PSV en AJAX hun slaan aanvallen op posities goed af Volendam en NAC mote concurrenten Jacques Swart als de man die te veel wist H H Moulijn en Rijvers worden vervangen H Vertrek van Wiersma kentering bij PSV-DOS FEIJENOORD-WILLEM II: VOOR SCHWARTZ EEN TRAGEDIE TV-uitzending nog niet zeker Grote teleurstelling na doelpuntloze wedstrijd Het recht krijgt zijn loop in thriller" Ajax-Enschede Eerste winst voor MVV: ten koste van DWS/A Ook Wiersma geblesseerd 2 winnaars met „alle vijftien' Aanvankelijk onsamenhangend duel MAANDAG 19 OKTOBER 1959 ado- Fortuna—Sparta 2—3 PSV—DOS 4—0 3 1 Hoofdcommissaris anti volleyballers Tour de France korter? K.N.V.B.-TOTO 40 gegadigden voor de tweede prijs Rus Titov Europa's beste gymnast Nederlanders Jaegers en Boot zijn kansloos FITZGERALD SPEELT EIGEN RECHTER Daarna het veld uitgestuurd Flonkerend lichtGOUDA kaarsen Nino Farina gewond bij aanrijding NAC vermaakt zich met Sittardia: 5-1 Limburgers kunnen Ehlen maar niet vergeten Paarden van Ali Khan verdienen miljoenen Molendam—Rapid 2—1 TnaSr?/?n rust' Pelk 11. Veerman 21, J-uuo toeschouwers. hj?i°r harde wind kon er van fraai voet- ai geen sprake zijn. Wel speelden de Lim- w»getrs ^eter samen, maar in hun aanval k(TS^ telkens mis.Bij Volendam man- enn er °0^ vvat aan afwerking w 1doelman Kèizer moest zich rechtstreeks zaak bemoeien om er de volle winst Ult te slepen. -Blauw Wit Tinimermans_l0, Degenaar 11, 4—2 hhhvhhhi m rust. Timmer 3—1, Mul 3—2. Tim- Anr?lsns 42- 16 000 toeschouwers. (ij had invallers voor rechtsback Haak löcherpenisse), linksbaok Kleindijk (Smit) PSV en Ajax hebben in de Ere-Divisie de aanval op hun leidersposities resoluut afgeslagen. Feiten, die in onze hoogste voetbalafdeling wel eens een nieuwe perio de kunnen inluiden. Een periode namelijk, waarin de twee genoemde clubs zich steeds meer zullen distancië- ren vaiP de rest om wellicht in de eindfase een beslis- j sende slag te leveren. De zege van PSV op het weer i teleurstellende DOS is niet minder welsprekend dan penisse jnriKsDasK rueinaijK osmin i middenvoor Schuurman (Timmer). De die van Ajax, getuige de cijfers: 40 en 30. Minder fjaagse aanvallen waren gevaarlijker omdat 'U verrassender waren. Eiinkwijk—VVV 0—0 9.000 toeschouwers. slechte wedstrijd, waarin de beide aanvaislinies machteloos bleken. Vries 01, Fitzgerald 02, Kohn 12, J>ohn 2—2, rust, Bosselaar (stralschop) 23, o.OOO toeschouwers. bhelle Rotterdamse aanvallen brachten For- tuna op achterstand van 20, die Fortuna echter nog voor de rust inliep. Na de rust S®h sprintduel tussen Van der Hart en Daniels, waarbl.1 Daniels kwam te vallen. Volgens scheidsrechter Van Male, omdat van der Hart zijn tegenstander met twee armen had omhelsd. De strafschop beteken de de beslissing ten gunste van Sparta. Achttien minuten voor het einde werd 4|tzgerald (Sparta) uit het veld gestuurd, "tidat hij Pieneman met de vuist had be werkt. AjaxEnschede 30 Rust 00, Swart 1—0, 2—0 en 3—0, 23.000 toeschouwers. Ajax verkreeg een duidelijk overwicht op Enschede, maar kon hiervan geruime tijd n,et profiteren. Rechtsbuiten Swart zorgde er tenslotte voor dat de rood-wltten on danks hun trage en doorzichtige combina ties toch met ruim verschil wonnen. NACSittardia 51 Overbeeke 10, Bouwmeester 20, Canjels ij—0, Laseroms 40, rust, Overbeeke 50, Plum 5—1, 8.000 toeschouwers, in één onderdeel faalden de Sittardenaren Volkomenhet schieten. NAC verstond die «unst wel, vooral voor de rust, toen Can- Ms c.s. zich geruggesteund wisten door een enorm harde wind. pillen 10. rust. Van der Plas 20, Dillen 8—-0, Smulders 40, 20.000 toeschouwers, w'iersma loopt ernstige blessure op in laat ste fase. Onsamenhangende wedstrijd. Ner vositeit overheerst. MVV—DWS/A 2—1 Rust 0—0, Rutten 10, Rutten 2—0, De Oude 21. 6.000 toeschouwers. Technisch en taktisch superieur domineerde MVV bijna de gehele wedstrijd, maar kwam Pas na de rust tot doelpunten. Toen echter doelman Wolfs tien minuten voor het einde oen houdbare kopbal van De Oude liet glip pen, had dat een fel slotoffensief van DWS-A tot gevolg. EeijenoordWillem II 00 40.000 toeschouwers. Rijvers speelde in de eerste lielft enthou siast als altijd. In de tweede helft ging het minder goed, Feijenoord miste Moulljn en daardoor was er minder vaart in de aanval. PSV 8 4 4 0 12 17— 6 Ajax 8 5 2 1 12 21— 9 Elinktvük 8 4 2 2 10 9— 6 Willem II 8 3 4 1 10 21—14 Volendam 8 5 0 3 10 18--13 NAC 8 4 2 2 10 16—13 Feijenoord 8 2 5 1 9 16— 7 DOS 8 4 1 3 9 17— 9 VVV 8 3 3 2 9 10—14 Enschede 8 4 0 4 8 22—18 Sparta 8 4 0 4 8 13—11 Blauw Wit 8 4 0 4 8 19—22 ADO 3 4 7 17—19 Sittardia 8 2 2 4 6 11—23 Rapid 8 1 3 4 5 7—11 Eortuna 8 2 1 5 5 14—25 DWS A 8 1 1 6 3 10—19 MVV .8 1 1 6 3 8—27 prettig bij de wedstrijd in Eindhoven was de blessure die Roel Wiersma opliep, maar toch glommen de ge zichten der supporters van trots en tevredenheid. Dat Enschede bij Ajax geen succes boekte, bleek voor me nigeen geen verrassing. De Enschedeërs ,,doen" het in uitwedstrijden bij lange na niet zo goed als op eigen veld. Door deze twee belangrijke uitslagen zijn DOS en Enschede teruggedrongen naar een plaats in de scha duw. Niet alleen achter PSV en Ajax, die met 12 pun ten uit 8 geen gelijke hebben, ook achter Eiinkwijk, Willem II, Volendam en NAC, die met 10 uit 8 de derde tot en met zesde plaats delen. Bijzonder interessant vinden wij de ruime winst (51), die NAC op Sittardia behaalde. De Bredase ploeg verkeert de laatste weken in een ongenaakbare vorm en wordt stellig een van de grootste concurrenten van de twee leiders. Of hetzelfde gezegd kan worden van Volendam lijkt ons minder zeker. Natuurlijk, een over winning op Rapid is een prestatie van de eerste orde. Wij geloven wel, dat al degenen die Volendam weer even snel uit de Ere-Divisie „zagen" verdwijnen, tot andere ideeën zijn gekomen. Maar wij menen, dat zelfs de Volendammers niet durven rekenen op een nog hogere plaats dan nu reeds wordt bezet. Daarvoor mis sen de wijdbroeken vooral ook de routine. In vele op zichten geldt dit ook voor Eiinkwijk, dat gisteren zeer matig spel vertoonde tegen VVV en niet meer dan een (Van onze speciale verslaggever) gelijk spel bereikte (00). Voor de Utrechtenaren be tekenen de prestaties van „hun" clubs meer stof tot discussies dan ooit. Eiinkwijk, dat altijd op het tweede plan kwam, heeft DOS voorlopig overvleugeld, maar lang zal dit niet duren. Willem II heeft de race dus ook volgehouden. Tegen Feijenoord hebben de Tilburgers reële kansen gehad op beide punten. De Rotterdamse aanval ondervond aan den lijve wat het betekent als Moulijn er niet bij is. De combinaties hingen soms als los zand aan elkaar en daardoor ontstonden geen doelpunten. Rijvers sukkelde iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiMiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mil III IIIIIIIIIII lllllllllll IIIIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIlllHillll MINUI IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIMIIt zo erg met zijn teen, dat hij na de wedstrijd verklaar de tegen Duitsland niet van de partij te zuilen zijn. De voorwaartsen van Willem II bleken ook niet erg op schot, zodat het bij 00 bleef. Feijenoord is nu op ge lijke voet gekomen met DOS, waarbij verder nog VVV zich heeft gevoegd. Sparta is door een krappe zege op Fortuna (23) wat hoger op de ranglijst gekomen. Misschien voor de Rotterdammers de stimulans om aansluiting te krijgen met de bovenste helft. Voor Fortuna zien de zaken er na gisteren weer minder rooskleurig uit. De Geleners zijn slechts twee punten verwijderd van MVV en DWS, die tezamen de rij sluiten. Voor MVV een prettige zondag. Het won voor de eerste maal en dat DWS het slacht offer was, maakte de zaak nog prettiger. die voor de rust geruime tijd achter zijn voorhoede opereerde. Wellicht liet Us Abe zich inspireren door de gieren de zuid-wester en gaf hij er de voor keur aan om met de storm tegen het zeil te reven. Een speler die, waar schijnlijk geheel tegen zijn bedoeling in, de lachlust van het publiek opwekte, was rechtshalf Rinus Schaap. Of de Hilversummer een new-look" voor voetballers wilde introduceren, weten wij niet, maar hij had het gezien zijn leeftijd nog al vreemde besluit genomen zijn hoofdharen te millimeteren. En prompt kwam de reactie, die niet kón uitblijven: ,,een geschoren Schaap", brulde een kienp Amsterdammer on deugend. et duel Ajax-Sportclub Enschedé bezat de eigenschappen van een thriller". Omtrent een beslis sing viel lange tijd niets te zeggen, spanning en opwinding namen geleide lijk aan toe en waren een aantal ijve rige „speurders", waarvan een ten slotte begreep dat hij te veel wist. In ..thrillers" is iemand die te veel weet, vaak een figuur, wan wie men zo iets helemaal niet verwacht. Nu eens is het een argeloze wandelaar die braaf zijn hondje uitlaat, dan weer het bekende vriendelijke mannetje, dat iedereen ge dienstig in zijn jas helpt. Wij willen niet beweren, dat Jacques Swart bij Ajax een figurantenrol vervult, maar dat hi.) nu juist de speler zou zijn, die na 60 minuten ontdekte, hoe hij het spel ten I wens al in omloop, toen Swart nog in ook het zenuwstelsel van de toeschou wer niet ongemoeid, maar zet als het om doelpunten scoren gaat, geen zoden aan de dijk. Geroutineerde verdedigers als Odenthal, Weustink en Schaap la chen daarom, want zij weten precies het moment waarop zij met een simpe le voetbeweging zo'n tijdrovende „pin- gel"-combinatie kunnen breken. ot. zoeken naar een voor de hand liggende aanvalstaktiek leek voor Ajax een te zware opgave tot dat Swart inzag, dat met snelheid en slagvaardigheid succes niet kón uitblij ven. Zijn directe tegenstander, links achter Odenthal, kende hij als een back van goede reputatie. Plaatjes in alle kleuren met de afbeelding van de be kende voetballer Odenthal waren trou behoeve van zijn club in prettige banen kon leiden, had toch geen enkele voet balenthousiast op de tjokvolle tribunes voorzien. Tot ruim een kwartier na rust deed hij dapper mee aan het peu terige gewriemel, waarmee de aan- vaislinie van Ajax de tijd voor het doel van Enschede doodde. Het kilts'klats klanderen van de ene voet naar de an dere" is wel aardig om te zien, laat (Van onze verslaggever) Do moeilijkheden rond de komende voetbalinterland tussen Duitsland en Nederland beginnen voor bondscoach Elek Schwartz pijnlijke vormen aan te nemen. Hij zal genoodzaakt zijn voor de voorhocdespelers Moulijn en Rijvers Plaatsvervangers te zoeken, daar zowel de dijbeenblessure van de eerste a|s de gebroken teen van Rijvers zo ernstig is, dat beiden niet kunnen voetballen. Ook de Nederlandse achterhoede zal haar alle waarschijnlijkheid een veer moeten laten. Roel Wiersma heeft in de wedstrijd van zijn club PSV tegen DOS eén diepe vleeswond aan zijn been opgelopen. De kans dat hij woens dag speelt, is volgens dr. Pannekoek, de bondsarts, uiterst gering. Het onge val met Wiersma gebéurde 13 minuten voor het einde van de wedstrijd. Men vreesde aanvankelijk dat de spil van PSV een kuitbeen had gebroken. De aard van de blessure is in ieder geval zo ernstig, dat genezing wel enige tyd zal vergen. Ook de Westduitse bondscoach, Sepp Herberger, maakt moeilijke dagen door. Van de achttien spelers, die hü vöö'r de wedstrijd heeft geselecteerd, zijn er drie geblesseerd. Doelman Til- kowsky, achterspeler Juskowiak en voorlioedespeier Vollmar hebben het afgelopen weekeinde de bondscoach meegedeeld. dat zij niet fit zijn. Vollmar heeft een bijzonder hinderlij ke enkelblessure opgelopen, terwijl Til- kowsky zaterdag in de competitiewed- De hoofdcommissaris van de Parijse Politie is er de oorzaak van geweest, dat de interland-volleybalwedstrijd Frankrijk—Oost-Duitsland, die zater dag te Parijs zou worden gespeeld in bet stadion Pierre de Coubertin, niet is doorgegaan. De„prefectuur" had verboden, dat vóór de wedstrijd het Oostauitse volkslied zou worden ge speeld en aait ih het stadion de Oost- duitse vlag zou wapperen. Dit namen de gasten niet. Zij trokken zich terug. Alle pogingen, die de bestuursleden van de Franse volleybalbond aanwend den om de partijen de politie-auto- riteit en de leiders van de Oostauitse volleybalgroep van hun standpunt af te brengen, leden schipbreuk. strijd tegen FC Köln zijn schouder ont wrichtte bij een botsing met een tegen stander. Juskowiak klaagde zondag voortdurend over pijn aan zijn knie. Een vierde spe ler van het Duitsche elftal, Kraus, zal woensdag zeker niet meedoen. Hij he®f4 „om redenen van persoonlijke aard vrij-af gevraagd. Met uitzondering van Kraus zullen alle geselecteerden naar Keulen reizen. Herberger wil zich na melijk zelf overtuigen van de aard der blessures, voordat hij het elftal samen stelt. De belangstelling voor de komende interland is zowel in Duitsland als in Nederland bijzonder groot. Men ver wacht een bijzonder enerverende strijd en velen hopen op een verrassende uit slag. In Nederland wordt in spanning gewacht op het besluit de wedstrijd al dan niet door de televisie te laten uit zenden. Vandaag zal worden bekend ge maakt of de ontmoeting op het scherm zal komen. De kaartenverkoop loopt vrij gunstig. Zaterdag zijn nog duizen den mensen tevreden gesteld met een staanplaats. Ongeveer drie a vier dui zend plaatsen in de bochten van het Stadion zijn nog niet verkocht. de lagere schoolbanken zat. „Maar ik loop harder" ontdekte Swart na een fel sprintje. En vanaf dat mome ntwist hij te veel. In twintig minuten tijds joeg hij driemaal met de bal aan de voet langs Odenthal en toen hij eenmaal op volle snelheid was konden ook de overi ge Enschedërs de donkere Amsterdam mer niet meer stuiten. Uit twee harde schoten en een „bekeken rollertje" ont stond een hattrick, die Swart op deze zondag tot de meest productieve schut ter van de hoofdklasse maakte. et recht had zjjn loop gekregen. Want Ajax was zonder twijfel de sterkste geweest. Bij Enschede vlotte het niet zo best, zwoegden Len stra en Schaap in de schaduw van hun roem en glorie en werd het gemis van de snelle en agressieve linksbuiten Janssen zwaar gevoeld. Zeker: de ploeg deed'Zijn best, had tweemaal dui delijk pech toen schoten van Lenstra en invaller Terbeek dreunend tegen het houtwerk sloegen, maar het spel miste toch echt de glans, die er thuis in het ■stadion Diekman zo vaak van afstrdalt. Bovendien trof de voorhoede de sterk ste linie van het veld tegenover zich, gevormd door doortastende Amster damse verdedigers, van wie back Geel huizen topscorer Kerkhoffs geen kans gaf en de halfspelers Muller en Van Ham vooral defensief excelleerden. Om zo'n linie met slechts vier man aan te vallen, vonden wij bepaald een wonder- lijke beslissing van aanvoerder Lenstra, De neus van doelman Koers kwam zon dag bij Ajax tweemaal in de verdruk king. De eerste maal bij een botsing met Swart en even later voor de tweede keer toen scheidsrechter Aalbrecht het bloed wilde stelpen door de neus van de En- scheaeër dicht te knijpen. Elke week opnieuw worden de rekords gebroken. Deze week maakt daar geen uitzondering op. De KNVB-toto wint nog steeds in populariteit. Niet minder dan 375.550 personen maakten deze maal een gokje. Twee hebben dat er niet slecht afgebracht, zij hadden er vijf tien goed. Wanneer de situatie zo bljjft dan zullen deze twee gegadigden voor de eerste prijs het respectabele be drag van 132.500 moeten delen. Dat zal wel niet moeilijk vallen, want ook de helft is nog de moeite waard. De inleg was deze week 540.820 gulden. Eén van de twee winnaarr van deze recordprijs is een voetballer en tegenwoordige jeugdleider van Willem II. Voor de eerste prijs van de KNVB- pool, die deze week 132.500 bedraagt, hebben zich gisteravond twee liefheb bers gemeld met vijftien het maxi mum aantal goede uitslagen. Een van hen is een 42-jarige inwoner van Tilburg, de heer Wim Engel, die jaren lang als rechtsbuiten heeft gespeeld in Willem II. Hjj is nog steeds trainer van de amateur- en jeugdsectie van de Til- burgse club. Uit dien hoofde moet hij zijn spelers de knepen van het vak le ren, waarbij dan in de toekomst wel licht ook het onderwerp „goed poolen" wat meer aan de orde zal komen. ,,Wat ik met al het geld ga doen", bepeinsde de winnaar gisteravond, „in ieder ge val met mijn vrienden van Willem II en dat zijn er niet weinig een gezel lig feestje houden". Voor de tweede prijs 56.785) meld den zich zondagavond meer gegadig den. Was de Amsterdammer Van Toorenburg vorige week de enige die veertien goede uitslagen had, deze keer deden veertig deelnemers het hem na. Wanneer u ook tot de gelukkigen had willen behoren, dan had u uw poolfor- mulier als volgt moeten invullen: 113 211 113 121 113 De Rus Juri Titov heeft beslag ge legd op de Europese gymnastiektitel voor heren. In het eindklassement van de wedstrijden, die te Kopenhagen zijn gehouden, bezette hij de eerste plaats met 57,85 punten. Tweede werd zijn landgenoot Far- vel Stolbov met 56,30 punten, derde Philippe Fürst (W.Dld.) 55,45 punten. Chaklin (Rusl.) de wereldkampioen 1958, moest wegens een schouderblessu- re verstek laten gaan. Hij volgde de wedstrijden vanaf de tribune. De Nederlandse gymnasten Jaegers en Boot hebben slechts een zeer be scheiden rol bij de wedstrijden om het Europees kampioenschap gespeeld. Jae gers bezette in het eindklassement met een totaal van 50,65 punten de 32ste plaats en Klaas Boot eindigde met een totaal van 50,00 punten op de 35ste plaats. Alleen bij het onderdeel paardvoltige konden zij enigermate in het interna tionale milieu meekomen. Jaegers be haalde voor deze oefening 9.20 punten en Boot kwam tot 9,30 punten. De Ier Fitzgerald, die gisteren bij Sparta in de wedstrijd tegen Fortuna de rechts buitenplaats bezette, kreeg een kwartier voor het einde ruzie met de Geleense links back Pieneman. De Spartaan nam het recht in eigen hand cn diende Pieneman een vuist slag tos. Scheidsrechter Van Male verwees Fitzgerald vervolgens naar de kleedkamer. Advertentie Roel Wiersma werd zondag van het veld gedragen. Een blessure aan zijn rechter kuitbeen had hem uitgeschakeld. Kort voor de aanvpng van de wedstrijd Go AheadDFC zakte g'stermiddag op de staantribune de 43-jarige H. C. Heuvelmans in elkaar. Een arts constateerde, dat de man door een hartverlamming was getroffen. Het Noorse voetbalelftal, dat woensdag 4 november te Rotterdam tegen het Neder lands elftal uitkomt, heeft zondag een be duidende nederlaag van 26 geleden tegen Zweden. Hoe het precies gebeurd is zal nie mand, die in Eindhoven de wedstrijd PSV-DOS heeft gadegeslagen, kunnen navertellen. Maar. kort voor het einde onderbrak scheidsrechter Horn ineens de strijd, roepend om een dokter. Wiers ma lag krimpend van de pijn op de grasmat. Op dat moment speelde zich de kamp in een heel andere hoek van het veld af. Wel was kort daarvoor een aanval van DOS afgeslagen, maar het was ook toen bepaald niet waarneem baar geweest dat de blonde PSV-er be trokken was bij een of andere katastro- fale botsing. Niettemin moet het in die fase van de wedstrijd zijn gebeurd. Wiersma werd op een haar van het veld gedragen en zijn geforceerd heen gaan werd kennelijk betreurd door vriend en vijand. Naderhand werd be kendgemaakt dat de back van het Ne derlands elftal een ernstige blessure, had opgelopen. Het is duidelijk dat hij bij deze stand van zaken woensdag in de strijd tegen Duitsland verstek zal moeten laten gaan. Overigens, op het ogenblik, dat de PSV-er van het strijdtoneel werd gedra gen, was de match al beslist. De Eind- hovenaren stonden met 3-0 voor en daar was dus toch geen schijn van kans meer dat de kanaries zich in de resterende minuten nog zouden kunnen herstellen. Voor de rust had men getuige kunnen zün van een vrij onsamenhangend duel. Kennelijk ging men aan beide kanten gebukt onder de enerverende weten schap, dat het in dezen ging om een ereplaats in de voorlopige rangschik king. Dat uitte zich in tal van missers aan beide zijden. De nationale midvoor Van der Linden, die in deze wedstrijd wat verloren rondliep, begon met twee probeersels. Tevergeefs. De eerste keer schoot hij net naast, de tweede maal raakte hij de onderkant van de bovenlat. Toen begon PSV enigszins los te ko men. Dank zij Van Wissen vooral, die zich nog altijd een voetballer van for maat toonde: altijd vinnig en doeltref fend in het onderbreken van vijandelijke aanvallen, meestal ook bekwaam in het opstuwen van zijn eigen voorhoede. Zo leverde hij op een gegeven moment een juweel van een pass af aan Dillen, maar die wist er niets anders uit te distil leren dan een tamme roller, waarmee keeper Van der Wint niet de minste moeite had. PSV was in deze eerste drie kwar tier misschien iets sterker dan de kna pen uit Utrecht, maar het onderscheid was toch van subtiele aard. Toch wis ten de rood-witten nog voor rust die geringe meerderheid daadwerkelijk aan te tonen. Smulders lokte enige verdedi gers naar zich toe, waardoor Dillen vrij kwam te staan. En die onbekommer- In Milaan zijn besprekingen begonnen waaraan rijwielfabrikanten, organisatoren van belangrijke wedstrijden op de weg en afgevaardigden van de U.C.I. deelnemen. Voor het komende wielerseizoen werd een ontwerp gemaakt, dat er in grote lijnen als volgt uit ziet: 3 april: Ronde van Vlaanderen; 10 april Parijs—Roubaix; 17 tot 19 april: Antwerpse Driedaagse: 24 april: Parijs—Brussel: 30 april—15 mei: Ronde van Spanje; 7 mei- Waalse Pijl; 8 mei: Luik—Bastenaken—Luik; 14 tot 17 mei: Vierdaagse van Duinkerken; 17 tot 22 mei: Ronde van Zuid-Oost-Frankri.ik; 21 mei (of 23 mei tot 12 juni): Ronde van Italië; 29 mei: Bordeaux—Parijs; 23 met tot 6 juni: Ronde van Dauphine: 10 tot 22 juni: Ronde van Zwit serland; 26 juni tot 17 juli: Ronde van Frankrijk; 3 tot 10 augustus: Ronde van West-Frankrijk; 18 september: Grand Prix des Nations; 2 oktober: Parijs—Tours; 16 oktober: Ronde van Lombardije. De besprekingen hadden zaterdagmorgen voornamelijk betrekking op de verkorting van de duur van de ronden van Italië en van Frankrijk. Terwijl de Franse organi satoren hun wens te kennen gaven om deze wedstrijd met twee dagen te bekorten, hebben de Italianen in principe toegestemd De donkere Ajacied Jacques Swart gold zondag in de Meer als de man die te veel wist. Hij wist hoe hij back Odenthal kon verslaan en op de beslissende momenten maakte hij daarvan gretig gebruik. Het Russische basketball-damesteam is zon dag in Moskou wereldkampioen geworden. In de laatste wedstrijd wonnen de Russen met 51—38 van Bulgarije. iN'no Farina, de 53-jarige ex-wereld kampioen der autocoureurs, is zater dag gewond geraakt, toen zün wagen op de hoofdweg Aosta-Turijn in botsing kwam met' een vrachtwagen. Zün mede passagier werd bi! het ongeluk gedood. Farina, die in 1950 wereldkampioen werd. zal volgens de doctoren onge veer een maand in het ziekenhuis moe ten blüven. (Van onze speciale verslaggever) Tien minuten voor vier stapte Elek Schwartz gistermiddag de kleedkamer van Feyenoord binnen. Vüf minuten over vier trok de bondscoach de deur van de kleedkamer achter zich dicht. Het was alsof hü m dat kwartier een paar jaar ouder was geworden. Zijn ogen staarden ver weg, alsof hü het ge volg van wat hy zojuist in die kleedka mer vernomen had, reeds afgetekend zag staan op het score-bord van het Keulse stadion, waar zich woensdag de grootste kwelling uit zün trainerscar- riere gaat voltrekken: Duitsland-Neder- land. In dat kwartier had de bondscoach gesproken met Rijvers en Moulijn, of zo u wilt met de linkervleugel van het Nederlands elftal. En de conclusies, die hij uit deze gesprekken moest trekken, waren voor een bondscoach, die op het punt staat te bewijzen dat de cüfers 9-1 tegen de Belgen geen vergissing zün geweest, niet prettig. Coen Moulijn kwam gistermiddag niet uit zün puntige lakschoentjes en na af loop van de wedstrijd Feyenoord-Wil- lem II behoefde Cor van der GÜP zijn das niet te strikken. Het troetelkind van het Rotterdamse -publiek zat naast de reserves en keek met een zekere min achting naar de povere prestaties van zün teamgenoten. Moulyn had last van een spiertje in het rechter dübeen. Hij kon wel lopen, zelfs wel sprintem maar niet scherp aanzetten. En Moulün zon der zün felle demarrage, de demarra ge die het zelfvertrouwen van iedere verdediger ondermijnt, is Moulijn niet. Maar het publiek zei: „Hij spaart zich voor woensdag" en aan die strohalm klampte Schwartz, voordat hij met Moulyn had gesproken, zich vast, en zei in de rust „Ik ben niet pessimis tisch". En toen ging de bondscoach na afloop met „Meneer Coentje". zoals hij de linksbuiten van het Nederlands elf tal altijd aanspreekt, praten, en gaf Coentje. na een bijna geruisloze dia loog. zijn mening. „Het gaat niet," zei Moulijn. „Het gaat niet", voegde het be stuur van Feyenoord daar nog eens aan toe. „Als hij niet voor ons kan spelen dan uiteraard ook niet voor het Neder lands elftal." Daar stond Schwartz nog al beteuterd van te küken. Daar ont viel hem dus een brok van zün tegen de Belgen zo succesvolle strategie. De man, die de Duitse verdedigers de stui pen op het lijf zou moeten jagen, was niet beschikbaar. Als de Duitse backs Stollenwerk en Juskowiak op dat mo ment in de Rotterdamse kleedkamer zouden hebben gestaan, waren zü onge- twüfeld bereid-geweest om al die 40.000 toeschouwers een rondje bier aan te bieden. En toen wendde de bondscoach zich tot Rijvers, die wat bleekjes in een hoekje zat weggedoken. En ook Rijvers schudde even later mismoedig nee. len van zün linkervoet en het büna krijtwitte gezicht viel duidelük af te le zen. dat er iets anders was: de gebro ken teen zat hem danig dwars. Dat zei Ryvers dan ook na afloop: „Ik had veel pijn toen de verdoving was uitgewerkt. Be,halve dat de teen van Rijvers in een stevib pleisterverband was gewikkeld, was zij plaatselijk verdoofd. In de eerste helft leek dat een succes te gaan worden, want zolang de teen geen pijn deed stond Rijvers niets in de weg om voluit te spelen, de voet functioneerde namelijk ondanks de breuk in de teen normaal. Door het be- Kees Rijvers had zich gedurende de wedstrüd niet in lakschoentjes door het Feyenoord-stadion bewogen. Kees Rij vers stond negentig minuten in voetbal schoenen. Echter slechts zestig mi nuten in de branding van dit duel. In do eerste helft zal er ongetwijfeld dikwijls een glimlach over Schwartz' gezicht zijn gegleden, want Rijvers speelde alsof er nooit sprake van een gebroken teen was geweest., en' ieder een die de röntgenfoto's niet had ge zien, geloofde daarin. Rüvers speelde vinnig zoals gebruikelijk, schuwde niet één duel en vuurde zonder enige terug houdendheid. Hii was in de eerste helft de beste man bij Feyenoord, waar gis termiddag overigens niet zoveel voor nodig was. Aan het medespelen van Rij vers twijfelde de bondscoach dan ook in de rust niet. „Dat zit wel snor", tin telden zijn ogen. Maar Kees haalde na afloop mismoedig zijn schouders op. Dat gebaar hadden we het laatste half uur van de wedstrijd reeds voelen aan komen. Na een kwartier in de tweede helft zocht Rijvers de rechtervleugel op en onttrok zich zoveel mogelük aan het strijdgewoel. „Hü spaart zich voor woensdag", dacht men, maar aan zjjn krampachtige tred, aan het uitschake- danken van onze linksbinnen was het Nederlands elftal aan de linkerkant vleugellam gelegd. Toen Schwartz om vüf minuten over vier de deur van de Feyenoord-kieedkamer achter zich dichttrok, was hem nog niet bekend, dat hü ook niet over Wiersma kon be schikken. Al hadden wü het geweten, we zouden het hem op dat moment niet hebben durven vertellen. Er was echter nog iets dat onze aan dacht in het Feyenoord-stadion trok. In de tweede helft stapte scheids rechter Martens met grote passen op de rechtsbuiten van Willem II af, na dat deze een overtreding had begaan. Demonstratief rukte de heer Martens potlood en papier uit de borstzak en vroeg de Willem II-er, gelyk een hevig verontwaardigde „diender", naar zijn naam, alsof de heer Martens niet wist dat de Willem II-er Piet de Jong heet te. Piet de Jong speelt namelijk al een jaar of tien in Willem II en beide he ren hebben elkaar dus ettelijke keren op de grasmat ontmoet. Nu deed de de positie kan men hem nu net niet zonder meer verschaffen: hij kréég de bal en schoot onveTveerd in (1-0). Het zwakste waren de Eindhovena- ren ditmaal duidelük op de vleugels. Vooral op rechts, waar Van der Kuil maar een zeer matige indruk maakte. Ook al geen opgewekt geluid voor de strijd in Keulen. Hoe dat zü. kort na rust kwam er een kentering aan Eind- hovense züde. Wij noteerden eerst scho ten van Van der Plas, Smulders en v.d. Heuvel. En daarna kwam dan het sue. ces. Brusselers en van der Plas combi neerden er lustig oj) los en laatstge noemde loste een vlijmend schot, dat wel doel moest treffen. Hier stond van der Wint machteloos (2-0). Dat inspi reerde de Philips-mensen en toen vry kort daarna Smulders tegen de lat ko gelde, hoefde Dillen de terugspringende bal maar in het doel te lopen (3-0). Na het ongeval met Wiersma had eigenlijk niemand er veel zin meer in. En het vierde doelpunt van de rood- witten was dan ook min of meer een toevalstreffer. Van der Kuil loste een diagonaal schot, dat van der Wint, al vallende, onvoldoende wegwerkte. Smul ders hoefde toen maar zijn voet op te heffen. Wat(hü uiteraard prompt deed (4-0). Totn was het uit. Maar zelfs hü de supporters van PSV was de vreug de om de overwinning niet zo g'-not als het meeleven met het jammerlyke lot dat Wiersma had getroffen. (Van onze sportcorrespondent) Vijf jaar was het geleden, dat NAC en Sittardia in de competitie tegen elkaar waren uitgekomen. Vooral de Limbur gers zullen'zich zondag met weemoed de tijd.... en het schot van Ehlen her innerd hebben. Want al bleek de opzet der aanvallen soms bijzonder aardig, de afwerking was dusdanig, dat óók de sup porters van NAC uiteraard bij de stand 4-0) de Sittardenaren een schutter gun den. In dat opzicht had Breda echt niet te klagen. Viér van de vijf aanvallers zorgden voor de thee voor doelpunten: Overbeeke, Bouwmeester, Canjels en Laseroms. Bij dat tweede doelpunt had de bal, na een verre uittrap van De Ryk, maar eenmaal de grond geraakt. Bouwmeester was als een haas toegesneld en kogelde hard en zuiver raak. NAC had de wind tot aan de rust (vooral ook letterlyk) in de zeilen gehad. Na de thee was de wind meer gaan lig gen, maar zelfs op de vleugels van het toen toch nog stevige briesje, schoten de „Sittardianenspijts allerlei wijzigingen in hun opstelling, veel te sporadisch. Slechts eenmaal verschalkten zij doel man De Rijk. Kanthalf Plum was die schutter. Voordien had Overbeeke ech ter al een vijf op het scorebord doen aanbrengen. 5-1 dus. Maar vele Limburgers hadden die 5-0 al niet meer in 5-1 zien veranderen, te zeer verlangend naar schuttersdaden, die Ehlen eens verrichtte. En vele Bredanaars hadden 4-0 al wel letjes gevonden. Want zo'n weelde.... en dan kermis in de stad....! Ds merrie Petite Etoile van de Ali Khan heeft zaterdagmiddag de Champion Stakes over 2010 meter gewonnen. Dgarmee ver diende dit succesvolle paard ruim hon derdduizend gulden. Aly Khan werd door deze overwinning de eerste eigenaar, die in een seizoen meer dan 1 miljoen gulden op de Britse renba nen verdiende. Ali Khan's paarden liepen ook buiten Groot-Brittannië en de prijsjes, die daar gewonnen werden, brachien het totaal voor dit seizoen op om en nabij de twee en een half miljoen gulden. MARTIN WIERSTRA De Amsterdamse stayer Martin Wierstra heeft zondag op de Vigorelli-baan te Milaan het baanrecord over 10 km met heer Martens het ineens voorkomen alsof gangmaking verbeterd. Wierstra bracht hü niet wist wie Piet de Jong was. We vondeh het geen geslaagde manier om het gezag te handhaven. liet record op 6' min. 26,4 sec. (gem. .92.687). Het oude record stond op naam van de Spanjaard Timoner met 6 min. 30 sec.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7