Altijd een welkom geschenk tDiiUtól 1 Werklozen Rotterdam van zingen hun Engelse lessen Sociale Zaken schiep nieuw uitzicht voor uitzichtlozen WASSEN HET TESTAMENT PHILIPS nieuwste T.y. FOTO Foto üiestadf Kwade oppositie ^♦adsnieiiws Pedagogisch Jeugdconcert e cl a m e Mü Bernadette Een reddingsboei in de eenzaamheid 19." Negen jaar geëist wegens moord pater Titus Brandsma O.Carm. RADIO-MONTEURS en AANK. RADIO-MONTEURS mmm Plafond in feestzaal stort omlaag Overlevenden van half jaar oude scheepsramp WF trok naar Den Haag door Rotterdams Pliilharmoniscli Orkest Maakt voor Uw zaak NSC DINSDAG 1 DECEMBER 1959 PAGINA 6 o- co <0 r. MBH Activerend Bakker schiet zijn rivaal neer Compleet rooster Nieuw milieu JJe Jeugdspaarregehng Resultaten wijken af van ramingen van - -rW Mie he PHILIPS SUPER SUPER AUTOMATIC Met PHILIPS zit U altijd goed, bewijst wat service is BEZOEKT ONZE GRAMMOFOONPLATEN-AFDELING SPECIALE AANBIEDING C^r K/eisferlee Suédle-dames- pantoBel in diverse kleuren Herenpantoffel met leder- en cosyzool Warm suède laarsje in div. moderne tinten Gemakkelijk kinderpantoffeltje vanaf 5.^® 'T SJLVtRB LAERSJE CM broersvest 135 m SANDOR KIS HET KIND VAN LOURDES Het verhaal van de verschijningen in Lour- de«. wordt in dit boek op boeiende en onopgesmukte wijze verteld voor jongens en meisjea van 10 tot 15 jaar. Tweede drttlt 75 Verkrifebur la 4» N.V.DJtCKKfclU fes VAAMNESTA® ■AARLXM De arbeidsmarkt in Rotterdam Is overspannen. Rotterdam komt werk kracht tekort, maar niettemin zijn er werklozen. Een vrijwel constant aan tal van 1000 werkzoekenden staat inge schreven. Zij worden naar werkobjectcn gestuurd, bij de werkverschaffing in geschakeld of komen, wanneer daar reden voor is. in de beschutte werk plaatsen terecht. Een kleine groep rest dan nog, een roep van een honderd mannen en vrouwen, die niet kunnen en niet mo gen werken. Het zijn mensen met hartkwalen, lijders aan chronische bronchitus of slachtoffers van een her nia. Zij zijn al zo lang ziek, dat zij niet meer in aanmerking komen voor een uitkering volgens de ziektewet. Ook zij staan te boek ais werklozen. Voor hen ging tot voor kort de dag voorbij in ledigheid. De dag was lang, grauw en eindeloos vetveiend. Ze ke- Schenk haar die luxe, charme, be haaglijkheid en elegance! Peignoirs in een heel rijke sorte ring in tal van modellen en uitvoe ringen. Nog héél Jang zal zij die met vreugde dragen en dankbaar aan haar Sint denken. Prachtige peignoir in safin-Feutre. Smaakvol, gezellig licht dessin. De fluweelzacht aanvoelende, donzige binnenzijde geeft een zalig warme bescherming op kille ochtenden. Kleuren: rose, aqua, geel en bleu. En als extra attractie een zéér voordelige "Wassen"-prijs ROTTERDAM: "City Centrum" Binnenweg, tel.139375 - Dorpsweg hh. Katendrechtse Lagedijk. tel. 74 25 9 DEN HAAG: Spui hk. Kalvermarkt, tel.182148. ken de klok naar het uur, waarop een huisgenoot thuis zou komen van het werk, want zjj waren eenzaam. Sinds kort is daar verandering in ge komen. De directie van Sociale Za ken heeft het initiatief genomen voor het verrichten van sociaal en cultureel werk onder de werklozen. Een van de meest enthousiaste ambtenaren, de heer C. Berkelaar, werd met de orga nisatie belast en de zaak draait. Het programma van de heer Berke laar is eenvoudig maar doeltreffend. „Je moet de mensen op hun eigen manier benaderen, hun taal spreken en hun ei gen toon ween te vinden. Probeer deze „uitgeschakelde" weer te activeren, leer ze weer denken, laat ze weten, dat zij er ook nog bijhoren". Op een originele ma nier heeft hij zijn denkbeelden in prak tijk gebracht. De organisatie, die hij voor de uitvoering van zijn programma nodig heeft, is er. Haar basis is de liefde voor de medemens. De werklozen, de eenzamen en verveel den, zingen weer. Niet over.de blanke top der duinen of van Michiel aan het wiel, maar er staan top-hits, ballades en ever greens, zoals de liedjes worden genoemd die het altijd blijven doen. Er staan nogal wat Engelse woorden in de vorige zin, maar dat ligt voor de hand, want dit gezang heeft betrekking op de Engelse les. Twee keer in de week immers wordt op de beide Maasoevers voor de werklozen Engels gedoceerd. De leraar van de ulo-school neemt echter voor dit met recht „bijzondere" onderwijs zijn gitaar mee. Zingend onderwijst hij hun bij de Engelse taal. „Take a message to Mary" heette de ballade die wij hen hebben horen zingen. Het is een droevig verhaal over een ongen die uit het gevang zijn meisje wil boodschappen dat zij maar beter een andere levensgezel kan zoeken. Eerst zingt de leraar deze ballade voor, daarna zingen zij het lied gezamenlijk en ten slotte worden de woordjes uit de song „Overhoord". Deze ongebruikelijke me thode wordt dan aangevuld door het leer boekje voor emigranten, waaruit zij thuis kunnen werken. Ijveriger leerlingen heb ik nooit gehad, zegt de leraar. Men behoeft niet aan zij-" woorden te twijfelen, wanneer men MAASTRICHT, 30 nov. Een laffe sluipmoord en beslist geen crime pas- sionnele, zo noemde de officier van justitie bij de rechtbank, mr. J. Corsten, het misdrijf, waaraan een 49-jarige bak ker uit Vaesrade-Nuth 'zich 12 mei van dit jaar heeft schuldig gemaakt. In een kippenhok achter zijn woning wachtte de bakker de komst van een 45-jarige man af, die al jarenlang een relatie met de vrouw van de bakker onderhield. Op een afstand van nauwelijks vier me ter schoot de bakker zijn rivaal neer. Rekening houdend met de als onhoud baar gekwalificeerde omstandigheden waarin verdachte leefde, eiste de offi cier van justitie niet de maximumstraf voor moord maar een gevangenisstraf van negen jaar. De poging door verdachte ter zitting ondernomen om noodweer als excuus voor zijn daad aan te voeren achtte de officier van justitie bnaanvaardbaar Volgens hem staat het vast dat het dra ma zich heeft afgespeeld zoals verdachte dit direct na zijn arrestatie heeft ver klaard tegenover de politie en later ook tegenover de rechter-commissaris. De le zing van het gebeurde was toen, dat ver dachte 12 mei 's avonds een geladen pistool nam, zich verdekt opstelde in een kippenhok en geruime tijd (15 a 30 minu ten) de komst van de ander afwachtte. Toen deze was genaderd opende verdach te het raam van het kippenhok en schoot zijn rivaal met vijf pistoolschoten, waar van er twee dodelijk waren, neer. Ter zitting verklaarde verdachte even wel dat hij zich bedreigd had gevoeld, toen de verslagene op het kippenhok af kwam. De crime passionelle verwees de offi cier van justitie naar het rijk der fabelen. Verdachte voelde zich onbehaaglijk. Toen de spanningen schijnbaar het hoogtepunt hadden bereikt probeerde hij zich door middel van moord van zijn rivaal te ont doen. Een misdrijf, aldus mr. Corsten, dat geen gevolg van een plotselinge opwelling kan worden genoemd, geen wrekende, maar een utilitaire daad van bevrijding. De verdediger mr. H. F. Sanders uit Maastricht betoogde dat verdachte uit noodweer of overmacht heeft gehandeld. Tevens achtte hij verdachte nauwelijks toerekeningsvatbaar. Op grond hiervan vroeg de verdediger een lagere straf. Uitspraak 14 december. op de gezichten de inspanning ziet, waar mee deze mensen de lessen volgen. De Engelse les is slechts één punt uit het rooster, dat Sociale Zaken heeft sa mengesteld. Les In de Nederlandse taal, bloemschikken, algemene geschiedenis, lezingen over filosofie, over de groei van ons maatschappelijk en cultureel leven en tenslotte excursies naar tal van be drijven, naar de Delta-werken en naar de vogelbróedplaats De Beer. De mensen slaan geen les of excursie over. Een serie bezoeken aan een museum met uitleg werd een enorm succes en de gids wist te vertellen, dat hij zelden een aandach tiger gehoor had ontmoet. Bij een onder wijsinstelling werd een cursus georgani seerd in machineschrijven. Twaalf diplo ma's konden er tenslotte worden uitge reikt. Een heel aparte plaats neemt het programmapunt „levensvragen" in. Hiervoor is een dominee uitgenodigd aan wie deze mensen hun problemen offictieve problemen kunnen voorleg- gen.Wanneer er 'n categorie bestaat, die het recht heeft vragen te stellen aan het leven, dan wordt zij wel gevormd door deze mensen. Dikwijls komt de dominee voor moeilijke problemen te staan. Dikwijls zijn de vragen teke nend voor de eerlijkheid, waarmee de ze werklozen tegenover hun omgeving staan. „Dominee, alle inkomsten die ik bui ten mijn uitkering heb moet ik opge ven. Laatst heb ik vijf gulden gekre gen van mijn zoon, maar ik heb het niet verteld. Heb ik nou gelogen?". De man krijgt een antwoord, jvaaruit blijkt dat hij geen wroeging behoeft te hebben omtrent dit verzuim. Een kapper, een bouwvakker, een boekhouder en een beeldhouwer behoor den tot de club die wij zagen. Drie mid dagen in de week komen ze bijeen, maar de contacten wordt ook voor de rest van de week zorgvuldigd bewaard. Zij hebben een gemeenschap, een milieu waarin ze kunnen leven. Een man. die gedeeltelijk verlamd is. vertelt opgetogen over zijn kanaries, die hij dank zij de bemiddeling van een clubgenoot voor zijn zelfgebouw de volière heeft gekregen. „Armoede Rjdt je, maar het was de eenzaamheid, die ons stuk maakte. Hfj heeft me eruit gehaald". Zijn vinger gaat naar de heer Berkelaar, de ambtenaar die met een bosje bloemen op huisbezoek gaat ais er een van de leden van zijn club jarig is. HAARLEM, 30 nov. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf is tijdens een feest van personeelsleden van het GEB het plafond van de grote zaal van het ge bouw van de Haarlemse kegelbond aan de Tempeliersstraat over een oppervlakte van ruim tien vierkante meter omlaag gevallen. Twee personen werden door het neervallende puin ernstig gewond. Een 54-jarige opzichter liep vermoedelijk een zware hersenschudding op en is ter ob servatie in het Joannes de Deo-ziekenhuis opgenomen. Een kraandrijver kreeg een lichte hersenschudding en kon na behan deling in het ziekenhuis naar zijn woning worden overgebracht. Andere licht ge wonden zijn ter plaatse verbonden. De zaal is direct ontruimd. DAR-ES-SALAAM, 30 nov. Tien op varenden van een Arabisch kustvaartuig, dat zes maanden geleden op geheimzin nige wijze verdween, zijn aangetroffen op een eilandje bij de kust van Somaliland. De bevolking van het eiland heeft hen al die tijd verpleegd, zy zijn thans overge bracht naar Moekalla, een Arabische staat in het protectoraat Aden. De tien zijn de enige overlevenden van een groep van zestig tot zeventig opva renden van een met een motor uitgerust Arabisch vaartuig, dat zes maanden gele den uit Dar-es-Salaam naar Aden was vertrokken en daarna spoorloos ver dween. Naar thans bekend is geworden, is het vaartuig op de rotsen stukgesla gen en vergaan. De overlevenden van de ramp hebben verteld, dat de motor van het schip de fect raakte vijf dagen nadat men Zanzibar had verlaten. De boot dreef zeven dagen met de stroom en de wind mee. Bij het rotseilandje Abdoekoeri aangekomen, zag de gezagvoerder geen kans de hevig lek kende boot aan land te brengen. Nadat enige opvarenden vergeefs getracht had den zwemmend de kust te bereiken, sloeg de boot stuk tegen de rotsen. Het merendeel van de opvarenden verloor het leven. De bewoners van het eiland heb ben 33 lijken geborgen. DEN HAAG, 30 nov. Hoewel noch over het aantal deelnemers, noch over het gemiddelde spaarbedrag op 1 okto ber jl. exacte gegevens ter beschikking staan, kan uit de per 30 juni bekende gegevens toen het aantal deelnemers aan de jeugdspaarregehng 239.000 en het totale spaartegoed 36 min bedroeg -, als. mede uit incidentele aanwijzingen over de daaropvolgende drie maanden de con clusie worden getrokken, dat het aan tal deelnemers waarschijnlijk circa 10 pet. op de raming ten achter zal blijven, maar dat het gemiddelde spaarbedrag per spaarder de verwachtingen waar schijnlijk met rond 10 pet. zal overtref fen. Het totaal gespaarde bedrag in het eerste jaar zal daardoor relatief zeer weinig van de raming afwijken. Een en ander deelt de minister van algemene zaken aan de Tweede Kamer mede. Ergens in mijn misaal liggen twee plaatjes. Plaatjes, die bij elkaar horen en toch van een schrijnende tegenstelling zijn. Pater Titus Brandsma, zoals Nijme gen hem kende in de jaren 1923 tot 1942 als hoogleraar en de tekening van deze zelfde pater in het concentratiekamp te Amersfoort, zoals iemand hem daar weer gaf. Nummer 58 van het doorgangskamp daar werd op transport gesteld naar Da chau en overleed ginds op 26 juli 1942. Gisteravond heeft u kunnen lezen, dat ruim f 28000. voor de bouw van een ge dachteniskapel voor deze eminente pries ter binnengekomen is en daar blijft het natuurlijk niet bij. Wij leven snel, de oorlog lijkt soms vergeten. Daarom is het goed nóg eens dat gedichtje te lezen, dat deze pater, ja ren zwak van gezondheid, maar sterk van geest, in de politie-gevangenis te Sche- veningen schreef in alle kou en eenzaam heid. Ons een simpel testament van zijn grote liefde voor Jezus nalatend, dat weerklank vindt in het meest verstokte en verdwaalde hart: Aan Jezus O Jezus, als ik u aanschouw, Dan leeft weer, dat ik van U hou En dat ook Uw hart mij bemint Nog wel als Uw bijzond're vrind Al vraagt mij dat meer lijdensmoed Och, alle lijden is mij goed, Omdat ik daardoor U gelijk En dit de weg is naar Uw rijk Ik ben gelukkig in mijn leed, Omdat ik het geen leed meer weet. Maar 't alleruitverkorendst lot. Dat mij vereent met U, o God O, laat mij hier maar stil alleen, Het kil en koud zijn om mij heen, En laat geen mensen bij mij toe: 't Alleen zijn word ik hier niet moe Want Gij, o Jezus, zijt bij mij, Ik was U nimmer zo nabij. Blijf bij mij, bij mij Jezus zoet, Uw bijzijn maakt mij alles goed. Wij Eerste Adventszondag is voorbij, maken ons op straks het Kerstfeest in tens te beleven. Denkt u dan eens aan dit gedichtje, aan pater Titus Brandsma, aan de kapel, die tot zijn blijvende herinne ring straks gebouwd wordt. En stort u dan uw feestgave op giro 966699 PARIJS Het Franse ministerie van financiën heeft, naar te 'Parijs wordt vernomen, zijn goedkeuring gegeven voor de verstrekking van een lening door ze ven Franse banken aan Argentinië. Het ministerie is échter niet bereid de le ning te garanderen. De banken zullen de lening, die 10 a 12 miljoen dollar zal be dragen, niettemin verstrekken. Scherp beeld, dat tijdens de uitzending niet verandert, met gelijktijdige, automatische instelling van een zuiver natuurgetrouw geluid. Dubbelconus-luidspreker, waardoor alle hoge en lage tonen volledig en in de juiste verhoudingen worden weer gegeven. Afmetingen hoogte 38 cm., breedte 46 cm., diepte 36 cm. 43 cm. 725.- PER WEEK 6.88 LUXE UITV. 865.- PER WEEK 8.20 53 cm. 895.- PER WEEK 8.50 Fraaie,asymmetrisch uitgevoerde kast, bedieningsknoppen aan de voorzijde. Automatische beeldhoogte- en beeldbreedte instelling. Gestabiliseerde hoogspanning voor de beeldbuis. Scherp beeld met automatische instelling van een zuiver natuur getrouw geluid. Afmetingen hoogte 49 cm., breedte 69 cm., diepte 39 cm. 33 cm. 995- PER WEEK 9.45 Aanschroef bare poten, lengte 44 cm. 25.- extra. 't is dan ook een product van eigen bodem. SCHIEOAMSEWEG 14S STRAATWEG 59 PLEINWEG 152 A5TERL0 29 TEL. 134.700 TEL. 134.700 TEL. 77.555 TEL. 174.200 Speciaal voor TV-reparatie HOOGSTRAAT 64 - TEL. 134.700 We wonen in een blokkendoos, de naam is Torenflat: op 40 me ter hoogte het echtelijke bed .We hoeven niet te lopen, daarover niet gekift. We stijgen en we dalen elektrisch nu per lift. Teer- stoof, Verbrande Erven, die heb ben afgedaan en Roosbeek steeds nog roemrucht, zal ook tot puin vergaan. De Kreupelstraat verandert en wordt Boulevard Boiteux. Que nous parions fran cais nous tous, si cous voulez, tu veux. Met rasse schreden komt de tijd, dat ik voor goed verdwijn, maar Monumentenzorg beschermt mijn Koos de Kapper plein, Koos de Kapper, Gelegen heids-, sport-, reclame- en kre- keldichter. 14 dagen gratis op proef alle merken televisies, compleet ge plaatst. Min. 1ste betaling; ver der 7,p.w. Eigen technische dienst. Tel. K 1800—123153 tot 6 uur. Ook radio's en bandrecor ders. Gevraagd naaisters en leerlin gen en leerling-knipster. Aan melden: Wortelboers Confectie bedrijf, Nieuwe Binnenweg 310, Rotterdam. Te koop 12 prima grenenhouten sloepen ca. 5, 7 en 8 meter lang. Te zien bij G. Meijer, Schie dam (Bij de spoorbrug). Voor schoorsteenvegen en opzet ten van alle soorten kappen, ook voor oliestook. Alleen fa. V. L Borrani, Lange Achterweg 33, tel. 68421. Wij ontvingen een prachtige partij nieuwe boeken, welke wij met 30 pet. korting verkopen Echt iets voor Sinterklaas! Het Boeckhuys, Dam 3. GEVRAAGD voor het monteren van eiectronische instrumenten Sollicitaties aan: PEEKEL - Lab. voor Electronica N.V. Alblasstraat 1 - Rotterdam - Tel. 37154 Voor de foto-amateur geen cadeau problemen meer! Onder de 1001 andere ge schenken bieden wij voor deze weken aan een Metalen Diaopbergdoos voor 150 stuksf 9.75 Camera's 6x6 of 6x9 vanaf f 12.50 Kleinbccld Camera's vanaf f 59.— Flitsapparaten v.a. f 7.95 Albums, boekvorm vanaf f 2.4-5 Ontwikkeldozcn vanaf f 6.95 Projectieschermen 75x100 (glas parel) op driepoot v.af 65. Landkaartscherm vanaf f 22.50 Belichtingsmeters met etui vanaf f 27.50 Glans- en droogperscn f 16.50 Bandrecorders Philips enz. vanaf f 298.- Statieven vanaf f 15.50 Afstandmeters in etui vanaf f 11.50 Draadontspanners vanaf f 0.95 Prisma kijkers v.a. f 75.— Fotoiysten 9x14 v.a. f 1.35 300 watt Kieinbeeld Projec toren met koeling f 154. 150 watt compleet m. lamp en lederen koffer f 95.— 8 mm. en Diaprojectoren in alle merken Combinatie Fototassen vanaf f 9.50 Filters Voorzetlenzen Zonnekappen Zie de wereld vanuit Uw stoel ib kleur en diepte met de VIEWMASTER KIJKER op iedere schyf 7 prachtige foto's; keuze uit plm. 1000 schijfjes. De nieuwste fotoboeken: ook buitenlandse Toneelkijkers vanaf f 6.95 GELUIDSBANDEN voor bandrecorders Vergrotingsapparaten en hulpmiddelen voor de donkere kamer FROJECTIETAFELS DIA KIJKERS en VIEWERS 8 mm CAMERA'S en toebehoren TELE-, GROOTHOEK-, en VERGROTINGSLENZEN en nog 1001 andere artikelen Vraag gratis ideeënboekje, waarin honderden artikelen staan met prijzen Cine - Foto - Film ROTTERDAMSEDIJK 413 Schiedam - Telefoon 69606 Bij de behandeling van de Rijksbe groting van Onderwijs, Kunsten en We- tenschappen heeft van de zijde van de Partij van de Arbeid de heer Tans het woord gevoerd Hij heeft bepaald tvel iets te zeggen, ah hij in de Tweede Kamer optreedt en dat was ook dit keer het geval. Maar ook de heer Tans heeft zich in het pakje van de oppositie moeten steken en was dus nogal onvriendelijk tegenover de confessionele partijen. Het oppositie kostuum was hem kennelijk te nauw, het hinderde hem tijdens zijn gehele rede voering, die op sommige momenten zulk een geforceerd karakter droeg, dat nie mand meer geloofde in wat de geachte spreker allemaal meende te moeten en te kunnen zeggen. Zo meende de heer Tans ook te mo gen zeggen, dat de confessionele partijen, die altijd maar op bezuiniging aanstu ren, het de minister van O. K. en W. niet mogelijk maken zijn functie be hoorlijk uit te oefenen. Men moet van een oppositiepartij na tuurlijk altijd meer nemen dan van een niet-opjtositiepartijdoch men moet nooit onwaarheden slikken, ook niet van een oppositiepartij. De heer Tans moet maar eens aan geven, wanneer en waar de confessionele partijen in de Tweede Kamer ooit de minister van Onderwijs niet die gelden hebben gegeven, die hij meende nodig te hebben voor een goede uitoefening van zijn taak, die van het grootste belang is voor ons gehele volk, in het bijzon der de jeugd. Dat kan de heer Tans natuurlijk niet, maar daarover schijnt hij zich niet te hekommeren. Men krijgt soms co'n idee, dat sommi ge figuren in de Partij van de Arbeid de oppositiehouding belangrijker vinden dan de juistheid en volledige waarheid van datgene, wat zij zeggen en dat is een kwalijke zaak. Nu zij tot verzachtende omstandigheid voor de heer Tans gezegd, dat hem een slecht voorbeeld wordt gegeven door zijn fractievoorzitter, de heer Burger, en als ons één ding vroeger altijd dnnr onze ouders is bijgebracht, dan is het wel dat een slecht voorbeeld altijd gevolgen heeft voor diegenen, die met ons om gaan of met wie we moeten werken. Moraal van hei verhaal: laat de heer Tans een redelijk sluitend opnositiepnk aantrekken dat is prettiger en heler vooi hemzelf en wie weet h-eefr dit goede voorbeeld dan nog enig gevolg v„pr zijn fractievoorzitter, de heer Burger. Jaarlijks ontmoeten de zwemvereni gingen C.W.P. (Centr. Werk Plaats, on derdeel van de P.T.T. te Den Haag) en W.F. elkaar in een zwemtweekamp. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van C.W.P. vond deze ontmoeting zondag in Den Haag plaats. Mocht W.F. in vooraf gaande ontmoetingen door 3 achtereenvol gende overwinningen de wisselbeker defi nitief hebben gewonnen, de nieuwe be ker bleef dank zij hef verstek laten gaan van enige der betere W. F. zwemmers in de kast van C.W.P. De dames van W.F. waren over het algemeen de C.W.P.-sters de baas, maar de W.F.- heren deden de winst te niet gaan. De buiten de puntentelling vallende jeugd wedstrijden waren voor W.F. zeer suc cesvol. Slechts tweemaal wist een C.W.P.'er zich te plaatsen. Als de toe komst inderdaad voor de jeugd is, ziet de toekomst voor de zwemver. W.F. er hoopvol uit. Het uitgebreide programma, eenmaal onderbroken voor showzwem- men van W.F. verliep zeer vlot. De aan het eind der middag gespeelde water- polo-wedstrijden werden zowel voor de W.F.-dames als heren een débacle, het geen niet te verwonderen valt, daar W.F. nog in kring-, C.W.P. reeds jaren in bondsverband speelt. Uitslagen jeugdwedstrijden: 25 meter C.W.P. W.F. dames 10—0. schoolslag meisjes, 1 Josée Knol, 20.4, 2 en 3 Marian Vellekoop en Riek Weerman 21.- (allen W.F.)) 25 m rugslag meis jes: 1 Marian de Wit, 19.3, 2 en 3 Mat- tie Zandwijk en Nel Knegt 21.8 (allen W.F.) 25 m. vrije slag meisjes: 1 Ma rian de Wit 15.2, 2 Marian Vellekoop, 3 Loes de Wit 17.7 (allen W.F.) 25 m Schoolslag jongens: 1 J. Haffner C.W.P. 20.4, 2 en 3 Nico Driessen en Wim Put ter 20.8 (beiden W.F.) 25 m vrije slag jongens: 1 Han Verheyden 15.4 2 Dick Langerak 15.9 (beiden W.F.), 3 J. Haffner C.W.P. 16.4 Uitslagen twee kamp. 50 m schoolslag dames: 1 J. v. Leeuwen. D. W. P. 43.2, 2 E. Hermans C.W.P. 44.4, 3 A. v. Leeuwen C.W.P- 46.2. 50 m rugslag dames: 1 J. v. Leeu wen C.W.P. 38, 9, 2 Tinie v. Arnhem WF 38.9, 3 Wina Knol, W.F. 43,-. 50 m vrije 6lag dames: 1 Marian de Held 34.2, 2 M. Mittelberg C.W.P. 36.8, 3 An- net Verheyden W.F. 37.2. 50 m school slag heren: 1 P. v. d. Toorn C.W.P. 38.9, 2 Harm Driessen W.F. 39.-, 3 J. Correl- jé C. W. P. 39.6 50 m. rugslag heren: 1 W. Hop C.W.P. 33.8, 2 Matthieu Geer- atz W. F. 34. 3 M de Jong C. W. P. 37.- 50 m vrije slag heren: 1. W.H. op C.W.P- 30.-, 2 P. v. d. Toorn C.W.P. 31.1., 3 C. Hermans C.W.P. 31.9. 3 x 50 m wis selslag estafette dames 1 C..W .P2.02.9, 2 W.F. 2.05.1. 3 x 50 m wisselslag esta fette heren: 1 C.W.P. 1.45.1, 2 W.F. 1.49.5. 10 x 50 m vrije slag estafette gemengd: 1 W.F. 5.55.6 2 C.W.P. 6.0.8. Eindstand 1 C.W.P. 12.49.6, 2 W.F. 1305.9. waterpo lo CWP WF heren 9—4 Waterpolo K.N.S.M. Met het overnemen van het m. s. Ceres, dat zijn officiële proef tocht maakte met als eindpunt de thuis haven Amsterdam, bestaat de vloot van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij uit 80 zeeschepen, met een totaal aan draagvermogen van 280.937 ton. Gisteren werd in het Passage-theater een pedagogisch Jeugdconcert, het derde in dit seizoen, gegeven door het Rotter dams Philharmonisch orkest o.I.v. Frans Moonen. Zoals bekend, worden deze con certen regelmatig gegeven voor scholie ren van middelbaar en uitgebreid onder wijs.. De bedoeling is, de leerlingen enig inzicht by te brengen omtrent het ont staan en de opbouw van de meesterwer ken der klassieke kunst en tevens de jongeren hierdoor te stimuleren, in hun latere leven van deze kunst te genieten. Als eerste nummer werd uitgevoerd H. Madrigaleses" van Antonio Vivaldi, de Venetiaanse priester, violist en com ponist, tevens pedagoog van het Vene tiaanse conservatorium. Merkwaardig is het, dat deze figuur, (waarlijk een grote) wat zijn leven en werkèn betreft z lang in wevelen is gehuld gebleven. Dat hij op muzikaal gebied grote figuur was, blijkt wel hieruit, dat niemand minder dan Jo- han Sebastiaan Bach veel van Vivaldi's concerten heeft bewerkt voor klavier, waarbij hij dan prompt vermeldde: „Nach Vivaldis". Vast staat ook, dat Vi valdi aan grote invloed heeft gehad op de ontwikkeling van het vioolconcert. Opmerkelijk is verder, dat -hij steeds meer staat in het teken van de belang stelling en dat steeds nieuwe manuscrip ten te voorschijn komen. Mare. Pinehe- ric vermeldt in zijn catalogus van 1948 reeds 554 werken waaronder 39 concerten voor hobo, 30 voor fluit en vele voor an dere instrumenten, benevens 30 opera's! Wel een'bewijs van Vivaldi's muzikale vruchtbaarheid. Het is merkwaardig, dat deze muziek, die ongeveer tweehonderd envijftig jaar oud is, toch nog zo jong en fris aandoet. Zo was het ook met deze uitvoering van „H. Madrigalesco", die een vlotte sprankelende vertolking vond. Als twee de nummer op het repertoire volgde een gedeelte van de Tweede Symfonie van Beethoven nl. „andante con motto" „manuetto" en „finale". Het slotstuk vormde dan de Ouverture van de opera „Dar Freischütz" van Ca«l Maria van Weber. „Der Freischütz" is zijn meesterwerk en tevens de eerste be langrijke Duitse opera. De oubouw en orchestratie doen reeds denken aan Wag ner, als wiens voorloper Von Weber wordt beschouwd. Deze ouverture werd het stralend sluitstok van dit pedagogisch concert. Het orkest gaf zich in zijn beste vorm en de dirigent Frans Moonan. die elk nummer inleidde met een korte toe lichting, toonde zich weer con orkest leider van de beste soort. Het jeugdig auditorium was één en al belangstel ling on beloonde dirigent en orkest met een daverend applaus.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6