Dagblad voor Schiedam en omstreken Regeringspartijen niet voor beknotting der uitgaven Bang-Jensen dood in een New Yorks park gevonden I Spoedig beslissing over volgorde van bouwen? m A.R. en C.H.handhaven be zwaren tegen Mammoetwet Ruimere bescherming voor voetgangers op zebra's IJ-tunnel alleen zou nog 130 miljoen gulden kosten Verheugend geluid KAMER BEHANDELT ONDERWIJSKWESTIES Dr. Tilanus vreest ongelukken Deense diplomaat eertijds uit V.N.-secretariaat ontslagen Israël stelt prijs op het hoofd van Adolf Eichmann Rozen planten op „Milandes" DM 1800 gevon den in lompen Reflecterende fietspedalen Omzet Philips 15%, winst 39% hoger Het weer Verwarde situatie rond mammoetwet MINISTER KORTHALS KONDIGT AAN DE NOORDZEEK ANA ALTUNNEI.S Ongevallen bij Esso- raffinaderij De Schrijver negeert Congolese wensen Fokker Friendship technisch succes Zijgevel van winkel te Heerlen ingestort AANHOUDEND ZACHT vm 1 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Eerste 3 kwartalen '59 Justitioneel onderzoek Eén verkoopster licht gewond, materiële schade Hier %n daar mist Het weer in Europa Oostduitser wisselt voor Westduitse marken nieuwe W-S amsche courant (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 26 nov. Op de rus tige. huisvaderlijke toon die hem eigen is, doeh met een niet te miskennen ernst heeft Dr. Tilanus in de Tweede Kamer te verstaan gegeven, dat er van chris- telijk-historische zijde ernstige moei lijkheden zullen komen wanneer minis ter Cals vasthoudt aan zijn raamwet voor het voortgezet onderwijs, zoals die thans ter tafel ligt. De heer Tilanus ver klaarde bij de behandeling van de be groting van OKW, dat hij de minister opnieuw met vertrouwen tegemoet trad en hij besloot zijn betoog met een hooggestemde peroratie, waarin hij zei dat men ondanks alle moeilijkheden die zich in de onderwijssector voordoen, Waardering en dankbaarheid moet heb ben ten opzichte van hetgeen in Neder land op onderwijsgebied geschiedt. Tussen deze vriendelijkheden door vielen echter deze opmerkingen: „Over één ding maak ik mij zorgen. De minister heeft zijn mammoet in het nieuwe kabinet meegenomen. Hij sleept het beestje aan een ketting achter zich aan. Ik hoop dat het ka binet dit dier nog eens zal bekijken om te zien of het in dit kabinet wel past. Voorkomen moet worden, dat de mammoet ongelukken maakt". De rondborstige anti-revolutionaire Woordvoerder, de heer Roosjen, zei niet andere woorden hetzelfde. Hij vindt, dat de raamwet begint te lijken op het lelijke jonge eendje: er wordt Van alle kanten aan geplukt. Dat dit sprookjesdier zich ontwikkelde tot een 'linke zwaan, belette Mr. Roosjen niet te wijzen op de zeer ernstige bezwaren Van protestants-christelijke zijde, be zwaren die men niet mag onderschatten. De nota van wijzigingen, die minister Cals aan zijn raamwet heeft toege voegd, neeft aan de materiële inhoud niets veranderd, aldus spreker. Op be paalde punten moge er dan in het over leg tijdens de kabinetsformatie over eenstemming bereikt zijn; daarmee zyn zeker niet alle bezwaren wegge nomen. De bewindsman interrumpeer de: „Er is destijds een akkoord be reikt en dit is vastgelegd op papier. Op welke gronden berusten nu de bezwa ren?" Sir. Roosjen leek aangaande het mysterieuze akkoord iets of wat terug te krabbelen, doch hij hield zijn recht tot kritiek staande. Overigens wees de anti-revolutionai re spreker de suggestie van de hand, die geuit was door de heer Tans (PvdA), de suggestie n.l. dat men met de aanval len op deze wet ook de onderwijsver nieuwing op losse schroeven zette. De heer Tans zei het zeer zorgwekkend te achten, dat de raamwet ontvangen is met, een volstrekte afwijzing door de helft van de partijen, waarop het huidige ka binet steunt. De mammoet dreigt in een politiek slop te geraken. De wijzigingen die mr. Cals heeft aangebracht, zijn met kleineringen ontvangen. Er is on zekerheid ontstaan over deze wet, al dus spreker. Magister Stokman, die zei dat de KVP-fractie kritisch doch in con structieve zin wil meewerken aan de totstandkoming van de raamwet, acht het gewenst, dat er opheldering komt over het overleg, dat ten tijde van de kabinetsformatie gevoerd is. Hij vroeg de minister om uitvoerige mededelingen inzake de punten, waar over men wel en niet tot een akkoord is gekomen. Herhaaldelijk wordt door critici ge steld, dat de minister te veel wil rege len bij Algemene Maatregel van Be stuur. Zoals men weet bestrijdt minis ter Cals, dat er in de toekomst meer gedelegeerd zal worden dan thans; hij heeft terzake een vergelijkend over zicht gegeven aan de bijzondere Ka mercommissie die het wetsontwerp in behandeling heeft. Pater Stokman vroeg nu om publikatie van dit overzicht, zo dat de belangstellenden zich over deze kwestie beter een oordeel kunnen vor men. Ook wil de woordvoerder van de KVP meer weten over de regeling van het overgangsrecht. De heer Van der Veen (PSP) wenste de bewindsman succes bij zijn dres suur van de mammoet. De heer Van Dis had, zoals van de staatkundig-ge- reformeerden te verwachten viel, tal van bezwaren en zo lagen dan be houdens voor wat betreft de VVD, die geen duidelijke uitspraak deed horen de kaarten weer eens op tafel. Het wordt steeds meer duidelijk dat de ver dere gang van zaken bij dit belangrij ke stuk onderwijswetgeving in belang rijke mate bepaald zal worden door de houding van de protestants-christelijke partijen. Deze onderwijs-politieke fac tor domineert thans boven de zuiver on- denvijskundige factoren. De mammoet vormde het belangrijk ste element in de beschouwingen over de onderwijsbegroting, beschouwingen, die overigens niet veel saillants hebben opgeleverd. Zeventien sprekers hebben in eerste aanleg het woord gevoerd. De eerste socialistische spreker, de heer Tans, toonde zich beducht, dat een minister, die in het verleden steeds meer gelden ter beschikking heeft ge kregen, door aandrang van confessio nele en liberale zijde gedwongen zal worden tot beperking van zijn uitgaven. Woordvoerders van de CHU, de AR en de KVP hebben naar aanleiding hiervan nadrukkelijk verklaard, dat ook zij de uitgaven voor onderwijs en cultuur niet willen beknotten. Mr. Cals kreeg van diverse kanten waardering voor de grote lijnen van zijn beleid, waarna min of meer ernstige kritiek op de onderdelen van dit beleid volgden. Met name toonde men zich be zorgd over het tekort aa- leraren en het hoge percentage onbevoegd gege ven lessen. De minister heeft zich verke ken op de situatie en daardoor niet tiidig de nodige maatregelen genomen aldus de heer Tans. Bij de gebruikelijke opmerkingen over de salariëring van de leerkrach ten in verschillende sectoren van het onderwijs werd vooral aandacht geschonken aan de belangen van de oud-kleuterleidster, onder meer door de heer Peters (KVP) en mevr. Tellegen-Veldstra (PvdA). Over de kwestie van de lerarensalarissen werd aanmerkelijk minder gesproken dan het vorig jaar. Men wachtte ken nelijk op de nadere mededelingen aangaande de lerarensalarissen, die in de memorie van antwoord in het vooruitzicht zijn gesteld. Mevr. Van Someren-Downer (WD) plaatste het salarisprobleem tegen de bredere achtergrond van het gebrek aan waardering voor de wetenschap. De minister kan het niet helpen, dat de intellectueel in de verdrukking is ge raakt, doch hij moet wel het goede voorbeeld geven door de meest zuive re intellectueel, de leraar, de honore ring te geven waarop hij recht heeft, aldus spreekster. Mevr. van Someren vroeg voorts om een noodwet voor de regeling van de rechtspositie van de onbevoegden. De Kamer wil de aan de begroting toegevoegde nota over het bouwvolu- me nog eens afzonderlijk bekijken. Over de administratieve procedure bij de scholenbouw werden echter nu reeds veel kritische opmerkingen gemaakt. De heer Peters (KVP) heeft uitgerekend dat er 108 verschillende administratie ve handelingen nodig zijn voor de bouw van een lagere school. Bij het nijver heidsonderwijs is de procedure nog moeilijker: de leidraad voor het ad ministratieve proces neemt alleen hier al 26 bladzijden in beslag. De heer Peters heeft voorts aandacht gevraagd voor de decentralisatie van het overheidsapparaat. Spreker heeft de indruk, dat de beweging op het de partement eerder concentrisch dan ex centrisch is. Wanneer de huidige ont wikkeling zich voortzet zal het de vraag zijn of OKW op de duur aan twee staatssecretarissen wel voldoende heeft. Van de talloze andere kwesties, die verder nog ter sprake zijn gekomen, vermelden we, dat pater Stokman heeft aangedrongen op het uitbrengen van een nota over verspreiding van het hoger onderwijs. De Kamer zou daaraan een afzonderlijke discussie moeten wij den en eerst dan zou het kabinet een definitieve beslissing moeten nemen over de spreidingsplannen. Minister Cals zal dinsdag antwoor den. FRANKFURT, 27 nov. (UPI) De Israëlische regering heeft een prijs van 50.000 dollar gesteld op het hoofd van Adolf Eichmann, de voormalige SS- overste die samen met wijlen Heinrich Him mier verantwoordelijk is voor de dood van vier miljoen Europese Joden. Een in Duitsland in de Engelse taal verschijnend blad heeft gisteren ge meld dat Eichmann in Koeweit Mos lim is geworden en een Arabische naam heeft aangenomen. Hij is kolonel bij de geheime dienst en zijn werk is hetzelfde als in Duitsland: de Joden bestrijden. Het blad „American Weekend" be richt een en ander op gezag van een voormalige medewerker van Eich mann. die zijn oud-collega in het Na bije Oosten heeft ontmoet en later door het blad is ondervraagd. Eichmann was de fchef van alle Duitse concentratie- en uitroeiingskam pen, Dachau, Auschwitz, Belsen en Buchenwald niet uitgezonderd. Hij zou in de laatste dagen van de tweede we reldoorlog samen met de Moefti van Jeruzalem, ook een hoveling van Hit- Ier, per vliegtuig naar het Nabije Oos ten zijn gevlucht. Ssa&WHPGÜ DIEMEN, 26 nov. In een lompen- sorteerderij vond een vijftienjarige sor- teerster uit Weesp in een volgeperste baal met lompen, welke afkomstig was uit Duitsland een pakje met achttien bil- j jetten van honderd mark. Ze gaf een collega, een gehuwde aorteerster uit Amsterdam er elf mee, die de marken door haar man liet verzilveren voor 985. Het Weesper meisje nam de rest mee naar huis en gaf een gehuwde zuster er ook een paar van. Deze kocht hier van een nieuwe mantel. De volgende dag werd op het werk over de vondst ge sproken, hetgeen voor de eigenaar in de zaak aanleiding was aangifte te doen van diefstal. Een onderzoek in de wo ning van de ouders van het Weesper meisje leverde geen resultaat op, want de vader beweerde het geld als waar deloos papier in de kachel gegooid te hebben. De nieuwe mantel is in beslag genomen. De rijkspolitie heeft proces verbaal van oen en ander opgemaakt. Van de waarde is ongeveer duizend gul den achterhaald kunnen worden. Op „Miland.es". het buiten waar Josephine Baker woont met de tien kleuters die zij heeft geadopteerd, hebben enkelen der kinderen enige rozenstruiken die hun namen dragen geplant. Josephine en haar man de orkestleider Jo Bouillon, kijken lachend toe. DEN HAAG, 28 nov. De huidige regeling voor de bescherming van de voetganger in het verkedr werkt in de praktijk niet bevredigend. Minister Korthals heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat ufi zjjn departement een regeling wordt voorbereid, die aan de voetganger op de zebrapaden een ruimere mate van bescherming ver leent. Aan de commissie veiligheid weg verkeer is de vraag voorgelegd of het niet gewenst is voor rijwielen en brom fietsen reflecterende pedalen voor te schrijven. De vorige minister van ver- NEW YORK, 27 nov. (Reutcr-A.F.P.) De vijftigjarige Fovl Bang- Jensen, het voormalige Deense lid van het secretariaat van de Verenigde Na ties, die vorig jaar werd ontslagen om dat hij geweigerd had de secretaris generaal Hammarskjöld de namen van Hongaarse getuigen te geven, is gisteren in een park in een voorstad van New York aangetroffen. Het stof felijk overschot vertoonde tekenen van geweld. Fovl Bang-Jensen werd sedert maandag vermist. De di plomaat had een revolver in de hand. De Newyorkse "ïtie neemt voorlopig aan dat er gen politieke motieven aan <le dood ten grondslag liggen. Het stoffelijk overschot r/erd gevonden na bij Uake Success, waar Bang-Jensen Woonde en waar eertijds het hoofd kwartier der Verenigde Naties was gevestigd. De Deen was uit het secretariaat van de Verenigde Naties ontslagen na dat een administratief tribunaal van de wei', ldorganisatie had bepaald dat hij geen geldige reden had voor zijn weigering de lijst van namen van Hon gaarse vluchtelingen aan Hammars kjöld te overhandiien. Als secretaris van e_n commissie der V.N., welke een onderzoek naar de Hongaarse op stand van 1956 instelde, had hij deze vluchtelingen ondervraagd en persoon lijk hun anonimiteit gewaarborgd. Hij rechtvaardigde zijn weigering met het motief, dat hij niet wenste, dat de na men in verkeerde handen zouden val len. De lijsten werden later op grond van een uitspraak van het administra tief tribunaal verbrand. De voorzitter van de Deense V.N.-de legatie, de vroegere minister van staat Ernst Christiansen, heeft giste ren een verklaring uitgegeven, waarin hij onder meer zegt: „Wat men ook mag denken van de zaak Bang-Jensen, ik vertrouw dat allen het er over eens zijn dat zijn motieven juist waren". De secretaris-generaal Hammarskjöld heeft mevrouw Bang-Jensen zijn deel neming betuigd. De Amerikaanse Robert Morris, die toen de Senaatssubcommissie voor in terne veiligheid een onderzoek instel de naar de Hongaars opstand eerste raadsman van deze subcommissie was, heeft gisteren verklaard dat de Deen Bang-Jensen in het bezit van ge gevens was, waarvan de Russen de onthulling niet wensten. Morris drong er op aan dat de Newyorkse politie terdege zal onderzoeken of toch niet boos opzet in het spel is bij de dood van de Deen. Volgens Morris had Bang-Jensen „een belangrijke bood schap" voor het Westen. Morris zei persoonlijk te weten dat Bang-Jensen in het bezit van geheimen was die de Sovjets niet onthuld wilden zien. Mor ris zei dat hjj dit met papieren kan bewijzen en dat hij deze papieren heeft overgedragen aan de federale recherche en aan de Senaat. De fe derale recherche, de F.B.I., heeft ech ter verklaard, dat zij geen onderzoek instelt naar de dood van Bang-Jensen. Een woordvoerder zei dat er geen aan- wijzigingen zijn die de inmenging van de F.B.I. eisen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 nov. Minister Korthals heeft uitvoerige gegevens ver schaft over de jaarlijks benodigde be dragen bij opeenvolgende uitvoering van de IJ-, Coen- en Hem(spoorweg)- tunnel. De memorie van antwoord van Verkeer en Waterstaat geeft echter geen cijfers over de rentabiliteitsbere- keningen. Er heeft een bespreking plaats gehad tussen de minister en de directeur van het centraal planbureau (dat de berekeniugen uitvoerde) en daarbij zijn verstrekkende vragen naar (Van onze Haagse redactie)) DEN HAAG, 27 nov. In afwachting van het resultaat van een justitioneel onderzoek wil staatssecretaris Rool- vink nog geen mededelingen doen over schuldvraag en oorzaak van de dodelij ke ongevallen bij de in aanbouw zijnde Esso-raffinaderij in het Botlekgebied. Er zijn op dit werk bij verschillende on gelukken zes arbeiders gedood en twee gewond. Volgens de staatssecretaris is aan alle veiligheidsvoorschriften vol daan en wordt ook voortdurend over leg gepleegd met de arbeidsinspectie. De medische outillage voldoet aan de eisen. LEOPOLDSTAD, 27 nov. (Reuter) De Belgische minister voor de Congo, De Schrijver, heeft gisteren te Leopold- stad bekendgemaakt dat er na de Con golese verkiezingen in december een Belgisch-Congolese conferentie zal wor den gehouden, mogelijk in Brussel of in Leopoldstad, of misschien ook in beide steden. De Belgische minister deelde dit mee op een diner te zijner ere van de Belgische overzeese persvereniging. In Brussel werd opgemerkt dat De Schrijvers voornemen niet beantwoordt aan de Congolese wensen van zulk een conferentie vóór de aanstaande verkie zingen. voren gekomen. Een nadere studie is daarom nodig gebleken. De minister acht het evenwel niet juist om nu het interim-rapport te publiceren. Een be slissing over de volgorde, waarin de tunnels zullen worden gebouwd, is nog niet genomen. De minister hoopt echter dat dit spoedig het geval zal zijn. Over de kosten van de tunnels zegt mr. Korthals dat de Coentunnel, inclu sief de verbreding van het Noordzeeka naal, een bedrag van 51 miljoen zal vergen, vermeerderd met 13 miljoen voor de zuidelijke toegangsweg. De kos ten van de Hemtunnel met bijbehoren de werken (waarvoor geen rentabili- teitsberekeningen kunnen worden ge maakt) worden geraamd op 80 mil joen. Indien men bij de IJ-tunnel het reeds geïnverteerde bedrag buiten be schouwing laat en rekening houdt met de goedkoopste oplossing voor het marine-etablissement (waarvoor eveneens nog geen beslissing is geno men) dan kunnen de kosten worden geraamd op 130 miljoen gulden. Tegelijkertijd met de eerst te bouwen tunnel zullen ten noorden van het Noordzeekanaal wegen moeten worden aangelegd ter verbinding van Amster dam en de Zaanstreek met de tunnel- mond. Kosten: 30 miljoen. De uitvoe ring van de IJ-tunnel brengt bovendien de noodzaak voor omvangrijke sane- ringswerken in Amsterdam met zich mee. Wordt met de IJ-tunnel begonnen dan zal, afgezien van de stadssanering en rekening houdend met een bouwtijd van vier jaar, in die eerste vier jaar gemid deld 40 miljoen per jaar moeten worden geïnvesteerd. Daarna is voor de Coen tunnel nog 16 en voor de Hemtunnel nog 2„ miljoen per jaar nodig. Wordt met de Coentunnel begonnen, dan zijn de eerste 4 jaar 23,5 miljoen gulden per jaar nodig en voor de beide andere tunnels later nog 20 en 32,5 miljoen per jaar. Overigens bestaat volgens de mi nister nog geen zekerheid, dat Amster dam de IJ-tunnel in vier jaar gereed kan krijgen. Zouden IJ. en Coentunnel tegelijk worden gebouwd dan is per jaar 56 miljoen nodig. Minister Kort hals vindt dit wel een erg groot bedrag voor zijn begroting. De minister ontkent dat de bouw van beide tunnels zou worden vertraagd door de wedijver tussen Amsterdam en de Zaanstreek. keer wilde hiertoe nog niet overgaan, omdat dan vrijwel alle fietspedalen zouden moeten worden vervangen. Maar inmiddels zijn reflecterende ap paraatjes in de handel gebracht die aan de normale pedaier kuniien wor den bevestigd. Minister Korthals staat „in begin sel niet afwijzend" tegenover het in voeren van een maximumsnelheid ook op de wegen buiten de bebouw de kom. Ook deze kwestie is aan de commissie veiligheid wegverkeer voorgelegd. De minister gaf aan de Tweede Kamer cijfers over de resultaten van de snelheidsbeperkingen in België en Duistland. In België werd op de vijf wegen, waarvoor een maximum van 70 km was vastgesteld, een ver mindering van het aantal ongevallen met 220 en van het aantal doden en zwaar gekwetsten met 37 geconsta teerd. In Duitsland werd op de weg Frank furt/Mannheim een maximum snelheid van 100 km ingevoerd. Het aantal ongevallen daalde met 117 (bijna 11 pet) terwijl op de andere autowegen in Hessen het aantal ongevallen met 11.4 pet steeg. De minister zegt tot slot, dat hij niet de indiening overweegt van een nota over de verkeersveiligheid. Een derge lijke nota zou neerkomen op het ver melden van een groot aantal losstaan de maatregelen, die voor de veiligheid zouden kunnen worden genomen. Het nut van de nota zou niet opwegen te gen het bezwaar van de omvangrijke arbeid, die aan de opstelling is ver bonden. DEN HAAG, 27 nov. Hoewel de produktie van de Fokker F 27 Friend ship in 1959 moest worden vertraagd na een aanvankelijke versnelling, ziet de directie van Fokker de toekomst met vertrouwen tegemoet. De gebruikers van de reeds verkochte toestellen geven algemeen uiting aan hun tevredenheid over de prestaties van dit blijkbaar tech nisch zeer geslaagde produkt van de Nederlandse vliegtuigindustrie. Minister Korthals zegt dit in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De stopzetting van de produktie van Tok- ker-Rio wegens financiële moeilijkheden zou wel eens van blijvende aard kun nen zijn, aldus de minister. Philips heeft in de eerste negen maan den van 1959 een omzet bereikt van 2.774 miljoen gulden tegen 2.402 miljoen gulden In dezelfde periode van 1958, een stijging van 157c. De netto-winst in de eerste drie kwartalen van het lopende jaar bedroeg 210 miljoen gulden tegen 1151 miljoen gulden in dezelfde periode van vorig jaar. een stijging van niet minder dan 39%. HEERLEN, 27 nov. Van een lin geriewinkel aan de Saroleastraat te Heerlen is gistermiddag rond het middaguur een zijgevel ingestort. Van de tien verkoopsters die op dat moment in de winkel aanwezig waren, werd één licht gewond. Enkele klanten hadden de winkel even tevoren verlaten. De instorting werd veroorzaakt door een muur van een naast gelegen villa, die wordt gesloopt. Deze muur viel ver keerd én drukte een gat van 3 bij 4 meter in de winkelgevel. De ravage in de winkel is vrij groot evenals de scha de aan goederen. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar mist en voorname lijk in het oosten van het land nog enige regen. Zwakke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 8.20-16.35. Maan: 5.23-15.46. DE BILT, 27 nov. Een kleine sto ring, die zich losmaakte van een diepe depressie bij Zuid-Groenland, trok snel over de oceaan in de richting van de Golf van Biscaye. Het is nog onzeker of deze storing het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. Voor dien zijn echter enkele opklaringen mo gelijk, tijdens welke vannacht plaatselijk mist kan ontstaan. Het zachte weer duurt daarbij voort. Station Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur Den Helder regen 8 6 6 Ypenburg regen 8 7 6 Vlissingen regen 8 7 2 Eelde regen 5 5 0.5 De Bilt regen 7 6 9 Twente regen 8 7 0.1 Eindhoven regen 8 6 3 Zd.-Limburg regen 9 7 1 Stockholm geheel bew. 7 4 0 Oslo motregen ^.7 4- 2 Kopenhagen licht bew. 5 3 0 Londen licht bew. 12 6 4 Amsterdam regen 7 6 11 Brussel regen 9 7 7 Luxemburg regen 7 4 2 Parijs mist 10 7 13 Nice geheel bew. 16 9 0 Berlijn geheel bew. 3 -3 0 Frankfort geheel bew. 6 -1 0 München mist -1 -3 0 Ztirich mist 1 -1 0 Genève mist 2 0 0 Wenen geheel bew. 2 -3 0 Innsbrück half bew. 13 1 0 Koningin Juliana werd donderdag bij haar bezoek aan de infanterieschool ie Harderwijk door majoor M. A. Panhuyzen voorgelicht over de verschillende instructiemodi Hen die daar waren tentoongesteld. De heer Tilanus, die eens verklaard heeft, dat hij nog eerder aan Sinter klaas zou geloven dan aan de tot standkoming van de raamwet voor het voortgezet onderwijs, uitte giste ren in de Tweede Kamer de wens, dat de „mammoet" nog eens opnieuw in het kabinet bekeken zal worden. Het ziet er op dit moment nog niet naar uit, dat dr. Tilanus al spoedig tot het geloof van zijn kinderjaren zal moeten terugkeren, maar de chris- telijk-historische fractieleider, die van meet af te verstaan heeft gege ven, dat hij helemaal niet gesteld is op de raamwet, schijnt het zekere voor het onzekere te willen nemen: er moet eerst nog maar weer eens na gegaan worden of het wetsontwerp wel past bij het kabinet. Dit vertragingsvoorstel kunnen we weinig bewonderen. De kritiek op de raamwet moet teker ernstig genomen worden. Zoals bekend is in katholieke kring van gezaghebbende zijde te weten door het r.-k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding uit gesproken, dat het ontwerp stellig niet in conflict komt met de Grond wet. Men kan in katholieke kring echter ook andere geluiden beluiste ren en voorts wordt van protestants- christelijke zijde wèl strijdigheid met de Grondwet gezien. Het zou zeker niet aangaan dit bezwaar, ook is het dan het bezwaar van een minderheid, maar weg te wuiven. Een andere kwestie is echter of deze aangelegen heid nu opnieuw een kabinetszaak moet worden, hetgeen in feite bete kent, dat men ofwel intrekking, of wel een ingrijpende wijziging van het wetsvoorstel verlangt. In de periode van de kabinetsfor matie is over de raamwet overleg ge pleegd tussen minister Cals en de fractieleiders van K.V.P., A.R. en C.H.U. Bij interruptie wees de be windsman er gisteren in de Kamer op, dat men destijds tot een akkoord gekomen is, welk akkoord schriftelijk is vastgelegd. In het kabinet, dat daar na gevormd werd, kwam een minister van Onderwijs, van wie men wist, dat hij zijn „mammoet" meebracht. Naar aanleiding van een discussie in de Eerste Kamer is de zaak andermaal doorgesproken in het kabinet. Het zou ons niet verwonderen wanneer de conclusie van dit beraad is ge weest, dat het in onze wetgevings procedure niet past nu nog eens tus sentijds met een nota van wijzigingen te komen. Veel meer ligt het*voor de hand, dat de Kamer eerst haar Voor lopig Verslag produceert, waardoor vast komt te liggen 1vat de Kamer wil, zodat daartegenover van rege ringszijde een standpunt bepaald kan worden. Wanneer men van protestants-chris telijke zijde de veranderingen, die na het genoemde overleg in het wetsont werp zijn aangebracht, niet voldoen de acht, dan moet dit op de eerste plaats tot uitdrukking komen bij de behandeling van het ontwerp door de Kamer. In de verwarde situatie, die thans ontstaan is, mag het verzoek van ma gister Stokman wel onderstreept wor den. De woordvoerder van de K.V.P.- fractie vroeg de minister om uitvoe rige mededelingen over de punten, waarover men het wel en niet eens is geworden. Op die basis kan men dan verder werken. De geschiedenis van de wetgeving voor het voortgezet onderwijs is een reeds decennia lange lijdensweg van onvoltooide pogingen om op dit terrein tot een regeling te komen. Het verdient thans aanbeve ling, dat men zo spoedig mogelijk tot een openbaar debat geraakt, waarbij duidelijk komt vast te staan wat men met de mammoet van mr. Cals wel en niet wil. De minister-president van de An tillen, de heer Jonckheer, heeft tegen over een correspondent van het Ame rikaanse persbureau de lof gezongen van de samenwerking binnen het ka der van het Statuut van het Konink rijk, tussen de Nederlandse Antillen en Nederland. Hij noemde die „bui tengewoon goed" en aan deze karak teristiek konden „nu eenmaal onver mijdelijke .strubbelingen" geen afbreuk doen. Dat de heer Jonckheer zo onbe wimpeld van zijn prijzende inzicht blijk geeft is niet slechts verheugend, maar wellicht ook nMtig. In het ver leden heeft hij zich wel eens uitgela ten over de verhouding tussen beide landen op een wijze, welke niet direct te verstaan leek te geven, dat hij de betrekkingen met de woorden bui tengewoon goed" het zuiverst gety peerd achtte. Nog bij zijn jongste be zoek aan ons land heeft hij nadruk kelijk tegenover de pers gerept van de „conflictsfeer", welke door Den Haag veroorzaakt zou worden. En dat was niet de eerste maal dat de konink rijksrelaties aan kritiek werden on derworpen. Thans blijkt, dat niettemin de premier niet slechts goed, maar zelfs buitengewoon goed over de werking van het Statuut te spreken is. Voor de commissie uit de Antilli aanse staten, die thans kritisch de ba lans van vijf jaren statuut opmaakt, is dat een kostbare aanwijzing. Voor ons is het enige moeilijkheidje nu nog: de onvermijdelijkheid der strub belingen. ARNHEM, 26 nov. De hoofdcom missaris van politie alhier heeft ge waarschuwd tegen een Duits-spreken de man, die in ons land Oostduitse mar ken uitgeeft voor meer waardige West duitse. De man is in het bezit van een antracietkleurige Opel vermoedelijk voorzien van het teken D-ECH 470.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1