Tunnel gaat toekomstige satellietstad met Rotterdam-Zuid verbinden I f Voetgangers en fietsers zijn binnenkort uit de brand Bü AUSTRALIË, het zingende land Symfonie-orkesten met 45.000 contribuanten •5> 9» WASSEN ■r t VOndstm het zoeklicht Spectaculaire operatie ton-sur-ton op Citroen showt een schip R.E.T.-enquête start 19 oktober Het „gat" in Wormer 75 VOerd: J 5 Opvoering „tableau vivant" bij fees telijkheden in Oud-Beijerland DE KRANI KUNT GIJ NIE. MISSEN, GEEN DAG! VRIJDAG 16 OKTOBER 1959 PAGINA 7 Restauratie van sporen Nacht Spectaculair Kraan au A N0-IR0N OVERHEMDEN Zelf-activiteit Gast.artiesten ROTTERDAM: De Tasmanian Nightingale Concert-minnend. hOMeiïl rrJang en biedt P'aats aan 650 passagiers. De tentoonstelling kan het ge- Pakistaanse order voor DA.F. Bervoets weer 6% Resultaten licht gedaald Onderzoek op weiland van boer Jongert gestaakt Telefonisch weerbericht voor de bouwvakken "Op-zicht-service" zonüer prijsverhoging Tweede staking in Italiaanse mijnen fm-m DP oostelijke, kromme opril van do tunnel, gezien in de richting van de Groene Zoom. Vóór de spoorlijn otnt de voetbrug en trappen zullen naar de tunnel leiden. Het huisje rechts is een nieuwe seinpost. gaat weer een nieuwe stad ver- van de wanden. De vloeren moeten nog ÏÓftn0' ^en nieuw woongebied voor Ij;, mensen in het meest zuidooste- he*e_ hoekie van Rotterdam. Nu heet 1, - Polderland nog „Polder Klein Nieuw- en „Polder Oost IJsselmonde" en e laagjes of 68 morgen". Straks zegt 'n "Groot IJsselmonde". Twee wijken het "iterate noorden van dat gebiedje en Zomerland en Sportdorp. pi?e stenen huizen-woestijn, die het sap- v grasland gaat vervangen, wordt ^7 de rest van Rotterdam gescheiden Öq°h de sP°orlijn van Rotterdam naar gA'dfecht. Die spoorbaan is al lang een sta-in-de-weg voor de mensen, die! to willen. Bij het stadion ligt tot nu|Jaar van I960 klaar te hebben en dan zal stantde zuidelijkste oversteek, die con-j de gemeente tegen die tijd wel ervoor dn Marafhonweg 'S Dat is de brUg inl gezorgd hebben, dat hij op het wegennet 2o^at zuidelijker was er bij de Groenej's aa«gesl°ten- t'.rn wel een overweg naar de Clara- afgewerkt worden en de verlichting aan gebracht. De westelijke oprit sluit aan op de Groene Zoom. Evenals de andere oprit is de vorm er van al door het beton bepaald. Op de be tonnen bodem wordt zand opgestort en daarop komen de tegels voor het wegdek. De tunnel mondt aan beide zijden uit op land. Aan de oostelijke zijde op het pol derland van „De Laagjes" en aan de andere zijde op een grote zandberg. Men hoopt de tunnel vroeg in het v0or- De Oost-Varkenoordseweg wordt in de K_ IJ-ldcti UC tddtülC UJU Wai Cll Ut? j - tïien meer dicht dan open. Er liggen j toekomst doorgetrokken en zal dan bij c!r namelijk niet twee sporen, maande tunnel afbuigen naar het Oosten en da-,rtlen- De lengte van du overweg was| rechtstreeks naar het hart van Groot de £>ro°t, dat de spoorwegwachter I i o- "^v, «wf wv- opvvi vr vv uw'ivi blo °men eerder dan gewoonlijk sluiten vPr,est om de mensen gelegenheid te ge er nog rustig vanaf te komen, lana meer dan een 3aar zijn de Neder- «nase Spoorwegen bezig daar een tunnel In voor voetgangers en fietsers. rn„ toekomst komt er nog een tunnel ÖiilVnnUa Ij tussen de Smeetlandse It ,e Hendrlk Velthoenweg. c, werk is intussen ai zover gevorderd. Kero if tunnelgedee}te onder de sporen la=i !s' daarin wordt momenteel de lste hand gelegd aan de betegeling -1°, 17.50 is een forse prijs, maar onthoud, dat het gezegde "duur koop is goedkoop" in de allereerste plaats voor overhemden opgaat. Want voor een paar gulden een overhemd kopen, dat na enkele keren wassen slap is en stuk gaat, geen kunst. Coster brengt echter een klasse- överhemd in No-iron, dat dus ge makkelijk wasbaar en vlug drogend 's en vrijwel niet gestreken behoeft *e worden, met een zeer fijn'inge weven streepmotief, het zgn. Dit kwaliteits-overhemd dat goed blijft, ook na herhaald wassen, heeft een normale waarde van 17.50. De spoordijk is over een lengte van on geveer 50 meter weggegraven, toen de tunnel gegraven moest worden. Over de geul werd een brug geslagen van stalen binten, waarover de rails werden ge legd. Nu de tunnelkoker gereed is geko men, moeten de tijdelijke spoorbruggen weer worden gesloopt. Maandag j.l. is er al één lijn weer in de oorspronkelijke toestand teruggebracht, maar twee spo ren wachten nog op een behandeling. De „restauratie" van deze laatste twee sporen is het meest spectaculair. Daar over rijden namelijk de treinen van Rot terdam naar Dordrecht en terug. Het he le karwei moet dus in de nachtelijke uren worden verricht, wanneer er geen diensttreinen rijden. de hulpbrug met het dijklichaam. De aanbruggen zijn verend uitgevoerd om wringing in de rails tc voorkomen. Bij erg nat weer zouden de bruggen meermalen per dag opnieuw gesteld moe ten worden. De vochtige houten bielzen veroorzaken dan spanningen in de rails. Dank zij de droge zomermaanden kan dus nu dit extra werk vermeden worden. Het werk van zaterdagavond en zon dagmorgen is spectaculairder dan het plaatsen van de nieuwe spoorbrug in de lijn van Schiedam naar Delft over de Pol dervaart bij Kethel. Nu moeten de rails oer een lengte van 50 meter geheel wor den weggenomen. Men begint zaterdagavond om 8 uur al met de voorbereidende werkzaamheden. De laatste vier treinen van Rotterdam naar Dordrecht en omgekeerd worden omgelegd over een buitenspoor. Dat zal een vertraging van 6 tot 8 minuten geven. Kwart over tien beginnen de verdere werkzaamheden. De rails en de bielzen worden losge draaid en weggenomen. Dan komt er een zware spoorwegkraan, die de stalen bin ten optilt en ze naast de lijn neerlegt. Een bulldozer moet dan ongeveer 350 kubieke meter zand in het gat schuiven. Daarna worden nieuwe bielzen gelegd, de rails erop gemonteerd en het spoor wordt dan normaal met grind afgewerkt. Men hoopt zondagmorgen om kwart over ze® sP°°r weer berijdbaar te hebben. Tijdens het weekeinde daarop wordt het volgende spoor onder handen geno men, waarna het hele emplacement over de volle breedte kan worden afgewerkt. De heer W. H. Richter, Hegge- pad 34, is veiligheidsman. Iedere keer als in de verte een trein aan komt snellen blaast hij op een fraaie, zilverkleurige hoorn om de spoorwegarbeiders te waar schuwen. Die hoorn is niet zo maar een gewone hoorn van het model als de rangeerders gebrui ken. Vier openingen in het instru ment laten een fraai meertonig gebas horen. De heer Richter gaat per 1 november met pensioen. Bij de werkzaamheden aan de tunnel heeft hij meer dan een jaar de ar beiders gewaarschuwd voor de vele treinen, die dagelijks het tra ject berijden. In de nacht van zaterdag op zondag wordt de lijn van Rotterdam naar Dor drecht behandeld en een week later het meest oostelijke spoor van Dordrecht naar Rotterdam. IJsselmonde voeren, ongeveer tussen de Boezem van de vier polders en de Ker- kedijk. De totale lengte van de tunnel is 240 meter. Aan de oostelijke oprit, aan de zijde van de Oost-Varkenoordseweg i j dus, komt een trap met voetbrug over I forUg van mete/length Aan beMen^Q- Va'1 "®e Laagjes", waar Groot IJsselmonde zal komen. De trein komt uit de tunnel langs de spoorlijn. den verbindt een zogenaamde „aanbrug"de richting Dordrecht. Uiterst rechts het spoor, dat zaterdag onderhanden genomen wordt. Daar naast de lijn, die de week daarop aan de beurt komt,. Tussen beide sporen in is het dak van de tunnel zichtbaar. Links op de foto het polderland (Van onze correspondent in Australië) J Het was een gevolg van de kleine be- Het zal ongetwijfeld voor vele Ans- j volking van Australië, dat velen van trallërs, doch in het bijzonder voor de j hen in het cultuurtype Europa en Ame- immigranten een openbaring zijn dat inrika zich een bestaan moesten vinden, navolging van Zuid-Italië, Australië Zo is het thans eigenlijk nog steeds ge behoeft echter deze prijs niet te betalen, want Coster geeft U de grossing van Uw leven door één a9 deze S U P E R K W A L IT E IT Jbet spreidboord,aan te bieden voor be verbijsterend HKRF 'a9« prijs van Mg Jr Zolang de voorraad strekt Telefonische of schriftelijke orders kunnen worden uitgevoerd. het „zingende land" kan worden genoemd. Degenen, die dit land als „cultuur loos" beschouwen, zullen tot hun ver rassing ontdekken. dat niet alleen 's werelds meest vermaarde artiesten re gelmatig een tournee door Australië ma ken, doch dat de symfonieorkesten 45.000 contribuanten tellen en Sydney zelfs wordt aangemerkt het grootste aantal contribuanten in de wereld te bezitten. Dezer dagen passeerde ik 's avonds na vijf uur een der talrijke studioconcert zalen, welke de „Australian Broadcas ting Commission" (A.B.C.) ir, Sydney bezit. Er stond een lange rij, groten deels jeugdige, personen op toelating te wachten. Er werd namelijk een radin- jcugdconcert gegeven, waarbij dan een beperkt aantal luisteraars in de zaal mag plaats nemen. Een dergelijke belangstelling voor con certen is helemaal niets buitengewoons, men kan die welhaast dagelijks zien voor een concertzaal of tijdens de openlucht concerten, welke heel vaak worden gege ven. Een studie over 't concertleven in Aus tralië geeft interssante feiten en cijfers welke zeer zéker vermeldenswaard zijn, ook terwille van het in het buitenland en vooral onder immigranten zo wijd ver spreide gezegde, „er is in Australië geen cultuur". Hier moet evenwel een opmerking aan vooraf gaan. Waar geconstateerd wordt, dat Australië een „zingend land" is, zij opgemerkt, dat de activiteit van de Aus traliërs zelf op vocaal en instrumentaal terrein zeer beperkt is. Dat wil zeggen, al mogen volgens feiten en cijfers de Australiërs graag concerten bezoeken en warme belangstelling voor zang en muziek tonen, zij daarom zelf nog geen zangers, zangeressen of musici zijn. In de hiervoor bedoelde studie trok lik geen en kel gegeven daaromtrent aan. doch zulke bloeiende zang- en muziekverenigingen als in Nederland zal men in Australië te vergeefs zoeken Nog sterker, de Australiërs zingen in het algemeen zeer slecht en muziek wordt door hen weinig beoefend. Dit beeld staat dus lijnrecht tegenover hetgeen hiervoor werd opgemerkt ten opzichte van de grote belangstelling voor zang en muziek en ook van hetgeen hier na nog volgt. steld ondanks de uitbreiding van de be volking en toeneming van de belangstel ling voor zang en muziek. Met 't toenemen van die belangstelling groeiden ook de mogelijkheden niet al leen voor eigen orkesten doch ook voor gast-artiesten. In de loop van de ja ren heeft Australië de besten onder des werelds artiesten ontvangen. Van hen noem ik Paderewski, Chaliapne, Moisei- vich, Antonia Dolores, Menuhin, Schna- bel en Tauber. Het is voornamelijk aan de A.B.C. te danken, dat in financieel opzicht deze groten onder de artiesten hier konden optreden De A.B.C. ontvangt financiële steun van de regering en beheerst vrij wel het gehele zang- en muziekleven in Australië. Bepaald is, dat van elk zaal concert een gedeelte per radio moet worden uitgezonden. Entreegelden ma ken die concerten dan mogelijk. De betekenis van de A.B.C. in deze blijkt ook uit het feit, dat van iedere 100 uur radio-uitzending 30 uur aan se rieuze muziek is gewijd. De eerste vaste dirigent in Australië was Eugene Goossens, die het Cincinnati- orkest verwisselde voor dat van Sydney. Er zijn vele gast-dirigenten geweest zoals Willem Kapell, Marjorie Lawrence, Wal ter Gieseking, Leon Goossens, Jan Sme- terlin, Suzanna Danco, Anton Dermota, om slechts enkelen te noemen. Melbourne was de eerste stad, welke een conservatorium stichtte, nadat zij de universiteit van Adelaide was gevolgd bij het inrichten van een leerstoel voor muziek. Men vindt die thans in vrijwel alle grote steden van Australië. Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- j Slngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg •JVesNKruiskade 35 Haarlemmerstraat 25 Waarschijnlijk klinkt het even verras send ais die mededeling inzake het „zin gende land", dat het jonge Australië reeds vele artiesten heeft voortgebracht. De eerste was Army Sherwin, die in 1855 op Tasmanië werd geboren en later de „Tasmaanse nachtegaal" werd genoemd Zij maakte wereldtournees en had gro te naam als opera- en concertzangeres Ada Crossley uit Gipsland was een we reldvermaarde oratorium-zangeres. Melba en kort na hem Amy Castles waren ook in Amerika en Europa beroemde arties ten. De pianist Una Bourne, de violisten Florence Hood en Ernest Toy verkre gen grote bekendheid. Zo zijn er nog tien tallen andere namen van geboren Austra lische artiesten te vermelden. In welhaast lijnrechte tegenstelling tol dit alles staat, zoals opgemerkt- het feit, dat in het algemeen de Australiërs zelf' weinig aan zang en muziek „doen", al is er dus grote belangstelling voor concer ten. waaromtrent ik reeds een voorbeeld gaf. In 1830 werden, met de Engelsman Vin cent Wallace als dirigent, de eerste con certen in Australië gegeven, waarbij o.m. de gedeeltelijk op Tasmanië geschreven opera „Marintana" werd uitgevoerd. Het is sindsdien min of meer een „komen en gaan" van orkesten geweest, voorname lijk als gevolg van financiële moeilijk heden. Toen de radio haar intrede deed en daarmee tevens de A.B.C. kwam alles op betere financiële basis te staan. Een belangrijke stap vooruit was, toen in 1946 het Sydney Symfonie Orkest een State-subsidie van rond 500.000 gulden per jaar ontving. Hierna volgden spoedig alle vfjf andere staten van Australië dit goede voorbeeld en dit heeft het Aus tralische concertleven verstevigd. In Melbourne en Sydney waren om streeks 1936 de concertzalen die elk 2000 bezoekers kunnen bevatten, nauwelijks voor de helft gevuld: thans moeten de concerten voor stampvolle zalen vier of vijfmaal herhaald worden. In Sydney is een groote operahuis door 'n Neder landse onderneming in aanbouw. In 1913 verzorgde de A.B.C. reeds 710 concerten, waarvan 134 op het platte land, 140 kosteloos voor de schoolkinde ren, 56 jeugd- en 3 openluchtconcerten. Nu worden plus minus 900 concerten per jaar door de A.B.C. verzorgd. De zes „State-orkesten" geven geza menlijk 700 concerten per jaar en deze orkesten tellen 45.000 contribuanten, waarbij Sydney het grootste aantal con- tributanten ter wereld voor een orkest bezit. In het kader van „Breng muziek tot de kinderen" wonen jaarlijks 175.000 schoolkinderen de kosteloze jeugdconcer- ten bij en 12.000 van hen zijn contribuan ten voor deze concerten. oktober d?a.f t0} fn met dinsdag 20 met de Automobiles Citroën met modellen van haar wagens op een aan, de Aelbrechtskade in Rotter- iT?n .de Mathenesserbrug. Het schip t li doorkruisen, zonder dat ze opgesteld661" m°6t worden afgebroken en Alle modellen, zoals de ID 19, de 2CV en de DS 19 staan er opgesteld. Boven dien is aan de hand van modellen en turns de werking van de vering en van de motors te zien. In het ruim kunnen Kinderen op een circuit met trapauto's rijden. P® exPositie is geopend van 11.00 uur L uur en van 19.00 uur tot 22.00 uur. U7 .1 oktober ligt het schip aan de Westhavenkade in Vlaardingen en van 22 t.m. 25 oktober in de Nieuwe Haven in Schiedam. Van Doorne's Aanhangwagenfabriek J'an Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven hebben een opdracht ontvan- a»nvJan 0e re«er'ng van Pakistan voor de bouw van een aantal vliegtuigtank- opleggers met trekkers. Deze z.g. sneltankers welke reeds in fF°,te aantailen in gebruik zijn bij de Nederlandse luchtmacht en de Ameri kaanse luchtmacht in Europa, hebben een inhoud van 9500 liter en een pomp- capaciteit van 2300 liter per minuut. De wagens zijn bestemd voor de luchtmacht van Pakistan. De totale waarde van de order be draagt ruim miljoen gulden. Gebr. Bervoets' Kledingbedrijven te Rotterdam behaalde over 1958-59 een batig saldo aan dividend op deelnemin gen van ƒ145.000 (153.000), terwij] de intrest-rekening een batig saldo te zien gaf van 49.548 (51.376). na aftrek van aig. onkosten en belastingen ad 34.511 (32.788) resteert een winstsaldo van ƒ160.037 (171.587), na toevoeging hieraan van 12.402 (852) uit de divi dendreserve kan op alle geplaatste aan delen 6 pet. (onv) worden uitgekeerd. Uit de verkorte verlies- en winstrekenin der deelnemingen blijkt dat het saldo exploitatie-rekeningen 660.509 (721.141) bedroeg, inclusief bijzondere baten ad 56.331 (2.345) en saldo a.p. ad ƒ13.789 (6.935) bedraagt de bruto winst dan 730.630 (730,422). Na aftrek van af schrijvingen ad 397.538 388.045). re serve voor pensioenen ad 132.625 (71.300) en belastingen ad 29.108 (76.686), wordt dan een dividend uitge keerd van 145.000 (153.000), tantièmes vergen 15.600 27.600) en onverdeeld blijft 10.763 (13.789). De conjuncturele omstandigheden hebben niet nagelaten invloed uit te oefenen op de gang van zaken bij de dochtermij'en. Dit vond zowel zijn weer slag in de omzetten van de detailbe- drijven, als in de produktie van de con- fectie-ateliers. Hoewel de achteruitgang die zich in beide gevallen voordeed bin nen aanvaardbare grenzen bleef, kon, ondanks een daling van de exploitatie kosten, niet geheel voorkomen worden dat de totale bedrijfsresultaten nog enigszins bij die van het voorafgaande jaar ten achter bleven. Wat betreft de vooruitzichten wardt medegedeeld, dat de gang van zawn in de eerste helft van het nieuwe boek jaar niet onbevredigend was. De omzet ten in de detailbedrijven vertoonden een stijgende tendens, terwijl ook de pro duktie der confectie-ateliers zich bevre digend ontwikkelde. Hoe deze ontwikke ling zich zal voortzetten in de komende maanden valt nog niet te zeggen, wel weet men te mogen stellen dat de voor uitzichten zich thans gunstiger laten aanzien dan een jaar geleden en dat de verdere ontwikkeling met een zeker vertrouwen tegemoet wordt gezien. Uit de concernbalans blijkt dat de bankschuld die per uit. 1957 1.042.854 bedroeg per 31 dec. '58 geheel verdwe nen is. Het tegoed bij de bank was toen f 189.693. De goederenvoorraden zijn met ruim 1 miljoen teruggelopen tot 3,8 miljoen, de dividendreserve beloopt 18.332 (19.184). Ruim 150 miljoen maal per jaar stapt er iemand in een bus of tram van de RET. Even zovele malen uiteraard stapt er dan ook weer iemand uit Dit zijn de twee hoofdpunten, waarop de RET een en- quêtebaseert, die van 19 oktober tot en met 23 november wordt gehouden. Over deze enquête schreven wij reeds enige -Dr<n?e Det is de bedoeling van ae KET precies de bewegingen van de reizigers te weten te komen. De stad is derhalve verdeeld in 40 wijken. Tussen deze wijken kan men nu de vervoers- circulatie via de openbare vervoersmid delen bepalen, evenals de intensiteit per lijn r>er dag, de gemiddelde reislengte per reiziger en per plaatsbewijs en de soort plaatsbewijzen waarop men rijdt. Hiertoe telt men het aantal reizigers dat per halte in het vervoermiddel stapt en vraagt men aan een deel van hen waar zij instapten waar zij uitstappen of en zo ja. waarop zij overstappen en het soort plaatsbewijs waarop zij reizen. Men hoopt op deze ma nier 280.000 reizigers te enquêteren. Men heeft daartoe 96 enquêteurs en tellers in geschakeld. De antwoorden zullen wor den ondergebracht in een ponskaarten systeem, dat de uitslag van de enquête zal versnellen. De medewerking van het pu bliek bij een dergelijke enquête is uiter aard zeer belangrijk. Deze wijze van onderzoek is in Neder land uniek voor wat betreft de openbare vervoersmiddelen Men heeft bij het voorbereiden ervan veel steun gehad van de ervaringen van het stadsbestuur van Keulen, waar een dergelijke enquête reeds enige malen werd gehouden. Indien deze proef hier slaagt, zal men in de toekomst misschien overgaan op een werkelijk opi nie-onderzoek waarbij men de reizigers naar hun wensen zal vragen. In de week rond 1 november zal men niet enquêteren, evenmin als op zaterda gen en zondagen. Zonder tot enig tastbaar resultaat ge leid te hebben is gistermiddag het onder soek in het gat op het weiland van boer Jongert te Wormer gestaakt. Maandag a.s. zal de grondmechanica uit Delft ech ter beginnen met een onderzoek in een tweede gat te Wormer, namelijk op het weiland van boer P. J. H. Greves, Oost' einde 87. De werkzaamheden werden gistermid dag door de Explosieven Opruimings dienst hervat, doch om vijf uur, toen het werk werd stopgezet, was men geen cen- hmeter opgeschoten. Op een diepte van vijftien meter stuitte de pijp op een harde schelplaag. Er werd overleg gepleegd met ir. A. Eggink van Rijkswaterstaat en ir. Van Mierlo van de grondmechanica. Zo viel het besluit het onderzoek in dit gat op te geven. Het tweede gat te Wormer op het wei land van boer Greves, dat nu aan een inspectie zal worden onderworpen, is vermoedelijk ontstaan in de nacht van 4 juli en ligt op ongeveer 600 meter af stand van het andere gat. De technische leiding van het onderzoek blijft in han den van kapitein Blommaarts met mate rieel en assistentie van Rijkswaterstaat. Grondmechanica zal maandag a.s. be ginnen te prikken om na te gaan of wel licht een verstoring in de natuurlijke gesteldheid van de bodem de oorzaak is Men doet dit door een staaf in de grond te drukken, waarmee men tot een diepte van 35 meter kan komen. Het weiland van boer Greves wprdt gedurende het onderzoek militair ter rein, daar het door de defensie gepacht is„ Verwacht wordt, dat het onderzoek van mechanica vier dagen in beslag zal nemen. Van 1 november af zullen ten behoeve van de bouwvakken via de telefoon weer speciale weerberichten worden gegeven. De rayonindeling en de met deze rayons corresponderende telefoonnummers van het telefoonnet Utrecht (netnummer 030) zijn dezelfde van het vorige jaar. Ook zijn de tijdvakken waarin die weerberichten beluisterd kunnen worden, dezelfde als vorig jaar. De voorlopige richtlijnen voor het door werken bij minder gunstige weersomstan digheden van de inmiddels opgeheven studiecommissie weersinvloeden blijven tot nader order van kracht, behoudens enige aanvullingen en wijzigingen inzake beton- en metselwerk. Weer heeft "Wassen" een daveren de primeur. De alleenverkoop voor Nederland van de "FLYING SCOOTER" Leuke sportieve 3/4 manfel in een uitvoering zonder weerga. Fantas tische kwaliteit zeer fijne katoe nen gabardine. Losse rits met nog extra knoopsiuiting, dus water- en winddicht. De onverwoestbare, oersolide rits gaat zeer gemakke lijk, hapert nooite ruime zakker, met kiepsluifin3 stormsluiting op de mouwen brede tunnellus sen voor de ceintuur. En nij de grote sensatie.' In de kleuren: armv-groen, ko- renblauw of marineblauw, geheel met teddy gevoerd. Maten 32t/'m44 In de kleur army-groen, geheel met ZWARE SCHAPEVACHT ge- EVENTUEEL BETALING IN 3 MAANDELIJKSE TERMIJNEN. Zend briefkaart met vermelding van artikelnr. MT 3 maat en kleur. Uw naam en volledig adres in blokletters s.v.p. ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg,, tel. 13 9375 - Dorpsweg hk. Katendrechtse Lagedijk, tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spul hk. Kalvermarkt, tel. 182148. De afwikkeling van het omvangrijke feestprogramma ter herdenking van het 400-jarig bestaan van Oud-Beijerland ver loopt geheel volgens plan. Sinds zaterdag, de dag waarop burgemeester S. Hammer de zorg voor een goede afwerking van het herdenkingsprogramma overdroeg aan het werkcomité, dat. nu het college van schout en schepenen heet, hebben zich elke dag ongeveer duizend in historische kleder dracht gestoken Oudbeijerlanders door de straten bewogen. Er waren deze eerste da gen wedstrijden, concerten door plaatse lijke muziek- en zangverenigingen en tal van andere vermakelijkheden, waarbij alle lagen van de bevolking betrokken werden. Gisteren vond de opvoering van het historisch tableau vivant „Uit Ruighten geboren" plaats, geschreven naar gege vens van de Oudbetjerlandse dorpshisto ricus, wijlen de heer K. Siderius. Als decor voor dit spel van klank, licht en kleur waaraan ongeveer honderd mannen vrouwen en kinderen medewerkten, was het rustieke raadhuis van Oud-Beijerland gekozen. Het spel handelt over de wor dingsgeschiedenis van de plaats, een his torie van voortdurende strijd tegen het water, die tenslotte resulteert "in een overwinning op deze vijand en in de stichting van Oud-Beijerland. Zaterdag, de dag van de oud-Beijerlan- ders. en donderdag 22 oktober worden heropvoeringen gegeven De herdenkings periode wordt zaterdag 24 oktober afge sloten. Op die dag wordt onder meer een bijzondere raadsvergadering gehouden, i SINDS AL DIE BERICHTEN over de droogte en het steeds toenemende ge brek aan drinkwater in de krant staan, kijken we met heel andere ogen naar onze cactus. Sommige mensen kijken er helemaal niet naar, als ze bij ons op be zoek komen. Wij voor ons persoonlijk heb ben van de cactus op onze vensterbank al tijd die hooghartige, bijna aristocratische voornaamheid gewaardeerd, waarmee hij zijn plekje in de zon opeist, zonder zich ook maar ooit met een bloem te tooien, zoals toch eigenlijk elke kamerplant be hoort te doen. De cactus is geen kamerplant, zal men wellicht zeggen. Inderdaad. Cactussen zijn het grootste onkruid van de wereld. Ze dienen eigenlijk tot niets. Vele soorten bloeien slechts eens in de tien jaar en dan nog maar gedurende enkele' dagen. Heel weinig soorten leveren iets eet baars op, nl. vijgen en zaden. Die heb ben evenwel slechts geringe voedings waarde en kunnen hoogstens dienen, om aan jamsoorten een speciale smaak te geven. Een paar cactussoorten herbergen een luis, welke de cochenille, die unieke verfsoort produceert. Verder valt er weinig goeds over cactussen te vertel len. Althans door ons, verwende mensen in een beschaving, die ons van alles en nog wat op tafel tovert, zonder dat we er enige moeite voor behoeven te doen. Echter, er zijn mensen, voor wie de cactus de bron der woenstijn is. Zonder cactussen zouden ze van dorst omkomen. VOORAL DE INDIANEN van Midden Amerika met name Mexico, eren de cac tus als de grote stille verzamelaar van verkwikkend water, al wachten ze zich wel, het water van bepaalde soorten te drinken, omdat dit giftige stoffen bevat. Ofschoon er woenstijnplanten zijn, wier wortels tot honderd meter in de grond dringen, om daar naar water te zoeken, zoekt de wortel van de z.g. reuzen-cac tus, die in het Wilde Westen van de Ver- enigde Staten en in Mexico voorkomt, het niet in de diepte. Hij reikt niet ver der dan een meter, doch zet zich in tal van vertakkingen wel vijf en twintig me ter ver van de plant onder de grond voort, al het water in de omgeving ver zamelend. Aldus is het mogelijk, dat een z.g. zuil- lencactus tot honderden liters water bij- eengaart. Niet ten onrechte, want in de woestijnen van Mexico kan jaren ach-j 14 oktober, gestaakt. tereen geen druppel water vallen. Deze reuzencactus kan het minstens zes jaren op zijn voorraad uithouden. DE PAPAGO INDIANEN in Mexico hebben als bron de z.g. kogelcactus of Bisnaga, zoals zij hem noemen die an derhalve meter dik kan worden en dui zend kg zwaar. Met zijn voorraad kan 'n hele familie haar dorst lessen. De India nen snijden het middelste gedeelte uit, graven aldus een soort put in de cactus die zich langzaam met het zuiverste en verkwikkendste water vult. Dan zijn er nog enkele cactussoorten, uit wier sap kaas gemaakt kan worden hetgeen eveneens in Mexico gebeurt, waar deze kaassoort als „queso di Tuna" be kend is, terwijl weer andere de grond stof leveren voor een bedwelmende drank de pulque. Tot zover al het goede, dat van de cac tus officieel gezegd kan worden. In Zuid- Afrika en Australië vormen ze heden ten dage een ware landplaag, door de snel heid, waarmee ze zich vermenigvuldigen In Australië hebben ze, nadat ze er ge ïmporteerd waren, om heggen te vor men, twintig miljoen ha. overdekt. De heggen bleken ondoordringbaar, maar men kreeg spoedig van het goede teveel. We behoeven overigens niemand, die door Zuid-Europa zwierf te vertellen, hoe decoratief een cactus in het landschap kan staan en hoe prachtig zijn bloemen kunnen zijn. Maar zoals reeds gezegd, sinds al die misère met de droogte bekijken we onze cactus met heel andere ogen Hij zou weieens onze laatste toevlucht kunnen worden en naar we hopen, zonder filter. De 45.000 Italiaanse mijnwerkers van alle politieke richtingen zullen van 19 tot 23 dezer voor vijf dagen in staking gaan om de mijndirecties er toe te be wegen de besprekingen over het afslui ten van eën nieuwe gemeenschappelijke arbeidsovereenkomst te hervatten. Om dezelfde reden is deze maand reeds drie dagen, namelijk op 12, 13 en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7