NEHROE heeft in vriendschap willen leven met Rood-China Meer wantrouwen tegenover het Westen dan tegenover Moskou en Peking m t Schwartz speculeert op New Delhi's „positieve politiek voor de vrede Vijf beginselen Bobby Fischer brengt Tal even in moeilijkheden „oude Een radicale koerswijziging Nota over plan Wils veen urgent Fenny Heemskerk dit jaar eerste Slagvaardige Rus herstelt zich dank zij ingenieuze manoeucre Noors roethalelftal na debacle sterk geivijzigd Sensatie in race overnaadse skifs IJsselmonde wint zonder moeite V B DINSDAG 27 OKTOBER 1959 Van Indische en van Chinese zijde is de laatste jaren herhaaldelijk gewezen op het feit, dat de beide grote Aziatische beschavingen al duizenden jaren vreedzaam naast elkaar bestaan en dat er altijd vriendschappelijke culturele betrekkingen zijn geweest. Dat tussen Indië en China geen oorlog uitbrak is overigens vooral te danken aan de aanwezigheid van een praktisch ondoordringbare natuurlijke barrière. Het woeste noge 'bergland van de Himalaya maakte het de beide partijen, tot voor kort, eenvoudig onmo gelijk om elkaar aan te vallen, zo zij daar al neiging toe zouden hebben gehad. Indië en China hebben een gemeenschappelijke grens van meer dan drie duizend kilometer. Een gedeelte van de grens is niet duidelijk gedemarkeerd. Indië en China zijn de twee Aziatische staten met de grootste bevolking. China heeft ruim 600 miljoen inwoners in Indië ruim 360 miljoen, maar de machts verhouding ligt voor New Delhi veel ongunstiger dan deze verhouding tussen de bevolkingscijfers. Peking beschikt over een kolossaal militair apparaat, dat aan zienlijk sterker is dan de strijdkrachten van Indië, die in de verste verte niet opgewassen zouden zijn tegen een eventuele werkelijk grote agressie door het mach tige noordelijke buurland. Dit is dan ook een van de factoren, die premier Nehroe tot nog toe geïnspireerd hebben tot zijn vriendelijke houding ten aanzien van het communistische regime van Mao Tse Toeng. Indië heeft het rode regime in China reeds op 30 december 1949 erkend, zeer kort na de officiële stichting van de Chinese Volksrepubliek. Het was, na Burma, het twee de land dat dit deed. Nehroe heeft bovendien jaar in jaar uit aangedrongen op de toewijzing van de Chinese zetel in de Verenigde Naties aan Peking. (Zelfs dit jaar, nadat Indië toch het slachtoffer was geworden van Chinese agressie, is door de Indische vertegen woordiger in de V.N. aangedrongen op de toelating van Rood-China tot de volkerenorganisatie). Schaaktoernooi voor dames „Ruimtelijke ordening" dit zittingsjaar aan de orde Beroep van Engeland op De Gaulle Mevr. Bruce met 3 pnt op de tweede plaats Kandidatentoernooi in Belgrado 1 Centrale training voor basketballploegen Zeldzaam jubileum in Leidse gymnastiekclub Enters en Kels (Willem lil) boeken overwinningen Cou rses Duindigt Mystic Boy toont zich de beste der volbloeds Zweeds voetbalteam on gewijzi gd Tweede helft wedstrijd tegen Engeland op T.V- Ernstige schade voof Berchem Sport BOKSER OVERLIJD? AAN KWETSUREN Wereldkampioenschap voor zeiler ElvstroeflV An ti-A inerikaan se betoging op Cuba ■e» Jawaharlal Nehroe, premier van Indië. Tsjoe En-lai, premier van Rood-China. In de Koreaanse oorlog heeft Indië geen contingent geleverd aan de strijd krachten van de Verenigde Naties, die sinds eind 1950 feitelijk vooral met Chi na in oorlog waren. Nehroe heeft, na enig aarzelen, erkend, dat de oorlog be gonnen is met agressie door Noord-Ko- rea. maar hij heeft het de Amerikanen zeer kwalijk genomen, dat zij de 38ste breedtegraad overtrokken en dat zij de waterkrachtstations aan de rivier de Jaloe gebombardeerd hebben. Nehroe heeft er voor gewaakt, dat de Koreaan se oorlog geen verwijdering bracht tus sen Indië en China. De Indische premier heeft er ook toe bijgedragen, dat de Chinese premier, Tsjoe En-lai, op de conferentie van Afri kaans-Aziatische staten die in 1955 te Bandung werd gehouden de rol heeft kunnen spelen van de leider van een achtenswaardige en vreedzame natie. Nehroe en Tsjoe En-lai hebben boven dien in 1954 een overeenkomst gesloten die culmineerde in de onderschrijving door de beide staatslieden van de zoge naamde Pantsja Sjila, de Vijf Beginse len. Deze principes zijn: 1) Wederzijds respect voor eikaars territoriale integri teit en soevereiniteit. 2) De toezegging dat de partijen wederzijds geen agres sie zullen plegen. 3) Geen inmenging in eikaars binnenlandse zaken. 4) Erken ning van eikaars gelijkheid en de toe zegging van wederzijdse hulp, en 5) Vreedzame coëxistentie. Wil men Nehroe's houding tegen over Rood-China begrijpen, dan moet men bedenken, dat de In dische premier de rode revolutie in China altijd op de eerste plaats gezien heeft als een manifestatie van Chinees nationalisme. De revolutie paste, volgens de Indische leider, geheel in het proces van de emancipatie van de Aziaten, die zich los gingen maken van de Westerse en blanke overheersing. In plaats van het oude Chinese regime, dat nauw met het Westen verbonden was, kwam er nu een bewind dat China werkelijk zelfstan dig wilde maken. Weliswaar stond het nieuwe regime in een bijzondere betrek king tot de Sovjet-Unie. maar Nehroe is steeds uitgegaan van de veronderstel ling, dat Peking op den duur ook te genover Moskou zelfstandiger zou wor den. Dat de jongste Chinese revolutie een communistische revolutie was, be schouwde Nehroe als 'n secundaire fac tor. De nationalistische drijfveer zag hp als het primaire element van de om wenteling. De Indische premier heeft ook de hoop gekoesterd dat het met het communisme in China zo'n vaart niet zou lopen, omdat hij de leer van Marx en Lenin als te zeer in strijd zag met de traditionele Chinese levensbeschouwing. De vriendschappelijke benadering van China door Indië kan intussen ook verklaard worden uit een zeer sterke negatieve factor: het wantrouwen van het nieuwe Indische bewind ten aanzien van het Westen. Een sterke anti-kolo nialistische houding ligt ten grondslag aan de hele buitenlandse politiek van Indië, dat zich elf jaar geleden zelf heeft ontworsteld aan twee eeuwen ko loniaal bewind door Groot-Brittannië. De Indiërs zijn meer geneigd om wan trouwend te staan tegenover de Wester se mogendheden dan tegenover Rusland en Rood-China. Dit heeft een historische oorzaak. Indië heeft geen Russische overheersing gekend, maar wel een Westerse, en de Indiërs zijn Moskou dankbaar voor de morele steun bij de Indische anti-kolonialistische actie van de laatste decennia. Deze instelling van Indië kan geïl lustreerd worden aan de hand van de wereldschokkende gebeurtenissen van november 1956. Nehroe was veel meer verbolgen over het Engels-Franse op treden tegenover Egypte, dan over het Russische ingrijpen in Hongarüe. De eerste gebeurtenis deed hem den ken aan de Engels-Franse overheer sing van Zuid-Azië, die nog maar kort te voren beëindigd was, terwijl Indië en Zuid-Azië. volgens hem. van de Sovjet-Unie nooit onaangename din gen hadden ondervonden. Nehroe heeft steeds buiten de Koude Oorlog willen blijven. Hij heeft zich noch met het Westerse noch met het communistische kamp willen verbin den. Hij heeft niet graag, dat men deze politiek betitelt met „neutralisme", en hij pleegt zijn beleid zelf aan te duiden als „een positieve politiek voor de vre de". Nehroe heeft met verontwaardi ging alle suggesties van de hand gewe zen voor een deelname van Indië aan een der Westerse regionale defensie-or ganisaties die zich tot Azië uitstrekken. Hij is een tegenstander van de in 1954 opgerichte Zuid-Oost Aziatische Ver dragsorganisatie, alsmede van het Pact van Bagdad, dat in 1955 werd ge sloten. Het is hem een grote ergernis dat het buurland Pakistan lid is van bei de organisaties. Hij ziet in alle twee de ze bondgenootschappen een indirecte poging van de Westerse mogendheden om hun invloed weer te doen gelden in Zuid-Azië. Het zijn volgens hem orga nisaties met een kolonialistische inslag. Merkwaardigerwijs heeft Nehroe er overigens indertijd zelf voor gezorgd, dat Indië lid bleef van het Gemene best, en ook nadat Indië in januari 1950 een republiek werd, heeft het land het Gemenebest niet willen ver laten. In New Delhi ziet men hierin geen element van voortgezette afhan kelijkheid van Engeland, maar een samengaan op voet van gelijkheid om zeer praktische redenen. Vooral in de eerste jaren na de uitroeping van de Indische Onafhankelijkheid was de Indische economie nog nauw verbon den met de Britse, onder meer omdat de Indische buitenlandse reserves zich voor het overgrote deel in het Sterlinggebied bevonden. Het wantrouwen van Nehroe ten aanzien van het Westen heeft zich, na de Indische vrijmaking van de Britse banden, in plaats van op Enge land vooral op Amerika gericht. Ame iiiiitiniiimiiitiiiiiiiiiiiiiitiiitiiiimiiiiiiiiitiiiiitttiHiiiuiimi Tussen Indië en China bestaan sinds kort ernstige spanningen, naar aanlei ding van Chinese schendingen van de Indische grens. Premier Nehroe heelt reeds enkele malen bij Peking gepro testeerd, maar premier Tsjoe En-lai heeft zich tot nog toe bitter weinig van deze protesten aangetrokken. Zal Nehroe gedwongen worden zijn poli tiek van vriendschap met het noorde lijke buurland radicaal te wijzigen en zullen de conflicten uitlopen op een breuk tussen New Delhi en Peking? Het antwoord op deze vraag kan nog niet gegeven worden. Men weet niet hoever tie Chinezen willen gaan met hun agressieve politiek ten aanzien van Indië, en men moet afwachten in hoeverre Nehroe de Chinesp vijandig heden wil 'tolereren. Er zijn in Indië al stemmen opgegaan voor een ver breken van de diplomatieke betrek kingen, maar de, Indische regering zal niet gemakkelijk tot zo'n ingrijpende stap overgaan. In nevenstaand artikel is een po ging gedaan om de historische ach tergrond te schetsen van de fndisch- Chinese betrekkingen. De beschou wing is onder meer gebaseerd op het onlangs verschenen boek „Nehru a Po litical Biography een uitgave van de Oxford University Press te Londen. Dit boek werd geschreven door prof. dr. Michael Brecher, hoogleraar in de Politieke Wetenschapven aan de Mc- Gill-universiteit te Montreal. Prof. Brecher heeft verscheidene studierei zen gemaakt naar Indië en heeft ver scheidene malen langdurig met Neh roe over diens politiek gesproken. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllllllflllllllllllllllllllllll 0 1 i I kmi 1 I 1500 112531 AFGHANISTAN KASJMIR Ladakh PAKISTAN HASSA 'BHOETANj ASSAM DELHI SIKKIM NEPAL KATMANDQE PAKISTAN CALCUTTAo BIRMA w. -» «—«I.r-ri.-i n - r-j De grens tussen Indië en China is in totaal meer dan 3000 km lang. rika was de leidende mogendheid ge worden van het Westen, en de Wester se denkbeelden die in Washington ver kondigd werden, konden door New Del hi voor het grootste deel niet geaccep teerd worden. Vooral in de periode- Dulles ontstond er een slechte verstand houding tussen de beide landen. Dulles kon weinig respect opbrengen voor In die's houding van afzijdigheid in het grote conflict lussen Oost en West. An derzijds vond zijn betoog dat de vrije we reld zich moest verenigen en sterk ma ken om aan de communistische druk te weerstaan geen weerklank bij Neh roe, die de Amerikaanse „policy of strength" volkomen verwerpelijk acht te. Nehroe's streven om buiten de twee grote kampen te blijven, kan ook ver klaard worden uit de Indische levens beschouwing, met name het Hindoeïs me. Het Hindoeïsme is een uitgespro ken amorfe religie, in zoverre als men hier zelfs nog van een religie kan spre ken. De Hindoe heeft niet, als de Chris ten of de Mohammedaan, de roeping om de mensheid tot zijn geloof te bekeren. Hij gelooft, dat er eindeloos vee] we gen naar de waarheid bestaan en dat het menselijk geluk op velerlei manie ren verworven kan worden. Hij moet dan ook niets hebben van de ideologi sche zendingsijver van het Westen noch van die van Moskou. Daar komt bij dat de Hindoes uit het Boeddhisme, een reli gie die in Indië is ontstaan, het begin sel hebben overgehouden van de ge weldloosheid, „ahimsa" genaamd. Vooral Gandhi heeft er indertijd aan zienlijk toe bijgedragen om dit principe toe te passen op de politiek. Nehroe ge looft nu, dat zoals de „ahimsa" succes heeft opgeleverd bij de Indische worste ling voor onafhankelijkheid, dit princi pe ook nuttige diensten zou kunnen be wijzen in het huidige grote wereldcon flict. Maar overigens heeft de Indische premier zich zelf niet altijd aan het principe van de geweldloosheid gehou den. In Kasjmir ën in Hyderabad heeft New Delhi indertijd wel degelijk geweld gebruikt, en Indië heeft zich bewapend vooral om zo nodig met geweld tegen Pakistan op te kunnen treden. Ander zijds heeft Nehroe steeds geweigerd om dé Portugezen met geweld uit Goa te verdrijven, hetgeen voor Indië, van mi litair 'standpunt gezien, een kleinigheid zou zijn. HANS BRONKHORST (Van onze Haagse redactie) De behandeling van de speciale nota, waarin de regering het plan „Wils- veen" voor de Haagse agglomeratie aan de Tweede Kamer heeft voorgelegd, is volgens de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid zeer urgent. De bewindsman zal, in overleg met zijn ambtgenoot van Binnenlandse Za ken, bevorderen, dat bet antwoord op het verslag van de bijzondere kamer commissie over deze nota kan worden uitgebracht. Mr. Van Aartsen zegt dit in zijn memorie van antwoord. Mr. Van Aartsen kondigt verder te gen het volgende jaar een rapport aan over de recreatiegebieden, terwijl op bet gebied van de natuurbescherming een afzonderlijke wet tot stand zal ko men. De regering heeft in principe be sloten het vraagstuk van de mogelijke spreiding van rijksinstellingen in han den te stellen van een speciale commis sie. Tenslotte zal in de loop van dit zit tingsjaar een nota worden ingediend over de ruimtelijke ordening. De be handeling van het rapport Westen des lands is volgens de minister door de regeringswisseling vertraagd. Uit gewoonlijk welingelichte bron te Londen heeft Reuter vernomen, dat Engelai.d een beroep zal doen op presi dent De Gaulle van Frankrijk in te stemmen met een vroegtijdige Weste lijke topconferentie in Parijs. Volgens Britse functionarissen hoopt Engeland, dat het begin van dit overleg een kwestie van weken zal zijn. De Nederlandse schaakkampioene mevr. -Fenny Heemskerk heeft het vierde internationale Danlon-schaak- toernooi voor dames op haar naam ge bracht. In de laatste ronde speelde zij remise tegen mevr. C. Roodzant. Zater dag won zij reeds van mevr. Rinder. De ze kon door een zege op mevr. Larsen op de derde prijs beslag leggen. De tweede plaats was voor de Engelse me vrouw R. Bruce, die zondag remise speglde tegen de Zuidslavische mevr. L. Timofejew. In de nationale invitatiegroep was mevr. H. G. Timmer (Den Haag) de sterkste. De tweede prijs werd hier ge wonnen door de Utrechtse mej. A. C. Broerse. In de zaak rond de ..moordaanslag" op Mitterand. de Franse senator en oud-minister, is nog weinig licht te zien. BeschV' digingen vliegen over en weer. Na elk politioneel verhoor moet Mitterand de pers te woord staan, hetgeen hem ke*' nelijk niet al te veel moeite kost. Bijna had Bobby Fischer voor de grootste sensatie in zijn nog -jonge schaakcarrière gezorgd. In z(jn partij tegen Mikhail Tal, in wie velen de toe komstige wereldkampioen zien, had hij door een gewaagde aanval op een ge geven moment een dergelijk voordeel, dat de enthousiaste toeschouwers ern stig rekening gingen houden niet een Russische nederlaag. Maar zoals reeds enkele maien eerder gebeurde, wist Tal zich door een ingenieuze manoeuvre Ie handhaven en geholpen door een fout van de jonge Amerikaan bereikte hij zelfs een stelling, die hem in tweede zitting waarschijnlijk de volle winst zal opleveren. Dat betekent, dat de marge tussen Tal en Keres, waarschijnlijk on gewijzigd zal blijven, omdat ook. Keres in zijn partij tegen Gligorie winstkansen heeft. Een remise in de laatste ronde tegen Benkoe is voor Tal dus vrijwel zeker voldoende om de eerste plaats te bezet ten in bet eindklassement. De jonge Rus verwerft daarmede het recht wereld kampioen Botwinnik te mogen uitda gen. Fischer kreeg al spoedig een sterke positie, nadat h(j een voortijdige aanval van Tal deskundig onschadelijk had ge maakt. De Rus verzwakte bovendien zjjn kracht op de beide vleugels en Bondscoach Elek Schwartz zal het Ne derlands elftal dat woensdag 4 novem ber in het Feyenoordstadion tegen Noorwegen speelt, naar alle waarschijn lijkheid zondagavond samenstellen. In dien de drie geblesseerde spelers van „Keulen", Rijvers, Wiersma en Moulijn, weer beschikbaar zijn, hoopt Elek Schwartz hetzelfde elftal in het veld te sturen dat 4 oktober met 9-1 van Bel gië won. Er is voor deze wedstrijd geen cen trale training meer, wel komt de bonds coach een dag voor de wedstrijd ergens in Nederland met de spelers tezamen voor een laatste voorbereiding. Het Ne derlandse elftal zal dan dus hoogstwaar schijnlijk als volgt worden geformeerd: doel: Pieters Graafland (Feyenoord), achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC), midden: Notermans, Van der Hart (bei den Fortuna) en Klaassens (Feyenoord! voor: Van der Kuil (PSV), Wilkes (For tuna), Van der Linden (DOS), Rijvers en Moulijn (beiden Feyenoord). Het Noorse voetbalelftal is als volgt samengesteld: doel: Svein Weltz (Frigg) achter: Arne Bakker (Asker) en Hans Saksvik (Ranheim), midden: Arne Nat- land (Eik), Thorbjoern Svenssen (San- defjord) en Svein Bergersen (Lille- stroem), voor: Ove Oedegaard (Odd), Voor de landenwedstrijden tussen de jeugdploegen van Nederland en België op 12 november te Brussel en die tus sen de senioren van Nederland en Lu xemburg op 29 november a.s. te Amster dam heeft de Nederlandse basketball bond twee selectiegroepen samengesteld die aan de centrale trainingen zullen deelnemen. De selectie jeugdgroep be staat uit de volgende spelers: G. van der Berg (LVES), T. Boot (DED), K. van Dijk (Wolves), E. Halewijn (Ty phoons). G. Kok (Landlust), K. Lager- wey (Flamingo's), P. Lauman (Herly), S. 'Melis (Argus). R- Pouw (Argus), De Rengers (Knickerbockers), S. Schagen (US), K. Smit (DED), B. Tuinstra (Her lij), J. M. Valstar (Punch), H. Wester hof (Herly). Selectieploeg voor de senioren: H. Blom (Landlust), T. Boot (DED), H. Braun (DED), J. J. Bruin (Punch), J. H. M. Driehuis (The Blue Stars), F. de Haan (The Wolves), L. de Jonge (DED), G. Kaatee (The Blue Stars), K. Lagerwey (Flamingo's), S. Melis (A- gus). H. H. M. Perrier (The Blue Stars), F. Posthumus (Landlust), S. Schagen (US). F. Sibeyn (US), M. Slees- wijk (The Wolves), K. Smit (DED), R. Sterker (Landlust). Aangezien de Nederlandse basketbal lers niet aan de Olympische Spelen zul len deelnemen heeft de bondleiding voorgesteld het landenprogramma uit te breiden met de volgende wedstrijden zowel voor dames als heren: 5 maart: Nederland-België, 18 april: Duitsland- Nederland. 20april Denemarken-Ne- derland, 22 aoril: Zweden-Nederland. Per Kristoffersen (Frederikstad), Rolf Bjoern Backe (Gjoevik-Lyn), Gunnar Arnesen (Lillestroem) en Óg Aksel Berg (Lyn). Reserves z\jn: Roar Martinsen (Asker). Yngve Karlsen (Sandefjord), Kaare Bjoerhsen (Viking), Roald Mug- gerud (Lyn), Finn Gundersen (Skeid) en Og Ter je Hellerud (Vaalrengen). In vergelijking met het team dat op IX oktober in Göteborg met 62 van Zweden verloor, is het Noorse elftal sterk gewijzigd. Doelman Andersen is vervangen door Svein Weltz, Edgar Falch heeft zijn linksbaekpiaats af moe ten staan aan Hans Saksvik en voor linkshalf Larsen is Svein Bergersen in de plaats gekomen. In de voorhoede verhuisde de speler van Gjoevik-Lyn Rolf Bjoern Backe van de rechtsbuiten- naar de middenvoor plaats. Rechtsbuiten staat nu Ove Oede gaard, die tegen Zweden rechtsbinnen speelde. Van de drie andere voorhoede spelers is alleen Berg gehandhaafd. Hemman en Gundersen zijn vervangen door Per Kristoffersen van Frederik stad en de linksbinnen Gunnar Arnesen. Het wordt de tiende ontmoeting tussen beide landen. Van de negen wedstrijden won Nederland er twee. Noorwegen drie. Vier ontmoetingen eindigden in een ge lijk spel. Van het team dat op 28 mei 1958 in Oslo met 00 tegen ons land gelijk speelde zijn nog slechts twee man over:1 rechtsback Arne Bakker en spil Thorbjoern Svenssen. Svenssen is de enige, die in alle na-oorlogse interlands tegen Nederland (dit wordt de zesde) werd opgesteld. Op 2 februari a.s. zal de Leidse da- mes-gymnastiek. en atletiekvereni- ging „Brunhilde" het feit herdenken datj 50 jaar geleden de zusters Konlngs de ze vereniging oprichtten. Is dit op zich zelf reeds aanleiding genoeg voor de Leidse gymnasten om feest te vieren, dit jubileum krijgt wel een bijzonder ka rakter door het feit dat de eerste presi dente van de vereniging, Marie Konings, thans mevrouw Dieben-Konings, dan te vens de dag zal herdenken, dat zij een halve eeuw onafgebroken als presidente de damesvereniging Brunhilde heeft ge leid. Er is een erecomité gevormd bestaan de uit burgemeester van Kinschot uit Leiden, burgemeester Kolfschoten van Oud-Ade, en de heren Aalbers, voor ter KNGV, ir. A. Paulen, voorzitter KNAU en vice-voorzitter van het NOC, dr. W. van Zijll, algemeen secretaris van de Nederlandse Sportfederatie, dr. A. Miedema, hoofd afdeling lichamelij ke opvoeding en sport van het ministe rie van O.K. en W. en de heer A. J. G. Strengholt. voorzitter van de vereniging van vrienden der KNAU. Een jubileum comité onder voorzitterschap van de heer F. Jutte, de voorzitter van de na tionale technische commissie van de KNAU; zal de verschillende festivitei ten,o.a. de organisatie van de Nederland se Dames Turnkampioenschappen op 13 december te Leiden, voorbereiden. kreeg geen kans te rocheren om daar mee zijn koning in veiligheid te bren gen. Fischer offerde twee pionnen en bood een paard-offer aan, dat Tal niet had mogen aannemen. Op dat ogenblik waren alle kansen aan de zijde van de jonge Amerikaan, bij de 18e zet liet hij echter zijn greep op de zwarte stelling verzwakken, waardoor Tal. een loper kon buitmaken. Bij de 22ste zet maakte Fischer een beslissende fout. Hij kon met zijn toren schaak geven en het zou voor de Rus erg moeilijk zijn ge weest een beslissende aanval op zjin ko ning te verhinderen. Fischer zag zijn kans echter niet en gaf met enkele nut teloze zetten van zijn dame Tal gelegen heid, diens verdediging te consolideren. Toen dat eenmaal gebeurd was. hleef er voor Fischer nog maar weinig hoop over. Tegen zijn twee pionnen kan Tal een loper stellen. De andere partijen van de 27ste en voorlaatste ronde verliepen minder sensationeel. Gligorie en Keres speelden Ninizo-lndiscli, waarbij de Joegoslaaf. men die met wit uitkwam enkele correcties in verhouding tot zijn partij uit de 13e ronde aanbracht. In het middenspel of- ferde hij een pion met de geduchte dat een aanval in het centrum hem een aanzienlijk voordeel zon opleveren. Ke res blokkeerde echter de open lijnen. (Van onze roeimedewerker) De lange afstand skifwedstrijd Ouderkerk en Amsterdam heeft maal geen spanning gebracht bji gladde skifs. De meest emotionele ee was die der overnaadse slifs, wa®f' bij vier Amsterdamse scnllers elk»®j over het acht kilometer lange traject hf „water" na aan de schenen legden. Want voor de eerste twee kilome^ Toen Gligorie zag, dat het moeilijk zou zjjn compensatie te vinden voor zijn ver lóren gegane pion, trok hij zijn stukken samen op de konings-vleugei om daar een gecombineerde aanval te beginnen. Ook dat had de Rus echter doorzien, hij verdubbelde de torens op de dame-vleu gel voor een opmars met zijn vrij-pion. Er volgde een ruil van de dames, en ande re zware stukken. Het toreneindspel werd afgebroken in een positie, die Ke res goede winstkansen biedt. Met nog een ronde te spelen, luidt de stand: 1. Tal (Rusland) 18 L pnt en 1 afg. partij; 2. Keres (Rusland) 17Va pnt en 1 afg. prt.; 3-4. Smyslov en Petros jan (beiden Rus].) elk 14 pnt en 1 afg. partij; 5. Gligorie (Joegoslavië) 12V2 pnt en 1 afg. partij; 6. Fischer (Ver. Staten) 10la pnt en 2 afg. partijen; 7. Olafsson (IJs land) 9 pnt en 2 afg. partijen; 8. Benkoe (statenloos) 7 pnt en 1 afg. partij. (Van onze paardesportmedewerker) Op Duindigt was zondag zowel in de rennen als bij de draverijen een be langrijke plaats voor de jeugd inge ruimd. In de Hollandse handicap kwam een mooi veld van elf tweejarige vol bloeds aan de start. Mystic Boy en Crusader kwamen naar voren, de zoon van Kartou ging het eerst over de eindstreep. In de openingskoers bracht Knijnen- burg Why Not al spoedig naar de kop en daar kon hij de aanval van X Gou denrijder en Welti met succes afslaan. Het Criterium der twee-jarige dravers werd door zeven deelnemers betwist. Het is voor IJsselmonde en IJnno geen zware strijd geworden, beide waren als eerste en tweede uitgesproken sterker. Een verrassende uitslag bracht de Hanover Berthaprijs, welke werd ge wonnen door Victor van Oranje met als tweede Visuil S. De uitslagen: Froukeprijs (2100 m): 1. Why Not (Knijnenburg) (1.28.3); 2. X Gouden rijder; 3. Welti. Toto win. 7.90, pi. 1.70, 1.30. 1.60, cov. 4.-. kop. 20.90. Hollandse Handicap (ren 1800 m): 1. Mystic Boy (Kammerzelt) (2.02.5); 2. Crusader; 3. Montezuma. Toto win. 4.90, pl. 1.60, 1.70, 3.90, cov. 5.60, kop. 9.-. Gonny D-prijs (2100 m): 1. Wilster (Wagenaar Jr.) (1,28.5); 2. Walter Pluto: 3. William Z. Toto winn. 2.90, pl. 1.20, 1.20. 1.20, cov. 1.60, kop. 5.50. Criterium twee-jarigen (1500 ml: 1. IJsselmonde (Smit) (1.27.-); 2. IJnno; 3. IJlinotte. Toto win. 2.50, pl. 1.20, 1.40, cov. 3.90. kop. 2.70. Mi-Carêine-prijs (amateurs - 2000 m)) 1. Cold Wate (mej. Cue) (2.18.-); 2. Meteoor; 3. Wunderlamne. Toto win. 3.40. pl. 4.80. 2.80, cov. 4.80, kop. 29.60. Hanove" Berthaprijs (2040 m): 1. Vic tor van Oranje (Verhoeve) (1.26.1); 2. Visuil S: 3. Victor Alsvin. Toto win. 11.40, pl. 3.70, 1.80, 2.90, cov. 4.30, kop. 22.50. Gouden Zweep (ren 2400 m): 1. Talis man (Kammerzelt) (2.34.5); 2. Kanda har; 3. Jolly Peter. Toto win. 3.10, pl. 1.90. 2.30. cov. 3.80. kop... 10.10. Stayers-prijs (2500 m): 1. Xiphon L (Zeemani (1.28.41; 2. X Pluto. Toto win. 2.-, pl. 1.10. 1.20. cov. 2.70, kop. 3.90._ Iboya-priis (2500 m): 1. Sandra (Knii- nenburg) (1.24.-1: 2. New Spencer: 3. Typhoon. Toto win 3.20, pl. 1.70, 3.50, cov. 1.20, kop. 15.10. Toto-omzet 124.246.-. - er op zaten en de tweede grote bof11 moest worden genomen lagen Erie vajj de Amstel en Hoekstra en Enters V® Willem III zeer dicht op elkaar. Daar" kreeg de wind in de ,,S"-bocht vat d, de skifs. waarbij geen van de scullJL het richten van zijn bootje goed ond? controle kon houden zodat zij gedriee_ onder de lage wal volkomen stil W men te liggen. Op de uitslag had dit gebeuren zo\'®v invloed, dat Enters een dankbaar |ri bruik kon maken van de wanorde. e wist zich los te maken en op het recN stuk naar het Kalfje lag hi.i vrij. Bii j, Sehapenwal, bij Zorgvlied, de RÜd straatbtug en zelfs voor de Berla? brug leverde de wedstrijd problemen °r die echter alle tot een oplossing kw*, men en de siffeurs geen aanleiding 0* ven te protesteren. Voorn van RIC. verleden jaar de derde plaats bezf;' moest nu met een seconde verschil derom met deze positie genoegen De uitslag luidde: 1. J. Enters f^'i lem III) 33 min. 26,1 sec. 2. J. B. Ho# stra (Willem III) 34 min 31,6 sec. 3. V, Voorn (RIC) 34 min 32,6 sec. 4. H. *Ty (De Amstel) 35 min 1,6 sec. 5. A. Wientjes (Argo) 35 min 24.6 sec. 6. Visser (Poseidon) 35 min 40.6 sec Bij de gladde skifs kwamen mind e spannende momenten voor. Wim Ke't van Willem III had, als eerste gest® wegens zijn overwinning het vorig ja®J vrij baan en kon gemakkelijk ziin ach' hem gestarte tegenstanders achter houden. Zijn tijd was 30 min 45,8 sec-,,, E. N. M. van Weezenbeek (Kon. Do' - ff sche) 31 min 22.6 sec. 3. J. R. Buzern-, (De Maas) 31 min 43.4 sec. 4. M. B. - win (Willem III) 32 min 20,6. i? De Zweedse voetbalploeg, die °P .ft oktober met 6-2 van Noorwegen h* j gewonnen, zal woensdag a.s. in WemWev-stadion ongewijzigd aan'1 den tegen Engeland. ,.r De opstelling is: Nyholm (Norr^ ping). Bergmark (örebrö), Axö I (Norrköping). Jonsson (NorrköpiP®|., Johansson (Norrköping). Parting 'Wal-' garden), Berndtsson (Göteborg), T".i. berg (Malmö). Simonsson (Orgry' Borjesson Orgryte)Salomons® (Halsingborg). J De tweede helft van (leze wedsf1' zal door de T.V. worden uitgezond®'. 16.20—1'' duurt van De uitzending uur. De houten tribunes, opslagplaatseh I een deel van de kleedkamers var> rij Antwerpse voetbalcub „Berchem Sp°'p? zijn maandag door brand verwoest. schade is, aanzienlijk, te meer daar kele weken niet kan worden gespeld De tribunes zullen volledig herbo" moeten worden. t ai' De Amerikaanse bokser Walter ','v ram is overleden aan een hersenbj.^j sure, welke hij zaterdagavond oPri,j' tijdens een wedstrijd tegen de Me'jfi caan Joe Becerra, wereldkampioen het bantamgewicht. Het wereldkampioenschap in de py pe-klasse in de baai van Porto AIey verzeild, is gewonnen door de meeri^l' dige Olympische kampioen in vei'Sc lende klassen de Deen Elstroem. Honderdduizenden zingende Cuba'^i hebben gisteren deelgenomen aan jjf massa-betoging tegen de Vereiöriii Staten, daartoe 'opgeroepen door yj premier Fidel Castro, aldus meldt U- Castro arriveerde per helicopter OP J presidentiële paleis voor een toesp1"^' tot de duizendkoppige menigte op plein voor het paleis. Er heerste ê'^e, wanorde en de stad scheen in vakah stemming. In de tweede wedstrijd voor de ronden van het Olympisch voetbalwet nooi heeft Ghana met 41 gewof'ef van Nigeria. De eerste wedstrijd luS~et beide landen was met 31 gewo1" door Nigeria.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6