Openlegging is essentieel 8.E.R.-ADVIES gevraagd over verkoop pocketboeken c.s.w.v. over de loonontwikkeling Produktiviteitscriterium als maatstaf bezwaarlijk Redt eerst'111 de anderen OPMARS DER TELEVISIE f f- t I Niemand de deur uit zonder een Brinta-ontbijt! f Zelfbeschikking niet direct, maar als einddoel Staatssecretarissen willen uitspraak Hoge Raad afwachten Apart Kamer debat te verwachten s>Gegevens zijn te laat verstrekt Mr. De Graaf f: Met gedragsregels kan voorlopig worden gewerkt DRAADLOOS CONTACT Slotzusters m Manifest over: Ideologie en coëxistentie Mr. Van Rijckevorsel na Oost-Aziëreis Angst voor Indonesië is misplaatst Prins Bernhard reikt Erasmusprijs uit Ook steekpenningen Artsen trekken zich terug uit programma Herinneringen van Annie Salomons Nog witter... stralend wit... zó wast... voor „disk-jockeys" V B DONDERDAG 19 NOVEMBER 1959 PAGINA 7 In ontwcrp-vestigings- besluit geen uitzon dering voor pockets ^AAK-MEULENBELT In Wenen V hoort in huis hoofdpijn door 1 inn MARGUERITE BOURCET Pk WÊÉ&Ja 1 II 1» - Advertentie tw "iv'v, Zó uit het pa* m de horden f brinta -tarwe DEN HAAG, 18 nov. „Wat mij op mijn hele reis het meest heeft gefrap peerd is misschienmijn thuiskomst geweest. In Zeist zag ik een eenzame villa staan en daar was een asfaltweg langs gelegd. Een asfaltweg naar één villa. Ik kwam over de Noordpool van Biak. Mijn laatste gesprek in Nleuw- Guinea was geweest een soort spreek uur in Merauke. De inwoners kwamen in de loggia van mijn hotel om met mij te spreken. Een van hen was een onder wijzeres; een van die opofferende zie len, die in een van de meest primitieve gebieden ter wereld het onderwijs geeft aan de allerarmsten. Zij vroeg mij of ik tocli alsjeblieft in Nederland eens wilde pleiten voor het bouwen van we gen in Nieuw-Guinea. Niet een weg naar een eenzame vilia. In de stad Meranke is niet één enkele harde weg. Als er een jeep doorheen rijdt, proeven de mensen een kwartier later nog het stof op hun lippen," aldus het Tweede Kamerlid mr. K. van Rijckevorsel na Cfït HAAG, 19 nov. De staatsse- hi a's van Economische Zaken heeft, 0 namens de staatssecretaris van Vi'è en W., aan de commissie ad- cio <ïn vestigingsregelingen van de So- g al-Economische Raad advies op kor- v« r'uijn gevraagd over bet ontwerp- D^st,gingsbesluit voor het boekverko- kejï kedrjjf, waarin de verkoop van poc- j trioeken uitsluitend blijft voorbehou- 5 aan boekhandelaren. (p, staatssecretarissen hebben beslo- werking van de vestigingsbe- Vp .aking 1958, die 29 november van het (Vn"Ke jaar voor de duur van een r vJ'V' afgekondigd, met een half jaar te l9«ile"Ken- Z|i zal dus nu aflopen 29 mei hp i He staatssecretarissen hebben dit <U i»'t genomen om een uitspraak van Hoge Raad der Nederlanden over de- hiaterie af te wachten. is, zoals men weet, namelijk twij- g: Serezen over de vraag of de vesti- L beschikking boekverkopersbedrijf hnet ontwerp-vestigingsbesluit voor ga1 boekverkoper sbedHjf niet in strijd J" niet artikel zeven van de Grond- dat de vrijheid van drukpers waar- dp Rt) en met artikel tien van het ver vis tot bescherming van de rechten J1 de mens. rjvn de juridische litteratuur wordt rjhler deze vraag verschillend gedacht cn 's lar>gs heeft zowel het gerechtshof te tin avenhage als de economische poli- Spi .ecllter te Zutphen beslist, dat de be- Str'-kking ongrondwettig is. Daar deze hpt vraag thans nog sub judice is en t)nl te verwachten is, dat de Hoge Raad vóór 'n eventuele inwerkingtreding te?. het vestigingsbesluit ten deze ar- H St zal wijzen, achten de staatssecreta- hn7n bet juist het oordeel van het °Sste rechtscollege af te wachten en V (^'»n onze parlementaire redacteur) k?EN HAAG, 18 nov. In de Tweede vs "her is vandaag bij de behandeling ta i be begroting van Justitie ook de te* Meulenbelt, zij het slechts terloops, (u, kprake gekomen. Mr. Van Doorn Cp P) beperkte zich er toe in, wat hij C» 6 -deze trieste zaak", op te mer- bat men kan aannemen, dat naar hi "'eiding van het aparte verslag dat mfr°ver door een Kamercommissie is Opgebracht ook 'n afzonderlijke bchan- Op 'hg zal volgen. Dan zal de Kamer in YÓ gelegenheid zijn zich over de inhoud lob dat rapport een oordeel te vormen. Opj. achtte het ongewenst bij de behan- 'nK van de begroting van Justitie Ifp-beze overigens belangrijke zaak" te aen. Vj?br. Kranenburg, vond het uitbrengen boS bit verslag door een commissie een ihSal ongebruikelijke procedure. Toen va biel van dit jaar het grootste deel °Vp et publiek verontrust bleek te zijn bcsJ Wat zich had afgespeeld en het Op.'Paar-Meulenbeit als rechtzoeken de,.' feeds in de openbaarheid was getre- Seh'.bêeft mr. Van Rijckevorsel (KVP) s.v'f'ftelijke vragen gesteld. Nu zag de Op aüslische woordvoerder het zo, dat Op Jhinister de gegevens die toen aan 0o'Warner waren onthouden, veel later Vp7.be mond van commissies toch heeft i^fekt. flpA vroeg of de regering niet van oor- h»p is dat dergelijke inlichtingen open- sPpf moeten worden gemaakt en dat ?ev s °m gewichtige redenen de thans Vpjgbgde procedure mag worden ge- E>e heer Van Dis (SGP) was van p?fbeel dat de Kamer nog lang niet ?ues weet en dat de commissie er ("et haar rapport niet in is geslaagd 3 e®n zeer ernstige leemte te voof- zodat men alsnog de nodige barheid zal moéten verschaffen. zich daaraan te conformeren. De ver lenging van de vestigingsbeschikking biedt daartoe de gelegenheid. Niettemin achten zij het gewenst, dat de voorbereiding van een eventueel ves tigingsbesluit voortgang vindt. Bestaat er over de wenselijkheid van een vestigingsbesluit weinig ver schil van mening, de vraag of de ver koop van zgn. pocketboeken moet wor den toegestaan aan anderen dan „echte" boekhandelaren beantwoor den de staatssecretarissen ontkennend in de nota van toelichting op het ont werp-vestigingsbesluit. Zij achten het verschil tussen „pocketboek" en „ge woon boek" slechts van beperkte en graduele aard. Essentieel deel van assortiment Naar de mening van de staatssecreta rissen vormt het pocketboek een natuur lijk en essentieel deel van het assorti ment van de boekhandel, dat niet bui ten de bedrijfsomschrijving van he,t boekverkopersbedrijf en daardoor bui ten de werkingssfeer van 'n vestigings besluit valt. Bepaalde ondernemingen, die zouden willen overgaan tot de verkoop van goedkope boeken kunnen op grond van artikel 15 der vestigingswet bedrijven 1954 ontheffingen krijgen. Dit artikel biedt de mogelijkheid aan de ontheffin gen beperkende voorschriften te verbin den, zo b.v. ten aanzien van het assor timent. De staatssecretarissen verwachten een niet onaanzienlijke stijging van het aantal verkooppunten op grond van de overwegingen, dat de in het onderhavi ge vestigingsbesluit gestelde eisen lager zijn dan die, welke tot dusverre in het erkenningsreglement van de Vereeni- ging ter Bevordering der Belangen des Boekhandels waren vervat. Bovendien zullen velen van hen, die tot dusverre op beperkte schaal de boekhandel uit oefenen en geen lid van de „Vereeni- ging" waren, op grond van historische rechten een vergunning tot uitoefening van het boekverkopersbedrijf kunnen verkrijgen, zonder dat hun vakbe kwaamheid behoeft te worden onder zocht. Ook van het gebruiken van de ontheffingsmogelijkheden kan een ver ruiming van het aantal verkooppunten worden verwacht. Op grond hiervan hebben de staats secretarissen geen aanleiding kunnen vinden een uitzondering voor pocketboe- hen die zeer moeilijk zou zijn te for muleren in het ontwerp voor te stel len. zijn reis door het oosten, Japan, Formo sa en Nieuw-Guinea. „Het grote voordeel van een reis als deze, die mij werd aangeboden door de regering van nationalistisch China is, dat je tegenstellingen ziet. Daaruit ont dek ie dan wat essentieel is," aldus ging mr. Van Rijckevorsel voort. „Tegenstellingen: Ik ben dus in Ja pan en op Formosa geweest en daarna in Nieuw-Guiriea. In het overbevolkte Japan krioelt ieder hotel van het perso neel in alle leeftijden. Voor ieder boodschapje staat er wel een kind voor je neus. Daarna Formosa met z'n twee miljoen vluchtelingen uit Rood China: een volk dat ondanks het sterke bewust zijn, dat het op een van de meest voor uitgeschoven bastions van het westen tegen het jommunisme leeft, volop dy namisch is en vrolijk van natuur en dat een democratie kent, die een voorbeeld mag heten voor zijn buren, die onder totalitair regiem leven. En tot slot het lege Nieuw Guinea: een land dat mij altijd boeit en dat ik op mijn thuisreis niet wilde overslaan. Ik heb er weer meer positieve moge lijkheden gezien." Mr. Van Rijckevorsel heeft met slechts enkelen uit het gezelschap (vier Kamerleden, een journalist en twee da mes van het bestuur der Ned. Vereni ging voor Nationalistische Chinezen) deze grote omweg over Nieuw Guinea gemaakt. De overtuiging is bij hem toegeno men, dat wij in dat land naast veel goeds dat wij er brengen, ook fouten maken. „Zelfbeschikkingsrecht aan de Papoea geven? Akkoord. Maar moet daarmee worden begonnen7 Zelfbeschikking moet het eind doel blijven. In het begin gaat het om heel andere zaken: het land moet worden opengelegd en dat zal mede door anderen moeten geschieden dan door de Papoea's. Men moet heel re- eel vaststellen dat deze kleine stam men, die elkaar op leven en dood be strijden en uitmoorden, niet degenen zijn met wie men nu reeds over zelf beschikking moet praten." Er moet naar de mening van mr. Van Rijckevorsel in Nieuw-Guinea vrije toegang komen voor alle mensen die willen helpen. Bijvoorbeeld: de Japanners, de Chinezen, de Keiëzen, van wie er ook in ons land heel wat zijn die graag naar Nieuw-Guinea willen. „Wanneer de regering in Nederland oi het gouvernement in Nieuw-Guinea bevreesd is voor „penetratie", dan vind ik dat geen motief," aldus het Ka merlid. „Het is mogelijk dat dit voort komt uit misplaatste angst voor Indo nesië. Maar wat is het heil vaii Nieuw- Guinea en zijn bevolking? Het moet worden opengelegd. Dat heil is zeker niet te vinden in de leuze: zelfbeschik king voor de Papoea's. Wij moeten op passen ons daar in het begin vooral niet op blind te staren. Er moeten er velen komen die mee helpen de rijkdommen van Nieuw-Gui nea te exploreren. Na al het pessimis me dat daarover in de afgelopen jaren is geuit, kom ik steeds meer tot de overtuiging, dat het met die rijkdom men heel erg zal meevallen. Land bouwkundigen hebben mü medege deeld, dat ze versteld staan. Grote ge bieden zijn wel degelijk zeer vrucht baar." Volgens mr. Van Rijckevorsel zijn no dig geen ambtelijke remmen, zoals in het verleden maar al te vaak op ge zond particulier Initiatief zijn gezet, maar een ruime, menselijke „open deur-politiek" voor allen die hard wil len werken. WENEN, 18 nov. Prins Bernhard is vandaag vergezeld van prinses Irene in Wenen aangekomen. Hij zal het con gres van de „Europese stichting voor Cultüur" leiden, dat van 19 tot 22 no vember in het Hofburgpaleis wordt ge houden. Bij zijn aankomst zei prins Bernhard dat het hem verheugde de Erasmusprijs te kunnen uitreiken. Het congres zal handelen over middelen om te komen tot grotere culturele eenheid en samenwerking in het niet communis tische deel van Europa. Hedenavond brengt de N C.R.V.-TVde Spaanse klucht „De wonderbaarlijke schoenlappersvrouw" van Fcderico Garcia Lorca op het beeldscherm. Wc zien hier tijdens een repetitie de hoofdrolspelers in actie, v.l.n.r.: Arend Hauer (schoenlapper) en Sigrid Koetse (schoenlappersvrouw). (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 19 nov. De vrijere loonvorming nam het grootste gedeelte in beslag van de jaarrede welke de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, vandaag ter gelegenheid van de jaarvergadering heeft uitgespro ken. Hü herinnerde eraan, dat zijn ver bond steeds voorstander is geweest van een bedachtzamer overgang' naar een gewijzigd loonbeleid. Hij stond lang stil bü de moeilijkheden welke zich thans voordoen bij het uitvoeren van de gedragsregels. Een bron van moeilijkheden vormt het produktivi teitscriterium als maatstaf voor de loonontwikkeling per bedrijfstak of on derneming. Er zjjn bezwaren aan ver bonden om dit criterium als betrouw bare indicatie te gebruiken. Behoorlijke, op cijfers gebaseerde loonvoorsteiien zullen feitelijk alleen na diepgaande studies tot stand kunnen komen. Heeft men daar steeds voldoende gegevens en voldoende tijd voor? Bij een krappe arbeidsmarkt dreigt het gevaar, dat de bewijsvoering wat lichter zal worder opgevat. Hii drong er op aan, dat de werkgevers zich toch in ieder geval zo zorgvuldig mogelijk op produktiviteitsgegevens zouden ba seren. Hij meende wel, dat nu een ge heel van gedragsregels is verkregen waarmee voorlopig kan worden ge werkt. Het is een combinatie geworden van rekenmachine en „beleid". Nu ook het college van Rijksbemiddelaars, naar zijn indruk, zich op, grond van beleid- overwegingen enige vrijheid zal kunnen veroorloven zou de mogelijkheid aan wezig zijn voor een geregelde afwer king van binnenkomende loonvoorstei ien. De voorzitter deed een dringend beroep op de werkgevers, de discipline te bewaren en de uitspraken van het College van Rijksbemiddelaars af te wachten alvorens gewijzigde lonen uit te betalen. De heer Dc Graaff gaf uiting aan zijn zorg ten aanzien van de vraag of de combinatie van loonsverhoging, compensatiemaatregelen en eventuele werktijdverkorting niet in de loop van 1960 zal gaan leiden tot een overbeste- ding in de consumptieve sfeer. Hij was teleurgesteld over de beslissing van de regering om de huurverhoging in af wijking van het SER-advies lager te doen zijn en later te doen ingaan. Het CSWV was in de SER voorstan der geweest van een huurverhoging met 30 pet., binnen afzienbare tijd ge volgd door een tweede stap. Ook over de hoogte van de overcompensatie voor de huur- en melkprijsverhogingen toonde de heer De Graaff zich teleur gesteld. Men had, naar zijn berekening, kunnen volstaan met minimum huur- bijslagen die 50 cent per week lager hadden kunnen liggen. Hij meende dat deze bijslagen in ieder geval niet in de lonen moeten worden verwerkt, doch zouden moeten worden gecontinu eerd in de vorm van een gezinsbijslag. Advertentie Bij K.B. is HAAG, 19 nov. tu.a°emd tot lid van de S.E.R. prof. h0' J. E. Andriessen te 's-Gravenhage, raar in de staatshuishoudkunde 6 gemeentelijke universiteit te Am- bon arn- Tot plaatsvervangend lid is be- We Pr°I. dr. J. Wemelsfelder te bp dde, hoogleraar m de economie aan ^.technische hogeschool te Eindhoven. bsi aantal „kroonleden van de S.E.R. =urr- - aagt thans weer vijftien. Kritiek oefende de voorzitter uit op de specifieke maatregelen welke de re gering wil hanteren in het kader van de bezitsvormingspolitiek. Het CSWV is geen voorstander van door de over heid gepremieerde spaarregelingen, be halve dan voor de jeugd. Reagerend 'op het rapport van de Wiardi Beekman-stichting over de me dezeggenschap in de ondernemingen vroeg de heer De Graaff zich af waar de fundering zou liggen voor de uit oefening van de medezeggenschap door de arbeiders in hun onderneming. Reeds vele tientallen jaren zoekt men zonder resultaat naar deze funde ring. Losse experimenten in het huiten- land leveren evenzovele teleurstellingen op. Internationale economische vraagstukken Tijdens de jaarvergadering werd ook het woord gevoerd door prof. dr. J. Tinbergen en de heer R. de Staercke. Prof. Tinbergen sprak over het vraag stuk van de minder-ontwikkelde gebie den. De economische ontwikkeling van deze gebieden is tot het belangrijkste vraagstuk van de internationale eco nomische politiek geworden. Het krachtenspel rondom dit probleem is ten dele psychologisch-politiek van aard, daar het gaat om landen die politiek of economisch afhankelijk geweest zijn van anderen. Men wenst zijn welstand te verhogen en daarvoor is een vergro ting van de produktiviteit nodig. De communistische landen zeggen daar voor een betere methode gevonden te hebben dan de niet-communistische. Wil men iets doen dat zoden aan de dijk zet, dan gaat het om cijfers van miljarden dollars per jaar. Het vraag stuk wordt beinvloed door enige duide lijke fouten van de westerse politiek ih de laatste vijf jaar. Er is een on voldoende besef geweest van de ernst van het vraagstuk zoals het zich bij voorbeeld voor Inriië en Egypte voor doet, Eerst in het laatste jaar is duide lijk een kentering opgetreden. Prof. Tinbergen zette enige uitgangspunten uiteen met betrekking tot de wijze waarop men tot constructieve interna tionale activiteit op voldoende schaal zou kunnen komen. Nederland zou daarbij kunnen medewerken als lid van de statengemeenschap alsook als afzonderlijk land. De heer De Staercke, beheerder van het Verbond der Belgische Nijverheid en voorzitter van het Europees Sociaal- Economisch Comité, sprak over de ont wikkeling van de EEG. Hij betoogde, dat er duidelijke tekenen van een eigen ontwikkeling van de EEG zjjn waar te nemen, hetgeen zou blijken uit inves teringen, concentraties, Amerikaanse belangstelling etc. Hij behandelde met name ook enige sociale aspecten 'van de EEG. De EEG zou zich nog sterker moeten inspannen voor de bevordering van de werkgelegenheid, zji het dan ook op een soepele en eerder aanbeve lende dan gebiedende wijze. Zo zouden algemene beginselen kunnen worden vastgesteld voor de toepassing van een gemeenschappelijk beleid met betrek king tot de beroepsopleiding. Verder zou men moeten komen tot een aan passing van de verschillende loonpoli- tieken in de partnerlanden, terwijl men ook op het gebied van de sociale ver zekeringen naar grotere harmonisatie zou moeten streven. Men zou zich bij wijzigingen in ieder geval een toenade ring tot de stelsels der partnerlanden voor ogen moeten houden, hetgeen ech ter nog niet gebeurt. 79 Terwijl de puinhopen nog nagloeien, storten velen zich als waanzinnig op de plaats des onheils om de verkoolde balken en de nog smeulende planken van hun doden te verwijderen. De hertog van Alengon heeft zich bij hen aangesloten. De politie dringt hen achteruit. De opsporingen zullen methodisch door bevoegde beambten geschieden. Teruggewezen als een nutteloze iaat hij zich neer vallen op de drempel van een naburig huis. Met doffe ogen staart hij naar de lugubere ruïne, waaronder zijn liefste bezit bedolven ligt. Daar wordt hij opge merkt door Albert de Mun, die zijn vrouw en kinde ren zoekt. Dé hertog van Alengon houdt de diplo maat staande, ondervraagt hem met gebroken stem en smeekt hem de waarheid te zeggen. Want, heel langzaam, is er in zijn hart een sprankje hoop herleefd. Als zij, ondanks alles, nu toch eens niet is omgekomen? Tenslotte bewijst het feit dat hij haar op het bouwterrein niet terug kón vinden, niets. Men had haar misschien al lang mee genomen, voor hij er zelf aankwam. Wie weet, of hij haar niet, heel gewoon, terug zal vinden in hun woning, dodelijk ongerust over hun lot? Enkele andere vrienden, die zich bij hem voegen, versterken hem in die illusie. Moet men niet trach ten hem weg te krijgen van die plaats van verschrik king, hem de aanblik besparen van hetgeen er mis schien over een paar minuten aan het licht wordt gebracht Bovendien vragen ook zijn brandwonden de nodige zorg. Bemoedigd door die wankele veronderstelling, welke, eenmaal vals gebleken, hem als het ware voor de tweede keer van zijn vrouw zal beroven. haast de hertog van Alencon zich. bevend van trespannen verwachting, naar de avenue Friedland. et eerste wat hij bij zijn huis ziet, is een angstig bijeengeschaard groepje mensen dat staat te trap pelen in afwachting van nieuws. Daar zijn Marie Sofie en Mathilde, buiten zichzelf van ongerustheid. Hij begrijpt terstond de situatie: hij heeft zich laten misleiden, zij is niet thuisgekomen. Hij wil in het eerste het beste rijtuig springen. Mén heeft hem verteld, dat er talrijke gewonden verzorgd worden in het Beaujon-ziekenhuis. Ook zijn er brancards binnengedragen in het Hotel du Palais, in het klooster van de paters Assumptionisten, bij de familie Proges in de avenue Montaigne, in vier of vijf andere huizen. Hij zal al die wijkplaatsen, de ène na de andere, nazoeken. Ergens moet zij zijn, gewond, deerlijk verbrand misschien, maar levend... De dokter, die zojuist is aangekomen, treedt met beslistheid op. De toestand van de hertog ver ontrust hem. Niet zozeer wegens de meer uitge breide en pijnlijke dan diepe brandwonden. Maar zijn overspannen zenuwen boezemen hem angst in. Hij moet thuis blijven. Zijn vrienden zullen namens hem de ziekenhuizen afzoeken. Binnen enkele uren zal men zekerheid hebben. De paters van de kapel der Dominicanen hebben bij het horen van het nieuws dadelijk één van hen uitgestuurd om de hertog bij te staan. Hardop bidden zij samen een rozenhoedje, mede om het eindeloze wachten te verkorten. De avond is gevallen. Men hoort buiten het ge schreeuw van de krantenverkopers. De eerste edities van de avondbladen zijn verschenen. De eerste bijzonderheden over de sensationele ramp, die de lezers doen huiveren van ontzetting. Eén zin tussen de eindeloze kolommen springt de hertog van Alengon onmiddellijk in het oog: „Het Hoofdbureau van Politie deelt mede, dat de hertogin van Alengon, hoewel gewond, tot de gered den behoort." Een heerlijk bericht. Een officieel bericht. En de avond duurt eeuwig in dit vertrek, dat ver vuld schijnt van een onzichtbare tegenwoordigheid. Niets is er veranderd vanaf het ogenblik dat zij afscheid genomen heeft: de bloemen die zij die mörgen gerangschikt heeft, de onafgemaakte brie ven op haar schrijftafel; boven, op het bed, ligt nog de japon, die zij 's morgens gedragen heeft en die zij haastig verwisseld heeft voor een meer gekle deDierbare relieken voor later; nu, in de bittere dofheid van de eerste smart, enkel martelwerk tuigen. De nacht breekt aan. De rozenhoedjes worden rozenkransen. Van tijd tot tijd wordt het gebed onderbroken: een boodschapper brengt nieuws. „Zij is niet in het Beaujon-ziekenhuis...... Niemand heeft haar gezien in het Hotel du PalaisZij is niet bij de paters Assumptionisten.Noch bij de hertog van ChartresNoch bij Rothschild En in het halfduister van de kamer henemen de twee stemmen beurtelings hun monotoon gebed. De stem van de kloosterling vast en ernstig. Die van de hertog hakkelend en bevend: „Heilige Maria, Moeder van God, bid voor ons In het aangrenzend vertrek bespiedt een vriendin van de hertogin van Alengon. het voorhoofd tegen de ruiten gedrukt, de schaduwen die zich buiten bewe gen. Nu cn dan doemen er twee lantaarns op in de nacht. De hoefslag van een paard kleppert in de stille laan en sterft weer weg. „Wij komen van Porges. We hebben alle gewon den bezocht. Zij is er niet bij." Uit een van de achterkamers stijgt een lang aanhoudende klacht op. Het is Ponto, aan wie in de ontreddering van de avond nog niemand heeft gedacht en die jankt, alsof hij de dood geroken heeft. Koortsachtig en oververmoeid is de hertog van Alengon eindelijk naar bed gegaan. Om 4 uur des morgens valt de klopper opnieuw met een harde, doordringende slag op de deur. De hertog en de hertogin van Vendóme, door een telegram gewaar schuwd, zijn uit Brussel aangekomen. De echtge noot heeft zich nog steeds niet bij de feiten neer kunnen leggen. De zoon heeft bij het nieuws van de brand geen minuut getwijfeld: „Als mijn moeder daar was, is zij dood." Nu zijn alle boodschappers terug. Elk van hen heeft een kans vernietigd. Ook de laatste heeft haar niet gevonden. Er is niets meer te verwachten. Eindelijk heeft de hertog van Alengon de waarheid begrepen en in zijn verslagenheid ontsnapt hem de kreet: (Wordt vervolgd). WENEN, 18 nov. Blijkens dagbla den, die uit Tsjechoslowakije in We nen zijn ontvangen, zullen tegen het ein de van dit jaar in genoemd land meer dan een half miljoen televisie-ontvan gers in gebruik zijn. Op 30 september jl. waren er reeds 451.924 officieel ge registreerd. In 1961, aldus wordt in de Tsjechische bladen verder gemeld, zal Tsjechoslo wakije in staat zjjn. programma's van de Russische televisie over te nemen. Op hun beurt zullen de Russische tv- zenders dan via een keten relaiszenders van Praag tot aan de Russische grens programma's uit het westen kunnen uit zenden. Communistisch Tsjechoslowakije kan momenteel programma's relayeren uit Oostenrijk, Hongarije en Oost-Duitsland. OSLO, 18 nov. In Noorwegen is vandaag de vierduizendste eigenaar van een tv-ontvanger ingeschreven, aldus heelt de Noorse radio bekend gemaakt. Weliswaar is dit aantal nog vrij gering, maar er worden op het ogenblik per dag ongeveer honderd nieuwe aamra gen voor een kijkvergunning ontvangen, hetgeen meer is dan het aantal dage lijkse aanvragen voor een luistervergün- ning. De meeste tv-toestellen vindt men in Oslo, maar op het ogenblik komen voor al aanvragen binnen uit het district Oestfold, waar de Zweedse tv-program- ma's kunnen worden ontvangen. HILVERSUM, 19 nov. In het tele visieprogramma van de KRO zal vol gende week vrijdagavond de vierde af levering in de reeks portretten van be kende zangers worden uitgezonden. Dit maal wordt het portret van de Italiaan se tenor Beniamino Gigli, wiens sterf dag op 30 november voor de tweede maal wordt herdacht, geschetst. In de „Music Box" zullen diezelfde avond o.a. de Selvera's, Marcel Thiele- mans, AI Saxon, Walter Kous en Max Gregor met zijn orkest optreden. Dit programma, dat op telerecording is vastgelegd, dient ter vervanging van een reportage over plastische chirurgie. Deze uitzending was reeds geheel voorbereid, maar moest op het laatste moment vervallen, toen de artsen, die er aan zouden meewerken, zich naar aanleiding van een advies van de Kon. Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring van de Geneeskunst terugtrokken. Onder de titel „Letterkundige per soonlijkheden, die ik heb gekend", zal de dichteres Annie Salomons zondag in het KRO-programma herinneringen op halen aan haar ontmoetingen met be kende literatoren. AMSTERDAM, 18 nov. De Engelse versie van de Italiaanse documentaire „Clausura" van Sergio Zavoli, die he denavond door de BBC in haar Derde Programma werd uitgezonden, na een tiental minuten gevolgd door het oor spronkelijk klankbeeld, gaf de luiste raars een unieke kans tot het maken van vergelijkingen. Wat sommigen van hen, die onlangs de Nederlandse versie van deze reportage hebben beluisterd, er ook op aan te merken mogen hebben, zij zullen hebben kunnen constateren, dat in beide bewerkingen geest en sfeer van het oorspronkelijke klankbeeld meesterlijk waren getroffen. Met name de gedempte spreektrant van de sub priorin. haar aarzelingen, haar intona ties, haar diepbewogen gefluister, wan neer zij de diepste roerselen van haar ziel onder woorden trachtte te brengen, werden in beide versies met de grootste getrouwheid weergegeven, al kregen wij de indruk waarschijnlijk omdat we de taal niet beheersen dat zij in de Ita liaanse versie iets sneller sprak. In elk geval is wel komen vast te staan, dat de Nederlandse versie van deze zeldzame documentaire beslist niet voor de Engelse hoefde onder te doen. F. Advertentie NEW YORK, 18 nov. (AFP) Ns het quiz-schandaal, dat nogal wat op zien heeft gebaard in de V.S., schijnt men in Amerika de vinger te hebben ge legd op een nieuwe affaire, waarbij om koperij aan de orde van de dag zou zijn geweest. Het betreft dit keer de z.g. „disk-jockeys", die belast zijn met het samenstellen van muziekprogramma's, welke voor de radio worden uitgezon den. Het tijdschrift „Life" heeft vraag gesprekken gepubliceerd met twee ..disk-jockeys". Beiden verklaarden, dat degrammofoonplatenlabrieken steek penningen geven aan de „disk-jockeys" als dezfe een nieuwe plaat verschillende keren en kort na elkaar in hun pro gramma's draaien. Het gaat dan natuur lijk om een plaat, die door de betrok ken fabriek in de handel is gebracht. Is zo'n plaat eenmaal „gebracht", dan stijgt de verkoop enorm. Volgens Life kan een „disk jockey" wel 100 a 200 dollar per week krijgen van de fabriek, waarvan hij platen draait. In het „Sportpanorama" van de AVRO-TV trad gisteren weer Leo Horn de voetbalscheidsrechter op. Hij praat met een beminnelijke nonchalance over volstrekt onbelangrijke zaken; maar in ieder geval dusdanig, dat zelfs de minst-geïnteresseerde ze waarachtig nog belangwekkend gaat vinden. Benij denswaardige man. Verder zag men in deze rubriek een rare wedstrijd tussen Cockie Gastelaars en de kampioen sportvisser Meidema. Het ging er om wie het hardste kon trekken, de als „vis" fungerende Cockie of de in dit geval inderdaad nogal loze visser. De zwemster won. Wat men overigens kon zien aankomen. Mr. G. B. J. Hilterman toonde met zijn praatje over Formosa voor de zoveelste maal overtuigend aan welk een voortreffelijk TV-commenta- tor hij is en voor de rest hoorde en zag men nog Lajos Veres en zijn orkest in een overigens wat warrig geregisseerd optreden. H.HN. Advertentie RBB f het goede anker-horloge (l»t op het rode driehoekje) DEN HAAG, 19 nov. „Ideologie en coëxistentie" is de titel van het manifest van Morele Herbewa pening, dat op het ogenblik huis aan huis in Nederland wordt verspreid. Een aantal vooraanstaande Neder landers, die dit boekje hebben toege zonden aan H. M. de Koningin en aan de leden van de regering en de volks vertegenwoordiging schrijven hierover: „Wü vinden het van nationaal belang dat ons volk in de huidige ideologische strijd in de wereld duidelijk zijn plaats bepaalt." De ondertekenaars van deze brief zijn: mevrouw Ch. E. van Beuningen- Fentener van Vlissingen uit Wassenaar en mevrouw C. Schimmeipenninck-de Brauw uit Olst; het Eerste-Kamerlid en burgemeester van Delft D. de uoor; de hoogleraren prof. dr. H. B. Dorgelo (Eindhoven) en prof. dr. A. Teeuw (Leiden); ir. F. J. Philips uit Eindho ven; C. J. Piena uit Leiden, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de gemeente raad; C. de Pous uit de Steeg, districts bestuurder van het C.N.V.; de Rotter damse bankier mr. H. C. Hintzen en A. H. Sillem. bestuurslid van de Am sterdamse effectenbeurs; Jhr. ir. A. S. C. Stoop van Strijen te Den Haag en de Dordtse internist, Sj. Hiddema. Het manifest verwerpt de verklaring van de Russische premier Khroesjtsjev dat de keus is oorlog of coëxistentie. Het stelt hier tegenover de keus tussen Morele Herbewapening en het commu nisme. In de woorden van William Penn, een der grondleggers van de de mocratie in Amerika: „Mensen moe ten kiezen door God geregeerd te wor den of zij veroordelen zichzelf ertoe door tyrannen overheerst te worden". Het behandelt verder uitvoerig de doeleinden van Morele Herbewapening en die van het communisme. Het be spreekt de communistische strategie en de verschillende stadia van de com munistische expansie en stelt daar te genover de oplossing, die Morele Her bewapening brengt. De conclusie van het manifest is, dat de huidige strijd in de wereld, die in de grond van de zaak van ideologische aard is, allien door een morele ideologie gewonnen kan worden. In dit verband worden on der meer geciteerd dr. Frank N. D. Buchman, dr. S. D. Cornell, secretaris van de nationale academie van natuur wetenschappen van Amerika; de Ame rikaanse kardinaal Richard Cushing, de Zweedse Lutherse bisschop Bent Jonzon en de Franse Katholieke filo soof en schrijver Gabriel Marcel. (Alhoewel er, zoals men ook uit het bovenstaande kan opmaken, ka tholieken zijn, die in de Morele Her. bewapening een positieve kracht ten goede zien, is de Kerk in het alge meen geen voorstander van deelne ming van katholieken aan deze be weging, omdat de wayrkeidsvraag er zozeer in het midden wordt gelaten., dat het op onverschilligheid lijkt. Het is intussen juist, dat de strijd tegen het communisme slechts gewonnen kan worden door een morele inspan ning, liefst geïnspireerd door dienst vaardigheid jegens God. De ijver van degenen, die door de beweging van de Morele Herbewapening zijn ge grepen. is veelal een voorbeeld voor de christenen. Het hierboven bespro ken manifest Ideologie en coëxis tentie" kan dan ook bevruchtend werken. - Red.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7