In april 1960 gemiddelde stijging met ca 11 pet loon- „Minder belastingverlaging voor bedrijfsleven" Galgenreis van kapt. De Jonge met de Willem Ruys Filosofie der geschiedenis Strooptocht van jeugdige Duitsers door ons land Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wil mogelijkheden benutten i Operatiemijn'in Ouddors Prof. Witteveen becijfert in E.S.B. Invoer ten volle door uitvoer gedekt Extra-dividend bij Ford Motor Comp. Z.W.O. subsidieert studie van dr. Bernard Delfgaauw Handdoek met bepaald patroon werd hun noodlottig Opleving in de vlasserij zuiver wollen wevenït tricot Hier is mode. Hier is Tien gemeenten leggen basis voor ontwikkelingsplan Fm v 49.75 Vrijere loonvorming Klacht tegen tandarts uit Middelburg Trekking woningbouw lening Amsterdam '51 Om voortgaande ontvolking te keren - Duits „ding" werd nu opgeruimd P* Blaauw 25 jaar bij „Vooruitgang. Rotterdam" NSC VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 PAGINA 4 (Van onze Haagse redactie) Prof. Witteveen komt in „Economisch-Statistische Berichten" tot de conclusie, dat in 1960 een sterke inflatoire ontwikkeling te verwach ten is. De krachtige expansie, die het economisch leven meevoert, staat op het punt een enorme extra stimulans te ontvangen van een inflatoire loonsontwikkeling. Deze hangt nauw samen met de wijze waarop het experiment met de vrijere loonvorming is begonnen. Zij is echter niet alleen daaraan toe te schrijven. De fundamentele bron van de gevaren schuilt hierin, dat de regeling deze gedifferentieerde loonvorming heeft willen combineren met een algemene loónronde, die in feite ligt opgesloten in de overmatig ruime looncompensaties. Dit streven om twee dingen tegelijk te doen en ieder min of meer het zijne te geven, zowel de voorstanders van de „vrijere" als van de geleide loonvorming, is typisch inflatoir. De gevolgen daarvan zullen moeilijk kunnen uitblijven. de te verwachten pressie wordt toege geven. Inflatiegevaar beperken m SEPTEMBER "Op-zicht-service" zonder prijsverhoging voor jongens en meisjes normale prijs In 12 50.000 op nr. 5, serie 6437 VISSERIJ 98.- 23." i|p^ y tv m ml I De compensatiemaatregelen van de re gering zullen volgens prof. Witteveen een stijging van de loonsom met 4 pet. mee brengen. Samen met de verwerking van de buurbijslag 1957, de stijging van het loonniveau medio 1959 t.o.v. 1958 en de nog te verwachten autonome loonstijgin gen, zou daardoor in april 1960 een stij ging van het loonniveau met 7 a 8 pet. te verwachten zijn. In deze situatie wenst de regering nu bovendien onmiddellijk een begin te maken met de vrijere loon vorming. Daarmee neemt zij een uiterst zware taak op zich. De vrijere loonvor ming is thans extra gevaarlijk door het gevolgde systeem, het tijdstip van invoe ring en het samengaan met een algemene loonronde. Prof. Witteveen schat, na de beslissing, die in de metaalindustrie is gevallen, lat de gemiddelde loonstijging als gevolg •an de gedifferentieerde loonpolitiek ten oinste op 3 pet. zal uitkomen. Een stij- 'ing van 4 pet. zal echter gemakkelijk ntstaan, wanneer in enkele gevallen aan Ook deze japon kunt U geheel vrijblijvend 5 dagen thuis op zicht gezonden krijgen. Maar of U hem nu rustig thuis past dan wel in één van onze filialen, U zult verwon derd staan over de exclusieve charme van dit hoogst modieuze kledingstuk. AI met al rekent prof. Witteveen met een gemiddelde loonstijging per I april 1960 van ca. 11 pet. Zulk een loonstijging ligt 6 pet. boven hetgeen volgens het S.E.R.-advies zonder prijsstijging moge lijk zou zijn. Dit komt dan neer op een extra prijsstijging van 2,1 pet. Tezamen met het effect van de huur- en melkprijs- verhogingen zouden de kosten van le vensonderhoud dan ca. 5 pet. stijgen. Prof. Witteveen is verder van mening, dat de rijksbegroting 1960 een extra im puls in inflatoire richting gegeven heeft. De stijging van de overheidsuitgaven werkt pro-cyclisch in plaats van anti cyclisch. Prof. Witteveen vraagt zich af, wat kan worden gedaan om het inflatiegevaar zo veel mogelijk te beperken. De rege: ring zal duidelijk moeten maken, dat zij niet iedereen kan tevreden stellen. Het resultaat daarvan zou zijn, dat de lasten opnieuw worden afgewenteld op de ver geten groepen. Het doel moet zijn om de overheidsuitgaven en de verlaging van de belastingtarieven voor het komende jaar met alle kracht te beperken en zo mogelijk te komen tot een lager, in plaats van een hoger totaal van uitgaven en belastingverlagingen dan de begroting aangeeft. Tegelijkertijd zullen wij de loonontwikkeling met grote zelfbeheer sing binnen de perken moeten houden. Prof. Witteveen meent, dat het verder geboden is, dat de overheid een groter bedrag aan de kapitaalmarkt kan ont trekken dan voorde financiering van het begrotingstekort nodig ,s. De extra ge leende bedragen zouden dan gesterili seerd moeten worden. Hij pl??t ook voor het vormen van belastingvrije conjunc tuurreserves door het bedrijfsleven. Hier mee zou men de averechtse werking kun nen compenseren, die de investeringsaf trek en de vervroegde afschrijving in een tijd van expansie hebben. Zodra een positief afremmen van de investerings activiteit noodzakelijk wordt, zouden de genoemde faciliteiten opgeschort moeten worden, zodat alleen de remmende af werking van de belastingvrije conjunc tuurreserve overblijft. Prof. Witteveen verwacht van deze middelen echter geen wonderen. In hoofdzaak, zo zegt hij, zal de kans om de inflatiebedreiging te overwinnen, af hankelijk blijven van de mate van zelf beperking, die regering en maatschappe lijke groepen zullen kunnen opbrengen. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlo pige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1959 1307 (v. m. 1107) miljoen, terwijl voor een waarde van ƒ1305 (ƒ1003) miljoen werd uitge voerd. De invoer werd dus voor 100 pet door de uitvoer gedekt (v. m. 91). Zowel de ifi- als uitvoer lagen in september 1959 aan merkelijk boven die van september van de voorafgaande jaren. Ten opzichte van september 1958 be droeg de vermeerdering bij de invoer 139 miljoen of 12 pet en bij de uitvoer 153 miljoen of 13 pet. Het dekkingspercentage van september lag dit jaar 1 punt hoger dan in 1958, dat van het maandgemiddelde over de periode januariseptember 2 punten. Het invoersaldo bedroeg sedert het be gin van het jaar 1136 miljoen (januari september 1958 1185 miljoen). Het kwartaaldividend van de Ford Mo tor Company is vastgesteld op 0.60 (onv.). Bovendien wordt een extra divi dendvan 0.60 uitgekeerd. Dit is eerste extra-uitkering sinds 1956 de Ford-aan delen op de Amerikaanse beurs werden genoteerd. De winst over het eerste halfjaar van 1959 geeft een aanmerkelijke verbete ring ten opzichte van 1958 te zien, ter wijl de winstcijfers over het derde kwar taal, welke waarschijnlijk de volgende week gepubliceerd zullen worden, naar verwachting nog hoger zullen zijn. De voorzitter van de Ziekenfondsraad te A'dam heeft bij de Officier van jus titie te Middelburg een klacht ingediend tegen een tandarts uit Middelburg. Er is verzocht na te willen gaan of de tandarts een strafbaar feit heeft gepleegd. De tandarts zou bij een drietal zieken fondsen in Vlissingen, Middelburg en Goes bedragen hebben gedeclareerd voor tandheelkundige verrichtingen, die in werkelijkheid niet zijn verricht. Boven dien moet worden onderzocht of hij van een aantal verplicht-verzekerden te hoge bijbetalingen zou hebben gevraagd ~en ontvangen. Voor de laatste maal onder comman do van Kapitein Frits de Jonge, die tij dens deze reis z\jn 40-jarig zeemansju bileum zal vieren en na terugkeer van het schip, in december a.s., met pen sioen gaat, zal het m.s. „Willem Ruys" op maandag 19 oktober a.s. voor haar vierde reis in de rond-de-wereld-passa- giersdienst van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd uit Rotterdam vertrek ken. De inscheping der bijna 500 passagiers die hier aan boord komen, vindt op die dag des middags van half 2 tot half vier plaats aan de Lloydkade. De volgende dag komen er .dan in Southampton nog ruim 600 passagiers bij, waarmee het schip praktisch volgeboekt zal zijn. Onder de Engelse passagiers, die de gehele rondreis meemaken, bevindt zich „the most reverend Dr. H. P. Ni cholson", aartsbisschop van de Angli- kaanse kerk. Er zijn ditmaal slechts 59 Nederlanders aén boord, die zich el ders gaan vestigen; zij hebben allen Nieuw-Zeeland tot bestemming. De geestelijke verzorging der protes tantse passagiers is op deze reis in han den van Ds. G. Denee, predikant van de Presbyterian Church in Auckland, tevo ren predikant in Enschede, die ongeveer zes jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emigreerde, in mei jL met de „Willem Ruys" met verlof naar Noordwijk kwam, en nu weer naar Auckland terugkeert. Ten behoeve vn de katholieke passa giers maakt Pater J. van Vugt, uit Nieu we Niedorp, die zich blijvend in Austra lië zal vestigen, de reis mee. Tot Singapore reist met de „Willem Ruys" de heer J. C. A. Dankmeyer, uit Den Haag, referendaris bij de Gouver- nements Secretarie in Nieuw Guinea. De oudste passagier is ditmaal de 82- jarige heer A. Hartevelt, uit Zutphen, ge pensioneerd Rijksambtenaar, die met zijn 77-jarige echtgenote voor ongeveer een half jaar naar Nieuw-Zeeland gaat. De Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek heeft dr. Bernard Delfgaauw te Haarlem een subsidie verleend voor de voorbereiding van een boek over de filosofie der ge schiedenis. Door deze subsidie heeft dr. Delfgaauw zich tijdelijk kunnen vrij ma ken van een aantal zijner werkzaamhe den om zich aan het schrijven van zijn studie te wijden. Het boek bestaat uit vijf delen, waarvan het eerste üc metho de van het onderzoek behandelt. Het ligt in de bedoeling, dat de studie in het voor jaar van 1960 zal verschijnen. In een onderhoud met het A.N.P. ver telde dr. Delfgaauw dat twee auteurs hem tot het schrijven van dit boek had den geïnspireerd, namelijk de filosoof Martin Heidegger en de paleontoloog Pierre Teilhard de Chardin. Dat Ook een paleontoloog hierbij een rol heeft gespeeld is te verklaren uit het feit, dat in dr. Delfgaauws studie ook de ont wikkeling van de mensheid en het vraag stuk van haar ontstaan ter sprake komen. In zijn oeuvre heeft de auteur in bijzon dere mate rekening gehouden met de ont- De schitterend mooie kwaliteit van de zuiver wollen kamgaren struk- tuur, de voortreffelijke coupe, de flatteuze kraag van wit piqué: hef is een droom van een japon. Maten 38 t/m 44. Kleuren: PAARS, LILA, olijf en koren. En als extra attractie een echte Wassen-prijs, 75 zeer voordelig ^9 M EVENTUEEL BETALING IN 3 MAANDELIJKSE TERMIJNEN. Zend briefkaart met vermelding van artikelnr. MT 5 ,^maat en kleur. Uw naam en volledig adres in blokletters s.v.p. ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel.13 9375 - Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spul hk. Kalvermarkt, tel. 182148. De Amsterdamse recherche heeft twee jeugdige Duitsers gearresteerd, die op diverse plaatsen In ons land Inbraken hebben gepleegd. De eerste inbraak was in een benzine station in Bolsward. Daar ontdekte men zondagmorgen dat de etalageruit was in gegooid met een steen die omwikkeld was met een handdoek, waar een bepaald pa troon was ingeweven. De dieven hadden uit dit benzinestation 60,- en twee scheerapparaten gestolen. In de Wieringermeer ontdekte men op dezelfde morgen dat ook daar in een ben zinestation was ingebroken, terwijl een agent uit Sneek in die nacht een klein avontuur had meegemaakt met twee Duitse jongens. Toen hij de ronde deed door het dorp zag hij hoe een Duitse Volkswagen reeds geruime tijd door het stadje reed. In de wagen zaten twee jon gelui. De agent vertrouwde het niet hele maal en informeerde wat de jongens zochten. Zij zeiden nachtlogies te zoeken, maar toen de agent achterin de wagen een grote steen zag liggen nam hij de jon gens mee naar het bureau en voelde hen nader aan de tand. Hij noteerde uitvoerig de gegevens van pas- en autopapieren en liet hen daarna weer gaan. Dinsdagmorgen bleek ingebroken te zijn in een radiozaak in Groningen. Men had 800,- aan apparaten gestolen. Echter vond men ook hier een steen, omwikkeld met een handdoek, waar hetzelfde pa troon ingeweven was als in die welke men in Bolsward had aangetroffen. De politie agent uit Sneek herkende bovendien de steen uit de auto. Toen uit de Wieringermeer nog het be richt kwam dat men daar, in het benzi nestation waar de inbraak was gepleegd, enkele bladzijden uit een Duits telefoon- De situatie in het Nederlandse visse rijbedrijf, die lange tijd kritiek is ge weest, schijnt de laatste tijd een wending in gunstige zin te nemen. In bevoegde kringen stelt men zich op het standpunt dat er reden is tot enig optimisme, al zal dit een zeer gematigd-dienen te zijn. De gunstige wending is voornamelijk het ge volg van het feit dat in de vlasproduce- rende landen Nederland, België en Frank rijk in totaal slechts 60.000 hectaren wer den ingezaaid. Omdat de oogsten klein zijn en de vraag, vooral in België, naar het zogenaamde strovlas. is toegenomen, zijn de prijzen van dit produkt opgelopen. Voorts is een oorzaak, dat de Russische dumpingspolitiek niet in die mate voort gezet schijnt te worden als in het verleden het geval was. boek had gevonden, twijfelde men niet langer. Snel werden aan alle politiebu reaus in het land de informaties doorge geven die de agent in Sneek had verza meld. Spoedig kwam er een eind aan hun reeds dagen lang durende strooptocht, 's Middags was men zover, dat men wist dat zij zich in Amsterdam moesten bevin den. Op de Nieuwmarkt werden zij door de recherche gearresteerd. Zij zijn woens dag op transport gesteld naar Heeren veen. Men vermoedt dat zij ook nog een inbraak bij een radiohandelaar in Apel doorn en bij een juwelier in Putten op hun geweten hebben. Advertentie moderne streep- en tdessi ns Coster 5 tot 8 jaar, alle maten 7.90 ROTTERDAM: Korre Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat 28 wikkeling van de filosofie der geschiedenis in Nederland zoals deze belicht wordt door schrijvers als Huizinga, Romein en Polak. Dr. Delfgaauw spitst zijn studie toe op het vraagstuk van de vooruitgang, dat reeds in de achttiende en negentiende eeuw nadrukkelijk aan de orde werd ge steld. In die dagen besphouwde men de vooruitgang als gedetermineerd, dat wit zeggen: men was er van overtuigd dat de mensheid krachtens een inner lijke noodzakelijkheid vooruit ging. Op deze opvattingen, die men onder meer in de „Aufklarun^", en bij Marx kan aantreffen, volgde in de twintigste eeuw een reactie. Dr. Delfgaauw wil nu de stelling ver dedigen, dat de mensheid de mogelijkheid gegeven is om vooruit te gaan, maar dat dit een kwestie is van haar eigen vrij heid. Met andere woorden: dr. Delfgaauw gelooft niet in 'n noodzakelijke, onafwend bare ontwikkeling der historie, maar hü is er van overtuigd, dat de mens krachtens de hem ingeschapen vrijheid kan kiezen tussen het blijven voortbestaan en tus sen de zelfvernietiging. Naar zijn me ning moet elke cultuur zich daarom aan passen aan nieuwe situaties en hij acht dit bestaanbaar, omdat zijns inziens de adaptatiemogelijkheid vrij en niet gede termineerd is in tegenstelling tot de ge schapen situatie. In dit opzicht is hij het dus eens met Toynbee's uitspraak „dat cultuur pas ten onder gaat als zij geen antwoord meer kan geven op een uitda ging" (een actuele situatie). Daar dr. Delfgaauws geloof in de menselijke vrijheid en daardoor in de toekomst ten nauwste samenhangt met zijn vrijheidsbegrip als zodanig, zal hij dit nader uitwerken, in het tweede deel zijner studie, dat geheel aan de wijsge rige antropologie gewijd is. Het derde deel zal een beschouwing over de ver houding van mens en geschiedenis be vatten en het vierde de belichting wél ke de historie daarvan laat zien. In het vijfde deelzullen de westerse cultuur en de wereldgeschiedenis worden be sproken. Aan het einde van de studie komt dan de genoemde these over de vooruitgang in vrijheid. Op een desbetreffende vraag ant woordde dr. Delfgaauw, dat hij onder het begrip vooruitgang „de groei der vrijheid" verstaat. Op den lange duur zo zei hij, verwerven wij ons een steeds grotere vrijheid. Dit blijkt bijvoorbeeld wanneer wij de mens van onze dagen vergelijken met die uit de prehistori sche tijd, waarin hij een slaaf van de aarde en de materie was. De ervaring leert, dat de vooruitgang geen continu opgaande lijn vertoont, maar aan vele schommelingen en sprongen onderhe vig is. Er gebeuren op dit ogenblik waarschijnlijk nog evenveel gruwelen in de wereld als vroeger, maar het verschil is, dat men er zich nu voor schaamt en er eertijds niet voor blik te of bloosde. Vond men het enige eeu wen geleden niets bijzonders dat gehele volksstammen werden uitgeroeid, de massale vernietiging der Joden in Nazi- Duitsland werd zelfs voor de eigen be volking zoveel mogelijk geheim gehou den. Aan het einde van het onderhoud zei- de dr. Delfgaauw dat de mens van on ze dagen, die voor de technische vooruit gang veel minder aan materiële omstan digheden gebonden is, zichzelf zoveel mo gelijk (dient te realiseren. Hij zal zich daar bij moeten laten leiden door een verlangen naar innerlijke vrijheid, naar goedheid en schoonheid. Een van de sterkste voor beelden van de zelfrealisatie van de Euro pese mens is de steeds bredere verbrei ding der wetenschap dat wil zeggen: het zoeken naar de waarheid en daarnaast de enorme sterke doorbraak van de idee der sociale gerechtigheid. Te Amsterdam is de achtste trekking gehouden van de 2% pet. Worüngbouw- Premielening 1951 ten laste van de ge meente Amsterdam. Deze lening is In to taal groot f 10 miljoen. Uitgeloot werden 500 obligaties van 1000, waarbij de pre mie van 50 000 viel od obligatienummer 5 van serie 6437. De premie van 10 000 viel op nummer 8 van serie 4562 en die van 5000 op nummer 5 van serie 7733. Vijf obligaties werden uitgeloot met een premie van 1000, t.w. nummer 10 van serie 3073. nummer 8 serie 8117. nummer 1 serie 9284. nummer 10 serie 588 en num mer 4 serie 4203 Voorte viel de bezitters van de volgende 12 obligaties een preqiie van 500 ten deel: nummer 5 serie 2216. nummer 9 serie 6965, nummer 2 serie 8626. nummer 7 serie 3741. nummer 1 serie 8117. num mer 7 serie 8117, nummer 9 serie 6437, nummer 5 serie 3546, nummer 8 serie 28, nummer 6 serie 9874. nummer 1 serie 6307 en nummer 6 serie 7056. Tenslotte werden 480 obligaties uitge loot met 125 elk -zSCHEVENINGEN 16 okt. Hedenmorgen wa ren aan de markt de trawtoggers SCH 225 met f 8100, 196 met f 8350. SCH 6 met f 8720 de soanvissers U.K. 98 en U.K. 186 met f 1750. Voorts 24 kustvissers met tezamen 36.610. Notering per kg: grote tong f 3.90—4.60. groot middeltong f 3.20—3.60, klein middel- tong f 3.20—3.59, tong 1 f 3.10—3.36. tong 2 f 2.10—2.40, tarbot 1 2.40—2.90. tarbot 3 1.35—1.58. tarbot 4 1.20—1.35, griet 1 f 1.30—1.50, griet 2 f 1.15—1.40. Notering per 40 kg: groot middelschol f 36 44, middelschol f 4045. kleine schol f 34— 41, wijting f 8—18, schar 24—32, rode poon f 1440, pieterman 6270, rog f 918, middelkabeljauw 4850, kabeljauw 1 f 32 40, kabeljauw 3 f 26.50—32, uitleggerskabel jauw per 5 stuks 50—65. groot middelschel vis f 4042, middelschelvis f 37.5038, schel vis 1 30—37. schelvis 10.50—23. Notering per 50 kg: verse haring f 11— 19.40, makreel f 16.40—30, pilchards 11— 12.20. 21.75 i s Uil Vïii sf| Swagger 1959! Longhair zuiver wol. In bots, ma rine en lila. Met de grote kraag die mooi, modieus en.... warm isf Maten 38-46 Een Shetland wol pullo ver voor 21.75! Kom en kijk... Bervoets heeft UI van zulke prachtaanbie- dingen! 7B Ditisuw winterrok! Leuk, jong, wijd, lekker warm, toch vlinderlicht; 't is longhair zuiver wol! pWprWx - W v, kv' - -/ 'fa 7 'fa V' J 4# 1 t 23.75 Luchtig licht en koesterend warm.... longhair zuiver wol. De mode van nu voor u! In typische oktobertinten. In de maten 36-42 ■y ROTTERDAM-C. BULGERSTEYN (BIJ ERASMUS) ROTTERDAM -Z. BEIJERLANDSELAAN-SCHIEDAM-DELFT TA 1 se t ,.i (Van een onzer verslaggevers) Tien gemeenten in oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen hebben zich gezamenlijk be raden over de mogelijkheden die httn gebied bevat voor de bevordering van het economisch leven. De industrie van Sluiskil en Sas van Gent blijkt als een magneet te werken op de arbeidskrach ten in dit deel van Zeeuwsvlaamse land en het gevolg is, dat een soort ont volking optreedt, die in hoge mate als ongewenst wordt beschouwd. Het resul taat van deze gezamenlijke bezinning is een uitgebreid rapport, opgesteld door diverse deskundigen, dat gisterenavond tijdens een vergadering yan de tien be trokken gemeenteraden in Hulst in de openbaarheid is gebracht. Het rapport Is een Inventarisatie van Hij kon derhalve geen concrete toezeg gingen doen. In het rapport wordt uiteraard uitvoerig aandacht besteed aan de sector verkeer en vervoer. Met een vervoer van 360.696 auto's en 1.037.371 personen 'in 1958 tussen Kruiningen en Kerkpolder over de Wes- terschelde acht men een vaste oeverver binding dringend noodzakelijk De situatie op de arbeidsmarkt is bepaald ongun stig door de zuigkracht vanuit de kanaal zone. Industrie, landbouw, tuinbouw en toerisme zouden de vraag naar arbeids krachten kunnen doen toenemen. Van een goede samenwerking tussen de betrok ken gemeenten verwachtten de rappor teurs, o.w. drs. M. Verburg. directeur van het ETI in Zeeland, dat oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen voor deze vier welvaartspeilers meer ontvankelijk te maken is. De kanaalzone en westelijk wat oostelijk Vlaanderen biedt en dringt ZeseUwsch-Vlaanderen hebben eveneens o.a. aan od ruilverkaveling, inpoldering - van het land van Saeftlnge, het ontwik kelen van Walsoorde tot centrale streek- haven, inrichting van industrieterreinen en verbeteringen in sociaal en cultureel opzicht De Commissaris van de Koningin In Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de C**embroot. bedaarde enigermate het enthousisame door erop te wijzen, dat het provinciaal bestuur niet meer kon doen dan aan de verlangens van oostelijk Zeeuwsch-VIaan deren een welwillend oor te schenken. al inventarisatie van hun mogelijkheden gemaakt en men zoekt nu naar een vorm van overkoepeling om ook wederkerig samen te werken. Het overleg met Bel gisch Vlaanderen, dat ook betrokken is bij de ontwikkelingen ten noorden van de landsgrens, zal echter alleen op na tionaal niveau kunnen geschieden. De ge meentebesturen noch de- provinciale overheid hebben hiertoe bevoegdheid, zo onderwees jhr. De Casembroot. Er zal zich nu een werkcomitégaan formeren om de in het rapport genoemde mogelijk heden verder uit te werken Gedurende tenminste, veertien jaren heeft op het strand van het'natuurreser vaat „De Punt" van Goer.ee een groot „gevaar" op de loer gelegen, een Duitse mijn. die voor het grootste deel in hét zand was weggezonken, maar waarvan de tentakels juist nog boven de zeebo dem bleven. Kort geleden, tijdens laag- waterstand. werd de mijn ontdekt door de heer en mevrouw Westhoeve-van Bloois uit Ouddorp, die ter plaatse een strand wandeling maakten. Natuurlijk konden zij het vreemde voorwerp niet definiëren, maar zij vertrouwden het niet en waar schuwden burgemeester Kleijnenberg, die zich onmiddellijk in verbinding stelde met de mijnopruimingsdienst te Vlissingen en de plaats van de mijn liet markeren door bakens. Gelukkig wordt het strand weinig bezocht en kon dus vanwege de mijnopruimingsdienst rustig een onder zoek worden ingesteld. Deze stelde vast", dat het inderdaad een mijn was, een Duitse, en van zeer gevaarlijk allooi. Onder commando van lt. ter zee II OC, dc heer Juursma, is woensdag een defi nitief onderzoek ingesteld en alhoewel het lage water juist in de avond en vroege morgen viel, heeft men eerst de mijn van zijn voelhoorns ontdaan en deze gister morgen donderdag voor wat de in houd van 250 kg hexamiet betrof, laten springen. Onder het schijnsel van de maan en voorzien van sterke zaklantaarns heeft men het eerste deel van deze „operatie mijn" woensdagavond uitgevoerd. Lt ter zèe Juursma. lt. ter zee Brouwe'en van- tineméester Moerman, geassisteerd door een aantal marinemanschappen hebben dit gevaarlijke karweitje met succes op geknapt. Spannend was het natuurlijk wel, maar hoewel het stuk oorlogstuig al jarenlang In zout water had gelegen, kon lt. Juurs ma vrij gemakkelijk de slagpen afschroe ven. De ontstekingslading heeft men di rect laten springen, wat ook al een be hoorlijke knal gaf. In de vroegte van dè 'donderdagmorgen is de marinqgroep naar ,„De .Punt" en gen. Een slagpijpje en twee elektrische draden werden tot op veilige afstand uit gelegd en toen het cohtact gesloten werd explodeerde de mijn, waarbij een gewel dige zuil van water, zand en modder om hoog spoot. De heer P. Blaauw herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Coöperatieve Verbruiks- vereniging „Vooruitgang-Rotterdam" U.A.. De druk bezochte receptie in het gebouw van het hoofdkantoor bewijst wel hoezeer de heer Blaauw gewaardeerd wordt. Als assistent in het melkbedrijf in 1941 begonnen werd de heer Blaauw in 1955. tot adjunct-directeur van de gehele coöperatie benoemd, waarna een jaar later de directeursbenoeming volgde. In de morgenuren werd hü door het ge hele personeel gehuldigd, waarbij naast talrijke geschenken een volledige Winkle* Prins Encyclopedie aangeboden werd. In de namiddag werd de heer Blaauw opnieuw in het zonnetje gezet waarbij namens het bestuur bij monde van de heer P. G. Schaap de gelukwensen onder streept werden door een geschenk onder couvert, terwijl tevens een radio en een platenwisselaar overhandigd werden. Namens d.e Coöperatie „Nederland" sprak de heer Bekkering, die tevens een geschenk aanbood en de jubilaris een zil veren Co-Op-insigne opspelde. Vele waar derende woorden werden vervolgens ge sproken door talloze organisaties, waarin de heer Blaauw een bestuursfunctie ver vult. Woorden, die even zoveel maal wer-' den omlijst met geschenken van uiteenlo pende aard, zoals boeken, fruitmanden enz. Vandgag werd in zaal Lommerrijk door boerenmelkleveranciers de heer Blaauw wedei'om gehuldigd, waarbij zeer veel lof en waardering voor zijn verdiensten werden uitgesproken. De boerenmelk- hét strand teruggegaan, en daar dé wind leveranciers deden hun gelukwensen vér- van hét. land af was kon besloten wórden gezéid gaan van het aanbieden van eéri de nujn elektrisch tot ontploffing te bren-1 televisie-toestel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4