Zware straf voor een tipgever bij overval Optiekscholing volledig Rapport produktschap Zuivel Mgr. Jansen consacreerde de H. Geestkerk te Vlaardingen Grote belangstelling van autoriteiten en g Koningin bezoekt Nijmegen en de katholieke universiteit de rAbiy^Ij Verdachte wijst Christiaan Huygensschool beschuldiging af Pleidooi voor een gemeenschappelijke stabilisatie van E.E.G.-zuivelmarkt ALTIJD NIEUWS TREKT Procureur-generaal vordert eveneens I)e vijfl mg van San Antonio Waardevol sieraad bij Meent gevonden noodzakelijk Vrij handelsverkeer Bedrijfsfilms Kon. Shell Haagse ambtenaren naar Rottterdam Gift van koninklijk paar voor Japan Frankrijk schort invoer recht op verse melk op Contract tussen Israël en De Schelde getekend 101-jarige in Papen- dreckt Kind verongelukt bij militaire oefening Over enkele maanden eerste kiel voor Cantor-schepen Geen pascontrole meer aan Belgische grens VISMARKT NSC DONDERDAG 22 OKTOBER 1959 PAGINA 6 ENIGE OPLEIDING IN NEDERLAND In West'Duitsland „Met het gereedkomen van dit fraaie kerkgebouw is het probleem van de kerkenbouw in bet Bisdom Rolterdam weer een klein beetje verder tot de oplossing gekomen", sprak woendsdagavond de Bisschop van Rotterdam, Z.H. Exc. Mgr, M. A. Jansen tot de talrijke parochianen en genodigden, die de kerk van de H. Geest aan de Van Hogendorplaan vulden, tijdens het H. Misoffer, dat Monseig neur opdroeg na de plechtige consecratie van de kerk. „Toont dat ge deze kerk waard zijt; het is de plaats, waar dagelijks het Kruis offer op onbloedige wijze wordt vernieuwd, de Sacramenten worden toegediend en waar ge kunt bidden voor U zelf en voor anderen", zo sprak de Bisschop, waarbij hij de Pastoor en de parochie feliciteerde met de totstandkoming van het fraaie bouwwerk. Op Heyendaal 'A ««fit» IN IEDERE FRIJSKlASSÉ WINKELCENTRUM - BINNENWEQ 45 TELEf 116619 - "OTTERDAM Sl«chu met veel toebehoren Mti ArwAsritwuLtcn urocuuai i Alléén de FASTO biedt meer mogelijkheden. Alléén de FASTO geiser heeft een aparte wateraansluiting daarom kan alleen FASTO het allernieuwste vaatwastoestel brengenmm at In leuke geschenk-verpakking compleet geïnstalleerd op uw eigen of gehuurde FASTO FASTO N 1200 f. 167.50 (voor aardgas f. 186.- voor flessengas 189.50) u# FASTO en FAST©DISH R.s. Stokvis producten van ASW fabrikaat De procureur-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. J. Zaaijer heeft gisteren bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Botterdam drie jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest gerequireerd tegen de 38-jarige seheepsreparateur Gerrit V. uit Krimpen aan de IJssel, die in beroep terecht stond wegens het me- deplegen van een inbraak in een boer derij te Spijkenisse én het nltlokken van een poging tot diefstal met geweldple ging op een vrouw in de JaCoh Vrystraat te Rotterdam. De procureur-generaal meende dat de aftrek van het voorarrest slechts gegeven moest worden tot aan de dag van de uitspraak van de recht bank. De seheepsreparateur ontkende de tipgever te zijn geweest van de roof overval op de vrouw, die de avond van 13 februari jl. alleen thuis was, omdat haar jpan in het ziekenhuis lag. Maar de drie mannen, die de mislukte overval hadden gepleegd, waarvoor zij ieder drie jaar gevangenisstraf hadden gekregen, vertelden vanmorgen als ge tuigen dat zij alle gegevens voor het plan van V. hadden gekregen. De overval was op niets uitgelopen omdat de 64-jarige vrouw zich heftig had verweerd en had gegild. V. beschuldigde een 49-jarige winkelier uit Rotterdam er van de tipgever te zijn geweest. Deze werd vanmorgen als getui ge a-decharge gehoord. Toen de ver dachte aan de winkelier vragen ging stellen zei de winkelier kwaad: „Je staat te liegen dat je barst. J'J bent een schoft en de schuldige van alles". De procureur-generaal zei onder meer in zijn requisitoir dat V. de tipgever en plannenmaker achter de schermen was, een gevaarlijk en verwerpelijk mens, ge- 1 Met enige plechtigheid hééft gisteren de Christiaan Huygensschool, UTS voor fijnmechanische vakken, haar afdeling optiek officieel geopend. De opbouw van deze afdeling is nn zover voltooid, dat dp leiding van de school met enige trots hiermee voor het voetlicht durft te tre den. In Rotterdam is sinds 1956 gevestigd de enige opleiding voor opticiens in ons land, toen de school in dat jaar van Lei den naar hier is overgeplaatst. De ach terstand op het gebied van de opleiding van opticiens is nu zover achterhaald, dat een vergelijking met het buitenland zeer gunstig voor ons uitvalt. Vele gasten waren gisteren aanwe zig onder meer de directeuren van dc vakscholen in Brussel en Keulen evenals vertegenwoordigers uit de optische we reld. Namens de I.O.L., de International Optical League, was de heer F. W. R. Andrews uit Engeland aanwezig. Tijdens een lunch sprak de wethouder van onderwijs en volksontwikkeling, de heer A J. van der Vlerk. De school, die nu staat aan de Hoofdsteeg tegenover het Twaalf Provinciënhuis, zal in de toe komst moeten verdwijnen in verband met de aanleg van een verkeersplein voor de te bouwen Willemstunnel. De heer van der Vlerk kondigde aan, dat met de bouw van de scholenflat op de hoek Weena-Kruiskade binnenkort be gonnen zal worden. De Christiaan Huy gensschool zal dan daarheen worden overgeplaatst. Ook de laatste van dc vijflinK over welks geboorte wij gisteren berichtten, is woensdag overleden, zo meldde heden middag een bericht van A.F.P. Twee heren hebben gistermiddag op de hoek van de Meent en de Coolsingel j tc Rotterdam een sierspeld in etui gevon den. Zij gaven het kleinood in dc Lijn- baan aan een assistent-opzichter van de R.O.T.E.B. met het verzoek om het etui I voor hen aan een politiebureau af te le- I veren, daar zij hiervoor zelf geen tijd had den. De recherche van het hoofdbureau van politie, telefonisch te bereiken onder nummer 114000 zoekt nu de eigenaar van dit sieraad. Het is een ongeveer 50 jaar oude speld met een ingezette briljant. In het etui staat de naam van een Rot- I terdamse juwelier. De commissie internationale organise - tie van het Produktschap Zuivel heeft "en rapport ontworpen over het gemeen schappelijk zuivelbeleid in de landen van de E.E.G. Geconcludeerd wordt dat, ge zien de te verwachten vergroting van het aanbod in bet EEG -gebied. het van Voor de derde achtereenvolgende maai sedert 1955 stelt de Koninklijke Nederland- sche Petroleum Mij. zijn aandeelhouders in de gelegenheid de nieuwste Shell films te zien over de opsporing, winning, ver werking verkoop en research in de olie- industrie Dezër dagen werd in Amster dam de eerste voorstelling gegeven van een ser.e van 12. waarvoor aandeelhou der.- gro'c belangstelling hadden Niet minder dan 1200 toeschouwers waren aan wezig De voorstellingen worden gegeven in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam Utrecht Eindhoven en Groningen lp to poi worden dit jaar 12.000 kijkers ver wacht belang is om, over le gaan tot een, onder ling vrij handelsverkeer voor alle melk en zuivelprodukten en tot een gemeen schappelijke stabilisatie van de zuivel- markt. Om dit te bereiken worden een aantal middelen aanbevolen, zoals het instellen van minimuminvoerpri.izen voor melk en zuivelprodukten uit derde landen, premiering van de uitvoer naar derde landen, een uniforme bodemprijs voor 'een of meer zuivelprodukten en de vor ming van een gemeenschappelijk fonds tot financiering van de genoemde stabi lisatiemaatregelen. Vorzover de land bouwers, de verwerkende industrie en de handel nog geen inkomen zouden ont vangen overeenkomstig de maatschap pelijke waarde der aangewende produk- tiefaetoren, dient het verschil uit alge mene middelen te worden bijgepast, dan wel tot heroriëntering van-de aanwen ding der produktiefactoren te worden overgegaan. Voor consumptiemelk zou bij dit alles een uitzonderingspositie gescha pen kunnen worden, Het rapport stond woensdagmorgen op de agenda van de vergadering van het produktschap. Het werd echter weer van de agenda afgevoerd toen een aantal le den bekenden dat zij de inhoud van het lijvige stuk nog niet hadden kunnen ver werken. De zaak wordt nu over veertien dagen opnieuw in behandeling genomen. vaarlijk omdat hij anderen tot misdaad aanzet en verwerpelijk omdat hij anderen voor zijn wandaden laat opdraaien. De verdediger mr. B. E. F. 't Hart zei in zijn pleidooi onder meer dat een van de overvallers mogelijk uit roncune te genover V. bezwarende verklaringen had afgelegd. Hij meende dat cr wel een wet tig bewijs was geleverd, maar dat er geen overtuigend bewijs was. Hij vroeg vrij spraak voor de uitlokking. Het hof zal op vrijdag 30 oktober a.s. arrest wijzen. Zijn de berichten juist dat een groot aantal ambtenaren van de gemeente 's-Gravenhage binnen afzienbare tijd te Rotterdam te werk zullen worden ge steld? zo vraagt de heer L. van der Wei de, protestants-christelijk raadslid aan het college van burgemeester en wethou ders van 's-Gravenhage. De heer Van der Weide vraagt verder onder meer of er in eigen gemeente voor deze ambtenaren geen voldoende emplooi is, om de tewerk stelling in Rotterdam vrijwillig zal gaan, of er voor deze ingrijpende maatregel, de rechtspositie van de ambtenaar be treffende geen overleg nodig is en ten slotte om volledige inlichtingen aan de raad. De koningin en de prins der Neder landen heben een bedrag overgemaakt op de speciale girorekening van het Ne- derlandsche Roode Kruis bestemd voor de slachtoffers van de stormramp in Ja pan. aldus deelt de Rijksvoorlichtings dienst mede. Frankrijk heeft het invoerrecht op verse melk, bedragende 13% procent, opge schort. Bij het ministerie van Landbouw en Visserij in Den Haag is hierover gister morgen telefonisch bericht binnengeko men, zo werd in de vanmorgen gehouden vergadering van het produktschap zuivel meegedeeld. Tussen Israël rn de Nederlandse scheepvaartmaatschappij ,.De Schelde" te Vlissinjten is het contract getekend voor de oprichting van een «erf voor scheepsbouw en scheepsherstelwerk- zaamheden in Haifa. Het contract voorziet in actieve sa menwerking gedurende een periode an twaalf jaar gedurende «elke tijd Ne derlandse ingenieurs, administrateurs en technici zullen deelnemen in de di rectie van de onderneming die een be ginkapitaal heeft van meer dan twintig miljoen dollar. Dit heeft de woordvoer der van de Israëlische ambassade in Den Haag meegedeeld. Gisteren is de oudste inwoonster van Papendrccht, mevrouw Ingetje van der Linden-Bakker, 101 jaar geworden. Van feest was echter geen sprake, want de ja rige is ernstig zièk. Zij heeft drie maan den geleden haar been gebroken en van dat moment af is haar gezondheidstoe stand voortdurend achteruitgegaan. De legeroefening „Grote Pier" heeft gisteren omstreeks half twaalf in Friesland een slachtoffer geëist. De 5- jarige Jan de Vries te Suameer raakte bekneld tussen een slippende jeep en een ander voertuig, waardoor het jongetje op slag werd gedood. De Amerikaanse hoteleigenaar Cantor, die van plan is met twee superpassa giersschepen van elk 90.000 ton een soort veeroienst te gaan onderhonden tussen de Verenigde Staten en West-Europa, heeft te New York op een. diner-bijeen komst van de Maritime Associates me degedeeld, dat binnen enkele maanden de kiel, van deze schepen zal worden ge legd. Zijn maatschappij heeft met de Deutsche Werft te Hamburg „basis-con tracten" gesloten, waaronder het eerste schip in 36 maanden gal worden voltooid en het tweede 12 d IS maanden later ge reed zal komen. Zoals bekend zal de overtocht aan boord van de schepen van Cantor 50 dol lar kosten, waarvoor iedere passagier een eigen hut krijgt met een eigen toilet, luchtverversing en televisie. Voedsel is echter niet in de prijs begrepen. Cantor ziet enorme handelsmogelijkheden in de aanwezigheid van de 6.000 passagiers, die elk schip kan vervoeren. De schepen zullen als Europees eind punt de Belgische stad Zeebrugge heb ben. Hun Amerikaanse haven zal waar schijnlijk Boston zijn. Volgens de plan nen zal de reis over de Atlantische Oce aan vier dagen duren. Minister Luns zal donderdag deelnemen aan de bijeenkomst van het ministerseo- mité van de Benelux, welke te Brussel wordt gehouden. Er zal daar gesproken worden over land bouwvraagstukken, onder andere over de kwestie van de gecondenseerde melk, en de paspoortkwestie. Dit laatste probleem gaat over het verleggen van de personen controle naar de buitengrenzen van de Benelux. Om vier uur waren de consecratie plechtigheden begonnen, die na een korte onderbreking om zes uur werden voortgezet. Tijdens de plechtigheden vulde zich langzamerhand het kerkge bouw. De aanwezigen konden op het ruime priesterkoor de handelingen vol gen, o.a. de zalving van het altaar en het inmetselen van de relieken van de H.H. Martelaren van Gorcum en St.- Bonifacius. Rond en op het priesterkoor waren fraaie planten en bloemstukken ge plaatst, die in de prachtige herfstkleu ren een smaakvolle versiering vorm den van .'het stijlvolle kerkgebouw. Bij de pontificale hoogmis, die mgr. Jansen na afloop der kerkconcecratie- ROTTERDAM, 22 okt. 1959. Heden kwamen aan de visafslag alhier 6 motorkustvaartuigen en werden van IJmuiden en elders 200 kisten zeevis en 420 kg levende paling en spiering aangevoerd De prijzen wa ren: tong gr. f 44,25, tong middel f 3,353,60, tong klein f 3,153,20, tong slips f 2,702.85, tarbot gr f 2,853,00, tarbot middel f 1,701,80, tarbot klein f 1,201,45, griet f 1,101,40 per kg.; schol middel f 5759, schol klein f 3841, schar f 2124, zeebot f 14—17, kabeljauw gr. t 6870, kabeljauw m f 3752, kabeljauw kl f 3037 per kist. Zeebanen m f 4447, zee hanen kl. f 1525, wijting I 2227, haring verse f 30—32, pieterman f 5158 per kist,. Spiering f 0.90—1.05. lev. paling dik f 5.605,70 per kg plechtigheden opdroeg, werd hij geas sisteerd door de deken van Schiedam, de hoogeerwaarde heer R. J. Reynen, als presbyter-assistens; rector A. W. de Greef uit Sassenheim en kapelaan N. v. d. Akker als troondiakens; de zeer- eerwaarde heren pastoors H. A. A. Rouw en L. J. A. Boomgaard, als resp. diaken en sub-diaken. De lagere func ties werden vervuld door kapelaan J. Hoogenboom en de eerwaarde heer R. Franken. Ceremoniarii waren de se cretaris van het bisdom, de zeereer- waarde heer E. F. Guljé en kapelan R. Ku.ypers. Het zangkoor onder leiding van de heer N. Corver, verzorgde op uitste kende wijze de wisselende gezangen van de H. Mis, terwijl de vaste gezan gen afwisselend met het volk werden gezongen. Na de pontificale h. mis, ter wijl de bisschop zegenend rondging, zong het koor Haec Dies van Giezen. De pontificale hoogmis werd bijge woond o.m. door burgemeester mr. J. Heusdens en wethouder en mevr. Van Minnen; de architect en de aannemer van de nieuwe kerk; de r.-k. raadsle den, ds. Van den Bosch, wijkpredikant van de Ned. Herv. Kerk en vertegen woordigers van verschillende r.-k. or ganisaties. Na afloop van de plechtigheden maakten velen van de gelegenheid ge bruik, om pastoor L. Sluys en zijn kerkbestuur geluk te wensen met deze blijde en voor de gehele katholieke ge meenschap belangrijke dag. De plechtigheden in de voorhal naast mgr. Jansen pastoor Rouw. Op de achtergrond pastoor Sluys van de H. Geestparochie. Nijmegen is gisteren in feest en vlag gen, nu de Koningin een officieel bezoek brengt aan de Keizer Karelstad en de katholieke universiteit. Omstreeks kwart voor tien werd Hare Majesteit aan de noordelijke oprit van de Waalbrug be groet door dc commissaris der Koningin in Gelderland, mr. 11. W. Bloemers en de burgemeester van Nijmegen, mr. Ch. Hus- tinx. Dc Koningin was gekleed in ccn paars tweed mantelkostuum met daarbij pas send toque. In haar gevolg bevonden zich jonkvrouwc C. E. B. Röell, hofdame, W. A. van den Wall Bake, kamerheer in bui-' tengewone dienst en mr. J. van der Hoe ven, particulier secretaris. Na de begroeting werden de hoofdcom missaris van Nijmegen, mr. F. Prick en de chef van het kabinet van de commissa ris der Koningin,, mr. J. M. de Graaf, aan Hare Majesteit voorgesteld. I Langs de versierde straten en singels stonden schoolkinderen, zwaaiend met vlaggen, toen de stoet zich via het Traja- nusplein naar het Stadhuis begaf, dat met bloemen rijk was opgesierd. De in schilderachtige uniformen gesto ken jongensband van de Petrus Canisius- school stond hier opgesteld, terwijl aan de overzijde was plaats gemaakt voor in validen en oorlogsslachtoffers. In de hoge schepenhal, waarin de kroonluchters brandden, bood het vierja rige dochterje Monique van de Nijmeeg se wethouder A. van der Borg, bloemen aan Hare Majesteit aan. Hierna werden wethouders en raadsleden, vertegenwoor digers uit culturele, sociale en weten schappelijke kringen en een vijftiental werknemers bij grote industriële bedrij ven uit de stad aan de Koningin voor gesteld. De burgemeester hield daarna in de schepenhal een korte begroetingstoe spraak. waarin hij er aan herinnerde, dat de Koningin in 1945 naar Nijmegen kwam en in de half vernielde binnenstad op het bordes van het Waaggebouw een aubade aanhoorde van de schooljeugd. Vijf jaar later, in 1950, toen de stad na de puinrui- ming een beter aanzien had gekregen, kwam Koningin Juliana opnieuw naar Nijmegen, ditmaal in gezelschap van Prins Bernhard. Zij werden toen even geestdriftig ontvangen. De burgemeester herinnerde vervolgens aan de geschiedenis van Mariken van Nieumeghen en bood H. M. een klem exemplaar aan van hel beeld, dat de jon ge beeldhouwster Vera Tummers-van Hasselt van haar in brons heeft vervaar digd. Prof. dr. L. J. Rogier gaf hierna oen korte verhandeling over Oranje en Gel derland, inzonderheid Nijmegen. Na op de Grote Markt een aubarlr. ;r- organseerd door de plaatselijke oranje verenigingen en uitgevoerd door honder den schoolkinderen aangehoord te heb ben. maakte de Koningin een autotocht door oud-Nijmegen. Omstreeks elf uur vertrok de stoet ver volgens naar W Smit en Co's transforma- toronfabriek N.V. aan de Groenestraat Hl륮werden ëe ri i i'v f- »r r V O'' en leden van de raad van commissarissen aan de Koningin voorgesteld. In de grote ontvangstzaal waren de naaste medewer kers van de directie, de ondernemings raad, alle gepensioneerden van de N.V. en alle leden van het personeel, die een koninklijke onderscheiding hebben ont vangen, samengekomen. Na het welkomst woord van de heer A. Rutgers van der Loeff gaf ir. Otto, een beschouwing over de ontwikkeling van het bedrijf, dat da teert van 1913. De Koningin bezichtigde vervolgens de ovenfabriek en de afdeling elektrisch lassen. Tijdens de rondgang bo den vier Hongaren, die in de fabriek werkzaam zijn, bloemen aan als dank voor de Nederlandse gastvrijheid. Aan het eind van het bezoek werd door de directie aan de Koningin een in deze fabriek vervaardigde kleine elektrische pottenbakkersoven vöor amateur-kera misten. bestemd voor prinses Margriet, I aangeboden. Een half uur later dan verwacht werd, vertrok de stoet door de nieuwe boven stad weer naar het stadhuis. In de Trè- veszaal, waar in 1678 de vrede van Nij megen werd gesloten, werd met de plaat selijke overheid de lunch gebruikt. Tegen halfvler In dc namiddag reden de koninklijke wagens de oprijlaan binnen van het landgoed Heyendaal, waar de medische faculteit van de r.-k. universi teit is gevestigd. Onder het bordes van het oude landhuis wachtte de aartsbis schop van Utrecht, mgr. Alfrink, voorzit ter van het bestuur der St.-Radboudstich- ting, in aanwezigheid van de rector mag nificus, prof. L. G. Schlichting, de komst van de Koningin af. Nadat verscheidene personeo, leden van de Stichting, curatoren en afgevaar digden van de academische senaat en stu- dentep aan de Koningin waren voorge steld cn mejuffrouw Veronica Terlingen aan de vorstin een boeket bloemen had aangeboden, betrad het gezelschap de be stuurskamer, waar mgr. Alfrink een wel komstwoord uitsprak en de rector magni- ficus een uiteenzetting gaf over de uni versiteit en haar toekomst aan de hand van een vergrote luchtfoto. Hierna verliet Koningin Juliana Huize Heyendaal en begaf zich naar het pre klinisch instituut, waar zij werd opge wacht door prof. dr. E. J. Ariëns, voorzit ter van de medische faculteit, en drs. J. J. M. de Leeuw, economisch directeur van het St.-Radboudziekenhuis. De Koningin bezichtigde enkele laboratoria ril woonde ren college van prof. dr. A. G. M. van Melsen gedeeltelijk bij. Tussen een haag van leerlingverpleeg sters begaf de vorstin zich vervolgens naar de recreatiezaal van het verpleeg stershuis, waar Zij met enige zusters de thee gebruikte. Teruggekeerd in het hoofdgebouw voerde de landsvrouwe een gesprek met een groot aantal studenten. Na afloop hiervan overhandigde de rec tor magnificös aan Koningin Juliana een fotoboek over de universiteit en verzocht h'yir rlonrnn het gastenboek der universi teit te tekenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6