Opvolger van „DE ADRIAAN5 nog steeds niet op zijn plaats Sinds jaren al opgeslagen WYBERT s Lands Kroniek- KWATTA Adres van rectoren aan de Staten Generaal Sociaal werkster in habijt I GEVECHT OM EEN WINDMOLEN Behoudt Haarlem de molen of gaat hij terug naar Verolme? Bezwaren tegen Mammoetwet GRATIS is weer BESMETTING Gebruik regelmatig Maar waar? Bredase rechtbank Slapende echtgenoot met mes gestoken Tegen vrouw 2 jaar geëist Oudste inwoonster van Friesland overleden Een dode, vier gewonden De „weeskinderen'' van de „Friedi" Leven van „bedeling" is geen pretje Een lift j ^van de Koninklijke Marine y Frans van Amelsvoort Door trein gegrepen en gedood 1 Kwatta Manoeuvre 2O ets reep voor ÏO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier. DINSDAG 1 DECEMBER 1959 EAG1NA 5 Advertentie 6.90: HAIR CREAM "KlIllllllilllllllllllIllllllinilllllIIIIIIIIIIIIlIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllHllllllllllHIlUIIII HAARLEM, l dec. Blijft de molen, die de scheeps bouwer Verolme in 1952 aan de Vereniging „De Hol landse Molen" schonk en die aan Haarlem ter beschik king werd gesteld, voor Haarlem behouden? Of gaat bij terug naar de schenker om op het eiland Rozenburg le gaan' fungeren als ontvangstcentrum voor binnen- en buitenlandse gasten van de scheepsbouwer? De vraag is nog niet te beantwoorden, maar wie de vast houdendheid en de voortvarendheid van de heer Verol me kent, vreest voor Haarlem het ergste. Tenzij Ja, tenzij men er in Haarlem in slaagt gelden bijeen te brengen om de molen op te bouwen en hem een blij vende plaats in het stadsbeeld te geven. Overheid en Particulieren zullen dan op zeer korte termijn met het geld op tafel moeten komen: op zeer korte termijn, Want eind dezer week komt een deputatie van Verolme onder leiding van de heer J. Benson haar Amsterdam om met de vereniging „De Hollandse Molen te gaan Praten. Mogelijk reist men nog door naar Haarlem om het gemeentebestuur op de hoogte te brengen van het standpunt van de heer Verolme. Hiernaast de molen van Verolme, die in het middelpunt staat van de belangstelling; hier onder de aloude „Adriaan" gefotografeerd tijdens de brand ift 1S32. Sedert ongeveer vijf maanden zijn en kele Haarlemse industriëlen bezig hun collega's te interesseren voor een plan om de molen van Verolme te doen Plaatsen bij -,'t Kalfje", op de hoek van Spaarndammerweg en Prinsen Bol werk. nabij de Prinsenbrug over het Spaame. Ook de Haarlemse indus- triëlen voelen ervoor de molen in te richten als ontvangstcentrum voor hun relaties Ze hebben daarvoor de stich ting „Haarlems Bloei" gepolst en deze heeft verleden week een brief gestuurd haar B. en W. van Haarlem om finan ciële medewerking van de gemeente te Verkrijgen voor de uitvoering van het Plan 'Er is een bedrag van ongeveer 80.000 tot f 100.000 nodig. B. en W. staan er in principe niet onwelwillend tegenover. Een gedeelte van het geld is er al. In 1954 is er een soort „Molenco mité" opgericht, dat zich ten doel stel de gelden te verzamelen om de „mo len van Verolme" op te richten op de Plaats, waar in 1932 de beroemde „Adri- Oan" afbrandde, namelijk aan dc Pa- pentorenvest langs het Spaarne Het verzamelde geld is bij lange na niet vol doende. maar samen met het bedrag van de verzekering voor de afgebrande Adriaan" vormt het tenminste een be gin. Ziehier de bewogen geschiedenis van dp twistappel. Verolme kochl in 1950 de romantische scheeoswerf van Jan Smit Czn in Alblasserdam, waarop zich o.m oen uit 1817 daterende houtzaag molen bevond. Verolme begon de werf te moderniseren en besloot de hout- Zaagmolen aan te bieden aan de Ver eniging „De Hollandse Molen". Deze bood hem op haar beurt aan do ge meente Amersfoort aan, die er echter hiets mee kon beginnen. Maar Haar lem herinnerde zich de attractie van de „Adriaan" en aangezien men al sinds 1932 voorzichtigujk geprobeerd had een vervanger voor deze oude mo len te vinden, nam men het aanbod van „De Hollandse Molen" dankbaar «an. Op 20 mei 1954 arriveerde de „mo len van Verolme" per schip in Haar lem. waar hij word opgeslagen op een terreint.ie, dat de gemeente beschik baar had gesteld, tussen Droste's Drtjf- riemenfabriek en de Oostersingelgracht. Sindsdien is er niet veel meer gebeurd dan dat men een girorekening opende om de plaatsing van de molen te bekostigen. Met name B. en W. van Haarlem stel den een beslissing omtrent de toekomst van de molen steeds uit. Men zag op tegen het hoge bedrag, dat met plaat sing gemoeid zou zijn, terwijl men bo vendien met een ander monument zat, waarvan de plaatsing ook ongeveer een ton zou kosten: het Hildebrandmonu- ment. Lang heeft men beide belangen tegen elkaar afgewogen, wetende dat HlllllltllllllllIlflIlIlllllllllllllltlllHIHlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIim IIIIIIIIIIMIIIIIIMItlillllllUllllllllllllllltlllllllllIHHIHIIIIIIIIIIII Advertentie OVERAL DREIGT er geen geld genoeg voorhanden was om beide projecten te verwezenlijken. Misschien heeft men tè lang gewacht. De hoop is nu gevestigd op de Haar lemse industriëlen, die het in de vreed zame strijd om een oude molen heb ben opgenomen tegen hun grote Rot terdamse collega. Maar zij zullen nau welijks kunnen slagen, wanneer niet het gemeentebestuur van Haarlem een be drage levert in de plaatsingskosten. B. en W. van Haarlem willen de mo len het liefst oprichten op de plaats aan de Papentorenvest waar tot 1932 de „Adriaan" stond. De fundamenten van de „Adriaan" liggen er nog. zodat de plaatsingskosten vermoedelijk lager zullen zijn dan men aanvankelijk ge raamd heeft. B. en W. voelen er bo vendien voor de molen een functie te geven in het stadsbeeld: men wil er weer een houtzagerij in vestigen. De Haarlemse industriëlen zien de molen echter het liefst verrijzen op 't Kalfje, omdat die plaats aanzienlijk meer „oogt" dan de Papentorenvest, waarvan de omgeving bovendien bin nen niet al te lange tijd gesaneerd zal moeten worden, 't Kalfje iigt tussen het Haarlems centrum en het indus triegebied van de Waarderpolder, het is gemakkelijk te bereiken via goede wegen en in de onmiddellijke omge ving ervan is plaats genoeg voor vol doende parkeergelegenheid. Bovendien zou als vanzelf het oog erop vallen van alle reizigers die per trein vanuit Am sterdam of per auto via de Prinsen- brug Haarlem binnenrijden. Overigens blijken B. en W. gehoord de verkla ring van wethouder W. F. Happé tij dens de begrotingsvergadering van ver leden week niet volstrekt afwijzend te staan tegenover plaatsing elders dan B. en W. voor ogen staat. Men houdt er rekening mee, dat ,,'t Kalfje" ver- I moedeljjk uit zandgrond bestaat, zodat geen kostbare fundering van de molen nodig zal zijn. Er is dus een mogelijk heid tot praten. Maar dat zal vlug moe ten gebeuren, wil men althans de ac tiviteit van de heer Verolme vóór blij ven. De keuze lijkt eenvoudig: óf men houdt koste wat kost de molen in Haar lem, öf men staat hem af aan Verol me. De vereniging ,,De Hollandse Mo len", die in feite vermoedelijk nog eige nares is van de molen, kan het weinig schelen waar de molen tenslotte te recht komt, mits hij maar wordt opge bouwd en niet opgeslagen blijft liggen. (Van onze correspondent) BREDA, 30 nov. Twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest eiste de officier van justitie van daag voor de Bredase rechtbank te gen een vrouw uit Heerle in West- Brabant, die 19 augustus haar man, toen deze lag te slapen, met een mes een snede in de hals had toegebracht. De man was wakker geworden en kon zich direct onder doktersbehande ling stellen. De vrouw was zelf naar de politie gegaan. Zij werd ondergebracht in een psychiatrische inrichting, omdat zij krankzinnig werd geacht. Na een maand werd zij overgebracht naar het huis van bewaring. De officier van justitie achtte de primair ten laste ge legde poging tot moord niet bewezen, maar wel poging tot doodslag. De vrouw had het mes een dag tevoren gekocht en had alvorens het misdrijf te plegen haar man enige tijd staan aanstaren. „Ik was volkomen overspan nen", verklaarde zij. Het huwelijk liet te wensen over en de vrouw was zeer vereenzaamd. Bovendien leed zij ernstig onder het verlies van een dochter van zestien jaar. De psychiater verklaarde haar sterk verminderd toerekeningsvat baar. Dc officier hield daarmee reke ning en eiste twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdedi ger vroeg ontslag Van rechtsvervolging, omdat de vrouw kort na het gebeurde door een psychiater krankzinnig was verklaard. Hij vroeg de rechtbank deze deskundige alsnog als getuige te horep. De rechtoatnk hield de uitspraak aan om aan dit verzoek te voldoen. 7 De- dember zal deze getuige worden ge hoord. OUDESCHOOT, 30 nov. Vanmor gen is in de Julia Jan Woutersstichting Te Oudeschoot, waar zij werd Ver pleeg, overleden mejuffrouw Eva van dm- Meer. 22 Augustus jl. vierde zjj haar 105de verjaardag. Zij was de oud ste inwoonster van Friesland. ZALTBOMMEL, 30 nov. Vanmiddag is een personenauto op het kruispunt aan de voet van de Waalbrug bij Zalt- bommel in botsing gekomen met een vrachtauto. Als gevolg daarvan over leed de 38-jarige mevrouw J. van Ben- them-Drogt uit Vollenhoven. Vier andere personen werden licht of ernstig gewond. De heer H. C. van Os uit Aalst wil de met zijn auto de grote verkeersweg oversteken. Op dat moment kwam zijn wagen in botsing met een vrachtauto, die bestuurd werd door de heer J. van der Bosch uit St. Oedenroode. Drieënhalve week geleden kwam de Nederlandse coaster „Friedi in de nabijheid van de Noord-Ierse haven Londonderry in moeilijkheden. Een felle storm stuwde het water tot hui zenhoge golven. Zwaar kampte nei kleine scheepje (197 brt. en dertig ja ren oud) tegen het water, toen op een gegeven ogenblik de vtjj gammele machine het begaf. Er werden twee ankers uitgeworpen, maar ook die hielden niet en machteloos dreef de „Friedi" naar de kust. Er daagde ech ter vrij spoedig redding op in de vorm van een Engelse torpedobootjager, die het schip op sleeptouw nam en behou den in de haven van Londonderry bracht. Toen begon de ellende voor de bemanning pas goed. Geld hadden ze niet. Eten was er niet meer aan boord. Gerepatrieerd met de marine. Kapitain Lamain stuurde telegram men om geld naar de reder, een Delf- zijlse caféhouder. Een reactie kwam er echter niet. Er rust een zware hypo theek op de „Friedi" en de reder was kennelijk niet van zins er nog kosten aan te besteden. De kapitein liep van de een naar de andere. Hij wendde zich tot dc Neder landse vice-consul in Londonderry, de heer H. R. Bleakley. Deze stelde zich in verbinding met de inspecteur voor de scheepvaart, die weer contact met het ministerie opnam. Er werd een adres gericht aan de Centrale voor zeevarenden, maar geld kwam er niet Toen echter de nood het hoogst was. was de redding nabij. De Mission for Seamen te Londonderry beloofde voor het eten te zorgen, een belofte die prachtig werd gehouden. Het leven van de „bedeling" was echter geen pretje. Toen dan ook de twee Neder landse ondérzeebootjagers „Drenthe en „Limburg" in de haven van Lon donderry afmeerden, haastte kapitein Lamain zich om met de mensen van de Kon. Marine contact op te nemen. De commandant van de „Drenthe de kapitein-luitenant ter zee J. G. Co:: telefoneerde met de commandant van Smaldeel V, die zich aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman bevond, welk schip buiten de haven voor anker was gegaan. De smaldeel-commandant, com mandeur H. A. W. Goossens, stemde in met het voorstel de bemanningsle den van de „Friedi" een „lift" naar Nederland te geven. In de ziekenboeg van de jagers werden nog enkele plaatsjes gevonden en zo konden de zeelui nog tijdens de thuisreis beko men van hun bittere ervaringen. Zon dagmiddag omstreeks half een meer den beide jagers af in Den Helder, waar op de kade reeds de vader van de machinist Roossien, vroeger zelf kapitein van de „Friedi" reeds op hen stond te wachten. Kapitein Lamain bleef in Londonderry achter om het schip niet helemaal alleen te laten, dit op advies van de vice-consul en de marine-officieren. Opgeknapt verlie ten de matrozen J. Akker (24) uit Alk maar, D. Aarden (24) uit Gouda, stuurman D. P. Cazemier (25) uit Rho- den (Dr.) en machinist A. Roossien (20) uit Delfzijl met een dankbare handdruk voor hun tijdelijke gasthe ren de „Drenthe". Onder geleide van kapitein Roossien vertrokken ze met een auto naar Delfzijl, naar het cafe van hun reder, waar nog wel een har- iinrdje gesproken zal zijn. De 19-jarige mej. N. A. van Os uit Bergen op Zoom en de 38-jarige me vrouw J. van Benthem-Drogt werden in zorgwekkende toestand uit de vernielde auto gehaald en naar het ziekenhuis vervoerd, waar mevrouw Van Benthem overleed. De overige inzittenden, de heer van Os, het tweejarig zoontje van de overledene en de vader van het slachtoffer, liepen lichte verwondingen op. •s-HERTOGENBOSCH, 30 nov. Frans van Amelsvoort. die onlangs een muziekprijs in 's-Hertogenbosch kreeg, heeft besloten in verband met drukke werkzaamheden een aantal functies neer te leggen. Hij heeft ontslag ge vraagd als dirigent van het 's-Herto genbosch' jongenskoor, en het Brabants Kamerkoor, voorts van het koor van het Sint Janscollege en het Catharina- lyceum in Eindhoven. Het jongenskoor dat niet het Brabants Orkest concer teert, blijft onder leiding van de diri gent. AMSTERDAM, 30 nov. Vanavond is de 33-jarige Amsterdammer G. R„ die zich op het z.g. Westelijk eiland, een afgesloten gedeelte van het cen traal station te Amsterdam bevond, door een uit de richting Haarlem ko mende trein gegrepen en op slag ge dood. De man liep tussen de rails in de richting van het station. Op de spoorrails ten noorden van station Susteren is maandagmorgen het zwaar verminkte lichaam gevon den van dc 75-jarige heer Peters uit Susteren. Het slachtoffer was zondag avond met de trein van Geleen naar Susteren teruggekeerd en vermoede lijk de weg kwijtgeraakt, zodat hij op de spoorbaan terecht kwam. Hij is vermoedelijk door een trein gegrepen en op slag gedood. BADEN-BADEN, 30 nov. De Duit se dramaturg en essayist Egon Vietta is gisteren op 58-jarige leeftijd overle den. Vietta, die vooral bekend was om zijn kunstkritieken, schreef enkele to- néelstukker en talloze reisboeken. Advertentie DEN HAAG, 30 nov. Drie recto ren van gymnasia hebben in een adres aan de beide Kamers der Staten-Gene- raal bezwaren geuit tegen de Mam moetwet, tegen het rapport van een werkgroep uit het rijksscliooltoe, zicht over de inrichting van het voortgezet onderwijs (het „Bilderhérgrapport") en tegen een rondschrijven ven de mi nister van O.K. en \V. uit 1958 betref fende de inspectie van het V.H.M.O. De ondertekenaars van het adres zijn dr. H. J. M, Broos, rector van het Praedinius-gymnasium te Groningen dr. J. A. Schuursma, rector van het Vossiiis-gymniasium te Amsterdam, en prof dr. G. van der Wal, rector van het Grotlus-gymnosium te Delft. Er zijn 155 adhaesiebetuigingen van reeto ren. curatoren en ouderverenigingen van openbare, christelijke en r.k. gymnasia aan toegevoegd. De adressanten vragen aandacht voor zes punten, namelijk: de dreigen de opheffing van vele kleine gymnasia en gymnasiale afdelingen van lycea de „deriaturering" van het gymnasium, indien de zogenaamde brugklasse al gemeen wordt ingesteld: de verbreking van de aansluiting tussen voorberei dend hoger en hoger onderwijs, indien bij verruiming van studierechten de betrokkenen zelf voor de aanvulling van eventuele lacunes in hun kennis moeten zorgen: het facultatief stellen van het Grieks in de b-afdelir.g van het gymnasium; de vermindering van de lessen in Nederlands en Frans en de drastische besnoeiing van het ge schiedenisonderwijs aan het gymnasi um volgens het lessenschema van het „Bilderbergranport"de opheffing van de afzonderlijke inspectie der gymna sia. De rectoren menen, dat de uitvoe. ring van deze maatregelen, tezamen of gedeeltelijk, een onherstelbare slag aan het gymnasium zal toebrengen, na de Louise gisteren, op de f eeste drie jongemannen. Aan de drie jarige opleiding van de Sociale T Akademie studeren ophetogen- r/iicifir AluriP FfHimf' blik nog drie andere religieuzen. AjUblCr iYltUIC J_jUU1Ï5L Twee medezusters van zuster Marie Louise van de Francisca nessen van Denekamp (één is bovendien haar eigen zuster!) en een jeugdige zuster van de congregatie van O. L. Vrouw van Amersfoort. Maar tijdens het practische werk heeft zuster Marie Louise haar habijt ook wel eens in de least gehangen en. deed ze, als dat nodig bleek, huis bezoek „in civiel". Ze heeft dus persoonlijk het verschil ondervonden in bejegening van de „gewone" maatschappelijk werkster en die zich fits religieuze aandient. Dat praktijkwerk deed ze in de utérkdagen. 's Zondags was ze echter weer „weekend-non", zoals ze schalks zegt. Ook aan excur sies en buitenlandse reizen met de leerlingen-groep, bijvoorbeeld naar de woningbouw in Berlijn of naar een internationaal congres, nam ze soms „gewoon" en met goede smaak gekleed, deel. Hoort dat niet ook tot de soepelheid waarop mgr. Alfrink de vorige week doelde tijdens de bij eenkomst van religieuze huisoversten? Bij de omschakeling die noodzake lijk is als rde religieuzen nieuw werkterrein zoeken meer gericht op de werkelijke nood van het ogenblik dan ziekenverpleging en onderwijs, zoals eveneens door de aartsbisschop werd genoemd, hoort ongetwijfeld het maatschappelijk werk. De scriptie die elke afstuderende moet sameristellen als werkstuk ter ver krijging van het diploma, heeft zuster Marie Louise onder de titel „De werkzaamheden der aktieve vrouwelijke religieuzen dan ook geheel tun dat onderwerp gewijd. Zij toont aan hoe juist het terrein van het maat schappelijk werk voor de religieuze openligt. Het goed doorwerkte, gedo cumenteerde, heldere geschrift wijst in de inleiding op de congregaties du in de vorige eeuw ontstonden tot leniging van de nood van toen: verpleoing van ongeneeslijke zieken en onderricht aan onvermogende kathoUeke kin deren. Nu de omstandigheden totaal gewijzigd zijn en leken die taken heb ben overgenomen, biedt de nood die de religieuze wil helpen lenigen zich op ander terrein aan. De nood vanv de moderne mens is de „aanpassings- nood", die dus ligt in het psychisch-sócialc vlak. Hand in hand met de tanpassingsnood gaat de religieuze nood. Maatschappelijk werk is in wezen het herstellen van de goede betrekkingen tussen individu en gemeenschap- Dit alles eist echter vakbekwaamheid en een gedegen religieuze vorming. Laar werkterrein zal meer in de moderne samenleving komen te liggen. Daaraan zal dan de dagorder van het klooster zich moeten aanpassen. $n ils de religieuze onder een leke-bestuur weekt, zal se in gewone werk ver, ioudingen staan. Dat zijn zo enkele punten die in deze beschouwing over 'c religieuze als maatschappelijk werkster naar voren komen. Wat zal zuster Marie Louise zelf gaan doen? Voorlopig eerst de vormings- utsus volgen vóór haar grote professie. En dan daar werken waar haar wersten haar heenzenden. Dat kan het volgend jaar zijn met een team van !e congregatie naar Afrika, waar de zusters van Denekamp gaan beginnen Let kan ook zijn op een moeilijke af gelegen post in het eigen lana. Maar het hnrt van deze reliaieuze maatschappelijk werkster gnat uit •aar Afrika. Zij was in de studiejaren de ziel van de missieclub. Van dc school in Enschede zijn reeds verschillende afgestudeerden als maatschap- pelijk werkster in de Afrikaanse missie aan de slag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5