)V Dagblad voor Schiedam en omstreken Mitterrand zet het „gevecht om de waarheid55 voort Cyrankiewicz verdedigt benoeming stalinisten Nehroe verlangt duidelijk mandaat van parlement Maar de Senaat heeft zijn onschendbaarheid opgeheven Antillen willen de band met Nederland niet verbreken Boterprijs verlaagd AfeuusenEp! Paus Joannes XXIII 78 jaar Raketproef in V.S. mislukt Duits atoomschip in 1962 gereed Hogere winst bij Kon./Shell Groep Twee verhogingen kindertoelage Katholieke fractie uit reserves jegens politiek tegen de Kerk Twee doden bij ongeluk op de Nieuwe Hemweg Het weer 6EN.VAIUY ^KDERDAG 26 NOVEMBER 1959 Nieuw rapport van de commissie 4*4*4* GRATIS KOOPDAG Minister-president Jonckheer Aansluiting bij E.E.G. en organisatie van Amerikaanse staten gewenst Uitbreiding tourisme economische uitweg Met 31 cent per pakje In eerste negen maanden Twee cent per kind per 1 oktober 1959 en per 1 januari 1960 Ook aan overheids personeel ,!k heb niets gezegd' IN HET POOLSE PARLEMENT flMtiiiüiii Ontvangst Argentijnse ambassade De IndischChinese grenskwestie Zachter Plaatselijk regen Het weer in Europa - 0 1 ISMA nieuwe J I amsche courant (Van onze Parijse correspondent) PAKIJS, 26 nov. Met 175 stem- Jj'en voor, 27 tegen en 97 onthoudingen ™eeft de Franse Senaat gisteren beslo- jen tot de opheffing van de parlemen- J^'re onschendbaarheid van senator Francois Mitterrand, zich daardoor aansluitend bij de conclusies van het aanvullend onderzoek dat hij vorige Vveek woensdag aan een speciale com bi issie opgedragen had in te stellen. Tof de belangrijkste punten in het nieu we commissie-rapport dat bereids eer gisteren bekendheid had gekregen, be hoort wel de beschouwing, de vaststel- ,lng, aan de hand van de ter inzage gekregen processen-verbaal, dat ex- l'femier Bourgès-Maunoury, toen hij de directeur van de Nationale veiligheids dienst onthulde, dat ook hij in septem ber door Pesquet was gewaarschuwd Voor een tegen hom beraamde aan- s'ag, en daarbij zelf had verzocht deze onthulling geheim te houden. De lezer li»I zich wellicht herinneren dat vorige b'eek woensdag Mitterrand op zijn colle ga's van de Senaat grote indruk had Semaakt door te betogen dat de rege ling zelf zich had schuldig gemaakt aan "Outrage a magistrat", door de onthul- 'ihg van Bourgès-Maunoury twaalf da- Sen lang niet ter kennis van de rechter van instructie te brengen; en dat hier- 'hee bovendien het bewijs wordt gele verd van een regering-samenzwering Vie het op zijn politieke ondergang had Keinunt. De commissie-rapporteur La- 'ande kwalificeerde dit als een gero mantiseerd verhaal". Het was voor de Advertentie 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4» 4* 4- 4* 4* 4* 4* WEDEROM EEN KANS OP EEN ter viering van ons 75-jarig jubileum en wel als u koopt op: 27 nov., 2, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 16 en 17 dec. Trekking 21 december a.s. Grijp uw kans door op een der aangegeven dagen in een onzer 19 zaken uw inkopen te doen! Bij kunt u uitstekend terecht! 4* 4* 4» 4* 4* 4* 4» 4* 4* 4* 4* 4* 4» 4» rwMHMwrr 4» 4* 4* 4* 4* 4* 4* 4-4* 4* 4» 4» 4» 4» 4» 4* 4* 4» 4* 4* 4* 4* commissie komen vast te staan dat de minister van justitie, Michelet, de aan vrage door het parket om ophef fing van Mitterrands onschendbaarheid had doen indienen zonder dat hij van Bourgés-Maunoury's verklaring op de hoogte was, hoewel de minister van justitie de commissie inmiddels had doen weten dat, zo hij er wél van op de hoogte was geweest, dit generlei wijzi ging zou hebben gebracht in zijn stand punt. Hiertegen is het verweer van Mitter rand geweest, dat de commissie niet de minister van justitie die van niets wist, had moeten horen, maar de mi nister van binnenlandse zaken, Chatte- net die alles wist; de directeur van de Nationale veiligheid. Verdier, was hem zonder dralen van Bourgès' onthulling in kennis gaan stellen. Wij tekenen hierbij aan dat de minister van binnen landse zaken de onmiddellijke supe rieur is van de bedoelde directeur. Wat hier allemaal van zy, van gedacht kan worden, de Senaat heeft gemeend de conclusie te moeten overnemen van de commissie, door de commissie-rap porteur toegelicht in dier voege dat „indien door de onthulling van Bourgès- Maunoury Pesquet zich voordoet als een kwasterige personage, een handelsrei ziger in verscheidene soorten aansla gen, dit niets afdoet aan het feit dat Mitterrand door die naam te verzwij gen een politioneel onderzoek op een dwaalspoor had gebracht." Ter sprake is gekomen in dit Se naatsdebat natuurlijk ook weer de door Mitterrand de vorige week geworpen ,,bom": hoe hij in 1957, minister van justitie zijnde, (in de regering Guy Molett) het verzoek ontving van de toenmalige senator Debré die hem kwam vragen zijn naam buiten de ba zooka-aanslag te houden. Dat hij een dergelijk démarche had ondernomen was door premier Debré aanstonds ca tegorisch ontkend. Gisteren kon in de Senaat naar hij zeide, door Debré daartoe gemachtigd, een woordvoerder van de Unie van de Nieuwe Republiek uiteenzetten hoe op een dag begin 1957 de minister van justitie, Mitterrand, in de wandelgangen van het Luxembourg (het Senaatspaleis) Debré had gewaar schuwd voor de tegen hem gevoerde lasterlijke campagne waarvan hij, Mit terrand, de lasterlijkheid erkende. Nim mer had evenwel Debré om een ont moeting met de minister van justitie Mitterrand gevraagd en nimmer had hij zich voor deze aangelegenheid ver voegd op het ministerie van justitie. Mitterrand heeft hiertegenover gehand haafd dat het bij hem op het ministerie van justitie door senator Debré afge legde bezoek wel degelijk heeft plaats gehad al gaf hij nu toe dat dit bezoek in tegenstelling met hetgeen hij de vo rige week naar vorer had gebracht niet op verzoek van Debré had plaatsgehad doch op verzoek van een derde. ,,De WILLEMSTAD, 25 nov. (UPI) »Er is niemand hier in de Antillen die j'e banden met Nederland wil verbre ken. Wij willen zo goed mogelijke rela tes met Venezuela, maar geen aan sluiting". Deze uitspraak werd gedaan (,oor de Antilliaanse minister-president Jonckheer, tijdens een onderhoud 'het een UPI-correspondent. De pre- hiier verklaarde dat de huidige band 'het Nederland, het vijf jaar oude unie statuut, buitengewoon goed heeft ge kerkt. „Natuurlijk zijn er strubbelin gen geweest maar dat is nu eenmaal onvermijdelijk." Minister Jonckheer ging uitvoerig in °P de huidige economische toestand in Jijn land die bemoeilijkt wordt door "ezuinigings- en automatiseringsmaat- t'egelen in de olie-industrie. „Nu de hliemaatschappjjen in de Antillen ge dwongen worden hun bedrijven te stroomlijnen'', moeten we proberen hieuwe mogelijkheden te vinden. De belangrijkste mogelijke nieuwe bron ''an inkomsten is ongetwijfeld het toe- hsme. De Amerikanen geven jaarlijks "biljoenen dollars uit in het Caraïbisch Sebied en vooral nu er moeilijkheden *ijn op Cuba en Haïti hebben wij een kans hierin een groter aandeel te krij gen". De minister-president verklaarde dat een andere mogelijkheid tot verster king van de economie, namelijk de aan trekking van nieuwe industrieën, wordt bemoeilijkt door de te kleine plaatse- i.ike markt. In verband daarmee pro beert de Antilliaanse regering reeds en kele jaren van de Venezolaanse rege ling de opheffing te verkrijgen van de speciale 30 percent invoerrechten die <iaar worden geheven op alle handel "het de Antillen. ..Wij hebben goede hoop dat ons dit in de toekomst wel zal lukken. Dan kunnen we de Neder landse industrie een markt met een groot potentieel aanbieden. Venezuela is een land met vele mogelijkheden". Vooral hiervoor is het van het groot ste belang dat de Antillen als geasso cieerd gebied aansluiting verkrijgen "het de Europese gemeenschappelijke "harkt, zo zei hij. ..Wij hebben een jaar geleden de Wens hiertoe te kennen gegeven en ho- nu dat het op korte termijn kan gebeuren. Dan ontstaat tevens de mo gelijkheid dat Zuid-Amerikaanse grond stoffen hier worden verwerkt en dan °P de Euromarkt worden gebracht. Verder is aansluiting bij de EEG van vitaal belang voor onze olie-industrie". De premier verklaarde verder groot belang te zien in aansluiting van de Antillen en Suriname bij de organisa tie van Amerikaanse staten (OAS). „Wij hopen dat Nederland gedaan kan krijgen dat zowel de Antillen als Su riname betrokken worden bij de acti viteit van de OAS. Dit contact zou van groot belang zijn voor het gehele ko ninkrijk". naam van senator Debré", aldus Mit terrand, „was door de pers in verband met de bazooka-affaire genoemd. De toenmalige minister van justitie heeft hem de middelen gegeven om zich te kunnen verdedigen." En de senator die voor de gehele affaire de in het leven roeping wenst van een parlementaire enquêtecommissie verklaarde voorts: „Ik zal mjjn bewijzen en getuigen aan voeren wanneer gij zulks maar zult wensen: men zal dan zien wie de waarheid spreekt. Wat mijnheer de rapporteur de affaire-Mitterrand noemt zou dan weieens van naam kunnen ver anderen." De uitspraak van de Senaat betekent slechts de erkenning dat het verzoek van het parket om tegen Mitterrand een vervolging in te mogen stellen, wegens „belediging van een magis traat" berust op ernstige en eerlijke gronden. Mitterrand die aldus de ver leden weck woensdag behaalde winst weer goeddeels heeft zien afbrokkelen, en niet opnieuw met afdoende verde diging voor de dag kwam heeft ver klaard dat hij „het gevecht om de waarheid zal blijven voortzetten voor de rechter", en dat hij het parlementaire mandaat zal blijven vervullen. AMSTERDAM, 26 nov. De voor lopige afrekeningsprijs van roomboter aan de producerende fabrieken is gis teren met 1,20 per kg verlaagd. De detailprijzen zullen als gevolg daarvan met 31 cent per pakje van een kwart kilogram omlaag gaan en 1,42 a 1,45 bedragen. Duitsland, dat de laatste tijd alle boteroverschotten uit ons land opnam, wil klaarblijkelijk orde op zaken stellen en heeft de import goeddeels gestopt. In ons land wil en gaat, de handel terug naar de prijs, die Denemarken in Engeland maakt, mede om zodoende de Engelse markt tc kunnen bereiken. VATICAANSTAD, 26 nov. (U.P.I.) Op zijn 78ste verjaardag heeft Paus Joannes op de traditionele vvoensdag- middagaudiëntie in de Zaal der Zege ningen van het Apostolisch Paleis badinerend over zijn hoge leeftijd ge sproken. De H. Vader belichtte voor zijn zesduizend gasten de belangrijkste leeftijdsstadia in een mensenleven en eindigde: „Zestig, zeventig. Oh.' 70 is oud. 75. 77. oh, zo oud ai, gevaarlijk ook dan 78, 79 cn 80. Op het gelaat vau de paus was ceu brede lach ver schenen en zijn stem was niet meer hoorbaar door het applaus van de aan wezigen. „De patriarch hier in Rome viert zijn verjaardag", aldus Paus Joannes. „Zijn majesteit neemt toe, maar daar is ook lichamelijke en geestelijke ont takeling". „Ik hoop dat we elkaar in de hemel zullen terugzien. Een lang leven is heerlijk omdat men de tijd heeft om Gods genade te zoeken. En dit geldt wel in het bijzonder voor hen die verantwoordelijk zijn voor anderen", aldus Paus Joannes. WASHINGTON, 26 nov. Het is de Amerikaanse geleerden vandaag niet ge lukt een kunstsatelliet in een baan om de maan te brengen. De N.A.S.A., het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart deelde vanmorgen in Washington mede dat de tweede trap van een Atlas- Able raket, waarmee men de kunst- satelliet in een baan om de maan wilde brengen, zich niet heeft losgemaakt. HAMBURG, 26 nov. (Reuter) Met Amerikaanse hulp zal in West-Duits- land een tankschip van 16.000 bruto re gister ton worden uitgerust met een kernenergie-installatie met een vermo gen van 10.000 pk. Prof. Eilies, technisch leider van een Duitse organisatie, die voorbereidingen treft voor het gebruik van kernenergie voor de aandrijving van schepen, heeft tijdens een persconferentie te Ham burg meegedeeld, dat dit atoomschip binnen drie jaar gereed zal zijn. Vol gens de plannen zal de organisatie het schip overnemen van het Esso-concern. Wanneer het schip gereed is zullen er nog gedurende ongeveer een jaar proef nemingen met het schip moeten worden genomen alvorens het zijn eerste proef- reis kan gaan maken. Prof. Ellies deel de mee, dat de kernenergie-installatie, die warmte zal verschaffen voor het stoken van stoomketels, geen economi sche wijze van voortstuwing zal ople veren. De Koninklijke/Shell Groep heeft over WARSCHAU, '26 nov. (Reuter) Premier Cyrankiewicz van Polen heeft gisteren in de Sejm, het Poolse parle ment, verklaard dat het regeringsbe sluit om het overheidstoezicht te ver sterken en de samenwerking tussen de ministeries te bevorderen niet gezien moet worden als een prijsgeven van de tot nu toe gevolgde politiek. Integen deel, aldus de premier, de nieuwe maatregelen zijn genomen 0111 deze po litiek te versterken. Szyr en Tokarski twee bekende stalinisten en deskun digen op economisch gebied zijn kortgeleden tot vice-premier benoemd om de coördinatie tussen de verschei dene ministeries te bevorderen, aldus Cyrankiewicz. Zoals bekend zyn Szyr en Tokarski van het politieke toneel in Polen ver- De ene grote collectie kunstwerken na de ander gaat door de veilingzalen van Sotheby in Londen, dat onomstreden het wereldcentrum is geworden voor kunst veilingen. De collectie, die gisteren in verkoop kwam, omvatte 180 kunstwer ken van impressionisten, die tezamen een bedrag van bijna zeven miljoen op leverden. De Londense kunsthandelaar Raphael Rosenberg werd voor een bedrag van 145.000 Engelse ponden (1,5 miljoen gulden) de eigenaar van Cézanne's be kende „Boer in blauw hemd", dat men op de ezel ziet staan. Rosenberg han delde in opdracht van een Amerikaanse verzamelaar. De fancy-prijzen, die nog steeds voor Franse impressionisten wor den betaald, bewijzen wel dat de Ameri kanen nog steeds niet van hun monoma nie voor deze schilderschool genezen zijn dwenen na de crisis van oktober 1956, waaruit Gomulka als overwinnaar te voorschijn trad. Szyr zal zich nu belas ten met het toezicht op de bevoorra ding en de plannenmakerij. Tokarski krijgt het toezicht op de investeringen, het bouwprogram en de technische vooruitgang. Cyrankiewicz vroeg de Sejm de regeringsmaatregelen goed te keuren. Over de handel met het buitenland merkte hy op dat de daling van de ko- lenprij s kolen vormen Pol ens voor naamste exportprodukt een gevaar betekent voor de financiële positie van Polen. Tot slot deed de premier nog een aanval op bondskanselier Adenauer van West-Duitsland, die volgens hem de spanning in de wereld tracht te hand haven. Prof. Stomma zei namens de zeven leden tellende katholieke Znak-fractie dat de fractie heeft besloten zich van stemming te onthouden als het parle ment zich moet uitspreken over de wij- zigingen in Je regering. Hij zei in de Sejm dat de mutaties interne partij aangelegenheden zijn en dat de leden van de Znak-fractie in deze kwestie geen positie kunnen kiezen. Verder zei prof. Stomma dat de fractie vele re serves heeft wat de politiek van de staat jegens de katholieke Kerk betreft. „Wij zouden gaarne onmiddellijke be sprekingen zien tussen autoriteiten van de staat en van de Kerk om vele vraagstukken tot een oplossing te bren gen." Voor vele vraagstukken is een oplossing dringend vereist. Oplossing ervan zou ook in het belang van de staat zijn. De Znak-fractie sprak zich uit voor de I begrotingsvoorstellen en haar woord voerder zei er van overtuigd te zijn dat overschotten zullen worden gebruikt ter verhoging van de levensstandaard van de bevolking. Prof. Stomma zei voorts dat het gehele Poolse volk sedert 1956 de buitenlandse politiek van de rege ring steunt. de eerste negen maanden van 1959 een netto winst behaald van 126,8 miljoen tegen 105,7 miljoen in dezelfde perio de van 1958, een stijging van bijna 20%. Hierbij moet er echter rekening mee worden gehouden dat de winst van de overgenomen Canadian Eagle Oil in de cijfers van 1959 is verwerkt. AMSTERDAM, 26 nov. Twee per sonen zijn vanmorgen tegen acht uur gedood toen een personenauto op de Nieuwe Hemweg bij de Centrale Hem weg in botsing kwam met een zwaarbe laden vrachtauto. De personenauto kwam uit de richting Amsterdam. Ter hoogte van de Centrale stak een man met een fiets tan de hand de weg over en aar zelde. Daardoor moest de auto snel uit wijken, slipte en botste tegen de met zaagsel beladen vrachtauto, die uit de richting van de pont kwam. De beide slachtoffers werden uit de auto geslingerd. De derde werd slechts licht gewond. Hij is naar een ziekenhuis in Amsterdam gebracht. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. De personenauto werd voor een deel ver nield. DEN HAAG, 26 nov. De raad voor de burgerlijke rijksdienst heeft beslo ten te bevorderen, dat in verband met de afschaffing van de subsidie op melk per 1 januari 1960 voor het overheids personeel een soortgelijke voorziening wordt getroffen als voor de werkne mers in het particuliere bedrijfsleven, n.l. een verhoging van de kindertoelage of kinderbijslag met twee jent per kind per dag, zulks gerekend van 1 oktober 1959. Hoewel de verhoging voor de werk nemers in de particuliere bedrijven zal worden gerealiseerd door formele wijzi ging van de in de kinderbijslagwet ge noemde bedragen, ligt het in het voor nemen om de kinderbijslagverhoging voor hen, voor wie de kindertoelage regeling van rijkswege wordt vastge steld. aan de belanghebbende te verle nen in de vorm van een uitkering ineens. Wij vernemen nader dat het in de bedoeling ligt de kindertoeslagregeling voor het overheidspersoneel met ingang van 1 januari a.s. verder te verbeteren. In verband met de huurverhoging van 1 april zal deze toeslag worden ver hoogd nog $ens met twee cent per dag per kind voor de eerste drie kinderen en drie cent per dag voor elk der vol gende kinderen. Bovendien kan ver wacht worden dat de in 1958 verleende duurtetoesiag van tien cent per dag per kind voor het hele overheidspersoneel zal gaan gelden. Tot dusver was voor deze duurtetoesiag een loongrens ge steld van 416 per maand of 96 per week. De bijna totaal vernielde personenauto na de botsing. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 nov. In Hotel „Kas teel Oud Wassenaar" heeft de ambas sadeur van Argentinië gisteravond een ontvangst gegeven ter gelegenheid van het bezoek van de Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken dr. Alfredo Vi- tolo. Talrijke personen uit politieke en diplomatieke kringen maakten hun op wachting. onder wie de voorzitters der beide Kamers, de pauselijke internun tius mgr. Beltrami en de nieuwe staats secretaris voor Nieuw Guinea, mr. Th. Bot NIEUW DELHI, 26 nov. (Reuter) Premier Nehroe van Indië heeft giste ren het Indische parlement gevraagd de regering een duidelijk mandaat te geven, opdat zij haar politiek van neu traliteit en vreedzame samenleving bij de behandeling van het Indisch-Chine- se grensgeschil kan voortzetten. Onze strijdkrachten zijn nog nooit zo goed in vorm geweest als thans. Wij zullen vechten als ons een oorlog wordt opge drongen, maar wij zullen met alle mid delen trachten het uitbreken van een oorlog te voorkomen, aldus Nehroe. Hij verklaarde dat het zonder oorlog on mogelijk is om de Chinezen met geweld uit Ladakh te gooien. Nehroe sprak aan het begirt van een debat in het parlement over de betrek kingen tussen Indië en communistisch China. Hierover heeft de oppositie ne gentien moties ingediend. Het meren deel veroordeelt de regering omdat zij .onvoldoende maatregelen genomen zou hebben om de grenzen van Indië te be schermen. Toen Nehroe liet doorschemeren dat de socialisten zijns inziens de situatie uitbuiten voor partydoeleinden, ont stond er tumult by de socialistische fractie. De communisten gaven van hun misnoegen blyk toen de premier onmid dellijk hierop verklaarde dat hy teleur gesteld was door de weinig patriottische houding, die de communisten zondag op een bijeenkomst in Calcutta hadden aangenomen. Een communistische afgevaardigde keerde zich tegen Nehroe en zei dat de communisten achter de tegenvoorstellen van de Chinese premier staan. Ex-minister Goeha eiste vervolgens een onderzoek naar de manipulaties van de Bank van China in Calcutta, die volgens hem gebruikt wordt voor het overmaken van buitenlands geld naar Indië dat besteed wordt voor ondermij nende activiteit. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later voornamelijk in het westen van het land ook enkele opklaringen. Tot matig of zwak af nemende wind tussen zuidoost en zuidwest. Zachter. Zon: 8.18-16.36. Maan: 4.04-15.13. DE BILT, 26 nov. In de afgelopen nacht is nogmaals koude lucht uit het zuidoosten over ons land uitgestroomd. Aangezien deze lucht ook aanmerkelijk droger was. klaarde het op, waardoor de temperatuur flink kon dalen. In het oosten van het land werd 4 graden vorst gemeten. Intussen bleef de depressie bij IJsland vrijwel stationair. Het bijbehorende front verplaatste zich langzaam in oostelijke richtlnE cn zal morgen ook in ons land plaatselijk wat regen veroorzaken. In verband met de toenemende bewolking zal het in de ko mende nacht minder koud zijn dan ii* de afgelopen nacht. Station Weer max. min. neersl. Den Helder geheel bevt Ypenburg onbewolkt Vlissingen licht bew. Eelde onbewolkt De Bilt onbewolkt Twente onbewolkt Eindhoven onbewolkt Zd.-Limburg onbewolkt Stockholm geheel bev Oslo regen Kopenhagen geheel bew. Londen regen Amsterdam onbewolkt Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève onbewolkt onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. licht bew. mist geheel bew. geheel bew. temp. temp. af gel. gisteren 24 uur 6 -1 0 6 -0 0 6 2 0 3 -3 0 5 -2 0 2 -4 0.1 4 -3 0 3 -4 0 7 5 0.3 9 5 0.2 6 4 0 9 0.4 6 -1 0 5 -0 0.1 -2 -4 0.1 8 -0 0 13 9 0 -1 -3 0 1 -1 0 -1 -4 1 -1 0 4 -2 0 het goede anker-horloge (let op het rode'^driehoekje) i Mi j Advertentie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1