In memoriam Gerard Brom Diep overtuigd van zijn geloof c rit Londen poogt WEU Europees leiderschap te geven Maurice Couve de Murville geen politieke avonturier Maar wel een eminente beroepsdiplomaat J. G» Afspraak EEN VOORBEELDIG MAN, MEDEDEELZAAM MET DE SCHATTEN VAN ZIJN GEEST EN HART verbetering CHEFAROX FRANSE MINISTER NAAR ONS LAND wJfrmn nap Voorsteheen Europese strategische luchtmacht met kernwapens De prinses en Cyrano wit - rood - dry DE MYSTERIEUZE Begrafenis prof. Brom donderdag te Wychen Loonactie werknemers bij het wegvervoer Garantieprijzen moeten kostprijs als grondslag hebben De noodwachtplicht Beperkingen voor Indonesië-strijders Overeenstemming over loonsverhoging een fraaieINDUS" kalender met 12 schit terende foto's van Zwitserse landschappen uitgevoerd in natuurlijke kleuren cadeau. DINSDAG 1 DECEMBER 1959 Door ANTON VAN DUINKERKEN geven hun eigen in hun eigen blad 2 X m| P-mnd. Overdracht territoriaal commando Zuid VERMOUTH door JAN VAN CENT Akkerbouwers L.T.B.: In textielindustrie ZIEKTE BEDREIGT NERTSFOKKERIJ Invoerverbod afgekondigd r zorgt weer voor een HA feestelijke verrassing \I oórtkomstig uit de katholieke studentenbeweging van het einde-van de vorige eeuw, maakte Brom snel opgang, toen hij als jonge geleerde Voor de dag kwam met een boek over Vondel. Reeds als student had hij sterk de aandacht getrokken. Hij had gedichten geschreven die zijn leeftijdgenoten zijn bijgebleven, omdat hij hierin vorm had weten te geven aan zijn persoonlijk geloof, waarin zijn trouw aan de Kerk de leerstukken doorleefde. Ook had hij zich tot Lodewijk van Deyssël gericht met een klacht van de ziel, die zich door de fraaie stijl zonder geloofsinhoud verraden acht te. Zijn proefschrift was een duidelijke bekentenis tot zijn geloof. Het behandelde Vondels bekering. Enige jaren was hij leraar, maar onderwijl hield hij zich levendig bezig met de ontwikkeling van het katho lieke organisatiewezen op verschillend gebied. Zijn sociale gevoelens bracht hij tot uitdrukking in het werk voor de onthouding van drank, waarin hij een nood zakelijke voorwaarde zag tot lotsverbetering van de toenmalige werkman. Hiernaast boeide hem de ontwik keling van de studentenbeweging. Doch het meest schonk hij zijn aandacht aan de vereniging en geestelijke ver sterking van katholieke afgestudeerden'. Ook bleef de letterkunde hem leven dig boeien. Weliswaar had zijn natuur hem gedrongen naar de meer weten schappelijke beoefening van deze kunst, doch ook in zijn beschouwingen toonde hij zich een scheppend stylist met le vendige geest en grote afwisseling in zijn vormkracht. De oprichting van het maandblad De Beiaard, waarvan hij tien jaar re dacteur is geweest, betekende een be vestiging van de aanwezigheid van de katholieke letterkunde en de katho lieke wetenschap in ons land. Met ve len had Brom geleden onder het in- tegralisme, dat iedere gemeenschap met de goede wil van andersdenken den afwees. In zijn eigen maandblad gooide hij de deuren open. Er werd van gedachten gewisseld met jonge geleer den en kunstenaars uit het andere kamp. Waardering werd uitgesproken voor het goede in hun werk; de po lemiek overheerste eerder naar bin nen dan naar buiten. Brom waar schuwde tegen hyper-organisatie, te gen overschatting van de getalsmacht, tegen overheersing van de culturele bloei door het politieke belang. On derwijl ijverde hij voor de oprichting van een eigen, r.k.-universiteit. Toen zij in 1923 tot stand kwam, was hij een van haar eerste professoren. Het is de vraag, of de leeropdracht, hem toen gegeven, geheel overeenkwam met zijn liefste verlangehs. Hij werd professor in de kunstgeschiedenis, omdat Jac. van Ginneken S.J. zich op het standpunt stelde, datde letterkunde onafscheide lijk was van de taalkunde. Zijn docentschap in de kunstgeschie denis is voor Brom vruchtbaar geweest. NIJMEGEN, 30 nov. (K.N.P.) De plechtige uitvaart voor prof. dr. G. Brom zal donderdag plaats hebben in de parochiekerk van de H. Antonius Abt te Wychen, waar prof. Brom de laatste jaren woonde in het rusthuis St.-Jozefzorg. Na de uitvaart vindt de begrafenis eveneens te Wychen plaats. UTRECHT, 30 nov. De landelijke groepsraad van de bondsbedrijfsgroep beroepsvervoer van de katholieke bond van werknemers in het transportbedrijf ,,St. Bonifacius" heeft een resolutie aangenomen naar aanleiding van de be sprekingen over de zes procent loonac tie in het beroepsvervoer over de weg. In deze resolutie wordt ontstemming uitgesproken over de achterstelling van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in vergelijking met andere bedrijfs takken. De raad zegt in deze resolutie van oordeel te zijn, dat de ongebreidelde concurrentiestrijd in diverse sectoren van het wegvervoer de verantwoorde sociale positie van de werknemers in ernstige mate aantast. Tenslotte wordt aangedrongen op een spoedige totstandkoming van een col lectieve arbeidsovereenkomst. Advertentie leder jaar dus een BOEK (ruim 750 pag.l) vol kleuren, foto's, tekeningen, boeiende artikelen (o.a. sport, kunst, hobbies, litera tuur, geloof, politiek, mode, rei zen, film, toneel.muziek) enz. enz. Vraagt eên gratis proefnummer of - nog voordeliger - zendt ons direct deze bon. EEN GULDEN GRATIS dec. Noteer mij m.i.v. 1 januari a.s. als I J nieuwe abonnee op .blad I van jonge mensen. 1 1 I Naam:I 1 Ad res i I Plaats:.. I Ik krijg met deze bon de 2 dec.- i nrs GRATIS en bovendien EEN GULDEN korting op het abonne- j J mentsgeld van f 2.75 p. kw. *f 5.- p. halfjaar f 9.50 p. jaar I Het restant betaal ik vooruit aan 1 Uw adres: Administratie „het", I Rozengracht 133, Amsterdam, I (Postrek. 143666). J Doorhalen wat niet verlangd wordt «■TüTffilll.ia.f'IIJIIlIHJII.LMJ Het heeft hem leren kijken naar ver schijnselen, die hij tot dusverre hoofd zakelijk in boeken had waargenomen. Zijn studies over de samenhang van let teren en schilderkunst behoren tot zijn levendigste boeken. Onderwijl verdiepte hij zich bovenal in de ontwikkeling van de stijl in ons vaderland gedurende de negentiende eeuw. Het merendeel van zijn grote ge schriften behandelt figuren uit de ro mantiek en daarna. Hij wijdde grote levensbeschrijvingen aan Broere, Thijm, Multatuli, terwijl hij een meer beknop te, maar zeer levendige biografie van Schaepman in het licht zond. Zijn werk over romantiek en katholicisme blijft een Fundgrube Voor de wetenschappe lijke bestudering van de vorige eeuw. Na Van Ginnekens dood nam hij de letterkunde voor zijn rekening. Hij pro pageerde de gedachte, dat afgestudeerden ten snelste de doctorstitel moeten zien te behalen. Moge dit hem in een enkel ge val tot overhaasting hebben verleid, zijn denkbeeld zelf, dat voltogen studie zich vruchtbaar dient te maken voor de ge meenschap, nfet enkel bij het onder wijs, doch in de beoefening van de we tenschap zelf, is een heilzaam denk beeld, waarvoor hij met kracht streed, ook op de vergaderingen van het Thijm- genootschap, waar hij een centrale fi- uur was. Voor de Koninklrfke Akademie van Wetenschappen sprak hij liefst over in ternationale figuren, naar wie zijn be langstelling uitging als Shakespeare, Tolstoi, Nietzsche, doch hij beoordeelde hen gewoonlijk in verband met zijn denkbeelden over de stijlontwikkeling binnen onze grenzen. Een voorbeeldig katholiek man, diep van zijn geloof overtuigd, mededeel zaam met de schatten van zijn geest en hart, is van ons heengegaan. PARIJS, I dec. Op een vergade ring van parlementsleden uit de landen van de Westeuroyese Unie (Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Engeland en de Benelux-landen) is gisteren een ont werpresolutie ingediend, waarin de vorming van een gemeenschappelijke Europese strategische luchtmacht wordt voorgesteld, uitgerust met kernwapens, die een afschrikwekkende uitwerking zou moeten hebben op een eventuele aanvaller, die voornemens zou zijn aan vallen op onbeperkte schaal op West- Europa uit te voeren. Deze gemeen schappelijke, met kernwapens uitgeruste luchtmacht zal volgens de ontwerp resolutie een aanvulling vormen van de Amerikaanse strategische luchtmacht, aldus meldt Reuter. De defensiecom missie van de Westeuropese Unie heeft hiertoe reeds een aanbeveling gedaan. Vandaag zal een Britse socialist, Fred Mulley, voorstellen de met kernwapens uitgeruste Britse luchtmacht ook ter beschikking te stellen van alle andere leden van de Westeuropese Unie, aldus meldt Reuter. In de wandelgangen van het W.E.U.- conferentiegebouw meende men gis teren dat Engeland poogt het West- eurppese politieke leiderschap in han den te leggen van de Westeuropese Unie waarvan het zelf deel uit maakt om te voorkomen dat het in handen zou komen van de Euro pese Economische Gemeenschap, waar het buiten staat. In dit verband wordt ook opgemerkt dat Groot-Brittannië ga-rr.e zou zien dat de W.E.U.-secre taris-generaal, waarvan de benoeming eveneens in een ontwerpresolutie is voorgesteld, een brit zou zijn. De Britse regering zou bereid zijn gevolg te geven aan het voorstel van Mulley, mits tevens voorzien wordt in verzekeringen voor een doelmatige po litieke samenwerking tussen de W.E.U.- staten en indien een „in de praktijk redelijk werkende economische overeen komst" tot stand komt tussen de zes van de E.E.G. en de zeven van de Kleine Vrijhandelszone, aldus verluidt het in de wandelgangen van het confe rentiegebouw in Parijs. De Franse leden van de Assemblee van de W.E.U. staan met enig voorbe houd tegenover het Britse voorstel tot Instelling van een gemeenschappelijke Europese strategische luchtmacht, waar van de met kernwapens uitgeruste En gelse vliegtuigen deel zouden uitmaken. Ex-premier Pflimlin van de M.R.P. merkte op: „Indien dit voorstel ten doel heeft het Franse voornemen om een at mbom tot ontploffing te bren gen, te doorkruisen, is het bij voorbaat tot mislukking gedoemd". In feite was een dergelijke suggestie in de oorspron kelijke tekst van de ontwerpresolutie vermeld. Zij is later echter geschrapt, aldu-; meldt Reuter. Bij Haifa in Israël heeft men 'n be graafplaats ontdekt met een twintigtal skeletten die ongeveer tienduizend jaar oud zjjn. De skeletten lagen in ondiepe kuilen met stenen er omheen en ste nen en benen voorwerpen er bij. Maagzuur niet alleen tfjdeiyk verhelpen maar zorgen voor blijvende verbetering I Het is zéér belangrijk dat bij maagklachten wordt gezorgd voor blijvende verbete ring, andere loc;; men gevaar van kwaad tot erger te kouien. Met een Chefarox-kuur kunt U inderdaad blijvende verbetering bereiken, daar zich een genezende laag op de maagwand vormt. Bovendien kunt U er voldoende van gebruiken ook wan neer U erg veel last van zuur hebt - want het bevat geen schadelijke bestanddelen. voor blijvende verbetering Vormt een genezende laag op de maagwand BREDA, 30 nov. Dc brigade-gene raal F. J. M. M. van Arcken heeft van daag in de Chasse-kazerne, het com mando neergelegd als territoriaal be velhebber Zuid. De kolonel Van Horn zal zijn functie overnemen. De hertogin van Kent en haar dochter prinses Alexandra hebben in Londen een bezoek gebracht aan een balletuitvoering, waarin de danser Roland Petit optrad als Cyrano de Bergerac. De prinses in gesprek met de Fransman. (Van onze Paryse correspondent) Frankrijks huidige minister van bui tenlandse zaken, Maurice Couve de Murville, die op 4 en 5 decem ber een officieel bezoek brengt aan ons land, is in het Franse openbare leven zeker geen personage dat tot de verbeel ding der velen spreekt. Er is om hem dan ook generlei aureool van politiek avon tuur. Hij werd door generaal De Gaulle, toen deze onder de bekende bewogen omstandigheden van mei-juni vorig jaar opdracht had gekregen tot het vormen van een reddende regering, voor het na tionale en internationale, voetlicht ge haald, men mag wel zeggen van achter de coulissen; hetgeen impliceert: van niet ver weg. Couve de Murville was op dat moment een van Frankrijks meest eminente beroepsdiplomaten „ambassadeur de France" bij de West- duitse bondsrepubliek, op welke post hij in juli 1956 door de toenmalige regering Guy Mollet was benoemd. Deze man van ,,de carrière" had toen daarin reeds een uitzonderlijk briljante per soonlijke carrière gemaakt, waarvan wij hieronder de belangrijkste étappes laten volgen. •IV'. In 1936 was hij financieel attaché aan de Franse ambassade 1e Brussel. Van 1937 tot 1940 bekleedde hij onder scheidene functies aan het ministerie van financiënlaatstelijk hij was toen nog slechts 33 jaar oud die van di recteur der buitenlandse financiën en der valuta. In 1942 ging hy over naar generaal Girauds „Comité de guerre" te Algiers waarvan hij algemeen secre taris werd. In juni 1943 na het akkoord tussen De Gaulle en Giraud, werd hy commissaris van de financiën van het „Comité de libération nationale", reeds zoveel als Frankrijks voorlopige „vrüe" regering. Het bewind van Vichy had Couve de Murville inmiddels als zovele andere actieve vrije Fransan van zijn nationaliteit vervallen verklaard. In maart 1944 was hij in Rome gedele geerde van de consultatieve raad voor de Italiaanse aangelegenheden en in febru ari 1945 benoemde generaal De Gaulle's „voorlopige regering der republiek" hem tot haar vertegenwoordiger by de Italiaanse regering. In november van hetzelfde jaar volgde evenwel zijn be- Advertentie Cl NZANO noeming tot directeur der „affaires poli- tiques" aan het ministerie van buiten landse zaken en in deze kwaliteit maak te hy meermalen deel uit van de Fran se delegatie by de Verenigde Naties. In 1950 was hij ambassadeur te Cairo, in 1953 te Washington en in 1954 was hy leider van de Franse NATO-delegatie. In 1956 tenslotte werd hy benoemd tot ambassadeur te Bonn en het heette, dat hij daar bij de regeringsautoritei ten in büzonder hoog aanzien stond. De snelle carrière die Couve de Murville in de diplomatie heeft ge maakt, is behalve briljant ook zeer gevarieerd en veelzijdig geweest. Aan het licht te stellen valt ook nog dat het punt van uitgang zyn grote deskundigheid op financieel gebied is, .geweest. In de reeks titels die hy voert komt dan ook die voor van „inspecteur des finances", een titel waarvan men in de Franse ambtelijke milieus met groot ontzag melding pleegt te maken. Zij kwalificeert de drager als bezitter van een uitzonder lijk scherp stel hersenen. Couve de Murville behaalde het diploma van de vermaarde Parijse „Ecole des finances, politiques et économiques" maar hij is tevens doctor in de rechtsweten schappen en „licencié" (kandidaat in de letteren). Als minister van buitenlandse zaken in de eerste regering van de vijfde re publiek is Couve de Murville's rol over wegend wel van uitvoerende aard. Voor de grote aangelegenheden van de di plomatie en de internationale politiek is het president De Gaulle die het ini tiatief in handen heeft. Men moet aan nemen dat hy er niet onder ïydt. Gezien hetgeen wij boven schreven, zal het de lezer niet als verwonderlijk voor komen dat de weinige malen dat Couve de Murville ambtshalve voor Nationale Vergadering of Senaat uiteen zettingen heeft moeten geven over Frankrijks internationale politiek, hij dit deed op een nogal professoraal ge achte koele manier; zyn betogen zijn elegant opgebouwd, zij wekken een eer ste indruk van helderheid, maar daar na realiseert men zich, hoezeer zij con crete essentialia indien wij deze schijnbare contradictio in terminis mo gen gebruiken zo niet in het duister dan toch in een schemerige waarheid weten te laten. Zyn karakter en omgangsvormen, zeer hoffelijk, vriendelijk zelfs maar al tijd enigszins op afstand, meent men voor een deel te kunnen verklaren door het milieu waaruit hy stamt dat van de kleine nogal besloten groep der protes tantse „haute bourgeoisie" sterk ver tegenwoordigd in het bankwezen en de financiën. In dat milieu werd hij op 84 januari 1907 te Reims geboren. Hij is gehuwd en vader van drie dochters, waarvan er een zeer begaafd is voor de piano. Zelf is hy een verwoed en uit stekend bridger en golfspeler. Hy was, zo gaat het verhaal, op zaterdagmiddag 31 mei 1958 te Keulen juist bezig met een spannend partijtje golf, toen hy een telefonische oproep kreeg om onverwijld naar Parijs te komen. Zonder opgaaf van redenen. Maar hij zal wei vermoed hebben waar het om ging. MAURICE COUVE DE MURVILLE Een speurdersverhaa! Het orkest speelde tam de voorgeschreven muziek. Het was vaag hoorbaar in de kleedka mer, waar Prins Voedo' zich omhing met, de gewa den die volgens de eigenaar van de club hoorden by de heilige solo's der binnenlanden.' goud bestik- te draperieën met glinsterende ronde spiegeltjes er op, want dat kwam zo goed uit onder het licht der schijnwerpers. De Prins was er nog niet geheel aan gewend. Hy ging voor de spiegel staan om voor zichtig zyn tulband op te zetten. Na een laatste in spectie liep hy door de smalle, benauwde gang, tot vlak achter het gordyn by het orkest. Charley zag hem in de schemering staan en knikte. In de stilte na het laatste nummer graaide hij naar de micro foon en kondigde lawaaierig aan: „Prins Voedo! Uit Oosterse landen brachten wij voor u mee Prins Voedo.Hij speelde er de heilige dansen van zyn stam en hy deed dat zo aangrijpend, dat wy ze u niet konden onthouden. Voor het eerst in Europa: Prins Voedo, gekend van de grammo foon. De laatste toevoeging was nieuw, maar de man achter het gordyn had geen lust om erover te den ken. Statig, zoals hem was geleerd, schreed hy naar het midden van de kleine dansvloer waar zijn trom men inmiddels waren klaar gezet. Met gekruiste benen zette hy er zich tussen.en hy wachtte tot het orkest zou beginnen. De schijnwerpers waren nog gericht op het orkest en ze lieten hem in het duis ter. Hij kon de schemerig verlichte club rondkij ken. Recht voor hem zaten twee bejaarde mensen, zo uit de provincie. Twee tafels verder nog een jong stel, dat meer aandacht had voor elkaar dan voor al het andere. In de hoek vyf, zes mensen aan een tafeltje, die hard bleven doorpraten. Hy keek scherp in hun richting en richtte zich wat op, als om aan dacht af te dwingen. Ze zwegen toen het orkest inzette. Prins Voedo wist nu precies waar de korte stilte zou vallen, waarin hy moest beginnen. Hy hief zyn handen boven de -trommen, wachtte en het ze toen zwaar neerkomen. De schijnwerpers spron gen naar hem over. Alleen de trommen leefden nog. Het eerste optreden duurde niet lang en ontlokte matig applaus, waaraan nog het meest werd bijge dragen door de luidruchtige gasten aan de hoekta- fel. Prins Voedo boog nog speciaal in hun richting. Hij kon terug naar de kleedkamer en pas om half twaalf moest hy opnieuw optreden, daarna met een tussenpauze van een uur. Deze avond had hij geen zin om uit te gaan en hij bleef in de kleedkamer zitten lezen, de gewaden los om zich heen geslagen Bij het omslaan van een bladzijde rinkelde er aan zjjn pols een smal zilveren kettinkje. Hy onderbrak zijn lectuur slechts voor zyn optrede;). Na het laat. ste, om half twee. kleedde hij zich weer in zijn grij ze pak. helemaal tevreden over deze dag, want de laatste keer had nu de geheel gevulde nachtclub, hem bijna een ovatie gebracht. Het leven op het Koningin Astridplein was tot ee: langzamer tempo terug gelopen. Er stonden een paar taxi's. Voor de donkere poort van de dierentuin liep een agent. Wat late feestgangers zochten luid ruchtig naar nieuw amusement- Prins Voedo voelde zich loom-moe, als een werkman na een dagtaak. Mogelijk was het daarom dat hy minder scherp op lette dan hij gewend was. Zelfs in de nog stillere Carnotstraat merkte hij niet, dat slechts een paar meter achter hem nog steeds dezelfde man liep, die hem had staan opwachten bij de uitgang van De Gouden Haan-Cocq d'Or. De zwarte schaduw stopte, toen de Prins zyn ho tel betrad. Voedo hoefde de deur maar open te druk ken Hij besteeg de trappen naar zijn kamer. De deur was nog half open toen de schaduw in de Car notstraat ervoor bleef stil staan, kijkend in de spaar zaam verlichte, verlaten hal. Daarna verdween hij, de straat uit. De volgende dag kwam grauw tussen de huizen van de Carnotstraat. Het hotel kwam slechts lang zaam tot leven. Niemand stond stil bij het telefoon tje van een man, die vrij vroeg in de ochtend op belde en vroeg op welk kamernummer hy een pak je kon laten afgeven voor Prins Voedo. „Kamer 32", zei de dikke madame. Die avond was madame al lang naar bed, toen de Prins thuis kwam, na weer een avond van rede lijk succes in de club. Het hele hotel sliep trou wens. Bijna onhoorbaar betrad de Prins de trappen, maar nog stiller ging drie kwartier later de man naar boven, die weer had staan wachten bij de uit gang van de nachtclub en Prins Voedo had gevolgd tot in de Carnotstraat. Op dat ogenblik sliep ook de bruine Prins. Hij merkte dus niet, dat de sleutel die hij aan de binnenkant van het slot had gelaten op mysterieuze wijze omdraaide en hij hoorde even min dat de deur open ging. Dc schaduw schoof door de kamer, naar waar hij het bed vermoedde. Daar boog hij zich over de slaper heen om diens hou ding te bepalen. Pas toen werd de Prins wakker, bijna zonder overgang, zoals dieren in de door hem gerepresenteerde binnenlanden, die gevaar ruiken. Zijn hand schoot uit en greep de indringer naar het noofd, bleef haken in de haardos. Op hetzelfde ogenblik daalde het zware voorwerp op zijn zwarte huren en zonder geluid te geven zakte hy weg in een duisternis die vol pijn was. De schaduw richtte zich op, streek het haar glad, luisterde nog even en verliet zacht de kamer. De sleutel draaide weer in het slot en het niet zo indrukwekkende en niet zo nette hotel sliep verder de onrustige slaap. De dikke madame van Hotel Imperial heette eigen lijk Stephanie Metsers en elke ochtend vond zy zich zelf weer veel te dik om aan het werk te gaan. Daarom bleef ze in haar bed liggen soezen, half luisterend naar de twee meisjes die door het ho tel liepen voor het rondbrengen van ontbijten aan de late gasten en het schoonmaken van de reeds ver laten kamers. Dat duurde altijd zo tot half elf, elf uur en pas dan had ze voldoende moed verzameld om op te staan. Het was daarom een onvergeeflijke inbreuk op de regels toen een van de diensters al om kwart over tien op de deur klopte. (Wordt vervolgd) HAARLEM. 30 nov. Tijdens de al gemene vergadering van de vakgroep Akkerbouwers van de L.T.B., de katho lieke land- en tuinbouwbond in de bis dommen Haarlem en Rotterdam, welke onder voorzitterschap van de heer H. A. Giesen uit Middenmeer in Haarlem ge houden werd, is uitvoerig van gedachten gewisseld over het garanticbeleid voor de akkerbouw in het komende seizoen. De vergadering was het met het bestuur eens, dat de door het L.E.I. (Landbouw Economisch Instituut) berekende kost prijzen de grondslag dienen te blijven van dc garantieprijzen en niet zoals de minister van Landbouw dat wil dat die garantieprijzen losser moeten komen te staan van de kostprijzen. Met betrekking tot de te veel geproduceerde suikerbieten liggen de zaken gecompli ceerder. De vergadering vond, dat de beste oplossing ware een rayons-gewijze garantieregeling. Voorzitter Giesen uitte zich optimis tisch over de Russische concurrentie op de wereldmarkt voor vlas, welke hij omdat de vlasoogst in Rusland min of meer mislukt zou zijn als tijdelijk beschouwde. Overigens ontveinsde het bestuur zich niet, dat de Russische dum ping-praktijken de Nederlandse vlas telers in moeilijkheden hebben gebracht. Maar omdat de prijsvorming voor vlas vrij is, zag het geen mogelijkheid tot het verkrijgen van een steunregeling. Vooral in de buurt van het Amster damse Bos moeten agrariërs veel last hebben van eenden, duiven en ander wild gevogelte, die min of meer kunst matig in stand gehouden worden, 's Win ters worden de beesten bijvoorbeeld ge voederd. Het bestuur zal naar aanleiding van deze klachten contact opnemen met het faunabeheer en andere Haagse in stanties. De heren J. Th. van Saase uit Stom- petoren en J. C. de Wit uit Achthuizen werden met algemene stemmen herkozen als leden van het hoofdbestuur. Omdat ik die Belgische relatie niet van gezicht ken de hadden wij afgesproken, dat ik op de plaats van onze afspraak de restauratie van het Brusselse Gare du Nord een nummer van dit, ons aller, dagblad in de hand zou hebben. En om alle mogelijke misverstand bij voor baat grondig uit te roeien zou hij, mijn partner, „De Standaard" voor zich uit houden. Toen ik de wachtkamer betrad ont vouwde ik dus onmiddellijk mijn krant en begon wervend in het rond te kij ken En ik weet niet of „De Stan daard." het meest gelezen Belgische dagblad is, maar er zaten verwarrqnd veel personen achter die krant ver-; scholen; allen potentiële kennissen. Zij reageerden echter geen van allen po sitief, zelfs niet als ik per ongeluk tegen hun tafeltje schopte. Ik kreeg dan ook na verloop van tijd de indruk dat de wereld uit louter vijanden be stond. In een laatste poging om de situatie alsnog op te helderen'posteerde ik mij op een in het oog vallende plaats en strategisch dusdanig dat iedereen mi.i kon zien; „Standaard"-lezers en zelfs die van „Le Soir". Mijn eigen krant hield ik breed uitgevouwen voor de borst. En, ja hoor, op een gegeven moment rende een heer jachtig op mij toe. Hij griste mij het dagblad uit de hand, drukte er enige frankskes in en ver dween als een schicht. „Hé," riep ik nog, „dat is m ij n krant." Maar natuurlijk had ik een princi pieel Frans-talige Belg getroffen. Het spreekt vanzelf dat ik uit weer wraak ergens een „Standaard" heb ge stolen. En voor de rest heb ik uit het gebeuren de troostende conclusie ge trokken dat ik, wanneer het nodig is. wellicht een behoorlijke krantenver koper zal wezen. Maar als ik weer eens een afspraak van deze aard in het buitenland moet maken, leg ik van te voren vast dat ik het „Wilhelmus" zal zingen. DEN HAAG, 30 nov. Naar aan leiding van de besprekingen in de Staten Generaal over de inschakeling van de Indonesië-strijders voor de noodwachtplicht, heeft de minister van Binnenlandse Zaken de volgende directieven verstrekt: 1. De soldaten onder de Indonesië- strijders worden niet bij de noodwacht ingelijfd, indien zy op het tijdstip waar op zij voor de B.B. beschikbaar zyn ge steld. 33 jaar of ouder zijn. In de enkele gevallen waarin inlijving reeds heeft plaats gehad, worden zij ontslagen als noodwachter. 2. De overige Indonesië-gangers wor den alleen als noodwachter ingelijfd, in dien en voorzover drie kwart van het nodige aantal plichtnoodwachters niet kan worden betrokken uit gewoon mi litair dienstplichtigen, die met in Indo nesië hebben gediend. In de gemeenten, waar reeds Indonesië-gangers zijn inge lijfd en het totaal aantal ingeltjfden ge woon militair dienstplichtigen meer be draagt dan bedoelde drie kwart, zal een aantal Indonesië-gangers worden ontslagen. Dit geschiedt echter alleen t.a.v. hen, wier opleiding -als noodwach ter 15 oktober 1959 nog niet is aangevan gen. 3. Voor alle Indonesië-gangers, dus óók voor de onderofficieren, wordt de dienstverplichting bij de noodwacht be perkt tot een tijdvak van drie jaren, ge rekend van het tijdstip van inlijving. Een en ander heeft de minister van Binnenlandse Zaken aan de verschillen de instanties per circulaire meegedeeld. ENSCHEDE, 30 nov. Tussen de werkgevers- en werknemersorganisa ties in de textielindustrie is overeen stemming bereikt over een loonsverho ging, aldus is medegedeeld door de tex- tielwerkgeversorganisatie te Enschede. De uurlonen zullen per 1 januari, be houdens goedkeuring door het College van Ryksbemiddelaars, met elf cent worden verhoogd. Hierin is de huurbij- slag 1957 verwerkt. Voor de jeugdigen zal een aanpassing der uurlonen plaats vinden. Daarnaast bestaat overeenstem ming over een aantal verbeteringen der secundaire arbeidsvoorwaarden. Voor wat de arbeidstijdverkorting betreft is men het eens over een verkorting tot 45 uur voor de dagdienst in de komen de contractperiode van twee jaar, doch er bestaat nog verschil van mening ten aanzien van de ploegenarbeiders. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 dec. Om te voor komen dat de besmettelijke ziekte, die in Canada een ernstige bedreiging vormt voor de nertsfokkeryen ook tot Nederland doordringt, heeft de rege ring een invoerverbod afgekondigd. Dit verbod is neergelegd in een K.B., doch de definitieve regeling dient te geschieden bij wet. In de toelichting op het wetsontwerp zegt minister Marijnen dat in Ontario (Canada) meer dan 50 pet. van de besmette nertsen sterft, terwijl de ziekte zeer moeilijk te bestrijden is. In Nederland zijn ca. 110.000 nert sen, verdeeld over ongeveer 600 bedrij ven. In 50 bedrijven wordt de fokkerij als hoofdbedrijf uitgeoefend. De ver vangingswaarde van een nerts is ca. f 80.- AdvertentU L Vanaf heden t/m 31 dec. a.s. ontvangt een ieder bij aankoop van een INDUS-horloge tegen inlevering van deze advertentie voorzien van naam en adres bij Uw Horloger Juwelier of na inzending van Uw garantiebewijs aan N.V. v/h Ed. Goudsmit, Conradstraat 18, Rotterdam, Een geschenk, waarvan U het gehele jaar zult genieten. Wanneer U dus van plan bent Uzelf of anderen zo'n betrouwbaar INDUS-horloge cadeau te doen, knip dan deze advertentie uit. Naam: Woonplaats T M 2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 4