MARTINI Sportief plakboek G Van Hassel evenaart Europees record 47/1 HET KLEINE SPEL I Van Dam en Dame fh INVITATIETOERNOOI TE AALST 'n Verjaardag? Gijs Nasszeshonderd keer in VVVs eerste elftal Rik van Looy en de Tour Olympische stopwatches Jonge tennissers naar Miami Een der moeilijkste kaderspelen Londen overklast Amsterdam US AF wint op het nippertje en schijven Engels weekblad acht bokssport onwettig J V B ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 dan iets bijzonders - dan Lid van verdienste V Rik van Looy: kandidatuur voor zes man WBF Courses Mereveld Sparta-Göteborg moet zo spoedig mogelijk gespeeld worden Nyeboer en Snijder In Brussels Sportpaleis Marinus eerste in „Prijs der jongeren Nieuwe internationale zeilklassen Goudster de sterkste in zwaar concours om „Gouden ei" z Olympisch kampioen speerwerpen uit de wedstrijdsport In judo-stedenwedstrijd VOLLEYBAL- UITSLAGEN Basketball-toernooi Landlust, na een sterk slotoffensief, tweede Internationale zwem- duels in Schiedam Sterke Engelse zwemsters komen aan de start Beoefenaren worden so»>s „wezenloze inbecieleti j°n' Koning Gustaafbeker West-Duitsland gelijk tegen Finland11 Advertentie 1/1 fles f 6 95 - 1/2 fles 13.55 Gijs Nass, de bijna 39-jarige captain van VVV, speelt morgen aan de Venlose Kraal zijn zeshonderdste wedstrijd voor het eerste elftal. Hij zal na de wedstrijd door al wat in Venlo en omstreken de voetbal mint, worden gehuldigd. „Ze doen maar," zegt Giis Nass, „maar geen capsones vóór de wedstrijd „Elke voetballer, die een zelfde ju bileum wil vieren als ik," zegt Nass, moet van jongsaf aan alles voor zijn sport over hebben. Dat betekent beslist niet, dat men het roken en drinken moet laten, het komt aan op een door lopende aandacht om je fysieke en, niet minder, psychische conditie op peil te houden. Dat eerste kun je be reiken door een consciëntieuze training. Aanleg „ze zeggen tenminste alle maal dat ik die heb, zodat ik het zelf ook maar ben gaan geloven" maar in hoofdzaak trainen-trainen-trainen is volgens de VW-er de grondslg van zijn lange voetbalcarrière. „Alleen door te trainen krijgt en houdt men licha melijke conditie, verder ook techniek, soepele spieren en harde botten. Ze zeggen wel dat het in mijn aanleg moet schuilen, dat ik zo zelden gebles seerd raak, maar het zit ook in mijn lichaam, dat hard is en tegen een stootje kan. Ik speel zelfs graag een forse wedstrijd als het maar fair toe gaat en het spel niet ontaardt in gooi en smijtwerk. Het lijkt wel of het met de hardheid van de voetballers achter uit gaat. Ik geloof, dat de levenswijze van de meeste sportlieden niet sober, niet spartaans genoeg is." Al kan Gijs Nass na 599 wedstrijden nog altijd warm lopen voor zijn sport, hij is een reëel mens. voor wie zijn hob by niet het belangrijkste is. „Al heb ik er nog zoveel mee op, ik laat er mijn leven niet door beheersen. Als je de hele dag aan voetbal moet denken, ben je volgens mij een arm mens. De uren dat de voetballerij me niet opeist, denk ik er ook liefst zo min mogelijk aan. Gewoon hard werken in je beroep is volgens mij nog altijd een van de bes te conditietrainingen. Ik ga bijvoor beeld 's zaterdags niet zitten. De hele dag ben ik in touw, zodat er niets te dubben valt over de wedstrijd van de volgende dag en zodat ik als ik vroeg naar bed ga, ook direct en goed slaap. Volgens mij is overconcentratie nog schadelijker dan te weinig concentratie. Maar dat zal voor elke speler mis schien anders zijn." het in de zeer nabije toekomst ligt." Het is duidelijk: Gijs Nass komt dicht bij zijn zilveren voetbaljubileum. En dat wil hij>natuurlijk graag nog bereiken Het duurt nog wel een hele tijd, maar nu reeds is op diverse fronten het touw trekken rond de Tour de France be gonnen. Ook in België maakt men dat mee. Daar doen de Belgische wielerfans nu al jaren niets anders dan trachten Rik van Looy over te halen nu eindelijk eens in het Grote Avontuur te starten. Niet ten onrechte zien de Belgen in hun jonge favoriet een van de grootste kanshebbers op de eindoverwinning. Tot nu toe echter heeft Van Looy zich altijd ver gehouden van de Tour de France. „Als ik meedoe, moet ik het gevoel hebben een echte kans te hebben om al het geld, dat ik in die weken moet derven aan opbrengsten van de coursen in eigen land, ook in de Tour de France te kunnen verdienen". Lang zamerhand echter wordt de pressie ook Rik van Looy te machtig. En nu de Belgische ploeg uitgebreid wordt tot veertien man ziet Van Looy ook wel mogelijkheden. Hfl is bereid om in 1960 aan de start te verschijnen. Hij heeft echter de nodige voorwaarden gesteld, waaraan voldaan zal moeten worden. „Ik wens, dat men mij voor 1 februari a.s. reeds laat weten of mijn aanwezig heid op prijs gesteld wordt. Zo ja, dan zal men niet alleen mij, maar ook vijf van mijn stalgenoten moeten selecteren. Van de eerste tot de laatse dag wil ik de zekerheid hebben, dat ik niet in de steek gelaten word. Met andere woor den, ik heb mijn kandidatuur nu ge steld, maar die geldt voor zes personen. ijs Nass weet uit ervaring te ver tellen, dat de psychische gesteld heid van een speler minstens even grote invloed op zijn prestaties heeft als zijn lichamelijke conditie, maar de ze factor wordt meestal over het hoofd gezien, zeker door het grote publiek, dat alleen maar ziet of je goed of slecht speelt. Het houdt hoogstens re kening met een „lichamelijke" blessu re. De Venlose captain heeft de \'oetbal- lerij nooit „in het wilde weg" beoefent. Hij heeft er altijd profijt van willen trekken, in die zin dat hij er zijn men taliteit ook mee heeft getraind. „Zo goed als zelfcontrole in het dagelijks leven van het hoogste belang is, zo no dig is beheersing op het veld ten op zichte van je tegenstanders, je mede spelers en de scheidsrechter. Ik houd niet van unfaire foefjes of van gekan- Nass, zeshonderdste wedstrijd ker onderling en nog minder van aan vallen op de scheidsrechter." Gijs Nass mag dat vrijuit zeggen. Hij is in zijn loopbaan nog nooit door de KNVB om enigerlei reden op het matje geroepen. Zijn sportiviteit is in Limburg dan pok al eens beloond. Toen de afdeling Lim burg van de KNVB het vijftigjarig be staan vierde, was Gijs Nass de enige speler die men tot „lid van verdien ste" maakte. Als Gijs Nass In de voetbalsport er gens waarde aan hecht, dan is het teamgeest in een elftal. „Een speler kan erg goed zijn maar hij kan als een ling in een wedstrijd bitter weinig pres teren. Als hij goed is, heeft hij dat ook aan zijn medespelers te danken. Gijs Nass is niet van plan zijn sport- loopbaan op de spits te drijven. „Het wordt tijd dat ik aan ophouden ga na denken, ofschoon dat niet betekent, dat (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG, 7 nov. Zondag wordt het zomerseizoen afgesloten met een laatste meeting op Mereveld. Hiervoor luiden onze tips: Heemstedeprijs (2120 m.): Xuthus T., X Goudenrijder, Xasine. Assendelftprijs (1580 m.): Ylite Rose, Y Norton, Yberflöte. Beverwijkprijs (2220 m.): X Ologie M, Wilster S.. William Z. Blaricumprijs (2120 m.): Vanadis, Valk S, Valencia. Bussumprijs (Amateurs, 2180 m.): Sieger, Ulrica B, Quartus Spencer. Jaarbeurs Wisselbeker (2250 m.): Hairos II, Théo Messidor, Peterhof. Haarlemmer-meerprijs (2200 m.): Qui Suit, The Lee, Sofien B. Twee Mfll van Mereveld (3200 m.): Hairos-II» JTtaêo. Messidor. Sandra, Het organiseren van Olympische Spelen houdt meer in dan het wel iswaar het meest tot de verbeel ding sprekende werk op het gebied van het laten bouwen van stadion, sporthallen, wooncentra en wat dies meer zij. Ook allerlei andere zaken moeten geregeld worden; kleinigheden soms, althans in het oog van de buitenstaander, maar bijzonder belangrijk voor de sport lieden zelve. Tot die minder spec taculaire kant van de organisatie hoort bijvoorbeeld ook de zorg voor de stopwatches. De atleten willen bij voorbaat zeker weten, dat hun topprestaties zeer nauw keurig geregistreerd worden. Geen_ wonder danook, dat de uurwerken die voor de Olympische Spelen te Rome bestemd zijn nu reeds her haaldelijk op hun kwaliteiten ge test worden. Zij worden bovendien zorgvuldig bewaard in duur uit ziende cassettes. Op deze joto ziet men de vier entwintig stopwatches, die in Ro me dienst doen. Zij zijn, hoe kan het eigenlijk anders, van Zwitserse makelij. PARIJS, 6 nov. Pierre Delaunay, secretaris van de Europese Voetbal- Unie, heeft verklaard, dat Sparta en Göteborg het spoedig eens moeten wor den over de plaats waar hun beslis singswedstrijd in het toernooi om de Europese voetbalbeker zal worden ge speeld. Delaunay zei, dat deze wedstrijd wel op neutraal terrein, maar niet noodzakelijker wijze in een derde land moet worden gespeeld. We dienen spoedig iets van deze clubs te verne men, want hun wedstrijd moet zo spoe dig mogelijk worden gespeeld, aldus Delaunay. DEN HAAG, 6 nov. Op uitnodiging van de Orange Range Bowl Tennisclub te Miami, in de Amerikaanse staat Florida, zal de KNLTB twee jonge Ne derlandse spelers, namelijk Snijder (Den Haag) en Nyeboer (Leiden) af vaardigen naar de junioren-kampioen- schappen, welke daar van 24 decem ber tot en met 3 januari worden gehou den. De spelers zijn de gasten van de club te Miami. Ook een tweetal Fran se junioren neemt aan deze wedstrijd, waarin tal van jonge Amerikaanse spe lers uitkomen, deel. AALST, 6 nov. In het Noordbra bantse plaatsje Aalst is vanmiddag een driedaags internationaal biljarttoernooi begonnen, waaraan wordt deelgenomen door de Belg Van Hassel, de Duitsers Spielmann en Witte en de Nederlanders Kees de Ruyter en Henk Scholte. Er wordt kader 47/1 gespeeld, dat een der moeilijkste kaderspelen is, die de bit- jartsport kent. Bij internationale wed strijden wordt dit spel zelden beoefend; kampioenschappen in dit genre kent men net meer. Nochtans staat dit toernooi in de gro te belangstelling van alle biljartmin naars, die weten hoe bijzonder lastig hanteerbaar het 47/1 is. Bij dit spel mag men in plaats van twee carambo les in één vak, slechts één carambole scoren, waarna een der aangespeelde ballen het vak weer moet verlaten. Der halve een opgave, die slechts door be kwame specialisten intelligent kan wor den opgelost. Welnu, dat de deelnemers aan het in- vitatietoernool te Aalst hun vak ver staan, is reeds de eerste dag gebleken. Clement Van Hassel, die in het Jibrespel een der sterksten van de wereld mag worden geacht, heeft het gepresteerd het Europees record particulier gemid delde, dat met 21.42 op naam staat van onze landgenoot Metz, die het tijdens de Europese kampioenschappen kader 47/1 van 1953 vestigde, te evenaren. Hü bereikte dit in zijn partij tegen Kees de Ruyter, die uiteraard tegen zulk ge weld volkomen machteloos was. De Belg demonstreerde ook tegen Witte bij zonder solide kaderspel, getuige zijn moyenne: 15.78. Onze landgenoot Schol- te versloeg Witte eveneens. De uitslagen waren: Witte 125 19 27 6,57 Van Hassel 300 19 110 15,78 Van Hassel 300 14 76 21,42 De Ruyter 124 14 48 8,85 Witte 259 24 77 10,79 Scholte 300 24 58 12,50 Eerste klasse 47/2 In het Groothandelsgebouw te Rot terdam wordt dezer dagen fel slag ge leverd om het biljartkampioenschap van Nederland, eerste klasse 47/2. Na de tweede wedstrijddag is al een duide lijke scheiding ontstaan tussen een kop groep van drie spelers en de rest van het veld. Deze drie zijn: Van Amen, Ja cobs en Eichelsheim. Een merkwaardige omstandigheid is, dat Van Amen de eerste plaats inneemt met een algemeen gemiddelde van 9.52, terwijl Jacobs, die tweede staat geklas seerd, een moyenne van niet minder dan 16.22 bereikte. Maar de Amster dammer moest tot nu toe een verlies- part;j incasseren, waarvoor zijn directe concurrent zich nog steeds wist te hoe den. De derde favoriet. Eichelsheim, heeft eveneens een partij verloren en boekte een algemeen gemiddelde van 10.60. De Beverweker Jan Lamers, die de laatste jaren sterk naar voren is geko men, heeft zijn eerste winst behaald, en nog wel ten koste van De Leeuw. Maar "tegen Jacobs had Lamers geen schijn van een kans. In elf beurten stap te de Amsterdamse biljarter over de eindstreep, zijn tegenstander op een to taal van 89 ver achter zich latend. De stand na de tweede dag ziet er als volgt uit: 1. Van Amen, 8 pnt, gem. 9.52; 2. Jacobs, 6 pnt, gem. 16.22; 3. Eichelsheim, 6 pnt, gem. 10.60 4. Kemp, 4 pnt, gem. 7.89; 5. De Leeuw, 2 pnt, gem. 9.15; 6. Lamers, 2 pnt, gem. 8.55: 7. Van der Wal, 2 pnt, gem. 8.10; 8. Van Stralen, 2 pnt, gem. 7.37. 77 BRUSSEL, 6 nov. Bij de wedstrij den, die vanavond in afwachting van het startschot voor de zesdaagse in het Brusselse sportpaleis zijn gehouden, heeft onze landgenoot Marinus een fraai succes behaald door in de „prijs der jongeren" eerste te worden. Hij legde in de finale de tien ronden af in 3 min. 6 sec. De Nederlanders Van der Touw en Van der Lans werden res pectievelijk derde en vierde. Van der Touw zegevierde bovendien in een van de series van de afvalwedstrijd. In een stayerwedstrijd over 50 km. eindigde onzelandgenoot Wierstra als tweede achter de Belg De Faepe. LONDEN, 6 nov. Het „permanent committee" van de international yacht racing union (internationale zeilfedera- tie) heeft besloten twee nieuwe interna tionale klassen te erkennen, nl. de 13% en 15 meter-klasse. Het comité heeft verder bepaald, dat het huidige wedstrijd-reglement, on danks verzoeken daartoe van een aan tal nationale bonden, zeker niet voor de Olympische Spelen van 1960 zal wor den gewijzigd. BARNEVELD, 6 nov. De heer J. van Someren is er met zijn paard Goud ster in geslaagd het „gouden ei" te winnen, een prijs waarvoor drie onder delen telden, namelijk een Parijs'-, een puisance- en een gewoon springcon cours. De wedstrijd werd gehouden in Barneveld. De uitslag luidde verder: 2. T. Ruiterkamp (Barchem) met Freu le, 3. H. te Luggenhorst (Geesteren) met Pedro, 4. L. B. H. van der Si ikke (Nieuw- en St.-Joostland) met Etcetera. Hoewel slambiedingen voor de door sneespeler de grootste attractie van het bridgespel vormen, wor den de meeste wedstrijden juist beslist door de kleinere contracten. Vooral de bridgeteams die het ver ge bracht hebben in de kunst van het „deelscore bieden", kunnen aan de bridgetafel moeilijk verslagen worden. Wij laten u hier een spel zien uit de in Palermo gehouden bridgewedstrijd tussen Duitsland en Nederland. Daaruit kunt u leren hoe geweldig belangrijk het „kleine spel" kan zijn: •Jt B 10 8 5 2 0 10 6 5 9 AHB9 O H West Oost 482 N 4 A 4 3 C? V 10 8 W O 6 3 2 O V 9 7 6 5 3 Z OAB10 4A9 4H643 0 H V B 9 7 7 5 4 O 8 4 2 V 7 N W O Noord gever, allen kwetsbaar. In de z.g. kamer nummer I speelde Nederland met de NZ-kaarten en ging het bieden: Noord Oost Zuid West pas 14 14 2<> 34 pas pas pas Noords bieden is zeer beheerst en scherp. Men kan er over discussiëren of noord moet openen men kan er niet over redetwisten dat zijn latere 3 schop penbod een uitstekend bod is. De zuidspeler verdient een pluim voor zijn moedige tussenbod vele spelers zouden dat niet gedaan hebben. Zuid speelde dus 3 schoppen en maak te het spel precies. Het zou down gekund hebben, als west met troef was uitge komen, doch bridge met open kaarten is nu eenmaal gemakkelijker dan met dichte. n de kamer II speelde het Neder landse paar als OW en was het biedverloop: Noord Oost Zuid West 1* pas pas 2+ pas pas 20 pas pas 20 pas pas 30 pas pas De Duitse noord opende dus wél, doch het baatte hem niet, want de Nederlan ders kwam evengoed op het eindbod van 3 ruiten. Leuk is te zien, hoe dat tot stand kwam: éérst lieten de Hollanders kalm hun tegenpartij bieden, waarna de onze het initiatief overnamen op het moment dat de tegenpartij niet verder ging en dus niet erg sterk kon zijn. Een vraagpunt is, of noord tenslotte nog niet 3 schoppen had moeten bieden - doch hij meende natuurlijk dat dit niet gehaald zou kunnen worden en dat 3 ruiten wellicht down zou gaan. Scoorde Nederland aan tafel I dus 140 punten in NZ, aan tafel II scoorde ons team er nog eens 110 punten bij. Totaal 250 punten, oftewel 4 Europese match- punten. Als men bedenkt, dat in een matei, van 40 spellen de match reeds bij 6 mp verschil „gewonnen" wordt be grijpt men hoe belangrijk de winst van 4 mp op zulk een klein spel is. Volledigheidshalve zij vermeid, dat 3 SA voor OW géén goed eindbod is (met dichte kaarten). Zit de OHeer mis, dan gaat 3 SA liefst kwetsbaar 5 down. MIMIR OSLO, 6 nov. Egil Danielsen, de Noorse wereldrecordhouder speerwer pen en Olympisch kampioen in Mel bourne, heeft besloten zich uit de inter nationale wedstrijdsport terug te trek ken en zijn Olympische medaille niet te verdedigen in Rome. „Waarschijnlijk doe ik nog mee aan enige kleinere na tionale wedstrijden in mijn woonplaats Hamar en omgeving, maar ik ga niet meer naar het buitenland", zo heeft Danielsen, die pas 26 jaar is, ver klaard. De Noor heeft een slecht sei zoen achter de rug, mede als gevolg van een blessure aan zijn ruggegraat. AMSTERDAM, 6 nov. De Amster damse judoploeg heeft vanavond in Krasnapolsky te Amsterdam een on verwacht grote nederlaag geleden te gen de vertegenwoordigende ploeg van Londen. Geen der Nederlanders had de illusie gehad het sterke Engelse team, waarin maar liefst drie judoka's van de Europese kampioensploeg Ryan, Maynard en Petherbridge waren op gesteld, te kunnen overwinnen. Maar op een nederlaag met 0-5 hadden toch weinigen gerekend. Slechts in de partij tussen de tweede dans Zappey en Ryan moest het op een scheidsrechterlijke beslissing aankomen, waarbij de zevende dan Michigami de overwinning aan Ryan toekende. Alle andere partijen waren vrij snel afgelo pen. Maynard veroverde een punt door Philips met een zevende beenworp te vellen. Petherbridge vergrootte de En gelse voorsprong met een vallende eer ste beenworp, waarvan Dick Konings het slachtoffer was. Logan overwon Worms met een achtste heupworp en tenslotte nam Burns het vijfde Engelse punt voor zijn rekening door met een vijfde beenworp Voogt uit te schakelen. De stedenwedstrijd was vooral be langrijk met het oog op de Europese kampioenschappen, die op 14 en 15 mei 1960 in Amsterdam zullen worden ge houden. Spectaculair was verder nog de demonstratie van Anton Geesink, die in 4 min. 51 sec. niet minder dan elf tegenstanders uitschakelde. (Van onze volleybalmedewerker) In de hoofdklasse volleybal is lands kampioen DES niet meer ongeslagen. Daar is het Amsterdamse REVA ver antwoordelijk voor. In een ijzig koude RAI, waar de kwaliteit duidelijk onder leed, zegevierden de Amsterdammers met 15—6, 2—15, 15—11 en 15—13, (3-1) Alleen in de tweede set bezat het spel van DES het zo gevreesde tempo. Tink- hof cn Zimmermann waren gisteravond duidelijk minder dan de aanvalstroeven van REVA Ger Goedhals en Hidde van der Ploeg. Vooral de bijna niet te vol gen smashes van Goedhals waren niet te blokkeren voor de Haagse verdedi gers. In de dames-hoofdklasse zegevierde Boemerang nog met 30 over AMVJ. (Van onze basketballmedewerker) AMSTERDAM, 6 nov. USAF is van daag met de eerste prijs van het jubi leum basketballtoernooi van AZIMMA in zijn bagage naar de vliegbasis in Dutsland teruggekeerd. De in fel paars nylon uitgedoste Amerikanen bleven in de finale slechts drie punten voor op Landlust, dat vooral een sterke eind sprint had. In deze slotfase waren het de onstuimige Rob Sterker en de ra zendsnelle Tommy Rhee (15 jaar) die zich onderscheidden. Het afstandsschot van Rhee was indrukwekkend zuiver. De Amerikanen dankten hun triomf vooral aan hun lengte, waardoor zij in de rebound steeds in bet voordeel wa ren. Topscorers bij Landrust, dat met de rust met 26-17 achterstond, maar in de tweede helft tot 38-37. 48-45 en 49-47 te rugkwam, waren Sterker met 10-19 en Rhee met 2-6. Het Joegoslavische Mladost. nu utge- rust van de vermoeiende treinreis, en daardoor aanmerkelijk sneller en doel gerichter in zijn spel dan gisteren, eis te de derde plaats op door met 71-50 te zegevieren over DED, rust 28-26. Top scorers bij DED Smit 9-9 en Boot 10-7. AZIMMA veroverde de vijfde plaats door het Deense kampioensteam Efter- slaegten met 48-33, rust 14-23, te over treffen. Eindstand: 1. USAF, 6 pnt.; 2. Land lust, 4 pnt.; 3. Mladost, 4 pnt.; 4. DED, 2 pnt.; 5. AZIMMA, 2 pnt.; 6. Efter- slaegten, 2 pnt. SCHIEDAM, 6 nov. Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Schiedamse Sportfondsenbad zullen op zaterdag 21 en zondag 22 november te Schiedam internationale zwemwedstrij den worden gehouden, waaraan wordt deelgenomen door de gehele Olympi sche trainingsploeg. Behalve de besten uit de Nederlandse zwemwereld zullen zes Engelse zwem mers en zwemsters aan de start ver schijnen. Het zijn: Nataly Steward, die momenteel een van de sterkste Europe se vrije slag zwemsters is, Christine Gosden, Margareth Toms. Graham Sy- monds. Peter Kendrew en Graham Sy- kes. Uit België nemen deel: Colette Goossens en Herman Bauwens. een 15- jarige rugslagspecialist. Mej. Piacenti- ni tenslotte zal Frankrijk vertegenwoor digen op de rugslag. Over het amateurboksen waren de ningen meer verdeeld. Sommige sPre' kers betwijfelden op physieke en n1' le gronden of het wel wijs was aan ie giuuuen ui ner wei wys was ll]ei! gens toe_ te staan te boksen. „Wij. die twijfel", voegt „The Lancet" Geheel verschillend is het beeld ln onderstaande problemen. No. 63 verbindt aan de inleidingszet een matdreiging. De eerste zet valt hier op, omdat schijnbaar twee mogelijkheden tot het doel leiden, wat. bij nauwkeu riger bespiegeling, niet het geval blijkt te zijn. Geheel anders is no. 64. Hier moet met iedere zet van zwart terdege reke ning gehouden worden. De opstelling van wit doet aanstonds vermoeden welk stufc de eerste zet zal verrichten. Dit verge makkelijkt de oplossing. Men treft dit in tempoproblemen dikwijls aan en daar door blijft zwarts beweeglijkheid ve®1 beperkt. Oplossingen over drie weken. No. 57. V. Aloni. Opl. 1. Df7—b3 drei ging 2. Pd3f2 mat. Bij het afdrukken van dit probleem is een vergissing be gaan. Op b5 moest geen zwarte pion# doch een zwarte loper staan. No. 58. P. Petkow. Opl. 1. Df5, cb5: 2. Dd5! enz. 1c6c5 2. Dbl enz. Correspondentie betreffende deze ru briek te zenden aan P. A. Koetsheid» Huize St.-Bemardus, Sassenheim. No. 63. J. Haring. Den Haag. Eerste plaatsing. Mat in 2 zetten. No. 64. P. Petkov. Arbejder Skak, sept. 1959. Mat in 2 zetten. PROBLEEM VOOR GEOEFENDE OPLOSSERS No. 3351 van W. Lente te Koudekerke. PROBLEEM VOOR BEGINNERS No. 591 van A. Verwijst te Uden. Wit speelt cn wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING van No. 3344 van Fr. Hermelink te Ulft. Wit speelt naar: 18. 22, 30, 19, 1, 23, 6 en wint. Een zeldzaam mooie vondst van deze jeugdige problemist. Al het materiaal is volop in actie tijdens de rrvserslag- ontleding, die waarschijnlijk origineel te noemen is. Gaarne zien we meer van deze auteur! Wit begint en wint. Oplossingen van d® nummers 590 en 591 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 nov. a.s. OPLOSSING van No. 587 van C. C. H. Swinkels te Schiedam. 32—28, 23X34, 44—40, 34X45. 33—2», 24 X 33 42—38, 33 x 42 48X10 en win4 het afspel. Een aardig slagzet.ie in vrij goede ontleding vraagt niet veel inspan ning. Dat de Heemsteedse crack H. C. Wil- lemse moeilijk te overwinnen is, heeft al menige sterke speler ondervonden. Op 5 november van het vorige jaar zag R. C. Keiler zijn hoop vervliegen, zoals we in onderstaande partij kunnen zien. Willemse speelde met wit. 1. 3228 19 24; 2. 37—32 14—19; 3. 41—37 IS—23; 4. 34—29 23X34; 5. 39X30 12—18; 6. 3025 10—14; 7. 44—39 18—23; 8. 31—27 17—21; 9. 40—34 24—30; 10. 35X24 20x40; 11. 45X34 15—20; 12. 49—44 20—24; 13. 4440 5—10; 14. 48—35 7—12; 15. 34—29 23X34; 16. 39X30 13—18; 17. 43—39 18—23 Zwart heeft nu belangrijk tempovoor- deel. Of dat tot gelding gebracht zal kunnen worden, ligt aan de verdere opbouw. 18. 39—34 12—18; 19. 34—29 23X34; 20. 30x39 1823. Zwart probeert met zijn voordeel het spel klassiek te houden. 21. 37—31 21—26; 22. 50—44 26X37; 23 42 x 31 8—13 24. 47—42 1—7; 25. 48—43 10—15; 26. 33—29 24X22; 27. 27X29 19—24; 28. 29X20 15X24; 29. 39—33 7—12; 30. 46—41 12—18; 31. 33—29 24 X 33; 32. 38X29. Wit betwist zwart nu het centrum en verschaft zich wat speel- HET PRAKTISCHE SPEL ruimte. 11—17; 33. 41—37 3—8: 34. 42—3$ 6—11; 35. 44—39 17—21; 36. 32—28! 17; 37. 39—33 21—26; 38 37—32 26X3'» 39. 32X41 8—12; 40. 41—37 2—8; 41. 35— 30 17—21; 42. 43—39 21—26; 43. 30—24 1217. Keiler wordt hier nu met eeh van zijn eigen gevaarlijke wapens, eep flankaanval met steun vanuit het mid den, bedreigt. 44. 2420. Nu laat wit eeh steek vallen. Hier was 38—32 of 28—23 beter geweest. De klok zal hier wel even lastig geweest zijn. 1822; 45. 3631 13— 18; 46. 37—32 26x37; 47. 32X41 913!? Een leuke combinatie, die echter n}el voldoende zal blijken te zijn om te win' nen. 48. 20x9 18—23; 49. 29X27 17—21» 50. 9X18 21X34; 51. 28—23 34—40; 52- 23—19 40—44; 53. 25—20 44—49; 54. 33— 28 49—43; 55. 28—22 16—21; 56. 41—37 43—34; 57. 18—13 8—12; 58. 19—14 34—25, 59. 22—18 12X23; 60. 13—8 remise. De opmerkzame lezer zal zich wellich* afvragen waarom in deze partij het tem* povoordeel positioneel niet tot. uitdruk* king kwam. Het antwoord daarop is' omdat zwart in het gevorderde midden* spel het centrum niet kon beheersen. LONDEN, 6 nov. Het bekende dische weekblad „The Lancet" f"'1 opnieuw een aanval gedaan op de Pr°_ fessionele bokssport en er bij de T ring op aangedrongen ze „in strijd 111 de wet" te verklaren. Het weekb'" herinnert er aan, dat enkele weken 8e leden een bokser uit Californië aan e hersenbloeding is overleden na een strijd tegen de wereldkampioen in bantamgewicht, José Becerra. x. streeks diezelfde tijd werden in een 4 e gadering van het Londense r.ied>#t' genootschap tal van voorbeelden ven van boksers, die door ontvang stoten „wezenloze imbecielen" w'3 geworden. ff* oi-e- aan toe. „Het schijnt niet logisch 3 r te nemen, dat een sport, die in 'l3 professionele vorm ontegenzeggelijk becielen kan voortbrengen en zelfs dood kan verzoorzaken. de hersens de beoefenaren onaangetast zou later» A Het weekblad spreekt tenslotte hoop uit, dat Engeland de nog ov' bleven twijfel in het voordeel van hersens zal interpreteren en het r" ,e beeld zal volgen van IJsland, dat bokssport onwettig heeft verklaard. KEULEN, 6 nov. Na het spelen de twee enkelspelen op de eerste 3 van de tennisontmoeting tussen e -i£je I (Did-' Duitsland en Finland voor de twee' ronde van de Koning Gustaafbe hebben beide teams ieder een overi*"1 ning behaald. De resultaten waren: Kuhnke versl. Salo (Finl.), 6—2, 3—6. 13"1J"K 97. Nyyssoenen (Finl.) versl. S4uC (Did.) met 9—7. 6—1. 6—2. 10 Polen heeft, na de tweede dag van tenniswedstrijd tegen België, die f "RriisspJ wnrrit crpsnpplH pvpnppns «c* Brussel wordt gespeeld eveneens de tweede ronde van de Koning taafbeker, met 21 de leiding genohL De uitslag van het dubbelspel was: S3,, necki-Piatek (Polen) versl. Brich8V Drossart (België), 810, 63, 75, I 6—0.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6