f k surprises 0,kom er eens PeektCloppenburg Nerzoeningspolitiek voor Zuid-Tirol is mislukt Voorstel om conflict voor te en aan internationaal hof li Lid Franse ambassadestaf in Bonn een terrorist? Slechts enkele luchtvaartmijen maken sinds 1954 steeds winst Een derde gat BOSCH ƒ532.- 666.000valse gouden Napoleons naar Algerije gesmokkeld STAKING EN OVERHEID SPANNING TUSSEN ROME EN WENEN MAÏZENA DURYEA Louis Hirn zou deel uitmaken van terreurorganisatie de „Rode hand" KLM een der weinige In de buik van geplukte kippen De macht van de vakvereniging m m Voor de kerstdagen 2sii2—ui V B VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 PAGINA 7 Camera (Van onze Romeinse correspondent) Het lijkt erop, dat men geen stap dichter komt bij de oplossing van het hangende conflict tussen Rome en de provincie Bolzano, het Zuid-Tiroolse deel van het gewest TrentoAlto Adige. Reeds jaren roeren de Zuid-Tirolers zich om hun semi-autonomie binnen het Italiaanse staatsverband te krijgen. Sinds Oostenrijk zelfstandig werd en in Duits land zich het „Wirtschaftswunder" voltrok, voelen de Zuid-Tirolers zich door de hulp dézer Germaanse broeders steeds sterker. Door buiten staanders is al vaak gewaarschuwd, dat bij het voortbestaan der strijd vragen dé kans steeds groter wordt op een hoogst ongewenste toespitsing. Tegenwoordig maakt ook een deel van de Italiaanse pers zich zorgen. In Zuid-Tirol stijgt de spanning merkbaar voor degene, die zich de moeite geeft door de camouflage van het rustige alledagsleven heen te zien. Woorden, als „het Saarland van de Alpen, het tweede Cyprus, Algiers in Bolzano", hoe retorisch ook, voorspellen niet veel goeds. Rood Wit Dry ƒ2.7' Europese gemeenschappen Ambtenaren ontslagen uit Nederlandse overheidsdienst „General Anzeiger" verwekt sensatie Ernstig mijnongeluk in Hongarije 31 mijnwerkers om het leven gekomen Roken en longkanker „Filtertips niet doel treffend gebleken' KLM-landingsrechten in west-Amerika Nederland blijft aandringen Den Doolaard heeft last van hond Eigenaar aangeklaagd Wormer loopt in de gaten kompressor prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn Congres voor rechtsvergelijking Pater P. C. J M. Duncker Qualificator H. Officie JEAN GREMILLON OVERLEDEN Aannemer vergiste zich bij inschrijving Bijna kwart ton te laag petroleum DE HAARDOUE Eeuwfeest geboorte mgr. Ariëns Herdenking in Utrecht op 29 april 1960 helkunst Advertentie "MC Schaakspel maken de strooiavond verrassend leuk Al deze surprises met exclusieve zakdoek. Banketstaaf, origineel gebak Hamer Maskers plaats van de verhoopte „brug tusSen de Europese volkeren*' te worden ten deert het er in het gebied van de bo venloop der Etsch naar, dat het land een barrière wordt. In hoeverre de Süd Tiroler Volkspartei er de hand in heeft, weten wij niet, maar het staat wel vast, dat de heethoofden in de beweging me nen, dat de beste propaganda voor de De Zuid-Tirolers zijn politiek georga niseerd in een eenheidspartij, de Süd Tiroler Volkspartei (S.V.P.), die op een bepaald niet zachtzinnige wijze de sehaapkens bij elkaar houdt. De S.V.P. hield deze maand haar congres te Bol zano. Men eiste op korte termijn een aparte semi-autonome status voor Zuid- Tirol. Mochten de onderhandelingen hierover mislukken, dan zou men gaan ageren voor de toepassing van het zelf beschikkingsrecht, wat neerkomt op een actie voor de vereniging van Noord- en Zuid-Tirol onder Oostenrijk. Nog einde 1956 schreef de gezaghebbende Neue Zürcher Zeitung, dat de kern der moeilijkheden lag in de uitleg en de mo gelijke toepassing van art. 14 van het statuut, dat in 1948 aan het gewest Trento-Alto Adige semi-autonomie schonk. Omdat in dit gewest de Itali- aans-taligen met 5 tegen 2 in de meer derheid zijn, bepaalde genoemd artikel, dat de uitoefening der wetgevende en uitvoerende bevoegdheden normaliter door het gewest gedelegeerd zou wor den aan de twee samenstellende pro vincies, het Italiaanse" Trente en het „Duits" Zuid-Tirol. Maar dit punt is al lang van de baan. De Zuid-Tirolers zeggen, dat door onmacht of onwil van de Italianen het artikel nooit van toe passing is geworden. Thans eist men de beperkte zelfstan digheid dus voor Zuid-Tirol rechtstreeks op en wel op grond van art. 2 der in 1946 tussen Italië en Oostenrijk geslo ten overeenkomst, de zg. overeenkomst De Gasperi-Gruber. In dit artikel leest men, dat aan ,,de bovengenoemde be volking - volgens art. 1: die van de pro vincie Bolzano en van de aangrenzen de tweetalige gemeenten in de provin cie Trento - de uitoefening van een autonome wetgevende en uitvoerende macht binnen deze streken zal toege kend worden". De verdragspartner Oostenrijk stelt thans dezelfde eis, als de Zuid-Tirolers. Maar de reeds lang gevoerde onderhandelingen op dit stuk tussen Rome en Wenen bieden niet veel hoop. Met een semi-autonomie der Zuid- Tirolers alléén gaat Rome voor geld noch goede woorden akkoord, evenmin als de opde K.u.K. Dubbelmonarchie destijds ook maar iets voelde voor een afzonderlijk georganiseerde provincie Trente. De situatie is er niet beter op geworden doot het feit, dat de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, Kreisky. officieel nog tijdens de Itali aans-Oostenrijkse besprekingen, de con troverse voor de Verenigde Naties bracht,. En of de Oostenrijkers er tak- tisch aan deden, juist de Innsbrückse hoogleraar Gschnitzer tot staatssecre taris voor Tiroolse vraagstukken te ma ken, blijft ook een vraag. Gschnitzer staat bekend als irredentist en voor vechter voor het herstel van „das Land Tirol" onder Oostenrijkse soevereini teit. Dat Italië welbewust de afspraken aan zfln lange laars gelapt zou hebben, is een onjuiste bewering. Men is in Rome voor een groot deel de overeenkomst De Gasperi-Gruber nagekomen. Het punctum saliens echter is de toekenning der beperkte zelfstandigheid. Daarvan is in de praktijk weinig of niets terecht gekomen. De Italianen zijn in hun denk beelden over de staatsopbouw centra listisch, ook al wil titel V van de grond wet de (nooit uitgevoerde) semi-fede- rale staatsconstructie. De Zuid-Tirolers zijn van huis uit in gesteld op kantonale autonomie. Ook toen zij nog onder Oostenrijk behoor den, moesten zij niets hebben van al te veel bemoeienissen van Weense zijde. De Zuid-Tirolers zijn verder voor het merendeel archaïsch conservatief en herhaaldelijk botsen hun meningen met die der Italianen. Belangrijk is tenslot te, dat Rome gelooft, dat een semi-auto nomie slechts bedoeld is als een stap om tot algehele afscheiding te geraken. Intussen zal men in Italië moeten toe- feven, dat de verzoeningspolitiek i.a.v. uid-Tirol, dat onder het fascisme bar baars werd behandeld, mislukt is. In Advertentie zaak is om van wapens en springstof fen gebruik te maken. Niet alleen van Italiaanse zijde wordt gewezen op de mi litarisering van de lokale brandweer en van de „Schützen", eens het volksleger, thans het „folkloristisch" verbond dep plaatselijke schutterijen. Uit de beslui ten van het S.V.P.-congres en de com mentaren der Noord-Tiroolse pérs kan men opmaken, dat acties uitgesteld zijn tot na het beëindigen van het Andreas Hoferjaar in februari 1960. De leiders der S.V.P. hebben steeds volgehouden, dat de partij slechts de legale weg wil bewandelen. Maar wat zal haar hou ding zijn, wanneer meer extremistische elementen met hun „acties" gaan be ginnen? En houden deze acties ook in aanslagen op elektrische centrales en spoorwegen en gewapend verzet in de hoge bergen, een guerilla-oorlog in op tima forma dus? Dat men met bezorgdheid de naaste toekomst tegemoet ziet, blijkt duidelijk uit een motie, die onlangs door het pro vinciaal bestuur der (Italiaanse) De- mocrazia Cristiana te Bolzano is aan-" genomen. Wanneer de besprekingen in Wenen niet zouden leiden tot een ophel dering in de controverse, is, aldus de motie, het ogenblik gekomen om het con flict voor een onpartijdige rechter te brengen, voor het Internationale Hof in Den Haag. Noch van officiële zijde, noch van de kant der landelijke leiding der Democrazia Cristiana heeft men zich tot heden uitgelaten over dit voorstel der D.C.-Bolzano. STRAATSBURG, 27 nov. De Ne derlandse ambtenaren, die in Neder land op nonactiviteit waren gesteld toen zij in dienst van de Europese ge meenschappen traden, zijn dezer dagen geheel uit Nederlandse overheidsdienst ontslagen. Tot nu toe konden deze ambtenaren door hun nonactiviteits- status lid van de Nederlandse pen sioenfondsen blijven, uiteraard met doorbetaling van de pensioenpremie. Dit werd op prijs gesteld daar de Euro pese gemeenschappen geen weduwe- en wezenpensioenen kennen. Het Neder landse standpunt m dezen, in tegen stelling tot het standpunt van de overi ge bij de Europese instellingen betrok ken landen, is, dat een ambtenaar zich volledig aan de hem opgedragen Euro pese taak móet kunnen geven, aldus vernemen wij van de zijde van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De Nederlandse ambtenaren, in dienst van de Europese gemeenschappen, hopen dat aan deze wijziging in hun status nog iets zal worden gedaan of de ge volgen zullen kunnen worden verzacht. Advertentie maakt Uw groenten zo lekker. De kerstdagen zijn in aantocht en in Praag, een der centra van de kerstboom- artikelenindustrie, wordt de laatste hand gelegd aan een hoeveelheid pieken die binnen een maand de kerstbomen in vele landen zullen sieren. BONN, 27 nov. (U.P.I.) Het in Bonn verschijnende blad .General Anzeiger" heeft gisteren bericht, het Parijse blad „l'Express" citerend, dat een lid van de Franse -mbassadestaf in Bonn, Louis Hirn, deel uitmaakt van de terreurorga nisatie de „Rode Hand". „l'Express" duidde Hirn slechts aan als „L.H.". Hirn is een bekende figuur in politieke en society-kringen in Bonn. D „Rode Hand" is een Franse terreur organisatie, die zich in het bijzonder richt tegen medewerkers van het Alge rijnse Nationale Bevrijdingsfront, het F.L.N. Zij zou werken met de onofficiële steun van de Franse geheime dienst. De „General Anzeiger" stelt Hirn ver antwoordelijk voor de recente activitei ten van de „Rode Hand" in West-Duits- land, n.l. de moorden op de Hamburgse wapenhandelaar Schlüter, de exporteur Puchert, de vertegenwoordiger van het F.L.N. in Bonn, Ait Ahcene, en de Alge rijnse nationalist die onlangs in Keulen werd neergeschoten. De gegevens over Hirn zouden afkomstig zijn van de cor respondent van het Parijse blad „Le Monde" in Bonn. Alain Clement. De officiële woordvoerder van de Westduitse regering, Von Eckardt, ver klaarde dat de „General Anzeiger" Cle ments brief aan „l'Express" heeft „ver draaid". Clement zou juist hebben ge schreven dat Hirn niet was betrokken bij de activiteiten van de „Rode Hand". Het onderzoek van de gerechtelijke auto riteiten naar mc irden die aan de „Rode Hand" worden toegeschreven is nog niet gesloten. In Bonn is voorts vernomen dat Him overweegt tegen de „General Anzeiger" eei. aanklacht wegens laster in te dienen. Hi' zou dit op het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken hebben mee gedeeld. WENEN, 27 nov. (Reuter) Bij een ontploffing in de kolenmijnen van Szuecsi in Hongarije zijn 31 mijnwer kers om het leven gekomen, aldus heeft radio Boedapest gisteren bekend gemaakt. Volgens het communiqué, dat afkomstig was van de Hongaarse rege ring, behoorden de slachtoffers tot een groep van 144 mijnwerkers die werden bedolven. 113 van hen brachten het er levend af. Een regeringscommissie on der leiding van vice-premier Antal Apro zal een onderzoek naar de oorzaak van hst ongeluk instellen. Een Russische culturele missie voert besprekingen in Londen over een uitwisselingsprogramma voor het Lon- dens koninklijk philharmonisch orkest onder leiding van Sir Thomas Bee- cham en het symphonie-orkest van Leningrad. Het Britse orkest zou een serie concerten moeten geven in Mos kou en Leningrad en het Russisch or kest zou optreden op het festival van £dini>urg van het volgend jaar. WASHINGTON, 26 nov. (UPD In een artikel getiteld „Roken en long kanker", geschreven voor het orgaan van de Amerikaanse medische vereni ging, zegt de Amerikaanse „surgeon general", Leroy E. Burney, dat filter- tips niet gebleken zijn doeltreffend te werken wat betreft een duidelijke ver mindering of uitschakeling van het ge vaar van longkanker, dat genoemd wordt in samenhang met het roken van sigaretten. Een vroegere waar schuwing aan het publiek herhalend, zei Burney, die hoofd van de openbare ge zondheidsdienst is, dat het tot dusver re beschikbare materiaal het roken als de voornaamste oorzaak aanwijst van de toeneming van longkanker in Ame rika. Hij zei dat als gevolg hiervan, tenzij het gebruik van tabak veilig kan worden gemaakt, liet risico van long kanker voor het individu het best ver minderd kan worden door het roken op te geven. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 nov. De K.L.M. is een van de weinige grote luchtvaart maatschappijen, die sinds 1954 voort durend winst hebben gemaakt. Minis ter Korthals heeft aan de Tweede Ka mer een overzicht verstrekt, waaruit blijkt dat behalve de KLM alleen de BEA, de PAA en Swissair vijf jaar lang een batig saldo konden boeken. De Sa bena en de SAS kwamen in 1958 pre cies uit. Opmerkelijk is dat de KLM haar vloot veel sneller afschrijft dan de an dere maatschappijen. Bovendien waren de voorlopige resultaten over de eerste drie kwartalen van 1959 gunstiger dan het voorgaande jaar. De KLM is in het afgelopen hoogsei zoen het derde kwartaal van dit jaar op 's werelds drukstbevlogen luchtroute die over de Noordatlanti- sche Oceaan tussen Noord-Amerika en Europa van de vijfde naar de vierde plaats gestegen. Van het totale aantal DEN HAAG, 26 nov. De Neder landse regering blijft aandringen op lan dingsrechten voor de KLM op de Ame rikaanse westkust. Sinds de onderteke ning van de hichtvaartovereenkomst met de V.S. in 1957 is de Amerikaanse westkust voor verschillende maatschap pijen opengesteld. Voor een tegemoet komende houding van de Amerikaanse autoriteiten bestaat dus alle aanleiding aldus minister Korthals in de Tweede Kamer. Op Schiphol zal begin 1961 een begin worden gemaakt met de bouw van het nieuwe centrale verkeersgebied, dat waarschijnlijk in 1965 in gebruik kan worden genomen. Er worden nog enkele studies verricht, die nodig zijn in ver band met de introductie van straalver- keersvliegtuigen. Naar het zich laat aanzien zijn deze studies over enkele maanden vojtooid. Plannen voor de aan leg van een spoorwegverbinding van Amsterdam, resp. Den Haag met de luchthaven Schiphol zijn nog ln onder zoek. De rijksbijdrage voor het Rotterdam se vliegveld Zestienhoven bedraagt dit jaar 750.000; hiervan is 500.000 be stemd voor een landingsradiobaken. APELDOORN, 26 nov. Voor de kantonrechter is vandaag de auteur A. den Doolaard als getuige verschenen met het oog op de overlast, die hij bij zijn werk ondervindt van een hond. De ze hond, de herdershond Nora, zo ver klaarde de schrijver, is er door zijn aan houdend geblaf én hysterisch gehuil oor zaak van geweest, dat mijn laatste boek een maand te Iaat in de winkels is ver schenen. Vandaar dat tegen de eigenaar van de hond, een buurman van de auteur, een klacht werd ingediend. De schrijver verklaarde, dat het hon dengeblaf door de omliggende hellingen nog wordt versterkt en zo hinderlijk is dat hij verschillende malen naar de Hoenderlose zandverstuivingen is ge vlucht om daar te werken. Maar zelfs op een afstand van twee en een halve kilometer was het geluid nog te horen. De behandeling van de zaak is ge schorst, omdat de kantonrechter nog enkele getuigen wil horen, onder ande ren de pianist Gerard Hengeveid, die in de afgelopen zomer ter plaatse op vakantie verbleef. Advertentie (Van ome correspondent) WORMER. 26 nov. - In Wor mer is men blijkbaar niet voor één gat te vangen. Da afgelopen nacht is er een derde gat ontstaan. Weer zo'n geheimzinnig, meters diep en vjjfkantig gat en wel in het weiland van boer K„ ongeveer 800 meter verwij derd van het veelbesproken tweede gat. De Maatschappij tot Exploitatie van Wor mergaten is onmiddellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek. Een bliksem- onderzoek, want men hoopt nog vandaag het raadsel te ontsluieren. De Maatschap pij ziet er kennelijk nog een gat in. Wij houden u op de hoogte. Raadpleeg dus de krant van morgen. Wellicht kunnen wij u dan meer vertellen, want wat in het gat zit verzuurt niet! passagiers, die door de zestien lucht vaartmaatschappijen werden vervoerd, nam de KLM 9.5 pet. voor haar reke ning. Het KLM-aandeel in het vracht vervoer op deze route gedurende de zelfde periode was 18.2 pet., dat van het postvervoer 6.5 pet., zo deelt de pers dienst van de KLM mede. Het vervoer op deze hoofdverkeers ader van de luchtvaart is in de zomer van 1959 sterk toegenomen. Dit blijkt uit een bekendmaking van de IATA, de wereldorganisatie van luchtvaartmaat schappijen, waarvan 16 maatschappij en passagiers tussen Noord-Amerika en Europa vervoeren en één uitsluitend vracht. Het passagiersvervoer nam in vergelijking met dezelfde drie maan den van het vorig jaar met 12 pet. toe tot 523.031. Bjj de KLM was de groei 22.5 pet. Dat de Economy-klasse. de per 1 april 1958 ingevoerde goedkopere klasse, populair is bij het reizend pu bliek blijkt wel uit het feit, dat 79 pet. van alle passagiers in deze klasse reis de. Bij de KLM zelfs 87 pet. Het vrachtvervoer steeg in de drie maanden juli tot en met september 1959 met 24.5 pet. tot ruim 8 miljoen kg. Bij de KLM was de stijging in dit voor de vracht z.g. off-season 115 pet. Over de eerste 9 maanden van 1959 was de stijging voor alle maatschap pijen tezamen 34 pet.; bij de KLM, die als vrachtvervoerder deze zomer op de ze route op de 3e plaats stond, 28 pet. Ook het vervoer van post groeide en wel met bijna 11 pet. en bij de KLM zelfs met meer dan het dubbele nl. 23 pet. De 16 maatschappijen voerden de ze zomer 10.066 passagierslijnvluchten uit tussen de Oude en de Nieuwe We reld. De KLM maakt 945 vluchten voor passagiers, d.w.z. ruim 10 vluchten per dag. Advertentie onmisbaar voor U en Uw gezin verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). PARIJS, 27 110V. (U.P.I.) De Franse politie zoekt naar twee man nen die een klein kapitaaltje hebben verdiend door gouden Napoleons van eigen fabrikaat naar Algerije te smok kelen in de buik van geplukte kippen In deze affaire zijn nog geen arres taties verricht, maar de aanhouding is verzocht van twee personen: een Franse farmaceutische student en de zoon van een Algerijnse juwelier. Volgens de politie is een vreemd aspect van deze zaak, dat de bende technisch bezien de falsificatiewet- ten niet heeft overtreden, hoewel gou den muntstukken met de gelijkenis van Napoleon III zijn nagemaakt. De ze munten, die als „Napoleons" be kend staan, zijn geen wettig betaal middel meer, maar ze worden op de goudmarkt gekocht en verkocht om hun goudwaarde. De Napoleon heeft een grotere waarde dan een gelijke hoeveelheid goud in natuurlijke staat of gegoten in staven. De oorzaak is dat op de vrije markt de vraag naar goud in kleine, gemakkelijk hanteerba- r« hoeveelheden aanzienlijk de vraag. naar ongemunt goud overtreft. Goud staven wegen een kilo. Daar de bende dezelfde hoeveelheid zuiver goud in de eigen Napoleons verwerkte als de Franse munt in haar eigen, echte Na poleons stopt, kan de bende geen fal sificatie worden aangewreven. Zij kan echter worden gearresteerd op onwet tig gebruik van een officieel rege ringszegel: de afbeelding van het ge laat van Napoleon III en het op schrift van de gouden munt van twintig franc. Aanhouding is gelast van de 23-jari- ge Edouard Georgeon, een Parijse Farmaceutische student, en Prosper Khelifat, de zoon van een juwelier in Constantine. Hun verdienste per goud stuk was slechts zeventig franc, maar volgens de politie hebben zij in de af gelopen elf maanden ongeveer 666.000 stuks vervaardigd, hetgeen een winst van meer dan een kwart miljoen gul den opleverde. De smokkelaars stopten hun product van huisvlijt in de buik van geplukte kippen en verzonden de dieren naar Algerije. Hoe het dan verder met de goudstukken ging, heeft de politie nog niet kunnen ontdekken. (Van een speciale verslaggever) NIJMEGEN, 26 nov. Nadat de. deelnemers aan het internationaal congres voor rechtsvergelijking uit de zes landen van klein Europa gisteren een bezoek hadden gebracht aan Eind hoven en daar de gasten waren ge weest van het gemeentebestuur en de D.A.F.-fabrieken, werd vandaag vol gens het strakke schema van algeme ne inleiding groepsdiscussie en ple naire zitting het thema „Staking en Overheid" aan de orde gesteld. Het werd ingeleid door de 73-jarige Prasl- dent-Professor dr. jur. dr. theol. h. c. Erich Molitor uit Wiesbaden in een Duits-gründlich referaat, dat begon met het stakingsrecht bij Grieken en Romeinen en haast geen facet naliet te vermelden, dat bjj dit ingewikkeld onderwerp ter sprake kan komen. De hoogleraar uit Wiesbaden wees op de belangrijke rol. welke de vak verenigingen spelen bij het onderhavi ge probleem. Deze organisaties staan thans niet meer buiten de staat. In de lijd van de massa-democratie hebben z(j door het aantal stemmen, waar over zij bij verkiezingen beschikken en door de afgevaardigden, die zij naar het parlement zenden een derma te grote invloed, op wetgeving en be stuur, dat de staat niet meer geheel onafhankelijk van deze organisaties is. Niet ten onrechte spreekt men tegen woordig van de macht dezer organi saties, welke de staatssouvereiniteit niet onaanzienlijk beïnvloeden en zelfs in gevaar kunnen brengen. Van de andere kant mag men niet over het hoofd zien. dat de verantwoordelijk heid van de vakorganisaties voor de staat toeneemt in dezelfde mate, waar in deze organisaties in de staat in groeien en daardoor zelfs dragers en mededragers van staatsgezag worden. Theoretisch onderkende prof. Moli tor een drietal mogelijke verhoudin gen tussen overheid en vakvereniging op het gebied van de staking: een au toritaire verhouding, welke de staking absoluut verbiedt en welke vooral, maar niet alleen, in dictatoriale sta ten voorkomt. Als een van de moge lijkheden, welke de staat heeft om zjjn verbod kracht bij te zetten wees de Duitse hoogleraar op de schadever goedingsplicht welke aan de vakbon den kan worden opgelegd en waardoor hun de mogelijkheid wordt ontnomen de staking gedurende langere tijd voort te zetten. Van de andere kant zal deze schadevergoedingsplicht door gaans geen effect sorteren, als de sta king met succes bekroond wordt, om dat immers bij de onderhandelingen die tot de beëindiging van de staking lelden praktisch altijd van schadever goeding wordt afgezien. Een tweede mogelijkheid is. dat de staat geheel afziet van ingrijpen tegen de stakende arbeiders. In de praktijk zal echter meestal een derde weg gevolgd worden, die het midden houdt tussen een vol- ROME, 25 nov. Pater P. C. J. M. Duncker, hoogleraar aan het Angeli- eum te Rome, is benoemd tot qualifi cator van de H. Congregatie van het H. Officie. PARIJS, 26 nov. (AFP) De Fran se filmregisseur Jean Gremillon is na een langdurige ziekte in de ouderdom van 56 jaar overleden. Gremillon had een dertigtal films op zijn naam staan, waaronder „Remorques", ,,Le ciel est a vous" en „Le 6 juin a l'aube". HOOGEVEEN, 26 nov. Bij de in "HoogeVPen gehouden aanbesteding door de directeur van gemeentewerken na mens 't gemeentebestuur voor ophoging van 'n industrieterrein, waarvoor zestien inschrijvingen binnenkwamen, deelde na opening der biljetten de firma Booy en Koster uit Hoogeveen mede. dat zij zich voor onderdeel B vergist had met een inschrijving voor f 39.000. Haar be doeling was geweest 39.000 gulden lager in te schrijven dan voor sub a, welk bedrag 284.700 gulden was. Het gemeentebestuur zal nu moeten beslissen wat met deze inschrijving zal gebeuren. Formeel is deze firma met 39.000 gulden natuurlijk de laagste. strekt verbod en een volkomen wij- laten. De staat laat dan weliswaar de staking toe, maar neemt alle mo gelijke voorzorgen tot het voorko men er van of tot een snelle beëindi ging. Het voorbeeld bij uitstek hier van is de Amerikaanse Taft-Hart- ley-wet. Een oplossing wordt dan gewoonlijk gevonden op een midden niveau omdat bij stakingsonderhan delingen beide partijen doorgaans meer eisen dan ze uiteindelijk hopen te bereiken. Bjj dit alles komt de overwegende betekenis die de vakor ganisaties hebben zeer sterk tot ifi- ting. Het verbod van z.g. wilde sta kingen acht prof. Molitor daarom alleszins gerechtvaardigd. De discussie, waarbij vooral de Duitse afgevaardigden zich niet onbe tuigd lieten in die mate, dat prof. Molitor zijn landgenoten moest aan manen ook „die anderen Nationen" aan bod te laten komen ging nu en dan zelfs zeer diep, en raakte daarbij vragen van zuiver wijsgerige aard. Advertentie met UTRECHT, 26 nov. Dinsdag 26 april 1960 zal het honderd jaar geleden zijn, dat mgr. dr. Alfons Ariëns hier werd geboren. Het Arienscomité. waarvan prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de Keizer Karei-universiteit te Nijme gen, voorzitter is, gaat dit eeuwfeest op waardige wijze vieren. Vrijdagmorgen 29 april draagt mgr. Alfrink in de kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat een pontificale hoog mis op. In de Stadsschouwburg heeft 's middags een stijlvolle herdenking plaats. Een drietal sprekers zal de fi guur van mgr. Ariëns van historisch, sociaal en ascetisch standpunt behan delen. Hoge kerkelijke en burgerlijke autoriteiten worden uitgenodigd om deze middagzitting door hun aanwezigheid op te luisteren. Advertentie Cyprus De juist opgerichte Cypri sche Democratische Unie heeft John Clerides aangewezen als opositiekan dicfaat tegenover aartsbisschop Makari- os in de komende verkiezingen voor Cy prus' eerste president. (Reuter) AMSTERDAM GRAVENSTRAAT 22 achter Nieuwe Kerk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7