Vier mannen ensceneren „moordgrap m Voorburg Sergeant-vlieger terecht voor Hoog Militair Gerechtshof Veel meer Gele Rijders op de wegen Rente komt voorlopig niet onder het rentegamma Stagnatie in export boom- kwekerijprodukten Maakt DE BISONS 3 I Twee stapellopen binnen kwartier in zelfde rivier Advocaat-fiscaal eist twee maanden en ontslag uit dienst Wegenwacht wordt aanzienlijk uitgebreid Verkoop naar buitenland van effecten past in vrij kapitaalverkeer Goederenmarkten Boekenvenster Als gevolg van droogte-periode Om Den Haag te laten schrikken Vier maanden geëist, strafbaarheid betwist Jonge Amerikaan verkoos Rusland Weggelopen van basis Woensdreeht Regering in Memorie van Antwoord De gestes van de Bank Ned. Gemeenten Veel „zwart" huiswerk in schoenindustrie Overschot betalings balans zal dalen DE KRAN1 KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! voor Uw zaak c De buitenlandse afnemers echter wen- mm V B WOENSDAG 21 OKTOBER 1959 PAGINA 4 IX a tentoonstelling in Moskou Commissie rapporteert: Meisje mag niet stempel van „fabrieksmeid" krijgen Invloed vrijere loonvorming nog onbekend Een korf vol bijen Als de elementen razen M. Hi door het hele politie-apparaat in wer king is gekomen. Op grond van art. 188 van het wetboek van Strafrecht (het be wegen van anderen tot het doen van val se aangifte) eiste mr. Hillen voor alle da ders vier maanden gevangenisstraf, waar van twee voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Mr. Piket, die pleitte voor de los- werkman, beweerde dat er helemaal geen sprake was van een strafbaar feit. De jurisprudentie wijst uit, dat een aangifte betrekking moet hebben op een strafbaar feit, aldus de raadsman. In dit geval kan men art. 188 dus niet toe passen. Mr. Prez, die de andere verdachten verdedigde, zei, dat, hoewel de daad op zich ongepast was, deze toch niet in de strafrechtelijke sfeer thuishoorde. Bo vendien blijkt uit de processen-verbaal niets van de aangeften. Hij verzocht de president in deze zaak geen werkelijk bloed te laten vloeien. Nadat de officier van justitie nog ge repliceerd had, liet de president de ver dachten aan het woord. „We hebben het niet zo bedoeld," was hun commentaar. Al hadden ze wel van tevoren afgespro- °Lhtuh'J ken dat, als er geen rel van zou komen, „Jullie wilden een stunt uithalen, een rel schoppen, om Den Haag eens op stel ten te zetten en de mensen de schrik op het lijf te jagen". Dit zei de president van de Haagse rechtbank, mr. Prins tot de verdachten in de zaak van „het duiven- bloed". Drie Hagenaars, t.w. een 30-ja- rige loodgieter, een 40-jarige arbeider, een 34-jarige los-werkman en een 34-ja- rige slager uit Voorburg, hadden op 21 december van het vorig jaar een gefin geerde moordaanslag gepleegd op de Ko ningin Julianalaan te Voorburg. Zij ont voerden daarbij „het lijk" in een auto, terwij! zij op de plaats van de aanslag een pias duivenbioed achter lieten. Ooggetuigen, die meenden met een ech te moord te doen te hebben, deden aan gifte bij de politie. Voor drie van de da ders was het niet de eerste keer, dat zij met de justitie in aanraking kwamen. Een van hen had al 8 veroordelingen achter de rug. De 34-jarige loswerkman was op de zitting aanwezig, hoewel hij zijn vrouw met een scheermes had be dreigd. De officier van justitie, mr. Hillen, stel de in zijn requisitoir, dat hier wel dege lijk sprake was van 'n strafbaar feit. Door de handelingen van de verdachten heb ben anderen valse aangifte gedaan, waar- Richard Edward Webster, een jonge Amerikaanse deskundige op het gebied van plastic materialen die werkzaam is geweest op de Amerikaanse tentoonstel ling in Moskou, heeft de Amerikaanse am bassade in de Russische hoofdstad laten weten dat hij het Russische staatsburger schap heeft gekregen. Webster verdween op 10 september na geholpen te hebben bij de opruimings werkzaamheden op het tentoonstellings terrein. Hij liet een briefje achter voor zijn vrienden, waarin hij meedeelde dat hij een paar dagen op reis zou gaan en dat zij maar niet op hem moesten wach ten. Webster is gehuwd en heeft twee kin- deren. Hij woonde in Cleveland (Ohfo). Webster heeft de Amerikaanse consul, die een onderhoud met hem had op het bureau van de Russische vreemdelingen dienst, meegedeeld, dat hem twee \ireken geleden het Russische staatsburgerschap is verleend. De Russen hebben hem ver teld dat hij nu niet meer van gedachten mag veranderen en niet uit Rusland mag vertrekken. Men heeft mij verscheidene betrekkingen aangeboden, zo zei hij. Web ster heeft schikkingen getroffen voor zijn vrouw en kinderen. zij het nog eens zouden doen. Uitspraak over 14 dagen. Volgende week donderdag zullen binnen het kwartier en op nog geen twee kilo meter van elkaar verwijderd twee sche pen te water worden gelaten In dezelfde rivier voor dezelfde maatschappij. Het zijn de „Diogenes" (8000 ton kubiek) en „Kreon" (5000 ton kubiek) beide be stemd voor de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam. Dit unieke gebeuren vindt plaats in de Hollandsche IJssel en de betrokken wer ven zijn C. van der Giessen en Zonen te Krimpen en A. Vuyk en Zonen te Capelle aan de IJssel, welke werven schuin te genover elkaar liggen. Een kwartier voordat de „Diogenes" te water zal gaan, zal op de werf van Van der Giessen, vlak naast de helling waarop genoemd schip werd gebouwd, de kiel worden gelegd voor nog een KNSM-schip, de basis van de vrachtvaarder die „Chi ron" zal worden gedoopt, een zusterschip van de „Kreon", behorend tot een serie van dertien, waarvan er thans zes in de vaart zijn. De „Diogenes" zal worden gedoopt door mevrouw K. ter Meulen-Proost en de „Kreon" door mevrouw A. Blom-van Stolk beiden echtgenoten van leden van de Raad van Commissarissen van de KNSM. Deze merkwaardige stapelloop-in-serie zal plaatsvinden tussen kwart, voor en kwart over drie. (Van onze Haagse redactie) De 32-jarige sergeant-vlieger van de vliegbasis Woensdreeht die van 6 tot 14 juni van dit jaar afwezig is geweest, omdat hij het niet eens was met een hem opgelegde krijgstuchtelijke straf, heeft gisteren in hoger beroep voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag terecht gestaan. De krijgsraad in Den Bosch had hem veroordeeld tot 24 dagen gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst. De advocaat-fis caal bij het hoog militair gerechtshof mr. J. Zaaijer, eiste nu tegen de ser geant twee maanden gevangenisstraf met aftrek en ontslag uit de dienst, zon der ontzegging uit de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. Zes juni werd de sergeant een straf van acht dagen streng arrest aangezegd De verkoop van effecten naar het buitenland moet principieel gezien worden aanvaard als een uitvloei sel van de toenemende vrijheid van het internationale kapitaalverkeer. Aldus ide minister van financiën in de memo rie van antwoord op de algemene fi nanciële beschouwingen. Onder de hui- idige omstandigheden is de verruiming van de kapitaalmarkt, die eruit voort vloeit, een voordeel, in zoverre de op lossing van het consoUdjatieprobleem er door wordt bevorderd. Een raming van de middelen die de overheid in 1959 op de kapitaalmarkt aan zal kunnen trek ken, welke raming in overleg met de jNeöerlandsche Bank. is opgesteld, geeft 'in dit verband aan dat het netto-aanbod van het buitenland op de kapitaal markt in 1959 500 miljoen zal bedra gen. In totaal zal volgens deze opstel ling ƒ2350 voor de overheid beschik baar zijn. Een verder uitgewerkte prognose van de kapitaalmarkt, waarbij de invloed van de vrijere loonvorming buiten be schouwing gelaten wordt, geeft aan dat de consumptieve bestedingen voor 1959 geraamd worden op 22,11 miljard en voor 1960 op 23,50 miljard, tegen 21,16 miljard in 1958. De bruto inves teringen in vaste activa worden becij ferd op 7.37 miljard voor 1959 en f 8,45 miljard voor 1960 bij f 6,92 miljard 'voor 1958 Voor voorraadvorming bp de bedrijven worden de Investeringen geraamd op 0,65 miljard en 1,02 mil jard respectievelijk in 1959 en I960. (1958 0,25). De overheidsbestedingen worden geraamd op 1.42 miljard en 1,63 miljard 1,29 miljard in 1958). Het totaal der bestedingen komt op 37,05 miljard in 1959 en 40,45 mil jard in 1960 (34,86), terwijl de geraam de cijfers voor het bruto nationaal pro- dw.t in dezelfde volgorde zijn 38,b3, '41,17 en 36,45. Met betrekking tot de financiering van de begroting zegt de minister dat voor 1960 rekening wordt gehouden met een netto beroep op de kapitaalmarkt UITSLUITEND d* VISHANDEL heeft weer Alleen deze soort MOSTERD Is geschikt voor de bereiding van MOSTERDSAUS bij stokvis, schelvis of kabeljauw (vraagt recept) ROTTERDAM, 20 oktober. PEPER (Notering op termijn in cents per kg), witte: alle noteringen tot .1an. 372b—3781 (371b—3791), febr. 369b—3751 (371b—3791.). Stemming kalm, omzet nihil. Zwarte, not. luiden 235b245] (235b2451). Stemming kalm. omzet nihil. AMSTERDAM. 20 oktober. KOFFIE (notering op termijn in cents per halve kilogram), dec. 145y2t>—148%1 (145b 1481), maart 142b—1,431 (141b—1421), mei 139Vab 140V21 138 V2b—1401), juli 137b—1381 (136b— 1381), sept. 134b—136Val (134y2b— 135Val). Stemming vast. omzet nihil. van f 1900 min, t.w. f 250 min door ge zinnen en bedrijven, 1000 min door de lagere overheid en 650 min door het rijk. De regering voert geen direct actief rentebeleid. Wel houdt zij de ontwikke ling van de geld- en kapitaalmarkt in lief oog. Haar emissiebeleid moet niet alleen worden gezien als een deel van het begrotingsbeleid, maar daarnaast ook als een deel van een welbewuste, monetaire politiek, voor het heden ge richt op het binden van liquiditeiten. Het ligt niet in het voornemen van de regering om zonder meer op grond van de verdere verlaging van de invoer rechten in het kader van de Euromarkt binnenlandse belastingen te verhogen. Uiteraard zal echter een vermindering van de opbrengst van de invoerrechten door die verdere verlaging b.v. in dien die mindere opbrengst niet zou worden gecompenseerd door een hoge re opbrengst van de belastingen uit an deren hoofde een van de factoren kunnen zijn, die er toe zouden kunnen leiden, dat zou moeten worden uitge zien naar andere dekkingsmiddelen. De 4)4% lening van de Bank voor Ne derlandsche Gemeenten heeft naar het oordeel van minister Zijlstra geen scha delijke invloed gehad op de 414% lenin gen van Amsterdam en Rotterdam. De beide stedelijke leningen waren door een bankconsortium overgenomen, zodat bei de steden verzekerd, waren van hun leningsopbrengst. In de Memorie van Antwoord ter voor bereiding van de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer Verklaart minister Zijlstra verder dat de voorwaarden waaronder Amsterdam en Rotterdam ie 414 pets. leningen hebben verkregen praktisch gelijk zijn aan die waaronder de Bank voor Nederlandsche Gemeenten aan haar cliënten de aange trokken leningen doorgeeft. I.v.m. het disagio en de emissiekosten was de ef fectieve rente voor beide stedelijke leningen namelijk ca. 4% pet. De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten heeft overigens wel rekening gehou den met de leningpolitiek van lagere overheidsorganen. De bank heeft, nadat de eerste emissie sterk was overtekend en besloten was met een tweede tranche te komen, met de tweede uitgifte ge wacht tot de sluiting van de inschrijving op de 4)4 pets. lening van Gelderland. Toen was echter al uitgelekt dat Am sterdam en Rotterdam leningplannen hadden. De bank moest echter deson danks haar eigen plannen doorzetten, orrjdat zij zich nog geplaatst zag tegen over ongedekte kapitaalbehoeften van vele gemeenten voor urgente nieuwe werken, terwijl de situatie op de kapi taalmarkt geen uitstel toeliet. Om deze reden heeft de minister van financier dan ook toestemming verleend. De weinig gunstige resultaten van de Gelders lening maakten het echter voor de bank onmogelijk op aantrekkelijke-i voorwaarden dan 4)4 pet. de nieuwe le ning aan de markt te brengen. Voor op heffing van het rentegamma is naar he' oordeel van prof. Zijlstra de tijd no< niet aangebroken. Er is nog een om vangrijke kortlopende schuld, ondanks de consolidatie van 275 miljoen in de eerste helft van 1959. By opheffing van het rentegamma zou door de grote vraag een sterke verstoring van de kapitaal markt zijn opgetreden. Om dezelfde re den is het ook niet te verwachten dat de rentestand in de naaste toekomst tot beneden het peil van het rentegammr zal dalen. Bij een zo groot potentiee aanbod van overheidsleningen voor con solidatie kan op dat niveau qeen even wichtstoestand tot stand komen. in verband met een vergrijp dat hij in april zou hebben gepleegd. Een veilig heidsofficier heeft toen van de sergeant geëist dat hij zijn kast zou openen. De militair werd verdacht van het ver strekken van inlichtingen aan een dag blad over de noodlanding van een vliegtuig. De sfergeant weigerde zijn kast te openen. Op het moment dat men hem de straf aanzegde, dacht hij, dat de zaak allang was afgedaan. Hij ver dween, zoals hij zelf gisteren ver klaarde, omdat hij niet anders kon en omdat hij het vertrouwen in zijn com mandant had verloren. Hij bleef precies acht dagen weg, de duur van de gezegde straf. Hij ging in beklag en het hoog militair gerechtshof besliste uiteindelijk dat hij ten ontechte door zijn commandant met acht da gen streng arrest was gestraft. Vanwe ge zijn verdwijnen van de basis daag de men hem echter voor de krijgsraad. De sergeant gaf de feiten van tenlaste legging toé. Mr. Zaaijer zei in zijn requistoir, dat de sergeant niet met een dolle kop was weggelopen, maar wel over legd en welbewust. „We hebben te maken met iemand met een kwajon gensachtige mentaliteit die het idee heeft dat hij zelf zijn dienst wel zal uitmaken. Heel wat narigheid zou zijn voorkomen als men wat minder geduld met hem zou hebben gehad Uit zijn mentaliteit blijkt dat hij vol komen ongeschikt is voor de mili taire dienst." De sergeant voerde zelf zij'n verdedi ging. Hij las een lange verklaring voor die de achtergrond moest belichten van zijn verdwijning van de vliegbasis. Hij maakte gewag van vele onprettige er varingen met verschillende comman danten. Verschillende malen waren be klagen over hem opgelegde straffen gegrond verklaard. Eenmaal was hem in de cel geestelijke lectuur geweigerd, iets wat men volgens de sergeant in de doofpot had willen stoppen. Hij zei aan het slot van zijn verklaring het gebeur de diep te betreuren. „Als ik in dienst mag blijven, zal ik hier nooit meer ver schijnen," zo zei hij. Uitspraak 10 november. Een door het bedrijfsschap voor de schoenindustrie ingestelde commissie acht het wenselijk door indirecte maat regelen huisarbeid in deze branche tot meer normale proporties terug te bren gen, uitgaande van het standpunt dat deze arbeid niet onder alle omstandig heden is te voorkomen. In elk geval moet men huisarbeid met benzolhou- dende plakmiddelen verbieden. Huisar- bid door mensen, die in schoenfabrie ken werken en dat gebeurt veel Is zonder meer in strijd met de bestaan de wetgeving en moet derhalve als clan destien worden beschouwd. Bij vele vrouwen bestaat een positie ve afkeer van het werk in de fabrieken. Opleiding van mannelijke stikkers be oordeelt de commissie als een der mid delen om het klemmende probleem tus sen vraag en aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten in belangrijke mate op te heffen. De commissie wil mede een vergroting van het aantal vrouwelijke arbeidskrachten in de fabrieken stimu leren en dit door het inrichten van goe de opleidingsinstituten, die niet alleen ge richt zijn op het werken in de fabriek, doch evenzeer zijn afgestemd op de la tere levenstaak van het meisje of de vrouw. Een zorgvuldige introductie van de meisjes in het fabrieksmilieu dient daarop aan te sluiten, terwijl een goe de sfeer in het bedrijf moet voorkomen dat het meisje het stempel van „fa- brieksmeis" meedraagt. Van een rege ling van de lonen en arbeidstijden voor de huisarbeid verwacht de commissie weinig heil. Het werk meegeven aan personen, De Wegenwacht van de A.N.W.B. zal op korte termijn met 109 man, dat zeggen vyftig percent, worden uitgebreid. De enorme aanwas van het aantal leden met 3000 per maand tot dezer dagen 275.000 en de toenemende verkeersdrukte maken dit noodzakelijk. Op negen trajecten zal de dagsurveillance met avonddiensten worden uitgebreid. Op vijfentwintig nieu we trajecten zal een dienst worden inge steld, terwijl op vele bestaande zeer druk ke trajecten het aantal manschappen zal worden vergroot. Met de werving van manschappen voor de W.W., waarbij hoge eisen aan vaardig heid, persoonlijkheid en gezondheid wor den gesteld, is reeds begonnen. Bij de selectie blijven van de tien kandidaten slechts een tot drie over. Teneinde huis vestingsmoeilijkheden voor geschikte kandidaten zoveel mogelijk op te heffen, heeft het bestuur van de A.N.W.B. beslo ten zo nodig woningen te kopen of te la ten bouwen. Mochten zich onder de zich kandidaat stellende monteurs te weinig geschikte personen bevonden, dan is de A.N.W.B. van plan jongelui met diploma technische school aan te trekken en dezen een vol ledige W.W.-opleiding te geven. Dit deelde een der directeuren van de A.N.W.B., de heer H. Rienstra. mede tij dens een persconferentie te Rijswijk. Hij vertelde voorts, dat de Wegenwacht voor het repatriëren van wrakken van verongelukte auto's uit het buitenland met speciaal sleepmaterieel zal worden worden. Deze repatriëring valt, zoals men weet, onder de dienstverlening van de bond evenals het repatriëren van fa milieleden en wagens van leden, die in het buitenland ziek geworden zijn en niet kunnen rijden. Voor de uitbreiding van de Wegen wacht zijn 100 nieuwe motor-zij spancom- binaties met brede voorschermen be steld. De nieuwe zijspannen zullen, be halve kannen met benzine en water, ook een kan dieselolie meevoeren. De heer Rienstra heeft voorts twaalf nieuwe Wegenwacht-auto's, lichte bestel wagens van Franse makelij, voor wegen wachten, die langer dan 10 jaar in dienst, zijn, overgedragen. Deze knalgeel ge verfde bestelwagens zullen normaal op twaalf trajecten dienst doen. Ofschoon gebleken is, dat de Wegen wacht op zijn motor „verpakt" in zijn dienstkleding minder bedreigd wordt door ziekte, dan iemand, die steeds in- en uit een auto moet stappen, is toch een aantal wagentjes voor oudere manschap pen aangeschaft ter voorkoming van rugklachten, die na veeljarig gebruik van motorfietsen gaan optreden. „Wij hebben enorm veel kritiek op het gebruik van motoren gehad", zo zeide de heer Rienstra. „Men heeft ons, goed bedoeld, voor „beulen" uitgemaakt en „stakkers zonder centen", omdat wij onze mannen in weer en wind op motoren la ten rijden. Men heeft zelfs geld voor auto's aangeboden. De enigen, die geen medelijden hebben, zijn de Wegenwach ten zelf. Hun ziektecijfer stijgt niet boven dat van kantoorpersoneel. (Van onze Haagse redactie) De loonvorming is in lal van beschou wingen over de financieel-economische ontwikkeling in het komende jaar de gro te onbekend. Minister Zijlstra zegt in zijn Memorie van Antwoord n.a.v. de algeme ne financiële beschouwingen „op dit mo ment nog geen enigermate verantwoorde raming te kunnen geven van de invloed van de vrijere loonvorming op het begro tingsbeeld 1960. Een van de onzekere fac toren is de loonverbetering voor het over heidspersoneel, waarover nog geen be slissing Is genomen". Over de invloed op de betalingsbalans kan alleen worden gezegd dat als gevolg van de gedifferentieerde loonvorming het betalingoverschot met „ettelijke honder den miljoenen" zal daien. Deze daling staat nog los van de toch al aanmerkelijke daling met ongeveer een half miljard. Het huidige peil van de Nederlandse deviezenreserves noemt minister Zijlstra „niet onbevredigend"; weliswaar daalden de goud- en deviezenreserves van ultimo 1958 tot 12 oktober 1959 met bijna f 500 miljoen tot f 5036 miljoen. Daartegenover staat echter een belangrijke stijging van de in het buitenland uitstaande vorderin gen van de banken met meer dan f 500 miljoen. Deze vorderingen moeten naar het inzicht van prof. Zijlstra met deviezen worden gelijkgesteld. De kleine auto's voor oudere man schappen zijn voor breed uitzicht uitge rust. Zij bevatten hetzelfde instrumen tarium als de motor-zijspannen plus een kan dieselolie. „Een korf vol bijen" (Paris, Amster dam) is geen onleesbare imkersverhan deling, maar wel een imkersverhande ling. Dat blijkt pas later, als men het boek van John Crompton al voor een helft als humoristische lectuur heeft genoten en men is dan intussen wel zo in het bijenleven genteresseerd, dat men het niet erg vindt, integendeel. Typerend voor de stijl waarin het grootste deel van het boek geschreven is, lijkt ons het voorwoord, waarin de Engelsman opmerkt, dat er genoeg boeken over bijen zijn. „Er zijn er zelfs zoveel, dat de meeste schrijvers over dit veel verhan delde onderwerp met verontschuldigin gen beginnen, daarna uitvluchten zoeken en dan de redenen noemen waarom hun boeken toch in een behoefte voorzien. Ik ben dadelijk bereid om mijn veront schuldigingen aan te bieden, maar ik kom niet met uitvluchten, om de eenvoudige reden dat ik die niet kan vinden. Maar een boek over bijen doet, in tegenstelling tot sommige andere boeken, geen kwaad en niemand is verplicht het te lezen". Wij kunnen u zijn lectuur echter van harte aanbevelen. Verrukkelijk is de manier waarop hij vertelt over zijn eerste erva ringen met imkers en bijen, steken en honing, „die door veel meer mensen als medicijn zou worden gebruikt als ze vies smaakte". Hier is de imker al aan het woord die in de volgende hoofdstukken met kennis van zaken uit eigen waarne ming vertelt over de boeiende gedra gingen van het bijenvolk. Hij doet dat op een oorspronkelijke, geen ogenblik dorre manier, waarbij hij de situatie verduide lijkt door een zo opgelegd antropomor fisme, dat het volkomen acceptabel is. Alleen in het laatste hoofdstuk „De laat ste last" derailleert de schrijver, door een sentimentele, dramatische schets te geven van een bijeleven. Hier kent men de humorist van het eerste hoofdstuk niet meer terug. Voor de rest is het een boeiend en leerzaam boek, zowel voor im kers als voor „leken". V.L. Orkanen, tornado's hagelstenen, sneeuwstormen, onweer en aarderupties zijn natuurverschijnselen die om hun ge weld en om de gevaren die eraan ver bonden zijn, ieders interesse hebben. Men is dan ook geneigd om een boek waarin deze verschijnselen aan de hand van uit voerig feitenmateriaal besproken wor den, direct ter hand te nemen. Frank W. Lane's „Als de elementen razen", onlangs uitgegeven door de Forum Boe kerij, bundelt over de genoemde onder werpen tal van gegevens uit alle delen van de wereld. Toch is het geen boek dat men geboeid in één adem uitleest: daar voor geeft het te veel feiten, die bovendien niet altijd betrouwbaar lijken. Waar Lane een inleidende beschrijving geeft van het aan de orde gestelde natuurverschijn sel, weet hij doorgaans nog wel te boeien. Maar dan laat hij in de trant van sterk, sterker en nog sterker een lange reeks overzichten volgen van de zwaarste of ficieel geregistreerde, de meest verwoes tende en de meest fatale orkaan of hagel bui, waarbij soms naar officiële uitgaven wordt verwezen, maar in de meeste ge vallen geen enkele bron wordt genoemd, óf zegslieden wier namen de lezer niets zeggen over hun geloofwaardigheid De onzekerheid, of men het beschrevene mag geloven of niet, wordt nog vergroot als de schrijver termen gaat bezigen als: „de hagelstenen schijnen de grootste ge weest zijn" en „een van deze stenen moet de grootte van een tennisbal heb ben gehad". Maar afgezien van deze on zekerheid Is de eindeloze reeks sterke staaltjes op de duur niet meer in staat om indruk te maken Een vollediger ver werking van een kritisch benaderd en meer beperkt materiaal zou dit boek meer waarde en grote aantrekkelijkheid hebben gegeven. Dit alles neemt intussen niet weg, dat het boek tal van interessante passages bevat en dat het geïllustreerd is met magnifieke opnamen van de beschreven natuurverschijnselen en hun uitwerking V.L. Evenals in het oosten des lands, kampt men ook in het boomkwekerscentrum Boskoop als gevolg van de heersende droogte met problemen. Ondervindt men de gevolgen van deze uitzonderlijke droogteperiode in eerdergenoemd lands gedeelte echter aan den lijve, in Boskoop ondergaat men deze indirect. Voor de afzet van zijn produkten is Boskoop grotendeels op het buitenland aangewezen. Aan de binnenlandse markt worden slechts geringe quanta geleverd Zoals bekend, bepaalt de droogte zich niet uitsluitend tot Nederland doch onder vindt men in het gehele „oude wereld deel" de in vele gevallen reeds rampza lige gevolgen der nog immer niet aflaten de droogte. Een ieder, die het om zijn van uitzon derlijke kwaliteit zijnde produkten over die een normale dagtaak in de fa- (je ganse wereld bekende Boskoop wel- briek vervullen acht de commissie uit i eens heeft bezocht, zal het opmerkelijke den boze, afgezien nog van het be- {eit niet zijn ontgaan, dat alle kwekerij- staande verbod. Niettemin wordt hier-1 en zijn omringd door sloten. van een intens gebruik gemaakt. Zij acht het een gebiedende noodzaak dat de werkgevers- en werknemersorgani saties zich tot taak stellen hun le den op het ongeoorloofde van deze prak tijken te wijzen. Door het aanwezig zijn van deze sloten zal het grondwaterpeil nooit tot een zo laag niveau kunnen zakken, zoals dit thans in het oosten des lands, waar dergelijke stoten ontbreken, het geval is. Diepwortelende gewassen hebben derhal ve weinig hinder van de droogte onder vonden. Bovendien bewijzen de wateringen, nu i 11 j v-tc-* vvatuieti nr. I KVUCCltC V Cl H LLC de kluiten der planten zo ontstellend export jn het voorjaar zijn beslag krijgt, trokken artikelen echter nog niet te ont vangen, aangezien zij veelal niet in staal zijn de artikelen, die als gevolg van de voor deze maand ongekend hoge tempera turen in slechte staat aankomen, te be sproeien, zulks door het ontbreken van het daartoe benodigde water. Het be hoeft dan ook geen verwondering te ver wekken, dat, zoals onlangs is gebeurd, een Zwitserse importeur een zending uit Boskoop afkomstige boomkwekersproduk- ten retourneerde. De oorzaak van de stag natie in de export ligt-dan ook in het feit. dat veel exporteurs van hun afnemers bericht ontvangen de verzending der voor hen bestemde artikelen uit te stellen totdat de zo hoog nodige regen in hun land is gevallen. Het wachten is nu dus voornamelijk op voldoende regenval in de vele landen waar de Boskoopse produk ten naar toe moeten. Echter de tijd schrijdt voort en het ex portseizoen wordt met de dag korter. Als in de huidige toestand niet spoedig ver andering optreedt, zal de uitvoering van veel orders tot het voorjaar 1960 moeten worden uitgesteld. Aan dit laatste nu zitten zo dit doorgang vindt, voor de kwe kers bepaalde consequenties verbonden. Naast het feit, dat de boomkwekers in 't voorjaar bijzonder druk zijn met het uit zetten van jonge planten, is er het feit. dat, wanneer het grootste gedeelte van de droog zijn, onschatbare diensten, door dat zij de boomkwekers de gelegenheid bieden de planten onder te dompelen. Hel verzenden der produkten levert, uitgezon- derd het feit, dat met het bespreken der planten veel kostbare tijd verloren gaat. derhalve voor de kwekers geen bezwaren I sen in veel gevallen de uit Boskoop be de buitenlandse afnemers zullen afzien van het doen van nabestellingen. Dit laat ste zal de boomkwekers alsdan in hun fi nanciën treffen. Elke dag volgen de boomkwekers dan ook met grote aandachtde gedragingen van depressies, die het in hun macht hebben hen alsnog onbezorgd het winter seizoen te doen ingaan. Vut 5. De bison met zijn zware gedrongen hals, zijn baard, zijn horens en zijn bloeddoorlopen ogen schijnt eeuwig en altijd slecht gehumeurd te zijn. Weinig dieren geven zulk een indruk van woeste kracht en van openheid Want de buffel is niet achterdochtig. Het lijkt wel of hij weet dat zijn 750 kg, een vol doende bescherming zijn en dat hij dus voor niets of niemand moet onderdoen. 6. Op de grote Prairievlakte staat een bison tegen de hori zont afgetekend De zware kop naar de grond gebogen, want daar bevindt zich het voedsel. Het achterdeel is zwaar maar lijkt wel slank in vergelijking met het voorste deel van het li chaam. Een stuk rots lijkt hij, maar opgepast als deze rots tot leven komt. Een woedende bison is een verschrikkelijk iets. Geen afsluiting die hij niet neerhaalt, geen boom die hij niet ontwortelt. vancouvek QUEBEC MONTREAL HICA&C w YORK DEIMv/t KANSAS-CITY BALTIMORE Ms R ERANCISCO AUSTIN 7. Eeuwenlang waren de Amerikaanse vlakten getuigen van het gaan en komen der bisons. Ze trokken hun sporen, onfeil baar langs de beste wegen en naar de meest groene weiden. In de lente, wanneer de kleine bisons pas een paar weken oud zijn, zet de troep zich in beweging. Hij volgt dezelfde weg die zijn voorgangers duizenden jaren geleden al gingen, altijd aange trokken door de steeds verder achteruitwijkende horizon, want de Grote Prairie is niet te meten. 8. Zonder haast, want morgen is er weer een dag Schijn baar zonder dat iets hun gang regelt behalve dan weer ze zich opgejaagd voelen en bedreigd Maar voor wie nader toe ziet is ook dat achteloze heen en weer trekken nauwkeurig ge regeld. De wijfjes-bisons blijven in het midden en met hen de nieuwgeborenen. De mannetjes aan de buitenkant nu en dan een blik om zich heen werpend. Er moest toch eens gev.aar dreigen. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4