w Boeren zien de winter met grote bezorgdheid tegemoet Sir Sir Huurdéblokkering schept bedenkelijke situatie Thans op het veld slaande gewassen niet meer te redden barnes}*™ huid? 4711 Hector 4711 Sdtmmddde* feiiicas stbew* JONGSTE VASTE KLANT VAN N.S. Prof. mr. Donner: Uitwerking „mammoetwet" noodzakelijk 's Lands jongste hoogleraar De Missiekerk Geldmiddelen uitgeput Haagse ambte naren naar Rotterdam Ontsnapte jongen als kerk-„dievegge" Eert carte blanche voor de Kroon Romme: Regering beslist spoedig over rapport diensttijdverkorting Brandstichting in vijf boerderijen V B ZATERDAG 17 OKTOBER 1959 TAGINA 5 De droogte in de landbouw Intergemeentelijke samenwerking Dr. A. Dymanus hoog leraar in Nijmegen Minister in overleg met Landbouwschap Nederlandse chauffeur in Zuid-Duitsland verongelukt Andriessen op KVP-partijraad: Ongelukkig initiatief van gemeentenbank Hilversums Gemengd Koor naar Brugge Professor dr. J. H. van Lint Morgen is het Missie-zondag. Het ligt daarom voor de hand vandaag onze gedachte even te concentreren op de vraag, welke ver houding er bestaat tussen Kerk en lssie. Eigenlijk kan men daarop geen duidelijker antwoord geven dan dit: De Kerk heeft de geloof s- overtuiging, dat zij noodzakelijk is ter ahgheid. Omdat nu alle mensen geroepen zijn tot de eeuwige zalig- m haar plicht alles in het erk te stellen om zoveel mogelijk Wensen met de Kerk in contact te rengen. En dit zonder door deze ge dragslijn ook maar in het minst iets af te doen aan haar andere overtui ging: ook de .heidenen" kunnen al leven zij buiten de Kerk het heil bereiken. Wij hebben er al va her op gewezen, dat, zoals o.m. De Lubac doet, de verklaring hiervan overtuigend gebaseerd wordt op de eenheid van het menselijk geslacht. Eén van oorsprong en natuur, allen geschapen naar het beeld en de gelij kenis van God, één in de voor allen geldende eindbestemming, zijn wij le dematen van het éne lichaam- de mensheid. Nu is het een algemeen erkend en aanvaard feit, dat de lede maten delen in het leven van het hchaam. Dit vooropgesteld, kan men met recht vragen, hoe afzonderlijke le dematen hun heil zouden kunnen bereiken, als het geheel niet zou ge red worden? De mogelijkheid tot het heil danken wij enkel en alleen aan Ghristus, Die aan de mensheid „Zijn eigen gestalte" heeft gegeven door Zijn leer. Zijn wet en Zijn genade. De Verlossing immers is in de vol le zin van het woord een tweede schepping, waardoor de mens uit het louter-mens-zijn wordt bevrijd en deelgenoot wordt gemaakt van de goddelijke natuur. Deze vergoddelij king nu, dit deelhebben aan het lé ven der genade ontvangt de mens uitsluitend (door middel) van de Kerk, die in feite de onder ons voort levende Christus is en daarom de enige gezaghebbende boodschapster van de gehele Openbaring." Deze taak, haar door God opgelegd, heeft geen ander doel dan de geestelijke, bovennatuurlijke één-making van alle mensen. „Zo is devKerk. die als onzichtbaar Lichaam van Christus, samenvalt met het uiteindelijke heil, als zichtba re en historische instelling het door de Voorzienigheid gewilde middel om dat heil te bereiken. In haar alléén wordt het mensengeslacht hersteld en opnieuw geschapen." anneer wij ons nu goed ver trouwd maken met de waar heid, dat Gods heilswil uni verseel is, dat daarom ook Zijn gena de voor alle mensen bestemd en be reikbaar is - al zal zij pas in haar vol le kracht werken, wanneer de mens haar bewust kiest - dan is het toch wel duidelijk, dat het in het geheel niet te verantwoorden moet worden geacht te menen, dat een deel van de mensheid, n.l. dat deel, dat bui ten het Christendom staat, aan zijn lot zou overgelaten zijn. Men kan niet beweren, dat buiten het Christendom alles noodzakelijk verkeerd is. Dat zou gelijk staan met het ontkennen van de universaliteit der genade. Overigens bewijst b.v. de godsdienst geschiedenis zeer duidelijk, dat ook buiten het Christendom sommige re ligies en wereldbeschouwingen in ze kere zin hoogtepunten van geestelijk leven hebben bereikt. Missionarissen kunnen daarover meepraten. Desondanks blijft het waar, dat niets, buiten het Christendom om, „zijn uiteindelijke voltooiing bereikt, de enige voltooiing, waar ook zon der het te weten alle menselijke verlangens, alle menselijke inspan ningen op gericht zijn, n.l. de omar ming van God in Christus. De schoonste en krachtigste dezer po gingen moeten dus noodzakelijk door het Christendom bevrucht worden, willen zij vrucht dragen voor de eeuwigheid, en, in zoverre het Chris tendom hier ontbreekt, kunnen zij niets anders doen al kan het ook lange tijd anders lijken dan in de mensheid steeds dieper een leegte uitgraven, waaruit de noodkreet tot de enige Volheid opklinkt; niets dan steeds duidelijker de slavernij doen gevoelen, waaruit zij haar handen opheft naar haar Bevrijder." Over dit thema sprekend zegt Clemens, een kerkelijk schrijver: „Als de Grieken, op wie een straal van de Goddelijke Logos is gevallen, een klein gedeelte van de waarheid hebben beleden, dan bewijzen zij hierdoor, dat dit licht een niet te be dwingen kracht bevat'. Tezelfder tijd getuigen zij echter ook van hun zwakheid: immers, zij hebben hun doel gemist." Uit dit alles moge blijken, dat de Kerk, die zelf met Goddelijke zeker heid haar eigen rijkdom kent en van God de zending heeft ontvangen de ze schat over te hevelen op en door te geven aan alle mensen, het mis sioneren tot een wezenlijk, deel van haar taak moet erkenen. (Van een onzer redacteuren). Nederland wacht op regen. De boeren zien al maanden lang hun akkers ver kommeren en de weiden zijn volkomen uitgedroogd, zodat het vee er geen voedsel meer vindt. In de voorraad win- tervoer is al een flink gat geslagen en de boeren vragen zich met angst en vreeze af hoe het in de winter moet gaan. Zij zien ook hun geldmiddelen slinken, want er is al voor een behoor lijke hoeveelheid krachtvoer gekocht Bij menige boer is de liquiditeitsposi tie ernstig in gevaar gekomen, zodat borgstellingfondsen straks vele aanvra gen te verwerken zullen krijgen. Ver tegenwoordigers van verschillende gro te landbouworganisaties verklaarden ons onomwonden, dat tal van bedrijven in de komende maanden alleen met kre dieten op gunstige voorwaarden weer op de been geholpen kunnen worden. Het dagelijks weerbericht wordt nog steeds nauwkeurig bekeken, doch al wordt er regen verwacht, de schade kan niet meer ongedaan gemaakt wor den. Een enorme hoeveelheid hemelwa ter zal nodig zijn om de grond weer in behoorlijke conditie te brengen, maar de gewassen, die thans op het veld slechts armetierig zijn uitgeschoten, zul len er geen baat meer bij vinden. Grootste droogteperiode in meer dan een eeuw tijds De weerdienst van het K.N.M.I. in de Bilt verzekerde ons, dat in de 110 jaren, dat waarnemingen gedaan worden zich nog nooit zo'n lange droogtèperiode heeft voorgedaan. liet is uitgegroeid tot een ramp, die heel West-Europa en ook een deel van mid den-Europa teistert. Tot in Polen wordt ernstig over droogte geklaagd. Gebieden van hoge druk zijn de laatste maanden geweldig in de meer derheid, maar wat hiervan de oor zaak is, daarover tasten de weerkun digen in het duister. Het probleem iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii Advertentie mmmmmmmmm—mm Babyderm-zeep (Van onze Haagse redacteur) B. en W. van Den Haag hebben de zer dagen aan de hoofden van de ge meentelijke diensten een rondschrijven gezonden, waarin is medegedeeld, dat er op basis van vrijwilligheid voor Haagse gemeenteambtenaren zekere mogelijkheden bestaan om gede tacheerd te worden by de gemeente Botterdam. Het Rotterdamse college van B. en W. is onlangs met het Haagse college in contact getreden omdat de gemeen te Rotterdam in verband met diverse grote projecten, die zij op stapel heeft staan, voor ruim honderd technische functies kundig personeel zoekt. Rotter dam wil nu ambtenaren aantrekken uit Den Haag, waar men voor sommige technici niet voldoende emplooi heeft. De detachering van Haagse ambte naren in Rotterdam betekent een ge zond stuk intergemeentelijke samen werking. Tezelfdertijd echter illus treert deze gang van zaken wel zeer duidelijk de moeilijke situatie, waarin de gemeente Den Haag thans verkeert. Men heeft in Den Haag na de oorlog een indrukwekkende prestatie geleverd door het bouwen van nieuwe stadswij ken voor een bevolking van 110.000 zie len. De stadsuitbreiding is echter een aflopende zaak; zoals bekend zal Den Haag binnenkort volgebouwd zijn. De technische ambtenaren zien langzamer hand het werk onder hun handen ver dwijnen. Men zou nog tot in lengte van jaren werk kunnen hebben aan de op lossing van het probleem der Haagse agglomeratie, doch deze zaak is vast gelopen omdat het nog steeds niet dui delijk is wat het lot zal zijn van het plan-Wilsveen. In deze situatie maakt men van de nood een deugd door ambtenaren „uit te lenen" aan Rotter dam. De gemeente Rotterdam kampt reeds geruime tijd met personeelsmoei- lijkheden tengevolge van de zuigkracht van het zich sterk ontplooiende parti culiere bedrijfsleven. Het bestuur van de Sint Radboud' stichting te Nijmegen heeft dr. A. Dy manus te Utrecht benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Nij megen voor het geven van onderwijs in de experimentele natuurkunde. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Landbouw worden van de minister in lichtingen gevraagd over de gevolgen van de droogte en de maatregelen die de bewindsman denkt te nemen. Intus sen heeft minister Marijnen reeds en kele mededelingen hierover gedaan in zijn antwoord op vragen van het Twee de-Kamerlid Borst (C.P.N.). Hij zegt daarin dat in verschillende delen van het land de situatie ernstig is, met na me bij de voedselvoorziening van het vee. Er zijn reeds enkele maatregelen genomen en er is nog overleg met het Landbouwschap gaande over de vraag of nog andere maatregelen moeten worden getroffen. iiiiiiiiiiiiiiiiimniiimiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiH wordt over heel de wereld ernstig be studeerd. Gisteren constateerde men enige werking in de lucht, zodat er een kleine kans op regen is, maar zeker niet eer der dan zondag. Vooral in het oosten en het zuiden van ons land wordt de droogte door de agrarische bevolking als een catastro phe beschouwd. Uit Overijsel bereikten ons berichten over sterfte onder de koeien, omdat zij door het eten van droge graswortels te veel zand en stof naar binnen krijgen, waaraan vooral jonge dieren bezwijken. De Vechtstreek, heel Twente en grote delen van Salland kunnen als noodge- bieden worden aangemerkt. Door het verbranden van het grasland is met na me de veehouderij zwaar getroffen. Er is weinig vertrouwen op een betere gras- groei volgend jaar, als er niet opnieuw wordt ingezaaid. De ruwvoerpositie voor de komende winter wordt ronduit slecht genoemd. Van de stoppelknollen, die zijn ingezet, zodra de rogge van het veld was en die doorgaans in de eerste helft van de winter goed veevoer ople veren is niets terecht gekomen. Zij heb ben zich door gebrek aan water niet be hoorlijk kunnen ontwikkelen, zijn zeer klein gebleven, terwijl zij bovendien wei nig blad hebben. Ook het blad van de knollen bevat anders goede voedings stoffen. Hulp dankbaar aanvaard Dankbaar aanvaarden de boeren in Overijssel hun deel van de 20.000 ton suikerbieten, die het ministerie van Landbouw over hun provincie, Drente, Brabant en Limburg, waar de toestand even erg is, heeft doen distribueren, doch het is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Er is ook een hulpactie in de Noord- Oostpolder georganiseerd. De landbou wers in deze streek hebben sedert eind september ongeveer 2000 ton bieten koppen, suikerbietenblad, voederaard appelen en krielen gratis weggegeven. Deze solidariteit wordt ook door het westen betoond, waar de boeren in hun stallen vee uit de getroffen gebieden tijdelijk willen opnemen. Er wordt ge dacht aan een verhuizing van Brabant. Gelderland en Drente naar Noord- en Zuid-Holland, alsmede Zeeland. Hier voor worden de centrale landbouwor ganisaties ingeschakeld, terwijl men ook rekent op de medewerking van de overheid. In oostelijk Noord-Brabant en in Noord-Limburg, waar het grasland evenmin iets opbrengt, klaagt men ver der over gebrek aan stro. omdat het graan lager dan normaal is opgescho ten. In westelijk Noord-Brabant en in Zuid-Limburg verschilt de toestand ove rigens van gebied tot gebied, al naar men in hoger of lager gelegen streken komt. Zwaar getroffen is ook de vee houderij in de provincie Utrecht, waar de opbrengst 10 tot 20 pet onder nor maal is, terwijl de productie van het z.g. kuilvoer zelfs 40 pet lager is. Hier en daar is men al noodgedwongen tot het slachten van vee overgegaan. Fruitbomen door insekfen aangetast In het land van Maas en Waal, waar veel fruitteelt is, hebben de mo derne boomgaarden met lage stam men weer eens hun voordelen boven de hoogstamboomgaarden bewezen. Het fruit is in de ouderwetse boom gaarden tengevolge van de droogte veel meer door insecten aangetast. Vooral de goudreinet heeft veel gele den. Gevreesd wordt, dat in vele boomgaarden de bloei in het voorjaar aanmerkelijk minder zal zijn door on voldoende knopzetting. De akkerbouw is er hier heel slecht van afgekomen. Er zijn veel aardap pelvelden, die zo goed als niets hebben opgeleverd of slechts kleine knollen. De opbrengst van de voederbieten, die bo vendien klein zjjn gebleven, is eveneens gering. Sommige bedrijven hebben door regeninstallaties of door het slaan van pompen in de grond, waarbij zü een brede metalen pijp, een z.g. puls 9 tot 14 meter diep omlaag moesten drijven, nog enigszins de droogte kunnen bestrij den. De landbouwdeskundigen, bij wie wij daarnaar hebben geïnformeerd, konden ons op geen stukken na zeggen tot welk een bedrag dc door de droogte geleden schade beloopt. Het staat echter wel vast, dat het om miljoenen gaat. Wel een zware schaduw, die deze uitzonder lijk zonnige zomer met zich meebracht. Advertentie <<3^2= f. 3,25 f. 2.15 Refill Af'er-Shoving LOTION It ioorties and freshens, smooths and strengthens sensitive skin. HM Eind augustus kreeg de Haagse politie tal van aangiften binnen van vrouwen, die in katholieke kerken por- temonnaies, rozenkransen en andere voorwerpen waren kwijtgeraakt. Hun verhalen leidden tot de voorlopige conclusie dat er een dievegge aan het werk moest zijn. De nog vage signalementen die zij opgaven en een door een hunner getekend portret maakten het de politie mogelijk vast te stellen hoe die vrouw (meer een meisje) er ongeveer uit moest zien. In verschei dene kei*ken ging men daarna posten. Intussen waren ook ge ruchten vernomen over een vijftienjarige jongen, die uit een rijksopvoe dingsgesticht was ont snapt en nu in vrouwe kleren door Den Haag zou lopen. Na anderhalve maand speuren en combi neren had de politie al een scherper omlijnd beeld van de verdachte en vorige week is hij (want de „dievegge" en de ont snapte jongen bleken la ter inderdaad een en de zelfde te zijn) gegrepen. Een vrouw, die op een dag in de week in de kerk aan de Hobbemastraat zat, herkende in haar buur meisje ook degene die ook naast haar had gezeten toen zij in augustus be- Als vrouw verkleed Haagse bedehuizen onveilig gemaakt. stolen was. De herken ning was wederzijds. De „dievegge" verliet met spoed de kerk. De besto len vrouw ging achter „haar" aan. Buiten stapte de verklede jongeman op een damesfiets. De vrouw probeerde nog hem tegen te houden maar de jón gen wist te ontkomen, de fiets in handen van zijn achtervolgster achterla tend. Met de kerkdiefstallen was het daarna afgelopen en deze week heeft men de „dievegge", die een diefje bleek te zijn, toch te pakken gekregen. Twee rechercheurs ontdekten hem op straat bij zijn huis en overmeesterden hem na een korte en vin nige worsteling. Vijftien kerkdiefstallen zijn tot nu toe bekend ge worden. De jongen placht, in zijn vrouwekleren, in de voor dames bestemde kerkbanken te gaan zit ten. Als zijn buurvrou wen, die gewoonlijk hun tasjes achter zich in de bank hadden neergezet, dan in gebed verzonken waren of naar de 'com muniebank waren gegaan, greep hij de tasjes of wat hem uit de inhoud daar van begeerlijk leek. Aan contanten maakte hij 250.buit. De diefstal van een bromfiets en twee fietsen heeft hij ook nog bekend. In het station Geleen-Lutterade heeft de chef van dit station, de heer J H. Schol ten, een spoorwegmaandabonnement uitgereikt aan de vierjarige Alex Hulscher, die daardoor de jongste abonnementhouder bij de Nederlandse Spoorwegen is ge worden, Dat feit werd gewaardeerd met enkele geschenken, waaronder uiter aard een elektrische spoortrein. Alex reist dagelijks niet zijn moeder naar Maastricht, waar hij een kleuterschool bezoekt. De president van het hof van justi- I oorloofde manier verontachtzamen van .f i de vrtfheid t» tie van de Europese gemeenschappen te Luxemburg, prof. mr. A.. M. Don ner, heeft vrijdag in Utrecht op de algemene vergadering van de bond van verenigingen voor christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, gepleit voor een nadere uitwerking van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onder wijs. Hij zei, dat men over de uitvoering van het wetsontwerp nog volkomen in het duister verkeert en dat de dis cussies over de „mammoetwet"die hij overigens liever „programwet" zou willen noemen daardoor het karak ter krijgen van een spiegelgevecht. De uitspraak, dat men maar moet vertrouwen op het beleid van de mi nister, acht prof. Donner gevaarlijk voor de constitutionele verhoudingen. Hij meent, dat er ook uitsluitsel gege ven zal moeten worden, „Vertrouwen vragen gebeurt vaker door dictatoren dan door democratische regenten", zo zei h(j. Kritiek had prof. Donner ook op het feit, dat dé minister de uitgebreide re geling van het onderwijs voorbehouden heeft aan algemene maatregelen van bestuur. Wat aan algemene maat regelen wordt gedelegeerd, zijn, vol gens hem, namelijk geen details die de aandacht van de minister niet te lang mogen ophouden, maar punten die nog volledig in discussie zijn, waaronder kernbeslissingen met betrekking tot de opbouw van het onderwijs. „Men geeft met dit wetsontwerp aan de Kroon een carte blanche voor de regeling van alle punten, waarop men elkaar nog niet heeft gevonden", aldus prof. Donner. De wijze waarop het openbaar onder wijs en het bijzonder onderwijs in het wetsontwerp worden gelijkgeschakeld, i.betekent, volgens spr., het op een onge- van onderwijs. Prof. Don ner acht de klacht van het bijzonder onderwijs, dat de vrijheid meer wordt aangetast dan eigenlijk noodzakelijk is, gerechtvaardigd. Hij vroeg zich ech ter af, of de schuld daarvan ook niet voor een deel bij het bijzonder onder wijs zelf ligt. Dit onderwijs heeft na melijk, naar zijn oordeel, de neiging voor alles subsidie te vragen en tel kens weer te strijden voor het bekosti gen van het bijzonder onderwijs uit de openbare kas. Het zou, volgens prof. Donner, niet van werkelijkheidszin getuigen, wan neer men meent dat het gehele wets ontwerp nu maar moet worden inge trokken. Hij acht het meer voor de hand liggend, dat men de minister ern stig vraagt, het program dat in het wetsontwerp ligt eerst eens uit te wer ken alvorens het te behandelen en te vens de ontwerpen aan de Kamers voor te leggen van de algemene maatrege len van bestuur die m de „mammoet wet" worden voorzien. De 35-jarige Th. J- Duyndam, chauf feur bij een Voorburgs expeditiebedrijf, is donderdagavond laat om het leven gekomen, toen de vrachtwagen, waar in hjj met een tweede chauffeur was gezeten, tussen Baden-Baden en Bühl in West-Duitsland op een stilstaande wa gen reed. De mede-chauffeur, J. Weer denburg, is ernstig gewond in een zie kenhuis opgenomen. De heer Duyndam, die nog slechts enige weken in dienst was van het bedrijf, was vader van zes kinderen. Omtrent de toedracht van het onge luk is nog niets bekend. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de discussies op de buitengewone partijraad van de KVP hebben ver schillende leden van de KIT-fractie in de Tweede Kamer de Partijraad ge antwoord. Daarbij zijn de volgende standpunten ingenomen: Droogte in de landbouw Dr. ir. Droessen: Woensdag zullen Kamerleden ter plaatse de rampzalige gevolgen van de droogte in ogenschouw gaan nemen. Er zijn thans behalve de tegemoetkomingen van defensie ten aanzien van het vervoer van bieten koppen ook maatregelen getroffen door het LEF, dat een flink bedrag over heeft voor het onttrekken van 20.000 kg. suikerbieten aan de fabricage. Dit deel van de oogst zal tegen voeder- waardeprijzen ter beschikking van de boeren worden gesteld. Vermoedelijk komt er binnenkort'nog een gezamenlijke financiële steunactie van het Landbouwschap en de rege ring tot stand. De moeilijkheid is om juist degenen te helpen die het zwaarst getroffen zijn. Huurblokkering De heer Andriessen: Ik geef toe, dat wij met de deblokkering van de huren in een bedenkelijke situatie verkeren. Dat bedenkelijke geldt niet zozeer de deblokkering als zodanig, maar de si tuatie. De huurblokkering was destijds onvermijdelijk. Alle fractievoorzitters zijn er voor geweest, omdat het in 1956 de enige manier was om de eis tot huurafroming van de socialisten te la ten vallen en zodoende een eind te ma ken aan de zeer lang durende kabinets crisis. De regering heeft cr weinig gelukkig mee gemanoeuvreerd. Na de behande ling van de huurwetten zullen wü de situatie in de KVP-fractie nader bezien. Diensttijd Prof. Romme: De regering zal op korte termijn een beslissing nemen over het rapport der commissie-Van Voorst tot Voorst. Daarna zal de Ka mer van die beslissing in kennis wor den gesteld, waarna deze in het parle ment in behandeling komt. De Kamer heeft het vraagstuk van de diensttijd verkorting dan voor het eerst behoor lijk voorbereid voor zich. De heer v. Vliet: De KVP heeft steeds geijverd voor een goede kost winnersvergoeding, om de offers die de dienstplicht van onze gezinnen vraagt te beperken. Deze vergoeding is gaandeweg verbeterd. Voorts ijvert de KVP ervoor, dat de kostwinners vergoeding voor degenen, die voor her halingsoefeningen opkomen, ook aan dienstplichtigen tijdens hun eerste oefen tijd wordt gegeven. Zolang dit nog niet mogelijk is, streeft men het geven van een uitkering ineens na voor de aan schaf van nieuwe kleren bij het verlaten van de dienst. Onderontwikkelde gebieden Mej. dr. De Vink: Het volgende lijst je kan een beeld geven van de bijdra gen die ons land zich voor de minder ontwikkelde gebieden getroost. Hiertoe behoren o.a.: 25 miljoen deelneming Internationale Bank; 1% miljoen In ternationale Financieringsmij: 3% mil joen technische bijstand; 70 miljoen jaarlijkse aanvulling op de begroting Nieuw-Guinea; 120 miljoen tienjaren plan voor Suriname en bijdrage voor de Antillen. Minister van Defensie Prof. Romme: Het aftreden van mi nister v.d. Bergh de motieven zijn bekend heeft bij geen enkele politie ke partji repercussies gehad, ook niet bij de eigen partij van de heer v. d. Bergh. De verantwoordelijkheid voor het benoemen van de nieuwe bewinds man ligt primair bij de ministerpresi dent. Ons parlementariërs past slechts de daden van deze bewindsman af te wachten. Rentegamma Prof. Romme: Ik acht het een kwa lijk geval, dat de pogingen van Am sterdam en Rotterdam om tegen 444 pet. leningen op de kapitaalmarkt te sluiten, zijn doorkruist met een ini tiatief van de Bank voor Nederland- sche Gemeenten om tegen 4 V- pet. te gaan lenen. Deze bank had daar m.i. niet mee behoren te komen. Vrijere loonvorming In verband met een vraag wat het standpunt van de KVP-fractie was ten aanzien van het gevaar, dat bepaalde industrieën bijv. de textiel, minder loonsverhogingen uit produktiviteit kun nen opbrengen dan andere, heeft prof. Romme het volgende geantwoord: De fractie heeft zich niet bezig te houden Ergens in den lande ligt een klooster van nonnen, met wie ik enige vriend schappelijke relatie onder houd. Het zijn allerliefste zustertjes, die hoofdzake lijk bestaan van bidden en goed wezen. Sommige men sen vullen hun leven met andere dingen. Maar iaatst kreeg ik een brief uit het klooster, waarin mij gevraagd werd eens uit te zien naar een hond. Het moest een waakhond wezen, een goede waakhond. Natuurlijk ook weer niet zó goed, dat hij een bedreiging zou vor men voor de zusters zelve, maar enfin, ik zou het wel begrijpen. Het klooster lag nogal in een uithoek, en de mensen in de buurt waren beste mensen, maar je kon toch ïooit weten, wat er 's avonds voor raar volk door de streek zwierf. Nu wordt mij niet iedere dag ver zocht een hond op de kop te tikken. En mijn relaties in de dierenwereld zijn schaars. De gedachte alléén ech ter, dat de nonnen eventueel door een zwervende onverlaat bedreigd zouden worden, deed mij rillen. Ik ging dus ijverig mijn omgeving aftasten op een degelijke waakhond met religieuze in slag. En waarachtig, ik vond zo'n beest. Hector heette-ie. Hij zag er wel naar uit dat hij goed zou zijn voor zusters en slecht voor dieven. Dezer dagen belde ik dus geest driftig het klooster op. „Ik heb er een", riep ik, „een pracht van een exemplaar". „Hoe bedoelt U?" werd er gevraagd. „Een hond", zei ik, „een waakhond. Hector heet-ie". Het antwoord onthutste mij enigs zins. „O", zei de vrouwenstem, „o, dat is nou jammer. Het hóeft niet meer. Ziet U, wij hebben inmiddels cc a rector ge kregen". (Van onze correspondent) De rijkspolitie heeft in de loop van vrijdag een 30-jarige arbeider uit Vin kei (gemeente Nuland) gearresteerd als verdacht van vijfvoudige brandstich ting, begaan in de dorpen Nuland en Vinkei, tijdens de nacht van donderdag op vrijdag. De aangehoudene blijft alle schuld ontkennen. De branden braken alle uit tussen twee en drie uur. De boerderij van de weduwe L. van Santvoort, in Nuland, bewoond door haar en zes kinderen, brandde tot de grond toe af. Er kofc niets gered worden. Bij de overige boer derijen werd het vuur telkens spoedig ontdekt en kon groter ramp voorkomen worden. Alleen bij J.v. Helvoirt in Vin- kei gingen ook enkele hooimijten en een „parapluie" koren verloren. De gearresteerde arbeider bezocht donderdagavond in Rosmalen een café. De boerderijen die in brand zijn ge raakt liggen alle op zijn weg van Ros malen naar huis. Enige jaren geleden maakte hij zich schuldig aan „beelden storm" en brandstichting in de kerk van Vinkei. Sindsdien heeft hij w-el eens gedreigd geheel Vinkei plat te zullen branden. Het R. K. Hilversums Gemengd Koor onder leiding van Jos Antoni geeft op zaterdag 17 oktober een concert in de concertzaal te Brugge (België). Uitge voerd worden werken van Orlando di Lasso, Beethoven, Schubert, Bruck ner en Oscar van Hemel. Als sopraan soliste zal optreden Leni Dasia-Delsen, o.a. in Mirjams Siegesgesang van Fr. Schubert. met de aanwijzingen van de regering aan de Rijksbemiddelaars. Deze zaak ligt in wezen op het terrein van het bedrijfsleven. Inderdaad is het aandeel van de overheid in het op gang bren gen van i vrijere loonvorming niette min aanvankelijk groot, maar wan neer de kinderziekten zijn overwonnen zal de regering zich weten te beperken tot het waken over het landsbelang bij het uitvoeren van regels, die het be drijfsleven heeft gesteld. In de schaduw van de Utrecht se Sint Maarten ligt het Mathematisch Instituut, waar tot voor kort de jongste hoogleraar van ons land de research van de Stichting voor zuiver wetenschappelijk onder zoek heeft verrichtprofessor dr. J. H. van Lint. Maar als straks het nieuwe studiejaar van de jonge Technische Hogeschool van Eindhoven begint en hij er op dinsdag 17 november zijn inaugurale rede zal houden, be gint voor prof. Van Lint een nieuwe periode in zijn leven. Toch zal hij voor de Domstad niet geheel verloren gaan, want hij heeft ons onthuld, dat hij nu en dan de katheder van Eind hoven zal verwisselen voor een plaats in het elftal van de Utrechtse voetbalvereniging Her cules, een plaats, die hij sinds jaren met succes heeft bezet. Dat kan de hoogleraar die overigens kortgeleden is uitgetreden als praeses van de Utrechtse Stu denten Sportstichting niet laten. Prof. Van Lint is juist 27 jaar geworden. Hij is in Bandoeng geboren, waar zijn vader leraar was bij het middelbaar onder wijs, tevens vervanger aan de Technische Hogeschool in die voormalige Nederlands-Indische stad. Zijn technische aanleg heeft de nieuwe professor dus van niemand vreemd. Nauwelijks tien jaar oud moest hij met zijn moeder en broer vluchten. Mevrouw Van Lint en haar beide zoons trokken via Australië naar Amerika, eerst, naar Jackson in de Verenigde Staten, waar vader Van Lint inmiddels als leraar-instructeur aan de vliegschool was verbonden. Later verhuisde het gelukkig herenigde gezin naar Chicago, ofschoon toen reeds het plan bestond, uiteindelijk naar Nederlands-Indië terug te keren. Dat is zoals men begrijpen zal prak tisch onmogelijk gebleken, reden waarom het gezin later opnieuw naar Australië afreisde. Toen in 1946 eindelijk de kansen gunstig waren, repa trieerde het gezin naar Nederland. De jonge Van Lint ging de H.B.S. in Arnhem, bezoeken: dank zij zijn begaafdheid kon hij de eerste klas over slaan. De vijfde klas volgde hij in Zwolle, waar zijn vader inmiddels directeur van de H.B.S. was geworden. De pas benoemde hoogleraar van Eindhoven is daarna in 1950 wis- en natuurkunde gaan studeren aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, met wiskunde als hoofdvak. In 1956 heeft hij zijn studie gedurende een jaar onderbroken voor het volgen van een cursus aan de universiteit van Göt- tingen in Duitsland, befaamd wegens de Europese figuren, die er een professoraat uitoefenen, onder wie niet minder dan drie winnaars van de Nobelprijs. Terug in Utrecht, promoveerde doctorandus Van Lint in oktober 1957 cum lande, op het proefschrift „Haecke operators and Euler products", een zuiver wiskundig onderwerp. De jonge doctor werd onmiddellijk ver bonden aan het Mathematisch Instituut en de universiteit van Utrecht stelde hem tevens als docent aan. Het heeft slechts kort geduurd, want in de lente van dit jaar kwamen drie wiskunde-hoogleraren uit Eindhoven hem vragen, een leerstoel aan de jonge hogeschool te bezetten. Hij heeft dat graag aanvaard en nog vóór zijn inauguratie is hij er heen gegaan voor het afnemen van propedeutische examens. En nu zal hij er zijn colleges beginnen, een opgave, die deze wetenschaps- èn sportsman met volkomen vertrouwen en enthousiasme tegemoet ziet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5