B. en W. van Utrecht houden vast aan SINGELDEMPING Na aanvaarding voorstel: basis- 'an voor city plc Reizen RommeOud en Samkalden over Europese verkiezingen Nederlandse en Belgische kranten moeten meer samenwerken Idee voor conferentie van Nederlandse journalistiek 's Lands Kroniek- Jonge theoloog van Leuven H „NOODZAKELIJK OFFER" Maliebaan wordt geen ringweg Huwelijksdrama in Kerkrade Kiezersvolk zou rijp zijn W. J. Burgers Verantwoordelijk heid WITTE KRUIS WITTE KRUIS "N it Vrouw steekt man met een broodmes dood DE -echte PIJNSTILLER Schouderpijn... maar ook andere plagende pijnen raakt u prompt kwijt met WITTE KRUIS. Maliebaan geen ringweg Britse minister van wetenschappen Eerste wilde kat in N ederland Geen weer kan U deren met from America's Best Tobaccos Marnix Gijsen met tulp gehuldigd Leidens vijfmiljoenste schaap gefêteerd - „Mevrouw Ovis" is honderd gulden waard ^Burgemeester had geen schapenluchtje Twee nieuwe bedrijf schappen op komst Nederlandse eieren naar Italië Grote zwendel ondekt Drs. Tijinstra, direc teur Wereldomroep IF V B ZATERDAG 31 OKTOBER 1959 PAGINA 5 Brabantse bakkers ageren tegen S.E.R.-advies (Van onze Utrechtse redacteur) „De door u te nemen beslissing is van niet te onderschatten betekenis voor de toekomstige ontwikkeling van Utrecht. Met alle reden mag daarom worden gesproken van een historisch besluit. Wij stemmen echter volledig in met het betoog, dat dit ook geldt voor een negatieve beslissing of voor het uitstellen van de beslissing." Dit merken B. en W. van Utrecht op aan het einde van de algemene beschou wingen in het eerste deel van hun uit voerig antwoord op het verslag van het raadsonderzoek inzake het ver- keersplan-Feuclitinger. Zij voegen er echter onmiddellijk aan toe van oor deel te zijn, dat het belang van Utrecht eist. dat men thans beslist en wel in positieve zin. Telkens opnieuw merken B. en W. op, dat het verkeerd is als uitgangs punt te stellen, dat men de singels in geen geval mag dempen. Zij zeggen dit verlies aan schoonheid ten zeerste te betreuren, doch het een noodzakelijk offer te achten voor de toekomstige ontwikkeling van de stad. Bij de be raadslagingen over de in de oude stad te treffen maatregelen is het college er steeds van uitgegaan, dat aan de Oude- en Nieuwe Gracht niet mocht worden getornd. B. en W. hebben ook het behoud van de singelgracht be pleit. Prof. Feuchtinger heeft daarom aanvankelijk voorgesteld de watergor del te sparen en alleen de bolwerken aan te tasten. Naar aanleiding van een vraag of het wel verantwoord is, dat er ten behoeve van het verkeer grote offers worden gebracht en of niet veeleér het verkeer zich ter wille van de ge meenschap beperkingen moet opleg gen, wordt opgemerkt, dat het ver keer geen afzonderlijke grootheid is, maar een dienende functie vervult, waardoor gemeenschapsleven moge lijk wordt. „Het opleggen van beper kingen aan het verkeer zou derhalve niet strekken ten bate van de ge meenschap, maar integendeel gaan ten koste van de gemeenschap, re sulterend in daling van de levens standaard en derving van levensge luk ook voor de minst draagkrachti- gen". Naar aanleiding van het adres van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst en van de Bond van Ned. architecten, kring Utrecht, "bestrijden B. en W. dat Prof. Feuchtinger onvol doende begrip voor de betekenis van zijn taak toonde te hebben, omdat hij aan het gemeentebestuur de keuze liet de binnenstad al. dan niet toegankelijk te maken voor het verkeer. „Deze keu ze ligt immers niet op de weg van een verkeersdeskundige, doch het hoogste bestuursorgaan van de gemeente dient haar met inachtneming van de stede- bouwkundige aspecten te maken." Het ligt in het voornemen van B. en W. terstond na een eventuele aan vaarding van het verkeersplan op dracht te geven voor liet opstellen van een stedebouwkundig basisplan voor de binnenstad. Zij hebben er geen be zwaar tegen met het uitvoeren van doorbraken in de binnenstad te wach ten, tot omtrent dit stedebouwkundig plan een beslissing is genomen. Afslui ting van de oude stad, op welke wijze ook. achten zij niet in het belang van de stedelijke samenleving. Iedere verschuiving van de ringweg van de natuurlijke omgrenzing van de oude stad in de richting van de buiten de singels gelegen bebouwing betekent volgens het college een onnatuurlijke omleiding, die niet beantwoordt aan' de behoeften van het verkeer. Bij nadere bestudering is wel een mogèlijkheid gevonden het water in de omgeving van de schouwburg ten Bond Heemschut de illusie of intentie te hebben de Utrechtse binnenstad te herscheppen in een moderne stads kern. De oplossing van het verkeers plan draagt de kenmerken van het compromis. Een parkeeronderzoek behoeft vol gens B. en W. pas in tweede instantie te geschieden, daar er in Utrecht nog geen parkeerprobleem bestaat. (Van onze Limburgse redacteur) In een woning aan de Kaffeebergs- weg te t'lievremont. gemeente Kerk rade, heeft zich vrijdag een ernstig drama afgespeeld, dat het leven heeft gekost aan de 37-jarige mijnwerker W. Toen de 34-jarige echtgenote in de keuken voorbereidingen trof voor het ontbijt, ontstond tussen beide echte lieden een hevige twist. De vrouw ont stak daarbij zozeer in toorn, dat zij met het broodmes op haar man toeliep en hem dodelijk in de buik verwondde. De man zeeg neer en overleed vrijwel Advertentie dele te behouden. Niet alleen bij de i onmiddellijk. Een arts door de vrouw schouwburg, docb ook onder de Lu- gewaarschuwd, kon niets anders dan de casbrug kan een ^watergang worden j dood vaststellen. Het slachtoffer was Advertentie Tabletten, poeders of cachets! gespaard, zonder dat dit onaanvaard bare consequenties voor de ringweg heeft. Architect Dudok kon zich met deze oplossing verenigen. Bij de verdere detaillering van de verkeersknooppunten ter plaatse van Lepelenburg, Zonnenburg, Manenburg en Sterrenburg zal men er naar stre ven de aanwezige groenstroken en piantsoengedeelten met de daarop aan wezige boombeplanting zo weinig mo gelijk aan te tasten, de aanwezige his torische waardevolle bebouwing in tact te laten en deze door aanvullende maatregelen een nieuw estetisch ver antwoord aspect te doen ^verkrijgen. Waar dit nodig is. zal men de ver keersweg op enkele punten iets ver schuiven. De bestaande waterkant v-an het Servaasbolwerk behoeft niet te worden aangetast. Het is stedebouw kundig wénselijk aldus B. en W. dat de bestaande bebouwingen langs de geprojecteerde ringweg om de oude stad, voorzover deze niet in overeen stemming zön met de allure van deze stedelijke singelboulevard, te vervan gen door nieuwe daarbij passende pan den. Een verplaatsing van de Ooster spoorbaan is tot dusverre niet moge lijk gebleken, omdat de Ned. Spoorwe gen zich op het standpunt stellen, dat de gemeente de kosten van een om legging grotendeels moet dragen. Om de Maliebaan geschikt te doen zijn als onderdeel van de ringweg een idee van de studiekring van katho lieke kunstenaars zou een totale profielswijziging onvermijdelijk zijn. waarvoor men alle bomen zou moeten rooien. Het huidige aspect van de Ma liebaan zou daardoor geheel verloren gaan. Met adressante wordt wel de wenselijkheid van éen waardige stede- bouwkundige situatie rondom de Dom onderschreven, aan welk punt men bij zondere zorg zal besteden. Eveneens zien B. en W. onder ogen de situatie van een nieuw universiteitsgebouw en de ontsluiting van de Buurkerk en de Pieterskerk bij het ontwerpen van ste- debouWkundige plannen. B. en W. ontkennen tegenover de Koningin Elizabeth van Groot-Brit- tannië heeft de nieuwe portefeuille van „minister van wetenschappen" in gesteld en Lord Hailsham in deze func tie benoemd, aldus meldt Reuter. Lord Hailsham is ook Geheim Zegelbewaar der. De minister van wetenschappen zal belast zijn met de taken die voorheen irjgevolgè de kernenergiewetgeving door de premier werden uitgeoefend en met die welke de minister zonder por tefeuille uitoefende op het gebied van wetenschappelijk onderzoek. Voor de verkiezingen was Lord Hailsham minis ter zonder portefeuille. vader van drie kinderen, jongens van dertien, elf en tien jaar. De justitie heeft liet stoffelijk overschot van het slachtoffer, voor het verrichten van sectie, m beslag genomen. De Kerkraad- se gemeentepolitie heeft de vrouw ge arresteerd en voorlopig in het politie bureau te Kerkrade ingesloten. Bij het politionele onderzoek, onder leiding van de commissaris van politie en de officier van justitie uit Maas tricht, mr. W. Moors, kon men nog niet vaststellen of de vrouw haar man op zettelijk heeft willen doden. Wel is komen vast te staan, dat het echtpaar al geruime tijd op gespannen voet met elkaar leefde. De Kerkraadse politie heeft zich over de drie kinderen ont fermd. Het zo juist verschenen nummer van het natuurhistorisch maandblad, or gaan van het Natuurhistorisch Genoot schap in Limburg, maakt melding van de vondst van een wilde kat, door de heer Houben uit Maasbracht geschoten in de gemeente Haelen (midden-Lim burg). Dit zou dan het eerste exem plaar zijn van deze soort, aangetroffen in ons land. Het exemplaar bevindt na^uurhistorisch museum te Maastricht. LEXINGTOH De waard van het café boog zich vertrouwelijk naar mij over en fluisterde, hoofdknikkend in de rich ting van een gezelschap van één dame en zes heren: ,,De complete bemanning van een Amerikaans vlieg tuig." Zij zagen er naar uit, kauwend en bedachtzaam turend als zij daar zaten. Na enig glazenspoelen trad hij, de her bergier, weer op mij toe. „Die komen hier drie keer per maand," zei hij, „morgen gaan ze door naar Arabië." „Nou, nou," antwoordde ik. „die zien nog eens wat van de wereld." Maar nu schudde hij heftig ontken nend het hoofd. „Welnee," zei hij, „ze zien niks." „Amerika," repliceerde ik. „Amerika. Amsterdam, Arabië, dat is toch niet niks." „Luister es," maande hij, „ik ben zélf op de grote vaart geweest." „Nou dan," zei ik, „dan heeft u toch ook iets van de wereld gezien?" Hij haalde achteloos de schouders op. „Ach. wat ken ik van Indonesië?", vroeg hij op rhetorische toon. „Wat ken ik van Indonesië? Zegge en schrijve: één kroeg." Ik zweeg verpletterd. „En ik ben er toch zes keer geweest," ging hij voort. Toen verdween hij om die Ameri kaanse luchtengelen van een rondje te voorzien. Maar even later itond hij weer vóór mij en zei: j.Zeg nou zelf, man, het biljartlaken is toch zeker overal even groen?" Drie Nederlandse politici, prof. dr. P. J. Oud, prof. mr. C. P. M. Romme en prof. dr. I. Samkalden hebben een studie gemaakt van verschillende aspec ten van de mogelijkheid en wenselijk heid van directe Europese verkiezingen voor het Europese parlement van de E.E.G., K.G.S. en Euratom. Zij zijn o.a. tot de conclusies gekomen dat men moet aannemen dat het Europese kie zersvolk rijp is voor Europese verkie zingen, zolang het tegendeel niet aanne melijk is gemaakt (Romme), dat direc te verkiezingen een versterking kunnen betekenen voor de politieke democratie in de drie gemeenschappen (Samkal den) en dat gedurende een lange over gangstijd een belangrijk deel van de af gevaardigden van het Europese parle- De voorzitter van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers, de heer W. van Norden, heeft vrijdag aan een luneh van Nederlandse en Belgische hoofd redacteuren in Den Haag gesproken over de wenselijkheid de samenwerking tussen krantenbedrijven in Nederland en België te versterken. Hij wees er daarbij op dat de doorwerking van de maatregelen tot het integreren van de Europese markt de krantenwereld in de beide landen voor nieuwe problemen stelt, die een verder gaande coöperatie De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft het schaap „Ovis" genoemd en na de doop het dier een schotel met schapenbrokjes voorgehouden. Maar om een schaap aan het eten te zetten, moet je een schapenluch't bij je heb ben. Veehandelaren riepen dit de burgemeester toe, maar Leiden's eer ste burger zag niet in wat daar op dat moment nog aan te doen was. Dus voerde men het dier maar naar de malse speelweide op de Leidse Hout, waar het een goed leven wordt ge gund tot in de lengte van dagen sa men met haar zusters, die ook in het genot van een bescheiden gemeente pensioen leven. „Ovis" is het vijfmiljoenste schaap, dat op de Leidse Veemarkt is aange voerd sinds de stichting van de Markt en Havendienst in 1895. Van dat jaar af heeft men de getallen „aangevoerd vee" steeds nauwkeurig bijgehouden en daarom wist de directeur van de Leidse marktdienst, de heer M. Wei- ma ook, dat het vrijdag moest komen de aanvoer van het vijfmiljoenste op deze grootste en levendigste schapen- markt van West-Europa. Gewetensvol telde men de ladin gen, die van 's morgens zeven uur af werden aangevoerd, na en tegen half acht meende men het dier gevonden te hebben: een stevige ooi van anderhalf jaar. Het werd door de heer Joh. Karens, voorzitter van de Leidse marktcommissie en voorzitter van de Bond van Veehandelaren in Zuid-Holland na krachtige handentaai voor honderd gulden gekocht van de Waddinxveense veehandelaar Gerrit Zwanenburg. Wethouder mr. J. Dnj- ber sprak het schaap toe. Bijzonder knap was het, dat hij er in slaagde in zijn rede de totale gerichtheid op dit schaap tot de laatste zin vol te houden. Hij hield de ooi voor, dat zij en haar soortgenoten veel bijdragen aan de weivaart van Neerlands boerenstand. „Het schaap Is sober, eet onkruid éa laat kostelijke mest achter". Leiden neemt éen eerste plaats in onder de schapenmarkten; vorig jaar nog werden 90.000 schapen naar de Leidse markt aangevoerd. Dit getal zal dit jaar nog worden overtroffen, 's Middags werd nog eens een plech tige zitting gehouden in de overdekte koeienstal van de veemarkt. Het „re- cord"-beest, dat wat schaapachtig voor de officiële genodigden stond op gesteld, kreeg weer een mand met malse hapjes aangeboden. De burgemeester wenste „mevrouw Ovis" geluk met het feit, dat zij in blij de verwachting is, mr. Bakker, secre taris van het produktschap voor vee en vlees, herinnerde aan het feit, dat het schaap in Nederland in het afgelo pen jaar nog voor 25 miljoen gulden aan vlees heeft opgebracht. Rond het feest-dier, dat met een rozet en vlag getje in de Leidse kleuren was gesierd, gingen tot slot de glazen rond. .schaap cis feestvarken. nodig zullen maken. Deze samenwer king tussen bladen van gelijke richting, waarbij spr. de Franstalige bladen niet wilde uitsluiten, zou zich naar zijn me ning kunnen uitstrekken tot de verze kering van een geregelde papierverzor ging, het behoud van de krant als ad vertentie-medium, de invloed die de ont wikkeling van televisie-reclame zal heb ben en iele vraagstukken van techni sche aard. Als eregast zat aan de lunch aan de Belgische schrijver-diplomaat Marnix Gijsen. Onder de aanwezigen waren voorts de Belgische ambassadeur, ba ron F. X. van der Straten-Waillet, mr. J. H. Reinink van het departement van O., K. en W., prof. P. Geyl, het hoofd van de rijksvoorlichtingsdienst, dr. J. Lammers en vertegenwoordigers van de Belgische en Nederlandse radiowereld. De voorzitter van de federatie van Nederlandse journalisten, de heer G. van Lieshout, zei dat men ook op het terrein van de journalistenopleiding een vruchtbare samenwerking tussen de journalistenorganisaties van beide lan den moét versterken. Zij zouden bijvoor beeld samen aan een erecode voor de journalistiek kunnen werken. Mr. Reinink opperde de gedachte in de geest van de conferentie van de Nederlandse letteren ook een conferen tie van de Nederlandse journalistiek te doen houden. Hij bracht hulde aan de Vlaamse radio-omroep, waar men vol gens hem vaak een Nederlands hoort dat zich beter laat aanhoren dan menig woord uit Hilversum. Alle sprekers hebben getuigd van de grote verdiensten van Marnix Gij sen voor de Nederlandse letteren, en deze heeft zelf in een geestig speec-hje gewaagd van zijn eerste wankele stap pen op journalistiek gebiedals sport verslaggever voor „De Tijd". Tijdens een ontvangst, gegeven door de Belgische ambassadeur later op de dag kreeg Gijsen een in Santpoort ge kweekte tulp aangeboden, die naar hem is ''enoemd. De burgemeester van Sas- senheim. jhr. mr. R. Sandberg van Boe- lens, overhandigde de in een fraaie kist verpakte tulpenbollen. Daarna heeft de minister van O., K. en W., mr. J. M L Th. Cals, de zestigjarige schrijver hulde gebracht. Onder de zeer talrpken die de plechtigheid bijwoonden, was ook dc staatssecretaris van O., K. en vvmr. Y. Scholten. De Sociaal-Economische Raad zal in zijn 13 november te houden openbare vergadering zich onder andere bezig- houden met het instellen van twee ontwerp-adviezen, n.l. een met betrek king tot de instelling van een bedrijf schap voor de visconservenindustrie en een tweede over het instellen van een bedrijfschap voor de binnenlandse groothandel in margarine, spijsvetten en spijsoliën en aanverwante bedrijven. Als de S.E.R. de adviezen heeft vast gesteld zal hij ze uitbrengen aan de staatssecretaris van Algemene Zaken, aan de ministers van Economische Za ken en van Landbouw en Visserij, en aan de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid. ment tevens lid van een nationaal par lement moet zijn (Oud). De drie studies zullen worden bespro ken op een studieconferentie van de Europese beweging in Nederland, die 6 november in het Kurhaus in Scheve- ningen wordt gehouden. Voorts komt dan een ontwerpresolutie aan de orde, die is opgesteld door de politieke com missie van de Europese beweging en waarin o.a. wordt gepleit voor uitbrei ding van het Europese parlement. De conferentie is belegd, omdat de kwestie van de Europese verkiezingen actueel begint te worden. Een speciale commissie van het Europese parlement, die zich met de zaak bezig houdt, acht Europese verkiezingen in 1962 of 1963 mogelijk. Prof. Romme meent voorts, dat ge brek aan rijpheid voor Europese verkie zingen alleen kan worden aangenomen als de politieke partijen niet In staat zouden zijn Europese politieke program ma's op te stellen of als zij niet aan de verkiezingen zouden willen deelnemen. Wat Nederland betreft gelooft bij wel dat de partijen willen meewerken. Er bestaat volgens hem geen reden op voorhand te betwijfelen of Europese po litieke programma's kunnen worden uit gewerkt. Voorts stelt prof. Romme dat men de keuze van de kandidaten aan het gezon de verstand van de politieke partijen moet overlaten. Aan de vrije wil van de kiezers moet men overlaten of zij al dan niet aan Europese verkiezingen willen deelnemen. De ontwerpresolutie van de politieke commissie van de Europese beweging pleit voor uitbreiding van het Europese parlement, zodat de kleine landen beter vertegenwoordigd zouden zijn. Als het ledental van het Europese parlement van 142 op bv. 426 zou worden ge bracht, zou Nederland 42 leden kunnen afvaardigen van wie 28 door middel van rechtstreekse verkiezingen en 14 aan te wijzen door het Nederlandse parlement. Voorts stelt de resolutie o.a., dat de Europese verkiezingen in de zes landen op dezelfde dag, of op enkele opeenvol gende dagen en tevens op grond van het nationale kiesrecht moeten worden gehouden. De Italiaanse fiscale recherche is een uitgebreide zwarte handel in eieren op het spoor gekomen, welke de illegale import van ongestempelde eieren, in hoofdzaak uit Nederland, betrof. Vol gens de fiscale recherche lieeft deze zwarte handel aan de betrokken firma, een netto winst van naar schatting een miljoen lire per dag (6.000 gulden) op geleverd. Italië heeft een speciale belasting voor import-eieren. De geïmporteerde eieren moeten zijn voorzien van een onuitwis baar stempel. Daardoor kan de consu ment ze onderscheiden van de verse eieren uit eigen omgeving. De bende die ontmaskerd is. paste het volgend systeem toe. Vrachtauto's werden uitge stuurd, in hoofdzaak naar Nederland, om eieren op te halen. Wanneer de auto's, die bestemming Turijn hadden aan de grens arriveerden, werden de eieren aangegeven. De voor Turijn be stemde lading werd verzegeld, zonder inspectie. In Turijn moest een bijkan toor van de douane vaststellen dat de lading nog vergezeld was en dat de eieren een stempel hadden. Na dat de grens was gepasseerd stop te de auto op een afgesproken plaats. De douanezegels werden zorgvuldig ver broken en de Nederlandse of andere on gestempelde eieren werden gelost. Ze werden dan vervangen door gestempelde eieren, de douanezegels werden hersteld en de auto reed verder naar de douane in Turijn, waar alles in orde bleek. In dit systeem kon een partij gestempelde eieren steeds worden benut om de im port van falloze zendingen ongestempel de eieren te verhullen. De directeur van de Italiaanse firma is op aanklacht van fraude gearresteerd. De winst van de smokkelaars kwam uit het prijsverschil. Een geïmporteerd, gestempeld ei kost in Italië 25 lire (15 cent), een Italiaans, ongestempeld ei brengt het tot 40 lire (24 cent). (U.P.I.) Het bestuur van Radio Nederland We reldomroep deelt mede, dat tot direc teur van de Wereldomroep is benoemd drs. L. F. Tijmstra, adjunct-directeur van het Internationaal Persinstituut te Zurich. De Amsterdamse mezzo-sopraan Sophia van Santé zal in december en in februari a.s. aan concerten in Turijn, meewerken. "WW* De heer W. J. Burgers uit Kudelstaart is de eerste student, die zich weldra doctor in de theologie van de katholieke universiteit te Leuven mag noemen. Dezer dagen heeft hij zijn proefschrift: „De twaalf in het oudste Evangelie. Een bij drage tot de „Redaktionsge- schichte" van Marcus," in het openbaar verdedigd. Promotor was prof. A. Descamps, hoog leraar in de uitlegging van het Nieuwe Testament. Tijdens de zitting, die twee uren duurde, hebben de hooggeleerde heren J. Coppens en E. Massaux als „correctores" vooral de aan de dissertatie toegevoegde theses zeer kritisch onder de loep ge nomen. „De discussies verliepen soms vrij heftig, maar ik ben hun het antwoord op allerlei be denkingen toch niet schuldig gebleven," zegt de heer Bur gers niet zonder voldoening. De „proclamatie" tot doctor is nu nog maar een kwestie van tijd. Zij geschiedt in een algemene slotzitting van de theologische faculteit. De keuze van het onderwerp van de jonge theoloog hij is 30 jaar spruit niet voort uit een Jpijzondere persoonlijke be langstelling voor de behandelde materie. Zijn proefschrift, zegt hij zelf, is „vaktechnisch" van aard, waarvoor veel vocabularium- en literatuurstudie noodzakelijk waren. Dat hij, als eerste leek, destijds toch tot de theologische studies is toegelaten, heeft nogal wat voeten in de aarde gehad. In Leuven kende men in tegenstelling tot b.v. Nederland en Duitsland deze figuur nog niet. De beslissing is uiteindelijk in zijn voordeel uitgevallen, hetgeen volgens hem duidelijk getuigt van het open karakter van de katholieke universiteit. Daardoor is het zelfs mogelijk dat er het volgend jaar de eerste niet-katholiek zal trachten te promoveren. De heer Burgers is oud-student van Hageveld en Warmond, Het groot seminarie riep hij na drie jaren een vaarwel toe. Dit besluit nam evenwel niet weg dat de theologie de zgn. minor-cursus had hij er toen reeds op zitten hem bleef boeien. Hij had verder een uitgesproken voorkeur voor bijbelstudies. Dit verklaart ook zijn colleges, die hij tijdens zijn vierjarige Leuvense periode daar tevens aan het Instituut voor Oosterse filologie en geschiedenis heeft gelopen. Hij kwam zo in aanraking met de archeologie en geschiedenis van het nabije Oosten, leerde Hebreeuws, Aramees en Syrisch, wierp zich op de Semietische. epigrafie en slaagde er in om de licentiaatsgraad, in het oriëntalisrne te behalen. Semietische talen zijn niet eenvoudig. „Toch heb ik," zei de heer Burgers, „hun weten schappelijke structuur voldoende onder de knie om teksten te lezen en te begrijpen. Het blijft alleen zaak om het vocabularium aan te vullen." Binnenkort vertrekt hij voor een jaar naar Jeruzalem. Door bemid deling van prof. G. Ryckmans, de Leuvense emeritus-hoogleraar in het Hebreeuws en specialist in de Zuid-Arabische epigrafie, heeft hij van de staat Israël een studiebeurs gekregen. Hij gaat zich allereerst in het moderne Hebreeuws verder bekwamen. Ook wil hij de Palestijnse archeologie en de Rabbijnse literatuur in verband met het Nieuwe Testament nader bestu deren. Een en ander is mede bedoeld ter voorbereiding van een nieuw proefschrift, waarmede hij een tweede doctorstitel, maar dan in de Oosterse filologie en geschiedenis, wil verwerven. Het onderwerp zal hij uit het Rabbinisme kiezen. En daarna? „Dan zal ik waarschijnlijk godsdienstleraar in het bisdom Haarlem worden. Verschillende kerkelijke autoriteiten hebben mij reeds verklaard te hopen, dat velen mijn voorbeeld zullen volgen." ijk lf)\ 13 zekere zin kan men alles, wat tegenwoordig gezegd en geschre den wordt over de herkerstening an de wereld en de ware beleving t n "et Christendom, herleiden tot grondvoorwaarden: liefde en derlinge verantwoordelijkheid. Zo- nS wij niet doorstoten tot dit fun damenteel uitgangspunt, blijkt de ge- on grondige verandering van 0 levenshouding onbereikbaar, a-nt dan zijn wij hoogstens in staat te ^e. oppervlakte het een en ander wijzigen, dat echter, daar het 715 de buitenkant raakt, nood- -akelijk san spoedige slijtage onder hevig is. j Le laatste tijd wordt er in de theo- °gie bijzondere aandacht besteed aan "e fundering van genoemde grond voorwaarden. De Duitse en Franse beologen Karl Rahner en Henri Lu be, beiden Jezuïeten, werken deze gedachten op meesterlijke wijze uit. e laatste wijst daarbij telkens op de eer der oude Kerkvaders, die een 'Grbazingwekkend zuiver inzicht padden in Gods bedoelingen met de i?.PPing. Zij gaan daarbij uit van de eenheid ^er H. Drievuldigheid als eeuwig bfoto-type van Gods werk-naar-bui- en- In de mensheid vinden zij deze eenheid terug, zowel in haar oor sprong als in haar bestemming. De tweede Schepping, de verlossing, het ,uik der genade, is geheel gebouwd op uiteindelijk een-making in en door Christus. Hieruit volgt, dat wij het "tansdom kunnen zien als in de we reld geplaatst met de opdracht lang zamerhand uit te groeien tot deze aenheid. De conclusie ligt dan ook voor de band, dat wij allen in onderlinge befde en verantwoordelijkheid naar b't einddoel hebben te streven. Indi vidualisme is in dit verband zonder meer uit den boze. Deze overtuiging, magepast op het leven van alle dag, ban dan ook niet anders dan een Natholiek de wijde, diepe, alles om vattende levenshouding opleggen, die d°or zijn naam wordt aangeduid. - Een niet minder befaamd theoloog, Yves M. J. Congar O. P. heeft eni- fa jaren geleden in opdracht van de UNESCO een magistrale, helaas veel te weinig bekende studie geschreven aver het standpunt der R.-K. Kerk 'agenover het rassenvraagstuk: „L'é- Slise catholique devant la question faciale", in Nederland verkrijgbaar Pjj de N.V. Martinus Niihoff, Lange Voorhout 9, Den Haag. Met een hel derheid en beknoptheid, waartoe al- 'aen een Fransman in staat is, weet da geleerde schrijver dit ingewikkel de probleem voiledig en uitermate bevredigend uiteen te zetten. In één Woord samengevat komt zijn betoog deer op de in openbaring en geloof gefundeerde stelling: de mens is in derdaad de behoeder van zijn broe der. De motivering van deze thesis is geheel en al gebouwd op dezelf de gedachte, die de Lubac in 2'jn „Katholicisme" ontwikkelt. De aenheid van het menselijk geslacht m oorsprong en bestemming laat geen 'assendiscriminatie toe! Elke conse- bPent doorgevoerde uiting van racis me betekent niets minder dan een afval, een verloochening van het Christendom. Niet alleen bij het ontstaan van het bïansdom spreekt het Christendom van eenheid, het plaatst de eenheid aveneens aan het einde, als het doel, Waarnaar heel de wereld streeft. Wladimir Soloviev heeft hiervoor 6en diepzinnig woord gevonden, dat geheel in de lijn van deze denkwijze bgt: De bedoeling van Gods plannen jbet de mensheid noemt hij een „uni- mtaliteit". De mens, zegt Congar.. is 'b het begin als één wezen geschapen, maar als een eenheid-in-een- zjaamheid. Volgens Gods plan, dat definitief verwezenlijkt wordt in en boor Jesus Christus, moet de mens achter van die eenheid-in-een- 2aamheid uitgroeien naar de volle dige eenheid, de eenheid-in-vol- beid, en wel langs de weg van ont wikkeling in veelheid en verscheiden heid, overeenkomstig de vrijwel on eindige mogelijkheden die hij in zich bevat. Het is daarom dan ook normaal en Sped, dat de mensheid bestaat uit en *ich ontwikkelt in een veelheid van bassen, volkeren en culturen. Dit past Scheel en al in het programma van b®t christendom, dat zowel de katho liciteit als de eenheid omvat. Eerst Wanneer deze ontwikkeling tèn einde l.s> wanneer alle rassen en volkeren eén zijn geworden in Christus wat bp hetzelfde neerkomt als: wanneer bet getal der uitverkorenen compleet 's eerst dan kan men in waarheid Zeggen, dat de mens „klaar" is, d-w.z. echt en waarlijk mens! Sint Paulus' leer over het pleroma, be opbouw van het Lichaam van Christus, komt hiermee nauwkeurig overeen. Het is misschien aardig er op te Wijzen dat de Engelse dichter Tenny- s°n in „The making of man" precies dezelfde gedachte uitdrukt: „Man as >et is being made.till the peoples aU are one, and all their voices blend lb chorus: Hallelujah to the Maker, is finished: Man is made! Enerzijds leert het christendom dus ?cer beslist de volkomen eenheid van bet mensdom, anderzijds erkent het badrukkelijk de verscheidenheid van ïa«sen en volkeren als een door de voorzienigheid gewild feit, dat uit eindelijk zijn bekroning vindt in de volledige eenheid van allen in Chris- fbs. Maar juist in de eenheid van °orsprong en bestemming, in de heils- bconomische opbouw van het Lichaam van Christus, in het op-weg-zijn van aUen naar de echte en definitieve Menselijkheid ligt de dwingende basis ^an onze onvoorwaardelijke onder- bnge verantwoordelijkheid. De Brabantse bakkers voelen ook biets voor het S.E.R.-adv ies tot mvoe- Urig van nachtarbeid in het bakkersbe drijf. Over drie weken willen zq deze afkeer op een protestmeeting te Tl,burg bnder woorden brengen. Intussen heb ben zii telegrammen verzonden aan ae staatssecretarissen van Economische ab van Sociale Zaken met de inhoud. "Heeft in een democratisch land negen- Pi? procent niet de overhand? Door de bakkersarbeid in de nacht worden er buizenden afgeslacht."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5