STAATSBOSBEHEER is een wijdvertakte boom m 60 jaar geworden Weduwen- en Wezenwet is er Kardinaal Feltin gaat eer lang weer naar Rome V' Nervositeit in Parijs ADENAUER GAAT BEGIN DECEMBER NAAR LONDEN Sociaal commentaar Redt eerst""" I de anderen w De bomen staan buiten het bos 8ENDIX Waterstofbom teruggevonden Maar naastenliefde blijft geboden Franse hiërarchie bespreekt leken- apostolaat onder arbeiders Vrees voor poging tot nieuwe coup Bondskanselier overtuigd van nood zaak van verbetering betrekkingen In Kentucky Utrechts Byzantijns koor zingt voor Paus V B Nederland is zo arm aan bos en zo rijk aan lanen, dat er meer bomen buiten dan binnen het bos staan. Althans: de Neder landse houtopbrengst 780.000 m3 per jaar, dat is 11 pet. van de totale behoefte bestaat voor bijna de helft uit loofhout, terwijl het bos voor bijna 80 pet. uit naaldhout bestaat. Een belang rijk deel van „de bomen buiten het bos" staat langs de rijks- en provinciale wegen, waar ze veelal tevens een verkeersfunctie hebben, direct, als geleiders, of indirect, doordat ze de monotonie van de weg doorbreken. Hoe de beplanting moet zijn, wordt voor iedere weg apart uitgedokterd door het Staatsbosbeheer, dat de beplantings plannen maakt. Het is een van de nieuwe taken van deze dienst, die in de 60 jaar van zijn bestaan is uitgegroeid tot een boom met vele vertakkingen, welke tot ver buiten het bos reiken. AUIOHa'vCHE WASMACHINES v.a. f 74.50 door MARGUERITE BOURCET Zestig jaar geleden verzorgde het staatsbosbeheer uitsluitend het beheer van de staatsbossen, die toen een zeer bescheiden oppervlakte hadden. Bij de oprichting kreeg de dienst het beheer over 13.300 ha, waarvan slechts 2300 ha uit bos bestond. Nu beheert Staatsbos beheer 68.000 ha, waarvan er 40.000 be bost zijn. S.B.B. heeft dus niet alleen geducht geplant, maar ook veel bijge- kocht. „Domeinbeheer" is tegenwoordig echter nog slechts een onderdeel van het totale werk van Staatsbosbeheer: het is een van de vier dienstvakken, waarin de dienst is verdeeld. Daarnaast staan het dienstvak ..algemene bos bouwkundige taken'' waaronder de voorlichting inzake de bosbouw de na tuurbescherming en de landschapsver zorging. Bij laatstgenoemde afdeling meent de wegbeplanting een voorname plaats in. Nederland heeft van oudsher veel ge daan aan wegbeplanting, deels uit za kelijke overwegingen om de toch .verloren" grond langs de wegen te be nutten en deels omdat iedereen graag bomen ziet in een land dat arm is aan bossen en met een klimaat dat beschut ting zeer welkom doet zijn. De laatste tijd is de wegbeplanting steeds meer in dienst gesteld van het verkeer. Zo zijn langs vele snelwegen de oude bomen weggekapt, omdat ze enerzijds direct gevaar opleverden en anderzijds een bermvrees veroorzaakten, die de weg gebruikers naar het midden van de weg dreef. De weg tussen Amersfoort en Apeldoorn is er een fraai voorbeeld van. hoe men, zonder een „bomentunnel" toch een mooie weg kan behouden, die tevens ruimte geeft aan het verkeer. Men heeft hier overigens wel het voor deel, dat de weg aan weerzijden door bossen wordt begrensd. Door het ont breken tan bomen pal langs de weg heeft men daar een extra mooi zicht op. Waar geen bossen langs de weg liggen, doet de openheid wat kaal aan: de lage beplantingen aan de wegrand, die tevens de functie hebben het licht van de kop lampen af te schermen voor treinbe stuurders en fietsers, en die openingen vertonen bij kruispunten en overwegen, zijn meer doelmatig dan landschappelijk aantrekkelijk. Helaas had men niet ge noeg ruimte om nieuwe bomen te plan ten op enige afstand van de weg. Dit gebeurt bij andere wegen vaak wei. Op toeristische wegen wordt de boombe planting van de bermen veetal in stand gehouden. Men redeneert terecht, dat degenen die deze wegen kiezen, bereid zuiien zijn hun snelheid le matigen. Landschapsverzorging* bemoeit zich niet alleen met de wegen; een van haar voornaamste taken is het maken van landschapsplannen bij ruil verkavelingen. Dit is van enorm belang, aangezien meer dan de helft van de Nederlandse bodem voor herindeling in aanmerking komt. 1-Iet landschapsplan past waar mogelijk natuurterreinen, houtwallen en lanen in de nieuwe struc tuur in en voorziet tevens in de aanleg van nieuwe beplantingen waar dit mo gelijk en nuttig is, Hoe belangrijk de „bomen buiten het bos" zijn wordt gede monstreerd door het feit, dat de laatste jaren voor wegbeplantingen en cultuur technische werken gemiddeld 100.000 bomen en twee miljoen struiken werden geplant. Ook bosbouwkundig zijn die beplantingen interessant, aangezien het Bergingsploegen van de Amerikaan se luchtmacht hebben gisteren een wa terstofbom gevonden, die in een eenza me streek in Kentucky terecht was gekomen, nadat een straalbommenwer- per, die deze bom aan boord had, in botsing was gekomen met een tankvlieg tuig en neergestort. De bom was in tact, aldus meldt UPI. De botsing en de daarna volgende brandstofexplosie hebben de bom niet tot ontploffing kun nen brengen of zelfs maar open kunnen breken. (Van een medewerker) Er is vanzelfsprekend veel voldoe ning over het feit dat op 1 okto ber jl. de Algemene Weduwen- en Wezenwet, in werking is getreden. Steeds dichter nadert het gebouw van de sociale zekerheid zijn voltooiing. Nu nog de arbeidsongeschiktheidswet en we kunnen zeggen dat. voor wat dit deel van de gereglementeerde bestaans zekerheid betreft, we „rond" zijn. Eigenlijk zouden we met deze opmer king kunnen volstaan, ware het. niet dat er gevaar was voor een verkeerde beoordeling van de uitwerking der wet. Deze verkeerde beoordeling kan in twee opzichten gebeuren: ten eerste in de Goddank al wat verouderende vorm van de gedachte dat, tengevolge van zulk soort maatregelen de verant- woordeljjksheidszin van de verzeker den zou dalen en ten tweede dat er nu minder aanleiding zou zjjn, de naas tenliefde te beoefenen. In het algemeen mogen we om te be ginnen aan enkele feiten herinneren. Niet alleen van liberale, maar meer dan eens ook van katholieke zijde is en wordt soms gesteld dat bestaansze kerheid „van de wieg tot het graf" per se moet voeren tot verminderde persoonlijke verantwoordelijkheidszin. Daartegenover zouden wij willen op- (Van onze Parijse correspondent) Nieuwe weg- en erfbeplantin&en in de N.O.-Polder. hier in het algemeen betere (cultuur-) gronden betreft, kan men er doorgaans houtsoorten gebruiken, die in het bos - dat merendeels is teruggedrongen naar de armste gronden niet an bod kun nen komen. Voorts hebben ze betekenis voor de (avi) fauna, ter voorkoming van wind- erosie en voor de recreatie, waarvoor ook een harmonisch cultuurlandschap veel mogelijkheden biedt. De afdeling krijgt pas goed creatieve kansen in de nieuwste polders, waar een compleet landschap moet worden opgebouwd. Hier heeft men ook weer een betere grond voor bosaanleg ter beschikking: in de N.O. Polder is ongeveer 2000 ha bos aangelegd, in Flevoland 580 ha. Grote projecten voor de landschapver zorging waren voorts de herbeplanting van Walcheren en Schouwen-Duiveland waar men na de overstromingen even als in de nieuwe polders met een schone lei kan beginnen. De natuurbescherming dateert van na de oorlog. Ze werd aan het Staats bosbeheer, dal onder het ministerie van Landbouw ressorteert, opgedragen door O.K. eu W., dat de zorg voor de natuurbescherming kreeg, maar niet over een technische buitendienst be schikte. Staatsbosbeheer had ai natuur beschermingsactiviteiten ontplooid door Moderne bosbouw: per „boomfiets" wordt zaad gewonnen uit geselecteerde bomen. „De Franse veiligheidsdiensten heb ben de regering gewaarschuwd voor het zeer reële gevaar van een nieuwe staats greep", aldus bericht het Engelse blad „News Chronicle". Het komplot wordt geleid door een voormalige generaal, die een „politiek-militaire organisatie tot zijn beschikking heeft." De Parijse cor respondent van de News Chronicle, Ge offrey Hoare, schrijft, dat het einddoel van de organisatie een staatsgreep is, „als het enige middel om Algerije voor Frankrijk te behouden." „De veiligheidsdiensten hebben de aankomst in Frankrijk bevestigd van twee groepen: een uit Oran, bestaande uit experts in het gebruik van springstof fen en een uit Tanger, geheel samenge steld uit beroepsmoordenaars." Een der politici die gevaar loopt vermoord te worden is de minister van justitie Edmond Michelet, die on langs een onderzoek heeft laten instel len naar beweerde martelingen in Franse gevangenissen en „interne ringskampen" in Algerije. Het ministe rie van binnenlandse zaken heeft Mi chelet aangeraden zich uitsluitend in een kogelvrije auto te verplaatsen „die onmiddellijk tot zijn beschikking zal worden gesteld." De lijfwacht van ge neraal de Gaulle is de laatste dagen versterkt, aldus de „News Chronicle". Tien vooraanstaande liberalen, vier niet nader geïdentificeerde politici, vier journalisten en twee hooggeplaat ste ambtenaren zullen bewaking krij gen. Ook oud-premier Mendès-Fran- ce zou dreigbrieven hebben ontvangen. Zoals bekend is gistermorgen in het hart van Parjjs een mislukte aanslag gepleegd op oud-minister Franqois Mit"- terand. Mitterand, wenst onderhandelin gen om een einde te maken aan de oor log in Algerije. Vrijdagmiddag heeft het Utrechts By zantijns Koor onder leiding van dr. An- tonowytch voor de Paus gezongen. Het bracht het Griekse „Christus is verre zen", het Looft de Heer in het Kroatisch en tot slot een Nederlands lentelied. De Paus dankte de zangers. Alle volkeren, zo zei de Paus in een korte toespraak, zingen de lof des He ren. Het ene volk zingt het juichend, het andere in droefheid. Het Óekraïnse volk zingt thans in droefheid, omdat de Kerk wordt vernietigd. Maar, zo be sloot de Paus, zoals Christus is gestor ven en verrezen, zo zal ook de Kerk uit eindelijk triomferen. o.a. 12.000 ha staatsdomein te sparen als natuurreservaat en het samenstel len van een natrurschooninventarisatie De voornaamste taak van de afdelin^ natuurbescherming is het aankopen en beheren van natuurreservaten voor O.K. en W„ thans meer dan 6.000 ha verdeeld over ruim 160 terreinen Een apart instituut: het RIVON. behartigt het wetenschappelijk onderzoek, dat voor een goed beheer noodzakelijk is. Het RIVON houdt zich ook bezig met net inventariseren van zeldzame plan ten en dieren en wetenschappelijk inte ressante biologische milieus: dit werk is de basis voor het aankoopbeleid. De laatste jaren wordt Staatsbosbe heer meer en meer geconfronteerd met het reerealieprobleem. De meeste bos sen en natuurreservaten zijn voor het publiek toegankelijk, maar het wordt steeds duidelijker, dat men bepaalde maatregelen zal moeten nemen om de recreatie in goede banen te leiden. Dit jaar is met name de Veluwe overspoeld door vloedgolven gemotoriseerde toe risten: het staatsbos is het achtertuin tje geworden van het gemotoriseerde publiek uit 3e steden, een publiek dat niet zozeer komt om van de natuur te genieten, maar om te picknicken, spel letjes te doen en naar de radio te luiste ren. allemaal dingen, die ze eigenlijk in hun tuin zouden willen doen. Daarnaast zijn er de echte natuur liefhebbers en amateurbiologen die de natuurgebieden lievei liever niet verder ontsloten zien. Beide catago- rieën komen echter aan hun trekken als het recreatieplan voor de Veluwe wordt uitgevoerd, dat voorziet in de aanleg van enkele wegverbindingen en een aantal fietspaden, het inrichten van schuilhutten en zitaccomodatie met afvalmanden en het uitzetten van wandelroutes bij parkeerplaatsen, waardoor men ook de massa-recre anten de weg naar de natuur wil wij zen. Hier en daar is al enige acco- modatie gereedgekomen, maar er zullen meer middelen beschikbaar moeten komen, wil men het hele plan in korte tijd kunnen realiseren: met het huidige budget zou het een tien jarenplan worden. Het ligt in de be doeling straks al het gemotoriseerde verkeer ook de brommers naar de wegen te verwijzen en de fietspa den rustig te houden. De ordening zal tevens de noodzakelijke rust ga randeren in de wildreservaten: de massarecrcatie zal daar niet komen, terwij! ze door de ontsluiting van an dere bosgebieden toch voldoende armslag krijgt. By gelegenheid van zijn 60-jarig ju bileum heeft het Staatsbosbeheer een boekje uitgegeven, waarin alle activi teiten van de dienst op bijzonder pret tige wijze: door prachtige foto's met summiere tijdschriften, worden be licht. VIC LANGENHOFF an woensdag jl. tot en met giste- teren heeft de assemblée van Franse kardinalen en aartsbis schoppen onder voorzitterschap van kardinaal Liénart, bisschop van Rijssel, haar gebruikelijke najaarsbijeenkomst gehouden. In min of meer bevoegde kringen rond de assemblée verluidt - wij maken er melding van onder het vereiste voorbehoud - dat o.a. de vol gende punten voorwerp van besprekin zijn geweest. Uiteraard op een zeer vooraanstaande plaats: de nota van het Heilig Officie, nopens het experiment met de priester-arbeiders - dat beëin digd diende te worden - en 3e wense lijkheid daarvoor een uitbreiding in de plaats te stellen van seculiere institu ten, waarvan speciaal opgeleide leden leken in de arbeidsmilieus zelf - fabrie ken. werkplaatsen, havens enz. - het apostolaatswerk van de priester-arbei ders overnemen. Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, die zich op 4 november a.s. aan het hoofd van een Franse pelgi-image te Rome zal bevinden voor de viering van de eerste ver jaardag van de kroning van Paus Jo annes XXIII, zal bij die gelegenheid zeer waarschijnlijk de Vaticaanse autoriteiten in kennis stellen van de eerste maatregelen, waartoe de Fran se kerkelijke hiërarchie in deze aan gelegenheid heeft besloten. In dit verband is plaats voor de ver melding, dat ook in ruimer algemeen verband de assemblée studie zou heb ben gemaakt van de wenselijkheid, en de bestaande mogelijkheden, om aan leken zekere, thans door priesters ver richte taken, over te dragen. De as semblée heeft zich voorts, zo verluidt, bezig gehouden niet de voorbereiding van de het volgend jaar te houden con ferentie van het voltallige Franse epis copaat. Daarmede hangt samen, dat de aartsbisschop van Toulouse is belast met de coördinatie der resultaten van een uitvoerig gedetailleerde en zeer mo dern opgezette enquête over de ontker stening onder de diverse Franse bevol kingsgroepen. De enquête wordt ge houden in alle Franse diocesen. Nog een vraagstuk, dat zeer vermoedelijk de aandacht van de kardinalen en aartsbisschopen heeft gehad, - het is in ieder geval reeds geruime tijd aan de orde betreft de onderlinge samenwer king van aan elkaar grenzende paro chies en diocesen, met het doe) om tot een doeltreffender verdeling en in zet van de beschikbare geestelijkheid te komen, o.a. door samenvoeging van se minaries. De kwestie van het katholie ke vrije onderwijs zal. daar in de loop van de huidige parlementszitting het doorhakken wordt verwacht van de knoop „staatssubsidie voor het v rije on derwijs", ongetwijfeld ter sprake zjjn gekomen. Het verluidt, dat 3e hoge kerkelij ke hiërarchie het zeer betreurens waardig vindt, dal in de afgelopen maanden door een aantal geestelij ken en enige persorganen inzichten zijn verkondigd, die n'et bepaald stroken met de uitdrukkelijke en na drukkelijke kerkelijke doctrine, die ook is neergelegd in encyclieken, dat voor de vorming van christelijke ka tholieke gewetens de principieel chris telijke katholieke school van essen tiële betekenis is. Ten slotte: de vergadering van kar dinalen en aartsbisschoppen heeft ook gesproken over het in voorbereiding zijnde algemeen kerkelijk concilie, in het. bijzonder naar verluidt over de wen selijkheid van coördinatie tussen de voorstellen, suggesties enz. die de Fran se bisschoppen evenals hun ambtgeno ten overal ter wereld zijn uitgenodigd ter kennis van de Heilige Stoel te bren gen. Advertentie merken dat het er maar aan ligt wat men onder verantwoordelijkheidszin verstaat. Men vereenzelvigt o.i. al te vaak „verantwoordelijk zijn voor" met „zorg hebben over" iets. Wanneer men zegt: 'n redelijk loon bij redelijke prestatie, verdiende bestaanszekerheid bij arbeidsongeschiktheid of werkloos heid (waarvoor men zelf heeft betaald tijdens de werkzame periode) vermin derende zorg van de niet-kapitaal-be- zitters enz., dan is dat telkens het con stateren van een feit waarover me" zich zonder meer kan verheugen. Waarom zouden, in een overigen-: welvarend land, de mensen geen col lectieve maatregelen nemen ook en vooral tegen individuele noodgeval len? Vloeit uit het feit. dat men niet gedwongen is van een gering geld-inko- men te sparen, voor nóg moeilijker mo- ,r??,ePt?n eon daling van verantwoorde lijkheidszin voort? Men kan dat moei lijk staande houden. Een mens die toe vallig uit een rijke familie komt, is otch ook niet per se een niet verant woordelijk mens. Die behoeft zich geen zorg te maken over het materiële en kan dus meer aandacht schenken aan de eigen culturele en verstandelij ke ontplooiing, de opvoeding van zijn kinderen, de beïnvloeding van zijn om geving enz. Of en in hoeverre dat ge beurt laten we hier buiten beschou wing. We willen slechts aangeven dat het hebben van verantwoordelijkheids zin niet een zaak is die staat of valt met de graad van stoffelijke welvaart en/of verzorging. Als we niettemin verschijnselen van dalende verantwoordelijkheidszin moe ten vaststellen, ook en helaas vooral bij mensen die door de bovenbedoelde maatregelen „van niet tot iets" kwa men, dan moet dat andere oorzaken hebben dan die materiële vooruitgang. Om die oorzaken te ontdekken moe ten we het geheel bezien in het licht van de historische ontwikkeling der so ciale maatregelen. Aanvankelijk kende de Nederlandse vakbeweging, en met haar iedereen die het wel meende met de strijd tegen het sociaal onrecht, het concrete ..ideaal" van de collectieve emancipatie, of beter gezegd: de emancipatie der collectiviteit. Zeker, men vorderde in zijn beginselverkla ringen, statuten en urgentieprogram ma's evenzeer aandacht voor de vor ming van de menselijke persoonlijk heid; men richtte daartoe vormings avonden en sociale scholen in; men (Van onze correspondent in Bonn) Na een bezoek, dat de Britse ambas sadeur in Bonn, Sir Christopher Steele gistermiddag aan bondskanselier dr. Adenauer heeft gebracht, is door een woordvoerder van de bondsregering meegedeeld, dat het bezoek van de Westduit se Kanselier aan Engeland nu voor begin december a.s, is vastgesteld. Daarmee worden stappen ingeleid, die ten doel hebben de verhouding tussen Bonn en Londen, die de laatste maan den nogal in het slop is geraakt, te ver- beleren. Bondskanselier dr. Adenauer is aan de verslechtering der verhouding zelf geenszins onschuldig. Hjj heeft zich in het laatste half jaar een aantal uitlatin gen gepermitteerd, die Engeland nogal hebben ontstemd. Deze ontstemming vond zijn weerslag vooral in de Britse pers, die vaak een anti-Duitse houding heeft aangenomen. De twee voornaamste controversen, die Bonn met Londen heeft, betreffen de inrichting van een atoomvrije zone in Midden-Europa (het plan van de Poolse minister van buitenlandse zaken Rapacki of varianten daarop) en En- gelands houding ten opzichte van een vrijhandelszone. De hondskanselier koestert de waar schijnlijk niet ongerechtvaardigde vrees, dat het accepteren van een dergelijke a toom wapen vrije zone de ondergraving zou betekenen van de N.A.T.O., waar van West-Duitslands veiligheid in ster ke mate afhankelijk is. Ten aanzien van de vrijhandelszone meent dr. Adenau er. dat de Engelsen bij de integratie van Europa te veel de economische be langen op de voorgrond stellen, terwijl het de Duitsers daarbij meer gaat om de politieke aaneensluiting. Voor West- Duitsland is ook de E.E.G. een instru ment, dat daarvoor kan worden ge bruikt. Dr. Adenauer, wiens buitenlands-po litieke concepties altijd bijzonder sim pel zijn geweest (wat tegenover de kie zers zijn voordelen heeft), is er inmid dels door zijn medewerkers van over tuigd. dat een goede verstandhouding met Engeland niet minder belangrijk is dan goede betrekkingen met Frank rijk en dat West-Europa in feite steunt op de driehoek Londen-Parijs-Bonn. Plet voornaamste doe] van dr. Adenauers a.s. reis naar de Britse hoofdstad is het opnieuw activeren van deze driehoek. Lloyd naar Parijs Volgens de persbureaus Reuter en AFP staan nog twee andere reizen van Europese ministers op het programma. De Britse minister van buitenlandse za ken. Selwyn Lloyd, wordt op 10 novem ber in Parijs verwacht. Men zou dit be zoek moeten zien als een eerste bewijs, dat de nieuwe Britse regering veel waar de hecht aan een nauwer aanhalen van de banden met de landen van hel Euro pese vasteland. Voorts zullen de Italiaanse premier Segni en de Italiaanse minister van buitenlandse zaken Pella. medio novem ber een officieel bezoek brengen aan Londen. Advert ntie Waarom schapen tellen om In slaap te komen? Eenvoudiger en veel aangenamer is: ga slapen op een EPEDA matras. <J) M deed aan retraitewerk en aan eucha ristische kringen, maar dat alles ge beurde nadrukkelijk onderscheiden van en niet geïntegreerd in de aandacht voor het stoffelijke. We benaderen nu ten aanzien van de collectieve zekerheid het punt van de verzadiging. Maar dan benaderen we tevens het punt van de afbouw dat we het aanvullingsstuk van de be staanszekerheid zouden willen noemen: van de emancipatie der collectiviteit doorstoten naar de emancipatie van de persoon. Dit kan niet uitsluitend ge beuren door middel van gespreksavon- den en andere vormingsarbeiddaar is bezitsvorming en medezeggenschap onvoldoende voor; het dient bovendien ook te spreken uit de aard van onze sociale zekerheidsmaatregelen. Om het kind maar meteen een duide lijke naam te geven: wjj bedollen te zeggen dat het langzamerhand tijd wordt, dat we, binnen het kader van on ze sociale zekerheidswetten, draagbare eigen risico's gaan scheppen. We hebben al enkele voorbeelden waarin dat is gedaan, met name in de Algemene Ouderdoms Wet en thans in de Algemene Weduwen en Wezenwet De 'uitkeringen krachtens deze wetten zijn immers niet zo hoog dat metter daad getuigd kan worden dat zij die krachtens één van deze wetten een uit kering ontvangen practisch onbézorgd kunnen leven. Men draagt nog wel de gelijk een stuk eigen risico. In zich is dat goed. Er is in het leven geen .all- risk systeem van sociale fnaatrege- len denkbaar, noch is het gewenst. De mens weet dat hy ook zelf nog aan vullende zorg draagt. Maar: hy moet tevens weten dat die aanvullende zorg ook door hem gedragen kan worden. Daarvoor zpn twee dingen nodig, te wetên een basisvoorziening én een geldloon dat hem toestaat te reserve ren. Feitelijk hoort er nog een derde punt by, n.l. de juiste mentaliteit tot het nemen van de vereiste persoonlp- ke maatregelen. Aan deze kanten van de zaak aandacht te schenken voor door lichting, vorming en actie lijkt ons een hoogst gewichtige taak van vakbewe ging. overheid en andere instituten te zamen. Wajamans A van Tuinen NV, fabrikanta van Artifort maubelan en Ejede matrassan 51111111111111111111111 51 In Bourges vonden zij trouwe vrienden. Zij ontdek ten cr het traditionele aangezicht van Frankrijk. Zij maakten er kennis met ontwikkelde douairières, keurige oude heren, vrome jongedames in hoogge sloten jurken, maar ook met frisse, eenvoudige pro- vinciaaltjes. In Tarbes vooral, waar zij lang woonden, hield de herinnering aan hen jaren lang stand. Zij keerden er, in de herfst van hun leven, dikwijls terug. Hij keerde er later ook alléén terug, om er over haar te horen spreken. Zij hadden in Tarbes een bescheiden huisje gehuurd, grenzend aan het park van Massé. Herhaal delijk ging Sofie Charlotte met haar kinderen daar heen. Zij konden er in de schaduw van de sparren of aan de oever van het beekje met zijn prachtige zwanen naar hartelust ravotten. Opzij van het park stond een kapel van de Karmelietessen. Op zekere dag zou daar een nieuwe klok gedoopt worden en de twee prinsenkinderen waren uitverkoren om als peter en meter op te treden. Ze vonden het gewel dig een klok ten doop te houden en droomden er de hele nacht over. Moeder had hun de zin van de plechtigheid zo goed mogelijk proberen uit te leg gen. En of haar dichterlijke verbeelding de juiste woorden gevonden had! De volgende dag zou de bronzen muzikante christen wordenOp 5 novem ber 1875 werd „Louise Emmanuelle" onder grote praal gedoopt. Trots en ontroerd stonden de twee jeugdige beschermers ernaast. En dat werd tussen het vorstelijk gezin en de priorin van het Karmelie tessenklooster het. begin van een vriendschap die levenslang zou blijven bestaan. Als vader en moeder in de spreekkamer zaten, vermaakten de kinderen de werkzusters. Ze werden in het klooster altijd bemoederd en verwend. De novicen van 1875, nu bejaarde kloosterlingen gewor den, weten van achter hun tralies nog haarfijn te vertellen boe de intussen reeds overleden hertog van Vendome er als kleuter uitzag. Het was een pienter ventje met blonde lokken, die tot over de kraag van zijn matrozenpakje hingen. De zusters herinnerden zich zijn rake antwoorden, zijn grapjes en zijn dwaasheden. Op een keer kwamen broertje en zusje „helpen" in het washuis van het klooster en terwijl zij naar hartelust in het zeepsop ploeterden merkte een van de zusters opeens, dat zij vergeten hadden hun handschoenen uit te trekken. Kleine aingcn, onbelangrijke details. Een vader en een moeder die elkaar innig liefhebben, gekoes terde kinderen, een wanne huiselijke haard: meer niet. Maai wat zeggen ze veelWeldra komen er andere tijden, waarin heldenmoed gevorderd zal worden van de hertog en de hertogin van Alengon. De laatste jaren te Vincennes, zo arm aan spec taculaire gebeurtenissen, maken in werkelijkheid de meest beslissende periode van hun leven uit. En van Sotie Charlottes leven in het bijzonder. Voor een vurige tot uitersten geneigde ziel, die de wederwaardigheden van het bestaan met een bijna smartelijke hevigheid heeft ervaren en voor wie- God nauwelijks een bekende was, kan de plotselinge gewaarwording van het innerlijk leven met zijn wijde horizonten, zijn duiz. ling wekkende vergezich ten, zijn roepstemmen en zijn eisen een schokkende tragedie betekenen, waardoor alle ideeën en alle waarden vragen om opnieuw onderzocht te worden. Deze gewaarwording kwam Sofie Charlotte tamelijk laat. „Zou ik de vele jaren die ik vei van God heb door- gebracht, nog goed kunnen mal>en?" schreef zij in april 1880. Natuurlijk moeten wij bij het lozen van een dergelijke uitlating rekening houden met de vrome overdrijvingen die „bekeerlingen" nu een maal graag in de mond nemen. Sofie Charlotte overdreef trouwens alles. Daarentegen hield haar in het leven van man met zorg vast aan het juiste woord en hij schreef omstreeks dezelfde tijd: „Bedank God, dat Hij je tot begrip en liefde voor een diep christelijk leven heeft geleid." Hij zelf was haar daarin voor gegaan. Max Jozef, de zorgeloze bohémien, en Ludo- vicia met haar ijdel burgerlyk formalisme hadden als zieleleiders weinig ervaring. Alleen al het simpele feit, dat zij er de gewoonte op na hielden het H. Vormsel van hun kinderen te vieren met de opvoe ring van kluchten, getuigt van een merkwaardig ge brek aan christelijke zin. De poëzie van de kerstboom en van Allerzielen, de eerbied voor de uiterlijke praktijken: veel meer kon men van dergelijke ouders niet verwachten. Maar afgezien daarvan had de jeugd van Sofie Charlotte zich afgespeeld in de eenvoud van de natuur onder het oog van God zelf en sloot elementen van oprechtheid, van zuiverheid, van idealisme in, die, goed ontwikkeld, later tot bloei konden komen. Haar jonge echtgenoot wilde tevens een zachte opvoeder voor haar zijn en juist op godsdienstig terrein lag zijn wezenlijke kracht. Zou God niet zijn beste helper zijn? Samen met Hem wilde hij zijn vrouw niet alleen tot volmaaktheid voeren, maar haar ook onttrekken aan de dreiging van het verle- den die haar altijd boven het hoofd hing. Vormt een welbegrepen geloofsleven immers niet de grondslag van morele standvastigheid en blijmoedige rust? Reeds tijdens hun verblijf te Tarbes, toen zij zo graag binnentrad in de Karmelietessenkapel met haar duurzame geur van wierook en kaarsen, begon zij gevoel te krijgen voor onzichtbare werkelijkheden: „Ik kan me haar nog goed voor de geest halen," verklaarde de huidige priorin van de Kar melietessen te Tarbes, destijds een jonge klooster zuster. „Zij had nog niet de ervaring van God en het bovennatuurlijke leven, die de jaren haar zou den bijbrengen. Maar men zag op haar gelaat als het ware een weerschijn van haar ziel, een onbe schrijfelijke uitdrukking van vroomheid." Een waardevolle opmerking, en de hertog van Alengon met zijn eenvoudige hart werd er ongetwij feld ruimschoots door tevreden gesteld. Wordt vervolgd e spraken in het begin van deze beschouwing eveneens over een te constateren neiging om nu minder aan naastenliefde te doen. Daar over nog een enkel woord. Nu er zulke prachtige sociale volksverzekeringen zijn als de Alg. Wed. en Wezenwet kan men bij personen en instellingen soms de praktijk van de gedachte bele ven: waar zouden wij nu nog voor zor gen? En nu willen we even voorbyzien aan de onstoffeiyke hulp die we steeds verplicht zpn naar vermogen te blp- ven schenken, en ons beperken tot de stoffeiyke kant van de zaak. Al voerden we boven min of meer een pleidooi voor het behoud of het scheppen van draagbare eigen risi co's, dat wil per se niet zeggen dat wp menen dat de draagbaarheid reeds aanwezig is! Integendeel! We leven volop in de overgangssituatie waarin we kunnen groeien naar het geschets te ideaalbeeld. Weduwe X. met 6 kin deren. die nu inplaats van f 147.- per maand toeslag van „Sociéile Za ken") f 310.- per maand gaat ontvan gen, is daarmee bepaald nog niet tot grote welvaart gekomen. De metgezel van haar alléén-zijn blijft materiële zorg heten. Hier blijft vooralsnog een taak zowel voor ons als mens naast mens, als van hulp-instituten die we Caritas, gemeentelijke dienst voor so ciale aangelegenheden of hoe dan ook noemen. En meer in het bpzonder tegen deze laatste instellingen zouden we willen zeggen: blijft toch in deze mensen medemensen zien. We kennen diensten waarvoor we diep onze hoed afnemen, waar elke ambtenaar die met deze men sen in persoonlijk contact komt, merkbaar een geselecteerd sociaal wer ker is met een grote sociale bewogen heid. Maar we kennen helaas ook tal van tegenoverstaande gevallen waar elke uitkeringsverhoging van „hoger hand" een gelpke verlaging naar be neden betekent. Of minister Klompé al een beroep doet op hun sociale ge zindheid, het geeft niets: voor dezulken is sociale zaken bedi-yven een reken som. Juist op de hoofden van deze diensten zouden wij een dringend be roep willen doen om met grote, mense lijke aandacht te blijven staan tegen over hun medemens in nood. Dit be roep blijkt in de praetpk helaas vaak nodig.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 8