MARTINI Vanavond: Albert van Dalsum jubileert als koning Saul 's Lands Kroniek- Sir I Kruidenier die pockets verkoopt voor het Hof .Kappi I Mede-verant woordelijkheid Feest in Koninklijke Schouwburg te Den Haag KVP-Kamerleden brengen werkbezoek aan Brabant mfo-CwuH fixmt Complex ie werd geridderd 'n Verjaardag? uw UüüH.' Stkmttddddmi Qomalmu Onbevoegde leerkrachten Ontslag van vervolging geëist V B Spoorlijn Apeldoorn Zwolle dan iets bijzonders - dan N VJ Twintig uur per iveeh maximum Beschikking beknot wettelijke vrijheid" Zusters H.H. Harten Marten Toonder Sr. ZATERDAG 1/1 nes 16.95 - 1/2 fles f 3.55 IP TEXTIEL VAKSCHOOL VOOR HELMOND Sterfdag van stichteres wordt herdacht Examens lYT" anneer er één waarheid is, W waarvan wij in deze tijd méér dan ooit doordrongen dienen p ztin, dan is het die, welke de hnsten, juist omdat hij Chri ten is, le f rnede-verantwoordelijkheid op- gt voor het eeuwig heil van zijn l aste- Reeds op het natuurlijke, ,.uter-nienselijke vlalc zijn wij be van elkaar afhankelijk, heb- "n wij allen elkaar op een of an- v^.re wijze nodig. Daaruit alleen al 0igt een zekere onderlinge verant- oordelijkheid. Naar zijn aard im- lrtrS 's mens een maatschappe- wezen. Als geïsoleerd individu *1° z'h mogelijkheden uiterst be perkt, om niet te zeggen: nihil. Derst in samenwerking met zijn "'edemensen is hij in staat zowel op geestelijk als op stoffelijk gebied •lc'h te ontplooien en te vervolma- eri- In de echte ontmoeting met de j^'k'er wordt men zelf pas waarlijk Omdat de bovennatuurlijke orde natuurlijke veronderstelt, geldt T" feitelijk in nog sterkere mate ZeRde voor liet genadeleven. Wil- en wij deze dingen goed begrijpen, an moeten wij steeds voor ogen ouden, dat de mensheid als één ■aihenhangend geheel tot een ge meenschappelijk heil is geroepen. "*e bestemming is haar vanaf het miereerste begin door God gegeven. aarom is ook heel de ontwikke- ""gsgang van de mens op zijn uit- ^fhdelijke verlossing en redding ge nu*1.* of met andere woorden: op -hristus en Zijn Kerk. Omdat Chris es, door middel van Zijn Kerk, de jmjge middelaar is. Als zodanig heeft MJ Zijn verlossende taak uitgevoerd a"af het begin. Sint Thomas zegt in dit verband, geen enkele ongelovige gered ^°rdt buiten het geloof in de Mid delaar. „Nooit zijn de mensen, zelfs v°°r Christus' komst, gered kunnen "Orden tenzij als ledematen van "ristus. Vóór Christus' komst echter Werden de mensen bij Christus Jhgelijfd door het geloof in Zijn Komst". Hoe dit nu precies in zijn v"rk is gegaan, kunnen wij niet we- ten. We] mogen wij met zekerheid aannemen, dat God, Die wil, dat al- e mensen zalig worden, aan deze "Hossende inlijving voorwaarden ""eft gesteld, die aangepast waren aan de mogelijkheden van de men- Se" in kwestie. Re conclusie is derhalve gewet- 6d, dat alle mensen, die, hetzij ^"ór hetzij na de stichting der Kerk, "uiten de gemeenschap met haar ^"fden en tóch gered zijn, hun red- u'hg alleen en uitsluitend danken aan „een zeer rëele, zij het indirecte "u vaak verborgen band met het li- c"aam der Kerk, met het Lichaam Van Christus. Uit deze redenatie besluit de Fran se theoloog H. de Lubac, dat het wachtwoord van de Chris- len nooit mag zijn vlucht, maar sa menwerking. Hij moet met God en mensen samenwerken aan Gods W"rk in de wereld en onder de men- '!"n- De hele schepping heeft immers maar één doel: uiteindelijk deel te "ebben aan het gemeenschappelijke le'l. Daarheen is de mensheid op )v'"g vanaf de eerste dag van haar .b"staan. Hieruit volgt ook de strik- T verantwoordelijkheid van elke '-hristen, die reeds behoort tot de l^are Kerk van Christus, voor het e'l van zijn medemensen. Reze verantwoordelijkheid verdui- Tflijkt de schrijver van „Katholicis- j"e" treffend vanuit de oorspronke lijke betekenis van de theologische U'tdrukking: gratia gratis data, een Dr" niet geschonken genade. Elke ?°hade, die wij van God ontvangen, 's een onverdiend geschenk, een zuivere liefdegunst. De oorspronke- ('ike zin van deze woorden, zegt hij, 's een genade, gegeven methetoog 0 P anderen! Rezelfde gedachte vinden wij te- T.Ug in de uitspraak van de H. Basi- 'Us: „Al wie de een of andere ge bade van God ontvangt en die voor ,!ch zelf bewaart, zonder er een an- h"1" van te laten genieten, zal ver- b°rdeeld worden, omdat hij zijn aIent begraven heeft". Sint Tho mas bedoelt hetzelfde als hij schrijft: 'Aan Christus is de genade gege- in zover Hij het hoofd van de is, opdat zij namelijk van Hem ■k»U vloeien naar de ledematen. ledematen van Christus' Li- b"aam hebben wij bij gevolg de Pucht de genaden, die wij zelf van Hoofd ontvangen, door te geven onze medemensen. Op deze gr"ndgedachte steunt de overtuiging Pan de Kerk, dat bidden belangrij- is dan werken, natuurlijk zonder at daardoor ook maar het minst wordt afgedaan aan de noodzaak en ,e waarde van de arbeid. Maar als U" Heer het huis niet bouwt, werken ""arbeiders vergeefs! wist reeds de psalmist. Daar- ook moet er een „biddend muisfront" zijn, dat wasdom af weekt voor het zaad. dat b.v. de missionarissen uitstrooien. De be schouwende kloosterorden vervullen "ezelfde taak. Gods genade werkt Uisluitend door het Lichaam van ^hristus, d.i. door het Hoofd en de ;pdematen. Niemand mag dan ook In aandeel aan de opbouw en de '^broiding der Kerk, d.i. aan het gemeenschappelijk heil, verwaarlo- <en. APELDOORN, 20 nov. Het herstel >,?n het personenvervoer op de spoor- jUu Apeldoorn-Zwolle brengt volgens de j-.;S. momenteel te grote kosten mee. U houdt in. dat er mogelijkheden be- tlaan om te zijner tijd de lijn in ere :e .'erstellen. Ook het provinciaal bestuur j® Voor herstel van deze lijn. Aldus ver gaarde de burgemeester van Apel- "°°rn, mr. A. L. des Tombe, tijdens de pndaag gehouden begrotingsvergr.de- in de gemeenteraad. De burgemeester achtte het van be- fng voor de ontwikkeling van de gehe- tf streek dat het personenvervoer wordt Sersteld en zei dat de Nederlandse ^oor-wegen hebben toegegeven dat de j "heffing van de lijn indertijd een grote ut is geweest. Advertentie GRONINGEN, 20 nov. Gepromo veerd tot doctor in de Godgeleerdheid, 7® heer L. G. Wagenaar. De dissertatie C,as getiteld „Over een Amerikaanse ,0ze van pastoraat (an American way (v, pastoral care) beschrijving en be- °rde]ing van het pastoral counseling". Albert van Dalsum speelt vanavond in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag ter viering van zijn gouden toneeljubileum de titelrol in het drama Sauls Dood" van Abel J. Herzberg. Ook de tfv. zal hier vanavond bij aanwezig zijn. Het is een gelukkige omstandigheid dat voor dit feest ter ere van Nederlands grootste toneelkunstenaar van deze tijd een Nederlands stuk beschikbaar is, dat reeds by zijn verschijnen het vorig jaar sterk de aandacht trok. Bij die gelegenheid wijdde J. W. Hofstra in onze kolom men een uitvoerige bespreking aan het treurspel. Wij ont lenen er, ter herinnering, de volgende passages aan: Het is daarom zo interessant dit werk te lezen omdat de schrijver zijn, iaat ons maar zeggen, levensgevoel, waar onder ik dan versta de grond waaruit hij zelf als men, leefh zo duideluk uitspreekt in deze wonderbare Koning, dat het ook voor degeen, die een totaal ander levensgevoel heeft, niet alleen interessant, maar ook leerrijk is, de erva ring, neergelegd in dit stuk, aan eigen levenservaring te toetsen. Het bijbelboek Samuel I, dat alles verhaalt van de feiten die gediend heb ben voor het treurspel van Herzberg, bevat een van de meest menselijke ver halen die wij kennen. De figuren zijn ons allen overbekend: Samuel, de grote en strenge profeet; de heks van Endor, bij wie de koning om raad gaat; Da vid, de jonge held, die Goliath van Gad verslaat; Jonathan, zijn vriend en Sauls zoon; en dan vooral Saul zelf. Herzberg heeft Goethes raad aan zijn dichter-tijdgenoten niet in de wind geslagen, waar hij, in een gesprek met Eckermann, deze aanspoort oude, bekende stof te nemen en die met hun eigen, geheel persoonlijke levensge voel te laden en door te geven. Want dat is het, wat Abel Herzberg op vol uit schone wijze heeft gedaan. Hij heeft zich verdiept in de gestalte van Saul en hij heeft deze voorgesteld zowel op de hoogtepunten van zijn mens zijn als bij zijn verschrikkelijk einde. In een sober voorwoord tot zijn treur spel spreekt Herzberg over dat wat Sauls tragedie geweest is: het over schrijden van zijn eigen norm. Hij was door God immers tot het koningschap geroepen, doch wilde tevens profeet zijn en zijn particuliere illuminaties achtte hij van hetzelfde geestelijk ka liber als de eisen van de waarlijk door God tot het profeteren geroepen Samu el. De gespletenheid, die uit deze hou ding resulteerde, moet Abel Herzberg de aanleiding geweest zijn tot het schrij ven van dit stuk, dat niet alleen om te lezen mooi is, maar ongetwijfeld veel zal winnen bij een opvoering, als de juiste spelers zijn gevonden voor de zo boeiende figuren. Want Herzberg heeft êén voorwaarde voor het schrijven van een toneelstuk zeker vervuld: Hij heeft zijn personages genoeg leefruimte gegeven. Hfl heeft hen niet door lange uiteenzettingen en karaktertrekjes die uit de tekst spreken in een onwrikbare vorm vastgenageld. Hij heeft geen sujetten op de planken gebracht die slechts op één manier kun nen worden geïnterpreteerd. Er is ge noeg speelruimte om hen, dan dat alle figuren niet op een scheppende wijze kunnen worden tot leven gebracht in verschillende nuances. Zo zal het moge lijk zjjn, dat zijn Saul, gespeeld door Al- ALBERT VAX DALSUM als Saul. w Gevangenpoort het griezelkabinet van Den Haag - Naast martelwerktuigen ook kunstwerken - Zijpoortje opgeofferd aan het verkeer bert van Dalsum, met dezelfde tekst een geheel andere te doen zijn als hij gespeeld zou worden door Richard Flink. Herzberg zelf geeft aan dat de ver zoening van Saul met David in de woes tijn of oase van Engedi (de Geitenbron) hem het hoogtepunt lijkt van de ganse geschiedenis en het is dan ook daar dat zijn lyrische kracht het grootst is. Maar het is bij dit stuk niet in de eerste plaats de vorm, die opvalt. Het is de fascine rende inhoud, die van begin tot einde boeit. Abel Herzberg heeft de twijfel om het geloof op aangrijpende en ontroerende wijze gestalte gegeven en met de schoon ste .middelen. Dat ons „levensgevoel" nooit het zijne kan wezen zij hier slechts geconstateerd met alle eerbied en res pect die een waar kunstenaar en fel levend, oprecht mens, door het uitspre ken van zijn diepste geloof, in alle men sen van goeden wil oproept. (Van onze Brabantse redactie) TILBURG, 21 nov. - Een vijftiental KVP-Kamerleden heeft gisteren tijdens een werkbezoek aan West-Brabant de blik laten dwalen over de schorren bij Lage Zwaluwe, waar prachtige moge lijkheden Uggen voor een buitendijks industrieterrein met insteekhaven, ze ker wanneer straks na voltooiing van het deltaplan geen gevaar meer be staat voor hoge waterstanden. Maar, al dus burgemeester dr. C. Vlak, ook voor 1970 kunnen zich hier gevoeglijk indus trieën vestigen, want de theoretische kans op ra. ipvloeden is voor dit ge bied uitermate klein. De loyale samenwerking waartoe de gemeenten Hoge en Lage Zwaluwe, Klundert en Zevenbergen inmiddels ge- Advertentie r f. 3.25 f. 2.25 Refill komen zijn, biedt voor de ontwikkeling van dit deel van Brabant goede perspec tieven. Men hoopt niet alleen op een ont wikkeling bij' Lage Zwaluwe maar ook op nieuwe werkgelegenheid bij de Moer- dyk, waar uitstekende kansen liggen voor een scheepswerf. Burgemeester Schaminee van Zeven bergen, die de KVP-gasten 's middags in zün gemeente ontving, stelde het Westbrabantse pendelprobleem aan de orde. Hij betreurde het dat zijn gemeen te niet is aangewezen als kerngemeente. Voorts gaf hij uiting aan zijn teleurstel ling over het feit dat het Westbrabantse ontwikkelingsplan het geschikt maken van de Rodevaart voor schepen tot 1350 ton pas in de tweede fase projecteert. De KVP-delegatie werd 's avonds ontvangen in Tilburg, waar burge meester Becht in een korte tafelrede wees op het gevaar dat midden-Bra bant tussen twee stoelen in zal vallen als straks zowel de opgang van West- Brabant als de verdere expansie van het gewest Oost-Brabant realiteit wordt. Hfl wilde daar tussen een „der de stoel" voor Tilburg gereserveerd zien. hetgeen onder tafelgenoten de reactie wekte om er dan maar een Brabantse canapé van te maken. Vanochtend ging burgemeester Becht tijdens een bijeenkr nst in het paleis raadhuis nog eens uitvoerig in op de problemen waarmee Tilburg en Midden- Brabant te kampen hebben. Het Til- burgse achtjarenplan zal mede moeten bijdragen tot het aantrekken van de voor het opvangen van de bevolkingsgroei noodzakelijke nieuwe industrieën. Na een rondrit door de gemeente vertrok het gezelschap naar De Efteling in Kaatsheuvel, waar het werkbezoek werd besloten. Een aantal bezoekers jchuivelt bedremmeld de kille martelkamer binnen en schaart zich om het z.g.n." radbraakblok. „Op dit blok werd een gevangene in vroeger tijden zo vastgebonden, dat de beul met vas te hand de armen en benen van het slachtoffer kon breken". De stem van de gids schalt door de naar geestige ruimte en de bezoekers huiveren als de man op duidelijke wijze laat zien hoe de beulen de verschillende martelwerktuigen plachten te gebruiken. Pikante bij zonderheden over martelingen wor den de toeschouwers niet onthouden en de welbespraakte gids beschrijft uitvoerig, hoe de uithollingen en in kepingen in de pijnbank ontstaan zijn. In betrekkelijk "orte tijd wordt men in dit sinister gebouw gecon fronteerd met de meest geniepige werktuigen. Menigeen verlaat met een glazige blik in de ogen de Ge vangenpoort, doch het verkeer laat hem niet veel tijd om te dromen, zeker niet nu het trottoir nog smal ler is geworden. Dit laatste is het gevolg van de jongste verbreding van de Vijverdam. Met een deel van het troittoir is ook het zijpoortje, dat de architect Berlage in 1923 ter ondersteuning van de Gevangen poort liet bouwen, verdwenen. Ge bleven is echter het uitbouwsel zij het dan breder dan historisch ver antwoord. Boven de poort bevindt zich de Vrouwenkamer, waar in vroeger tij den goed gesitueerde dames hun ge vangenisstraf konden uitzitten. Deze gevangenen moesten een eigen pri vaat hebben en om zo weinig mo gelijk ruimte te verliezen, bouwde men dit tegen de gevel aan. De Hof vijver was destijds veel breder, zo dat het uitbouwt je boven het wa ter hing, wat zeer praktisch was. In de zeventiende eeuw bouwde men een aantal huizen bij de Gevangen poort, waardoor het toilet en de stut ten uit het zicht verdwenen. Toen in 1923 de huizen werden weggebro ken ontwierp Berlage een zijspoor tje om de losstaande gevel van de Gevangenpoort te steunen. Bij de laatste verbreding van de rijweg van de Vijverdam, moest het poor tje ten behoeve van het verkeer ver dwijnen. Boven de grote poort heeft men daarom een betonconstructie aangebracht. De gemeente wees 'n voorstel om de uitbouw weer in de oude smalle vorm terug te bren gen. van de hand. Wie nog eens wil zien, hoe het vroeger allemaal geweest Is kan nu terecht in de Gevangenpoort, waar in de vroegere kantoorruimte een expositie is ingericht. Aan de hand van prenten, foto's van details van schilderijen, tekeningen en fotoco- pieën van oude afbeeldingen, wordt de bezoeker een beeld gegeven van de veranderingen, die in de loop der eeuwen aan de Gevangenpoort zijn aangebracht. Het ligt in de be doeling van de beheerder van het museum, de heer D .F. Scheurleer, om in de toekomst de zaaltjes be schikbaar te stellen als expositie- (Van onze Haagde redactie) DEN HAAG, 21 nov. Minister Cals wil zoveel mogelijk voorkomen dat on bevoegde leerkrachten bij het VHMO meer dan twintig uur per week lesge ven. Hij heeft er bij de schoolbesturen op aangedrongen de onbevoegde krach ten voldoende tijd ter beschikking te stellen om naast hun lestaak hun stu die voor het behalen van de bevoegd heid voort te zetten en binnen redelijke tijd te voltooien. Naar de minister op vragen van het Tweede Kamerlid Tans (PvdA) heeft meegedeeld zal. voorzover nodig, met de financiële belangen van de betrokkenen rekening worden gehou den door de toekenning van een studie toelage. De minister heeft echter b\j zijn aan beveling an de schoolbesturen niet zo ver willen gaan dal slechts tot een ma ximum van twintig lesuren subsidie voor de salarissen van onbevoegde krachten beschikbaar wordt gesteld. ARNHEM, 20 nov. In hoger be roep heeft voor het gerechtshof terecht gestaan een kruidenier uit Deventer, verdacht van overtreding van de vesti- gingsbeschikking boekverkopersbedrijf 1953. In strijd met deze beschikking, heeft de verdachte pocketboeks in zijn kniideniershedrijf verkocht. De politie rechter te Zutpiien had de kruidenier ontslagen van rechtsvervolging. De pro cureur-generaal bjj het gerechtshof, mr. A. W. Holsteijn, eiste bevestiging van dit vonnis. De procureur-generaal zeide in zjjn requisitoir, dat het in deze zaak gaat om veel meer dan om de verkoop van pocketboekjes. De beschikking treft ook wetenschappelijke instellingen, liefda digheidsverenigingen en andere, indien zij eens boeken zouden willen verkopen. De beschikkig is een ernstige beknot ting van de vrijheid, aan iedere staats burger gegeven, door middel van de drukpers zijn gedachte of gevoelens te verspreiden en dus in strijd met artikel 7 van de Grondwet, aldus de procureur- generaal. Dit artikel sluit voorts aan bij wat staat omschreven in het handvest van de Verenigde Naties, over de rech ten van de mens. De procureur-gene raal memoreerde, voor hij tot deze con clusie kwam, dat de vestigingsbeschik king boekverkopersbedrijf 1958 reeds ve te pennen in beweging heeft gebracht. Hooggeleerde juristen hebben de rela tie er van met artikel 7 van de Grond wet aanvaard en andere niet minder hooggeleerden hebben die relatie afge wezen. Mr. Holsteijn behandelde uit voerig deze oordeelvellingen pro en con tra. doch handhaafde zijn mening. Hij achtte de handhaving van de Grondwet een hoger belang dan de be scherming van de georganiseerde boek handel. Inzake de verkoop van boeken in kruidenierszaken is er geen aanlei ding tot vrees voor een chaos, aldus spreker. Dit soort dingen regelt zich zelf. Men schaadt echter een openbaar belang, als men de verspreiding van boeken en tijdschriften beperkt. De raadsman van de kruidenier, mr. A. Zeegers, kon zich volkomen vereni gen met de zienswijze van de procu reur-generaal. Pleiter concludeerde aan de hand van jurisprudentie, dat de beschikking ongrondwettig moet wor den genoemd. Uitspraak 3 december ruimte voor kunstenaars. Als het plan van de heer Scheurleer verwe zenlijkt wordt, zal men niet alleen naar het Rijksmuseum „De Gevan genpoort" komen om gruwelijke martelwerktuigen te zien, maar ook om te genieten van fraaie kunst werken. Het hoeft geen betoog dat ik in deze dagen bezig ben mijn zoon op te voe den in het grootste volks bedrog aller tijden: Sinter klaas. Ik laat die man over de daken rijden en cadeau tjes kopen of het geen geld kost. Ook vertelt hij, mijn zoon, op het ogenblik overal rond: „Sinterklaas i s niet ouwe sik." Hoe hij aan die afgrijselijke waarheid komt weet ik niet. Wil ik ook niet weten. Ik zorg alleen voor het nodige tegenwicht. En ik zet dus 's avonds op gezette tijden samen met hem zijn minuscule schoen bij de haard zeg gende: „Als je nou braaf bent mikt Zwarte Piet misschien vannacht wel wat lekkers door de schoorsteen. Zo i s die donkere rakker wel." Laatst gingen wij. mijn zoon en ik, op een morgen het resultaat be kijken. En, ja hoor, er lag een mes in zijn schoen. Een chocolade-mes. Om zijn intelligentie te testen vroeg ik: ,.Zo, en wie heeft dat nou gedaan?" Mijn zoon stak het wapen in zijn mond en riep stralend en vol over tuiging: „Mama". Maar toen ik, gaande de dag. ter loops van hem wilde weten: ..Waar is Sinterklaas nou?" antwoordde hij resoluut: „In de schoen." Ik denk dat die jongen een eer lijkheidscomplex heeft. zijpoortje verdwenen.. HELMOND, 20 nov. Van de zijde van het gemeentebestuur van Helmond vernemen wij dat de minister van O.K. en W. Helmond heeft aangewezen als plaats van vestiging voor een textiel- vakschool. De minister is hiermee af geweken van het advies om een streek- textielschool te vestigen in Geldrop, BAVEL, 20 nov. Maandag wordt in alle kloosters van de paters en zus ters der Heilige Harten over heel de wereld de dag herdacht, waarop zuster Henriette Aymer de la Chevalerie 125 jaar geledon in het klooster van Pic- pus te Parijs overleed. Als gravin Aymer de ia Chevalerie stichtte zij in de jaren 1797-1800 in sa menwerking met Marie-Joseph Cou- drin te Poitiers de congregatie der Heilige Harten .Deze verkreeg de Pau selijke goedkeuring in 1817. In 1805 werd het generalaat van de paters en van de zusters van Poitiers naar Pa rijs overgeplaatst in de Rue de Picpus. AMSTERDAM. 20 nov. Ooct. eco nomie A. J. Eiff te Amsterdam. Neder lands mej. Ch. E. Baarslag te Amster dam. GRONINGEN. 20 nov. Artsexamen eerste gedeelte M. L. Malkiewicz, (Gro ningen), W. S. de Vrieis, (Hardegarijp). Tot arts werd bevorderd J. Stutterheim, (Groningen). DELFT, 20 nov. De promoties van de heren ir. C. A. Verbraak en ir. A. Walther die aan de T. H. te Delft heb ben plaats gehad, geschiedden beide „met lof". NIJMEGEN, 20 nov. Doet. Neder lands: Pater G. A. Steffens S.M., cum laude (Lievelde, P. Groenlo). AKEN. Technische Hogeschool werk tuigbouwkundig ingenieur H. H. E. van der Boorn, Smeermaes, kand. werktuig bouwkunde: R. G. H. Chambille, Maas tricht; J A. G. Kals, Heerlen; J. M. M. Mommers. Heer; kand. electrotechniek: A. J. Bov^ Maastricht; scheikundig in genieur: KT A. W. de Vries, Kerkrade. „Kappie", de bekende stripfi guur van de Marten Toonder Studio's te Amsterdam, bestaat in. levende lijve. Het is Marten Toonder sr., zeekapitein-in-ruste, die te Oegstgeest van zijn pen sioen geniet na een werkzaam en avontuurlijk leven. Woensdag jl. ontving bij bij gelegenheid van zijn tach tigste verjaardag de onder scheiding van Ridder in de Or de van Oranje-Nassau als ko ninklijk blijk van waardering voor wat hij in een lange zee manscarrière voor de Neder landse koopvaardij heeft bete kend. „Kappie" is een uitvinding van mijn schoondochter. Dat ben ik, verkapt," zegt de heer Toonder. „Ze laten me nu al leen avonturen beleven, die niet mogelijk zijn." Het verhaal van zijn leven, dat een lang avontuur is, is overigens vol van dingen, die tegenwoordig on mogelijk zouden zijn. Marten Toonder, op 16 november 1879 te Warffum, Groningen, gebo ren, doorliep alle rangen aan boord, van matroos tot kapitein. „Dat verhaal is zo verteld," zegt de heer Toonder, maar hij zou avonden-lang kunnen vertellen ivant zijn levenspad voerde niet over rozen. Men hoeft een Groninger niet te vragen, wat hem naar zee dreef. Zeeman-zijn kan je niet leren. Dat bèn je. Toch motiveert de heer Toonder het begin van zijn carrière, zeggende: ..Dat ik naar zee ging was een vanzelfsprekende noodzaak." Thuis hadden ze het niet breed. Toen Marten acht jaar was. kwam hij van school. Van zijn tiende, tol zijn achttiende jaar woonde hij op Rotlumeroog, waar hij strandjutter was en een jaar als „robbenklopper" op zeehondenvangst ging aan boord van een klein zeilscheepje.. Toen hij negentien jaar oud was kwam Marten als matroos derde klasse zeemilicien bij de marine. „Het ging er anno 1898 wel een beetje anders toe dan tegenwoordig. Er was niet veel kassian. Ik heb aan die tijd niet de beste herinneringen, want waar de vrijheid wordt weggehaald, daar is geen ademhalen mogelijk." Toch leerde hij er een stuurwiel vasthouden en zijn handen stonden niet links toen hij in 1899 de militaire dienst verliet en in Rotterdam monsterde op een stoomboot „Daar was niet veel méér zeemanschap voor nodig, dan om te varen aan boord van een zeilschip." Er zat toen voor Marten geen andere mogelijkheid op: hij had geen geld meer. Toen hij een tijdje had gevaren deed iemand hem het idee aan de hand te gaan leren, want hij wilde niet zijn hele leven matroos blijven. Hij wist niet eens, hoeveel 7x8 was en daarom stapte Marten naar een onderwijzer. Die gaf hem lessen voor zijn spaarzame cen ten en enige tijd later werd hij als leerling aangenomen op de Zeevaart school in Harlingen. Dat duurde vier maanden. Toen was het geld weer op. Marten had toen juist zoveel beangstelling gekregen voor de wiskunde, dat hij na een paar jaar varen zijn studie aan de Zeevaartschool te Delfzijl kon afronden met het brevet „derde stuurman stoom en zeil". Hij haalde zijn graad in dertien maanden, dank zij de steun en het medeleven van de directeur, die hij later in zijn boek „Klei en Zout Water" geschreven toen hij 75 jaar was aanduidde met „kapitein Halbertsma". Marten Toonder ging toen enige tijd in dienst bij het Rijksloodswezen, waar hij als kokkie in de kombuis mocht werkenToen de kotter eens na afloop van de zeedienst naar de haven terugkeerdee, gaf Toonder zijn pot ten en pannen een laatste goede beurt: „Daar heb ik niét voor gestudeerd," zei hij en meldde zich af bij de inspecteur. In 1907 voer hij als tweede op een grintboot tussen Rotterdam en Wilhelmshaf en, waar de Duitsers hun reusachtige marinehaven bouwden, Hij sloeg een rang over en kreeg in 1910 de graad van eerste stuurman met. bevoegdheid van kapitein. 29 jaar heeft hij nadien gevaren als kapitein, waarvan 26 jaar bij Van Nievelt Goudriaan uit Rotterdam. Hij zwalkte de hele aarde om en er is bijna geen haven, die hij niet aandeed. Op de laatste reis, voor hij met pensioen zou gaan, brak de tweede we reldoorlog uit, H\j werd toen ziek en bleef aan wal in Brazilië, waar hij drie maat werd geopereerd. Toen hij oeter was, stapte hij op een schip „dat risico wilde ik nemen" en ging zich melden in Engeland om zijn diensten aan de de Geallieerden aan te bieden. Hoeivel hij voor alle dien sten werd goedgekeurd, kon men van zijn aanbod geen gebruik maken. Er Liepen te veel kapiteins aan de wal, die hun schip hadden verloren. Hij bleef niet werkeloos want de regering belastte hem met de functie ren secretaris van de boekhouding der Nederlandse kustvaart., hetgeen betekende dat hij beheerder werd van een huis, waar regelmatig een dertigtal pas ten. verbleven. En dat in een dorpje dicht, ten noordwesten van Londen, dat voortdurend bedreigd werd door de Duitse vergeldingswapens. Sinds 1946 woont de heer Toonder in Oegstgeest. Dichtbij Den Haag en toch vlak bij Amsterdam, waar een van zijn twee zoons de Marten Toon der Studio's beheert. Aanvankelijk was hij nog vennoot; nu is hij com missaris maar hij maakt zich meer en meer los van het bedrijf. Terugkij kend op zijn leven zegt hij met nog niet opgegeven vechtlust: „Welvaart is niet altijd goed voor de mensen: armoede kan een goede stimulans zijn om tot prestaties te komen. Het zijn alleen de mensen met verstand, die dit begrijpen en er gebruik van maken". En „Kappie" kan het weten want hij was zelf een van hen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5