Vervolg Stadsnieuws Sparta eindigde hard duel tegen Fortuna met 10 man Gasten behielden 3-2 zege met moeite f Brandweerkorpsen nit de Waard spoten er lustig op los Aantrekkelijk bod van Unilever op aandelen Gouda-Apolio Hoogvliet krijgt zwembad Heracles speelde Hermes DVS na slechte wedstrijd naar 3-0 orlcr m e Oleïne-produktie van belang voor Unilever Krimpen aan de Lek veroverde i visselbeker Negenjarige gedood bij verkeersongeval s c Jeugdig supporter hinderde met spiegeltje DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Scooterrijder te water 'Door de wind BURGERLIJKE STAND Maakt Zestig jaar getrouwd Snel optreden Grasberm in brand Ruit van automaat ingeslagen Fietsen gestolen Nienw gebouw voor Nazorg-T uinbedrijf Japara heeft jongste Lloyd-kapitein Zilveren O.-Nassau voor J. van Twist sr. En vijf sportvelden MAANDAG 19 OKTOBER 1959 PAGINA 4 Levende have had voorrang Een der goede dingen van de Krimpenerwaard Spanning Boerenkaas voor juryleden |&i v A 1 f. 210,- B f. 179,75 houdt Er bestaan plannen om te ko men tot een overdekte zwem inrichting in het centrum van Hoogvliet, maar het zal wel jaren duren, eer die er is. Maar de aanleg van een openlucht zwembad ligt meer binnen de mogelijkheid ener snelle ver wezenlijking en daarom zal het daar, als de gemeenteraad ermee instemt, wel spoedig van komen. Bovendien zal, ook al komt er een overdekt zwembad, altijd be hoefte blijkeai aan een openlucht- bad. Een sportterrein Heracles en Hermes D.V..S hebbenInoeg was het allemaal zo snel in zijn er gistermiddag in Almelo op voet-1 werk gegaan, dat het de Hermes-spelers baltechnisch gebied niet zo heel veel jen de scheidsrechter volkomen was ont- van terecht gebracht. Dat de Almelo- gaan. Verscheidene toeschouwers op ers uiteindelijk aan het langste eind trokken hadden ze aan het min of meer negatieve feit te danken, dat ze het minst slechte voetbal speelden. De overwinning was volkomen ver diend omdat Heracles doorlopend sterker was, behalve de eerste twintig minuten van de tweede helft toen de Schiedam mers de toon aangaven. Over het alge meen waren de aanvallen van Hermes bijzonder pover van opzet, waarbij nog kwam, dat men het schot geheel en al had thuis gelaten, zodat doelman Den Dekker van- Heracles het niet al te moeilijk heeft gehad. Hoe slecht de gasten op schot waren de monstreerde midvoor Du Bree in de 30e minuut van de tweede helft toen hij twee meter voor het doel staande nog kans zag de bal huizenhoog over te schieten. Scheidsrechter Mondeel kwam van dit staaltje van onvermogen zo onder de in druk dat hij in vertwijfeling met beide handen naar zijn hoofd greep. In de tweede helft trad de arbiter trouwens nog een keer op de voorgrond toen hij door middel van de Almelose aanvoerder Schuman een jeugdige He- raclessupporter tot de orde moest roe pen. Deze jongeman hielp zijn club op nogal ongewone wijze: met een spie geltje was hij namelijk bezig doelman van Diest zodanig te hinderen, dat de ze bijwijlen werd verblind. Overigens was er in deze tweede helft nog 'n merkwaardig voorval toen rechts buiten Groenewegen van Hermes een hard schot tegen de onderkant van de lat loste, waarna de bal het net juist bo ven de deklat deed opbollen. Een duide lijk doelpunt dus, maar werkmaardig ge De 24-jarige ©cootorrijdieir J. C. de Rui ter is zaterdagavond omstreeks acht uur na een boteing in de Lange Haven terecht gekomen. De 17-jarige H. van Dijk, die juist passeerde, reikte hem zijn coOibert- i jasje aan. waarna d-e drenkeling met hulp van enkele toegeschoten voorbijgangers uit het water kon worden gehaald De ecooterrijder reed in de richting van de Koemarkt o-p de Lange Haven. De bromfietser P. J. K. uit Rotterdam nader de uit tegenovergestelde richting en passeerde hem zo rakelings, dat beiden de macht over het stu-ur kwijt raakten. De scooter schoot 18 meter door en botste tegen een boom. waardoor de scooterrij- der over het stuur vloog en in het water terecht kwam. De ecooterrijder is door de G.G. en G.D. naar de Dr. Noletstichting gebracht, maar kon later op eigen gele genheid naar zijn woning in de Overschie- eestraait terugkeren. Door hevige rukwinden is zondagmor gen op de woning van mevr Vechoeve aan de Singel de schoorsteen omgewaaid en op de geparkeerde auto van de bewoon ster terecht gekomen. De auto werd zwaar beschadigd. Op de flat aan de Van Hallstraat is een teievisiemast omgewaaid. In de Anth. M-uysstraat neeft de brand weer een teievisiemast weggehaald, om dat deze dreigde om t-e waaien. Een boom waaide om in de D-altonstraat. Hij kwam iin een tuin terecht, waar hij door de brandweer in ©tukken is gezaagd. Aan de Scihiedamseweg raakte de kap van een lichtmast door hevige rukwinden ios GEBOREN: Petronella C d v C Reijmer en M Krook; Anna MdvP Steenbergen en H J de Wert. OVERLEDEN: A A Paans 46 j. de tribune konden echter duidelijk con stateren, dat hier werd gescoord. Het begin van de wedstrijd was al sen sationeel, want van de aftrap af nam 'rechtsbinnen Greving uit een pass van Schuman de bal mee en passeerde doel man van Diest onhoudbaar. Greving had hiermee tevens zijn visitekaartje af gegeven. want in de loop van de wed strijd ontpopte hij zich als de beste speler van het veld, die herhaaldelijk verwarring in de Hermes-defensie wist te zaaien. In de 23e minuut werd het 2-0 en op nieuw had Greving een groot aandeel in dit doelpunt. Vanaf de doellijn trok hij de bal op maat naar Vrielink. die toen geen moeite had te scoren. Hermes begon de tweede helft met veel elan. maar veel verder dan goede bedoelingen kwam men toch niet, vooral ook omdat het schot ten enenmale ont brak. Midvoor Du Bree miste in de vijfde minuut door nonchalant schieten een prachtige kans, hetgeen hij later nog eens deed in het voormelde geval. Vijf minuten voor het einde was het op nieuw Vrielink, die nu uit een voorzet van linksbuiten ter Beek net langs de binnen kant van de paal schoot. Keeper van Diest stak geen hand naar het schot uit! Ook in de tweede helft viel er qua voetbalschoons maar weinig goeds te genieten, voor de Almelose supporters was er in elk geval nog de troost, dat hun club twee punten rijker was gewor den. i Het echtpaar C. A. van Dommele-Krom- menhoek heeft gisteren zijn zestigjarige echtvereniging herdacht. Van Dommele is 82, zijn echtgenote 80 jaar en be:den ver heugen zich nog in een goede gezondheid Ze wonen in de B.ld-erdijkstraat. maar zullen hun huwelijksfeest a.s woensdag in een zaal vieren, vanwege het grote getal be-1 engs tellenden. Ze verheugen zich in tien kinderen, 27 kleinkinderen en 13 ach terk 1 ei nk in de re n D-e heer Van Dommele werd op zijn 71e jaar gepensioneerd, na een hem toen over komen ongeval Op de Koemarkt raakte zaterdagmorgen een ta6 op de bromfiets van de heer A v. H. in brand, doordat hij tegen de uit laatpijp hing. Een agent zag de vlammen uit de tas schieten, rukte deze van de bromfiets en doofde het vuut. Langs de Westframkenlandsedijk hebben jongens zaterdag de grasberm in brand gestoken. Foidtde-agenten uit de motoüi- foonwaigen bestreden het vuur met een stang op de waterleiding. De inmiddels gealarmeerde brandweer heeft het vuur geblust. Vier jongelui van 17 en 18 jaar zijn za terdagnacht aangehouden op de Hoog straat, nadat zij bij de sigairenhamdel B. Stcuthandel op de Appelmarkt een ruit van een automaat hadden ingeslagen. Van mej. M. S. is de fiets gestolen, die zij op ©lot voor haar woning in de P®r- nissestraat had neergezet Van mevr. M. H. V.-v. d. L. ]s de fiets gestoten, die op slot voor haar woning aan de Vlaardiingerdijk stond. Er staat een oude loods in de werk- tuin van Laag Zestienhoven te Rotterdam waar pupillen van het Nazorg-Tuinbe- drijf, die voor plaatsing in Rotterdamse werkinrichtingen niet in aanmerking ko men hun onderkomen hebben. In de werktuin worden groenten en bloemen g kweekt, er wordt ook wat kleinvee ver zorgd en in d cloods wordt wat sorteer- en eenvoudig constructiewerk verricht. Maar de loods, die als onderkomen voor de jongens dient, voldoet niet aan de eisen Daarom is daar nieuwbouw nodig en dat zal de gemeente Rotterdam 17.000 gaan kosten. Door de uitbreiding van verschillende werkzaamheden is er langzamerhand een onhoudbare situatie ontstaan. De nieuw bouw zou moeten omvatten: een bergrui te voor tuin- en grondwerkgereedschap pen, een ruimte voor het toezichthoudend personeel, een ruimte voor het binnen werk, een kantine, toiletten, wasgelegen heid en een garderobe. De opvang-capaciteit moet zeker op 100 man worden gesteld. Gedurende de wintermaanden kan slechts voor 20 man werk in de open lucht worden gevonden. Binnnenshuis zal derhalve voor 80 pupil len gelegenheid voor het verrichten van arbeid moeten bestaan. De oude loods kan door eigen krachten worden ver plaatst en de jongens kunnen zelf ook do nodige grondwerken verrichten. Het m. s. „Japara", onder commando van de nieuwe gezagvoerder kapitein J. H. P.van Hoogen, tevoren eerste stuur man op de „Sibajak", vertrok zaterdag uit Rotterdam naar Malakka en Indone sië, via Antwerpen en Middellandse en Rode Zeehavens. In Genua en Napels zal een aantal passagiers voor Djakarta aan boord komen, onder wie mevrouw d'Al- kadrie-Van Delden uit Den Haag, de echtgenote van Sultan Hamid van Pon- tianak, en mgr. H. J. van Valenberg, bisschop van Indonesië, die onlangs de Indonesische nationaliteit heeft aangeno men. Kapitein Van Hoogen is met zijn 36 jaar de jongste gezagvoerder van de Lloyd. GELEEN, zondag (Van onze sportcorrespondent) Sensaties aan de lopende band bij FortunaSparta! Om te beginnen was er een voorsprong van 2—0 die Sparta binnen 20 minuten bevocht. Vervolgens, eer het tien minuten verder was, het inlopen door Fortuna. Het grootste spek- kwam echter na de rust. Van der Hart heropende de vijandelijkheden d°°r (buiten het strafschopgebied) de Rotterdamse mid voor Daniels regelrecht en kennelijk doelbewust de benen onder het lijf weg te schoppen. Scheidsrechter Van Male had slechts één mogelijkheid tot bestraffing: een sim pele vrije schop. Maar in de 24ste minuut kon de heer Van Male zich „revancheren". In de volle sprint duelleer den Van der Hart en Daniels om het bezit van de bai. Daniels kwam te vallen: penalty! zei de heer Van Male. En hij motiveerde later deze beslissing in zijn kleedkamer; omdat Van der Hart zijn tegenstander met beide armen zou hebben omhelsd. Hosselaar kende bij de uitvoering van de straf geen jjenade, hetgeen voor Sparta het win nende doelpunt zou gaan betekenen. Maar nog was er geen einde gekomen aan de sensaties. Drie minuten later raakte rechtsbuiten Fitzgerald „overhoop" met Fortuna's linksback Pieneman. Hij vergat zich een ogenblik, ging eigen rechter spelen en ging met Pieneman op de vuist. Eruit, zei scheidsrechter Van Male. Sparta speelde 18 minuten slechts met tien man, hetgeen voor de Rotter dammers overigens geen beletsel bleek om een fel aanvallend Fortuna de weg naar het succes te versperren. Het was en bleef 23. BOSSELAAR koelbloedige schutter Zaterdagmiddag werd in Krimpen aan de Lek de jaarlijkse brandweerwed strijd van de Krimpenerwaard gehouden. De straffe zuidooster was van geen en kele invloed op het enthousiasme, waar mee om de hoogste prijzen werd gestre den door de brandweerkorpsen uit de Krimpenerwaard. De situatie was zo, dat zich temidden vari het provisorisch gebouwencomplex een stal bevond, met daarboven een hooizolder. Links van de stal was de boerenwoning gesuggereerd en rechts een schuur. De brand was uitgebroken op de hooizolder boven de stal en de gang van zaken was zo gedacht, dat op het moment, waarop elk korps de bestrij ding aanving, de brand tot een uitslaande brand was aangewakkerd. De moeilijk heden voor de spuitgasten werden nog vergroot door het feit, dat het terrein van de brand alleen over een schutting was te bereiken. Wei was een ladder bij de schutting aanwezig, maar ook het snelle bestijgen van dat laddertje vroeg de nodige klimvaardigheid van de deel nemers. Klokslag twee uur opende burgemees ter R. Meijers van Krimpen aan de Lek de wedstrijd met een kort woord van weilikom aan alle genodigden (onder wie vele burgemeesters uit de Waard als mede wethouders en raadsleden), jury leden en deelnemers, waarna hij de heer H. B. Mooiman uit Maassluis, die de leiding had van dit gebeuren, verzocht de wedstrijd te openen. Het gehete object, dat door de brand weerlieden viel te bestrijden, was dui delijk aangegeven door de provisorisch opgerichte gebouwtjes. Ook kregen de spuitgasten vooraf de opdracht tot de bestrit ding, alleen werd hun n-et m ede gedeeld, dat zich koeien in de branden de stal bevonden. Het gevaarlijke karak ter van deze brand werd nog onder streept, doordat zich in de schuur een tractor en een vat benzine bevonden. De grote v?aag was dus: Wat pak ken de brandweerlieden in dit geval het eerst aan: het bestrijden van de brand zelf of het redden van de levende have? De meeste deelnemers huldigden terecht de opvatting, dat het redden van de le vende have tot de eerSte taak van de brandweerlieden behoort en dus togen zij aan het werk om de „koeien" naar buiten te brengen. Waren eenmaal deze (kartonnen) koe beesten gered en op behoorlijke afstand van de brand stevig vastgezet, dan was het zaak de „belendende percelen" te behouden, waarbij natuurlijk aan het woonhuis de meeste aandacht werd be steed. De bedoeling was, dat het woon huis dus behoorlijk nat gehouden werd, terwijl een andere straal werd gericht op de ©dhuuT, waarin de tractor en het vat bezine stonden. Inderdaad pakten de meeste brand weerkorpsen uit de Waard de zaak op deze wijze aan en daar dit de enige juiste manier was verwierven deze korp sen ook de meeste punten. De snelheid van alle korpsen was zondermeer uit stekend, de enige verschillen lagen in de verschillen van opvatting over volgorde en urgentie der bestrijdingsstadia. Mede door de snelheid, waarmee de korpsen hun taak ten uitvoer brachten, en niet in het minst door de uitstekende leiding van de heer H. B. Mooiman, alsmede een voortreffelijke organisatie, kon de wedstrijd op tijd worden beëindigd, waarna het hele gezelschap in opge wekte stemming naar hotel „Centraal" trok, waar de uitslagen bekend gemaakt zouden worden. Het was burgemeester Meijers van Krimpen aan de Lek, die eerst het spreekgestoelte beklom en die de jaar lijkse onderlinge wedstrijd der brand weerkorpsen een der goede dingen van de Krimpenerwaard noemde. De burge meester prees het werk der brandweer lieden, die deze moeilijke en soms ge vaarlijke doch nuttige taak geheel vrij willig en zonder vergoeding op zich ne men. Ook tijdens deze wedstrijd is weer gebleken, dat de brandweerkorpsen van de Waard volledig voor hun taak zijn berekend, aldus burgemeester Meijers, die er voorts nog op wees, dat de uit slag van deze wedstrijd niet in de eerste plaats gezien moet worden als een akte van bekwaamheid, want indien dezelfde brandweren zich voor een echte brand zien geplaatst, kunnen hun reacties en hun manier van optreden wel weer heel anders zijn. Tenslotte merkte de burgemeester op, dat de heer Bos uit Gouda, die dertien jaar achtereens de jaarlijkse brandweer- wedstrijden in de Krimpenerwaard heeft geleid, daar dit jaar eens vanaf had ge zien, daar hy de wedstrijd ook graag eens als toeschouwer wilde meemaken. Zijn plaats, aldus de burgemeester, is echter op voortreffelijke wijze ingeno men door de heer Mooiman uit Maas sluis. Onze hartelijke dank! Vervolgens trad naar voren de heer C. L. A. van Straaten, die zich als ver tegenwoordiger van de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. Klaasesz, alsmede namens het col lege van Ged. Staten, onder de geno digden bevond. Aan de heer Van Straa ten viel de eer te beurt, de prijzen te mogen uitreiken. De heer Van Straaten begon met de brandweerkorpsen te noe men. die de wedstrijd niet hadden ge wonnen, Toen bleven er nog vier korp sen over, die in grote spanning verkeer den, welke prijs ze hadden veroverd. Eindelijk, toen de spanning ten top was, gestegen, maakte de heer Van Straaten bekend, dat de ploeg van Krimpen aan de Lek als eerste was geëindigd, het geen voor deze ploeg extra aardig was, omdat zij een „thuiswedstrijd" hadden „gespeeld". Tweede werd Stolwijk, deze ploeg bleek ook over de beste bevel voerder te beschikken. Als nummer drie eindigde Lekkerkerk en als nummer vier Schoonhoven. Tussen deze vier prijswinnaars onder ling bestond geen groot puntenverschil, de aantallen waren resp. 152, 151, 149 (A en 1471/2. Hieruit blijkt wel, dat er fel om de puntjes is gestreden. Het was een stralende commandant van de Krim- pense brandweerploeg, die" de wissel beker uit handen van de heer Van Straaten mocht ontvangen. Wat de streek betreft, vermelden we nog, dat de ploegen van Vlist en Haas- tracht respectievelijk als zesde en ze' vende eindigden. Voor Sparta was er overigens weinig reden om tevoren de afloop van de strijd met optimisme tegemoet te zien Zonder doelman Van Dijk, Wim van der Gijn, Tonny van Eden en Crossan, bleken de landskampioenen, met Hofstee in het doel en de aanvalslinie v.r.n.l. Fitzgerald, Al- iard, Daniels, Bosselaar en De Vries, voor geen kleintje vervaard. Snel, agressief en met een grote bereidheid tot schieten leg den de Spartanen de Geleense „sterren- ploeg" het vuur na aan de schenen. Voorlopig bleek het geschut echter niet zuiver gericht en had Belski slechts alle moeite met een schot van Bosselaar, die onvermoeibaar achter zijn voorhoede ope reerde en zelf gretig elke schietkans uit buitte. Hofstee hoefde slechts in actie te komen voor een schot van Wilkes, ijverig en gevaarlijk, die echter te weinig steun genoot van zijn medespelers. In de Ge leense voorhoede wilde het aanvankelijk zelfs helemaal niet vlotten met Haldenet en Ravestein (na lange tijd weer opge steld) en met Kohn die zich als links buiten maar zeer onwennig voelde. Sparta was veel gevaarlijker en on derstreepte dat met twee doelpunten in twee minuten. Toen Van der Hart in de 19e minuut een voorzet van Fitzge rald met het hoofd onderschepte, kwam de bal voor de voeten van De Vries, die van grote afstand de bal met een boog pal onder de lat joeg: 01. En nauwelijks was afgetrapt of Sparta was alweer weg Bosselaar leverde een uitstekende voorzet af, pasklaar voor het fel toestotende hoofd van Fitzgerald: 02, j Binnen vijf minuten viel echter ook het derde doelpunt. Na een dribbel passeer de Wilkes naar Angenent wiens voorzet het hoofd van Kohn bereikte, 12. En nog voor de rust werd de stand ge lijk. Kohn won een sprintduel van Zaal, Hofstee kwam uit zijn doel, maar het was tevergeefs. 22. Met Fortuna in het offensief kwam de rust. Meteen na de hervatting liep Spar ta weer hard van stapel en er kwamen kansen voor alle Rotterdamse aanvallers. Zelfs De Koning liet enkele vinnige scho ten van zijn voet vertrekken. Doelman Belski toonde zich echter onverbiddelijk. Geleidelijk aan nam echter Fortuna de teugels in handen en moest Sparta zich beperken tot snelle uitvallen. Doelman Hofstee moest verschillende malen door snel uitlopen opluchting brengen in soms bar kritieke situaties. Toen hij door een kopbal van Kohn ver slagen werd, kwam de lat hem te hulp Toen kwam de penalty-affaire, gevolgd door het vertrek van Fitzgerald. Ook te gen de numerieke overmacht ook Van der Hart trok dikwijls mee ten aanval hield echter de Rotterdamse verdediging stand en sleepte een zwaar bevochten zege uit het vuur. Creatie Kwaliteit Service! Het costume dat U wenst Een ruime sortering costumes met diverse bontgarneringen in prima kwaliteiten. Costume met 3/4 mantel in gezellige tweeds en met zee hond kraag. Steeds elegant en praktisch is dit cos tume met persianer kraag.Het is bijzonder gesch&tvoorde herfst en winter. toont IJ iets beters Rotterdam - Lijnbaan 51 (Van onze beursmedewerkar) T\enYH*l\Cat[e^Va? v?orwaarden, waarop de Unilever N.V. bereid is de J^/ aandelen Gouda-Apollo over te nemen, heeft nogal verwondering gewekt m beursknngen. De aandelen Gouda-Apollo waren eerst de laatste tiid meeoemaakfaaAnderLlf^e'lnCi!00rfr de f°/Se ,koerSStij9ing' die het aifndecl heeft meegemaakt Anderhalf jaar geleden noteerden de aandelen noa slerht el,b^V9i9 TU het iaar ingezet met een k°er* van 315%, terwijl het thans St i n8 uar I800" certificaten Unilever voor elke f 1000 - aandeel Gouda-Apollo op een koers van 645% voor Unilever op een prijs van 516% veer Ditlbod\lafUe koer»óór Publicatie van 4?9v!ZoULX-Apollo Dit bod heeft vooral daarom verwondering gewekt omdat uit het balans beeld van Gouda-Apollo zonder meer, een deUgeijk aanbod niet te verwachten De balans per 31 december 1958 gaf, verkort, het navolgende beeld: (In f 1000.-) Vaste activa 2.463 Belang bij ondern. 370 Voorraden 4.133 Debiteuren vooruitbet. 3.172 Liquiditei ten 2.666 4.133 2.73 Kapitaal Reserves Geldlenin gen 2.189 Crediteuren 2.937 Winst 752 12.804 12.804 De juryleden, de heren J. J. Spek uit Gouda, W. v.d. Want uit Gouda, Bon tenbal uit Reeuwijk, R. v.d. Linde uit Reeuwijk en Brak uit Woerden, viel na de prijsuitreiking nog een aardige ver rassing ten deel. Mr. L. C. A, Lepelaars, burgemeester van Haastrecht, Stolwijk enVlist, en voorzitter van de stichting „Krimpenerwaard", kwam namelijk aan dragen met bovenstebeste Krimpener- waardse boerenkazen. Nadat mr. Lepe laars een applausje voor de heren jury leden had gevraagd, hetgeen prompt werd gegeven, overhandigde de burge meester elk van hen een boerenkaas, met de woorden: Hierbij een aanden ken, dat wel niet als souvenir bewaard kan worden, maar dat naar ik hoop, toch bij u in de smaak zal vallen. Tenslotte werd, in de gebruikelijke gezellige brandweermannensfeer een broodmaaltijd genuttigd. Op de Zestienhovensekade bij de Pa rallelstraat te Rotterdam is zaterdag middag de 9-jarlge Jacobus I. v. d. Hoe ven uit de Cronesteinstraat met zijn fiets tegen een autobus gereden. Hy viel en kwam met zijn hoofd onder het linker achterwiel. De jongens was op slag dood. Tijdens een zaterdagavond in het ge bouw „Sarto" aan het Afrikaanderplein gehouden feestavond van de Rotterdam- sche Harmoniekapel werd aan de voor zitter, de heer J v Twist sr medege deeld, dat het de koningin had behaagd hem op grond van de vele verdiensten, die hij in het bijzonder voor de RHK heeft, te onderscheiden met de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau De heer G M Waar, waarnemend hoofd van de afdeling Kunstzaken van de gemeente Rotterdam speldde hem na een gloedvolle toespraak de medail le op de borst De heer v Twist sr is reeds 49 jaar lid van de RHK waarvan hij 48 jaar een bestuursfunctie bekleedt De RHK vier de in juli 1959 haar 50-jarig bestaan De open reserves beliepen slechts 6714 pet. van het aandelenkapitaal, dat aan gewone aandelen 4.189.000* be loopt benevens ƒ10.000 prioriteitsaan delen. Daarvan waren echter 62.900 gewone en 3.000 prioriteitsaandelen door de maatschappij ingekocht. Te genover de vaste activa en de deelne mingen ad tezamen 2,8 miljoen staan langlopende geldleningen en hypothe ken tot een gezamenlijk bedrag van 2,2 miljoen. Zo op het eerste gezidtat lijkt dan ook een bod van 516 pet. voor de aandelen onbegrijpelijk hoog, te meer omdat de winstcijfers en de di videnden, hoewel bevredigend, toch ook niet op een fantastische wins&ca- paciteit wijzen. Verkorte winst- en verliesrekg. over 1958 (in 1000) 1.597 84 402 Hier ligt dan ook wel voor een deel de sleutel voor de waardering dezer Exploitatie- sterke onderneming. Behoudens het rekening 2.641 jaar 1951. toen de investeringen 2 mil- Intrest enz. 194 j°en hoger lagen dan de afschrijvingen, heeft Gouda-Apollo zyn zeer grote in vesteringen geheel afgeschreven en ge heel uit eigen middelen voldaan. Voor bijzonder grote aanschaffingen in 1951 echter moest een lening worden aangegaan van 2 miljoen, waarop jaarlijks 150.000 werd afgelost, ter- 2.835 wijl in 1956 nog eens 1 miljoen werd -T opgenomen. Met deze enorme investe- Natuurlyk is een exploitatiewmst 1 ringen is dus waarschijnlijk een groot na aftrek van belastingen van 64 chemisch bedrijf ingericht en men mag pet. over het aandelenkapitaal gunstig, aannemen, dat het vewwerven van dit maar de afschrijvingen hebben meer zo sterk vergrote bedrijf het doelwit Afschrij vingen Intrest gelding. Reserve Ferwaard. Winst ter verdeling 752 2.835 dan de helft van deze expioitatiewinst geabsorbeerd. In deze forse afschrijvingen nu ligt een deel van het geheim van de hoge prijs van overname verborgen. Wunneer men namelijk een staat op stelt van de afschryvingen van de laat ste 10 jaar en daartegenover de uitbrei dingen van installaties en inrichtingen stelt, komt men tot resultaten, die de sluier oplichten. De boekwaarde van de fabrieken, in stallaties en personeelswoningen beliep per 1 jan. 1949 een totaalbedrag van 471.503. Boek waarde 845.005 170.007 2.170.001 2.470.001 2.870.001 3.370.001 3.150.001 3.088.001 2.687.397 2.463.449 Investe Afschrij ringen vingen 1949 1.127.747 754.245 1950 727.237 1.402.241 1951 3.239.136 1.239.136 1952 1.557.967 1.257.967 1953 2.464.084 2.064.084 1954 2.732.693 2.232.693 1955 2.011.439 2.231.439 1956 1.894.956 1.956.956 1757 1.186.396 1.587.000 1958 1.372.832 1.596.780 18.314.487 16.322.541 van de bieding door de Unilever op de aandelen Gouda-Apollo is geweest. De grote investeringen zijn ook oor zaak geweest van de betrekkelijk schrale dividenduitkeringen. Over de laatste zes boekjaren toch werd voort durend 12 pet. dividend betaald, waar bij viermaal het dividend voor de helft in aandelen werd uitgekeerd om zo veel mogelijk te kunnen investeren. Deze opbouw heeft juist de wens tot fusie bij de Unilever aangewakkerd, immers het samengaan van Unilever met de Emery Industries Corp. moet men zien ais een poging van Unilever om zich de oleïne te verschaffen, die zij voor haar bedrjjf nodig heeft. Niet alleen de Emery heeft deze oleïne als voornaamste produkt. maar in Neder land is de Gouda-Apollo de enige grote producent van dit artikel. Wel draagt Gouda-Apollo de naam van Koninklijke Stearine kaarsenfabrieken, maar de fa bricage van kaarsen omvat nog geen 15 pet. van de totale produktie van de Bouda-Apollo, terwijl de oleïne ruim 75 pet. van de produktie juitmaakt. In het jaarverslag over 1958'werd er door de directie der Gouda-Apollo reeds op gewezen, dat er nog grote mogelijkhe den voor expansie van het bedrijf aan wezig waren en dat nog verdere inves teringen zouden plaatsvinden. Opmerkelijk is, by de plaats gehad hebbende ontwikkeling, dat de exploi- tatiewinsten na de flinke stijging in 1953 byna onafgebroken om de 2.5 miljoen per jaar hebben geschommeld en men zou daaruit de gevolgtrekking kunnen maken, dat de expansie, die men op het oog had, nog lang niet vol tooid was en daarom nog niet in de winsteyfers der Gouda-Apollo tot uiting kon komen. Mede daarom zou men tot de conclusie kunnen komen, dat het samengaan van Gouda-Apollo met Uni lever en via Unilever met de Emery Industries ook bedryfstechnisch een daad van wijs beleid is, die bovendien door de royale prijs, die betaald wordt, voor de aandeelhouders van Gouda- Apollo een aantrekkeiyke transactie betekent. Betere stemming op vrachtenmarkt aan zuidwesten van de bebouwing van de Meeuwenplaat is thans een terrein be schikbaar, waar een zwembad kan ko men, te vea-delen in een kinderbad, een bad van 1,40 meter diepte, een van 2 me ter diepte en een nog dieper bad. De bas sins zullen worden omringd door speei- en ligweiden. Evenals aan de Oldengaar- ae zullen ook hier gebouwtjes komen voor toezichthoudend personeel, E.H.B.O. politie en kantine De totale kosten ko men o-p 297.050. Voor elders in Hoogvliet, ten noorden Van de Digna Johannapolder, ligt een P-lan klaar voor vijf sportvelden. De velden, die Hoogvliet thans bezit, zijn bij lange na niet voldoende voor de bevrediging van de behoeften in deze snel groeiende wijk. Met de aanleg van de vijf nieuwe velden is 250.000 gemoeid. Slechts twee weken geleden werd hier de aandacht gevestigd op de be tere stemming, die op de Londense vrachtenmarkt tot uitdrukking was ge komen, Intussen is die stijging in ver sneld tempo voortgezet en is men zelfs voor de grote en thans meest bevaren routes op prijsniveaus aangeland, die zelfs na afschrijving enige winst ople veren. Zo is de vrachtprijs voor graan van de Golf van Mexico naar Antwer- pen-Rotterdam, die in juli nog 3,50 was, eind september tot 5,25 opge lopen, maar thans betaalt men 6.- De graanvrachten van La Plata naar EngelandAntwerpenRotterdam kwa men van 50 shilling op 65 shilling. Hoewel dank zy deze stijging ettelijke tientallen opgelegde schepen weer in de vaart werden gebracht, blijft de vrachtenmarkt vast gestemd en zijn de grote vervrachters geneigd om, voor langere perioden tot verscheidene maanden toe, schepen op te nemen, waaruit men zou kunnen afleiden, dat men nog groot iadingaanbod in het verschiet ziet. Op onze Scheepvaartaandelenmarkt begint deze ontwikkeling haar invloed uit te oefenen, al blijven voorlopig de koerswinsten nog klein. Ook hier moe ten houdersvoorzichtig zijn met ver kopen, want vrijwel alle Nederlandse scheepvaartmaatschappijen kunnen op zeer grote reserves bogen, zodat de mogelijkheid van overname tegen ste vige prijzen zeker niet denkbeeldig is geworden. Nog dit jaar werden de aandelen Hollandsche Stoomboot, die 121 pet. noteerden, plotseling h 170 pet. door de Stoomvaart Mij. Nederland overgenomen en het gehele aandelen kapitaal van de Oranje Lijn voor on geveer 40 miljoen door de Kon. Paket- vaart gekocht. Daarvan is thans weer de helft tegen ongeveer de overname prijs aan de Holland Amerika Lfln overgedaan. Bjj open reserves van 250 en 300 pet. lijkt het dan ook geen zaak de aandelen dezer ondernemingen voor 150 of 160 pet. af te stoten, vooral nu er eindelijk wat meer veerkracht in de vrachtenmarkt is gekomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4