Dagblad voor Schiedam en omstreken Prof. De Quay beschuldigd van grond wet schennis Aanslag in Parijs op Mitterand mislukt V erolme Brazilië neemt kritiek uit niet tragisch TIENTALLEN DODEN NA STAMOORLOG IN BALIEM Toestand Belgisch Congo is nog steeds zeer ernstig Bewindsman weigert inlichting te geven over besprekingen tijdens kabinetsformatie Bouw van werf aan Jacuacanga- baai vordert in snel tempo Engels-wildmaand INTERPELLATIE-BURGER IN TWEEDE KAMER Prof. Romme: Vraag zonder zin van de Arbeid Partij van Oud-minister verbergt zich in struiken vlak voor beschieting van zijn auto VERKIEZINGEN ZIJN OP KOMST" Kwetsbare verbindingen op N.-Guinea Intensivering van bestuur nu 3 waarschijnlijk verhaast m Terreur rond Loeloeaburg eist verscheidene slachtoffers Politie speurt tevergeefs naar Duitser Het weer. Geen verandering in iveertype VRIJDAG IS OKTOBER 1959 Kamer verwerpt twee socialistische moties Censuur-commissie zondag terug uit Nieuw-Guinea Nederlandse vrouw in Denemarken vermoord W Actie van rechtse extremisten Inwoner van Harlingen ontketent klopjacht Aanhoudend zonnig weer Het weer in Europa nieuwe schiedamsche courant (Van onze parlementaire redacteur) De int rpcllatie-Burger die betrek king had op het bezetten van het mi nisterie van Defensie na het ontslag ran de heer van den Bergh heeft niet ™et sneuvelen van de minister-presi dent ten gevolge gehad maar wel van *)ree socialistische moties. Daarme de heeft de Tweede Kamer duidelijk te v«rstaan gegeven, dat zij het niet eens J* met de socialistische beweringen, dat prof. de Quay het recht van de Ka mer om inlichtingen te ontvangen zou hebben geschonden en dat de minister- President dus in strijd met de Grond-1 w'et zou hebben gehandeld. Mr. Burger, die de strijd om dit staatsrechtelijk beginsel met een reeks citaten van hooggeleerde heren en met dramatische middelen voerde '-W8 beleven een dramatisch moment. Een kruispunt is onze parlementaire Positie. Het is in geen honderd jaar ver toond") vond tegenover zich een we ken* de beschuldiging wel verontwaar digde, maar voor het overige zeer «uchtere minister-president. Prof. de Quay week geen duimbreed van zijn plaats en weigerde ook nu weer op staatsrechtelijke gronden en om rede- hen van praktisch beleid, de intcr- pellant te antwoorden op zijn concrete vraag: is het juist, dat voor het ver vullen van genoemd ministerschap oud- minister Stikker direkt of indirekt is benaderd? De minister-president zei, dat de re- Sering onveranderd op het standpunt blijft staan, dat zjj de Kamer zoveel mogelijk alle gevraagde inlichtingen zal geven, maar dat in het onderhavige ge val gegronde redenen aanwezig waren om dit niet te doen. Als 't meest voor de hand liggende noemde hij het feit, dat besprekingen die een kabinetsformateur voert met gegadigden voor het minis terschap meermalen alleen mogelijk ^ijn wanneer de kandidaat de verzeke ring heeft gekregen, dat er van het ge sprek en zelfs van zijn komst naar ite formateur niets naar buiten uitlekt, waar blijven wij, als dergelijke zaken dan toch nog, vooraf of achteraf aan de grote klok zouden komen? De ge gadigden zouden eenvoudig niet meer willen komen praten, wanneer dat dwingend staatsrecht zou zijn. Volgens mr. Burger is nog nooit in bet parlement een verzoek om inlich tingen geweigerd, tenzij wanneer het staatsbelang ermee gemoeid is. Waar om heeft de minister-president het ons niet veel gemakkelijker gemaakt en bet staatsbelang als motief voor zijn weigering opgegeven? vroeg de A.R.- tractieleider dr. Bruins Slot. Praktisch regeringsbeleid Maar prof. De Quay, die ook bjj de algemene politieke beschouwingen dit standpunt had ingenomen, bleef erbij dat het hier vooral om een zaak van Praktisch regeringsbeleid gaat en vond dat reeds voldoende reden om niet op de vragen te antwoorden. Hij wilde dus niet de weg van de minste weer stand kiezen en iets van zijn in sep tember ingenomen standpunt prijsge ven. Volgens de minister-president moet de regering slechts in zeer bij zondere gevallen een beroep doen op bet staatsbelang. Mr. Burger had nog andere redenen ?m vol te houden, dat het parlement 'n zijn recht tekort zou zijn gedaan. Hij betoogde, dat nog altijd het woord van Thorbecke „verantwoorden eist voor alles antwoorden" geldt. Reeds °mdat die plicht tot verantwoording in de Grondwet is neergelegd, bestaat dus °ok de plicht voor ministers om te ant woorden. Bovendien is er nog artikel 104, dat zegt dat de ministers aan de Staten-Generaal steeds de verlangde mlichtingen moeten geven, tenzij wan neer dit strijdig kan worden geoordeeld met het belang van de staat. Wat heeft de minister-president daar bij de alge mene beschouwingen tegenover ge steld? Hij heeft, aldus de heer Burger, gezegd, dat het recht om inlichtingen te ontvangen blijkens deze tekst van de Grondwet alleen voor de Kamer als ge heel geldt. En voorts, dat hem van een meerderheid die achter het individuele ]id zou staan niet was gebleken. Du laatste nu bracht de heer Burger op 2ijn dramatisch kookpunt. Hu trok uit deze woorden van de minister-president de conclusie, dat de minderheid haar controlerende taak dus slechts zou hunnen uitoefenen bij de gratie van ae meerderheid. Dit laatste werd door prof. De Quay met kracht ontkend. Ook de suggestie van de heer Burger, dat de weigering iets te maken zou nebbe met het feit, dat de oppositie de vraag had gesteld, ontkende hij. wie dan ook van de Kamerleden naar de kontakten van de minister-presi dent gevraagd zou hebben, _?ou onge twijfeld hetzelfde antwoord hebben gekregen. Steun van meerderheid De minister-president ondervond de steun van de fractieleiders prof. Oud (VVD), prof. Romme (KVP), de heer Tilanus (CH) en dr. Bruins Slot (AK>, terwijl bij de stemming over de mo- ties ook de S.G.P. zich bij deze meer, derheid bleek aan te sluiten. De A.R.- DE QUAY fractieletder verwekte niet geringe hi lariteit door met een armvol boeken het spreekgestoelte te beklimmen en daar passages voor te lezen van De Savornin Lohman, Heemskerk en Thorbecke. waar uit hij precies het tegenovergestelde af leidde van wat de heer Burger uit deze geschriften had geput ter verdediging van zijn standpunt. Prof. Romme kwam met een bijzonder aktueel citaat, een uitspraak n.l. van de leden van de staatscommissie-van Schalk, nog le vende staatslieden dus, „waaronder zich alle wetenschappelijke vrienden bevin den van de geachte interpellant". De commissie was zonder uitzondering tot de slotsom gekomen, dat er in de nieu we grondwettekst beter niet met even veel woorden zou moeten worden neer gelegd, dat de regering verplicht is op alle vragen van Kamerleden te ant woorden Prof. Romme had nog een ander mo tief, om de bewering van de heer Bur ger inzake de geschonden rechten van het parlement verre van zich af te schuiven. Dat de regering zoveel in haar vermogen is op vragen van Ka merleden zal antwoorden was voor hem geen zorg. Daar is de Kamer im mers zelf bij. Maar uit het hele be toog van de heer Burger was hem niet gebleken, dat het in het onderha vige geval ging om vragen die enige zin hebben met betrekking tot de taak van een Kamerlid. Wat heeft het voor zin, zo wilde prof. Romme te kennen geven, dat een minister ter verant woording wordt geroepen voor iets wat helemaal niet is geschied. De lieer Stikker is geen minister van de fensie geworden. Er is dus staatsrech telijk niets, waarop men terug kan grij pen. Wat kan het voor zin hebben daar over nog met zoveel zwaarwichtige be togen een interpellatie te houden? Ook prof. Oud, de schrijver van „Het constitutioneel recht der Nederlanden", voelde zich in deze materie volkomen thuis. Hjj had zich vooral geërgerd aan de beweringen van mr. Burger, dat prof. De Quay zich achter de koningin zou hebben verscholen. De minister president had als voorbeeld van zaken, die zeker geheim behoorden te blijven, de besprekingen tussen het staatshoofd en de ministers genoemd. Mr. Burger had daarbij de opmerking gemaakt, dat het altijd conservatieve ministers zijn, die zich achter koning of koningin ver schuilen. Een „frappant staaltje van onrecht", de minister-president aange daan, meende prof. Oud. Volgens de liberale fractieleider is er ook bij dit kabinet geen sprake van dat de prak tijk zal worden gewijzigd zoals de so cialisten willen suggereren. Het kabi- zwh zeker beijveren zoveel mo- geljjk alle vragen te beantwoorden. Ook prof. Samkalden (PvdA) mengde Zich in de discussie en kwam De commissie, die op Nieuw-Guinea een onderzoek heeft ingesteld naar de beschuldigingen over liet onwettig ope nen van poststukken, wordt zondagmid dag met he. KLM-vliegtuig, dat van Biak via Tokio en de Noordpool naar Schiphol vliegt, in ons land terugver wacht zo vernemen wij van officiële zijde. Het onderzoek heeft ongeveer vijf weken in beslag genomen. fn Skodsborg, in Denemarken, heeft men vanochtend vroeg het ontzielde li chaam van de veertigjarige mevr. Ja- coba Bolt, Nederlandse echtgenote van .een Deense aannemèr, in haar huis met Wen dolk nog in het hart aangetroffen. De man, die kort na de misdaad is gearresteerd, heeft bekend de moord te hebben gepleegd in een vlaag van moe deloosheid, teweeggebracht door huwe lijksmoeilijkheden. De meisjesnaam van het slachtoffer is nog niet bekend gemaakt. in conflict met prof. Romme, die bjj interruptie de opmerking maakte dat de PvdA zich in feite druk maakte over een onzinnige vraag. De heer Samkalden hield vol dat het ging om „veroverd recht" van het parlement. Zijn bezorgdheid ging vooral uit naar het gevaar dat volgens hem het in- terpellatierecht zou lopen. Begrijpelijkerwijze kwam er van de beide socialistische moties onder deze omstandigheden niet veel meer terecht. Alleen de communisten en de pacifisten steunden de PvdA in haar Don Quichot- terie. De motie-Burger (de grondwet wil, dat de regering alle inlichtingen geeft welke leden binnen het reglement van orde verlangen) werd verworpen met 65 tegen 48 stemmen, de motie- Samkalden (bjj een interpellatie kun nen ministers alleen weigeren te ant woorden om redenen van landsbe lang) met 65 tegen 49 stemmen. Deze laatste motie vond in liet AR-lid mr. Versteeg nog een voorstemmer. Voor het debat was veei belangstel ling. In de loges waren ministers en staatssecretarissen aanwezig. De mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Justitie en voor een gedeelte van het debat ook de minister van O.K.en W. waren met de minister-president aan wezig achter de regeringstafel'. Tijdens haar bezoek aan de crèche van het Franse Rode Kruis, „Bloemenstad", bleek een van de kleuters bijzonder veel aandacht te hebben voor de bloemen- ruiker van prinses Gracia van Monaco, terwijl het andere meisje meer belang stelling had in de flitsende lichtjes van de vele fotografen. °P (Van een verslaggever) De hoofddirectievan het Verolme- concern wenst geen commentaar te le veren op de uitlatingen van het Brazi liaanse parlementslid Paulo Micarone, die via een aanval op de hoge marine- leiding de naam van de Nederlandse scheepsbouwer in zijn kritiek betrok. De directie wenst zich namelijk niet in te laten met, of uit te laten over Brazi liaanse politieke aangelegenheden. Het enige wat een lid van de hoofddirectie O(j monde van zijn perschef te verstaan gat was, dat „de verkiezingen in dit Zuidamerikaanse land weer naderen en dat ook in het Nederlandse parlement het nationale vliegdekschip meer dan eens ter sprake is gekomen". De managing-director van de Brazili aanse Verolme-werf, jhr. ir. I. F. P. fiöell, heeft hoewel ook hjj uiteraard van commentaar afzag gisteren tij dens een uiteenzetting over de werk zaamheden ^aan de baai van Jacuacan- ga niettemin enige verhelderende op merkingen gemaakt. De afgevaardigde Micarone had zo als wij gisteren meldden, allereerst 'aan merkingen op de hoge kosten, die met het vliegdekschip Minas Gerais, dat b!i Verolme in de Botlek wordt verbouwd gemoeid zijn. De heer Röell wist hierop te vertellen, dat het in 1956 tussen Bra zilië en Verolme gesloten verbouwings contract een min of meer vast bedrag vermeldt. De uitgaven van het 106 man sterke Braziliaanse detachement in de Botlek zijn hier ujteraard niet bjj inbe grepen, noch de aankoop van de vlieg tuigen die straks nodig zijn. Het parlementslid gewaagde voorts van een „vriendjespolitiek" tussen de marine en Verolme, waarbij hjj wees op admiraal Olave Araujo, die indertijd het contract betreffende het vliegdek schip heeft getekend en thans directeur van de Nederlands-Braziliaanse werf zou zijn. De heer Röell beaamde, dat genoemde admiraal na ziin pensionering, dus nadat het contract was gesloten, bij de werf in oprichting in dienst is ge komen in de functie van commissaris. „Van Verolme-zijde werd het contract gesloten door de hoofd-directeur, ge pensioneerd admiraal A. de Booy, oud commandant van het vliegdekschip Ka- rel Doorman, dat een zusterschip is van de Minas Gerais". Tenslotte had het parlementslid Zich afgevraagd wiarom de marine het ter rein aan de baai aan Verolme had af gestaan. nadat er grote sommen geids waren uitgegeven voor een onderzoek naar de geschiktheid ervan voor de aan leg van een werf. Managing-director Röell wist met zekerheid, dat hiervoor geen grote sommen zijn uitgegeven. De Braziliaanse marine heeft er alleen wat metingen verricht, waarvan de resulta ten thans ter beschikking staan van Ver olme. De marine had het onderzoek gestaakt nadat er in de baai een schip was ontploft waarbij een honderd doden te betreuren waren. Verolme gaat intussen rustig door met zijn Braziliaanse avontuur. Vrij wel afgesloten van de bewoonde we reld om Rio te bereiken heeft een ondernemend chauffeur met een sterke wagen zes uur nodig wil hij daar in een dal aan de baai, omgeven door bergen, een project uitvoeren, waarvoor hj) een bedrag van 32 mil joen Nederlandse guldens nodig heeft. Vier dokken, waarvan twee voor sche pen tot 50.000 ton, en drie hellingen, waarvan de grootste een capaciteit heeft van 33.000 ton, wil hij er bouwen op een rotsachtig schiereiland. Achter de werf 79«ft,mS?^npleet dorp geprojecteerd van 725 woningen waarvoor de Rotterdam- Se archited Swaneveld na een onder zoek ter plaatse de tekeningen reeds ge reed heeft Het dorp krijgt een kerk, een marktcentrum, een sportcomplex en een ziekenhuis, kortom alles wat een dorp maar nodig heeft, ,..Pe 3rbeidskrachten zullen voorname- üjk Brazilianen zijn. In de nabije toe komst zullen er niet meer dan een 50 Nederlanders op de werf te werk wor den gesteld. Binnenkort vertrekt er een contingent van 20 Nederlandse specia- VEROLME listen om een aanvang te maken met de opleiding van de arbeidskrachten. Voornamelijk Braziliaanse onderne mingen zullen de werf bouwen. Thans staat er slechts nog een directiekeet; bulldozers zijn bezig met het egalise ren van het terrein; de woning van de heer C. Verolme zelf komt in novem ber reeds gereed; met de bouw van de eerste 50 huizen wordt spoedig een aan vang gemaakt. Het lijkt onmogelijk, maar in de loop van volgend jaar moet hier al een stuk kade liggen van 200 meter, de eerste helling al gereed en het eerste dok al gegraven zijn. Sterker nog. als alles volgens plan verloopt moet hier in 1960 ai een 10.000 tonner te water worden ge laten. Zelfs een optimist als jhr. Röell ge looft echter, dat dit heuglijke feit niet voor 1961 zal plaats vinden. De finan ciering, zoals gewoonlijk een vraagte ken, zal voornamelijk geschieden door een eigen financieringsmaatschappij, maar de 12 miljoen voor het dorp zal waarschijnlijk uit Brazilië komen. Om een uur vannacht is in het cen trum van Parijs een mislukte aanslag gepleegd vp het leven van de Franse oud-minister Francois Mitterand. Hij merkte op zeker ogenblik, dat zijn auto gevolgd werd. Hij wist enige voorsprong te verkrijgen, snel uit te stappen Tn een park in te vluchten, waar hij zich in het struikgewas verborg. Enkele ogen blikken later reden de achtervolgers langs Mitterand's auto en, in de veron derstelling dat hij er nog in zat, openden zij met automatische pistolen het vuur. De auto werd doorzeefd met kogels. Mitterana woont betrekkelijk dicht bij het park. „Ik ken het als mijn broekzak en wist waar ik uit mijn auto moest springen om me goed te verbergen", zo verklaarde hij later. Omwonenden, die door de schoten wa ren gewekt, belden de politie. De da ders WLren echter in de nauwe straat jes van het Quartier Latin verdwe nen voordat de politie ter plaatse was. De aanslag vond plaats op de Avenue de l'Observatoire. Mitterand is een krachtig voorstander van besprekingen met de Algerijnse op standelingen. Als links politicus is hij een tegenstander van president De Gaul le. Terzake van de Algerijnse politiek steunt hij hem echter tegen de extremis ten van rechts. United Press International maakt in dit verband melding van een verklaring, die door de Gaullistische afgevaardigde Lucien Neuwirth is gepubliceerd in het MITTERAND (Van een bijzondere correspondent) In de Baiiemvailei op Nieuw-Guinea, waar het bestuur sedert een tweetal jaren tot intensievere bestuursvoering over de 70.000 bergpapoea's is over gegaan, is begin oktober weer een stamvete opgeleefd. De bestuurspost Wamena, waar een controleur van het binnenlands bestuur goede contacten heeft verkregen met de stam van de Mukoko's, geraakte in moeilijkheden, toen deze bevolking uit het centrum van de vallei slaags raakte met de zuidelijker wonende Asolokowals. De aanleiding voor een dergelijke uitbar- Te Kasai, in het gebied van Loeloea burg, heerst een ware guerilla-oorlog. De toestand is nog steeds ernstig en er zijn thans meer dan twintig doden, meest Baloeba's. Deze stam wordt in de dorpen aangevallen door Loeloea- .irijgslieden, bewapend met lansen, vuursteengeweren en giftige pijlen en beschilderd met de traditionele strjjd- kleuren. Men vreest, dat aanzieniijk meer inboorlingen de dood hebben ge vonden, en nog zullen vinden, bjj de nu reeds enkele dagen durende strjjd, zo meldt UPI uit Belgisch Congo. Rondom Loeloeaburg heeft de politie een streng bewaakte afzetting gelegd. Alleen Europeanen, die afkomstig zjjn uit het omliggend gebied, krjjgen toe gang tot de stad, Afrikanen wordt de toegang geweigerd. De politie heeft ma chinegeweren in stelling gebracht. Nog steed, heerst buiten de stad de terreur van de woedende stammen. Talrjjke dorpjes t-ii gehuchten zjjn ge plunderd, duizenden hutten zjjn plat gebrand. Men kan de rook in Loeloea burg zien. De politie heeft samenscholingen van meer dan vjjf personen verboden en fouilleert alle Afrikanen. Wie wapens bjj zich draagt of geen geldige identi teitspapieren heeft, wordt gearresteerd. Tot dusver zijn op deze wjjze tweehon derd inboorlingen in hechtenis genomen, de meesten wegens het ongeoorloofd be zit van wapens. Oe Europese woonwijk van Loeloeaburg waar ongeveer twee duizend i msen wonen, is nog dbor een aparte aLetting van de eigenlijke stad gescheiden. Het hoofd van de Loeloea's, Kalam- ba, heeft zich eergisteren naar het on rustige gebied in de omgeving van Loe loeaburg begeven, dat thans door Loe loea's bezet is. Onderweg werd hij door vluchtende Baloeba's herkend. Zij vie len hem aan. waarbij een van zijn armen door een slag met een knuppel brak. Hjj kon echter' terugkeren naar Loeloea burg. listermiddag richtte hjj een ra dio-oproep tot de bevolking, waarin hjj de aanvallers verzocht de vijandelijkhe den te staken en naar hun woningen terug te keren. Later vertrok hjj met en kele belangrijke figuren van de Loeloea- stam naar het onrustige gebied, aldus een bericht van Belga. In het gebied van Dibaja verlieten de bewoners van de Loeloeadorpen aan de grens van Loeloeaburg gisteren hun woningen, ondat zij vergeldingsmaat regelen vreesden. Ook de Baloeba's ver lieten hun dorpen en zochten een schuil plaats bij de naburige katholieke mis sies. i sting kan van ondergeschikt belang zijn zoals een gerucht over een moord of overspel van een stamlid, maar de oorzaak is dat deze stamoorlogen een wezenlijk bestanddeel van de Baliem- cultuur uitmaken, waarvan het patroon door het verschijnen van het bestuur verstoord is. Toen dan ook ingrijpen van liet bestuur na de eerste moord volgde en de daders werden ingere kend, eiste men uitlevering. De resident van Holiandia, onder wiens zeggenschap dit exploratie-ge- bied van het Centrale Bergland valt, felastte dan ook onmiddellijk de over- renging per vliegtuig van een extra- politiebezetting tot deze een dertig agenten bedroeg. Zelf volgde hjj even eens om de situatie ter plaatse te be kijken. Het aantal slachtoffers, dat geval len is vóór het bestuur de talrijke betrokkenen kon inrekenen, zou vol gens bevoikingsberichten 40 tot 70 personen bedragen. Het gaat hier niet slechts om jonge krijgers, die in een open strijd vallen, maar evenzeer om vrouwen en kinde ren, die bjj onverhoedse overvallen met speren worden afgemaakt. Het ligt in de lijn van de^ verwach ting, dat deze uitbarsting de plannen om meer bestuursposten in de vallei te vestigen, zal verhaasten. Een van de meest kwetsbare punten bjj de be- stuursintensivering is echter de lucht- verbinding, die verzorgd wordt door een dochteronderneming van de KLM, „de Kroonduif". Begin oktober beproefde men een landing van het pasaangelegde vliegveld te Léré, halverwege de Baliem-Hollan- dia-route dat de enige uitwijkmogelijk heid zou kunnen vormen op de ander half uur lange vliegtocht. De landing werd uitgevoerd met een Twin-Pioneer, waarvan men er slechts twee bezit. De ze twee toestellen moeten de gehele bevoorrading van het Centrale Berg land verzorgen. De landing verliep re delijk goed, tot men aan het eind van de baan wegzakte. De bemanning stond derhalve op een afstand van vjjf dagen lopen in een on herbergzaam gebied aan de grond Een éénmotorig vliegtuigje van de Zendingsluchtvaartvereniging, een Cess na, kon aanvankelijk evenmin lan den, zodat men de Twin-bemanning via een dropping van voeding heeft moe ten voorzien. Later gelu' te het hen met de Cessna „uit te vliegen", maar de Twin Pioneer staat voorlopig in het ge hucht Léré in de Meervlakte aan de grond en zal geruime tjjd voor de op voer naar het Centrale Bergland uit geschakeld zijn, hetgeen uiteraard de bestuursvoering eveneens voor ver zwaarde problemen stelt. conservatieve blad „Paris-Presse". Neu wirth, destijds een van de woordvoer ders van de beweging voor openbaar welzjjn in Algerije, waarschuwt tegen de plannen van de extremisten om geweld daden uit te lokken in Algerjje en Frank, rijk. Volgens hem waren terreurgroepen de Spaanse grens al overgestoken, voor zien van lijsten, waarop de namen staan van ambtenareh en politici, die uit de weg geruimd moeten worden. Het is niet onmogelijk dat de Franse terreurorganisatie de „Rode Hand" verantwoordelijk is voor de aanslag, zo meldt U.P.I. voorts. Vorige week werd de vroegere rechtse afgevaardigde Jean Berthommier gearresteerd toen hij, met een plastic bom onder zijn jas, de Frans-Belgische grens wilde over schrijden. Naar verluidt wilde hjj met twee medeplichtigen in Antwerpen een vertegenwoordiger van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront vermoorden. De „Rode Hand" zou verantwoordelijk zijn voor moorden en poging tot moord in West-Duitsland (Hamburg, Frank fort), Italië, Marokko en België, en in Belgische en Westduitse havens sche pen in de lucht hebben laten vliegen die voorraden voor de Algerijnse opstande lingen vervoerden. (Van een verslaggever) De politie in Friesland en de kop van Noord-Holland, heeft donderdag tever geefs een uitgebreide speurtocht onder nomen naar de 40-jarige Duitser, die al sinds verscheidene dagen door de West-Duitse politie wordt gezocht. Hjj wordt ervan verdacht, betrokken te zijn bij een moord op een 16-jarig meisje, dat begin oktober een bedrag van 19(000 Mark eigendom van haar werkgever ontnomen werd. Een inwoner van Harlingen meldde de plaatselijke politie, donderdagmor gen aangesproken te zijn door een Duit se motorrijder, in wie hij de gezochte meende te herkennen. Hjj wist een nauwkeurig signalement op te geven en het nummer van de motor. De Duitser was in de richting van de Af sluitdijk gereden. Onmiddellijk werden de politieposten in het betrokken gebied gealarmeerd. De Rijkspolitie uit Den Oever maakte een controlerit over de Afsluitdijk en overal langs de wegen keek men uit naar de motorrijder. Tevergeefs. In kringen van de politie had men trouwens niet anders verwacht. Het wordt zeer waarschijnliik ge acht, dat de Duitser, die in het begin van deze week voor het laatst in een gestolen auto in het Taunus-gebergte is gesignaleerd, kans zou hebben ge zien de Nederlandse grens te passeren. Een 25-jarige Duitser, die voor hetzelf de misdrijf werd gezocht, heeft vorige week zelfmoord gepleegd, toen hjj door de West-Duitse politie herkend werd bij een poging per trein de grens te pas seren. De verwachting, geldig tot zaterdag avond (opgemaakt te 11.15 uur). Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Zuid. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Zon: 7.06—17.44. Maan: 18.19—7.44. Het hogedrukgebied boven Europa is near het oosten getrokken en het cen trum ligt thans bij Roemenië. Op langere termijn kunnen luchtdrukdalingen over geheel West-Europa van belang worden voor het weer in ons land, maar voor morgen wordt er nog geen verandering in het heersende weertype verwacht. Wel is het mogelijk dat er later wat bewolking in de hogere niveaus binnen drijft. Advertentie Station Weer temp. temp gisteren Den HeJder onbewolkt 16 7 penburg onbewolkt 17 2 VTissingen onbewolkt 17 11 Eelde onbewolkt 17 -0 De Bilt onbewolkt 18 6 Twente onbewolkt 19 3 Eindhoven onbewolkt 19 4 Zd.-Lim burgonbewolkt 19 2 Stockholm geheel bew. 11 7 Oslo mist 8 1 ►Copenhagen Londen zwaar bew. onbewolkt 13 18 4 11 Amsterdam onbewolkt 17 4 Brussel onbewolkt 19 7 Luxemburg Farüs Nice onbewolkt licht bew. 18 21 3 7 onbewolkt 20 11 Berlin licht bew. 14 2 Frankfort onbewolkt 17 2 Mlinchen onbewolkt 14 -3 Ztirich geheel bew. 8 6 Genéve geheel bew. 13 5 Wenen onbewolkt 13 2 Innsbruck mist 17 -4 Rome onbewolkt 20 7 Madrid geheel bew. 20 13 Lissabon onbewolkt 23 14 max. min. neersi. afgel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1