Dagblad voor Schiedam en omstreken Tragische uren in Brussel Debat over Congolese rel in verscheurd parlement? Minister De Schrijver verdedigt zijn heleid Nieuwe gokwet voor Britten Prins Bernhard pleit voor vrijheid handel en vervoer Ons land zowel goede buur als verre vriend van Amerika Mussolini en de Olympische Spelen Londen krijgt 1500 wedwinkels ANTWERPENAAR VERDACHT VAN DRIE MOORDEN Nederlaag Labour in Lagerhuis „NEDERLAND ALS BONDGENOOT DER V.S." Vaticaan schatbewaarder van Czaar? Sehelde-verkeer gestremd Het weer. Koopt op tijd uw zekerheid NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Ontwapeningskwestie Resolutie in V.iV. unaniem en zonder stemming aanvaard Prinses Irene doet Spaans tentamen „Beatrix enthousiast over laatste reis"' Tweeduizend Japanse vissers in opstand Mist veroorzaakt scheepsongevallen Helikopters maken voorzorgslanding Auto over de kop: een dode Tijdelijk regen Het weer in Europa DINSDAG 3 NOVEMBER 1959 Joegoslavische bisschop in Rome wollen vesten en pullovers 42.50 House of England Tijdelijk regen nieuwe schiedamsche courant (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 3 nov. Enkele uren na dat gouverneur-generaal Cornells gis termiddag in een radioboodschap de. Congolese bevolking bezworen heet't *>op de drempel van de onafhankelijk- hied het nutteloze bloedvergieten te sta ken" komt vandaag te Brussel de Ka- mer van Volksvertegenwoordigers in buitengewone zitting bijeen, om de mi nister voor de Belgische Congo, De Schrijver, in de gelegenheid te stellen z'jn beleid te verantwoorden. Een uit puttend debat -al het vermoedelijk niet Worden. Het is inderdaad twijfelachtig °f de socialistische oppositie, die enkele Weken geleden nog uit de ietwat duis tere omstandigheden van minister Van 'fenielrijcks ontslag met graagte politie ke munt zou hebben geslagen, op dit tragische uur de verantwoordelijkheid op zich zal willen laden de Belgische Congo en de wereldopinie het beeld van een verscheurd parlement te geven. Want niets zou in Afrika hoger de poli- l'eke passies doen oplaaien dan, zij het °ok maar de schijn te wekken dat er *o icts als een tegenstelling bestaat tussen hetgeen de Congolezen de ko lonialistische regering" en de „anti-ko lonialistische gekozenen van het volk" Plegen te noemen. De aandacht zal dus vrijwel uitslui tend zijn afgestemd op hetgeen minister De Schrijver heeft te vertellen. Eerst en vooral moet de minister de maatre gelen bekend maken welke de regering voornemens is te nemen, teneinde de benarde situatie van de Congolese fi nanciën te saneren. De politieke ontvoogding van de Bel gische Congo, waarover minister De Schrijver een paar weken geleden een verklaring aflegde, is het tweede thema van dit debat. Sedert De Schrijver zijn Plan lanceerde, hebben er zich in de Belgische Congo een paar gebeurtenis sen van belang voorgedaan. De separa tistische Abako-partij van Kasavoeboe beeft het plan-De Schrijver verworpen, en de leider van de extremistische vleu gel van de Congolese Nationale Bewe ging, de M.N.C., Patrice Loemoemba, beeft zijn volgelingen tot burgerlijke on gehoorzaamheid aangespoord. De zeven tig doden te Stanleystad zijn het eerste resultaat van de inmiddels gearres teerde Loemoemba. De minister zal thans voor zichzelf moeten uitmaken in hoeverre deze gebeurtenissen zijn bere keningen hebben doorkruist en in welke rnate een verklaring tot de Congolese natie reeds een correctie van doen heeft. Voor zover men op zesduizend kilometer van de Congolese brandhaard de toe stand beoordelen kan, schijnt voorlopig biets op een belangrijke wijziging van de Belgische politiek t.a.v. de Congo te wijzen. In zijn jongste verklaring heeft minister De Schrijver de nadruk erop gelegd dat zijn plan slechts een sug gestie was waarover te praten valt. In zijn radioboodschap van gisteren beeft de gouverneur-generaal Cornells dat herhaald: „De dialoog", aldus Cor- belis, „blijft open voor alle mensen van goede wil." Minister de Schrijver bezit voldoende psychologisch inzicht om te beseffen dat hij er alle belang bij heeft deze dialoog zelf te beginnen. De afwij zende houding van de Abako-ieider sloeg Veel meer op detailpunten van het plan- De Schrijver dan op de strekking ervan. En men mag veilig aannemen dat de gewezen seminarist Kasavoeboe een ge volmachtigd gezant van de regering niet de deur zal wijzen. Minister de Schrijver Weet dat de Afrikaanse volken van na ture op praten gesteld zijn en dat zij bog nooit een voorstel hebben onder schreven waaraan geen uitvoerige en vaak uitputtende besprekingen zijn voor afgegaan. Met de M.N.C.-fractie van Loemoem ba liggen de feiten enigszins anders. De gewezen postbediende die een paar jaar geleden wegens valsheid in geschrifte en niet wat men een interessant gespreks partner noemen zou. Bij de stichting van de M.N.C. heeft Loemoemba zich wederrechtelijk met de titel van partij voorzitter gesierd, en tegen zijn eerzuch tige drijverijen is een meerderheid van de leiding der M.N.C. enkele maanden geleden openlijk in verzet getreden. Het is in ieder geval onjuist dat Loemoem ba de hele M.N.C. vertegenwoordigt, en hoewel het voorlopig uiterst moeilijk is zich aangaande zjjn aanhang een precies denkbeeld te vormen, geloven waarne mers niet dat Loemoemba op meer dan 4.000 a 5.000 actieve aanhangers in ge heel Congo rekenen kan. Dat hij de on afhankelijkheid eist zonder enige vorm van verkiezingen is dan ook volkomen begrijpelijk. Loemoemba weet dat hij naar menselijke berekening uit een con frontatie met het Congolese kiezers corps als een verslagen man of althans als een tot zijn ware proporties gere duceerd politicus zal te voorschijn tre den. Aan zijn verklaring van verleden week dat tussen België en de Congo de breuk nu volledig is hoeft men bijge volg geen al te ernstige betekenis te hechten. Veel meer gewicht werpt de M.N.C.- fractie van de gematigde socialist Ka- londji in de schaal. Deze fractie die een zeer ruime aanhang geniet bij alle Con golese stammen behalve dan bij de Aba- ko's van Nedercongo, congresseert op dit ogenblik in volmaakte orde te Elisa- bethstad, de hoofdstad van de mjjnpro- vincie Katanga. De groep heeft in een resolutie ten stelligste iedere politiek van geweld veroordeeld. Dat is trouwens een uiting van elementair gezond ver stand, want in de huidige omstandighe den is uit geweld geen voordeel te be halen. In Stanleystad was het gisteren rus tig. Volgens berichten hebben soldaten in de omgeving van de stad een aantal plunderaars gearresteerd en enkele benden opgerold zonder gebruikmaking van vuurwapens. In het district van Ka- parata heeft een groep van driehonderd Afrikanen, met speren gewapend, Euro peanen uitgedaagd, maar er zijn geen incidenten gemeld. Mgr. Josip Srebrnic van Krk in Joegoslavië is in Rome aangekomen voor zijn ad-limina bezoek aan de H. Stoel. Het is 16 jaar geleden dat de nu 83-jarige prelaat zijn laatste bezoek aan Rome heeft gebracht. Zijn reis heeft hij thans met. toestemming van de communistische autoriteiten van Joego slavië kunnen maken, aldus meldt het K.N.P. Volgens kerkelijk voorschrift dienen de bisschoppen elke vijf jaar hun rapporten aan de H. Stoel uit te brengen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 3 nov. Gisteren publi ceerde de Britse regering een nieuw wetsvoorstel, dat beoogt het wedden op paarden en windhonden even gemakke lijk te maken voor de gewone man als NEW YORK, 2 nov. (Reuter) De politieke commissie der Verenigde Na ties heeft eenstemmig een ontwerp-reso- lutie aanvaard om alle ingediende ont wapeningsvoorstellen voor te leggen aan de ontwapeningscommissie van tien landen die in 1960 in Genève haar werk zaamheden ral beginnen. De ontwerp resolutie vroeg voorts om maatregelen om „in de korst mogelijke tijd" te ko men tot algemene en algehele ontwape ning. In de preambule wordt op de regerin gen een beroep gedaan om alles in het werk te stellen teneinde tot een con structieve oplossing van het vraagstuk te komen. Voorts wordt de hoop uitge sproken dat in de kortst mogelijke tijd overeenstemming zal kunnen worden bereikt over maatregelen die leiden naar het doel van algemene en totale ontwapening onder doelmatige interna tionale controle. Tijdens het debat had de Amerikaan se afgevaardigde, Cabot Lodge, ver klaard dat zijn regering zelf misschien nieuwe voorstellen zou willen indienen die gebaseerd zjjn op een „zorgvuldig onderzoek" dat thans wordt ingesteld. Eerder had de Russische plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken, Koeznetsov, gezegd dat zijn regering bereid is elk voorstel om het ontwape- ningsvraagstuk op te- lossen, te bestu- legde er de nadruk op dat deren. Hij verduistering van 120.000 franc een ver-Rusland „een concreet stelsel van ont- oordeling opliep, is niet alleen geen in- wapeningsmaatregelen onder doelmati- teressant heerschap, hij is bovendien ook ge internationale controle wenst." BRUSSEL, 3 nov. Een drievoudige 'noord, in een woning aan de Rubenslei ie Antwerpen gepleegd, heeft gistere.n het gehele Belgische politie-apparaat in aetie gebracht. Twaalf uur nadat aan- gifte was gedaan van de ontdekking van het gruwelijk misdrijf werd de vermoedelijke dader, een achttienjarige soldaat, te Bornem aangehouden. Vol lens de laatste berichten heeft hij reeds een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Toen de huishoudster van de 81-jarige iveduwe Goublomme, die met haar man <ie kelderverdieping van het huis Ru- henslei 9 bewoont, haar arbeid wilde beginnen, vond zij in een kamer op de eerste verdieping de deerlijk verminkte Bchamen van de vrouw des huizes, de 48-jarige dochter en de 45-jarige zoon, hater Joseph Goublomme, een priester leraar aan de rijksmiddelbare school te ■Mechelen. De slachtoffers waren met messteken gedood. De huishoudster en haar echtgenoot vvaren pas diep in de nacht thuis geko men Het had hen toen verbaasd, dat de deur niet op het nachtslot was, maar Voor het overige scheen alles normaal. Zodra de politie vernam, dat de zoon Yan de buisbewaarders, een achttien jarige dienstplichtige soldaat, met ver- '°f uit Duitsland was, stelde zij een om derzoek in naar de wijze waarop hp de nacht had doorgebracht. Het bleek dat hij aan de boemel was geweest met drie vrienden. Hij had alle verteringen betaald. Ook was hij in het bezit ge feest van een auto, die hij gekocht had van een pas ontvangen erfenis, naar hij zijn vrienden vertelde. De auto van pater Goublomme was verdwenen. Ter wijl de drie vrienden voor nadere on dervraging werden aangehouden, zette de politie de achtervolging van de acht tienjarige soldaat in. Hij werd eenmaal bijna gearresteerd te Mechelen, toen de motor van zijn auto afsloeg. Op het ogenblik dat een agent hem wilde aan houden, kon hij echter weer gas geven. Hij werd tenslotte gearresteerd te Bor nem, vanwaar hij, verdacht van drie voudige roofmoord, naar Antwerpen is overgebracht. UTRECHT, 2 nov. Het bureau van curatoren der rijksuniversiteit te Utrecht deelt mede, dat prinses Irene vanmiddag een zeer goed Spaans tenta men heeft afgelegd. STOCKHOLM, 3 nov. Tegen de Nederlandse zeeman A. P. is maandag bij een rechtbank in Stockholm een aan klacht ingediend wegens poging tot moord. De rechter stelde de datum van het proces vast op 19 november. P. werd een week geleden gearres teerd. Hij had een veertigjarige Zweed se vrouw drie keer met een mes gesto ken omdat zij hem had uitgescholden wegens zijn donkere huidskleur. het nu is voor dc meer welgestelden. Laatstgenoemden behoeven namelijk slechts een rekening te openen bij een bookmaker om, telkens als zij willen, te lefonisch hun weddenschappen te kun nen plaatsen. De enige mogelijkheid voor de gewone man - tenzij hij persoon lijk de wedrennen bijwoonde - was om tegen contanten weddenschappen te plaatsen bij de onwettige en door de po litie belaagde vertegenwoordigers van de straat-bookmakers, meestal melk boeren en krantenverkopers. De nieuwe wet bedoelt een eind te maken aan de huidige dwaze toestand door toestemming te verlenen voor het openen van wedkantoren, waar een ieder vrijelijk en tegen contanten wed denschappen kan plaatsen. Men ver wacht, dat, als de wet gepasseerd is in de zomer van het volgend jaar, in Londen alleen ongeveer 1500 wedwin kels geopend zullen worden. Voor de opening van dergelijke winkels is een vergunning nodig, welke duizend gul den zal kosten. Wedden zal niet zijn toegestaan aan personen beneden de achttien jaar. Ook de bestaande beperkingen op andere vormen van gokken en ha zardspelen, beperkingen welke date ren van het midden van de zestien de eeuw, zullen worden opgeheven, met dien verstande evenwel dat voor zieningen worden getroffen om eerlijk spel te garandex'en en om te voor komen dat organisatoren van hazard spelen een percentage krijgen van de inzetten. Het zal ongeveer tien maanden duren voordat het wetsvoorstel in alle lezin gen de beide Huizen van het parlement kan passeren. Gedurende deze tijd is er hevige tegenstand te wachten van kleine maar militante groepen Britten die principiële bezwaren hebben tegen alle vormen van wedden en gokken m dit goklustige land. Advertentie In harmonie met de nieuwe "Oude Meester"-tinten Confezioni Milano! Moder ne gemêleerde kleuren, die een bijzonder chic effect hebben. Cognac, mosgroen, grijs, een nieuwe tint blauw. Lange mouwen en knoop- sluiting. Fully fashioned! Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Twee herinneringen nan Benito Musso lini, de fascistische dictator van Italië. Links een buste van de man die zich Duce noemde, te koop aangeboden aan degene die een curiositeit voor een koopje als occasione zou willen hebben. Beneden enkele kinderen bij een der mozaïekvloeren in het grote stadion te Rome de Foro Italico die in veelvoud de naam van de voormalige Duce draagt. In dit stadion zullen vól gend jaar de Olympische Spelen worden gehouden. In Rome is er een levendige discussie gaande of deze en andere overblijfselen van het fascistisch regiem in dit forum moeten worden verwijderd of dat men ze moet laten bestaan louter uit historisch oogpunt. Condense correspondent) LONDEN, 3 nov. Gisteren forceer de de Labouroppositie een stemming in het Lagerhuis over een door haar inge diende motie waarin het beleid van do Britse regering ten aanzien van Afrika werd afgekeurd. Do motie werd verwor pen met 344 251 stemmen. Tjjdens het debat verweet Labour aan de con servatieven dat laatstgenoemden tijdens de yerkiezingscampagne bij het publiek de indruk hadden trachten te wekken dat Labour ten aanzien van Afrika een anti-Brits standpunt innam. Van deze Labourbeschuldiging is iets waar. Maar het is vrijwel zeker dat Labour zelf de indruk heeft gewekt in Groot-Brittannië, dat zij in gevallen van conflicten tussen de Britse regering en koloniale bevol kingsgroepen altijd de partij koos van de laatste. En dikwijls terecht, met het gevolg evenwel dat zij vete Britten, ook socialisten, in hun nationale trots heeft gekwetst. LOS ANGELES, 3 nov. „Een goe de buur is beter dan een verre vriend, wordt in ons land gezegd; de Neder landers wensen echter van de Ameri kanen zowel het een als het ander te zijn." Dit zei prins Bernhard gisteren TOKIO, 2 nov. (A.F.P.) 130 Japan se vissers en politiemannen zijn in Mi namata op het eiland Kioesjioe gewond geraakt bij ongeregeldheden na het op treden van een geheimzinnige ziekte die in het hele gebied paniek veroorzaakte. De oproerlingen beschuldigen de di rectie van een kunstmestfabriek ervan dat zij verantwoordelijk is voor de dood van 32 vissers die veroorzaakt zou zijn door het storten van fabrieksafval in zee. De artsen hebben de juiste doods oorzaak nog niet kunnen vaststellen. 2.000 vissers plunderden de fabriek en eisten sluiting daarvan. De directie van de fabriek verklaarde dat het water tij dens de oorlog verontreinigd werd dooi de Japanse vloot. ROME, 3 nov. (K.N.P.) In de Ita liaanse hoofdstad is zaterdag het pro ces begonnen in de zaak van de Zwit serse industrieel Loris Mascione contra de twee Italianen Gino Cagagm en Ro berto Procaccioni, die van oplichting beschuldigd worden. In de achtergron den van dit proces speelt voor een be langrijk deel de vraag mee of Czaar Nicolaas II van Rusland vóór zijn dood tijdens de communistische oktoberrevo lutie in 1917, een belangrijk bedrag aan het Vaticaan ter bewaring heeft toe vertrouwd. De Zwitserse industrieel Mascione is een kennis van mevrouw Marga Boots, die beweert prinses Olga van Rusland en dus een dochter van Nicolaas II te zijn. Mevr. Boots laat aanspraken gel den op het geld, dat haar vader via een vertrouwensman aan het Vaticaan zou hebben toevertrouwd. Zaterdag verklaarde Mqscione voor de Romeinse rechter, dat hij in 1953 voor mevrouw Boots een particuliere audiëntie bij Pius XII had kunnen ver krijgen zodat ze haar zaak kon beplei ten. Mevrouw Boots overhandigde de Paus een document, dat bewijzen zou dat haar afstamming van het huis Ro manoff door keizer Wilhelm II erkend was. Pius XII schijnt echter aan de echtheid van dit document getwijfeld te hebben. Mascione riep voor het ver krijgen van een tweede audiëntie de hulp in van Cagagni en Procaccione, die hem verzekerd hadden dat zij uit stekende relaties in het Vaticaan had den. Kort daarop bleek dat deze rela ties alleen maar in de fantasie van bei de Italianen bestonden. Maar Mascione had hun inmiddels 120.000 gulden gege ven voor hun „bemiddeling". Het pro ces is voor het horen van meer getui gen verdaagd tot 25 november. na afloop van een diner, dat hem werd aangeboden door het bestuur van de Bank of America, in een rede over „de rol van Nederland als bondgenoot van de Verenigde Staten. „Suriname en de Nederlandse Antil len hebben hun rol gespeeld in het bondgenootschap tussen onze landen", aldus de Prins. In de tweede wereld oorlog is Surinaams bauxiet ge bruikt voor het bouwen van Ameri kaanse vliegtuigen en heeft benzine van de olieraffinaderijen op de Neder landse Antillen geholpen die vliegtui gen in de lucht te houden. Ook bestaan er zeer specifieke eco nomische banden tussen de Verenigde Staten en Nederland. Meer dan hon derd Amerikaanse ondernemingen heb ben sedert de tweede wereldoorlog dochterondernemingen in Nederland gevestigd met een totale investering van 250 miljoen dollar. Alleen al door te wijzen op de on langs gehouden Henry-Hudson-her- denkingen, komt men tot de conclu sie dat de Nederlanders en de Ame rikanen al eeuwenlang nauw samen gaan. ,.Ik kan u verzekeren", aldus de Prins, „dat mijn oudste dochter, Beatrix, die de herdenkingen heeft bijgewoond, zich bewust is van de oude banden tussen ons en zeer dankbaar voor en enthousiast over de warme ontvangst was die haar in de Verenigde Staten deelachtig is geworden." Prins Bernhard zei verder, dat Ne derland nooit de Amerikaanse bijdrage tot de bevrijding in 1945 zal vergeten. Na de oorlog heeft de Amerikaanse regering Nederland in staat gesteld tot de wederopbouw. Het plan-Marshall is de grootste bijdrage geweest tot het ontstaap van een blijvende basis voor de atlantische solidariteit. „Wij zijn ons er ten volle van bewust dat Europa niet kan standhouden zonder uw hulp, zonder de huidige aanwezigheid van Amerikaanse strijdkrachten, die het symbool zijn van uw vaste wil verdere uitbreiding van het communisme te voorkomen maar wij weten ook dat de krachten van de vrijheid in de gehele wereld zonder Europa een vernietigen de slag zouden lijden. Dit is één van de aspecten van het bondgenootschap tussen de Verenigde Staten en Neder land namelijk de geleidelijke integra tie van onze belangen in een kleiner wordende wereld. Wij geloven dat de zo vrij moge lijke beweging van g9ederen, perso nen, diensten en kapitaal de beste waarborg is voor verdere ontwikke ling van het welzijn van de wereld en in het bijzonder van de westelijke wereld", aldus de prins. „Wij moeten ons dit doel, grotere vrijheid van handel en van vervoer, voortdurend voor ogen houden. Een klein land dat voor zijn bestaan afhangt van handel over de gehele wereld, neemt juist een positie in om steeds weer voor aan te gaan bij het aantonen van de voordelen van de vrijheid ter zee en in de lucht." Het is voor Nederland, dat de groot ste bevolkingsdichtheid ter wereld heeft, noodzakelijk wil het zijn levens standaard verbeteren, zijn industriële activiteit voor het merendeel ver werkende industrie die afhangt van de invoer van grondstoffen voor zo laag mogelijke prijzen te vergroten en zfjn dienstverrichting in de vorm van overzeese handel en vervoer te hand haven en uit te breiden. En om de dollars te verdienen, die ons in staat zullen stellen onze open-deurpolitiek te handhaven, moeten wij vasthouden aan een maximaal gebruik van de werk tuigen die ons ten dienste staan, zo zei de Prins. Dc KLM, een zuiver commerciële maatschappij, is, aldus prins Bernhard, een van de belangrijkste werktuigen van Nederland. Deze maatschappij is van groot belang voor de nationale economie en de nationale kracht van Nederland. Zij is de grootste civiele buitenlandse koper van Amerikaanse vliegtuigen en de totale uitgaven van de KLM in Amerikaanse valuta zijn aan zienlijk hoger dan de inkomsten uit Amerikaanse bronnen. De nationale kracht van Nederland en daardoor zijn waarde als bondge noot hangt thans meer dan ooit af van de vrijheid van handel en vervoer, zo besloot de Prins zjjn rede. VLISSINGEN, 3 nov. Het scheep vaartverkeer op de Wester-Schelde was gisteravond laat volledig gestremd. Dit is het gevolg van het feit, dat een En gels schip in het Nauw van Bath aan de grond geraakte en een gevaar voor de scheepvaart oplevert. Dit gevaar wordt nog vergroot doordat er op dat punt boven de Schelde tussen Antwerpen en Zierikzee een vrij dikke mist hangt, die ook oorzaak is geweest van het aan de grond lopen van het Engelse vrachtschip en van nog andere scheepsongevallen. Ter hoogte van boei 60, in het Nauw van Bath, op Belgisch gebied kwamen gistermiddag twee schepen met elkaar in botsing. Het waren het Duitse schip „Wiesbaden" en het Engelse schip „Shaftesbury". Beide schepen gingen na de aanvaring voor anker. Of zij schade hebben opgelopen is momen teel nog niet bekend, omdat sleepboten noch bergingsvaartuigen met het oog op de mist de schepen hebben kunnen bereiken. De „Shaftesbury" meldde om zes uur bij boei 62 aan de grond geraakt te zijn wetens het laag water, doch te verwachten bij opkomend tjj vlot te kunnen komen. Het Duitse schip „Christianna Pfku- ritz" liep ter hoogte van boei 81 aan de grond. Drie sleepboten uit Antwer pen kwamen het schip te hqjp doch de kapitein zag kans op eigen kracht weer vlot te komen. Tussen de boeien 81 en 79 is het vaartuig voor anker ge gaan. RILLAND-BATH, 3 nov. Twee he likopters van de Duitse luchtstrijd krachten, die op weg waren van Enge land naar Keulen, hebben gisteren tot tweemaal toe een zgn. voorzorgslanding in Zeeland moeten maken. 's Morgens maakten zij de eerste bij Walsoorden in oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren. Gedwongen door een dikke mist moesten de vliegers de grond opzoeken. Toen de mist enigszins was opgetrok ken stegen zjj weer op om de overtocht over de Westerschelde te maken. Dit gelukte, doch in de omgeving van Ril- iaftd ging de mist hen weer parten spe len en zij moesten hun toestellen op nieuw aan de grond zetten. De toestel len werden achtergelaten onder bewa king van het korps luchtwachtdienst. De vijf vliegers vervolgden per auto hun tocht naar Woensdrecht. SITTARD, 2 nov. De 29-jarige auto bestuurder P. uit Geleen is vanmiddag om het leven gekomen toen zijn auto door nog onbekende oorzaak over de kop is geslagen. De 26-jarige C. uit Ge leen, die eveneens in de auto zat, werd ernstig gewond naar het ziêkenhuis al hier gebracht. Verwachting tot woensdagavond. (Opgemaakt te 11.15 utir). Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige, in de kust provincies tijdelijk naar noordelijke richtingen ruimende wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. Zon: 7.38—17.08 Maan: 11.32—20.31 DE BILT, 3 nov. - Het koufront dat met een stormdepressie samenhangt bracht dinsdagmorgen in Engeland op sommige plaatsen meer dan tien mm re gen. Verwacht wordt dat dit front in de loop van de nacht ook ons land zal pas seren, waarbij de wind naar noordwest tot noord ruimt en tijdelijk in kracht toeneemt. Later op de dag zullen van het westen uit opklaringen het land be reiken maar in de dan aangevoerde po laire lucht komen ook buien voor. Op de oceaan nadert een groot hogedruk- gebied dat nog voortdurend in omvang toeneemt. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Helder regeh 13 7 0.3 Ypenburg geheel bew. 13 6 0 Vlissingen geheel bew. 13 8 0 Eelde mist 13 2 0 De Bilt mist 11 3 0.1 Twente mist 8 3 0 Eindhoven mist 8 1 0 Zd.-Limburg onbewolkt 10 3 0 Stockholm licht bew. 7 5 0 Oslo geheel bew. 4 4 0.1 Kopenhagen geheel bew. 9 6 0 Amsterdam mist 13 4 0 Brussel mist 9 3 0 Luxemburg geheel bew. 9 3 0 Parijs geheel bew. 11 7 0 Nice onbewolkt 18 8 0 Berlijn geheel bew. 8 5 0 Frankfort zwaar bew. 8 6 0 München mist 8 -2 0 Zürich geheel bew. 11 -1 0 Genève zwaar bew. 10 1 0 Wenen zwaar bew. 12 3 0 Innsbrück onbewolkt 11 -1 0 Athene zwaar bew. 17 0 Rome onbewolkt 19 7 0 Ajaccio licht bew. 18 10 0 Lissabon onbewolkt 24 13 0 Advertentie Zon op Zon onder

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1