LOCKHEED hoopt vleugel de ruimte met vliegende te verkennen Vleugeluiteinden keurig lancering worden bij opgevouwen I Dicht-het-zelf! Wijziging van ANWB-borden voor richting-aanduiding 1. PeekgCIoppenburg De samenvoeging van kleine klassen bij bet VHMO De man der „Expogé NIEUW ONTWERP VAN VLIEGTUIGFABRIEK Uit de pers Ruimtevaartuig keert terug als vliegtuig Spreiding van hogere technische scholen Nog deze maand in 18 iverkdagen O, kom er eens KIJKEN Su Verlichting van tekort aan docenten O #4 Beroep op ambts geheim Wettelijke regeling wordt voorbereid K. R. van Staal V 3 WOENSDAG 2 DECEMBER 1959 PAGINA 5 OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Arts weigert gedeclareerde medicijnen te noemen Comité van vrije Tsjecho? slowaken opgericht Vloeien de St.-Nicolaasverzen U vlot uit de pen? Of vindt U dat rijmelen maar een hele taak? In het laatste geval: houd vol! Weersta de verleiding om naar een dichterlijke collega te stappen, of naar een pen vaardig familielid. Dicht-het- zelf! Weet U waarom? Het is zoveel persoonlijker. Ook al is het ritme van Uw vers niet perfect, ook al rijmt U „cadeau" op „hallo" of „eens gezind" op „voor de wind". Komt U er niet uit? Steek een Gladstone op - dat inspireert! Zo'n doosje Gladstone is overigens ook een aardig klein cadeautje. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die ledereen vol doening Bchenkt. VOORNAAM EN AANGENAAM Handschoener» 95 Dassen 2-paren verkoop Stretch-nylon ankiets 75 Shawls Zielzorg voor bejaarden Voetbaltoto Geen rijkere glans dan kaarslicht... GOUDA kaarsen! Uitbreiding Eurupalijn 2 jaar voor vervalsen van spaarbankboekjes Advertentie Zo stellen de technici van Lockheed zich voor dat liet gevleugelde ruimtevaartuig de aarde verlaat en er op terugkeert: 1. De start van het vaartuig boven op een drietrapsraket. 2. De diverse trappen van de raket brengen het vaartuig met steeds toenemende snelheid tot meer dan 500 kilometer boven de aarde. 3. De pyramide is uitgevouwen tot een vliegende vleugel. 4. Er wordt contact gemaakt met een in de ruimte cirkelende aardsatelliet (even denkbeeldig als het ruimtevaartuig), om nieuwe voorraden af te leveren en bemanningsleden af te lossen. 5. Het ruimtevaartuig landt als een vliegtuig op aarde. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 1 dec. Voor de Centra le Raad van Beroep te Utrecht diende vanmiddag een geschil tussen dr. J. J.W. te Wassenaar en het Instituut Zie- kenkosten-voorziening Ambtenaren in Zuid-Holland (I.Z.A.). Aanleiding tot het geding vormde de weigering van het I-Z.A. tot uitbetaling van een nota voor 'Medicijnen, door de dokter voorgeschre ven bij de behandeling van zijn eigen dochter. Grond voor deze weigering was het ontbreken van de opgave van de aangewende geneesmiddelen, waarom trent dokter W.. hoewel deelnemer van het Instituut, geen inlichtingen wenste te verschaffen omdat hij zulks in strijd achtte met zijn ambtsgeheim. Hij meen de nl. dat uit een dergelijke opgave van biedicjjnen door derden de aard van de behandelde ziekte kon worden nage daan, hetgeen hem ongewenst voor kwam. Toen het bestuur van bet I.Z.A. van de bezwaren van dr. W. kennis had sekregen, had men hem voorgesteld in een vertrouwelijk gesprek met de me dische adviseur van het I.Z.A. de ter za ke nodige inlichtingen alsnog te ver strekken. maar ook hierop wenste dr. W. niet in te gaan. Ter zitting van de Centrale Raad werd het standpunt van het Instituut verdedigd door de voorzit ter van voornoemd instituut, de heer H. B. Jager te Rijswijk (Z.H.), die er o.m op wees, dat opgave van de ge bruikte medicijnen bij ziektegevallen een algemeen geldend voorschrift is voor elke ambtenaar. Het bestuur_ stelt sich op het standpunt, dat geen uitzon deringspositie kan worden geschapen Voor ambtenaren-medici. Het gevaar voor identificatie van de ziekte door Miiddel van het recept achtte de heer dager praktisch niet aanwezig omdat het administratief personeel van het In stituut daarvoor geen belangstelling heeft. ,,Wij zijn in het geheel niet bieuwsgiêrig naar de aard van de be handelde ziekte, maar hebben de Opga ve van de gebruikte medicijnen nodig ais noodzakelijke specificatie van de in gediende rekening", besloot de voorzit ter van het I.Z.A. Dr. W. verklaarde op de zitting van de Centrale Raad, dat hjj het standpunt van het bestuur van het mstituut in het algemeen wel kon bil lijken. maar dat er toch speciale rede- den kunnen zijn, verband houdend met het medisch ambtsgeheim, om de ge wenste inlichtingen niet te verstrekken. De voorzitter van de Centrale Raad bierkte nog Op, dat geheimhouding van de aard van de ziekte door weigering van opgave van de gebruikte medicy- hen geen praktisch middel is omdat lPdere patiënt van de apotheker een r'- Schrift kan verlangen van de voor hem bestemde recepten. 22 december zal de Centrale Raad uit spraak doen. AMSTERDAM, 30 nov. Spoedig na de staatsgreep van februari 1948 te th'aag is het „Nederlands hulpcomité Voor Tsjechoslowaakse vluchtelingen" °Pgericht. Thans hebben in ons land woonachtige Jsjechoslo waken een comité „Vrije ^sjechoslowaken in Nederland ge vormd. Secretaris is Fr. Schön, postbus l35. Maastricht. Het comité stelt zich tot doel een cen- 'i'Um te vormen voor de vrije Tsjecho- s'owaken in Nederland en hun sociale, 'Maatschappelijke en culturele belangen I® behartigen. Uitdrukkelijk is vastge steld. dat daarbij elke politieke activiteit •Moet worden "ermeden en ook opvattin gen van partij-politieke of godsdienstige aard buiten iedere discussie dienen te blijven. (Van onze luchtvaartredacteur) Di> technici van de, Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed, die zich met het oog op het uitblijven van nieu we militaire orders rusteloos met plan nen voor ruimtevaartuigen bezighou den, hebben een stapje terug gemaakt. In de afgelopen zomer kwamen zij niet een serieus plan loor de dag voor een ruimtevaartuig, dat voorzien van een „roodgloeiende aanhangwagen" de ruim te zou doorklicicii. Die aanhangwagen zou het voortstuwingssysteem bevatten. Volgens het ontwerp zou bij dat sys teem o.a. van kernenergie gebruik wor den gemaakt en dat gaf de publiciteits afdeling van Lockheed de gelegenheid enthousiaste mededelingen de wereld in te sturen over de „revolutionaire me thodes" van de vliegtuigfabriek. Het ontwerp van het ruimtevaartuig zelf was ook vreemdsoortig genoeg om de ogen van liefhebbers van ruimtcvaart- lectuur tc kunnen strelen. Het was een raketachtig gevaarte, waarmee Jules Verne eer zou hebben ingelegd. Lock heed heeft nu evenwel een ontwerp van een ruimtevaartuig aan de Amerikaan se regering voorgelegd, dat er aanmer kelijk minder bizar uitziet. Het is in feite een vliegende vleugel, die plaats biedt aan vier inzittenden en een be hoorlijke hoeveelheid vracht. Een vliegende vleugel is echter nu niet bepaald een apparaat dat zich vrij eenvoudig de ruimte in laat schieten en aan dat in-de-ruimte-schietcn is in de ruimtevaart nu eenmaal moeilijk te ont komen. Geen nood! De vliegtuigfabrie ken hebben de laatste tijd een opvallen de vindingrijkheid aan de dag gelegd om zakop, die een beetje in de weg zit ten, eenvoudig op te vouwen. Ze ontwer pen bijvoorbeeld schietstoelen voor su personische vliegtuigen, waarin de pi loot volkomen veilig zij het dubbel gevouwen uit zijn toestel wordt ge slingerd. Lockheed heeft nu een „vlie gende pijlpunt" met opvouwbare vleu gels ontworpen. Het ruimtevaartuig heeft inderdaad de vorm van een pijlpunt. De naar achteren gerichte punten daarvan worden vóór de start naar voren ge klapt. zodat ze op het voorste deel van de pijlpunt komen te liggen. Daar pas sen ze precies op, zodat de samenge klapte pijlpunt de vorm van een py ramide krijgt. In deze vorm wordt het ruimtevaartuig op een drietraps raket geplaatst, die een totaalge wicht van ongeveer 500 ton zal heb ben. Als de raket is gelanceerd en de verschillende trappen de pyramide met een steeds toenemende snelheid tot meer dan 500 km boven de aarde hebben gebracht, worden de twee pun ten teruggeklapt: de vliegende vleu gel heeft zijn oorspronkelijke vorm teruggekregen en kan zijn weg door de ruimte vervolgen. Volgens mededelingen van I,ockheed kan het vaartuig, dat naast de piloot en drie passagiers 6300 kilo aan voor raden kan vervoeren, drie tot twaalf uur in de ruimte blijven en banen om de aarde beschrijven. Over de snelheid heeft de fabriek niets onthuld, maar die moet wel zeer groot zijn, gezien de be trekkelijk korte tijd dat de vliegende vleugel in de ruimte kan verblijven. Lockheed heeft de Amerikaanse rege ring ook de nodige ideeën aan de hand gedaan voor het gebruik van de vliegen de vleugel. Het ruimtevaartuig kan worden gebruikt om ruimtestations te helpen opbouwen en ze dan later te bevoorraden en om in de ruimte verblij vende bemanningsleden af te lossen, zo menen de technici van de vliegtuigfa briek. Het vaartuig is uitgerust met een straalmotor en voor de besturing zijn gewone roeren aanwezig. Die zullen worden gebruikt als de vliegende vleu gel eenmaal in de dampkring terug gekeerd als een gewoon vliegtuig moet kunnen worden bestuurd. Het landt normaal met behulp van een on derstel. Buiten de dampkring nemen kleine straalpijpjes in de beide vleugel uiteinden en in de neus van het ruim tevaartuig de taak over van de roeren, die door het ontbreken van de weer stand van de lucht dan geen dienst meer kunnen doen. De technici van Lockheed zijn ervan overtuigd dat het ruimtevaartuig zó kan worden gebouwd, dat het de zeer grote hitte ongeveer 2500 graden Fahrenheit die ontstaat Op een hoogte van 500 km boven de aarde worden de opgevouwen vleugel uiteinden teruggeklapt: de pyramide wordt een vliegende vleugel. door de wrijving met de lucht bij het te rugkeren in de dampkring, kan door staan. Het is Lockheed ernst met deze plan nen. De fabriek heeft de Amerikaanse regering, toen het ontwerp ter beoorde ling werd voorgelegd, verzekerd dat het ruimtevaartuig in 1965 al verwezen lijkt zal kunnen worden. De staatssecretaris van onderwijs deelt in een nota aan de Tweede Ka mer mede, dat in de laatste 20 jaar het aantal jongemannen tussen 17 en 24 jaar, dat aan het hoger technisch onderwijs deelneemt, gestegen is van 4,5 op 13 per looo uit deze leeftijds groep. In deze nota over de spreiding van het HTO zegt de staatssecretaris, dat hiermede het plafond wel bereikt is. In de spreiding van dit onderwijs is geografisch gesproken een nivellerings tendens waarneembaar. De hoogte van de deelnemingscijfers hangt met de hoogte van de belangstelling voor het VMHO samen. In 1975, zo berekent de staatssecre taris, zal door ongeveer 12.300 jongens hoger technisch onderwijs worden ge volgd. Hiermee wordt thans met het (elastische) scholenapparaat rekening gehouden. Voor een HTS met afdelingen bouw kunde, weg- en waterbouwkunde, werk tuigbouwkunde en elektrotechniek is een bezetting van ongeveer 70-0 leer lingen, met inbegrip van het praktijk jaar, onderwijskundig en economisch aanvaardbaar. De staatssecretaris acht een nieu we H.T.S. in het westen des lands wenselijk alsmede uitbreiding met nieuwe afdelingen van de scholen te Zwolle. Vlissingen. Venlo en Heer len. Voor de scholen Zwolle en Venlo zal echter de ontwikkeling moeten worden afgewacht. Overleg za! moeten worden gepleegd over de wensen dergenen, die een bre dere mate van mogelijkheid voor hoger technisch onderwijs op confessionele grondslag wensen. Volgens plan is er slechts plaats voor één nieuwe H.T.S. Een verdeelsleutel zoals bij het kweekschoolonderwijs bestaat, ont breekt. De staatssecretaris acht te kleine scholen onderwijskundig en fi- nancieel-economisch niet aanvaard baar. Hij suggereert bespreking van mogelijkheden tot samenwerking, waarbij leerlingen van verschillende scholen apart lés krijgen in daartoe in aanmerking komende vakken, doch ge zamenlijk gebruik maken van kostbare installaties. king SIZE 20 STUKS F DEN HAAG, 1 dcc. De wegwjj- zerdienst van de ANWB zal in circa 18 werkdagen op tal van plaatsen in Nederland het systeem van richting- aanduiding wijzigen. Het projeet om vat, buiten de borden die hoofdzake lijk uit verkeersoogpunt belangrijk zijn, een aantal riviernaamborden. Ten behoeve van een duidelijke ver keersgeleiding bij het verkeersplein Oudenrijn, nabij Utrecht, dat bekend staat als het drukste verkeersplein van Nederland, plaatst de ANWB thans 16 grote verkeersborden. Het systeem van plaatsing is door de bond aangepast aan de indeling van de toeleidende wegen naar het verkeersplein. De ver deling in drie rijstroken noodzaakte de bond speciale symbolen te ontwerpen, die de weggebruikers al van een af stand van ongeveer honderd meter op merkzaam maken op de te kiezen rij strook. Op de vier wegen, die op het verkeersplein uitkomen, verrijzen op bij na 1,5 km van het plein borden, die een Aduertentie gladde Nappa met zuiver wolier» tricotvoering Terlenka import Polyester per paar zuiver wol omvang hebben van ruim 4X3 meter. Zij worden telkens na 200 meter ge volgd door borden van 9 m2 oppervlak te, waarop de te kiezen rijrichting staat aangegeven in symbolen, die een gedeelte van de situatie op het verkeers plein weergeven. Met het talud als ba sis, zullen acht meter hoge, windvaste constructies de borden steunen. Direct na de voltooiing van dit werk zullen de richtingborden elders, o.a, bij de afritten naar Dordrecht op rijks weg 16 (Rotterdam-Breda) gewijzigd worden. Tegelijk met een totale her ziening van het bordensysteem op een gedeelte van rijksweg 43 (Afsluitdyk- Groningen), het wegvak van Drachten naar Niebert, zal de ANWB nog dit jaar een aantal grote projecten uit voeren, die ten doel hebben de rich tingaanduiding in de steden Rotterdam Utrecht en Tilburg door middel van gedeeltelijk laag geplaatste richting borden te verduidelijken. In totaal zul len in deze steden enige honderden borden worden aangebracht. Een werkploeg van de ANWB-weg- wijzerdienst zal in december circa 80 riviernaamborden door geheel Neder land plaatsen. De ANWB zal dit werk, dat maan denlange voorbereidingen heelt ge vergd, in zijn geheel nog vóór 1 janu ari voltooien. Het omvat 289 richting borden, 192 wegwijzers en 80 rivier naamborden met een totale oppervlak te van 573 m2. Opneming in deze rubriek ie niet noodzakelijk een bewijs van we stemming. De zeereerw. heer J. B. Rosenhart, rec tor van Huize St. Jacob te Amsterdam, schrijft in het jongste nummer van S t. Adelbert over de zielzorg voor be jaarden. Vooral zij, die niet in een ka tholiek bejaardentehuis doch in de nor male woonwijk wonen, missen vaak veel in godsdienstig opzicht, zo betoogt hij o.a.: We moeten wel bedenken dat bijna 95 van alle bejaarden buiten de be jaardentehuizen leven. Er is veel gods dienstige nood onder de bejaarden in de wijk. De katholieke gemeenschap moet zich present stellen bij die talloze be jaarden, die zich o zo eenzaam voelen. Er zijn er onder hen, die afgeleefd zijn, die nooit de klank meer horen van een vriendelijk woord, nooit de verrassingen kennen van een belangstellend bezoek. De zieke, practiserende bejaarden ont vangen min of meer regelmatig bezoek van een priester, maar de valide bejaar den, de van hun geloof vervreemde be jaarden zien bijna nooit de vertegen woordigers van de Kerk. De velden staan wit voor de oogst. Talloze ver dwaalde schapen hunkeren naar een godsdienstig woord van priester of leek. Zij zitten voor de ramen te kijken en zien de priesters maar voorbijgaan. En bijna nooit komen zij bij hen binnen. Wat zullen wij priesters h-t hard te ver antwoorden hebben op de oordeelsdag, wanneer wij die zo voorname taak van het huisbezoek hebben verwaarloosd ooral onder de bejaarden in de wijk. Zielzorg onder de bejaarden is geen gemakkelijk werk. Men heeft er veel geduld voor nodig, men moet goed kun nen luisteren. De priester moet zich niet boven de bejaarde stellen maar naast hem. Hij moet zichzelf bekleed weten met veel zwakheid en zondigheid, moet echt nederig zijn en met ware zachtmoe digheid als de Goede Herder zijn schaap jes benaderen. „Ge moet niet hard op treden tegen een bejaarde man, maar hem vermanen als een vader, bejaarde vrouwen als moeders; de weduwen moet ge eren" (Tim. 1:4). Ook De Gel derlander deelt ons standpunt, dat de kwestie van de voet baltoto geen kabinetscrisis waard is. Het blad schrijft: „Er zijn lezers, die ons geschreven hebben, dat een (protestantse) minder heid, die tegen de voetbaltoto is en een (protestantse) minderheid in het Kabi net, die slechts bereid is een hoofdprijs van maximum 25.000 toe te laten, hun wil niet aan de meerderheid moeten opleggen. Zo is het probleem echter iets te simplistisch gesteld. Het gaat allereerst bij onze protes tantse landgenoten om een principiële zaak. Dus ook bij hun ministers. Nu is het Kabinet-De Quay weliswaar een extra-parlementair Kabinet dat buiten enig overleg met de fracties tot stand is gekomen. De ministers maken er derhalve deel van uit voor hun eigen verantwoordelijkheid. Maar de begro tingsdebatten hebben toch* wel duide lijk gemaakt, dat dit Kabinet-De Quay kennelijk de steun van die fracties ge niet, wier geestverwanten in dit Kabi net zitting hebben. Verder zal bij de formatie met de protestants-christelijke ministers wel een compromis ten aan zien van de voetbaltoto overeengeko men zijn, waarbij een limiet aan de hoofdprijs werd gesteld. Of dit 25.000 is geweest weten wij niet. Misschien is de marge groter. Maar dat zal dan nog moeten blijken. De kern van het hele vraagstuk kan op een gegeven ogenblik de vraag zijn of het landsbelang er hier en nu mee gediend is, het Kabinet-De Quay in te ruilen voor een ongelimiteerde hoofd prijs in de voetbaltoto inclusief een ellendige nasleep van een nieuwe for matie. Een vraag, waarmee de protes tants-christelijke ministers in dit Kabi net uiteraard allereerst geconfronteerd worden, omdat bij de meerderheid van de Kamer hun bezwaren niet leven en men kan veronderstellen, dat de overige ministers van het Kabinet geen bezwaar tegen een wijziging in ruimere zin in het standpunt van de A.R.- en C.H.- ministers zullen hebben. We zitten wat het antwoord hierop betreft nog even in een politieke toto". Advertentie i (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 2 dec. Minister Cals werkt aan de voorbereiding van een wettelijke regeling voor de samenvoe ging van kleine klassen bij het VHMO voor bepaalde lessen. De maatregel is als noodvoorziening bestudeerd en aanbevolen door de Commissie VHMO. De Commissie heeft een aan tal suggesties onderzocht, die een bij drage kunnen vormen voor de verlich ting van het lerarentekort. Het verslag van de commissie heeft de minister in een nota ter kennis van de Tweede Ka mer gebracht. De samenvoeging van klassen voor bepaalde lessen bestaat reeds jaren bij de openbare lycea, waar de leer plannen en lessentabellen wiskunde voor HBS-B en Gymnasium-B. gelijk zijn. Nadelige gevolgen van de samen voeging zijn daarbij nooit tot uiting ge komen. Nieuwe mogelijkheden ziet de commissie voor het onderwijs in de moderne talen, het Nederlands en onder zekere voorwaarden ook voor de lessen in aardrijkskunde en geschie denis. De grootst mogelijke meerder heid van de commissie acht samen voeging van gymnasium en HBS klas sen voor deze lessen mogelijk. Meer bezwaar bestaat er tegen de combina tie van MMS-klassen met klassen van andere schooltypen. Van samenvoeging van klassen kan een belangrijke bespa ring van klassen worden verwacht, al dus het eindoordeel van de commissie. Het rapport beveelt tevens aan een vermindering van het aantal lessen voor bepaalde vakken in de lagere klassen en het achterwege laten van lessen in niet-verplichte vakken, voor zover zij worden gegeven door een be voegde leraar. Bijzondere omstandig heden moeten hierbij steeds in aanmer king worden genomen. De beslissing over het invoeren van een rouleersysteem met ochtend- en middagschooitijd dient volgens het rap port aón de schoolbesturen te worden overgelaten. De schoolbesturen moet tevens in overweging worden gegeven om grotere klassen niet meer te split sen bij 'iet bereiken van de thans steeds voor splitsing toegepaste minima van 31 of 33 leerlingen. Splitsing wordt pas verplicht bij 37 leerlingen. Van liet aantrekken van jonge a.s. leraren als hospitant-noodhuip onder leiding van een bevoegde „mentor" verwacht de commissie geen heil. Er zou een scheve verhouding ontstaan t.o.'v. de thans reeds werkzame onbe voegde leraren. Bovendien zou de men tor aan het eigenlijke lesgeven worden Onttrokken, waardoor in feite minder lessen bevoegd zouden worden gegeven. Minister Cals is in overleg getreden met enkele van zijn ambtgenoten over verbetering van de bezoldiging van ex tra-overuren en over de honorering van gepensioneerden, in het G.O. zal over leg worden gepleegd over de detache ring van leraren voor het geven van onderwijs aan een andere school. In het algemeen wijst de commissie op de wenselijkheid van overleg en samen werking tussen de schoolbesturen. Tenslotte is de mogelijkheid bestu deerd om Belgische (Vlaamse) VHMO leraren aan te trekken. Hiervan is ech ter nauwelijks resultaat te verwachten i.v.m. de ongunstige vooruitzichten voor de betrokkenen. ROTTERDAM. 2 dcc. De Stoom vaart Mij. „Nederland" en de Kon. Rot- terdamsche Lloyd, die samen in de „Europalijn" een driewekelijkse dienst onderhoud van 'n 6-tal Europese havens naar Malakka, Brits Borneo. Bangkok, de Philippijnen en Nederlands Nieuw Guinea, zullen met ingang van februari a.s. om de drie afvaarten ook Austra lisch Nieuw Guinea in hun programma opnemen. Het zal dan dus om de negen weken mogelijk zijn respectievelijk in Londen. Antwerpen. Bremen, Hamburg. Amsterdam en Rotterdam lading mee te nemen voor Maifang, Lae, Port Mo resby en Rabaul. MAASTRICHT. 2 dec- Een 24-jarige bar-pianist uit Heerlen is wegens ver valsingen van spaarbankboekjes, die hij aan postkantoren in Zuid Holland (Den Haag, Rijswijk en Delft) had en waarop hij de bedragen op geraffineerde wijze duizenden guldens had opgevoerd en daardoor rond 10.000,wederrechtelijk had opgenomen en verbruikt, veroor- deelo tot twee jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had veertien dagen geleden drie jaar gevangenisstraf ge vraagd. jn japan js ecn nieuwe ultra-licht sterke lens vervaardigd die in de fo tografie voor veie doeleinden zal kun nen worden aangewend. „Vader van alle ex-politieke gevange nenluidt de eretitel, welke de Neder landse vereniging van ex-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd verleend heeft aan de heer Karei Rigard van Staal te Heemstede, een van haar oprichters, vice-president van het hoofdbestuur en algemeen adviseur. De heer Van Staal, die zaterdag 5 december zeventig jaar wordt, geniet terecht een landelijke be kendheid als „Expogé-man", als een der grootste voorvechters van de belangen van bezettingsslachtoffers. Na de tragi sche meidagen van 1940 hoorde hij tot de eersten, die de strijd aandurfden te bin den tegen de bezetters. Als slachtoffer van het beruchte Englandspiel-vcrraad, ondervond hij de onbeschrijflijke ellende van het concentratiekamp Buchenwald aan den lijve. Vóór de oorlog bekend als S.D.A..P.-poli- ticus, die echter na de splitsing in zijn partij in 1932 alle politieke functies neer legde, en als „geslaagd uakenman" met een Amerikaanse bliksem-carrière in de re clame-branche door hem beschreven in zijn boek „Van Muzikant tot Reclame man") heeft Karei R. van Staal zich in ternationale faam verworven als onver moeibaar bestrijder van concentratiekampen. Thans is hij lid van het dage lijks bestuur van dat comité, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van alle nationaliteiten, die door de beruchte kampen geteisterd zijn: Duit sers (de „goede", die al sinds 1933 Schutzhdftlïngewaren), Fransen, Oos tenrijkers, Belgen, Spanjaarden, Italianen, Noren, Denen en Nederlanders. Het bestrijdings-comité heeft, mede dank zij de met veel publiciteit om geven processen, welke ieder concentratiekampen-houdend land boven het hoofd hangen, nut kunnen stichten. „Mensen helpen" is steeds het devies geweest van Karei R. van Staal, die zich wat dat betreft een idealist metterdaad getoond heeft. Als zakenman- in-bonus, als verzetstrijder, als „Expogé-man", als kampen-bestrijder. Zijn brochure ..Terug vit de hel van Buchenwald". heet van de naald ge schreven in 1945, haalde een oplaag van bijna een half miljoen. De op brengst verdeele hij over de verschillende instanties, die zich het lot van de oud-geconcentreerden hadden aangetrokken. De zeventig jaren zijn de heer Van Staal niet aan te zien. Het feit dat hij een „self made man" is evenmin. Hij is zichzelf gebleven: de (met per missie gezegd) ronde Amsterdamse jongen uit de Duivelshoek, een ver dwenen proletarisch slopje op de plaats waar nu Tuschinski prijkt. Loop jongenE.H.B.O.-model, militair muzikant in Duitsland, kruidenier in Am sterdam, reiziger in zeepautomaten en vakbondsbestuurder was hij voordat hij een vijftigtal jaren geleden in Rotterdam de grondslag legde tot de N.V. Van Staal Co.. die zich op het reclamewezen toelegde. In 1945 werd hij directeur van het Uitgevers- en Drukkersbedrijf Boom-Ruygrok in Haar lem. Tot eind december van dit jaar blijft hij dal. Maar het zich terug trekken uit het zakenleven betekent nog geen rust voor de onvermoeibare lieer Van Staal, die een twintigtal verenigingsfuncties bekleedt. Van zijn verdiensten getuigen meerdere onderscheidingen: het gouden ere-insigne van de Expogé, de Belgische verzets-medaille en het ridderkruis in het Legioen van Eer van Frankrijk. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Nassau en officier in de Belgische Kroonorde.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5