Dagblad voor Schiedam en omstreken De Gaulle wenst dit jaar nog geen topconferentie Khroesjtsjev vermoedelijk vóór Kerstmis in Parijs Opnieuw UITSTEL van executie voor Chessman Hooggerechtshof weer in beraad over doodvonnis Broodoorlog in Haarlem is nu algemeen geworden Rebellerende bakkers verlagen hun prijzen verder RIJNLAND is niet langer overwegend katholiek Raketdeskundige Von Braun naar de NASA overgeplaatst De koningin bezoekt r.-k. universiteit GROTE SCHOK VOOR BRITSE REGERING mm Uitbreiding tot gehele land? Salarissen hogere ambtenaren W erkhervatting in staalindustrie uitgesteld Onmenselijk Verschuivingen door toevloed van vluchtelingen uit Oost-Duitsland Leger der V.S. houdt zich voortaan niet meer met ruimtevaart bezig schilder zelf met Het weer Onbestendig iveer V erantwoordelijkheid voor loonvorming bij bedrijfsleven li (GROOTBEDRIJF HAAKT OP ACTIE IN Is gemiddelde OP BEVEL VAN EISENHOWER DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 Vragen uit de Kamer: Voldoende aandacht voor bezitsvorming? Emigratie gerepatrieerde Nederlanders naar de Ver. Staten Russische uitnodiging voor president Gronchi? ln Heidelberg Russische militairen vijf uur verhoord juiste mau In Italië Parochianen sluiten kapelaan in kerk op Nieuw complot tegen Castro verijdeld sikkens-tjallema produkt T oenemende bewolking Het weer in Europa IP nieuwe leaamscne courant President De Gaulle van Frankrijk heeft gisteren meegedeeld, dat hij de voorkeur geelt aan het houden van een topconferentie in het voorjaar van I960, a'dus bericht Reuter. Engeland en Ame rika willen naar gemeld is, de confe rentie eerder houden, b.v. in december. Gaulle vindt een zorgvuldige voor bereiding van de topconferentie nood zakelijk en wenst, dat de Westelijke hondgenoten tevoren grondig overleg (Van onze Haagse redactie) Naar aanleiding van de gang van za ken bij het overleg over de loonvorming ts vanuit de Tweede Kamer gevraagd of, naar verwacht mag worden, de doel stelling van de regering zal worden be reikt: nl. het verleggen van de primaire Verantwoordelijkheid naar het georga- niseerde bedrijfsleven. Wil de minister van Sociale Zaken in zijn antwoord ook clP vele moeilijkheden betrekken, welke Z|ch reeds rondom het nieuwe loonbe- feid hebben voorgedaan?Aldus het voor lopig verslag van de Kamer n.a.v. de begroting van Sociale Zaken. Wordt de bezitsvorming mede in aan merking genomen bij de keuze hoe even tuele beschikbare ruimte zal worden benut? Is of wordt in dit verband de staatssecretaris, belast met PBO en be zitsvorming, bij het loonbeieid betrok ken? Andere vragen zijn: kan de minister ervoor zorgen dat de richtlijnen voor de vrijere loonvorming zodanig leesbaar Worden gemaakt dat ook de niet-deskun- dige weer begrijpen kan waarover het gaat? Op welke wijze denkt de rege ring in het kader van de vrijere loon vorming de geleidelijke verwezenlijking 'te bevorderen van het beginsel van ge lijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid? Aan- de bijzondere emigratie-mogelijk heid voor gerepatrieerde Nederlanders, uie in de V.S. kunnen worden toegela ten, dient men naar het oordeel van "e Tweede Kamer meer bekendheid te geven. De dóór de Amerikaanse wet ge schapen faciliteiten zullen over enkele hiaanden niet meer gelden. Tot nog toe !s het gebruik, dat er van deze regeling ls gemaakt, teleurstellend geweest. plegen. Uit dc omgeving van de Fran se regering is vernomen, dat De Gaul le vóór Kerstmis een ontmoeting met premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie zal hebben, vermoedelijk in Pa rijs. De Sovjet-ambassadeur in Parijs, Vi nogradov, heeft gisteren een onderhoud gehad met premier Debré. Het gesprek was volgens hem gegaan over de top conferentie. Over een conferentie van De Gaulle en Khroesjtsjev zei Vinogra dov niets te kunnen meedelen. De mededeling van de Franse rege ring dat zjj een topconferentie tot vol gend jaar wenst te zien uitgesteld, kwam voor de Brits© regering als een grote schok. Er zjjn geen aanwijzingen dat het Franse ministerie van buiten landse zaken het Foreign Office van te voren op de hoogte heeft gesteld. Tot op heden geloofde men in Londen dat do Westelijke topconferentie de eerste week of tien dagen van november in Parijs zou kunnen worden gehouden, en dat de ontmoeting met Khroesjtsjev begin december zou plaats hebben. Zo als bekend komt de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, 11 november naar Parijs voor besprekin gen van twee dagen met de Franse re gering. President De Gaulle heeft wel met zijn Amerikaanse collega, Eisenhower, Overleg gepleegd over zijn voorgestelde ontmoeting met Khroesjtsjev. Dit is ook het geval geweest met de Franse suggestie de topconferentie van Oost en West niet vóór het komende voorjaar •te houden. Volgens functionarissen te Washington staan de Verenigde Staten er niet bepaald op dat een topconferen tie in december wordt gehouden indien Frankrijk uitstel tot begin volgend jaar wenst. De Amerikaanse regering zal volgens deze functionarissen daarom ook niet trachter druk op De Gaulle uit te oefenen om hem tot een spoedige topconferentie tussen Oost en West over te halen. De perschef van de Ameri kaanse president, Hagerty, heeft even wel meegedeeld dat Eisenhower bereid is op „elk gewenst moment" deel te ne men aan een Westelijke topconferentie. President De Gaulle heeft gistermor gen de bijeenkomst van de kabinets raad in het EJ.vsée, waarop de betrek kingen tussen Oost en West ter sprake kwamen, gepresideerd. Volgens de mi nister van voorlichting, Robert Frey, zou de Franse president meer dan wel ke Westelijke leider ook geweigerd heb ben onder de indruk te komen van de verandering van het klimaat als gevolg van het bezoek van Khroesjtsjev aan de Verenigde Staten. In het bijzonder zou De Gaulle geen vertrouwen hebben in Khroesjtsjevs opheffing" van het ultimatum inzake Berlijn als voldoende reden voor Westelijke hoop op een over eenkomst tussen Oost en West. Te dien aanzien acht De Gaulle de politiek van de Verenigde Staten verzwakt als re sultaat van Khroesjtsjevs bezoek. In een communiqué dat na afloop van de kabinetsraad in Parijs is gepubli ceerd zegl de Franse regering onder an- I dere, dat Frankrijk uiteraard bereid is actief deel te nemen aan een eventuele verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West, als zich in dit opzicht in de komende maanden gunstige teke nen zouden voordoen. „De debatten in de Verenigde Naties, de situatie in Zuidoost-Azië, in het Verre Oosten en in Afrika bieden genoeg stof om zulke gunstige tekenen tot uitdrukking te doen komen." aldus het communiqué. De Franse regering staat op het stand punt dat het noodzakelijk is dat de wer kelijke vermindering van de spanning waarop men hoopt, zich eerst zal moe ten ontwikkelen. Zij wil daarmee zeg gen dat zij gelooft dat een conferentie van regeringschefs eerst zorgvuldig moet zijn voorbereid door de Westelij ke machten en in het bijzonder zal moe ten worden voorafgegaan door vergade ringen tussen de Westelijke leiders op een niet overhaaste manier, De Sovjet-Unie heeft de Italiaanse re gering gepolst met de vraag of presi dent Gronchi een uitnodiging zou willen ontvangen om in de komende weken een offioiecl bezoek aan Moskou te brengen, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Rome volgens AFP verklaard. 'Iet Amerikaanse Hooggerechtshof beeft gisteren Caryl Chessman weer "'tstel van executie verleend. Dit be- Muit werd genomen door het volledige b°f. Slechts een van de negen le- hen nam geen deel aan de stemming. hessman zou zonder dit besluit mor- Sen zijn leven in een gaskamer in de Quentin-gevangenis in Californië zijn beëindigd. De bedoeling van het hof is ',e verdedigers van Chessman de gele genheid te geven vóór 3 november een officieel verzoek tot herziening van liet Proces in te dienen. Zoals bekend is Chessman in 1918 op beschuldiging i'an ontvoering ter dood veroordeeld. In "e dodencel heeft hij drie hoeken ge schreven, die veel succes hebben gehad. 'n twee ervan wordt dc doodstraf ver oordeeld. Indien het Hooggerechtshof !"esluit het verzoek om herziening van ',et proces niet in behandeling te ne- ™en, betekent dit dat het doodvonnis or'lt gehandhaafd. De enige rechter, die niet aan de be slissing van, gisteren deel had, was op perrechter Earl Warren, die het niet luist oordeelde dat hij aan de behancje- :'ng van de zaak zou deelnemen, aange- en hij gouverneur van Californië is geweest. In deze provincie zou Chess man het hem ten laste gelegde hebben Sepleegd en daar werd hij ter dood ver oordeeld. Maandag had de tegenwoordi- *e gouverneur van Californië, Brown, een verzoek om gratie afgewezen. Het nieuwe beroep zal waarschijn- hjk zijn gebaseerd op het door Chess man vaak aangeroerde argument, dat hij geen eerlijk proces heeft gekregen. Chessman -werd indertijd te Los An geles als de „bandiet met de auto biet het rode licht" schuldig bevon den aan zeventien misdrijven, acht gevallen van roof, vier ontvoeringen, twee gevallen van sexuele perversie, een poging tot beroving, een poging tot aanranding en de diefstal van een auto. Hii heeft steeds ontkend schul dig te zijn aan de sexuele misdrijven, die aan „de man met de auto met het rode licht" werden toegeschre ven. Wel heeft hij de gevallen van be roving toegegeven. %cyen maal is er een datum voor zijn •rechtstelling vastgesteld. Zes keer CARYL CHESSMAN deed hij met succes een beroep op een plaatselijke rechtbank, het hoogste hof in Californië en zelfs op het Hoogge rechtshof te Washington. Zijn verzoek om een nieuw proces werd echter steeds afgewezen. Chessman gaf gisteren in de gevan genis een „persconferentie". Er waren dertig verslaggevers uit verscheidene landen. Op een vraag wat h\j had ge voeld toen hij vernam dat hij opnieuw uitstel van executie had gekregen, ant woordde Chessman: „De eerste minu ten voelde ik niets. Toen besefte ik dat vrijdag een drukke dag zal zijn in plaats van mijn laatste." Hij was van mening dat de belangstelling in de we reld voor zijn geval tot resultaat had gehad dat het Hooggerechtshof de tijd had genomen om zijn zaak goed te be studeren. (Van onze verslaggever) In Haarlem is sinds vanmorgen de broodoorlog algemeen. De tien bakkers die onder leiding van collega Eeo Jan sen uit Heemstede de prijs van wit-, zo wel als van bruinbrood met 5 cent ver laagden, bleken gisteren niet meer be reid om door onderhandelingen een op- i lagen. In Hillegom, waar het Haarlem se grootbedrijf eveneens verkoopt, was het vandaag nog rustig. De Hillegomse bakkers volgen de Haarlemse strijd uiteraard nauwkeurig en men is van oordeel uiteindelijk niet buiten het con flict te kunnen blijven. In hét hele ge bied tussen Beverwijk en Hillegom zal men wel aan de broodoorlog mee gaan doen, zo is de verwachting. Sombere toestand Dc voorzitter van de rayonale bak- Iossing te zoeken voor het conflict. Dc j kerijcommissie, de heer C. van Helden, rayonale bakkerijcommissie heeft toen besloten om met ingang van vandaag de bakkers vrij te laten een prijs te be rekenen die zij zelf willen. Het grootbedrijf van Vermant heeft de broodprijs officieel niet verlaagd, maar geeft nu voortaan vijf spaarzegels van 1 ct bij de aankoop van een brood, zodat ook dit bedrijf praktisch met de prijsverlaging meedoet. De tien rebellerende bakkers hebben aangekondigd hun broodprijzen verder te zullen verlagen. Wanneer zij echter hiertoe zullen overgaan is nog niet be kend. Vandaag gebeurt het in ieder geval nog niet. Bakker Jansen heeft vandaag een communiqué uitgegeven waarin hij ver klaart tal van sympathieverklaringen te hebben ontvangen van bakkers uit randgemeenten die vragen of zij hun broodprijs ook moeten verlagen. Aan deze bakkers is geadviseerd dit niet no deloos te doen. De rebellen verklaren de strijd tot Haarlem en Heemstede te willen localiseren. De schuld van het hele conflict wordt gegeven aan de N.V. Vermaat, die ook in de randgemeenten de prijs wil verla gen. In het communiqué wordt voorts gezegd dat alle bakkers die tot brood prijsverlaging overgaan is geadviseerd alle bezorgers en medewerkers die op provisiebasis werken in ieder geval het gemiddelde loon van de laatste vier we ken uit te betalen zodat zij in geen ge val de dupe worden van de actie. Het communiqué besluit met de ver klaring „dat de actie alle belangen van de consument dient en gericht is op het behoud en bestaan van 99 pet. der bak kersbedrijven in Nederland en hun me dewerkers". intussen verwacht men dat de brood- oorlog zich niet tot Haarlem zal kun nen beperken. Een der grootbedrijven bezorgt ook brood in de omliggende ge meenten en geeft eveneens meer ze gels. Op het ogenblik doet zich de merk waardige situatie voor dat in antwoord daarop een groot Beverwjjks bedrijf ten zuiden van het Noordzeekanaal waar ook het Haarlemse grootbedrijf opereert een lagere broodprijs bere kent dan benoorden het kanaal. Overigens zullen vandaag de bakkers uit het gebied van Beverwijk en om streken zich beraden over de vraag of men ook ten noorden van het kanaal over de hele linie de broodprijs zal ver- Twee Russische soldaten behorend tot de Russische militaire missie in Frank furt zijn gisteren op een Amerikaanse raketbasis gearresteerd en vervolgens vijf uur lang ondervraagd, waarna /,p vrijgelaten werden, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse le ger in Heidelberg aan UPI meege deeld. De twee werden in hechtenis no men, toen zij bij Mosbach in Württem- berg-Baden de plek waar een basis voor Nike-raketten wordt gebouwd aan een nauwkeurig onderzoek onderwier pen. De leden van de militaire missie mogen vrij rondreizen in West-Duits- iand, behalve op plaatsen, die als ge heim zijn geclassificeerd. De Westelij ke militaire missies in Potsdam heb ben dezelfde rechten in Oost-Duitsland. die rapport over de situatie in Haar lem heeft uitgebracht aan de Neder landse bakkerijstichting, zag de toe stand somber in. Hij denkt dat er in de komende dagen alle mogelijke nieu we ontwikkelingen zullen komen, maar hoopt, dat het conflict tot Haarlem en naaste omgeving kan blijven beperkt. De kans daarop achtte hij echter ge ring. In dat geval kan men een lang durige periode van broodconflicten overal in den lande tcgemoetzien. Van de zijde der regering zal men voorals nog wel niet ingrijpen omdat er offi cieel geen minimum broodprijs is vast gesteld. Dc Amerikaanse staalstaking die woensdag door een gerechtelijk bevel van de federale rechter Sorg aan de 500.000 stakende arbeiders althans voor korte tijd van de baan scheen te zijn, zal toch nog voortduren. Een in Pitts burgh vertoevende rechter van het fe derale hof van beroep in Philadelphia, waar de vakbond van verenigde ar beiders in de Staalindustrie onmiddel lijk daarna beroep had aangetekend, verleende nl. uitstel op Sorgs bevel tot werkhervatting dat op de door Eisenho wer aangegrepen Taft-Hartleywet steun de. (Van onze Haagse redactie) Bij de komende verhoging van de sa larissen van de hogere rijksambtenaren dient niet uitsluitend 't gemiddelde van de verhogingen in het bedrijfsleven als basis tc worden genomen. Dc collectieve arbeidscontracten hebben zelden betrek king op functionarissen van hetzelfde sa larisniveau als de genoemde ambtena ren, zo wordt gezegd in het voorlopig verslag van (le Tweede Kamer op dc begroting van Binnenlandse Zaken. Is het daarom niet juist, bij deze salaris verhoging tevens rekening te houden met de herziene inkomens van verge lijkbare functionarissen in het bedrijfs leven en de huidige inkomens van ver gelijkbare beoefenaars van vrije beroe pen? Onder het hoofd „Overheidsperso- neelsaangeiegenheden" wordt verder gevraagd naar de mening van minister Toxopeus over een eventueel college voor belangengeschillen, waarvan de vorming destijds door pater Stokman (K.V.P.) is voorgesteld. Het zou een be langrijke taak kunnen vervullen bij de verbetering van het overleg tussen rege ring en de centrales van overheidsper soneel. Is het juist, zo vraagt de Ka mer verder, dat sedert het optreden van het huidige kabinet het g.o. reeds tweemaal heeft gefaald t.w. op het punt van de aanpassing van ambtelijke in weduwen- en wezenpensioenen van de A.W.W.-we.t en op het punt van de sa- larisverhogen? De dorpelingen van Pizzolano nabij Salerno hebben gisteren hun parochie geestelijke, Don Saverio Delia Mura, die naar een grotere parochie zou ver trekken, in de kerk opgesloten en de toegangen gebarricadeerd, aldus be richt Reuter. De populaire geestelijke werd de oorzaak van een treffen tus sen politie en betogers die de wachten de auto van Don Saverio opnamen en in een schuur opsloten. De politie som meerde de demonstranten uiteen te gaan en gooide, toen dit bevel geen succes had, traangasbommen tussen de menigte, waarvan velen met hooivor ken waren gewapend. Nadat Don Saverio door het optreden van de politie was bevrijd verklaarde hij dat de betoonde aanhankelijkheid hem had doen besluiten in zijn parochie te blijven en dat hij de aartsbisschop van Salerno zou vragen de nieuwe be noeming opgedaan te maken. Koningin Juliana werd woensdag bij haar aankomst bij de r.k.- universiteit te Nijmegen begroet door de aartsbis schop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink. Rechts de rector-magnijicus, prof mr. L. G. A. Schlichting en links de burge meester van Nijmegen, mr. Ch. M. J. H. Hustinx. Op Cuba is een nieuwe samenzwering tegen de "egering van Fidel Castro on derdrukt, aldus bericht UPI. Gisteren arresteerde de premier zelf zijn vroege re medewerker majoor Hubert Matos, verdacht van liet zaaien van twee dracht in het leger en obstructie van het landhervormingsprogramma. Ma joor Matos was commandant van het militaire district Camaguey. Hij stond bekend als een gematigd en anti-com munistisch politicus. Premier Castro zei in een radiotoespraak dat Matos „een verrader" is en de chef-staf van ht Cubaar.se leger, majoor Camilo Cien- fuegos, betoogde, dat Matos „het vuur peloton" verdiende. Cienfuegos verge zelde Castro naar Camaguey. Niet de vraag, of Chessman inder tijd terecht ter dood is veroordeeld, heeft de wereld dezer dagen bezig gehouden, maar de vraag, of hij terecht ter dood kon worden ge bracht, nadat hij elf jaar de gelegen heid had gekregen zich met juri dische middelen tegen de tenuitvoer legging van de doodstraf te verzetten. Berouw over begane misdaden is in die elf jaren niet gegroeid. De mtjn ontkent de doodstraf te hebben ver diend en weigert trots gratie te vra gen. Hij wenst onschuldig te worden verklaard of anders de dood. Dege nen, die over zijn executie hadden te beslissen, zijn mede door die houding teruggeworpen op de vraag, of de veroordeling van Chessman gegrond was op wettig en overtuigend bewijs zij menen van wel. Zij menen daar mede ook, dat hun geen keus blijft dan de tenuitvoerlegging van de straf, ondanks de elf jaren uitstel. Dat uit stel, zo redeneren zij, heeft Chessman dan in ieder geval genoten en dat had hij vóór op minder intellectuele mis dadigers. die zich minder succesvol hebben kunnen verdedigen. Wat ons in deze redenering als on logisch treft, is, dat een rechtssysteem, dat scrupuleus genoeg is om een ver oordeelde toe te staan elf jaar lang voor zijn leven te vechten, niet royaal genoeg is om de tenuitvoerlegging van de straf door eenvoudig tijdsverloop te doen vervallen. Het is niet waar, dat de straf alleen,maar is opgeschort gedurende die elf jaar. In die tijd is er een andere straf tussen geschoven: elf jaar verblijf in een dodencel, met voortdurende onzekerheid over de duur van het uitstel. In ieder geval waren het jaren van geestelijke kwelling, laat het dan in dit geval ook jaren zijn geweest van intellec tuele groei. De vraag is nu, of dit systeem van scrupuleuze rechtsbede ling, dat de verdachte weliswaar het zijne meent te moeten geven, maar dat aan de gaskamer het een maal aangewezen offer niet durft te onthouden, niet ontaardt, zoals de Osservatore Romano het uitdrukt, in het hoogste onrecht. Zelfs de meest benepen opvatting van het „herstel der geschonden rechtsorde" moet ge voelig zijn voor de overweging, dat hier twee keer wordt gestraft. Bo vendien zou een ander man zijn te rechtgesteld dan die de misdaden be ging. - Het lijkt onmenselijk een daad van deze draagwijdte alleen te stellen omdat er lang geleden toe besloten was. Geen recht kan meiisen verlagen tot automaten, die hebben uit te voe ren wat vroeger misschien zin had, maar intussen zinloos is geworden. Een rechtssysteem, waarin ambtsdra gers niet de bevoegdheid hebben af te wijken van zo achterhaalde beslis singen, behoeft zelf revisie. (Van onze correspondent in Bonn) De redacteuren van encyclopedieën die over de Westduitse deelstaat Noord rijnland-Westfalen schrijven, zullen de cijfers betreffende de religie der rond 15 miljoen inwoners moeten wijzigen. Het „katholiek Rijnland", dat vaak nis ver klaring werd gebruikt voor de achter eenvolgende stembus-overwinningen der Christen-Demokraten in een land met een overwegende arbeiders-bevolking, is niet meer. Waren in 1950 de percen tages katholieken en protestanten in Noordrijnland-Westfalen nog 48.8 en 47.6 einde 1958 waren de protestanten in Noordrijnland-Westfalen met 49.5 pro cent (le katholieken (met 46.9 procent) over het hoofd gegroeid. De voornaamste oorzaak van deze verschuiving in de religieuze verhoudin gen in Noordrijnland-Wetfalen is de toe vloed van vluchtelingen uit de z.g. ,,De- mokratische Republiek", de door het Rode Leger bezette Oostzone van Duits land, waar de protestanten altijd in de meerderheid zijn geweest. Volgens een bepaalde sleutel zijn de Westduitse deel staten verplicht deze vluchtelingen op te nemen, in barakken onder te bren gen en in het arbeidsproces op te ne men. Noordrijnland-Westfalen, als rijk ste industrieland der Bondsrepubliek, is de deelstaat die naar deze opnemings sleutel voor de meeste vluchtelingen de zorg op zich moet nemen. De toevloed van Oostduitse vluchtelingen is in Noord rijnland-Westfalen daardoor het grootst. Uiteraard blijft dit niet zonder uitwer king op de verschillende aspecten van het leven in Noordrijnland-Westfalen. Zo verklaarde de „Prases" van de „Westfalische Landessynode", die de zer dagen in Bethel werd gehouden, dat het aantal protestanten, dat zich in 1958 bij enigerlei kerk aansloot, meer dan 50.000 bedroeg. Het aantal leden van Westprotestantse kerkgenootschappen in Noordrijnland-Westfalen bedraagt thans bijna 3.5 miljoen. President Eisenhower van de Verenig de Staten heeft gisteren de overplaat sing bevolen van de deskundige bij uit stek op het gebied van raketten, dr. Wernher von Braun, en diens staf van ruimtevaartdeskundigen van het Ameri kaanse leger naar het Burgerlijk na tionaal bureau voor lucht- en ruimte vaart, de National Aeronautics and Spa ce Administration, de NASA. Dit be sluit zal volgens United Press Interna tional in januari aan het Congres wor den voorgelegd als een onderdeel van een reorganisatieplan, maar de over plaatsingsprocedure begint vandaag al. Een en ander heeft de perschef van de president, James Hagerty, op het pre sidentieel buitenverblijf te Augusta meegedeeld. Op een vraag of deze overplaatsing betekent, dat het Ameri kaanse leger voortaan zieh niet meer met de ruimtevaart zal bemoeien, ant woordde Hagerty bevestigend. De over plaatsing houdt tevens in, dat de verde re ontwikkeling van alle speciale ruim tevaartuigen, zoals de Saturnus-raket, ook onder de NASA komt *e ressorteren. Het besluit van de president werd kort na diens aankomst in Augusta waar hij een lang weekeinde zal door brengen, bekendgemaakt. Vlak voor zijn vertrek uit Washington had Eisen hower een bespreking van zeventig mi nuten met de belangrijkste militaire en civiele leiders die bij de ruimtevaart zijn betrokken. Volgens Hagerty is bij deze bespreking de ontslagaanvrage van het hoofd van de afdeling ruimte vaart van het leger, generaal-majoor John B. Medaris. niet ter sprake geko men. De Amerikaanse minister van het leger, Wilbur Brucker, heeft gisteren overigens op een wetenschappelijke conferentie in het Witte Huis meege deeld dat generaal Medaris geen ont slag heeft genomen maar eigenlijk met pensioen zal gaan. Medaris zou Brucker hebben verzekerd dat zijn heengaan niets van doen heeft met zijn kritiek op het Amerikaanse ruimteprogramma. Hij was van mening het recht te heb ben na 38 jaar dienst met pensioen te kunnen gaan. In het communiqué over de over- Adverten tie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST plaatsing werd- het werk van Von Braun en diens medewerkers zeer geprezen. De overplaatsing was echter noodzake lijk, aldus het communiqué, om de in spanningen op het gebied van de ruim tevaart hoger op te voeren en om te gemoet te komen aan de zich wijzigen de behoeften van het land op dit ter rein. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, later toe nemende bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, later aan de kust mo gelijk harde wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon; 7.17-17.31. Maan: 22.23-13.11. In een zeer krachtige westelijke lucht stroming die op de Atlantische Oceaan voorkomt beweegt een vrij actieve sto ring mee naar het oosten. Zij wordt mor gen boven het westen van de Britse eilanden verwacht en kan later op de dag het weer in ons land gaan beïnvloe den, nadat aanvankelijk opklaringen zijn voorgekomen. Het weer behoudt een on bestendig karkter. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder licht bw. 14 23 17 Ypenburg zwaar bew. 12 11 11 Vlissingeii licht bew. 12 11 Eelde regen 13 10 De Bilt regenbui 11 Twente regen 11 Jr Eindhoven motregen J" Zd.-Limburg regen il Stockholm zwaar cew. 10 2 0.5 Oslo regen 12 8 6 Kopenhagen regenbui 14 10 6 Londen onbewolkt 14 10 7 Amsterdam regenbui 12 10 8 Brussel regen 12 10 9 Luxemburg regen 11 8 6 Parijs regen 14 11 10 Nice onbewolkt 22 13 0 Berlijn regen 14 9 0.5 Frankfort regen 12 8 2 München geheel bew. 13 8 0 Zürich geheel bew. 13 8 0 Wenen zwaar bew. 16 9 0 Innsbruck zwaar bew. li 6 0 Rome licht bew. 24 10 0 Madrid half bew. 19 9 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1