derd. Wellicht kan het Nederlandse hockeyteam zich die luxe nog wel permitteren t.o.v. de Denen en de Zwitsers. Tegen Spanje en Frankrijk beslist niet meer. Spanje liet dat maandag zien toen het tegen de Belgen streed, Frankrijk toonde het thans aan in de wedstrijd tegen Duitsland. De Duitsers waren au grand complet. Zij brachten dus dezelfde ploeg in het veld als donderdag tegen Nederland. Het Duitse team had echter handen vol werk aan de Fransen. Sterker nog, de De 22-,jarige Russische grootmeester .Mikhail Tal, die de eerste plaats bezet in het kandidatentoernooi, won dinsdag avond zjjn partij tegen Benkoe met gro te overmacht. Slechts 33 zetten had hij nodig om zjjn score in het derde gedeelte van het toernooi op 6 punten uit 7 partijen te brengen. Tal speelt sterker naarmate de schaakmarathon vordert. Hij schijnt minder last te hebben van vermoeid heid. die de andere spelers, vooral Ben koe, heeft aangetast. De Russische grootmeester begon met een matige score van 414 punt uit 7 partijen, be haalde de volgende zeven partijen 5 punten en scoorde in Zagreb 6 punten. Dat belooft wat voor het vierde en laat ste gedeelte van het toernooi, dat in Belsrado wordt gespeeld. Zijn voornaamste rivaal blijft Keres, die ondanks de handicap van zijn leef tijd hij is de oudste van het gezel schap de wedloop met Tal dapper volhoudt. Zonder een ogenblik van schaakblindheid in zijn partij tegen Fi scher zou Keres slechts een half punt op Tal achter hebben gestaan. Keres won dinsdag weer. In een partij, die 36 zetten duurde, versloeg hij Olafsson. Na een aangenomen dame-gambiet, kwam Olafsson met een iets betere stelling uit de opening. Keres offerde een pion, maar de IJslander ging niet in op de poging van zwart om compli caties te scheppen. Daarom kreeg de Rus langzamerhand het initiatief in handen. Hij kwam door een ingewik kelde manoeuvre van zijn paard een pion voor en toen Olafsson. zoals ge woonlijk, in tijdnood raakte, verloor hjj nog een pion. Hij staakte meteen de strijd. Benkoe, die in zijn vorige twee par tijen tegen Tal had ondervonden dat hij met verdedigen niets kon berei ken, probeerde het dinsdag aanval lend. Hij verzwakte daarmee echter zjjn koningsvleugel en toen Tal zijn verdediging georganiseerd had, moest Benkoe een pion prijsgeven. Hij kwam in grote tijdnood en de Rus maakte daarvan gebruik door een leuk valletje op te stellen. Tal gaf schaak met zijn loper en verover de toen de onbeschermde witte dame. Ook Fischer speelde in zijn partij te gen Smyslov scherp od winst. Hij ging vroegtijdig in de aanval en offerde een pion. Smyslov verdedigde zich echter kundig en maakte geen fout in de inge wikkelde positie die ontstond. De jonge Amerikaan wilde echter ten koste van alles winnen en lanceerde met een to ren en zijn dame een directe aanval op de zwarte koning, waarbij hy een Stuk opgaf. Hij bezorgde er Smyslov wel enige moeilijke ogenblikken mee, maar de Rus onttrok zich steeds op tijd aan het dreigende schaakmat en slaag de er in tot dame-ruil te komen. Hij be reikte het eindspel met een pion meer en heeft in de afgebroken stelling winst kansen. In de vierde party tgssen Gligoric en Petrosjan werd voor het eerst in dit toernooi de Franse verdediging toege past. Na de Metz-variant paste Gligo ric by de 11e zet een nieuwtje toe, dat hem na hevige verwikkelingen een pi on opleverde. Lange tyd bleef zyn po sitie beter, maar de Joegoslaviër koos by de 19e zet niet de sterkste voort zetting. Petrosjan kon zich daardoor aan de druk ontworstelen. Tegen het afbreken geraakten beide grootmees ters in hevige tijdnood. Gligoric zag na de dame-ruil het feit over het hoofd, dat Petrosjan door een verdubbe ling van zijn torens op de H-li.jn een pion kon winnen. By de 39ste zet bood Petrosjan remise aan, hetgeen door Gligoric werd afgewezen. De uitslagen waren: Benkoe-Tal 0- 1; Gligoric-Petrosjan afg.; Olafsson-Ke- res 0-1; Fischer-Smyslov afgebroken. Na de 21ste ronde is de stand: 1. Tal 1514 pnt.; 2. Keres 14 pnt.; 3. Petrosjan 11 pnt. en 1 afg.; 4. Smyslov 10 pnt. en 1 afg.; 5. Gligoric 10 pnt. en 1 afg.; 6. Fischer (V.S.) 8% pnt. en 1 afg.; 7. Benkoe (Statenloos) 614 pnt.; 8. Olafsson (IJsland) 6 pnt. dreiging van een voor hen pu'niyke uit slag is enige tyd byzonder groot ge weest. Zover hebben de Nederlanders het zondag niet gebracht. En nu weten wy wel. dat het spel van de Duitsers ongetwijfeld beïnvloed is door de ge dachte, dat men aan de Fransen een „zacht eitje" zou hebben, daarmee is echter de prestatie van het Franse elf tal niet weg te vagen. Die enthousiast spelende ploeg kwam ook aanvallend tot acties, welke wij tot dusverre nog nooit van hen gezien hebben en die wij zen op snelle vorderingen, welke in en kele jaren tijds gemaakt zjjn. Vandaar dan ook, dat het beslist niet bij voor baat vast staat, dat het Oranjeteam het zondag tegen de Fransen gemakke lijk zal krijgen. Dat de Duitsers eerst na de rust tot scoren konden komen en dan nog slechts 2 keer, is een duidelij ke vingerwijzing. De evolutie van enke le „achtergebleven" Europese hockey- gebieden is onmiskenbaar. Het is be paald interessant om straks in Rome de verdere ontwikkeling daarvan gade te slaan. Het reglement van het Europese rallye kampioenschap is sterk gewijzigd. Vooral voor Nederland is deze wijzi ging van groot belang. Werden vroeger de rallyes in de competitie om de Euro pese titel, vrijwel gelijkelijk gewaardeerd Europese kampioen werd veelal een rijder, die enkele weinig belangrijke rallyes had gewonnen met ingang van 1960 wordt dat geheel anders. Het aantal punten waarmee een rit wordt gewaar deerd is dan sterk afhankelijk van het aantal deelnemers aan die rallye. Bij een rallye waarin 50 of minder equipes starten, worden geen punten voor de Europese titel gegeven. Ligt het aantal deelnemers tussen de 51 en 100 dan levert de eerste plaats in het eindklassement 10 punten op. Bij 101-150 deelnemers wordt de eerste plaats met 15 punten gehonoreerd en bij meer dan 150 deelnemers met 20 punten. Voor de plaatsen in de klasse-klassementen wor den geen punten meer gegeven. Voor de rallye Monte Carlo, de Tul- penrallye en de rallye van de Britse Automobiel Club de drie ritten die gewoonlijk meer dan 150 deelnemers tellen is deze wijziging dus van groot belang. Een Nederlands succes was voorts de „promotie" van de Grote Prijs van Nederland, die vanaf 1960 zal worden erkend als z.g. „Grande Epreuve", wat inhoudt dat de race absolute prioriteit heeft op de internationale sportkalender van de F.I.A. Rallye-organisator Jacques Taffe heeft de definitieve formule voor de 29e Ral lye Monte Carlo gepubliceerd. De bepa lingen blijken nogal af te wijken van liet voorlopige reglement, dat begin september bekend werd gemaakt. Niet woensdag 20 januari zal uit negen Euro pese plaatsen Athene, Frankfort, Glasgow. Den Haag, Lissabon. Oslo, Parijs, Rome en Warschau de ral- lye-karavaan vertrekken, doch maan dag 18 januari. Na een tocht van onge veer 3000 km komen de rijders in C'hamhéry aan, waar de 570 km lange gemeenschappelijke route begint, die in Monte Carlo eindigt. Donderdag 21 januari rond het middaguur worden de eerste deelnemers in Monaco verwacht. (Van onze handbalmedewerker) Het lijkt wel of men het in de hoofd klasse dames van de handbalcompetitie niet over het hart kan verkrijgen om lands kampioen Hygiëa moeilijkheden in de weg te leggen. Koploper W.L.C. was namelijk zo „vriendelijk" twee punten te verspelen tegen het zwakker geachte Athene, waar door de „grote Haagse" via een overwin ning op P.S.V. de vorige week opgelopen schade kon herstellen. De heren van Aals meer lieten zich weer eens van hun beste zijde zien door landskampioen D.E.S. een flinke duikeling op de ranglijst (vierde plaats) te bezorgen. Swift kon het ditmaal niet klaren tegen Blauw Wit, dat zich nu nog zonder nederlaag als titelkandi daat heeft opgeworpen. Bij een ruststand van 0—0 zag het er niet naar uit dat W.L.C. in de hoofdklasse dames tegen Athene een nederlaag zou moeten slikken. De bezoeksters toonden zich na de hervatting echter juist iets schotvaardiger: 23. P.S.V. bood Hygiëa felle tegenstand. De Eindhovense dames konden uiteindelijk toch niet verhinderen dat de Haagse ploeg met de volle winst ging strijken (4—3). Ook U.D.I. en Zeeburg toonden zich gelijk waardige tegenstanders. Met één doelpunt verschil (23) trok laatstgenoemde aan het langste eind. OlympiaNiloc eindigde met een score van 74. De stand: Hygiëa WLC Zeeburg Ahene PSV UDI Olympia Niloc De ontmoeting in d£ hoofdklasse heren tussen Swift en Blauw Wit leek aanvanke lijk veelbelovend voor de thuisclub, die bij rust een voorsprong van 3—2 bezat. In de tweede helft trokken de Amsterdammers alle registers open met als resultaat een zege van 5—10. Ook D.E.S. leidde bij half time tegen Aalsmeer (10—9), dat echter na rust op het nippertje het volle pond bin nen haalde: 14—15. Hellas bleef ditmaal tegen P.S.V. (1415) zonder- winstpunt en Niloc was duidelijk sterker dan Olympia met 916. De stand is nu: Blauw Wit PSV Aalsmeer DES 5 9 5 7 5 6 5 5 Swift Olympia Niloc Hellas 5 5 5 4 5 4 5 0 Het ziet er naar uit dat Tal het toer nooi te Bled-Zagreb met vlag en wimpel gaat winnen. En men moet toegeven, hij verdient het. Een zo grote agressiviteit heeft de schaakwereld sinds Aljechin niet meer gezien. Als een wervelwind raast hij door zijn partijen. Een heel enkele keer zit het wat tegen. Maar dan helpt het geluk een handje, zoals in onderstaande partf: tegen Smyslov. Smyslov 1) e2-e4 2) Pgl-f3 3) d2-d4 4) Pf3xd4 5) Lfl-d3 6) Pd4Xc5 Tal c7-c5 e7-e6 c5xd4 a7-a6 Po8-c6 b7xc6 Smyslov past een systeem toe dat veel gespeeld is in Bied en Zagreb. Later nam Tal met de d-pion terug o.a. tegen Keres. 7) 0-0 8) Pbl-d2 9) Ddl-e2 10) Tfl-el 11) b2-b3 d7-d5 Pg8-f6 Lf8-e7 0-0 a6-a5 Deze strategie komt zwart duur te staan. Het is iets té ondernemend. 12) Lcl-b2 13) a2-a3 14) c2xb3 15) e4xd5 16) b3-b4 a5-a4 a4xb3 Dd8-b6 c6Xd5 Pf6-d7 Zwart moet nu ook met zijn centrum meerderheid oprukken nu hij zich zo veel moeite heeft gegeven om deze te krijgen. 17) Pd2-b3 e6-e5 18) Ld3-f5! e5-e4 Gedwongen, maar nu staat wit zeer goed. Dreigt 20) 19) 20) Pb3-d4 21) Tcl-c6 22) Tal-cl Tc8: 19) Tel-cl Db6-d6 Le7-f6 Dd6-e7 h7-h6 Zwart kan zich niet meer roeren en moet afwachten. 23) Tc6-c7 Lf6-e5 24) Pd4-c6 De7-g5 Op vele manieren kan wit thans een stuk winnen. 25) h2-h4 26) Pc6Xe5 27) Tc7Xc8 Tal probeert 28) g2xf3 Kgl-fl -c8Xf8f f3Xe4 De2-e3 De3-g3 Tcl-c5 Kfl-g2 b4-b5 Tc"-c6 29) 30) 31) 32) 33) 34) 35) 36) 37) Dg5Xh4 Pd7xe5 Pe5-f3t nog wat. Dh4-g5f Dg5xf5 Ta8xf8 d5Xe4 Tf8-d8 g7-g5 Td8-dlt Df5-e6 Kg8-h7 De6-d5 Ineens is de zaak niet meer zo een voudig voor wit. Kennelijk heeft hij bij de vooruitberekening op de nu volgende foutzet vertrouwd. ■8> p3-e5? Tdl-glt! Een geweldige meevaller voor Tal. Het is nu remise door eeuwig schaak. 39) Kg2-h2 Tgl-hif! 40) Kh2-g2 Thl-glf Remise. In de nacht van zaterdag 23 januari wordt de enige en beslissende klasse mentsproef in de Alpes Maritimes afge legd. Twee maal moet een 228 km lang parkoers worden gereden. Wan neer de ró'ders voor de eerste keer dit traject achter de rug hebben, wordt over 85 km geneutraliseerd teruggere den naar het beginpunt voor de start van de tweede „ronde". De aanloop-route die in Den Haag be gint is vrjjwel gelijk aan die van verle den jaar. Via Luik, Luxemburg en Col- mar wordt Gérardmer bereikt. Daarna wordt in Noordwestelijke richting naar Boulogne-sur-Mer gereden. De route voert vervolgens langs Blois, Bourges, Mauriac daar begint, althans dat ho pen de organisatoren, in het beruchte Massif Central het gevecht tegen sneeuw en ijs Saint-Flour, Altier, le Puy, Bourgoin, Dole en Saint Claude. Van Saint Claude rijden de coureurs naar Chambéry. Evenals in voorgaande jaren zullen ook voor de 29e Rallye Monte Carlo ten hoogste 15 Nederlandse equipes worden toegelaten. De inschrijvingen voor de ze sterrit dienen uiterlqk zaterdag 7 november in het bezit van de nationale automobielclubs to zh'n. In tegenstelling met vroeger worden de wagens in drie en niet meer in twee categorieën inge deeld. Die worden weer verdeeld in een aèntal klassen, naargelang de ci linder-inhoud van de wagens, namelijk in: 1. normale serie-toerwagens; 2. ver beterde serie-toerwagens; 3. grand tourisme-wagens. Zowel in de A-groep als in de B-afde ling staan de beide tientallen van „Ge zellig Samenzijn" aan de kop in de hoofd klasse-damescompetities. Het B-team hield de bezoekende Wormerveerders op afstand. Dit bracht het Amsterdamse tiental aan de kop van de rangiyst. Op merkelijk was het zwakke debuut van de IJmuidenaren. Zij konden tegen D.D.D. uit Alkmaar slechts een gelyk spel bereiken. Ook in de B-groep kwamen verras singen voor. Niet zozeer het tweede wa penfeit van de afdelingskampioenen. Ge zellig Samenzyn-A is nu eenmaal ster ker dan het tweede tiental van Jozeph Blankenaar. Wel verrassend was de mi nimale zege, die Het Oosten behaalde op D.S.T.O. Deze overwinning bracht de Haarlemmers op.de tweede plaats. Een eigenaardige strijd vond te Zaan dam plaats, waar St. Canisius met groot verschil werd geklopt. De uitslagen: Hoofdklasse groep A: Gezellig Samenzy'n B-Wormerveer 14-6; IJmuiden-D.D.D. 10-10. Hoofdklasse- groep B: D.S.T.O.-Het Oosten 9-11; Ge zellig Samenzyn A-Jozeph Blankenaar B 13-7; Zaandam-St. Canisius 14-6; Aris de Heer-St. Bavo 4-16. Iri de tweede klasse wist Jozeph Blankenaar uit de twee hangpartüen tegen Ouderkerk nog juist het benodig de winstpuntje te scoren. Het tweede aantreden van D.I.D. was al evenmin succesvol te noemen, hoewel kampi oensgegadigde O.D.V. flink party kreeg. De uitslagen waren hier: Ouderkerk- Jozeph Blankenaar 9-11; D.I.D.-O.D.V. 8-12. Voor de eerste klasse competitie moest oud-hoofdklasser C.D.A. opnieuw het hoofd buigen, nu tegen Crescendo. Het betekende tevens dat Crescendo al leen op kop kwam door beter bordge middelde. In Aalsmeer vond concurrent Aalsmeer een gewillig slachtoffer in de dammers uit de Kwakel. De winst bracht de dammers uit de bloemen- streek op de tweede plaats, terwql Ouderkerk eveneens bleef mededingen door het danig verzwakte Weesp de baas te biyven. De uitslagen waren: Crescendo-C.D.A. 11-9; Aalsmeer-Kunst en Genoegen 14-6; Weesp-Ouderkerk 9-11. Derde klasse: Gezellig Samenzijn Jeugd-Kunst en Genoegen 9-11. Uit berichten uit Duitsland biykt, dat de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten- nisbond „wegens technische moeiiyk- heden" zijn inschrijving voor het toer nooi om de Koning Gustaafbeker heeft ingetrokken. De eerste wedstryd van de Nederlan ders zou zpn tegen Finland, welke zou worden gespeeld in Helsinki. De Finnen spelen nu tegen Duitsland, namelijk van 6 tot en met 8 november te Keülen Het bondsbestuur van de KNLTB, dat dinsdagavond in vergadering büeen was te Utrecht, reageerde slechts met de mededeling „geen commentaar", toen wjj om de juistheid van het Duitse bericht vroegen. Wel is bekend, dat de keuze-commissie van de KNLTB aan bondsbestuur het advies heeft gegeven, niet aan liet toernooi om de Koning Gustaafbeker deel te nemen in verband met de geringe kwaliteiten en de on voldoende getraindheid van onze top- spelers. De uitvoerin der enorme g van het Deltaplan vordert gestaag. Deze suggestieve foto laat een heistellingen in actie zien bij de bouw van de spuisluizen in het Haringvliet bij Hellevoetsluis. (Van onze sportredactie) Het aantrekkelijke van het competi- tieverloop in de Ere Divisie vinden wjj het ontbreken van een uitgesproken fa voriet voor de hoogste plaats. Interes sant is ook, dat clubs als Fortuna, Ra pid en Sparta de lagere posities op de ranglijst innemen, zonder dat zij veel slechter voetballen dan het vorig jaar. Maar deze clubs met klinkende namen zien zich dit jaar geplaatst tegenover enkele nuchtere feiten. Het belangrijk ste? Energieke tegenstand van elftal len zonder grote faam, die iedere zon dag graag de rol van „killer" op zich willen nemen. By PSV-DOS komt dit probleem niet aan de orde. Wellicht zal hier een reus gedood worden, maar dan door een evenwaardige tegenstrever. Een strijd dus tussen ploegen van dezelfde allu re. PSV ongeslagen met 10 punten aan de top kan zich ternauwernood gerust gevoelen met de Kanaries op vingerlengte achter zich. DOS liet zich zondag door NAC naar een nederlaag voeren, maar de optimistische stemming in Utrecht beeft er niet onder geleden, mede door het geweld, dat stadgenoot Elinkwyk bij Sparta in Rotterdam heeft ontketend. Hoe PSV zich voelt na de kanonnade, die Coen Dillen in bet Olympisch Stadion ten tonele voerde, valt wel te gissen. In Eindhoven is liet vertrouwen in de ploeg hersteld na de vrü zwakke voorstelling tegen Willem II. Het wordt dan ook een büzonder be langwekkend duel in de Brabantse Lichtstad, waarin gezien de kracht van beide vuurlinies menig doelpunt kan vallen. Ook bij de wedstrijd tussen Ajax en Enschede in Amsterdam staat veel op het spel. Voor de Oostelijken de aansluiting met de sterkste clubs, voor Ajax het behoud van de gedeel de eerste plaats met PSV. Do mannen van Buckingham hebben op eigen ter rein de touwtjes nog steeds naar zich toe kunnen trekken, wat voor hen na tuurlijk een prettige ruggesteun bete kent. Maar Lenstra en Schaap spelen sterk tegen vermaarde elftallen en zullen schutter Kerkhoffs in ieder ge val listige centers presenteren. Als Henk Groot aan de andere kant ook voor treffers kan zorgen, wordt het een spannende affaire in het Ajax- stadion. Elinkwijk, dat in de zeven gespeelde wedstryden totnogtoe slechts zes doel punten toestond, waaraan de capacitei ten van Piet Kraak niet vreemd waren, krijgt zondag een ideale gelegenheid zich nog meer naar boven te werken en misschien ook DOS te passeren. Tegen VVV zullen de Elinkwijkers de zaken serieus genoeg aanpakken om de winst in Utrecht te houden. Minder gemakke lijk is de taak van Willem II, dat even eens negen punten rijk is, dus ook in het spoor van de leiders zwoegt. De Til- burgers wacht in Rotterdam tegen Feyenoord een ongetwijfeld moeibjke wedstrijd, waarin vechtlust de - in dit geval wel benadrukte - technische ge breken moet verhullen. Volendam wordt iii staat geacht na het bemoedigende succes tegen Blauw Wit Rapid te overmeesteren. Vooral nu lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllli het in eigen omgeving kan gebeuren. Hetzelfde geldt voor NAC, dat met zijn bekwame voorhoede tot grootse presta ties komt. Dat is DOS al duidelijk ge worden. Sittardia is de nieuwe tegen stander van NAC en de Limburgers zullen stellig tevreden zijn met een ge lijk spel. Zulks kan moeiiyk verondersteld wor den van Sparta, dat Fortuna gaat be kampen. Een ontmoeting tussen twee Jaag geplaatste clubs, maar voor Lim burg een gebeurtenis van hoge orde. Als Sparta weer een nederlaag incas seert zal een terugkeer naar de hoog ste regionen een te zware opgave wor den. ADO-Blauw Wit is voor de pool- liefhebbers een goede aangelegenheid om eens een drietje in te vullen, even als MVV-DWS-A, een gevecht, waarin de zenuwen het spelpeil zullen beïnvloe den. Immers, de onderste plaatsen vor men hier de onplezierige inzet. Op grond van de resultaten in vo rige seizoenen kan men ook het for mulier van de KNVB-toto invullen. Dat zou dan deze week zó moeten: Volendam-Rapid J.C1 ADO-Blauw Wit 3 Elinkwijk-VVV 3 Fortuna-Sparta 1 Ajax-Enschede 3 NAC-Sittardia 1 PSV-DOS 2 MVV-DWS/A 1 Feijenoord-Willem II 1 NOAD-KFC 2 De Volewijckers-Vitesse 1 Go Ahead-DFC 2 Heracles-Hermes DVS 1 EBOH-D' Valk 3 Tubantia-PEC 3 Het aantal ongeslagen teams in de ere klasse tafeltennis is na twee competitie dagen al tot vier of misschien zelfs al tot drie geslonken. De grote Haagse der by tussen Balswingers en Wibo werd wegens tydgebrek bij de stand 3-5 afge broken. Jan Hogcndoorn en Frans Stuh- Iemeijer zijn bij de Willibrordus Boys spelers die, vooral nu zij weer met sand wich kunnen spelen, heel wat tijd nodig hebben, en dat zal er ongetwijfeld de oorzaak van zijn geweest, dat men aan één avond niet genoeg had. Smash kon zijn fraaie prestatie van de vorige zon dag niet herhalen en ging vrij kansloos tegen Nedlloyd ten onder met 7-3. Spar ta kon ook zonder Bert Onnes wel Scyl- la de baas hlpven. Het zeer knap debu terend Maasstad tenslotte wist tegen de andere nieuweling Povac eveneens zijn lei schoon te honden. PSV herstelde zich goed en won nu ruim van Wibo 2. Scylla—Sparta was een wedstrijd, die door de bezoekers volkomen werd be heerst. Hans Onnes moest weliswaar in Van Zoelen en Laken zijn meerdere er kennen, maar voor het overige stonden de Amsterdammers hun tegenstanders alleen winst in het dubbel toe. Bij Bat- swingers—Wibo ging het er fel aan toe. Wim Stoop boekte een overwinning op Stuhlemeijer. Hoefnagel klopte Brons geest en Bouwens zorgde tegen Hogen- doorn voorlopig voor de derde zege. Smash had van zijn uit-wedstrijd tegen Nedlloyd weinig plezier, want behalve winstpunten op Oudt kon men slechts nederlagen op het wedstrijdformulier vermelden. Maasstad schoot tegen Povac uit zijn slof. Verstegen bleek een niet te onderschatten tegenstander te zijn want hij won drie maal. De Meij bleef bij een zege op Bouman steken, maar Van de Boogaardt won van Gompelman en van Bouman. Wibo 2 moest in eigen huis PSV de eerste winst gunnen. Schep bleek in oude vorm te steken en was onverslaanbaar. Voorts won van Hout van Rensen en Hendriks en klopte Scheurs Hendriks ook al. Ook Sparta 2 smaakte voor de eerste maal het zoet der overwinning en wel tegen Punch, dat hiermede nog puntloos bleef. Claes- sens was met, drie overwinningen goed op dreef. Colthnff zowel als Löwender wonnen van Roos en ook het dubbel bleef in Amsterdam, waarmede de eind stand 7-3 dus was bereikt. Dp stand luidt: Sparta 1 2 2 4 16- 4 Maasstad 2 2 4 15-4 Nedlloyd 2 2 4 14-6 Wibo 1 1 2 6-4 Smash 2 1 1 2 11-9 PSV 2 1—12 8-11 Sparta 2 2 1 1 2 7-13 Scylla 2 11 1 8-12 Povac 2—111 8-12 Batswingers 1 1 2-8 Wibo 2 2 2 7-13 Punch 2 2 7-13 EREDIVISIE: VolendamRapid; ADO Blauw Wit; ElinkwijkVW; Fortuna Sparta; AjaxEnschede; NACSit tardia; PSV-DOS: MVV-DWS/A; FeyenoordWillem II. EERSTE DIVISIE A: NO ADKFC; SVV—Excelsior; HVC-BW; Wagenin- genFortuna; de VolewijckersVites se; RigtersbleekVeendam; 't Gooi Stormvogels; GVAVHelmond. EERSTE DIVISIE B: VSV—Eindho ven: LeeuwardenDHC; de Graafschap Alkmaar; Go AheadDFC; RCH RBC; LimburgiaSHS; HeraclesHer- mes/DVS: ZFC—AGOVV. TWEEDE DIVISIE A: EBOH—de Valk; Roda SportHaarlem; Wilhelmina UVS; XerxesBaronie; LONGA ONA; EDO—NEC. TWEEDE DIVISIE B: Zwolse Boys- Be Quick; VeloxVelocitas; Enschede- se BoysZwartemeer; OldenzaalHee renveen; TubantiaPEC; ZeistRheden. EERSTE KLASSE A: de Spartaan OSV; GoudaUnitas: EmmaLaak kwartier; UW-DWV; Quick—HFC; SVWDCG. EERSTE KLASSE B: Quick (N.)— Quick; HengeloAlcides: VDZBorne; WVVOosterparkers; DOSBe Quick (Z.); WVC—Sneek. EERSTE KLASSE C: MOC—Emma; IreneTOP; Boxtel—Brabantia; Roer mondHeer; Hoensbroekde Spechten; AllianceWilhelmina. Tweede klasse A: Purmersteijn-HRC; de Kennemers-Zandvoortmeeuwen; W.- Frisia-Vitesse; WFC-Hollandia; VVB- HBC; DEM-Schoten. B: JSV-JOS; Vrien- denschaar-AFC; Aalsmeer-OWO: Her- cules-Watergraafsmeer; VVA-Baarn; HMS-Zeeburgia. Derde klasse A: Wijk aan Zee-Bever wijk; Velsen-ADO; Alcmaria Victrix- Egmondia; CSV-Meervogels; HSV-DTS. B: Zaandijk-QSC; Rood Wit A-NAS; Always Forward-EVC; WSV-ZW; De Meteoor-Zilvermeeuwen; IW-Assendelft. C: ZSGO-Wilskracht/SNL; KBV-TOG; RKAVIC-SDW; Swift-NFC; Nautilus- SEC; Neerlandia-DEC. D: CDN-Rapidi- tas; SDO-Holland; ADE-Quick A: Allen Weerbaar-Amsvorde; Donar-Ulfrajec- tum. Vierde klasse A: RKAFC-De Foresters; BKC-Hollandia T; Helder-Schagen; VI OS W-Texel; USVU-Limmen. B: RK EDO-Succes; VZV-Zwaagdijk; SEW- De Zouaven; VVW-De Rijp; DWB-St. George. C: Waterloo-Kinheim: GVO- Zaanlandi»; RCZ-EHS; DIO-Bloemen- daal; VVZ-Terrasvogels. D: APGS- SDZ; DRC-Sloterdijk; AGS-Energia; De Eland-KVV; Vespucci-De Germaan. E: Uithoorn-De Rivalen; Roda-Hoofddorp Boys; Fokke-St. Martinus; ETO-JH Kwartier; Lynden-VDO. F; WMHO- DVAV; De Meer-Animo; DJK-BFC; ASVA-Ambon; Madjoe-Nijenrodes; TWM-Meerboys. G: Bilthoven-De Ze bra's; VVOG-Saestum; Laren-Muider- berg; EMM-FAK; BVC-Amersfoortse Boys; Victoria-KVVA. H: SVF-Midlan- dia; Brederodes-Maarssen; Zwaluwen Vooruit-Vreeswijk; Stichtse Boys-Forti- tudo; Patria-WY. Tweede klasse A: HW-CVV: RKAVV- Blauw Zwart; Neptunus-VCS; LFC-De Musschen; HBS-Excelsior; Roodenburg- VUC B: HION-DCL; WFC-Zwijndrecht; RFC-Sliedrecht: Fluks-Spartaan; Papen- drecht-DCV; Leerdam Sport-Slikker- veer. Derde klasse A: Voorburg-VVSB; TYBB-De Postduiven; Delft-Lisse; DHL-AlphiaVredenburch-Riperda Wassenaar-Wilhelmus. B: Westerkwar- tier-VVP; GSV-Bodegraven; Alphen- Celeritas; VIOS-Archipel; RVC-Olym- pia C: HOV-COAL; VDL-Schoonhoven; RCD-VOC; Leonidas-DHZ: Westlandia- Flakkee; Schiebroek-DHS. D: OW- Transvalia; Lekkerkerk-Alblasserdam; De Hollandiaan-RKWIK; ODI-Overmaas; 's-Gravendeel-ODS; CKC-RDM. Vierde klasse A: Geel Wit-Hillegom: DOSR-Onze Gezellen: Altior-Te Werve; THB-Graaf Willem II; Concordia-Lenig en Snel. B: Paraat-Lugdunum; DOCOS- Foreholte; SJC-VDS; ASC-Oranjeplein; Warmunda-Hoornwijck. C: Kranenburg- 's-Gravenzande: Delfia-Rijswijk; RAVA- Quick pSteps; DUNO-Martinit; Hoek van Holland-VELO. D: DONK-Gouderak; 't Noorden-Spoorwijk; Stolwük-HPSV; BMT-DRL; Oudewater-PDK. E: Schie- dam-DINDUA; BEC-NaaldwUk; EDS- Tediro; DDC-SFC; Nieuwerkerk-Rock- anje. F: Boskoop-UNIO; Steeds Volhar- den-VEP; Haastrecht-NADO; Woerden- Waddinxveen; Hermandad-Satumus. G: SSW-Heukelum: FSV/Pretoria-Stryen; Dubbeldam-DEH; Hardinxveld-ASJ; Ammerstol-Hillesluis. H: Dirksland- Merwede; DZB-PFC; Ursus-Poortugaal; Hekelingen-Geluksvogels; IFC-Nieuwen- hoorn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het Nederlands hockey-elftal, dat woensdag in het Bezirks-stadion in München tegen de zesvoudige Olym pische kampioen Indië uitkomt, is als volgt samengesteld: doel; De Ruiter (DKS), achter: Ykema (DSHC) en Hou wen (Venlo), midden: Mijnarends (Am sterdam), Gerrits (Venlo) en Van Dijck (Kampong), voor: Vroonhoven (Tilburg), Dekker (BMHC), De Beer (Tilburg), Voigt (Hurley), en Van Erven Dorens (Laren). Daar twee spelers van het Nederland se amateurelftal, dat vanavond in Den Haag op het terrein van VUC tegen Ierland speelt, zün geblesseerd, t.w. midvoor Buehler van Sittardia en links buiten De Kleermaeker van Vitesse, zal eerst kort voor het begin van de wedstryd over hun meespelen worden beslist. Zo zy niet kunnen spelen, zullen zy worden vervangen door respectieve- ïyk De Kluis van Quick (Nymegen) en Starremans van Rapid J.C. Onze landgenoot Jo de Haan is als derde geëindigd in een wegwedstrijd voor professionals over 145 km, die dinsdag in Putte Kapelle te België werd gehouden. Winnaar werd de Belg Planljaert, die een tyd noteerde van 3 uur 36 minuten. Iiy versloeg in de eind sprint zyn landgenoot, de nationale kampioen op de weg Oellibrandt. De Haan had een achterstand op Plan- kaert van 40 seconden. In het toernooi om het wereldkam pioenschap basketball (dames) dat te Moskou wordt gehouden, waren de uit slagen van de dinsdag gespeelde wed stryden: Bulgarye-Tsjechoslowakye 54- 47 Joegoslavië-Noord Korea 50-47, at' i*.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6