de EL AL naar Israël „de vleugelen van de adelaar 5 Als Vuurtje stoken in gangpad is niet toegestaan De voor- en tegenstanders groeien naar elkaar toe5 Mr. v. d, Werk pleit voor versterking juridische positie pleegouders Inkomsten zullen een solider basis moeten krijgen 5ARANTO SEKONIC Kritiek overleg op georganiseerd am bte narenzaken AJAB gaat naar Afrika I i iBsM f DE PROBLEMEN ROND DE ADOPTIE Een lange en moeilijke weg Volgend jaar nieuwe medische afdelingen in Berg en Bosch Meer arrestaties in smokkelzaak (fy truzettM&ïéoc/téz Minister Toxopeus zal nagaan hoe het overleg te verbeteren Wat 'n vondst! m v B DE OPDRACHT VAN MOZES AAN DE VERSPIEDERS niet minder werk de mooiste glans m WKRMGH PRISMA JAG O SHAWL Een half uur langer straatverlichting „HERWONNEN LEVENSKRACHT" O perettehuwelijk Op Schiphol aÉ(pC fófyauv&wi. TWEEDE KAMER: BINNENLANDSE ZAKEN 98 ct Elektronische kleurenautomaat V mi DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 PAGINA 5 ^EL-AVIV, nov. Mozes heeft het al tot de twaalf verspieders gezegd: ■-2iet, hoe het met het land is gesteldof het volk, 'dat er woont, sterk s °f zwak, gering of talrijk; of het land, waarin het woont, vruchtbaar l dor is; of de steden, die het bewoont, open zijn of versterkt; of de p'dem vet is of schraal; of er bomen zijn of niet" (Numeri 13, 18-20). "n met diezelfde opdracht zijn wij naar Israël gevlogen, niet via de festijnen Sin en Négeb, zoals de verspieders, maar met de ,,E1 Al" via Tich en Athene. In 1948 stonden er in heel Israël zegge en schrijve twee gestellen voor de burgerluchtvaart geregistreerd. Thans bedraagt het j,arTal Israëlische vliegtuigmaatschappijen reeds het drievoudige daarvan. sr Zijn er zes. De grootste is ongetwijfeld de Israëlische Luchtvaartmaat- aPPij, die bekend staat onder haar Hebreeuwse benaming „El Al". Het wel een verschil: of men als eenvoudige verspieder dc Anaks-kinderen rj°et omzeilen en de Amalckieten uit de buurt moet blijven, of dat men de comfortabele stoelen zit van een Bristol-Britannia. Maar het is 'Tkwaardig, hoe weinig ons dat verschil heeft getroffen, laat staan be- '"aamd heeft doen zitten. Luxe schijnt te corrumperen. Aanvankelijk men nog wel het gevoel per ongeluk in een boek van Philips Oppen- "'T te zijn verzeild, maar na zowat een half uur vliegen laat men het ,lch allemaal behaaglijk welgevallen: de „Scotch and soda", de „snacks", diner, de espresso en de Cointreau. De stewardess biedt ieder, die een dtje wil knappen, een fraaie dikke plaid aan. Een rose euforie maakt rich ,an ons meester. Wie is deze stewardess? Is zij Miss Ila Har-El, van wie heer Navon, directeur van de El Al in Amsterdam, ons heeft verteld, w* zij is „uitgeroepen tot „koningin" op het internationale concours te ''ami Beach voor air-hostesses?" Of is zij Miss Zamira Proud, „wiens 'Tschijning verleden jaar op de Tilburgse Modeshow een golf van bewon dering veroorzaakte?" Wij weten het niet. Eigenlijk zouden wij op moeten 'aan en nauwkeurige informaties moeten inwinnen. Maar nu komt de st°Ward langs: „Some more champagne, Sir?" A.N.W.B.-directeur wenst: Hn het goede anker-horloge Rood Wit Dry ƒ2.7' Ook ex-onderdirecteur Aero- gronddienst aangehouden VAN NELLE's „Afternoon" theebuiltjes A. J. A. B. van Maanen, O.F.M.Kap. '•A-x-x - v v W; Advertentie ••Britannia", het schroefturbine-vliegtuig waarmee de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al ook Amsterdam aandoet, op de luchthaven Lod bij Tel Aviv. Lcm'Pt "f de internationale luchthaven p,bij Tel-Aviv ontmoeten wij voor het y 'st Israël. Dat gebeurt al veel eerder. „pernd staatsgezag wordt ons bewust Inhaakt door de dragers, de menselijke *pcutanten. Wij ervaren Israël voor het Q rst in de Davidsster op de petten van »ïj:e bemanning. Tussen Zürich en 'bene doet de gezagvoerder zijn ronde oml dp machine. Boven onze fauteuil v, 'steekt hij twee minuscule schijnwer- r'ies. „Can you see, what you eat, Sir." Inderdaad zien we nu nóg beter wat op ons bord ligt. maar veel wijzer Taken ons deze beide schijnwerpertjes "iet. Pas veel later, in Tel-Aviv, zul- ,en wij ontdekken, dat dit onze eerste *ehnismaking is geweest met „Tehi- '"a een oriëntaals gerecht, dat voor namelijk schijnt te bestaan uit een basta van gemalen sesam-zaad, ver lengd met knoflook, peterselie en ruchtensap. Het smaakt niet slecht en "et heeft in ieder geval dit voordeel, at het de gebakken aardappelen, de hoentjes en de doperwten, die daarna schijnen, in een zeer vertrouwd en 'eilig licht plaatst. ijPc Bristol-Britannia draagt de lichte- keer. Zij kwamen, gedreven door het gelovig heimwee naar Jeruzalem, dat zij in dc starre exclusiviteit van hun Zuid- Arabische vestigingen eeuwenlang trots hadden bewaard. Op de achtergrond van hun vliegrei' stond geen Herzl en geen Dachau. Hun landing op de luchthaven Lod stond gelijk met de religieuze occu patie van het oude vaderland. Voor hen waren de adelaarsvleugels geen allego rie, maar tastbare realiteit. Zo thuis voelden zij zich in het vliegtuig, dat velen aanstalten maakten in het gang pad een vuurtje aan te leggen om hun eten te koken. De bemanning kon ge lukkig tijdig ingrijpen. De rol, die de „El Al" speelt en heeft gespeeld bij de immigratie in Israël, maakt deze luchtvaartmaatschappij tot iets heel aparts. Israëlische vliegtui gen hebben niet alleen de verbinding gevormd, zoals zij trouwens nog doen, tussen Israël en New York of Johan nesburg, maar ook tussen het moderne Israël en de tijd van koning Salomon (want in zijn dienst zijn de Jemeni- tische Joden waarschijnlijk naar den vreemde getrokken). Dat maakt de Davidsster op de staart van ons vlieg tuig tot zo'n uitzonderlijk symbool. De lichtjes van Tel-Aviv en Jaffa trekken als een flonkerend tapijt onder ons voorbij. Het is bijna één uur in de nacht. Even later landen wij op het vliegveld Lod. Het asfalt van het plat form gloeit er nog na van de zonne schijn van overdag. Naast de fel-verlich- te ramen van het stationsgebouw tekent zich het fijne groen af van de tamarisk En boven al het gerucht van een mo derne luchthaven uit is het gesjirp hoor baar van duizenden krekels. H. J. KEUMAN 'ijk dwaze bijnaam „Whispering Giant", Advertentie doos SS ct Het is bepaald niet zo, dat de „jet-prop"- motoren met zijn vieren niet vervaarlijk kunnen brullen. Maar in de lucht slinkt het lawaai aanmerkelijk. De combinatie van de ..duw" van de jet en de „trek" van de propeller geeft de Britannia een rustige, gelijkmatige en snelle vlucht. De machine stijgt hoog boven wolken en storende luchtstromingen uit, waardoor de trillingen, die het vliegen vaak tot zo'n vermoeiende bezigheid maken, sterk verminderd worden. De „El Al" bezit vier van deze „Fluisterende Ecu- zen". Vis op „de vleugelen van de ade laar", waarvan de profeet Isaïas spreekt, zo naderen wij, in één van die vier, Israël. Zo zijn ook 10 jaar geleden de 40.000 a 50.000 Joden uit Jemen naar Israël ge komen. Geen politieke of sociale ideolo gie vormde het motief van hun terug- Advertentie UTRECHT, 11 nov. Intensief spits- verkeer vindt gedurende een derde deel van het jaar bij volstrekte duisternis of in de haast nog gevaarlijker sche- mertijd plaats, aldus constateerde de heer A. G. M. Boost, directeur wegen en verkeer van de ANWB tijdens zijn welkomstwoord tot de derde leergang weg- en straatverlichting. Terecht is daarom de tijd, waarin het rijdend ver keer verlichting moet voeren 's mor gens met een kwartier verlaat en des avonds met een kwartier vervroegd. De heer Boost hoopt, dat eenzelfde gedrags lijn met de straatverlichting zal worden gevolgd. Op het ogenblik is een kwart van de 2000 km rijkswegen verlicht. Het eerst voor verlichting in aanmer king komen volgens de heer Boost de weg Den Haag-Rotterdam met zijn baanwisselingen, de Gooiweg met even eens verschillende profielswijzigingen en het miserabele deel van rijksweg 4 (MaaldriftOegstgeest), dat zelfs bij daglicht levensgevaarlijk is. Advertentie (let op het rode^Fdriehoekje) Alleen Peli wrijfwas bevat bovendien Vlidosol tegen houtworm n Erdal prodükt, dus goed! ,/MSTERDAM. 11 nov. - De eerste ^."geres van de Hoofdstadoperette, An',' Sehoffmann zal vrijdagmiddag in ^'sterdam in het huwelijk treden niet sóia ley' eve"eens lid van dit gezel opr.81' sPelen beiden een rol in de lette „Sissi", die in de hoofdstad °r<3t uitgevoerd. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 nov. Zoals men weet, wordt er gewerkt aan de voor bereiding voor «ie bouw van een ka tholiek reuma-ziekenhuis in de on middellijke nabijheid van de medische faculteit van de katholieke universiteit in Nijmegen. Daartoe is de Stichting landelijk katholiek reuma-centrum in het leven geroepen. Dc voortgang van deze werkzaamheden schijnt niet te vlotten, zoals heer W. G. P. Essers jr., voorzitter van de vereniging Herwon nen Levenskracht, die tot dc initiatief nemers behoorde, in de vandaag ge houden algemene vergadering van de ze organisatie releveerde. Het aantal aanvragen om hulpverle ning bij „Herwonnen Levenskracht" was 11.000 in 1953 tegen 8.800 in 1957. Met de nationale inzamel ings-acties wordt thans een jaarinkomst van bo ven het miljoen gulden bereikt. De do nateurs-actie had geen erg gunstig ver loop en om de vleugels nog wijder uit te slaan zullen de inkomsten van de vereniging een solider basis moeten krijgen, zo betoogde de heer Essers. „Herwonnen Levenskracht" aldus merkte hij op heeft op liet. gebied van de gezondheidszorg in de Nederland se vakbeweging altijd vooraan gestaan. Deze positie dreigt echter verloren te gaan. De.historische taak van het, sanato rium „Berg en Bosch" in Bilthoven, dat, immers als algemeen ziekenhuis k erkend, zal. zo lang dit nodig is, pri mair blijven. Verwacht wordt dat in het begin van het volgend jaar enige nieuwe medische afdelingen zullen gaan werken. De bezetting van de sa natoriumafdeling loopt geleidelijk aan verder terug, ongeveer overeenkomstig de opgestelde prognose. De lege bed den, welke hiervan het gevolg zullen zijn, kunnen worden benut als afdeling algemeen ziekenhuis, daarmee ru; te biedend om het grote tekort aan zie kenhuisbedden in en rond Utrecht op te v angeh. Het wetenschappelijk onderzoek in „Berg en Bosch" wordt intussen geenszins verwaarloosd. Binnenkort wordt een begin gemaakt met een on derzoek naar de oorzaken v an de ziek te van Besnier Boeck. De leiding van het sanatorium wordt daartoe in staat gesteld door een bedrag van 150.000.- dat de Bond van r.k. ziekenfondsen en „Herwonnen Levenskracht" tezamen beschikbaar hebben gesteld. In 1958 werden 4.53 rustbehoevende patiënten uitgezonden, waarmee 13.668 verpleeg- dagen gemoeid waren. Hiervan werden in „Sonnehaert" te Zeist 376 patiënten met 10.278 verpleegdagen opgenomen. De overige patiënten werden naar an dere rusthuizen, hoofdzakelijk naar het Poels-oord in Maastricht, uitgezon den. SCHIPHOL. 11 nov. In juni van dit jaar is een ernstige smokkel affaire op Schiphol aan het licht gekomen. De toenmalige directeur van Aero-grond- dienst werd gearresteerd op grond van het vermoeden van documenten-verval sing bij de bevoorrading van vliegtui gen met sigaretten en andere produc ten en het omkopen van een ambtenaar in functie, een douanier, die eveneens werd aangehouden. Bij het onderzoek bleek dat het een vrij ingewikkelde zaak was, welke niet geheel kon worden af gerond, omdat een andere verdachte, een functionaris van Aero-gronddienst, voortvluchtig was. Dinsdag heeft de douanerecherche in samenwerking met de. dienst luchtvaart van de rijkspolitic laatstbedoelde in Am sterdam gearresteerd. Het verhoor van deze vroegere employé van Aero- gronddienst heeft nieuw feitenmateriaal opgeleverd, welke aanleiding gaven een voormalige onderdirecteur van Aero- gronddienst eveneens aan te houden. Beiden worden voorgeleid voor de of ficier van justitie in Haarlem, De Aero-gronddienst, aan het hoofd waarvan reeds enige t\jd een nieuwe directeur staat, verzorgt het afhande len van passagiers en vracht van een aantal 'uchtvaartmaatschappijen, als mede van enkele charterondernemin gen. Men voorziet deze toestellen ver der van artikelen voor de vlucht, waar van sommige accijnsvrij zijn. Met de daarvoor benodigde formulieren zou destijds geknoeid zijn. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 11 nov. De weg naar de adoptie is een lange en moeilijke niet voetangels en klemmen. En een maal de adoptie bereikt, blijft er nog een lange en moeilijke weg over. Even als het normale gezin zijn moeilijkhe den kent hjj de opvoeding van de kin deren, zo treft men die ook aan in de adoptieve gezinnen. Het zou goed zijn, wanneer voor dergelijke, specifieke problemen door de adoptieve ouders een beroep kon worden gedaan op eni gerlei instantie van nazorg. Aldus stel de mr. M. B. v.d. Werk, kinderrechter te Utrecht op de vandaag aldaar ge houden vergadering van de Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind (F.I.O.M.), waar hij sprak over de praktijk-moei- lijkheden bij de adoptie. Na te hebben geconstateerd, dat sinds de invoering van de adoptiewet in november 1956 de voor- en tegen standers van adoptie in belangrijke mate naar elkaar zijn toegegroeid,- wees spr. er op, dat de voogdu-op- dracht in het licht van de adoptie een geheel andere betekenis heeft gekre gen dan vroeger. Voogdijverenigingen nemen over .het algemeen geen afwij zende houding meer aan om zich van het gezag te doen ontslaan van pleeg ouders, die op haar verzoek jaren lang de verzorging en opvoeding van een pupil behartigen. Tot een van de voorwaarden van de adoptie behoort, dat het kind op de dag van adoptie meer dan drie jaar door de adoptanten is verzorgd en opgevoed. Het zou goed zijn, meende spr., dat degenen, die bij de plaatsing van voogdijkinderen zpn betrokken, er direct de pleegouders op wijzen, dat na verloop van die drie ja ren adoptie niet min of meer vanzelf sprekend is, ook niet als het allemaal goed gaat met het pleegkind en ook niet als er al voogdü-opdracht is. Ten aanzien van de ouderen merkte spr. op. dat bii de overgangsbepalingen de mogelijkheid is geopend, dat ook adop tie van meerderjarigen zou kunnen worden uitgesproken. Voor degenen, die bij de invoering van de adoptiewet nog wel minderjarig waren en ten aanzien van wie een adoptieverzoek werd afgewezen, op grond van tegen spraak van een van de ouders, be staat niet de mogelijkheid na twee jaar in een nieuwe procedure zich de adop tie te zien toegewezen, wanneer zij in die twee jaren meerderjarig zijn ge worden. Een aanvullende overgangsbe paling zou hier volgens inleider billijk zijn. Tenslotte pleitte mr. d. Werk voor versterking van de juridische positie van de pleegouders, in verband waar mede hij enige suggesties deed. In de middagvergadering hield mr. M. Ch. de Jong, vice-voorzitter van de Nationale Federatie voor Kinderbe scherming, een inleiding over „Inter- country Adoptions", d.w.z. het adopte ren van kinderen door pleegouders van andere nationaliteit dan het adoptieve kind. Spreker wees er allereerst op, dat vooral na de jongste wereldoorlog deze vorm van adoptie sterk is toegenomen, zodat men zelfs van im port van kinderen kan spreken. Meer in het bijzonder is dit het geval in Amerika, waar de vraag naar kinde ren aanmerkelijk groter is dan het aanbod. Een en ander met gevolg, dat er een soort van handel in kin- ren is ontstaan, zij het dan ook, dat de „waar" over het algemeen niet tegen betaling geleverd wordt. Er is echter ook een geval bekend, waar bij nog wel door de Nationale Om roep werd geannonceerd, dat ,er ge zonde baby's voor de prijs van min stens duizend dollars konden gele verd worden! Hoe groot de omvang van de adop tie in de Ver. Staten is, kan blijken uit het feit, dat in 1956 niet minder dan 93.000 Amerikaanse gezinnen een kind adopteerden. Deze pupillen waren afkomstig uit Japan, Korea, Formosa, Griekenland. Italië, Duitsland en ook uit ons land. Het aantal adopties van Nederlandse kinderen in de V. S. is groter dan men wel vermoedt, merkte mr. de Jong op. Aan dit soort van adoptie kleven in tussen allerlei gevaren, voortkomend uit verschil van levensomstandigheden en in de adoptiewetgeving van de ver schillende landen. Het doel van de adoptie in de V. S. e.a. landen is in wezen ook verschillend. In ons land wordt zij voornamelijk beschouwd als een vorm van kinderbescherming, el ders heeft zjj uitsluitend ten doel kin derloze gezinnen met kroost te verrij ken. Hier wordt primair de nadruk ge legd op de belangen van het kind, el ders op die van de adoptieve ouders. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 11 nov. Ondanks de vele en vaak ernstige bezwaren tegen de gang van zaken in het geor ganiseerd overleg voor ambtenaren zaken was vandaag toch een groot deel van de Tweede Kamer van me ning, dat het maar beter is er nu niet te. veel over te zeggen. Minister To xopeus. wiens begroting in behande ling was. heeft toegezegd dat hij zal nagaan hoe liet overleg kan worden verbeterd. „Men moet een broedende kip niet storen" meenden de lieren Wejjters (KVP), Beernink (CITU), en Geertsema (VVD). Ook de hèer Blom (PvdA) was het met deze op vatting al meende hij dat deze kip wel erg broeds is. Het systeem van de vrijere loonvor ming geeft volgens de woordvoerders van KVP, AR en CHU de minister de kans nu eindelijk eens wat extra's te doen voor de laagstbezoldigden. omdat men niet meer gebonden is aan een vast percentage. Zij hoopten, dat de mi nister van deze kans gebruik zal maken. De heer Blom herinnerde de bewinds man aan het algemeen in de Kamer levende verlangen naar een waardevast pensioen voor het overheidspersoneel. Er werd ook gevraagd om een betere bezoldiging van de burgemeesters van de kleine gemeenten. Mr. Beernink zei, dal er in dit gezinnen soms stille ar moe wordt geleden. Natuurlijk werd ook deze keer weer In de Kamer gevraagd om ernst te ma ken met de overdracht van taken van de rijksoverheid aan de lagere over heidslichamen. De heer Maenen (KVP) vroeg om een nota over het resultaat van het onderzoek, dat volgens de toezegging van de minister naar de mogelijkheden voor decentralisatie zal worden ingesteld. Met de leningpolitiek van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, waar door de emissies van Amsterdam en Rot terdam niet het succes hadden dat men er van had verwacht, das de heer Macnen. noch de heer Beernink erg ge lukkig. Dit ondanks de verklaringen van de regering in de schriftelijke stukken. Algemeen werd gevraagd om een spoedige besli-sing over de subsidiëring van de kerkenbouw. Thans zit er in de subsidiëring door gemeenten en pro vincies. die elk hun eigen normen heb- beb, niet de minste lijn, vond dc heer Fransen (PvdA). De minister anwoordt morgen. Advertentie Met één VanNelle's groot formaat theebuiltje zet u 'n héle pot krach tige „Afternoon" thee voor nog geen vijf cent! In 'n paar minuten bent u er klaar mee. Zó gemakkelijk, zo modern proper. Geurige, krachtige „Afternoon" thee van Van Nelle, die overal in Nederland zo „in trek" is! (groot formaat) doos van 20 stuks Nog weer een ander bezwaar is gele gen in de omstandigheid, dat geadop teerde kinderen in de meeste landen niet de nationaliteit van de pleegouders krijgen, maar de eigen nationaliteit be houden. Alleen Engeland en Frankrijk vormen een uitzondering op dit gebied. Adoptie in een vreemd land bemoei lijkt ook ten zeerste de eventuele te rugname van een kind door de oor spronkelijke ouders. Voorlichting bepleit In verband met dit laatste drong spr. aan op een grondige voorlichting van de ongehuwde moeders hier te lande en pleitte hij voor centralisatie van de bemiddeling, hetzij door de F.I.O.M., hetzij door de Nationale Fe deratie voor Kinderbescherming. Het meest afdoende in deze zou volgens spr. een internationale wetgeving op het gebied van de adoptie zijn. De mo gelijkheid, dat binnen afzienbare Hjd een poging in die richting wordt onder nomen, zag mr. De Jong in de volcend jaar onder de auspiciën van de Ver enigde Naties te Genève te houden in ternationale bijeenkomst, waar het pro bleem van de Kinderbescherming weer aan de orde komt. In het begin van de vergadering had de secretaris-penningmeester van de Federatie, de heer H. Sark, in zijn toe lichting op het jaarverslag enige be langrijke mededelingen gedaan over het probleem van de onwettige geboorten. Daaruit bleek o.m. dat het aantal van deze gevallen in ons land over 1958 3900 beliep. Voorts constateerde hij een toename van buitenechtelijke ge boorten bij vrouwen beneden de 20 jaar en een verschuiving van de catego rieën, waarin deze geboorten plaats hebben. Beperkte dit verschijnsel zich vroeger doorgaans tot zg. huisperso neel. men ziet het thans hoe langer hoe meer optreden in de categorie van ad ministratief personeel en bij intellectu elen. In het bijzonder over het aantal gedwongen huwelijken in studenten kringen maakte de secretaris zich on gerust. Het grootste aantal buitenech telijke geboorten komt voor in de bei de Hollandse provincies en in Utrecht, hetgeen spr. een gevolg achtte van de dichte bevolkingsconcentratie in die gebieden. Het percentage ongehuwde moeders uit protestant-christelijke en uit katholieke kringen vertoont geen noemenswaardig verschil. DENDOLDER, 12 nov. Een lak fabriek alhier heeft voor heel west- Europa beslag weten te leggen op de elektronische kleurenautomaat, een der nieuwste Amerikaanse ontwikkelingen op het gebied van automatisering. Het gebruik van deze machine, die het mo gelijk maakt binnen een minuut verven tot de gewenste kleur te mengen, maakt het in voorraad houden van een uitge breid assortiment overbodig. Meer dan 1200 kleuren zijn bjj deze machine geregistreerd, doch dit aantal kan schier oneindig worden uitgebreid. Iedere combinatie van de instelknoppen op het instrumentenbord produceert een andere tint en het aantal mathematisch mogelijke combinaties loopt in de mil joenen. Het is de bedoeling de zeer kostbare machine aan detailz-ken te verhuren. Een Kapucijnerpater en een dokter, die zich min of meer ge specialiseerd heeft in gynaeco logie en chirurgie, gaan 17 no vember naar donker Afrika om er het licht te brengen van het evangelie en de verlichting van de medische wetenschap. Die pater en die dokter zijn verenigd in de persoon van pater dokter A. J. A. B. van Maanen uit Arn hem. Zijn uitrusting als priester was al compleet; zijn uitrusting als medicus heeft hij voor een deel bij elkaar gebedeld. Hij kreeg geld van katholieken, hij kreeg een kostbaar röntgenap- paraat van de niet-katholieke Philips, en hp kreeg instrumen ten van de niet-katholieke stich ting Simavi. Eigenlijk is dat gewoon. Pro testanten en katholieken zullen van harte de opvatting van pa ter van Maanen beamen: „wat er dc eerstkomende tien jaren in Afrika gaat gebeuren zal voor eeuwen beslissen over het lot van het christendom." Pater dokter Van Maanen heeft ons in dc smaakvolle woning van zijn ouders aan de mr. Huygens- laan te Arnhem gastvrij ontvan gen. Een jonge kerel, nerveus, rustelooseen ascetische figuur, groot van geest, vrijmoedig van opvattingen, een man van de wereld, maar tegelijk een soldaat, die alleen maar genoegen neemt met de voorste linies. Een uitzonderlijke figuur, deze begaafde, 41-jarige priester-medicus. Uitzonderlijk, doordat hij niet de uiterlijk geruisloze weg naar het priesterschap is gegaan. Pater Van Maanen is ivat men noemt een late roeping, met de waardevolle voordelen daarvan. Hij kent het leven uit de boeken én uit de praktijk; als student aan de medische faculteit van de Utrechtse universiteit heeft hij het stu dentenleven met volle teugen genoten; hij heeft het onderste uit de kan gehad, hij heeft, naar zijn eigen woorden, gelegen, waar elke student gelegen heeft, die het volle leven heeft genoten, nl. in de goot. Hij heeft het De Profundis en het Allelujah-stadium doorleefd, ook in zijn moedig optreden tijdens de jaren van het verzet. In kringen van de Utrechtse studentenvereniging Veritas en ver daarbuiten heeft hij als Ajab (de combinatie van zijn voorletters) ge schiedenis gemaakt, toen goed tien jaar geleden onder zijn commando een divisie van 600 a 700 studenten in een speciaal gehuurde trein oprukte naar de „burcht" van Carolus Magnus in Nijmegen om er een oude vete uit ie vechten. Aan het hoofd van zijn „stoottroepen" deed Ajab de toegangen van ae „burcht" bezetten en proffen, die juist in bespreking waren, ge vangen nemen. Helaas, aldus Ajab, een meisje pleegde verraad. De politie kwam er aan te pas en na een vechtpartij bij het station vond de operatie Ajab een triest einde. Later heeft Nijmegen in Utrecht wraak genomen. Op een gegeven ogenblik werd Ajab van Maanen gegrepen in zijn christen zijn. Hij zwenkte meteen radicaal om en trad in bij de Trappisten, maar het bleek een te impulsief besluit. Van de Trappisten naar de Schola Carolina van de Jezuïeten en vandaar over naar de Kapucijnen. In 1957 priester gewijd. Studie, studie; chirurgie en verloskunde; in de vakantie assistent in allerlei katholieke ziekenhuizen ,tropencursus aan de Leidse universiteit, klaar. En nu naar Afrika, naar Kipatuma; Albert Schweitzer ontmoeten, werken in een enorm onderontwikkeld gebied van drie- a vierhonderd duizend mensen, die nog nooit een dokter gezien hebben: chirurgie en verloskunde beoefenen in een ziekenhuis, waar de chirurgische en gynae cologische afdelingen nog moeten worden opgebouwd. Veel geloof, veel moed. veel plannen, weinig geld. ..Mijn hemel, nog een halve ton 't Gironummer, pater? Schrijf op: 64589, procure Missie Kapucijnen Tilburg. Goeie reis, Ajab.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5