DUU persoonw '959 Door auto-ongeluk twee gelukkige mensen Meer welvaart maakt vieren van hoogtijdagen moeilijker Maak prettige en O i 81e JAARGANG No. 24148 ST. NICOLAASNUMMER VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 NIEUWE SCIIlEEAMSGEIE COURANT 0)« RONDOM de vijfde december is het de periode dat de kassa's van het winkelbedrijf, vooral in de speelgoed- en luxe branches, bij wijze van spreken rood-gloeiend staan. Economisch gezien is er dan sprake van een spits in de verkoop. Deze term is ontleend aan de statistiek, waarin men de gang van zaken in het bedrijfsleven pleegt voor te stellen met bergen of dalen, al naar gelang er sprake is van stijging of daling in de omzet. Het heeft dus niets te maken met spitsroeden lopen, al zou er voor onze beurzen in deze dagen alle reden zijn om te denken, dat zij spitsroeden moesten lopen tussen een lange rij van winkeliers. Inkomen te laag? Luxe is alweer normaal Liever luxe Neem er de tijd voor Van zegen tot maalstroom Kiezen of delen? o° 0 Mijnheer Vermond kreeg tóch zijn zin Stil stond Son ja voor het raam en keek naar de natte glimmende straten ^aar de mensen zich snel huiswaarts rePten beladen met pakjes, tassen en htandjes. Thuis brandde de kachel; daar kon de kille regen en de gure wind hen niet meer deren; daar waren de be hagelijkheid en de sfeer van het Sint- hficolaasfeest, de opgewekte stemmen de blijde kindergezichten, de harten vol Verwachting. Je zag het op de gezich ten van al die voorbijgangers vond Sonja, hun trekken verrieden blijd schap en nieuwsgierigheid. Voor haar zou het Sint-Nicolaasfeest dit jaar deze elementen niet brengen. Haar idealen waren in rook opgegaan sinds gisteren. Oh ja, het zag er alle maal hoopvol uit want operatiezuster Sonja bleek heel erg in de smaak ge- Vallen bij de jonge chirurg die sinds kort aan het ziekenhuis was verbon den. De knappe sportieve jongeman had een diepe indruk op Sonja ge maakt en haar hart sprong op van Vreugde toen hij haar voor het eerst Sevraagd had met hem te gaan dine ren. Na hun eerste samenzijn leek het alsof ze elkaar reeds jaren kenden en het nooit anders was geweest. Frans Was jong en vlot, een aangenaam cau seur, die je dadelijk op je gemak deed gevoelen. Hij had haar meegenomen haar zijn getrouwde zuster die hier in de stad woonde en Sonja die geen °uders meer had en intern was in het ziekenhuis, werd dadelijk in het nieu we milieu opgenomen. De toekomst had haar toegelachen en ze had zich kostelijke dromen gemaakt. Maar het geluk bleef haar niet ver gezellen. Een daverende ruzie, eigenlijk °m een kleinigheid had hen sinds gis teren uit elkaar gejaagd. Vanmorgen hog had zij Frans ontmoet beneden in de hal, maar hij had haar geen blik Waardig gekeurd. Intens verdrietig Was ze verder gegaan en ze voelde zich diep ongelukkig en eenzaam. Omdat haar Sint-Nicolaasfeest nu toch in dui gen was gevallen had ze zich vrijwillig °Pgegeven voor de nachtdienst, waar door een collega vrij kreeg. Het meis je was haar buitengewoon dankbaar en Viel haar om de hals maar Sonja kon liet lachen om haar uitgelatenheid. Het eens zo vrolijke zustertje scheen op slag veranderd in een stil eenzel vig meisje met een verdrietig gezicht je. De nachtdienst zou haar door deze hare avond heen helpen, hoopte ze. De oude heer Vermond had het ver schrikkelijk druk. Het spel van het jaar stond weer te gebeuren en hoewel hij het nu wel geteld voor de 23ste maal deed, had hij het gevoel als was het de herst'e maal. De schatrijke Vermond hield er volgens zijn familie een wel hiterst merkwaardige en bovendien kostbare hobby op na, die hij éénmaal 'n het jaar volkomen uitleefde en dat kras voor Sint-Nicolaas spelen. Gedu rende de voorafgaande maanden be steedde hij veel tijd aan het zoeken haar mensen die volgens zijn zienswij- Ze voor een bezoek van de goede Sint 'h aanmerking kwamen. Hij zwierf dan door de achterbuurten van de stad en gaf zijn ogen en oren goed fle kost. Heurig werden de bewuste adressen genoteerd en het heerlijkst voelde hij Zich wanneer hij inkopen kon gaan doen. Zijn woning leek enkele dagen voor het feest wel een klein warenhuis de oude heer moest een hele admi nistratie bijhouden om de zaak ge beerd te laten lopen en niet met al die geschenken in de war te raken. Zijn neef Johan fungeerde bij dit spel 5ls trouwe helper. De jongeman ver- ?Ulde de rol van knecht Piet. En de Jongen had er veel plezier in. Gehaast keek de oude man op zijn horloge. Hij moest nu voortmaken, Want over een uurtje zou Johan met de jhito voorrijden om de goede Sint te halen, de geschenken in te laden en de barste adressen te gaan bezoeken. Hij bloest zich nog helemaal verkleden. Toen de wagen voor de deur stopte $!ond hij net klaar en Johan, geheel gekleed als zwarte Piet, stormde het ^Uis binnen. „Ha oom, mooi op tijd hè", schalde zijn vrolijke jongensstem Joor de hal. „Zal ik alvast inladen?' Mei riep Vermond de huisknecht. Jan 7.as terzake kundig en in korte tijd had hij samen met Johan alle zakken en Eanden in de grote limousine ge- "touwd. De goede Sint kon plaats ne llen. Opgewekt babbelend over het ko- hiende festijn hanteerde Johan stuur M gaspedaal. In jeugdige overmoed *°efde hij met de grote limousine door Re straten en over grachten. Het stop- heht stond nog op groen, wanneer hij meer gas gaf kon hij nog juist de hoek om, de grote boulevard op. De Melen piepten in de bocht en bereik en nu het natte asfalt van de boule vard. Plotseling ging de wagen glijden. Mhan raakte in paniek, dit had hij niet Mrwacht. Het trottoir kwam snel na derbij een lantaarnpaal doemde M, een snelle ruk aan het stuur om die e ontwijkeneen gevel Sonja stond in de operatiekamer en Mjwel automatisch verrichtte ze haar Mrkzaamheden. Samen met twee an- Mre zusters maakte ze alles klaar voor operatie. Er was een oude heer bin- Kjrigebracht, keurig gekleed in Sint- "colaaskostuum. Een ernstig auto ongeluk had hem belet zijn taak als goedheiligman te volbrengen. De dienstdoende arts had een spoedopera tie noodzakelijk geacht en terwijl zij met haar collega's de kamer in orde bracht, belde dokter Versteeg een chi rurg. Het werk was gedaan en Sonja be sloot eens naar de patiënt te gaan kij ken. Toen ze op de zaal kwam, bleef ze als aan de grond genageld staan. Bij het bed van de oude heer stond Frans. Zou hij de operatie doen? Da delijk maakte ze rechtsomkeert en in de operatiekamer teruggekomen, liep ze onrustig heen en weer. Zou ze nu met hem moeten samenwerken? Nu. juist op deze avond, die hij zo voor haar vergald had? Ze raakte in paniek en wist eigenlijk niet wat te doen. De deur ging open en Frans kwam binnen. Hij groette haar als was zij een vreemde zuster. Hij liet zich door haar helpen met kleden, waste zijn handen en zij trok hem de handschoenen aan. Daarna sprak hij met de narcotiseur. Geenblik, geep woord had hij voor haar over. De patiënt werd binnenge reden" en het werk kon beginnen. Aan'Frans merkte ze niets. Beheerst en correct verrichtte hij zijn taak. Als in een droom deed zij wat er van haar werd verlangd en ze begreep, dat het zo nooit goed kon gaan. Ze moest er bij zijn met haar gedachten, hier was geen plaats voor privégevoelens, er stond een mensenleven op het spel. Een mensenleven op het spel! hamer de het in haar hoofd en langzaam kwam ze tot de werkelijkheid terug. De operatie verliep niet naar wens. Ze zag de zweetdruppeltjes op het voorhoofd van de chirurg en zo nu en dan, wanneer hij haar daar even de gelegenheid toe gaf wiste zij ze weg. Ze was er nu helemaal in en volgde nauwkeurig de gang van zaken. Niet voor niets had zij de naam de beste operatiezuster te zijn die een chirurg zich wensen kon. Geen woord behoef de gezegd te worden, feilloos voelde zij de situatie en reikte de dokter zijn in strumenten aan. Geroutineerd, rustig en geluidloos werkte zij. Hij werd de situatie meester. Wanneer er zich geen complicaties zouden voordoen, was de patiënt gered. De oude heer Vermond werd weg gereden en Frans trok zijn jas en hand schoenen uit. terwijl Sonja de instru menten in een bak wegzette. Terwijl hij zijn handen waste, zag hij haar in de spiegel. Een lief toetje met blonde krulletjes. Ze ging de deur uit zonder naar hem om te kijken. Snel droogde hij zijn handen, want als een elektri sche ontlading was het tot hem door gedrongen. dat hij zijn succes van van avond het onvoorbereid verrichten van een dergelijke zware operatie, zonder andere assistentie dan van de narcoti seur en haar, voor een belangrijk deel aan deze prima operatiezuster te dan ken had. Nu eerst realiseerde hij zich hoe tijdens het_ werk hun gedachten als het ware één waren geweest, hoe zij het verlengstuk van zijn handen was. Onmisbaar was zo'n operatiezus ter, maar ook als vrouw zou zij voor hem onmisbaar zijn dat voelde hij nu, op dit moment! Als een razende Roland 'stóóf 'hij 'dé deur uit. Op de gang keek hij links en rechts. Waar was ze gebleven? Op goed geluk stormde hij naar links en toen zag hij haar staan door de open slaande deuren op het balkon. Zacht jes kwam hij achter haar en legde zijn handen op haar schouders. Ze schrok niet, als had ze dit verwacht. Voorzichtig kuste hij haar in de hals en zonder het te willen fluisterde hij: „Ik kan niet zonder je Sonja, jij en ik zijn één". Op slag voelde zij zich een ander meisje, na die zachte woorden in haar oor. Haar Frans tyas teruggekomen! Ze draaide zich om en keek naar hem op. „Ja Frans, wij zijn één", herhaal de zij. Toen sloot hij haar in zijn ar men. De volgende dag bezochten zij sa men Vermond. Het ging goed met hem. Maar zo ziek als hij was klaagde hij over de mislukking van zijn mooi ste avond. „Nu heb ik niemand geluk- kig kunnen maken, zoals andere ja- ren", steunde hij aan het eind van zijn verhaal. „U vergist zich", lachte Frans, terwijl hij zijn arm om Sonja heen sloeg. „Hoe zo?" vroeg de oude heer verwonderd. „Uw ongeluk heeft ons weer bij elkaar gebracht!" ant woordde de jonge chirurg opgetogen. „Dan kan ik tevreden zijn. Het' was tenminste ergens goed voor", kreunde de patiënt en een lachje speelde om zijn lippen, toen hij zag hoe intens ge lukkig zijn chirurg en operatiezuster elkaar in de ogen keken. (Nadruk verboden). (Van onze economische medewerker) In een stellig aanwezige uitgebrei de St.-Nicolaasliteratuur kan men in alle moderne talen lezen dat de bis schop niet op verjaardagstournee is gegaan om de mensen ertoe te brengen hun hoge winterbegroting in de war te schoppen. Hij bedoelt slechts de fa milie- en vriendenband te versterken door het geven van kleine geschenken en niet door het zich storten in finan ciële moeilijkheden om een loodzware zak met geschenken binnen de huiska merdeur te kunnen slepen. Wie voor Sinterklaasdoeleinden meer geld uit geeft dan voor een goede gang van za ken in het normale leven verantwoord is, zal een volgend jaar of reeds vroe ger door dezelfde zak van van Zwarte Piet versloden worden om ergens in Spangen veilig te worden opgeborgen. Anderen vinden in het feest van een heilige bisschop een aanknopingspunt voor onheilige, revolutionaire gedach ten tegen de bestaande maatschappe lijke orde. Zij mopperen op vijf decem- „KOM JIJ MAAR EENS OP SINT'S KNIE" heeft goedheüigman gezegd. En so te sten, sal het best voor het meisje aflopen. ber en nog lang daarna dat hun inko men onvoldoende is om de gulle kerk vorst een waardig onthaal te geven. Zij vergeten dat de bedoeling van een feest nimmer kan zijn om aan kwade en on billijke gedachten de vrije teugel te ge ven. Zij denken er nimmer of te laat aan dat voor hoogtepunten in het leven een kleine reserve gevormd moet wor den en dat daarvoor een offer gebracht dient te worden op ander terrein. Niemand vindt het vreemd als iemand voor zijn trouwdag een potje gaat vormen. Dat is immers een van de grootste dagen in een mensenle ven en men laat daarvoor vele grote en kleine genoegens voorbij gaan. Men beseft de grootheid van de gebeurtenis en men spant er zich voor in de viering daarvan luisterrijk te doen plaats vin den. Zo is het ook met grote gebeurtenis sen van lagere orde. Naar evenredig heid van de waarde, die men er aan hecht, heeft men er meer of minder voor over maar men houdt er niette min rekening mee. De verwachting, dat men de vijfde december zo maar uit zijn lopende inkomsten zou moeten kunnen financiëren, berust op een mis vatting. Men beschouwt in dit geval de verjaardag van de goede Sint als een alledaagse gebeurtenis, die men zo tussen neus en lippen meeneemt. In een tijd van stijgende welvaart is het gevaar van die gedachte het grootst en zo'n tijd beleven wij thans. Een deel van ons volk heeft zijn inkomen en goederen zien stijgen. En wij be schouwen allen wel eens voorrechten van de moderne tijd als iets vanzelf- spreken. We denken er niet bij dat de meesten van onze voorouders veel van de luxe uit onze behoeften-doos nimmer hebben bezeten. Wij beschouwen va kantie als normaal en zelfs rekenen we meestal met een inkomstentoeslag voor die ontspanningsperiode. Een zonder gratificatie wordt meer en meer als abnormaal gezien. Een perio- periode van ziekte onzer uitkering be hoort tot de uitzonderingen. Evenzo zijn we er aan gewend ge raakt kleine geschneken te beschouw- wen als behorend tot het dagelijks le venspatroon. Duizenden mannen ko pen dagelijks een pakje sigaretten of een doos sigaren. De daaraan ver bonden uitgave deden onze vaders mis schien eens per week. Miljoenen huis vrouwen kopen eens per week een boe ket bloemen. Onze moeders en groot moeders konden alleen op feestdagen met trots een grotere of kleinere bloe menweelde tonen. Het aantal geschenken, dat kinderen ontvangen, is meestal ook ver gestegen boven het cijfer van voor de oorlog. Toen koos men daarvoor verjaardagen. WAT HEERLIJK TOCH, dat er zo iets als Sinter klaas bestaat! Ik bedoel, dat deze feestdag ons vrouwen zo'n uitgezochte gelegenheid biedt, ons hart te laten spreken. Dat wij deze dag aangrijpen, om hen die ons lief zijn te verrassen, spreekt vanzelf. Maar er zijn ook nog die anderen, die ons in de loop van het jaar iets aardigs hebben aangedaan, gast vrijheid hebben verleend, kleine diensten hebben be wezen, of gewoon maar eens heel hartelijk voor ons zijn geweest, ons wat troost en bemoediging heb ben gegeven op een ogen blik dat we dat nodig had den. Met Sinterklaas heb ben we zo'n aardige ge legenheid, om hun te la ten zien, dat we dat niet vergeten hebben. Nu kun nen we iets „terug doen". Dan is er nog een cate gorie, die in aanmerking komt voor de goedheid van ons hart, die tegen Sinter klaas het meest tot uiting komt, omdat het „willen verrassen" dan in de lucht zit. We kennen allemaal wel een paar mensen in onze omgeving, die verge ten raken. Mensen, die nog maar weinig zonnestraal tjes in hun leven kennen, van alle kleine vreugden afstand hebben moeten doen en eigenlijk niets meer verwachten. Sinter klaasavond gaat maar al te vaak ongemerkt aan hen voorbij. Wat heerlijk, als heel onverwacht op die avond dan toch de bel bij hen gaat en er een pakje op de stoep ligt. Ze behoe ven niet eens te weten, van wie het komt. Het is al genoeg als ze beseffen, dat er toch nog mensen zijn, die aan hen denken. En juist de geheimzinnig heid, het raden „van wie" brengt nog een extra glans van opwinding aan de be levenis. LATEN WE nu eens bij het kiezen en kopen van onze cadeautjes alle ge dachten aan nuttigheid en nodjgheid opzij zetten. Laat het een vleugje luxe mogen zijn, dat we schen ken. Al zou iemand een stukje degelijk huishoud- gerei ook nog zo goed kun nen gebruiken, bedenk dan toch, dat het hart van iedere vrouw uitgaat naar die ragfijne nylons, dat luxe flesje parfum, dat prachtige poederdoosje, dat kleine sieraad of dat vlin derachtige sjaaltje, waar zij niet aan denken kan, om het voor zichzelf te kopen, juist omdat er zo veel degelijke dingen no dig zijn, waar zij ook al nauwelijks aan toekomt. Dat éne luxe-dingetje op sinterklaasavond, dat he lemaal voor haarzelf en op haar persoonlijke smaak afgestemd is, brengt im mers de glans aan de avond en de blijheid in het hart. En dan komt het er nog zo heel erg op aan, hoe het geschenkje verpakt is. De waarde van een duur cadeau gaat voor een groot deel verloren, als men het door de winkel, waar het gekocht is, laat verpakken en bezorgen. Maar een eenvoudig be scheiden geschenkje kan oneindig veel te zeggen hebben, wanneer men het met liefde en smaak in pakt en er de persoonlijke noot aan weet te geven. Een gedichtje erbij maakt het nog leuker. U BENT bij het maken van de pakjes niet uitslui tend aangewezen op het traditionele Sinterklaas pakpapier, dat in de han del is. Een bijzonder aar dig effect en nog ori gineler maakt ook ge woon wit papier, dat be plakt is met allerlei uitge knipte toepasselijke fi guurtjes. En vergeet u ook de sur prises niet! Sinterklaas avond is immers een avond, waarop graag en gul gelachen wordt. Waar bij u elkaar op vriendelijke wijze ertussen moogt ne men, Eigenlijk zou je er het hele jaar door aante kening van moeten hou den, welke „zwakheden" van familie en vrienden voor een leuk plagerijtje in aanmerking komen. Dan kost het, als de sinterklaas tijd aanbreekt niet veel moeite en inspanning, om grappige surprises te be denken. Tenslotte nog dit: stel uw inkopen niet uit tot de laatste dagen. Neem er de tijd voor. Dan behoeft u niet haast-je-rep-je en klakkeloos te kopen, maar kunt u er uw volle aan dacht aan geven, of de gene, die u wilt bedenken, ook werkelijk plezier zal hebben aan het cadeautje, dat u voor hem uitzoekt. Ook wat dit betreft zou het goed zijn, als wij het hele jaar door eens goed opletten en ons oor te luis teren legden! (Nadruk verboden) MARCELLE Thans worden een examen, een ziekte of het verrichten van een boodschap aangegrepen als kansen om iets voor het kind te doen. In het algemeen moeten deze teke nen van stijgende welvaart worden toe gejuicht. Elk geslacht wil het toeko mende weer prettiger laten leven dan de tijdgenoten. Zonder dit verlan gen en die ambities zou het leven dor zijn. Meer welvaart is een zegen. Maar naarmate men het algemeen levens peil gaat optrekken tot het niveau van vroegere hoogtijdagen, wordt het moeilijker die hoogtijdagen daarvan te blijven onderscheiden. Wie in de gang van alle dag geen attenties geeft, kan op een hoogtij-dag met een presentje volstaan. Beschouwt men kleine presentjes als een toegift op de kleurloosheid van het alledaag se, dan moet men op een hoogtepunt van iemands leven of de gang der tij den met iets groters, iets aparts voor de dag komen. anders valt het onder scheid weg. Wij moeten kiezen of delen, ook in de viering en de betaling van de Sin terklaasvreugde als w'ij de extra-fond sen voor de verjaardagsluister van de gulle kerkvorst missen. Of wij ontzeg gen ons van dag tot dag een aantal klei ne genoegens, waaruit wij de kosten van het unieke gebeuren op 5 decem ber kunnen financieren, of wij vieren alle dagen Sinterklaas met het gevolg dat aan de verjaardag van de Sint min der of bijna niets kan worden besteed. In het eerste geval gaat het in het dagelijks leven minder royaal toe, maar de waardering voor feestdagen neemt er door toe. In het tweede geval kan men de luister aan de goed-heilig- man betoond, verhogen door de viering van zijn verjaardag te zoeken in het aparte, dus in het maken van veel fop- geschenken en in de schepping van een aantal goede gedichten. In de erkenning dat wij meer dan eens boven onze stand en onze tijd le ven, ligt misschien een sleutel tot de ontdekking van onze financiële te korten. Laat deze Sinterklaas ons tot het besef brengen dat 't nog zin heeft bepaalde feestdagen te behouden en daarvoor in d erest van 't haar 'n veer te laten, zonder daarvan last of hinder te ondervinden. Dan zullen wij met veel of weinig geldmiddelen allen uit volle borst weer kunnen zingen van suikergoed en marsepein. Het leven is niet duur maar wordt door ons duur gemaakt. Drs, Hermes, (Nadruk verboden).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 13