Beroepswerk kan het meisje bevrijden van drempelvrees Eigen taak in arbeidsbestel Werk van bezigheidstherapeut luxe geen Khroesjtsjev enkele dagen met „vakantie'' in Roemenië DAGPUZZLE DRAADLOOS CONTACT Kunstkunsten en kunstjes 1 m IH H m m L Alfredo Examens Studiedag te Amsterdam Verrassing voor het Westen AKKERTJES V B MAANDAG 26 OKTOBER 1959 PAGINA 2 Studiedagen Vrouwelijk Jeugdwerk Milde straffen voor belediging Joods gezin Olieconferentie in Djedda Streven tiaar groter voordeel voor de Arabische landen Bredase restaurateur gemolesteerd Grafmonument voor Otto van Rees met Akkertjes zijn „nare dagen"' geen nare dagen meer flitsen uw klachten weg Eurovisie-reportages voetbal Kunstrijden op de schaats Concours hippique Wenen Vanavond Scandinavische plannen voor commerciële televisie IntimiteitgezelligheidGOUDA kaarsen De avonturen van Kuifje en Bobbie door HERGE 6 Wij kijken naar Curumhu duifje/ fef kudden we we/ kunnen denk Bewuuk ze goed, de po/itie er is. Kolonel Ji/rtcncz v&rr nel- rc&cr/ngs- AcJp/fe/rt Ie Goff JeKo - /one/'//k hek twee fnoor- dennurs uun boord.'m/t overnemen Zijn ze dut /...Heb ik meergezien Goede bekenden vun de po//tie!Reeds Junggezocht. (Van een verslaggeefster) .Daarop plaatste God de Heer de mens in de tuin van Eden om die te bewerken en te bewaken". Deze tekst uit het boek Genesis stond als motto op het program van de nationale studieda gen. die het katholiek vrouwelijk jeugd werk het afgelopen weekeinde op huize Bergen te Y'ught heeft gehouden. De diepe zin van dit bijbelwoord werd aan de ruim honderd aanwezigen dio cesaan en nationaal kader van de ver schillende bewegingen van katholieke vrouwelijke jeugdpas volledig duide lijk tijdens de boeiende uiteenzetting van prof. J. A. M. Weterman op zon dagmorgen, die naar die andere over bekende tekst verwees: ,,En God schiep de mens als zijn beeld; man en vrouw schiep Hij hen". Man en vrouw kregen de taak om de aarde te onderwerpen en over de schep ping te heersen, niet de man alleen. De menselijke opdracht om de wereld te humaniseren en het profane te heili gen, kan niet goed worden vervuld wan neer de vrouw hier buiten gehouden wordt, en „Kinder, Kleider, Küche, Kir- che" als haar uitsluitende domein krijgt toegewezen. Hiermee gaf prof. Weterman vanuit het woord Gods een afronding aan de gedachten die gedu rende het gehele weekeinde al samen- denkend ontwikkeld waren. Want het werk van het meisje kon men natuur lijk niet los maken uit een veel groter verband; de plaats van de vrouw in de hedendaagse maatschappij. Hierop zal ook het congres over de beroepsarbeid van het meisje, dat de wereldfederatie van katholieke vrouwe lijke jeugd rond Pasen 1960 in Rome zal houden, zich moeten bezinnen. In de afgelopen dagen is hiervoor in Vught een flink stuk voorwerk verricht en een positieve bijdrage geleverd. Een uiterst stimulerend begin van dit studieweekeninde was, op vrijdag avond, de inleiding van de schrijfster Hella Haasse, die een verruimende vi sie gaf op „vrouw zijn in deze tijd". Als kern zag zij: de noodzaak voor de vrouw om als mens, als persoon in de wereld te staan. Ze moet de kans kra gen en grijpen om al haar menselijke mogelijkheden te ontplooien, om crea tief te zijn. De vrouw heeft Immers juist de ga ve om zich telkens aan te passen en om te schakelen, en zij zal zich niet zo gauw in specialisaties en eenzijdighe den verliezen. De opvoeding moet daar om voor het meisje ruimte openen en haar bevrijden van drempelvrees. Zeer positieve geluiden werden ook de tweede dag gehoord, toen meer con creet het werk van het meisje aan de orde kwam. Pater drs. W. Stoop O.F.M., directeur van het Mgr. Hoogveldinsti tuut, sprak over de wijze waarop meis jes in verschillende arbeidssituaties haar werk ervaren en welke invloed dit op haar ontwikkeling kan hebben. Mej. C. Scaf, psych. dra., medewerk ster van het Hoogveldinsjituut, vulde zijn betoog uitstekend aan dpor paeda- gogische beschouwingen er aan te ver binden. Naast gevaren, vooral wanneer het meisje te jong de arbeidswereld in treedt, liggen er in haar werk zeker ook belangrijke kansen tot uitgroei naar volwassenheid: haar gezichts veld wordt verruimd, zij kan zelf standiger worden, zij leert verant woordelijkheid dragen, zij wordt ao tief lid van de gemeenschap en zij krijgt meer begrip voor het arbeids leven, wat haar in een eventueel la ter huwelijk van pas kan komen. Levendig forumgesprek Als levende illustratie van deze in leidingen was er 's morgens een forum gesprek geweest met een achttal wer kende meisjes van rond de twintig, die met grote onbevangenheid over hun werk op kantoor, in een atelier, op de boerderij, voor de klas, in de huishou ding en als maatschappelijk werkster vertelden. Hun soms zeer rake opmer kingen over de baas, de collega's en het werk zelf maakten dat de aanwezi gen toch wel een beeld kregen van de verschillende werksituaties en hoe meisjes die kunnen beleven. Bi1 een gedeelte van de algemene discussie 's avonds was ook mgr. W. Bekkers, bisschop-coadjutor van Den Bosch, aanwezig, die hiermee van de belangstelling van het hele Nederland se episcopaat getuigde. Ja en nee Prof. Weterman begon met twee be kende beelden van werkende vrouwen op te roepen: enerzijds vrouwen en meisjes in de jonge staat Israël, die voor geen enkele vorm van arbeid te rugschrikken. zelfs wapens hanteren als het moet, en anderzijds de vrouwen aan het werk in een Sovjet-staat.- Op het ene beeld zeggen wij: ja, op het andere; nee. Hier zit meer achter dan sympathie voor het pionierswerk in Israël en af wijzing van het Sovjet-systeem. Het hangt samen met de betekenis die er aan de arbeid wordt gehecht. De ar beid kan de mens tot slaaf maken, wanneer hij niet uitstijgt boven het „alleen-maar-nuttige". Maar in de joods- christelijke visie is arbeid veel meer: hij leidt tot zelfwording van mens en mensheid. Natuurlijk is arbeid alleen niet het enige. Ook het contemplatieve, de stil te, het zwijgen moet zijn plaats heb ben. Maar het is niet juist om dit al leen aan de vrouw toe te wijzen. Ze moet. als vrouw, in het arbeidsbestel intreden. Daarin heeft ze dan een ei gen taak. Het tijdens deze dagen besprokene zal voor belangstellenden toegankelijk zijn doordat een van de komende num mers van Dux begin I960 eraan zal worden gewijd. De rechtbank van Frankfurt heeft zaterdag uitspraak gedaan in het pro ces, dat het Joodse gezin van Karl Sumf uit Köppern, bij Frankfurt, te gen een aantal inwoners van deze plaats aanhangig had gemaakt, aldus bericht AFP. Het gezin, dat vóór de oorlog naar Israël was uitgeweken, kwam in 1956 naar West-Duitsland terug, waar het te Köppern een café opende. Vrij wel onmiddellijk stond het gezin bloot aan vijandigheid van de bevolking, die zich uitte in beledigingen en huisvrede breuk. Dit werd Zo erg dat het gezm het café moest verkopen en nu te Frankfurt de gelegenheid afwacht om naar de V.S. te emigreren. De rechtbank gaf als haar oordeel te kennen, dat de beledigingen met een anti-semitisch karakter droegen, maar een gevolg waren van de traditionele vijandschap tegen elke „vreemdeling De meeste getuigen hadden verklaard zich niets te herinneren. De zwaarste straf kreeg een recidivist, die tot vier maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld. Vier beklaagden werden vry gesproken. De politie heeft twee inwoners van Breda aangehouden, die naar thans be kend is geworden de restaurateur van „Princeville" te Breda, de heer Cou- mans, in zijn kantoor hebben gemoles teerd. Hun aanval was een represaille maatregel op het door de restaurateur geweigerde ontslag van een werkster die bjj „Princeville" in dienst was. De werkster, nog kort met een van de aan gehouden mannen getrouwd, wenste plotseling te vertrekken omdat zij vond dat de fiscus te veel van haar bijver dienste opeiste. De heer Coumans wilde haar niet meteen uitbetalen, omdat hij de normale opzegtermijn in acht geno men wenste te zien. Nadat de werk ster thuis het verhaal had verteld, kwa men haar man en haar vader naar „Princeville" om de heer Coumans te „spreken". De echtgenoot sloeg de res taurateur met een eind hout op het hoofd en zijn schoonvader hield het per soneel met een getrokken mes in be dwang. Nadat het tweetal naar buiten was gewerkt, gooide het nog diverse flessen wijn kapot. De politie heeft de beide woestelingen verhoord en daarna voorlopig naar huis gestuurd. 's-GRAVENHAGE, 24 oktober. Geslaagd voor het 3e deel notarieel exa men: J. W. Bos (Boxtel), J. J. M. van den Bosch (Utrecht), mr. F. J. Brons (Hilversum), G. M. Th. de Cock (Waal wijk) C E Francken (St.-Jansteen), Ch J. dén Hartog (Tilburg). A. M. Ja- cobse (Alkmaar), S. Ph. A. Jungerius (Utrecht), mr. H. P. J. M. Koopmans (Mill - N.Br.), J. M. Kuhlmann (Utrecht). M. J. Kuppers (Alkmaar), Th F J. C van Lotringen (Utrecht), mr. J. J. van Luyk (Rotterdam), mr. J M A van Oppen (Maastricht), G. W. F. M. Simonis (Ede-Gld.), C. Smeets (Sittard), C. J. Snels (Aalst- N.Br.), H. J. C. M. Stokkermans (Hel- voirt, R. L. M. Verhagen (A'dam), J. H. W. Versteeg (Heerlen), W. de Vis ser (Katwijk aan Zee), Th. H. J. J. M. Wachters (Aalst - N.Br.), P. J. de Wit (Rotterdam), mej. mr. E. J. Wy- nands (Hoogkarspel). Zaterdag 3 1 oktober a.s. zal op het R.K. kerkhof te Bilthoven 's namiddags drie uur op het graf van de kunstschil der Otto van Rees een sobere herden king plaats vinden. Hierbij zal het kleine monument wor den onthuld, dat door de giften van de leden van het Utrechts genootschap „Kunstliefde", waarvan Otto van Rees deel uitmaakte, en van zijn vrienden tot stand is gekomen. De voorzitter. Jan Engelman, zal een korte rede uitspre ken. Advertentie NIJMEGEN, 24 okt. klassieken: pater J. P. (Nijmegen), cum laude. Doctoraal Hoogma S. J. Er was zeer veel belangstelling voor de studiedag die de Commissie Overleg Bezigheidstherapie zaterdag belegd had in het Tropeninstituut in Amsterdam. Als onderwerp van studie had men „Doelstelling en begrenzing van bezig heidstherapie ten opzichte van arbeids- therapie" genomen. Voor een zaal vol bezigheidstherapeuten gaven vier spre kers hun mening over het onderwerp. Als eerste sprak dr. K. van de Loo, lec tor aan de universiteit van Nijmeten. Hjj betrok in zijn voordracht een derde element, het spel, en zag de bezigheid als een mengvorm van spel en arbeid. In het bezig-zyn ligt wel het zinvolle, maar niet de dienstbaarheid van de ar beid besloten. Bezig-zijn heeft niets te maken met de „struggle for life". Met het spel heeft de bezigheid gemeen, dat ze leidt tot een zich onderscheiden van de anderen. Waar echter het spel tot ont- werkelijking leidt, vormt de bezigheid, noch aan de regels van de arbeid, noch die noch aan de regels van de arbeid, noch aan die van het spel is gebonden, het middel tot verwerkelijking. De echte bezigheid komt tegemoet aan het meest wezenlijke van de mens; zijn vrijheid. Het was intussen de aanwezigen wel KRUISWOORDRAADSEL Vandaag is een conferentie van Ara bische oliedeskundigen te Djedda in Saoed Arabië begonnen, waaraan een vijftigtal deskundigen uit de 10 lid-sta- ten van de Arabische Liga zuilen deel nemen, alsmede afgevaardigden van de olielanden aan de Perzische Golf Koe weit, Qatar en Bahrein. Tot de belang rijkste punten van bespreking behoren het leggen van de laatste hand aan een verdrag tussen Arabische landen over de aanleg van een Arabische buisleiding en de voltooiing van een plan voor de vor ming van een Arabische vloot van tank schepen. De conferentie te Djedda zal voort gaan met het bestuderen van het „ideale" contract tussen oliemaatschappij en olie producerend land. Dit ideale contract moet voorzien in een gewijzigde winst verdeling in het voordeel der olielanden. De oliedeskundigen zullen, zo werd van de zijde van de Arabische Liga medege deeld, rekening houden met het feit, dat Algerije thans een olieproducent is en met de oliemogelijkheden van Lybië. Vermoedelijk zullen deze factoren een extra prikkel betekenen voor een „stout moediger oliepolitiek, die streeft naar grotere voordelen." Premier Khroesjtsjev van de Sovjet- Unie heeft enkele dagen vakantie ge houden in Roemenië. De Sovjet-leider is gisteren in Moskou teruggekeerd, na van 19 oktober af Roemenië te hebben bezocht. Het nieuws is voor het Westen als een verrassing gekomen. Het wordt volgens United Press International niet onwaarschijnlijk geacht, dat Khroesj- tsjevs bezoek aan Roemenië de inlei ding is van een nieuwe „verzoening" tussen het Sovjet-blok en Joegoslavië. In Westelijke diplomatieke kringen te Moskou houdt men er ook rekening mee, dat de besprekingen van de Rus sische premier met de Roemeense lei ders de inleiding vormen van een serie conferenties met Oosteuropese staats lieden ter voorbereiding van het bezoek aan Frankrijk en mogelijk de topconfe rentie. Tot het bezoek aan Roemenie was waarschijnlijk besloten voordat de Franse regering haar opzienbarende communiqué, waarin zij gewag maakte van haar wens de topconferentie tot het voorjaar uit te stellen, publiceerde. De laatste anderhalf jaar heeft Khroesj tsjev bezoeken gebracht aan bijna alle landen van het Sovjet-blok en diina. De Roemeense radio heeft bekend gemaakt, dat Khroesjtsjev verscheidene steden in Roemenië heeft bezocht, ver gezeld door de eerste secretaris van de Roemeense communistische party, Ge- orghe Gheorgiu-Dej, de Roemeense premier, Chivoe Stoca, en de Roemeen se president, Ion Georghe Maurer. Ra dio Boekarest deelde tevens mee dat de Russische premier de eregast was aan een diner dat zaterdagavond door het centrale comité van de Roemeense communistische party werd gegeven. Alle leden van het centrale comité, het politiek bureau, de regering en het presidium van de Roemeense Nationa le Vergadering woonden het diner by. Khroesjtsjev en Gheorgiu-Dej hielden toespraken en hadden later vriend- schappeiyke besprekingen. De radio vermeldde geen bijzonderheden over de twee redevoeringen en over de be sprekingen. Volgens radio Moskou heeft Khroesj tsjev vanuit zyn vliegtuig de volgende boodschap naar Ghergiu-Dej Stoica en Maurer gestuurd: „Ik geef uiting aan mijn grote dankbaarheid voor het centrale comité van de Roemeense ar beiderspartij, de raad van ministers en het presidium van de grote Nationale Vergadering en u persoonlijk, dierbare vrienden, voor de vriendelijke uitnodi ging uw opmerkelijk land te bezoeken om er een korte vakantie door te bren gen. Ik ben diep bewogen door de bui tengewone zorg waarmee u mij om ringd hebt teneinde opmerkelijke om standigheden voor myn vakantie te scheppen. Ik ben bijzonder blij met de ontmoetingen met u, dierbare vrienden, gedurende welke wij vriendschappelijke en kameraadschappelijke besprekingen hadden. Veel dank voor de hartelijke verwelkoming en broederiyke gastvrij heid. Ik wens u, uit de grond van mijn hart, goede gezondheid. Ik wens het Roemeense volk welvaart en nieuwe en grote successen in de bouw van het socialisme toe". duideiyk geworden, dat de grens tussen bezigheids- en arbeidstherapie niet ge makkelijk te trekken valt. Mej. Dra. N. Schokking, hoofd van de afdeling Soci ale Zorg van het Nederlandsche Roode Kruis, gaf een uiteenzetting van net werk van de bezigheidstherapeute, die zy met „welfare-werkster" aanduidde. De „Welfare" stelt haar gaven in dienst van allen die aan bed, huis of inrichting gebonden zijn. Bij degene die de onge wone bezigheid van het zlek-zijn ver richt, moet zy dat wat gezond gebleven is naar voren halen, en het nietver- plichte met hem meebeleven. Zij moet de mogeiykheden zien te vinden, waar door de patiënt, ongeacht de aard van zijn ziekte, prettig bezig kan zijn. De be zigheidstherapie begint op het diepte punt van de ziekte, en leidt naar de ar beidstherapie. Het omgekeerde Kan ech ter ook het geval zyn. Wanneer een zie ke niet meer beter kan worden, moet hem tot het laatst de mogeiykheid gebo den worden, een gevoel van vreugde en vrijheidsbeleving te putten uit zijn bezig heid, hoe gering in waarde die soms in de ogen van een gezond mens ook mag schijnen. In het leven van de patiënt be staan meestal de arbeidstherapie en de bezigheidstherapie naast elkaar. Voor ieder die gebonden is, bijvoorbeeld aan het oefenschema van de arbeidsthera- peut, zal daarnaast het prettig bezig- zün de mogelijkheid verschaffen, zich een vry en creatief mens te voelen. De inleiding van mej. Schokking was een bewogen pleidooi voor het werk van de bezigheidstherapeut, dat niet als een luxe mag worden beschouwd. Dr. Venema, geneesheer-directeur van het revalida- tie-centrum Overijssel in Enschede, wenste in de practijk de grens nog het scherpst te stellen. De discipline van de arbeidstherapie, die in de eerste plaats gericht moet zyn op het weer aanKunnen van de lasten en het tempo straks, wan neer de patiënt terugkeert in de maat schappij, dient een heilzame afwisseling te vinden in de vrijheid van het onge dwongen bezig-zyn. De heer E. Leffe- laar tenslotte, directeur van het Neder lands Opleidingsinstituut voor Arbeids therapie in Amsterdam, gaf een uiteen zetting van de opleiding aan zijn insti tuut. Hij legde ook nadruk op het feit, dat de patiënt niet alleen weer geschikt dient te worden gemaakt om een oeroep uit te oefenen, maar dat hem in vele gevallen ook moet worden geleerd, boe zichzelf te helpen bij het verrichten van de gewone dagelijkse werkzaamheden, zoals die b.v. thuis moeten worden ge daan. Ook uit zijn inleiding sprak het besef, dat het terrein van de arbeids- therapeut en dat van de bezigheidsthe rapeut elkaar voor een groot deel over lappen, en hij zag dan ook de meest heil zame resultaten voor de patiënt ln een grondige samenwerking tussen „a" en „b". Er was in de hal een aardige tentoon stelling ingericht van werk dat door pa tiënten gemaakt is. Het tentoonstellink je gaf een zeer bemoedigende indruk van de resultaten die door deze „werkers van de hoop" (er werken op het ogen blik in Nederland 185 beroepskrachten en 3000 vrijwilligers) met de patiënten, die wat „bezig-zyn" betreft aan hun zor gen zijn toevertrouwd, worden behaald. De TV-kykers werden zaterdagavond door toedoen van de KRO rechtstreeks verbonden met Wenen, waar ergens een show getiteld „Heuteabend Peter Fran- kenfeld" werd opgevoerd. Deze Peter Frankenfeld nu is een byzonder handige en welbespraakte knaap, die zyn pro gramma bij voorkeur afstemt op de me dewerking van het publiek. Hij laat de dames en heren allerlei merkwaardige en op de lachspieren werkende karwei tjes opknappen, maar het moet gezegd, dat hij hen voor hun aandeel in het pro gramma dan ook vorstelijk beloont. Gro te hilariteit zullen vooral de twee heren hebben verwekt, die door de energieke Peter per fiaker de stad werden inge stuurd, om ergens in een restaurant een dame een bosje bloemen aan te bieden. Uit hun belevenissen resulteerde een schertsduel met balonnen, dat op het beeldscherm werd „uitgevochten". Be paald touchant was de verschoning van een onvervalste Wienerische dame, wier hondje zoek was geraakt en aan wie nu een nieuw beestje werd aangeboden. Eerst weigerde zij het geschenk, want zij kon haar Lassy „nie vergessen". Op de lieve aandrang van de zaal accep teerde zij tenslotte echter toch. Overi gens moet gezegd, dat Frankenfeld zijn show had gelardeerd met enkele formi dabele variéténummers. Jammer was het, dat precies bjj het optreden van een tweetal fantastische jongleurs een sto ring losbrak. Maar daar kon natuurlnk niemand wat aan doen. Een aardig KRO-programma zaterdagavond met een Hitchcock als toetje. Voor de AVRO kwam zondagavond de heer Pierre Jansen, conservator van het Stedelijk Museum in Schiedam, een nogal vreemdsoortige kunstbeschouwing weggeven. Vreemdsoortig in elk geval, gemeten naar de voordracht. Maar on amusant was het zeker niet. „Van A tot Z" was ditmaal gewijd De tweede helft van de voetbal- strijd EngelandZweden, die woens dag in Londen wordt gespeeld en die door de B. B.C.-televisie wordt uitgezonden, zal door de N.T.S. worden gerelayeerd. Het commentaar wordt verzorgd door ir. A. van Emmenes. Deze extra-uitzending, die duurt van 16.20 17.20 uur, kon niet meer in de radio- bladen worden aangekondigd. Ook de voetbalwedstrijd Göteborg- Sparta, die op donderdag 5 november van 14.00—16.00 uur te Göteborg wordt gespeeld, zal door de Zweedse televisie en de N.T.S. worden uitgezonden. By deze wedstrijd spreekt Aad van Leeu wen het commentaar. Op maandag 2 november zendt de N.T.S. een rechtstreekse reportage uit van de internationale wedstryd kunstry- den op de schaats om de ..Richmond Trophy" in Londen. Bij deze Eurovisie uitzending, die duurt van 21.4522.45 uur, spreekt Siebe van der Zee het commentaar. aan de letters L en M, dat wil zegg®" aan de lichte muziek. Ons is vooral een nummertje van Laguestra's Marim ba Tipica Orkest bijgebleven, uitgevoerd door uitsluitend slaginstrumenten. Als wy ons niet vergissen zagen wy ook iemand een ezelskakebeen bewerken. Het klonk best. Voor de rest was et weinig nieuws deze, avond. Alles bij e'" kaar dus een weekend van kunst, kun sten en kunstjes. H. Hn. Uit Wenen komt vrijdag 6 november van 22.0022.45 uur een Eurovisierepor tage van het internationaal concours hippique, dat daar wordt gehouden. Het commentaar by deze uitzending, die ook door de N.T.S. wordt overgenomen, wordt gegeven door H. Eijsvogei. In het radioprogramma van de N.C.R.V. kan men vanavond luisteren naar de tweede aflevering in de hoor spelserie „Dekblad eerste soort", van Jan de Vries. Nadat Julius Katchen met orkest onder leiding van Mantovanj het Concert voor piano en orkest in I van Gershwin heeft uitgevoerd, speelt Feike Asma in de rubriek „Meester werken uit de romantische orgellitera tuur" op het orgel in de Martinikerk te Bolsward de Sonata no. Ill in A van Felix Mendelssohn. Later op de avond introduceren Wessel Dekker en A- Herckenrath jr. in de serie Muzikale Curiosa „de onbekende Beethoven". Het Radioscoopprogramma van de A.V.R.O., waarin een hoorspel van Ly- dia Binder getiteld „Wie was Carmen? is opgenomen, wordt later op de avond gevolgd door de uitvoering van enige Oosters getinte werken, die Prokofie» en Strawinsky geiyktijdig schreven, door het Chicago Symfonie-orkest onder leiding van Fritz Reiner. Een pas opgerichte Deense en eer) Zweedse maatschappy voor commer ciële televisie hebben verklaard, dat zVJ plannen uitwerken voor cfogelykse uit zendingen van twee of drie uur vanuit vliegtuigen. Zij zouden twee convairs willen gebruiken die tydens de uitzen dingen op een hoogte van circa 5.50U meter boven de westkust van Zweden zouden moeten vliegen. Een woordvoerder van de Deens® p.T.T. heeft evenwel verklaard, dat het plan de internationale bepalingen voor radioverkeer zou schenden, omdat he zendkanaal dat de twee maatschappij®" willen gebruiken, gereserveerd is voor de luchtvaart. De Zusters van Liefdadigheid W Cincinnati hebben volgens UPI ver gunning gevraagd, een radio-station op te richten voor uitzending van muziek, nieuws, lezingen en reclame gedurende 24 uur. Wanneer het verzoek wordt in gewilligd. zullen zy de eerste vrouwe lijke kloosterlingen zijn die een radio- omroep exploiteren. Advertentie by Uitgeverij Casterman 1 2 6 6 7 9 1Ö 12 13^ U 15 16 17 Horizontaal: 1. schel; 4. op geel lij kend; 6 rustig: 8. ontkennend voorvoeg sel; 9 water in Brabant, 10. niet mager; 11. slot; 12. en andere (afk.); 14. Aarts bisschop (afk.)- 15. groots; 18. schoen- vorm; 19. deel van een wet (afk.). Verticaal: 1. slaapplaats; 2. geestdrift; 3 meisjesnaam; 4. bedeeld met genie; 5. projectiel; 6. grond; 7. vrucht; 13. Bijb. figuur; 16 watervlakte (Eng.); 17. droog plaats Oplossing 23 oktober: 1. maté; 2 aver: 3. tent; 4. erts; 5. lava; 6 ader; 7. vete; 8 a m; 9. ever; 10. V.A.R.A.; 11. Erin; 12. rank; 13. egel; 14. giro; 15. Erie; 16 Loes. DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.40 Gewijde muz 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.15 Caus. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram 11.50 Caus. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Kamermuz. 14.35 V. d. plattelands vrouwen. 14.45 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.40 Bcursber. 17.45 Regeringsuitz 18.00 Lich te muz. 18.20 Pol. caus. 18.30 Fries half uur. 18.55 Caus. 19.00 Nws. 19.10 Act 19.25 Memorandum. 19.30 Gram. 20.30 Kamer- ork. en solist. 21.20 Caus. 21.40 Orgeiconc. 22.00 Caus. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Hoorsp. (dl. 5). 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. AVRO; 7.00 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 De groenteman 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Pianospel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Gevar. muz. 12.20 Regeringsuitz. 12.30 Meded. v. land- en tuinb. 12.33 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded of gram. 13.20 Gevar. muz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 15.00 V. d. vrouw. 15.30 Zang en piano. 16.00 Klankb. 16.15 Gram. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 Gevar. muz. 19.00 V. d kina 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram 19.40 Act. 19.55 Propaganda-actie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Kamermuz 22.30 Nws. en beursber. u. New York. 22.40 Kamermuz 23.00 Voordr. 23 10 Jazzmuz 23.55-24.00 Nws. ENGELAND, BBC Home Service 330 m: 13.00 Ork. conc. 14.10 Discussie. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Rigoletto, opera v. Verdi (fragm.). 20.00 Ork. conc. 22.45 Sol. conc. 0.06-0.36 Pianorecital. ENGELAND. BBC Light progr., 1500 en 247 m: 12.30 Nws. en orgelrecital. 13.00 Piano en zang. 14.00 Lichte muz. 16.00 Dansmuz. 16.45 Lichte muz. 17.45 Orgelspel, verz. progr. 18.30 Nws. en ge var. progr. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar progr. 23.40 Gevar. progr. NDR/WDR. 309 m: 12.00 Gevar. muz. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Amus. muz. 15.00 Ital.- en Franse madrigalen. 16.05 Conc. conc. 17.45 Nws amus. muz. 19.20 Popul muz. 23.00 Kamermuz. 0.10 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. Ill 280 en 235 m; 12.05 Ork. conc. 14.10 conc. 14.40 Gram. 17.00 Kamermuz. 19.20 Knapenkoor. 20.00 Kamermuz. 21.45 Gram. 23.13 Gram. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gevar. muz. 12.15 Pianorecital. 12.34 Pianorecital (verv.). 13.11 Gevar. muz. 15.45 Kamer- muz. 16.17 Gevar. muz. 17.10 Omr. koor 18.30 V. d. soldaten. 19.30 Folkloristisch Golflengten: 25 m 67; 31 m 10; 41 m 21; 48 m 47; 196 m. Maandag 26 oktober: 22.15 uur: Herinneringen aan 27 oktober 1957. Woensdag 28 oktober: 22.15 uur: Herinneringen aan 28 oktober 1958. Donderdag 29 oktober: 17.00 uur; „Lumen Christi" sym fonische suite van Alberico Vi- talini, muziek-directeur van de Vatikaanse Radio, uitgevoerd door het koor en orkest „Sint Gabriël", o.l.v. de componist. Vrijdag 30 oktober: 22.15 uur: Wat denkt de H. Stoel over Dagelijks: 21.00 uur: Rozenkransgebed op 196 m middengolf. (N.B.: Programma-wijziging voor behouden vanwege actualitei ten). (Nat. progr 1 Sol progr. 19.40 Kamermuz. 20.00 Gevar. muz. 20.15 Aetherforum. 21.00 Ork. conc. 22.15 Orgelrecital. 484 m: 12.02 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Tennis-chansons. 13.15 Gram. 14.45 Ork conc. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz 17.10 Gram. 18.33 Gram. 20.00 Ork. conc NTS; 20.00 Journ. en weeroverz. 20.2( Gevar. progr. 20.45 NATO-film. 21.00-22 2; Film. DUITSE TELEV1SIEPROGR 17.00-18.00 V. d. jeugd. (Regionau progr.; NDR: 18.45 Die Nordschau. WDR 18.45 Hier und Heute. 19.25 Popul. mu: NDR: 19.30 Sehpferdchen zeigt.). 20.0* Nws. en journ. 20.20 Documentaiie. 21 TV-spel FRANS-BELG. TELEVISIE PROGR 19.00 Film. 19.30 Luchtvaartkron. 201 Journ. 20.30 Speelfilm. 21.00 Ork. eon. Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR 19.00 De Socialistische gedachte n actie 19.30 TV-Album 19.35 Nws 20.0-' Luchtvaartkron. 20.35 TV-leulll. 21.01 Gevar. progr. 21.30 Progr v. fiimama teurs. 21.50 Nws. en journ. 2050. Copyright P. I B. Bo* 6 Copenhoge tVi' V i' in MOCO .njiy",'.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 2