Dagblad voor Schiedam en omstreken WELTER IS VIERKANT TEGEN KAMER niet erg bereid belastingen te verlengen Nadere argumentering van minister Zijlstra geëist Theorie krijgt flinke duw vvfr»r PARIJS houdt het been stijf Geen topoverleg tussen Oost en West voor volgend jaar 1 Storm doet Makkumer- waard geheel onderlopen Dijk hij Zierïkzee brokkelt af Wordt senator Mitterands onschendbaarheid opgeheven? Amerikaanse financier koopt huis voor 18.150.000 dollar Het weer Opklaringen teSagen <tram Boter prijs weer omhoog Gebruik Odol V Vernielend spoor De Gaulle geeft persconferentie Zeven zeelieden omgekomen MELK vier cent DUURDER W olkenkrabber van 70 verdiepingen vierde hoge gebouw de V.S. Woensdag 28 oktober 1959 Ik 'jiT1 Conferentie van ministers van onderwijs Koude nacht Het weer in Europa 8L' Bi" hamburg gice r^ijn l'nctien f,Ur'ch ffneve Wenen Gezonde tanden frisse adem Adenauer „omstreeks 1 december" naar Frankrijk Kamerleden in droogtegebied Dak van Nijmeegs flatgebouw weggerukt ij!§pitó^yvMr| Over het plan voor Algerije Storm op zee Per 1 april 1960 Amerikaans beroep op Cubaanse president Terug te keren tot politiek van vriendschap 1 Onderzoek rookgewoonten in Friesland nieuwe sc amsche courant I (van onze parlementaire redacteur) debat over de miljoenennota tus- de Tweede Kamer en minister Ziji- m heeft van veel terughoudendheid st <!n hlijken ten aanzien van het voor in i oni tijdelijke belastingverhoging 'Kvrf"m jaar te verlengen. Dr. Lucas Zn a"een meegaan als minister hiura toezeggingen doet. dat J het volgend jaar, nog voordat de be st wordt behandeld, met een voor- komt tot belastingverlaging. Hij ,/i ®5(le daaraan toe: mits de conjunctuur nfh gunstig blijft ontwikkelen. De heer k ter (KVP) wil van deze verlenging ®'emaal niets weten en zal er vierkant ®?en stemmen. „Ik ben er vorig jaar te- f,ei' geweest toen minister Hofstra er j kwam. Ik wil niet de schijn wek- alsof ik tegenover minister Zijlstra Oet consequent zou zijn," aldus de heer ■''citer, die van oordeel is dat de ra- ""gen zeker zodanig mee zullen val- dat de maatregel niet nodig is. Bo- ,c"dien is hij om principiële redenen /'gen verhoging van de vermogensbe lasting die een onderdeel uitmaakt van et complex. ..Vandaag moet minister Zijlstra ook qn geestverwant de heer Van Eysden "°g tevreijen stellen. Deze vroeg nade- 1? argumenten voor de belastingverlen- „S. Rij voorbaat pareerde hij het ar gument: „Wij moeten behalve de begro- ook de conjunctuur in de hand hou- Tn-" Het bedrag van f171 miljoen, "at men met de verlenging van de maat- ï?.Selen voor weer een jaar wjnt, acht l"J voor beide doeleinden van Weinig be- ekenis. "Ir. Van Leeuwen (VVD) gaf even eens een flinke duw tegen de theorie conjunctuurbeheersing van prof. pblstra. de zogenaamde „anti-cyclische "°Rvotingstheorie". Belastingverlaging 5?at op zo'n manier onder alle omstan digheden op bezwaren stuiten, aldus de- e liberale woordvoerder. Belastingverlaging hard nodig Met dr. Lucas was bij van oordeel dat verlaging hard nodig is. Het peil van de inkomens is in Nederland £eeds een stuk lager dan elders. De belastingdruk, die hier naar verhou- Op uitnodiging van de Nederlandse •jrihister van O. K. en W., mr. J. M. L. j Cals, zullen zijn collega's uit de ®"den van de West-Europese unie. Bel- ?'c, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, flUjcemburg en West-Duitsland op 12 en >4 november in het Vredespaleis te Gravenhage bijeenkomen. Tsjechoslowakije De Tsjechoslo- /Aakse autoriteiten hebben zaterdag j?" Amerikaanse militair vrijgelaten uje werd vastgehouden sinds hij op 24 jUpustus van het vorige jaar, vermoe- pul'ik in dronken toestand, op Tsje- t"'sch grondgebied terechtkwam. (Reu- Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustprovincies enkele "uien. In het binnenland plaatselijk "achtvorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als van- "aag. Zwakke tot matige westelijke ■"dnd. Z°n: 7.27-17.19. Maan: 3.58-16.17. v Vanochtend vroeg lag het centrum 2®" een diepe stormdepressie nabij de Jdpunt van Noorwegen. Langs de hotse kust woedde toen nog een zeer a"e storm. Op het zuidelijk deel van dp Noordzee en ook in ons land was j- wind belangrijk in kracht afgeno- Nederland blijft morgen in polaire dei waarbij vooral in de kustgebie- vnog een enkele bui kan vallen, bin ende nacht zal het vooral in het g6,henland kouder worden dan de af- t '°Pen nacht, maar overdag zal de ly.UPeratuur zich op ongeveer hetzelfde eau kunnen handhaven. St. max. min. ation Weer temp. temp gisteren half bew. 11 8 ïeigngen t;Vente Sloven Struck ffiUorc. 'asabon half bew. half bew. regenbui half bew. geh. bew. licht bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. 10 zwaar bew. 12 zwaar bew. 12 regenbui 10 onbewolkt 11 zwaar bew. 13 onbewolkt 6 regen 17 geheel bew. 15 geheel bew. 15 geheel bew. 14 regen 15 geheel bew. 14 zwaar bew. 17 zwaar bew. 18 regen 20 regen 21 onbewolkt 17 7 8 6 6 7 5 6 9 5 11 3 6 5 4 4 13 11 8 4 6 6 13 10 18 11 11 neersj afgel. 24 uur 17 .21 12 11 18 7 9 6 0 42 2 7 16 13 7 15 41 0 0 0 4 13 0.1 0 8 25 3 ding hoog is, zwaar neer. komt dus nog extra Over het hoc van de belastingverla ging waren de beide woordvoerders van de KVP en van de VVD het echter niet geheel eens. Zij spraken beiden wel over een fiscale begunstiging van de reser vering bij het bedrijfsleven, maar mr. Van Leeuwen stelde het hanteren van het instrument van de nationale schul den voorop. Men kan door kortlopende leningen te consolideren in leningen op lange termijn uitstekend de gespaarde gelden buiten de consumptie houden, meende hjj. Dr. Lucas zocht het meer in een be lastingvrije conjunctuurreservc, waar door bovendien het bedrijfsleven zelf gaat doen wat nu de overheid zo gaar ne wil: reserveren voor slechtere tijden. Het gaat bij de voorstellen van mi nister Zijlstra om de vennootschapsbe lasting, die in december 1958 van 40-43 op 44-47 pet is gebracht, om de vermo gensbelasting, die van vijf tot zes pro mille is verhoogd, om het hoger bijzon der invoerrecht op benzine, de motorrij tuigenbelasting op dieselauto's en om enkele omzetbelastingen, waaronder die op sigaretten, die van vijf tot zeven pet, en het weeidetarief dat van vijf tien tot achttien pet is verhoogd. Ten slotte maakt ook het handhaven van de vrijstelling van de omzetbelasting op sigaren deel uit van dit complex van maatregelen. Domper op „rode" vreugde Hot zijn de voorstellen die het vorig jaar aanleiding zijn geworden tot het uitbreken van de kabinetscrisis. Zij wa ren door minister Hofstra ingediend. De socialist Poschar slaakte dan ook vreugdekreten omdat de socialistische ministers blijkbaar dan toch maar ge lijk hadden gehad, maar dr. Lucas zet te dit even recht: tic heer Hofstra is niet gestruikeld over de inhoud van de maatregelen maar over het feit, dat hij de Kamer voor meer dan een jaar had willen binden, en daar koppig aan was blijven vasthouden. In zijn verlangen naar nog meer be lastingverzwaringen stond de socialist Peschar alleen. Hij somde alle mogelij ke taken op, die de overheid nog moet verrichten, variërend van de zorg voor de achtergebleven gebieden tot het ge vangeniswezen en de sport en vond de ze allemaal primair, met uitzondering dan van de belangen van de on- gehuwden, die hij zelfs nog wat verder had willen tegemoetkomen. Alle fracties waren ingenomen met het voorstel van de minister om de ongehuwden tien a achttien pet. min der belasting te laten betalen. De woordvoerders van de PvdA en de VVD hebben bovendien gepleit voor belastingverlaging van de werkende gehuwde vrouw. (Zie verder elders in dit blad) (Van onze Haagse redactie) Vorige week stegen in ons land de boterprijzen met 20 cent, maandag met 12 cent, dinsdag weer met 24 cent. Daar mee zal de prijs per pakje voor de con sument waarschijnlijk tot 1,55 oplopen. Ingewijden verwachten bij het krappe aanbod in geheel Europa een nog ver dere prijsstijging. 1 Sinds het begin van de melkexporten naar Frankrijk is er in totaal nog slechts ongeveer 150 ton geleverd. Vorige week werd 15 ton per dag geleverd.*In het weekend bedroeg de export voor het eerst 60 ton. Er nemen nu wat meer le veranciers aan de export deel, maar de hoeveelheid ligt nog ver van de 200 ton per dag, waarom Frankrijk vroeg. Een van de oorzaken moet worden gezocht in de prijzenkwestie. Frankrijk kent een maximum detaiihandelsprijs voor melk. De Franse regering moest, bij de door Nederland gevraagde prijzen, dus toe slagen verstrekken aan de importeurs. Deze toeslagkwestie schijnt de gang van zaken te hebben vertraagd, vooral om dat de zuivelprijzen aan' sterke veran deringen onderhevig zijn geweest. Advertentie Premier Debré van Frankrijk heeft gistermiddag in de Senaat verklaard dat een ontmoeting tussen president De Gaulle en premier Khroes.jts.jev van de Sovjet-Unie een' noodzakelijke voorbe reiding van een eventuele topconferen tie is. aldus meldt United Press Interna tional. Hij bevestigde dat bondskanse lier Adenauer „omstreeks 1 december" naar Parijs zal komen. De ..gedachten- wisseling" van Khroesjtsjev en De Gaulle zal zich niet beperken tot Frans- Russische aangelegenheden. Beide staatslieden zullen ook kwesties bespre ken als Duitsland en de ontwapening, die bij een eventuele topconferentie ze ker ter tafel zullen worden gebracht, aldus Debré. Ilij deelde hiet mede wan neer de Sovjet-premier in Parijs wordt verwacht. Debré zei dat de Franse re gering het beginsel van een topconferen tie toejuicht. *)c „enige voorwaarde is" dat de kans op succes wordt benut. Frankrijk wil een „werkelijke ontspan ning", aldus Debré. „Een goed voorbe reide conferentie die in de geëigende at mosfeer wordt gehouden zou gunstige perspectieven kunnen openen voor een regeling van de problemen die de we reld verdelen." Wanneer de deelnemen de landen van goeden wille zijn zouden zij hiervan blijk kunnen geven in „de Verenigde Naties, zuidoost-Azië, het Midden-Oosten en Afrika", aldus De bré, kennelijk doelend op het komende debat over de oorlog in Algerije in de volkerenorganisatie. Wanneer deze „blij ken van goeden wille" er zijn zou de topconferentie door besprekingen „op elk niveau" kunnen worden voorbereid. Terwijl Debré in de Senaat sprak, voerde de minister van buitenlandse za ken, Couve de Murville, bet woord in de Nationale Vergadering. Zijn rede had nagenoeg dezelfde inhoud. Het plan in december een topconferentie te houden is volgens de Franse regering geheel van de baan, zo bleek uit de redevoe ringen. De kans dat Parijs dit standpunt herziet lijkt uitermate gering. In een Duitse bekendmaking werd gisteren gezegd dat de bondskanselier op uitnodiging van de Franse regering naar Parijs gaat. De besprekingen in Parijs zullen het de Westduitse en de Franse regering mogelijk maken hun gedachtenwisseling over de ontwikke ling van de internationale toestand voort te zetten, aldus deze bekendma king. Een woordvoerder van de bonds regering zei te Bonn dat Adenauer zo wel met president De Gaulle als niet minister-president Debré zal spreken. (Van onze verslaggevers) De storm die gisteren ook ons land in zijn greep heeft gevangen gehouden, was behoorlijk zwaar en heeft overal, te land en ter zee. ziin vernielend spoor achtergelaten. Ta! ,an schepen kwa men, zoals wij reeds gisteren meldden, in moeilijkheden té verkeren, alle loods- diensten werden gestaakt, een dijk op Schouwen-Duiveland brokkelde af, de Makkumerwaard in Friesland kwam hoog onder het woest stromende water te staan en in de steden veroorzaakten neervallende bomen en wegvliegende pannen veel schade. In Nijmegen rukte de hevige wind zelfs het dak van een flatgebouw aan de Pijlstaarthof een me ter omhoog. De bewoners van de zesde en zevende verdieping moesten hun huizen verlaten en gedeeltelijk ontrui men. Het dak werd met kabels omwon den om de storm er niet opnieuw vat op te laten krijgen. Meldingen over ver gane schepen zijn j^' t binnengekomen. Na het midderniïcntelijk uur nam de wind in hevigheid af en successievelijk konden alle loodsdiensten worden her vat. Tengevolge van de opstuwing van het IJsselmeerwater door de zuidwester- storm overstroomde de 150 hectare gro te Makkumerwaard voor de IJssel- meerkust. Het water sloeg in grote gol ven over de zomerkaden heen, die rond de als wei- en hooiland in gebruik zijnde waard liggen. Het was niet de eerste keer dat dit buitendijkse land overstroomde, maar nog nooit steeg het water zo hoog als dinsdag. Boeren, die schapen en jongvee op de Makkumerwaard hadden grazen, brach ten de beesten met veel moeite in vei ligheid. In zeer korte tijd was de waard veranderd in een wild schuimende wa termassa. Hooimijten spoelden weg en tientallen hazen zochten een toevlucht op deze drijvende hooi-eilandjes. In de loop van de dag spoelde veel dood en versuft wild aan de kust aan. Vogel wachters laadden de nog levende hazen in auto's en zetten de dieren achter de dijk in de weilanden. Boeren visten land bouwmachines, wagens, melkmachines en gereedschappen in de loop van de middag op, toen het water begon te zakken. Men kon langs de rand van de waard vele muizen en ratten in de top jes van het jonge geboomte zien zitten. Tegen drie uur des middags ontdek te een der kantonniers van het water schap Schouwen-Duiveland, dat de ba saltglooiing van de dijk ten westen van De Makkumerwaard in Friesland is door de hevige storm geheel onderge lopen. Boeren trachtten nog te redden wat er aan landbouwwerktuigen te red den viel. de haven De Val bjj Zierikzee op ver schillende plaatsen begon af te brokke len. De basaltglooiing bleek namelijk door onderuitholling hier en daar te zijn ingestort. Onmiddellijk nam men maat regelen. Men sloeg palen en wierp ba- saltstenen in de bedreigde gaten, omdat uitbreiding in "verband met de opko mende vloed in de avondurcij niet denk beeldig was. Tot half negen werkten de mannen hard. Toen was het gevaar geweken. Het rijksvaartuig nr. 93 een soort botter die met drie man aan boord op de zeedijk benoorden Enkhuizen was gestrand, is in de loop van de dag door de reddingboot „K. F. Siuijs" en twee sleepboten behouden binnengebracht. De kustvaarder „Friedi", die aan de noordkust van Ierland gevaar liep aan de grond te komen, bleek een Neder lands schip, afkomstig uit Delfzijl, te zijn. Een tweede Nederlandse kustvaarder, de 353 ton metende ,Holwierde' uit Delf zijl, is te Kirkwall in Schotland losge slagen en op het strand terecht geko men. Het met hout geladen schip werd verscheidene malen tegen de zeewe ring gedreven voor het tot rust kwam. President De Gaulle van Frankrijk houdt op 10 november een persconferen tie in het Elysée, het presidentieel pa leis te Parjjs, aldus bericht United Press International. Men verwacht dat de president een nadere uiteenzetting zal geven van het plan voor Algerije, dat hij in een radiorede op 16 septem ber aan de natie voorgelegde. 15 novem ber wordt beschouwd als de vijfde ver jaardag van het uitbreken van de Alge rijnse opstand. De Gaulle heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Tunesi sche ambassadeur in Parijs, Habib Bourguiba jr. Zeven zeelieden zijn waarschijnlijk in de afgelopen nacht omgekomen als ge volg van de ergste storm van dit sei zoen die langs de kusten van West- Europa en de Noordatlantische Oceaan raasde. iVijf van de omgekomen zeelieden wa ren Schotse vissers. Het waren beman ningsleden van de Morning Star, die na bij Inverallochy, op de rotsen was ge dreven, en van de Easter Morn, die voor de kust van Fraserborough aan de grond liep. Twee bemanningsleden van de 5.900 ton metende Britse vrachtvaarder De- gema sloegen in de Golf van Biscaye overboord. Er werd verscheidene uren paar hen gezocht, voordat de beman ning de hoop hen levend terug te zien opgaf. De 1 april 1960 ingaande verhoging van de straatprijs van de consumptie- melk zal als gevolg van de afschaffing van de consumenlensubsidie momen teel nog gemiddeld per liter ongeveer zes cent beperkt kunnen blijven tot maximaal vier cent per liter. Aldus deelt minister Marijnen mee in zijn toelichting op de vaststelling van de nieuwe garantieprijzen voor de land bouw. Deze garantieprijzen zijn vastge steld voor het tijdvak van 1 november 1959 tot 1 november 1960. Mede gelet op de ernstige gevolgen van de langdurige droogteperiode voor vele melkveehouders,- heeft de regering besloten geen wijziging te brengen in het niveau van de garantieprijs en de hoeveelheid gegarandeerde melk onge wijzigd te laten. De landelijk geldende minimumgarantieprijs is voor novem ber 1959 tot november 1960 vastgesteld op f 28.90 per 100 kg melk met 3,7 pro cent vet voor een gegarandeerd produk- tiekwantum van vijf miljard kg. (ad viesprijs Landbouwschap: f 29.65 voor 5.24 miljard kg). Rekening houdend met de minder straffe binding van het garantieniveau aan de kostprijs, zal de regering de be perking van het z.g. gedeelde marktri sico niet meer aan de garantie verbin den. De z.g. verrekenprijs voor de con- sumptiemelk en aanverwante produk- ten, die boven de garantieprijs een winstmarge toekent aan de melkveehou ders, is vastgesteld op f 30.60 per 100 kg melk met 3,7 procent vet. (oude prijs: f 31.10, adviesprijs Landbouwschap, uit gaande van een garantieprijs van f 29.65, eveneens f31.10). De V.S. hebben een beroep op pre sident Dorticos van Cuba gedaan om terug te keren tot de traditionele poli tiek van vriendschap tussen Havana en Washington, aldus heeft het State De partment volgens AFP meegedeeld. Het ministerie verwerpt in een pers verklaring met verontwaardiging de beschuldiging dat de zogenaarr- ..luchtaanval van Havana'' g eir «5- reerd zou zijn door de Amerikaan; 5' gering. De Amerikaanse financier William I meer. Nussenfeld bleef vasthouden ...I.An.liwif linAil l'AAM lo 1 ""n AAA lil i f~7 I Zeckendorf heeft voor 18.150.000 dollar een 70 verdiepingen hoge wolkenkrabber aangekocht op een veiling te New York, aldus meldt ÜPl. Zijn enige medebieder was een speciaal voor deze veiling op gerichte stichting, die duizend dollar onder het bod van Zeckendorf was blij ven steken. 40 Wall Street, de wolken krabber die Zeckendorf heeft gekocht, is nummer vier op de ranglijst van ho ge Amerikaanse gebouwen. Nummer twee, het Chrysler Building van 77 ver diepingen, bezit hij ook. Nummer een is het Empire State Building. De beide bieder? hadden een cheque van 200.000 dollar moeten deponeren om voor het bieden in aanmerking te mogen komen. Dit bedrag wordt verre kend met de prijs. Zeckendorf moet thans binnen tien dagen 10 procent van de koopsom, minus de 200.000 dollar van de cheque, contant betalen en voor 15 i december de rest voldoen, eveneens contant. Het bieden was ingezet op 17 miljoen 1 dollar, de vraagprijs. De advocaat Nus senfeld, die de stichting „Walpine Real ty" vertegenwoordigde, bood 25.000 dol lar er bovenop. Met sprongen van dui zend dollar ging het toen verder. Toen Nussenfeld 580.000 dollar geboden had vroeg Zeckendorf aan zijn raads man: „Züllen we nog hoger gaan?" Toen het bieden na een korte onder breking voor beraad voortgezet was. en Nussenfeld op 18.001.000 dollar stond, bood Zeckendorf ineens 24.000 dollar Robert Pesquet, voormalig poujadistisch afgevaardigde voor toir-et-Cher in de Nationale Vergadering, onderhoudt zich in een van de gangen van het Parijse Palais de Justice met twee van zijn advocaten. De Franse gerechtelijke autoriteiten hebben meegedeeld dat zij de Senaat zullen verzoeken de parlementaire on schendbaarheid van de senator en oud- minister Mitterand, het middelpunt van een recente al dan niet gefingeerde, aanslag door extremisten te Parijs, op te heffen, aldus bericht Reuter. Men neemt aan dat dit een rechtstreeks ge volg is van president De Gaulle's ver zoek aan zijn minister van justitie, Ed- mond Michelet, de kwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. Wanneer Mitte rands parlementaire onschendbaarheid is opgeheven kan worden onderzocht of hij, of Pesquet meineed heeft gepleegd. maar toen Zeckendorf telkens weer te rugkwam trok hij zich opeens terug. Voor 18.150.000 dollar, dat is ruim 70 miljoen gulden, werd Zeckendorf eige naar. De belastingwaarde van het gebouw is op 18.750.000 dollar gesteld. De jaar lijkse huuropbrengsten zijn ongeveer 5 miljoen dollar. De begane grond en de vjjf verdiepingen erboven zijn verhuurd aan de Chase Manhattan Bank, die per jaar 1 miljoen dollar huur afdraagt. „Ik heb een mooi huis gekocht en er een behoorlijke prijs voor betaald maar als Nussenfeld 1000 dollar hoger was ge gaan had ik me teruggetrokken" zei Zeckendorf na afloop van een verko ping die opgetekend zal worden in de Amerikaanse geschiedenis. De beide bieders hebben gezamenlijk in totaal 88 maal bod en tegenbod gedaan, in pre cies 34 minuten. Zeckendorf won met zijn 89ste bod. Onder de leerlingen van 22 Friese scholen zal men een enquête instellen naar de rookgewoonten met het doel voorlichting te geven over de relatie „roken-longkanker". Het onderzoek gaat uit van de ..Stichting Friesland voor maatschappelijk werk." Robert Pesquet, ex-afgevaardigde in de Nationale Vergadering voor Loir-et- Cher en ex-poujadist, die verklaard heeft op Mitterands verzoek de aanslag op deze senator in eikaar te hebben ge zet, is officieel in staat van beschuldi ging gesteld „wegens het bezit van oor logswapens en het vervoer daarvan". Ook tegen zijn heiper. die het plan zou hebben uitgevoerd, is een dergelijke maartegel genomen. Zjj zijn niet gear resteerd. Mitterand spreekt de bewering van Pesquet tegen. Hij zegt het slachtoffer te zijn van politieke machinaties. Pes quet zegt er blij om te zijn dat hij wordt vervolgd. Dan zal ik in staat zijn, zegt hij, Mitterand „met gelijke juri dische wapens te bestrijden". De advocaten van Pesquet hebben medegedeeld dat zij om politiebescher ming voor hun cliënt en voor Dahuron, die de schoten op Mitterands auto heeft gelost-, hebben gevraagd. Pesquet heeft gisteren verklaard dat twee onbekende, gewapende mannen hem hebben gelast zelfmoord te plegen. Pesquet zou ook brieven hebben ontvangen, waarin hij met de dood wordt bedreigd. Voorts is zijn zoon door onbekenden aangevallen, terwijl schapen op zijn buitenverblijf in Normandië zijn vergiftigd en vensters

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1