Klachten van gedetineerden over de strafrechtspleging Toepassing van het recht wordt veelal ondergaan als onrecht De verdachte verliest zijn persoonlijkheid s Sleur Herziening arbeidswet slechts in 2425 zaken direct voelbaar Eij keioord in Groesbeek een uniek astmacentrum 25.000 (2.000 ernstig) schoolgaande lijden aan dese kwaal kinderen Bestaan er twee Mona Lisa s l EEN SCHOKKEND RAPPORT txT Onthullingen in zaak Driesum Deel van Den Haag uren zonder stroom Hef reacforcenfrum fe Peffen Jonge arbeider met dolkmes gedood De woningbouw in september Nieuwe advies aanvraag aan SER Jongereversie zou in Amerika versie worden verkocht Opening op 14 november Binnenkort in de ministerraad VRIJDAG 6 NOVEMBER 1959 Directeur had ook nog privébank Het gat te Wormer Onderzoek voorlopig gestaakt Molenbouwer door val gedood Explosie in G.E.B.- station Twee technici door steekvlam verwond Di ie leeuwen voor dierenpark Wassenaar Geschenk van circus Krone X MP M§8p Van 1250 parochies 1.119.000 gulden Opbrengst collecte op wereldtnissiedag Bakkerij paragraaf WERKGEVERS IN BAKKERSBEDRIJF Flonkerend lichtGOUDA kaarsen Plan-Wilsveen Bestuursvoorzieningen ontworpen voor agglomeratie Kaasbereiding aan de lopende band Primeur voor fabriek te Oudeschoot BlLTHOVEN, 5 november Ter "'gemene discussie is thans vrijgege- Ven een sterk de aandacht trekkend ra-Pport over de persoonlijke reacties van gedetineerden op hun ervaringen hiet de Nederlandse strafrechtple- 9,ng. Dit rapport is de syste matische weergave van de relazen, die 901 gedetineerden, na een gedaan tarzoek, geheel vrijwillig en desge wenst ook anoniem hebben opgeschre ven. Wat daaruit te leren valt is zowel voor dr. R. Rijksen, die de relazen verzameld en ingeleid heeft, als voor Bvof. dr. G. T. Kempe, beiden van het Cvirnmologisch en Strafrechtelijk In stituut van de Rijksuniversiteit te ^trecht bepaald schokkend geweest- r°f. Kempe zeide op een donderdag Ophouden persconferentie zelf dat de resultaten van het verrichte onder zijn zwartste verwachtingen en overtroffen. zoele hadd Uiteraard hebben de gedetineerden een zeer subjectieve kijk op de ervarin- £eïi. die z;j hebben opgedaan met het re'e apparaat dat bii de rechtspleging betrokken is. Er is ook geen poging ge- om deze meningen te objectiveren, werd bij dit onderzoek immers ge- *°cht naar subjectiviteit nl. naar de re actie van de gestraften op de wijze waarop de geordende samenleving hen stralt. „De mensen die een misdrijf ple- Advertentie (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. 5 nov. Bij verho- rpn van de directeur van de Coöperatie ve Spaar- en Voorschotbank BOAZ te Lriesum, die onlangs is gearresteerd Wegens verduistering van meer dan f 250.000,-, heeft de directeur nu toege geven, dat hij kredieten verstrekte zon der medeweten van het bestuur. Be haald opzienbarend is daarbij zijn me dedeling dat hii dit dikwijls gedaan zou hebben onder aandrang van de even- eens gearresteerde accountant uit Norg. Een niet onaanzienlijk deel van de Selden is ook verdwenen via een privé bank, die de directeur na de oorlog dreef. Dat was een bank, die speciaal voor het opnemen van zwarte geiden Werd gebruikt. Ook daaruit werden kre dieten verstrekt en wanneer er later te korten waren, vulde de directeur die aan ten nadele van de BOAZ-bank. De administratie van de -jOAZijbank en die V'an de zwarte bank waren niet twee ge heel verschillende, doch tenslotte door Elkaar lopende zaken. WORMER, 6 nov. Ook technici van het laboratorium voor grondmechanica Je Delft hebben het geheim van het Wormer gat niet tot een o,.jssing kun nen brengen. Na gedurende enige weken Jf1 eu rond het gat verschillende pei lingen te hebben gedaan om een moge- jjjke verstoring in de bodemgesteld heid op te sporen, overigens zonder enig resultaat, is donderdag het besluit ge- vallen het werk te staken. Dit betekent overigens niet dat het ••ding" nu met rust gelaten zal worden. Kapitein Blommaert, die de leiding van de werkzaamheden heeft, geeft de moed hamelij k nog niet op. Hij heeft opdracht Segeven aan een machinefabriek in Cu- lemborg een 24 meter lange buis van hon-ferro metaal te vervaardigen waar mee men in de grond wil gaan prikken bond het gat. Deze zogenaamde bomlo- cator zou een verstoring in het aard- h^agnetische veld registreren. Voordat deze nieuwe aanval op het Wormer gat zal worden begonnen zullen echter nog bhige weken heengaan. DEIL. 5 nov. Valfüiiddag viel de W-jarige molenbouwer H. Gerdessen uit Asperen die restauratiewerkzaamheden aan de korenmolen verrichtte, door de ycrrnolmdp molenomloop naar beneden. Dp man was op slag dood. Hij was een beer bekende molenbouwer, die honder- molens gerestaureerd heeft. gen straffen wi). De handhaving van de rechtsorde maakt dit noodzakelijk'' zegt dr. Rijksen in het voorwoord bij zijn rapport. „De straf is echter meer", voegt hij daaraan toe. „Het resultaat van de straf za) moeten zijn dat de de linquent, die door zijn misdrijf zich in een bepaald opzicht tegenover de sa menleving heeft geplaatst, zijn opposi tie-houding tegenover de samenleving iaat varen, dat hij terugkeert tot die sa menleving en daarin weer op gelijke voet met de anderen kan deelnemen." Met andere woorden: men wilde on. derzoeken of de strafrechtspleging be reikt, wat zij beoogt of moet beogen. Wanneer dus op de persconferentie bei de deskundigen de resultaten schokkend noemden, dan mag men daaruit conclu deren dat zij deze bedoeling van de strafrechtspleging nauwelijks gereali seerd achten. Dr. Rijksen zegt dit in zijn voorwoord zo: „Uit de weergegeven ervaringen blijkt dat in vele gevallen de gedeti neerden zich in de verschillende fasen der strafrechtspleging niet menswaar dig behandeld voelen. Deze subjectieve beleving is, los van de vraag of de be handeling daartoe aanleiding geeft, van fundamenteel belang voor de straf rechtspleging. Want niet alleen voelt de delinquent zich te kort gedaan, maar te vens wordt daardoor een belangrijk doel van de strafrechtspleging gefrustreerd. Hoe kan men verwachten, dat een ont slagen gevangene als volwaardig deel nemer aan de samenleving terugkeert, wanneer hij tijdens de gehele straf rechtspleging telkens weer de indruk krijgt dat hij een onwaardige is?" Dit blijkt de grootste grief: dat men, van het ogenblik at dat men. terecht of ten onrechte, verdachte is geworden de eigen persoonlijkheid verliest, geval, nummer is geworden. Te dikwijls ook, zegt dr. Rijksen verder, wordt de toe passing van het recht door de gedeti neerde ondergaan als onrecht. Tegen de straf ais zodanig wordt over het al gemeen geen bezwaar gemaakt: zij wordt aanvaard als een logische conse quentie. Maar de manier waarop de straf wordt toegepast, daar rijzen de be zwaren tegen. Zijn, zo hebben wij gevraagd, als men het geheel der relazen overziet de daar uit blijkende ernstige bezwaren nu ge richt tegen het geldende systeem, dan wel tegen de manier waarop het door de mensen in praktijk wordt gebracht Prof. Kempe antwoordde daarop, dat het niet altijd duidelijk te onderschei den is, maar dat men de geuite bezwa ren wel naar drie categorieën zou kun nen samenvatten, n.l.: 1. bezwaren tegen het systeem, 2. bezwaren tegen de werkwijze van de administratie, dus van het departe ment van Justitie, maar ook tegen de de gerechtshoven te doen enquêteren wat er 'n feite aan de verbetering te doen is. Om die verbetering gaat het uit eindelijk, al beseft men terdege dat men in feite nog nauwelijks zover is. dat men eerst aan het begin staat, aan het verwerven van een goed inzicht dat de weg moet wijzen bij het bepalen van het juiste strafrechtelijke beleid. Bijzonder tekenend voor de bedoeling van de publi- katie lijkt ons het daaraan meegegeven motto, ontleend aan een brief van een gedetineerde: „maar laat dit niet alleen studie-object voor U zijn,' maar tracht ons nog als waardige mensen in de maatschappij terug te laten keren". DEN HAAG. 5 nov. Om ongeveer kwart over drie vanmiddag heeft zich in het jnderstation van het gemeente lijk elektriciteitsbedrijf in de Jan Wap- straat een explosie voorgedaan. Het gevolg daarvan was dat twee em ploye's van het bedrijf gewond werden en dat de stadsdelen Spoorwijk en I,aakkwartier tot ongeveer zeven uur in de avond verstoken waren van stroom. De twee technici, een 56-jarige chef- elektriciën bij het bedrijf en een 31- jarige technisch ambtenaar uit Rus- wijk. waren bezig met de montage van een schakelveid. De eerste werkte op de derde en de tweede op de vierde etage van het schakelveid. Plotseling ontstond er een steekvlam die de beide mannen trof. Zij liepen brand- en andere wonden op en moes ten worden overgebracht naar het zie kenhuis Zuidwai. De steekvlam vermoedelijk het gevolg van kortslui ting ging gepaard met een explosie' en daarna brak brand uit. De brand weer moest bij baar optreden van rook- maskers gebruik maken. Onder leiding van de officier van justitie wordt een onderzoek naar de oorzaak van het ge beurde ingesteld. DEN HAAG, 5 nov. Kort voor het ment van jusuue, maar uuis ic6c., „rn„. hlppk dat wiize waarop van dat departement uit- vertrek van het Circus Krone bleek dat vrjjffi waarup van ua 'nat pimiK nnc een verrassine m netto gaande richtlijnen en aanbevelingen worden toegepast, 3. bezwaren tegen de persoonlijke be nadering door het personeel. Het zal derhalve niet bijzonder ge makkelijk blijken uit het rapport tot praktische verbetering te besluiten, al heeft het reeds tot een aantal correcties bijv. in de toestand der cellen op de politiebureaus geleid. Het rapport is ongeveer een jaar geleden verschenen, maar tot dusverre slechts ter kennis ge bracht van degenen die bij de strat- rechtspleging betrokken zijn of er amb telijk dan wel wetenschappelijk mee te maken hebben. Ér is in vakkringen reeds veelvuldig over gediscussieerd. De reacties liepen en lopen daar uiteen. Sommigen zeggen, dat men aan deze relazen niet te veel aandacht moet be steden; de 901 scribenten hebben dank baar de gelegenheid aangegrepen om hun gal uit te spugen. Anderen zeggen; wat willen ze? Ze hebben zichzelf _in die positie gebracht. Weer anderen zvjn ge schokt: zij hebben nooit beseft dat de strafrechtspleging op deze wijze onder gaan werd. Belangrijk zijn evenwel de reacties van de procureurs-generaal ge weest die in het rapport aanleiding ge vonden hebben om in de ressorten van het circus nog een verrassing in petto had voor het dierenpark Wassenaar. De heer Sembach. directeur van het circus, heeft aan de heer P. W. Louw man, directeur van het dierenpark, drie reusachtige Abessijnse leeuwen: Kei vin, Sete en Rex ten geschenke aange boden. V* Deze luchtopname toont het research-centrum van het Reactor Centrum Neder land bij Petten, dat zijn voltooiing nadert. De reactor van groot vermogen vormt het centrale punt van het complex. Met de bouw van de reactor, de werkplaatsen en laboratoria is een bedrag van vele miljoenen gemoeid. (Luchtfoto A.N.P.). VENLO, 5 nov. Tijdens een vecht partij dinsdagavond tussen een 21-jari- ge fabrieksarbeider enerzijds en drie anderen, waarvan twee achttien jaren oud en een negentien, anderzijds, is de 18-jarige J. -Jansen door een steek met een dolkmes getroffen. Aan de gevol gen hiervan is hü anderhalf uur later in het ziekenhuis overleden. Tussen eerstgenoemde en de negen tienjarige, die omgingen met twee meisjes uit eenzelfde gezin, bestond reeds geruime tijd onenigheid. De drie jongste arbeiders wachtten gisteravond de 21-jarige nabij de Broekestraat op. Toen hjj aankwam trokken ze hem van de fiets en ontstond er een vechtpartij. Toen hjj geen kans zag te ontkomen, trok de aangevallene een dolkmes, waarmee hij in het wildeweg om zich heen stak. Daarbij werd een der jon gens zo ernstig getroffen, dat hjj in el kaar zakte. Zijn kornuiten liepen daar op naar de politie. De gewonde jongen werd door een passerende chauffeur met een bestel auto naar het ziekenhuis gebracht. De overige drie werden door de politie ge arresteerd. De jongste is later weer op vrije voeten gesteld. DEN HAAG, 5 nov. (KNP) Van de 1690 parochies in Nederland hebben tot dusver 1250 de opbrengst der collecte op de wereldmissiedag afgerekend en een bedrag van 1.119.000 op de giro rekening van het nationaal bureau der Pauselijke Missiewerken bij geschreven. In dit bedrag zijn ook de bijdragen be grepen van particulieren, kloosters en andere instellingen. Buiten dit bedrag om is het St.-Petrus- liefdewerk in staat gesteld aanzienlijke bijdragen te leveren voor de opleiding van 45 priesterstudenten in de missie. Het St. Petrus-liefdewerk draagt thans jaarlijks ongeveer 500.000 gulden bij in de inkomsten der opleiding van bijna 1700 seminaristen in de missielanden. Verwacht wordt, dat na ontvangst der gelden uit de parochies, die nog niet hebben afgerekend, het totaal der op brengst zal gestegen zijn tot ongeveer 1 V, miljoen gulden, ruim 2% maal zoveel als vorig jaar. Juist toen ik op het punt stond vredig in te dommelen trad een jongeman de trein binnen, sloeg mij vastbe raden op de schouder en zei; „Zo ouwe jongen, hoe gaat het met j.u". „Goed", antwoordde ik, alhoewel ik hem maar vaag kende. Toen was mijnerzijds de conversatie op. En hij wist kennelijk ook niet reqjrt waar het heen moest, want hij zweeg broeierig. Maar hij was duidelijk iemand, die een gesprek als iets ver- plichtends opvat. Want na een poosje sprak hij opgewekt; „Ik ben nu al weer twee jaar ge trouwd. Maar wat is het leven toch een sleur, vind je niet?" Ik vond van niet; ik vind het leven fijn en boeiend en meeslepend; als ik af en toe een beetje mag slapen tenminste. Ik zei dus: „Och, nou ja, wat zal ik je zeggen Maar hij stond er op mij een meer principiële uitspraak te ontlokken en hij begon een uitvoerig exjïosé van zijn huwelijksleven te geven. Tenslotte vie len mijn ogen even toe. „Zeg", riep hij op een gegeven mo ment. „je luistert helemaal niet. Praat je liever niet?" Ik bromde vaag. Toen zei hij moedeloos; „Och misschien heb je ook wel gelijk. Wat helpt dat praten allemaal. Het is toch allemaal een sleur", vulde ik behaaglijk in. DEN HAAG, 6 nov. Volgens gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in september van dit jaar 7.573 nieuwe woningen opgeleverd tegen in september 1958 7.629. In de eerste negen maanden van 1959 kwamen 56.970 nieuwe woningen ge reed. tegen 64.002 in de overeenkomsti ge periode van 1958. Van de in september voltooide wonin gen werden er 1.032 als systeemwoning gebouwd. In de eerste negen maanden van 1959 kwamen 6.113 systeemwonin gen gereed en sinds de bevrijding wa ren het er 742.565. Daar het aantal begonnen woningen in september groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in uitvoering zijnde woningen tot 92.849 op 1 oktober 1959. Per 1 oktober 1958 waren 90.120 woningen in aanbouw. DEN HAAG, 5 nov, Een eventuele wijziging van (ie broodbakkerijpara- graaf in de Arbeidswet 1919 is een zo belangrijk vraagstuk, dat voordat een desbetreffend wetsontwerp zal worden ingediend, vermoedelijk opnieuw het ad vies van de Sociaal-Economische Raad zal worden gevraagd. Dit blijkt uit de beantwoording door de heren Roolvink, staatssecretaris van Sociale Zaken, en dr. Veldkamp, staatssecretaris van Eco nomische Zaken, van hun schriftelijk door het Tweede-Kamerlid de heer Van de Wetering (CHU) gestelde vragen. De staatssecretarissen vestigen er de aandacht op. dat in dat geval vanzelf sprekend alle belanghebbenden in de gelegenheid zijn bij de S.E.R. van hun zienswijze te doen blijken. Het gaat in deze zaak overigens niet uitsluitend om een middenstandSbelang, doch ook om een werknemersbelang en, waar het een volksvöedsel bij uit stek betreft, is de oplossing van het vraagstuk tevens van belang voor het gehele Nederlandse volk, aldus het ant woord. DEN HAAG, 5 nov. De Nederland se Vereniging: van Werkgevers in hei Bakkersbedrijf, belegde vandaag een persconferentiemet het doel om een juister inzicht te verschaffen over de achtergronden van het rumoer rond de Bakkerijparagraaf. De secretaris van de vereniging, mr. C. M. Corporaal be toogde dat zich sinds 1947 een mecha- Advertentie HOLLYWOOD, 5 nov. (UPI) Be staan er twee Mona Lisa's? Deze vraag, is in de afgelopen weken acuut gewor- den nu de familie Vernon in New Vork met een geïnteresseerde onderhandelt over verkoop van een in haar bezit zijn de en aangevochten versie van Da Vin ci's fameuze doek voor anderhalf mil joen dollar. In Hollywood heeft een lid yan de familie Vernon uitgelegd hoe zij er ze ker van is dat zjj de originele Mona Lisa bezit. Het portret is geschilderd in 1502, vijf jaar vroeger dan het vrij wel gelijke portret van grotere faam in het Parijse Louvre. Mevrouw Patricia Vernon Anderson, wier grootmoeder en twee tantes de aanvechtbare Mona Lisa in haar bezit hebben, verklaarde tegenover U.P.I.: Deskundigen hebben vastgesteld dal ons schilderij het eerste van de twee is. Het schilderij werd door Marie An toinette geschonken aan Willem Henry Vernon, een zwart schaap uit onze fa milie die in Frankrijk was om er za- ken be langen voor zijn vader te beharti gen. Willem Henry werd een geziene fi guur aan bet hof omdat hij bevriend was met Benjamin Franklin, die toen de Amerikaanse vertegenwoordiger ïr Frankrijk was". De belangrijkste autoriteit die acntei de Mona Lisa van de Vernons oprijst, is dr. Thomas Macoughtry Judson, ge durende een aantal jaren curator van de Cigognaracollectie in de Vaticaanse musea. Hij beschouwt het. portret als echt en zegt: „Dit schilderij is naar mijn me ning van de hand van Leonardo da Vin ei. Deze Mona Lisa toont een jongere vrouw dan de ,,Louvre"-versie. Naar mijn mening werd aan de Mona Lisa ,an Vernon begonnen en werd hjj vol tooid in de tijd dat het model terneer geslagen was, mager en r-eer aange daan door de dood van een baby. Niet in staat zijnde, gezien haar toestand, haar portret tot het einde toe te zien afgemaakt, brak zij de posermg af, om terug te keren toen z;i tiaar gezondheid had hervonden. Leonardo, de onmogelijkheid inzien de het portret aan te passen aan de zwaardere en ouder geworden vrouw, maakte een nieuwe versie... nisatie en autoinatisatie in het bakkers bedrijf heeft ontwikkeld welke de be treffende bedrijven voor kostbare inves teringen stelt, die slechts voor een klein gedeelte van een etmaal benut kunnen worden omdat de Bakkerijpara graaf de nachtarbeid verbiedt. Deze in dustriële bedrijven willen nu tot een pioegenstelsel komen hetgeen ook door een meerderheid van de SER werd ge adviseerd. De bedrijven die niet op in dustriële leest geschoeid zijn en nog vol gens ambachtelijke methoden gedreven worden, verzetten zich tegen dit plan omdat een pioegenstelsel voor hen niet geschikt is. Zij vrezen daardoor dat hun arbeiders weer „de nacht in moeten", daar zij anders later dan de industriële bedrijven met hun brood op straat zou den komen. De heer Corporaal is van mening, dat de nachtarbeid in de bakkerij ook nu nog bestaat. Van de processenverbaal, welke worden opgemaakt wegens het overtreden van de Arbeidswet heeft een derde betrekking op het overtreden van de Bakkerijparagraaf, terwijl toch slechts 4 pet. van het totaal aantal ves tigingen in handel en nijverheid bakkerij, vestigingen zijn. Er is een groot ver loop van arbeidskrachten, daar de werknemers in het bakkersbedrijf zich van andere werknemers onderscheiden door een ongunstige werktijd. Niet al leen de economische, maar ook de so ciale spanningen zouden dus een wijzi ging van de Bakkerijparagraaf nodig maken. Het aandeel van de industriële bakke rij in de totale produktie is volgens mr. Corporaal 22 pet. De industriële bakkers zijn gevestigd in dertig gemeenten met meer dan 40.000 inwoners. Het totale aantal Nederlandse bakkers bedraagt 12.046. Daarvan zijn 1246 alleen als slij ter werkzaam, terwijl 1200 eenmansza ken beschikken over een vergunning om 's nachts te mogen werken, zodat slechts 9600 bedrijven invloed zouden ondergaan van een wijziging van de Bakkerijparagraaf. Van dit aantal zijn er 2425 gevestigd in .de bovengenoemde dertig gemeenten. Zij zouden dus een directe invloed ondergaan. De rest, dus 7175 bakkerijen, zouden die invloed slechts indirect ondervinden. De heer Corporaal achtte de protes ten van de ambachtelijke bakkers over dreven. Hij ontkende niet, dat de in voering van het pioegenstelsel hier en daar pijn zou kunnen doen, maar hij achtte dat geen reden om het keurs lijf, waarin de industriële bakkerijen ten gevolge van de Bakkerijparagraaf gevangen zitten, niet te doorbreken. Op gemerkt werd dat de industriële bakke rijen, die hun machinerie beter gaan benutten, dat toch niet kunnen döen zonder hun omzet aanzienlijk te ver groten. Hoe groot moet die omzet wor den om een pioegenstelsel rendabel te maken en waar gaat de grotere pro duktie naar toe? Op deze en dergelijke vragen bleef de heer Corporaal tame lijk vaag. Dat hangt van de aard van de bedrijven af, zo zei hij, (Van onze verslaggever) GROESBEEK, 6 nov. Met het in 1950 genomen besluit 0111 op het terrejn van haar sanatorium Dekkerswald in Groesbeek een astma-centrum tot stand te brengen, heeft de stichting r.k. Herstellingsoorden een weldaad bewezen aan tal van door deze ziekte gehandicapte kinderen en is bovendien een belangrijke stap gezet op de weg naar ontrafeling van het geheim, waar in astma voor wat haar oorzaak betreft nog steeds gehuld is. Dit katholieke ast ma-centrum, bestuurd door een afzon derlijke stichting, de Eijkel Bloem- J arts-stichting, waarvan de eerste naam herinnert aan de oud-hoofdinspec- teur van de volksgezondheid, de thans 85-jarige dr. R. Eijkel, die ais be stuurslid van de stichting r.k. Herstel lingsoorden tot de initiatief-nemers be hoorde, is door haar opzet uniek in de wereld. Naar hem heet het centrum „Eijkeloord". Het staat geheel los van Dekkerswald en de enige verbinding ligt op culinair terrein, omdat de keuken van het sa natorium voor de proviandering zorgt. Verder is de aanwezigheid van de Dr. van Spanje-kliniek voor niet-tubercu- leuze longziekten, een onderdeel van Dekkerswald, een praktisch voordeel, omdat daar dan eventueel patiëntjes van het astma-centrum kunnen worden opgenomen, voor wie om redenen, niet voortspruitend uit hun bekende kwaal, ziekenhuisverpleging noodzakelijk is. Daar de staf onder leiding van arts N. J. M. Aarts naast de therapeuti sche behandeling van de patiëntjes, tot wier heil dit centrum allereerst dient, zich ook bezig houdt met de ver zameling van allerlei gegevens om de oorzaak van astma te achterhalen, is bovendien de nabijheid van de universi teit een gelukkige omstandigheid. Besprekingen zijn gaande om tot een of andere vorm van samenwer king te komen. Belangrijk is voorts, dat op het terrein van de research, zoals we deze arbeid wel mogen noemen, met de drie andere astma centra in ons land contact wordt on derhouden voor het uitwisselen en coördineren van de gegevens. Stof ge noeg voor een dissertatie, waarvan de heer Aarts dankbaar gebruik maakt om zijn doctorstitel te beha len. Betere diagnostiek Er zijn in ons land tweeduizend kin deren, die in zo ernstige mate aan ast ma lijden, dat zij voor een verblijf in een speciaal centrum in aanmerking komen, doch de opname-capaciteit is slechts 230, waarvan 57 in Groesbeek verblijven. De statistiek omtrent het totale aan tal patiënten is niet erg exact en er wordt gesproken over een percentage van een, doch ook wel wordt vijf pet. ge noemd. De sterfte is sinds 1925 toege nomen en het cijfer zou gestegen zijn van 11 op de 100.000 in 1925 tot 54 in 1957. Deze belangrijke stijging is voor een deel te verklaren door een betere diagnostiek. Opgemerkt dient nog, dat de dood zelden tijdens een aanval van benauwdheid optreedt, maar meestal een gevolg is van complicaties. Aange- uofiien kan worden, dat 25000 school gaande kinderen aan astma lijden. Wat hét astma-centrum in Groesbeek betreft door allerlei omstandigheden kon eerst in 1957 aan het plan uitvoe ring worden gegeven. Daar verrees op een prachtig ..ooiend terrein, omzoomd door grove dennen, een complex van een behandelingsgebouw en vijf bunga lows. ontworpen door architect Beunis uit Veghel. Zodra men Cs weg naar het hoofdge bouw opwandelt, valt het oog op een fraaie figuratie, een koperplastiek van Joop Falcke uit Oss. Het meest wordt men getroffen door de huiselijke en smaakvolle inrichting van de bunga lows, waarvan drie aan 14 kinderen in de leeftijd van 5 tot 12 jaar huisvesting verlenen, terwijl de twee andere be stemd zijn respectievelijk voor 8 jon gens en 8 meisjes van 12 tot 18 jaar. Aan het hoofd van elke groep staat een kinderverzorgster, die door twee as sistenten wordt bijgestaan. Het hoofd van de verpleging en van de algehele huishouding is zuster F. Vaal, die een belangrijk aandeel heeft gehad bij de inrichting. Om de gezinssfeer zoveel mogelijk te benaderen, woont er nog een echtpaar op het terrein. De kinderen leven net als thuis, gaan buiten op school, waarheen zij zich per fiets begeven en enkele oudere meis jes hebben zelfs een werkkring, waar door zjj leren zich later in het gewone maatschappelijke leven aan te passen. Van bedverpieging of een rustkuur, zo als in een vakantie-kolonie, is dus geen sprake. Pedagogische aanpak De pedagogische aanpak is een be langrijk stuk therapie. In dit opzicht is het contact met de gezinnen, waar uit de kinderen komen, door middel van een sociale werkster van emi nent belang. Tijdens de schoolvakan tie gaan de kinderen, die een jaar op het centrum verblijven, met verlof naar huis, een ervaring die omtrent de aanpassing van enorme betekenis is. De bedoeling is de kinderen later voor een observatie nog eens op het centrum te laten terugkomen. De kin deren ontplooien verder op het ge bied van sport en spel een normale activiteit. Met succes hebben er deel genomen aan de avondvierdaagse in Nijmegen. Natuurlijk heeft de behandeling ook een uitgesproken medische kant. Aan de hand van een algemeen medisch onder zoek, dat een inzicht geeft omtrent ver schillende verschijnselen, zoals allergie (overgevoeligheid), de longfunctie, aan gevuld met een psychologisch en zo no dig psychiatrisch onderzoek, wordt deze bepaald. In sommige gevallen zullen in jecties moeten worden toegediend om de overgevoeligheid te verminderen, in andere gevallen zullen medicamenten gegeven worden ter verbetering van de longfunctie. Ademhalings- en heilgym nastiek mag ook gerekend worden tot deze medische therapie. Reeds nu - de eerste patiëntjes werden in januari van dit jaar opgenomen zijn prachti ge resultaten geboekt, doordat men de kinderen geleerd heeft hun ademhaling te verbeteren. De verpleegprjjs behoeft voor de ou ders geen bezwaar te zijn. Het astma centrum is door rijk en ziekenfonds er kend als ziekenhuis voor astma-patiën ten. zodat het merendeel van de zie kenfondsen de eerste zeventig da gen volledig vergoeden. De ontbrekende middelen worden door de sociale dienst in vele gemeenten bijgepast. Het astma-centrum Eijkeloord zal za terdag 14 november door mgr. W. M. Bekker, bisschojj-coadjutor van 's-Hertogenbosch, worden ingezegend, waarna de minister van sociale zaken, mr. dr. Ch. van Kooy de officiële ope ning verricht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 5 nov. Het Plan-Wils veen tot uitbreiding van de Haagse ag glomeratie zal binnenkort in de minis terraad aan de orde worden gesteld. Minister Toxopeus deelt dit mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Intussen is reeds een voorontwerp van de wet houdende bij zondere bestuursvoorzieningen voor de agglomeratie opgesteld. De minister wacht echter met het toezenden van dit ontwerp aan gedeputeerde staten en aan de raden van de betrokken ge meenten totdat het kabinet en de Twee de Kamer zich ten gunste van het Plan- Wilsveen hebben uigesproken. De mi nister wil voorlopig nog liever geen uit spraak doen over een eventuele alge mene regeling van de bestuursvoorzie ningen in de agglomeratie. Wel zegt hij dat voor zover thans valt te overzien, voor de gebieden rond Rotterdam en Den Haag de vorming van een „dis trict" in een of andere vorm, ernstige overweging verdient. Dat zou 'dan ech ter een incidentele regeling moeten z\jri. Aan de hand van de ervaringen, die daarmee worden opgedaan, zou later een meer algemene regeling kunnen worden ontworpen. Het regeringsstand punt over de bestuurlijke problemen in de IJmond zal, naar mr. Toxopeus ver wacht. nog in de loop van 1959 bekend kunnen worden gemaakt. De vrijwillige samenwerking tussen de drie IJmond- gemeenten heeft intussen zij het op beperkte schaaJ goede vruchten af geworpen. OLDESCHOOT, 6 november Ook de kaasbereiding wordt nu lopen- d—handwerk, en Friesland heeft er de wereldprimeur van. De bond van coöpe ratieve zuivelfabrieken in Friesland is er na langdurige proefnemingen in ge slaagd een methode voor de mechani sche kaasbereiding te ontwikkelen, die de eerste verdergaande automatisering bij de kaasfabricage sinds 1914 vormt. Tot nu toe stonden er nog altijd ar. beiders in de zuivelfabrieken, hangend over de wrongelbak om de wrongel te verdelen, de blokjes in vaten te doen en tenslotte de vaten te keren. Volgens de nieuwe methode gaat dit automa tisch. Dit betekent dat de bewerkings- duur van eenzelfde hoeveelheid wron- gel ten opzichte van de oude methode I! met 1% uur wordt bekort, dat de pro- m duktie "per arbeider hoger wordt, terwijl hygiëne en kwaliteit gehandhaafd blij ven. De eerste nieuwe apparatuur, die aan de hand van vele proefnemingen is ontwikkeld onder supervisie van een studiecommissie, waarvan prof. ir. S. Hartmans te Wageningen voorzitter was. is in bedrijf genomen in de zui velfabriek te Oudeschoot. De arbeids besparing volgens de nieuwe methode bedraagt gemiddeld 25.75 pet. De nieuwe werkwijze luidt een nieu we periode in bij de kaasbereiding. Ook verdere mechanisatie zal nu mogelijk blijken, en alleen al door toepassing van een extra aan- en afvoerbaan bij de wrongelbak en de voorpersmachine zal de huidige arbeidsbesparing nog kunnen worden opgevoerd tot 33.5 pet. Dit is een belangrijk feit gezien de toe- s nemende personeeismoeilijkheden in de- j ze tak van het zuivelbedrijf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5