Nieuws uit stad en omtrek Over brandweerkazerne en hoofdbureau van politie Nieuwe aula van St.- Willibrord- clubhuis is gereed 'vulpenhouders^ Schiedams historie in het kort verteld Van polder tot woon- en winkelwijk Nu in Nieuwland een winkel week wordt gehouden ■■n K.AV.-dames Eureka'' van zagen het de keuken Geheugen-hulp missen, geen dagi VERLOVINGSRINGEN Cellen met televisie f 3.9 Vrachtenmark t WALDO-RIJSCHOOL OVER DE DAM Dat weten we nu De SZC trainingsploeg propageert zwemsport Honkbal voorlichtings avond bij DRZ De open riolen in Rethëi en Bijdorp Jeugdige inbrekers gepakt Geslaagd Afscheid bij telefoon dienst Kosteloze inenting Burgerlijke stand Damwachter .y MERCURIUS J Wedstrijden op de hometrainer Het gezicht van Nieuwland DE KRANT KUNT GIJ NIET De raad komt bijeen Sl.-Nieolaasmiddag bij S.W.S. en O.Y. w NSC WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 PAGINA 3 *65637* Nieuwe scLiiedamscli© courant (II en slot) KNVB AFD. ROTTERDAM Spiering en Spieringshoek Zelfstandige gemeente Wedstrijd tussen grasmaaiers Bij Schiedam gevoegd Over de brandweerkazerne, die even-nog gevraagd: Is het college van me- a's de gemeentelijke smederij in ver band met 'de bouw van het nieuwe stad huis zal moeten verdwijnen, zijn door de raadsleden diverse vragen gesteld. Ten eerste: Is de plaats van een nieuwe brand weerkazerne, zo werd aan B. en W. Bevraagd, reeds bekend en is deze niet te combineren met ruimte voor ande re diensten, zodat bepaalde taken kunnen samenvallen? Dit ook in verband met de Post van 230.000,— voor uitbreiding van het hoofdbureau van poltie. B. en W. antwoorden hierop: De plaats van de nieuwe brandweer kazerne is nog niet bekend. Het perso neel van de vrijwillige brandweer woont echter binnen een cirkel met een straal van 500 m uit de tegenwoordige kazerne eti aangezien dit met het oog op de snelle Uitruk wel de uiterste grens is, komt als Plaats voor de nieuwe kazerne het meest 'h aanmerking een deel van- de terrei nen alwaar aanvankelijk het nieuwe stadhuis was gedacht. Ter verzekering fan een behoorlijk bezette uitrukploeg °verdag is combinatie van de brand weerkazerne met een andere dienst nood zakelijk te achten. Daar bij de bouw van het nieuwe stadhuis ook de gemeente smederij verdwijnen moet, lijkt een com binatie met de smederij wel voor de band liggend. Uit technisch oogpunt zou combina tie van het politiebureau cn fle brand weerkazerne wel mogelijk zijn, maar °hs college is van mening, dat de plaats fan het bestaande hoofdbureau van poli tie bevredigend is en er dan ook geen reden bestaat om voor de politie naar een andere plaats Uit te zien. Voor verbouwing in het hoofdbureau fan politie is een bedrag van 230.000 Uitgetrokken. Hierover wordt de vol gende, nogal sarcastische opmerking ge- hiaakt: Op grond van het feit, dat voor dit bedrag 10 woningen gebouwd kunnen Worden met 3 kamers en een keuken, is •hen geneigd te geloven in een misver- stand. Is de criminaliteit ihisschien dusda nig toegenomen, dat het aantal te bouwen c«llen enorm moet worden uitgebreid of Worden luxe cellen met douche en tele- fisie gebouwd. Een nadere uitleg is Piisschien wel verhelderend. Voorts werd IN HET JONGSTE NUMMER van Gemeenschap'' staat een stukje over het technisch onderwijs hier ter stede. Het fangt aan met een uitvoeirge beschrijving van de Openbare Technische School. Er Wordt in verteld, wat men reeds in de krant heeft kunnen lezen. Ook hetgeen °Ver de christelijke technische school jfordt medegedeeld, bevat geen nieuws, ^aar de regels, gewijd aan de r.-k. tech- n'sche school, onthullen ons een geheel hieuwe kijk op het streven van katho lieke en christelijke zijde, om ook bij het technisch onderwijs de leerlingen een christelijke vorming te geven. We laten de schrijver aan het woord; „Ook hierdoor (door de bouw van brie aparte scholen; ziet men een ze kere differentiatie ontstaan bij het technische onderwijs, maar deze is wel fan een andere soort, namelijk diffe rentiatie naar het geloof. Men vraagt zich daarbij hier en daar wel eens af of deze differentiatie ook in de toe komst zal moeten worden nagestreefd, biet dezelfde middelen. De jongelui zijn na voltooiing hunner studie immers aangewezen op bedrijven, waar aller lei richtingen naast en met elkaar moe ten samenwerken. Het bedrijfsleven fraagt niet naar deze specialisatie, blaar naar een andere, nl. een techni sche en zelfs met behoud van de ide- ele ondergrond der verschillende riclA tingen ware een dergelijke differen tiatie denkbaar. De bestaande verdraag zaamheid geeft immers ook nu zelfs op zg. neutrale scholen het kind de gele genheid om godsdienstonderwijs te ge- bieten naar de wens der ouders. En Verdergaande specialisatie der te bou wen scholen zou het mogelijk maken de kostbare doublure in de technische bewerktuiging der scholen te voorko- bicn, zodat elke gespecialiseerde school hleer financiële ruimte zou kunnen krijgen om zich te wapenen met 't mo dernste leermiddel in haar eigen rich- tihg". Ziezo, dat weten we nu. Dat juist in e bedrijven een principieel katholieke v°rming onmisbaar is voor het individu even belangrijk als de technische, °P{gaat deze auteur te enen male, maar w°rdt door de praktij^ steeds weer aan- k®toond. v Vandaar dat er door christelijken en katholieken zovele offers voor een eigen cbool worden gebracht. -blaar we weten het nu, dank zij de "V>h in het blad van de „Schiedamse Ge meenschap", welks redactie blijkbaar diens opvattingen instemt. -.°e mededeling, dat de katholieke tech nische school als avondschool in „een mrak pandje" aan de Westvest is on- :ergebracht, laten we maar voor wat is. n.l. kentekenend voor dit opper- vla" geen details worden gegeven van de 'aonen voor een grote streekschool, die bestaan en die in grote lijnen toch ekend zijn. akkig geschrijf. Wel echter willen we nog onze verbazing over uitspreken, ning, dat het hoofdbureau nog zo lang op de huidige plaats gevestigd zal blijven? Is er binnen afzienbare tijd geen defini tieve oplossing mogelijk? B. en W. ant woorden hierop: Het uitgetrokken be- flrag voor arrestantencellen is bestemd voor een achter het hoofdbureau van politie en daaraan aansluitend te stich ten gebouw. In dit gebouw zullen een passantenkamer, arrestanten-dagverblij ven en arrestantencellen, overeenkomstig de daarvoor geldende voorschriften wor den ingericht. De nieuwe cellen zijn no dig, omdat de bestaande cellen niet vol doen aan de eisen, welke hieraan zijn gesteld. In dit gebouw zullen tevens worden ondergebracht de afdelingen Recherche, Herkenningsdienst en Fotografische en Dactyloscopische Dienst, welke diensten in het bestaande gebouw geen behoorlij ke huisvesting hebben. Dit gebouw moet worden gezien als de eerste etappe van een noodzakelijk uitbreidingsplan van het hoofdbureau, dat in drie fasen zal verlopen. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het hoofdbureau berekend moet zijn op een te verwachten inwoneraantal van Schiedam van 120000 en een dienovereen komstige sterkte van de politie. De oppervlakte van het terrein is ruim voldoende voor eventuele Uitbreiding. De huidige plaats van het hoofdbureau van politie kan dan ook gehandhaafd worden, Overigens zal in de toekomst de bouw van een hulpbureau bij of in de omge ving van de nieuwbouw in Kethel-noord niet kunnen uitblijven, aldus B. en W, In opdracht van de Koninklijke Ned. Zwembond werd het vorig jaar in het Kclpa-bad te Vlaardingen een propagan da-film gemaakt, waarbij de trainings- ploeg van S.Z.C. medewerking verleende. Onder leiding van Dries Peute werden de gebruikelijke trainingsoefeningen volgens de nieuwste methodes door de camera op genomen, die gehanteerd werd door Frans Willemsen. Het draaiboek was van bonds- trainer W, Palm, terwijl de heer Esca- bache met de technische leiding werd be last. De film werd een stukje propa ganda voor de wedstrijdsport en circu leert door Nederland met goede resulta ten. Tijdens de in Hotel Beijersbergen ge houden contactavcnd hebben de leden van SZC de film gezien. Hierbij waren van het bondsbestuur en sportcommissie de heren Buiskool, Planjer en Bolman tegenwoordig. Ook de televisiecommenta tor Piet Mulder was nogmaals naar Schie dam gekomen, terwijl de bondstrainer het projectie-apparaat bediende en explica ties gaf. Het programma werd aangevuld met films over de nationale kampioenschap pen in 1958 in bad „Groenoord" en deze zomer in Appelscha gehouden. Bovendien werd het filmpje vertoond, dat onlangs door de N.T.S. in Groenoord werd ge maakt en later werd uitgezonden. Enkele Amerikaanse filmpjes waarvan er een handelde over de elementaire beginsels van de wedstrijdzwemsport en een jour naal met hoogstactuele dingen, vulden de rest van de avond. Natuurlijk kwam ook Sint-Nicolaas even om een hoekje kijken en dit kon de feestvreugde die tijdens deze SZC-contactavond heerste, slechts verhogen. Hoe hoog het werk van Dries Peute en zijn trainingsploeg bij de KNZB wordt aangeslagen, getuigde het aanwezig zijn van de prominenten uit deze bond. Vrijdagavond a.s. houdt de voetbal vereniging DRZ in haar kantine op het terrein aan de Poldervaart een voor lichtingsavond over de honkbalsport. Zo als reeds eerder vermeld gaat ook DRZ deze tak van zomersport beoefenen. Ver schillende functionarissen van de Konink lijke Nederlandse Honkbalbond zullen op deze avond aanwezig zijn en ook het woord voeren. Ook andere sportliefheb bers die iets meer over het honkballen wensen te vernemen zijn vrijdagavond welkom. Er is aan B, en W. gevraagd, of in uitzicht kan worden gesteld, dat een ein de komt aan de open riolen in Kethel en in Bijdorp, Hierop hebben B. en W. ge ntwoord: Met het aanleggen van een riolering in het dorp Kethel kan eerst een begin wor den gemaakt, wannneer de Meeuwensin gel is doorgetrokken tot de Kerklaan en de verbindingsweg tussen de Schie- damseweg en de Vlaardingseweg gereed is gekomen. Immers dan pas kan de Schiedamse- weg tussen de Zwaluwlaan en het dorp Kethel worden afgesloten voor het ver keer om de riolering in de Schiedamse- weg te leggen. Dit afsluiten van de Schiedamseweg is noodzakelijk omdat de Schiedamseweg ter plaatse te smal is om zonder omlegging van het verkeer deze riolering te leggen. Waarschijnlijk zal in 1960 met deze werkzaamheden een begin kunnen worden gemaakt. Wat Bijdorp betreft, is het gedeelte ten oosten van de Schiedamseweg reeds van een riolering voorzien; ten westen van deze weg zullen binnenkort een aan tal huizen worden afgebroken, waardoor de toestand aanmerkelijk zal verbeteren. Twee jongens van 10 en.11 jaar 'hebben gisteren tegenover de kinderpolitie be kend. d^t z'j eergisteren hebben ingebro ken in de SL-Maria-kleuterschool 'aan de Laan. Zij hadden daar enkele kleine voor werpen gestolen. In de maand november zijn de volgen de leerlingen van sportschool Bishoff voor hun examen geslaagd: Jeugdjudo: gele slip: Simon Roosiën en de meisjes: Bep v. Gelderen en Ramalia de la Rambelje. Jeugdjudo gele band: Harry Carree, Wim Dumont, Wim Hordijk. Wim v. Pelt, Jaap de la Rambelje, Harry Valk. Jeugdjudo oranje slip: Frank Rietdijk, Fred Smits, Bas Vogelzang. Heren groene band: W. Witsel, D. v. Wijle. Gistermiddag nam in de grote kantine zaal van het gebouw van de Plaatselijke Telefoondienst, de adjunct-directeur van deze dienst ir. K. W. Moerman afscheid in verband met zijn pensionering. De scheidende functionaris, die reeds als volontair bij de voormalige Gemeen telijke Telefoondienst had gewerkt, heeft bijna 37 jaar zijn krachten in dienst van de Rotterdamse telefoondienst gesteld. Daarbij heeft hij belangrijke bijdragen geleverd tot de automatisering van deze dienst. Dat zijn werk veel waardering heeft gevonden bleek gisteren onder meer uit de toespraken, welke door de verschil lende sprekers werden gehouden. Tot de sprekers behoorden o.a. de directeur van de Plaatselijke Telefoondienst, ir. G. H. Wieneke, dé oud-directeur-generaal der PTT, dr. D. Neher in zijn kwaliteit als oud-directeur van de PTT Rotterdam en de vorige directeur van deze dienst, if. H. C. A. Boom. Er werden vele cadeaus aangeboden o.a. van het personeel en van de Nederlandse Ericssson Telefoonmij. Nadat de heer Moerman de sprekers had bedankt hebben zeer velen van de gele genheid gebruik gemaakt om persoonlijk afscheid van hem te nemen. Op vrijdag 4 december 'smiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot koste loze inenting tegen difterie-kinkhoest-te- tanus voor kinderen vanaf 6 maanden oud" in het gebouw van de G.G. en G.D., Tuin- laan 80. Eventuele inentingsboekjes van de kin deren meebrengen. GEBOREN: Jacobine E., d. v. C. Pais en K. C. Knop; Gerardus J.. zoon van G. J. Wijzenbroek en C. B. Groen; Petru-s B. M.. zoon van M. J. Schoenmakers en T. H. J. van Deurzen; Pauline, d. v. L. van Wolfswinkel en M. van Wolfswinkel; Mari, z. v. B. M. van 't Hof en J. Klos; Peter, z. v. W. Klaren en M. Bisdom. 'ViOL'"" -"<v 81ste Jaargang No. 24152 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 ADVERTENTIES t 0.15 per mm-hoogte. Bij contract speciale tarieven- ingezonden MEDEDEUNGEN t 0.30 per mm-hoogte. Bil contract speciale tarieven- KAMPIOENEN tot ZO woorden f 0.50 b« vooruitbe taling. Elk woord meef 3 60 woorden. Alle advertentie-orders sloten en uitgevoerd overee^OTn^ cVe Regelen voor het Aövertemcie- Weaen. abonnementen t 7.40 per kwartaal, lt*-mntt cn 1 0-59 per wecflr.. Nacjat men enkele moeilijke maanden doorgemaakt heeft, is er bij het St.- Willibrord clubhuswerk weer reden tot vreugde en dankbaarheid. De nieuwe aula, die haaks op het bestaande ge bouwtje werd opgetrokken, is zo goed als gereed. Het clubhuis beschikt hier mede over een modern ingerichte to neelzaal met een oppervlakte van 13 x 612 m. plaats biedend aan ongeveer hondervijftig personen. Het gebouwtje is uit hout opgetrokken aan de binnen zijde betimmerd met vezelplaten-terwijl er een vloer en oregenhout werd ge legd. die tevens als dansvloer bijzon der geschikt is. De zaal is in lichte pas telkleuren beschilderd hetgeen met de voor de ramen gehangen fleurige gordij nen de gezelligheid verhoogt.. Aan weers zijden van 't toneel werden bloembakken geplaatst met o-ni. klimplenten die door neonbuizen indirect verlicht worden. Aan de gehele verlichting van de zaal is trouwens bijzondere aandacht besteeds. Boven de ramen werden eveens rijen neonbuizen aangebracht, die m^t enkele zolderinglampen voor een! lichtkleur zorgen die het daglicht benadert. Het betrekkelijk ruime toneel is aangepast aan eerder opgedane ervaringen. Draai bare decors die tevens in verschillende standen en opstellingen geplaatst kunnen worden. Indien nodig kan dit toneel verkleind worden, waardoor men achter de coulissen meer ruimte kan verkrij gen b.v. bij uitvoeringen waaraan een groot aantal kinderen meewerkt. De kleedkamers zijn in een kelder onder het toneel waar tevens een ruimte be schikbaar is voor de handenarbeidclubs Hier staat tevens de verwarmingsinstal latie want het gehele gebouw wordt ver warmd volgens het hete lucht principe waarbij de warmte door vloerroesters in de zaai trekt. Onder het gehele gebouw door is ten overvloede nog een grote bergruimte waarin o.m. de decors en coulissen kunnen worden opgeslagen. Medewerking kreeg het clubhuis bij de ze bouw in grote mate van de Werf Gus to. Deze zorgde voor de aanleg van de ver warming en de jongee.an de bedrijfs- school bouwdsyi het toneel. la dec. zal de nieuwe aula officieel in gebruik ge nomen worden, en dit zal natuurlijk op feestelijke wijze gebeuren. Waar voor heen het oude toneel stond werd nu een gezellige bar gemaakt 'en aldus doet het clubhuis alles om de jeugd, die hier haar vrije tijd doorbrengt een genoege- lijk tehuis te geven. met gouden pen, reeds vanaf Verder alle merken als S'heaffers - Parker 21 en 51 - Swan - Union- Pelifcan - Osmi-a - Boston - Larny enz., enz- SCHIEDAMS VULPENHUIS LANGE HAVEN 77-79 Telefoon 68812—66489 ffl!IIIWRIII!ll!ffltlllllll!!llllll!!ll|[Tlflllini!ll[!lllllllllllll!llinil[linillll!!!lllllill!l!!nillllll!nilllll1lll!lfflllll]|lllllllll!IIIM In samenwerking met de Rennersclub „Rotterdam" hield de Rennersclub „Schie dam" jl. zondag in het clublokaal aan het Broersveld onderlinge hometrainer-wed strijden waaraan een groot aantal leden van beide verenigingen deelnamen. De resultaten hiervan waren in de A. klasse (amateurs): 2 x 750 meter; 1, A. de Ley (Rotterdam), 52.9 sec.; 2. H. v. Schie, 55.3 sec. 3. Uiterihark (Rotterdam) 50.3 sec. B. klassers (nieuwelingen) 2 x 500 meter, 1. D. van Dijk (Schiedam) 36,8 sec. 2 Kra nenburg (Rotterdam) 40.8 sec.; 3. J. Schafthuizen (Schiedam) 46.4 A. junio ren. 2 x 375 meter, l. Kranenburg (Rot terdam) 30.8 sec.; 2. v. Kralingen (Rotter dam) 32.2 sec._; 3. W. Lepolder (Schiedam) 32.3 sec.; B. junioren, 2 x 250 meter, 1. v. Deursen (Rotterdam) 24.6 sec.; 2. J. Beikers (Schiedam) 27.8 sec.; 3. J. Schaft huizen (Schiedam) 28.8 sec. Snelste 750 meter: A. de Ley 26.4 sec. Idem 500 me ter, D. van Dijk 18.1 sec. Bij octrooi van 23 januari 1698 werd door de Staten van Holland toestemming verleend tot splitsing van het Ambacht Kethel en kwam aldus het bestuur over het nieuwe ambacht Nieuwland, Kort land en 's Graveland aan onze sfad Schie dam. Ook de visserij in de Schie werd aan onze stad afgestaan. Aan het hoofd van dit nieuwe ambacht kwam een titulaire ambachtsheer te staan, geko zen uit de leden van de Vroedschap van Schiedam. Als zodanig traden op Rob bert Gordon, 1698 tot 1724. Adriaen Doom 1724 en Leonardus den Beer 1762-1795. Deze titulaire ambachtsheer en de bur gemeesters van Schiedam benoemden gezamenlijk het gerecht. De eerste benoeming van het gerecht van Nieuwland c.a. had plaats op 27 augustus 1698. Er werden vijf schepenen benoemd en tevens werd bepaald, dat worden ingezonden. Deze schepenen wer den gekozen uit de „ingelanden en brui kers van Nieuwland, 's Graveland en Kortland". Dit gerecht van Nieuwland c.a. bleef tot 1811 bestaan uit een schout en vijf schepenen. Onder de leuze van „vrijheid, gelijk heid en broederschap" streefden ook de bewoners van het ambacht Nieuwland c.a. naar zelfstandigheid. En deze kwam: in 1796 ontstond de municipaliteit Nieuw land c.a. welke tot 1811 bleef bestaan. Wij geloven, dat ons gemeente-archief uit deze periode van Nieuwland c.a. nog enige bescheiden bezit, maar bewaren die voor een volgende keer. Van 1811 tot 1818 werd dit ambacht opnieuw bij Schiedam .gevoegd, zodat de hofstede „Spieringshoek" gedurende^, die jaren binnen onze stad lag. Zeer dui delijk wordt dit omschreven in een hoe- delinventaris, verleden voor de Schie damse notaris Jacob Gagestein, van wij len Arij Corneliszoon Suiker „in zijn le ven bouwman op de hofstede, Spierings hoek onder Nieuwland, gemeente Schie- de volgende voordracht ter verkiezing.dam. en aldaar op 2 april 1812 overle- van schepenen voor primo mei 1700 bij den. Nog enige bijzonderheden van Spie- burgemeesteren van Schiedam moest I ringshoek mogen niet onvermeld blijven. ruwi» ir TfïïillT Het hek. dat eens toegang gaf tof het weggetje naar de hofstede ..Spieringshock''. Wie het thans afwandelt, ziet een moderne woonflat voor zich opdoemen. Twee achtereenvolgende avonden heeft ir. J. Lavertu van de Repousmetaal N.V. uit Amsterdam de dames van de K.A.V.- stad en aan niet-leden laten zien. hoe de Amerikanen koken. Alvorens dit te doen vertelde hj het e.e.a. over de huis vesting van deze Amerikanen die net als wij met het ruimteprobleem te kampen hebben. Wat de keuken betreft vonden zij het „Eureka" niet zoals 280 jaar voor Christus de wijsgees Archimedes geze ten in een warm bad maar door het toepassen van een vernuftig systeem volgens het principe van een hetelucht- circulatie. Ook wij in Nederland zoeken het steeds meer in de hoogte. Wij stape len onze woningen en bedden op elkaar en en nu gaan wij dat binnenkort met de pannen op het gasstel eveneens doen. De leden van de K.A.V. hebben met eigen ogen gezien, hoe ir. Lavertu op deze wij ze negen gerechten kookte in vijfen dertig minuten en hoe deze gerechten smaakten, hiervan konden de dames zich persoonlijk overtuigen. Behalve dus een souper van negen gangen kregen de da mes een technische uiteenzetting en wer den tevens overtuigd van het feit, dat wij bij de bereiding van ons voedsel de aro ma's, voedingsstoffen en vitamines mees tal door de gootsteen gieten. De aardappels kunnen bij dit systeem nooit meer dróogkoken; de melk kookt niet meer over, terwijl de pap een kans meer krijgt om aan te branden; kortom er kan ook in Schiedarrfse keukens een ideale toestand ontstaan. Is het eten eenmaal gaar, dan kan het desnoods da- genlang op een laag pitje blijven staan, j Er kan immers niets mee gebeuren. Er zullen weer briefjes op de tafel gevonden worden met de woorden „Ik ben iets la ter thuis, maar het eten staat klaar". Dit alles' danken wij aan het vernuft van de Amerikanen, die binnenkort hun stapelpannen ook hier in de handel gaan brengen. De aanschaf kost niet meer dan een normaal keukenuitzet dus ligt bin nen ieders bereik. De propaganda en de monstratie waren eveneens op Ameri kaanse leest geschoeid, dus doeltreffend en de wijze waarop ir. Lavertu met de da mes wist om te springen was origineel maar niet minder doeltreffend. Om met één tikje van de potlepel op tafel een zaal vol verraste dames het zwijgen op te leg gen. moet een man toch meer zijn dan een dompteur, maar ir. Lavertu leverde toch dit stoute stukje en keerde geheel onbeschadigd naar Amsterdam terug. De dames kregen hun kopje koffie, ter wijl er een koffiezet-apparaatje onder hen werd verjoot. Mevr. H. C. Heheman- Vis dankt aan het slot van de avonden de heer Lavertu, die voor de dames nieuwe horisonten wist te openen, niet alleen om hun huishoudeljke taak te verlichten, maar om hun huisgenoten be ter en gezonder voedsel te bereiden. in glad en bewerkt. Alle maten. Dp nieuwste modellen. HORLOGER - JUWELIER EDELSTEENKUNDIGE ROTTERDAMSEDIJK 268, SCHIEDAM Wij geven Zwarte Pietjes BflSSPW De burgemeester van Schiedam roept de leden van de gemeenteraad op tot het houden van een openbare vergadering op maandag 7 december, te vervolgen op vrijdag 11. maandag 14 en, zo nodig, op woensdag 16 december d.a.v., telkens te 20 uur, ten Stadhuize; ter behandeling van het ontwerp van de begroting van de inkomsten en uitgaven van de Gemeente Schiedam, zomede van de ontwerp-begro- tingen van bedrijven, diensten en in stellingen van de Gemeente Schiedam voor het dienstjaar 1960. Zondag jl. hebben leden, donateurs en genodigden van S.W.S. O.V. een zeer gezellige St.-Nicolaasmiddag gevierd in zaal Marijke Broersveld. Nadat de voor- zitter de middag met een kort woord had geopend werd er een vlot en vrolijk pro gramma afgewerkt. Verschillende wandel en St.-Nicolaasliedjes werden door S.W.S. O.V.'s mondaccordeonorkest gespeeld. Het orkest „de Millers" uit Schiedam bracht zang, mandoline en gitaarspel. Verder verleende ook nog Sportscho.ol Bishof haar medewerking. De heer Bishof zelf gaf een duidelijke uitleg van de grondbeginselen van de Judosport. Hicr- na waren er nog enige kleine partijtjes tussen leden van genoemde sportschool. Na de pauze, waarin chocolademelk, i thee en limonade was geschonken, werden St.-Nicolaas cn zijn knecht met zang bin nen gehaald. Er werden enige senioren en junioren bij de Sint geroepen. Ook het oudste lid, tevens erelid, de heer D. Bam- berg moest bij hem komen; er werd hem gevraagd een gedicht te declameren, waar hij bijzonder veel applaus mee oogstte La het uitdelen van versnaperingen en tom- bolaprijzen sloot de voorzitter deze zeer geslaagde middag, die buitengewoon druk bezet was. In de KNVB nfd. Rotterdam staan voor zondag 6 december de volgende wedstrij den op het programma: le klasse A: DOK—Dilettant; Bloem hof—Steeds Hooger. Ie klasse B: HurricanesFlorissant. OBR. le klasse C: WRM—DJS, terrein Vier- polders. 2e klasse A: GEMSportief ia; 2e kl. B: Soag—Pechvogels; PantserboysFios; 2e klasse C; AVO/ZVC—Groen Witten., Bij testamentaire beschikking ver maakte Cornelis Spiering Spieringshoek bovengenoemde hofstede c.a. aan Frank v. d. Burg. De akte va noverdracht da teert van 17 november 1747. Genoemde mr. Frank van der Burch was een zoon van Reijer van der Burch en van Geer- truid Anna Spiering van Spieringshoek, die een dochter was van bovengenoemde Cornelis Spiering van Spieringshoek. Een zoon van mr. Frank van der Burch was mr. Diederik van der Burch van Spie ringshoek. Hij was 3 januari 1758 gebo ren en is 30 januari 1825 overleden. In zijn leven was hij schepen en burgemees ter van 's óravenhage en werd 8 juli 1816 tot de adelstand verheven. Hij was gehuwd met Helena van der Dussen, uit welk huwelijk werd geboren Aelbrechta Maria van der Burch van Spieringshoek, die omstreeks 1860 de laatste overblijf selen van deze hofstede door slopers handen liet omver halen. Aldus verdween „Spieringshoek" uit de geschiedenis van onze stad. Ten jare 1818 werd Nieuwland c.a. een zelfstandige gemeente met als bur gemeester dr. Jacobus van Waterschoot van der Gracht, die woonde op de Lange Haven alhier. Een -gemeentehuis bezat de nieuwe gemeente niet: de raadsver gaderingen werden gehouden ten huize van deze burgemeester, alwaar ook de huwelijken werden voltrokken. Burge meester van Waterschoot van der Gracht heeft zich ten zeerste ingespannen om in zijn gemeente een school te stichten het geen hem echter niet is gelukt. De tweede burgemeester van Nieuwland c.a. was Laurentius Knappert SCzn. wonende in de Boterstraat 48 zijn wo- nig is thans een pakhuis. Tijdens zijn bestuur kwamen de katholieken van Schiedam in het bezit van een eigen be graafplaats, Als zodanig werd in 1850 de voormalige buitenplaats „Bokkenburg" aangekocht. Nog een andere bijzondheid moge hier vermeld worden, een zeldza me wedstrijd tussen enige grasmaaiers Op 7 juli 1852 werd in de Nieuwlandse polder een maaierswedstrijd gehouden, welke was uitgeschreven door de afdeling Rotterdam, Schiedam en omstreken van de „Hollandsche Maatschappij van Land bouw" en door prachtig weder begunstigd door burgemeester Knappert werd bijge woond. Bij K.B. van 11 juli 1855 werd de ge meente Nieuwland c.a. opgeheven en gevoegd bij de gemeente Kethel en Spa- land. Deze annexatie heeft echter maar kort geduurd, want reeds in 1865 werden in Den Haag besprekingen gevoerd over de opheffing van de gemeente Matenesse en waarbij men tevens dacht de bij Kethel en Spaland gevoegde gemeente Nieuw land c.a. bij Schiedam te voegen. Aldus is ook geschied bij K.B. van 22 december 1867, waarbij en Matenesse en Nieuw land c.a. bij onze stad werden gevoegd. Na bovengenoemde ennexatie heeft Nieuwland nog jaren lang zijn oude ka rakter behouden: weideland «en koeien Alleen de onderofficierentuin bracht enig vertier in deze rustige omgeving. Dat landelijke karakter heeft Nieuwland be houden tot 1952, toen de gemeente Schie dam er woningen begon te bouwen. Ook aan winkelpanden werd aandacht ge schonken. Alles ging in een snel tempo, zodat ln augustus 1954 aan het dr. Wibautplein een geheel nieuwe winkelgalerij werd geopend Ook de bouw van kerken en scholen bleef zoals bekend niet achterwege en wanneer wij thans de diverse nieuwe stra ten doorwandelen, als Troelstralaan. van Haarenlaan enz. dan staan we verwonderd te kijken en denken we: hoe is het moge lijk dat in zo'n korte tijd een polder i een mooie en prettige winkelwijk en te vens woonwijk kon worden herschapen! En in die winkelwijk heerst thans leven en beweging wordt er versierd en feeste lijk gellumineerd. Ook daar is leven in de brouwerij, evenals in de brouwe rij L. A. ABMA. Passage Theater: De Zwarte Orchidee (14 jaar) dag. 2 en 8.15; zat. en zond.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Monopole Theater: Het Rijstmeisje (14 jaar). Stedelijk Museum: Kunstverzameling H L. Straat t'm. 13 dec.; Een dichter schil dert t.'m. 6 dec.; Nederlandse meesters na 1900 t/m 6 dec. Dagelijks van 10—17 uur, zondag van 1217 uur. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Ultleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dL, do., za Uitleenpost Kerkweg *6. Kethel: zo 11.30 -12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 6 308 uur; vr. 7—8 uur; jeugd: wo. 2—6 uur. Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr. Wl- hautplein (zijingang): teugd: wo t.30—5 uur: volw.: wo. en vr. 78.30 uur. Uitleenpost Emmastraat 3 ma 1—8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Westendorp, Singel 81. BIOSCOPEN ROTTERDAM Week van 27 nov. tot en met 3 dec. Arena: Some like it hot, volw.; Ca pitol: Brigade des doods. 14 jr.; Cen traal: Bittere Rijst, str. volw.; Ci- neac-AD: Een vrouwenleven, volw.; Colosseum; Loving you, a.l. De man die te veel wist, 14 jr.; Harmonie: Flitsende degens, 14 jaar; di. wo. do: Mars door de hel, 18 jr.; Lumière: Spookhuis op de heuvel; Luxor: Herberg van het zes de geluk, a.l.; Metro: De vrouw met 3 levens, str. volw.; Prinses; De hel van Tarawa, 14 jr.; Rex: Achtervolging in Alaska, 14 jr.; Thalia: De man die verdwijnen moest, 18 jr.; 't Venster: Les entants clu Paradis, str. volw.; Victoria: Die glücklichste Frau der Welt, a.l. De 41ste, 14 jr. ROTTERDAM, 1 december 1959 30 november n.m.: 100 ton granen Doetin- chem; 575 ton Lijnzaad Wormerveer; 102 ton haver Akkrum; 306 ton haver liggen/varen; 201 ton haver Zaanstreek; 220 ton cellulose Maas tricht; 80 ton kunstmest Roosendaal300 ton veevoeder Maarssen; 144 ton milocorn Hengejo; 100 ton ijzer IJmuiden; 145 ton kolen Veghel; 50 ton veevoeder Koedijk; 125 ton rijstvoermeel Veghel; 100 ton weefsels 's-Hertogenbosoh. To taal 60 reizen. 1 december v.m.: 100 ton schilfers Meppel; 100 ton schilfers Franeker: 130 ton haver Doe- tinchem; 150 ton granen Veghel; 225 ton gerst Veghel; 350 ton gerst Amersfoort; 25 stand, hout Leerdam; 210 ton granen Wagemngen; 250 ton stukgoed Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 3