Dagblad voor Schiedam en omstreken Tien jaar in proces Magere Josje Door gestage regenval Rampgebied Frjus opnieuw bedreigd Evacuatie van 2500 mensen misschien noodzakelijk Zwaarddansen ter ere van Eisenhower Sleeprampen op de Noordzee kosten twee mensenlevens Runners met losgeslagen zuiger en lichter op drift ORKAAN DRIJFT TAL VAN SCHEPEN IN NOOD Droeve taak voor de jeugd Koopt op tijd uw zekerheid Zware mishandelingde dood ten gevolge hebbend .Het weer. Banket in het licht van duizenden gele, groene en rode lampjes ZWARTE DAG VOOR WTTSMTTT T ,F.R Winter in Denemarken Plan tot behoud van de monumenten Nederlandse leiding bij afbouw van schepen in Antwerpen Burgemeester van Bergen krijgt ontslag TUSSEN VORST EN DOOI NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK Vreemde vangst van Scheveningse kotter DINSDAG 8 DECEMBER 1959 Vorst in het noorden In de Nijlvallei his van Onassis Minister uit waardering voor werk van dr. Huygens fci ïw BlIt - - Sober relaas nieuwe scliiedamscn courant AMSTERDAM, 8 dcc. De Am sterdamse rechtbank heeft vanmor gen de 42-jarigc koopman J. S., die ervan verdacht werd zijn acht jaar jongere echtgenote, bijgenaamd „Ma gere Josje", te hebben gedood, ver oordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij achtte het subsidiair ten laste gelegde: zware mishande ling van zijn vrouw, de dood tenge volge hebbende, bewezen. De officier van justitie in deze ge ruchtmakende affaire, mr. J. H. Hart suiker, requireerde op de 6e en laat ste zittingsdag van het marathon proces 12 jaar gevangenisstraf met aftrek, wegens doodslag. Voor moord J.TRÉJUS, 8 dec. (Reuter-A.F.P.) j e Franse autoriteiten hebben gisteren t Préjus en omgeving met spoed voor- n°rgsmaatregelen getroffen met het _?6 op het overstromingsgevaar, dat de Ij 7-o zwaar getroffen streek opnieuw ^dreigt. Ten gevolge van gestage re- ï®"val, die in de nacht van zondag op v'aaudag is begonnen, steeg het peil v*n de Reyran snel. Zoals bekend heeft rt'T'Se week het water van deze rivier, ^at achter de stuwdam bij Malpassei as verzameld, door het bezwijken van de dam grote verwoestingen in Fréjtis JV giutu VCI 111 HCJUC ''"gericht. Tot dusver zijn de stoffèlij- 0° resten van 323 slachtoffers geborgen. ^'Jgeveer 110 mensen worden nog ver- - voigens de weerkundige dienst zal het aarschijnl;jk enige tijd blijven rege- Het pas herstelde telefoonnet °rdt al door het water gestoord. Voor gesaust wordt een Liberty-schip gereed g.houdèn om de bevolking van de kust- \vl_ Préjus-plage geheel of gedeeltelijk 1. H et_gaat om 2.500 men- 1É[ ÏT) bij een s eg .te la|" in totaal. Uit Grenoble is een aan- autobussen aangevoerd om "ntuele evacuatie te helpen. j,jPa Reyran bedreigt ongeveer 500 wo rt "Ben aan de kust, die door de dam- "Orbraak al werden beschadigd. Vol- tn n-s de burgemeester van Fréjus zal de t e®tand zeer ernstig worden als de re- j1 nog twee dagen aanhoudt. e 'blussen is men begonnen met de in- "j'ng van de 15.000 bewoners van het «etroffen gebied tegen paratyfus. Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij veel bewolking met hier en „aar enige neerslag. In het noorden Van het land overwegend lichte vorst ?*et een matige wind tussen zuid en .'lidoost. In het zuiden van het land ebiperaturen overwegend boven het ,.r'espunt en hier en daar mist. Ma- '6e tot zwakke zuidelijke wind. °l: 8.35-16.29. Maan: 14.03-2.21. Volgens berichten in de Franse pers wordt verwacht, dat president De Gaul le volgende week een bezoek aan Fré jus zal brengen, als hij van de bijeen komst van de uitvoerende raad van de Franse Gemeenschap te St.-Louis in Se negal terugkeert. In Amersfoort hebben enige onderof ficieren van het 41ste en het 101ste zwa re tankbataljon van het eerste leger korps bet initiatief genomen voor een inzameling onder militairen ten behoe ve van de slachtoffers van de ramp in Fréjus. De commandant van het eerste legerkorps, luitenant-generaal P. Gips, heeft dit initiatief overgenomen en in een dagorder alle militairen behorende tot dit korps opgewekt bij de eerstvol gende soldij- en weddebetaling een klein bedrag bij de administrateur "te depone ren. Generaal. Gips zegt het op prijs te zullen stellen, als deze geste wordt uit gebreid tot alle eenheden van het eer ste legerkorps, mede als bewijs van er kentelijkheid jegens de Franse bevol king voor de gastvrijheid, die Neder landse militairen de afgelopen zomer in Frankrijk hebben genoten. De Franse jongelui uit Fréjus kun nen in het rampgebied niet de helpende hand bieden. Daarvoor is de toestand te gevaarlijk. Wel kunnen zij behulpzaam zijn bij de begrafenis der slachtoffers. Men ziet op bovenstaande foto enkele Franse jongens hun droeve, vrijwil lig opgenomen taak verrichten. PARIJS, 7 dec. (Reuter) Het be stuur van de Unesco, de organisatie van de VN voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft zijn goedkeuring ge hecht aan een plan voor het behoud van de monumenten en kunstschatten van het oude Nubië, welke zich bevin den in het gebied dat door de dam in de Nijl bij Assoean onder water komt. Met de uitvoering van het plan zal een bedrag van vijftig miljoen dollar zijn gemoeid. In het begin van het volgen de jaar zal een oproep worden gedaan voor internationale samenwerking en financiële steun. BRUSSEL, 7 dec. Als gevolg van een door de Griekse reder en multi miljonair Anstoteles Onassis gestelde voorwaarde worden thans drie schepen van elk 4500 ton op een Belgische scheepswerf onder Nederlandse leiding afgebouwd en is j. p. Akkerman, directeur van de afdeling nieuwbouw van Wilton-Fijenoord, per 1 december benoemd tot directeur-generaal van de „Scheepswerven van Vlaanderen" in Brugge. De bouw van de drie schepen, die speciaal worden ingericht voor het ver voer van fruit en zijn bestemd voor de „Carribean Fruitship Company", dreig de door financiële moeilijkheden in ge vaar te komen. De maatschappij wei gerde op korte termijn meer gelden te storten dan contractueel was overeen gekomen waarna contact werd gezocht met Onassis, die ste tijd ook be lang is gaan stelIcvC at het iïuitvervoer. Na vele besprekingen verklaarde de Griekse reder zich bereid de vele mil joenen op tafel te leggen, die voor de afbouw van de schepen nodig zijn. Een van zijn voorwaarden was echter, dat Wilton-Fijenoord in Schiedam het toe zicht op de verdere werkzaamheden op zich zou nemen. Nadat op dit punt tussen beide scheepswerven overeen stemming was bereikt werd de heer Akkerman met deze taak belast. Zijn opdracht is de drie schepen over acht tien maanden op te leveren. Deze oplossing van de financiële moeilijkheden heeft voorkomen, dat de 700 arbeiders op de Scheepswerven van Vlaanderen werkloos zouden worden. met voorbedachte rade op de vrouw, die in de vroege zondagmorgen van 11 augustus 1957 in het door haar gehuurde sousterrain op de Oude achtte hij de aanwijzingen niet vol doende. DEN HAAG, 8 dec. Burgemeester dr. W. Huygens van Bergen die ontslag uit zjjn functie heeft gevraagd in ver band met de spanningen, welke zich tus sen hem en de gemeenteraad voorde den, heeft thans nader aan de minister van Binnenlandse Zaken medegedeeld, dat ook de ontwikkeling der gebeurte nissen in de laatste weken hem niet het vertrouwen heeft doen terugwinnen in de goede samenwerking met sommige raadsleden. Onder deze omstandighe den meent hp z(jn verzoek om ontslag te moeten handhaven. Van de zijde van het departement van Binnenlandse Zaken wordt in dit verband medegedeeld, dat hoewel daarin stellig niet ligt besloten, dat dr. Huygens in dezen blaam zou tref fen en deze integendeel waardering verdient voor zijn in velerlei opzicht vruchtbare arbeid, de minister het ge vraagde ontslag meent te moeten be vorderen. De minister beeft daarom afgezien van zjjn aanvankelijk voornemen de wet houders en de fractievoorzitters van de gemeente Bergen voor een onderhoud te ontvangen. In de Scandinavische landen wintert het reeds volop. Met de vreugde, die sneeuw en ijs brengen, is ook de narigheid gekomen. Ingesneeuwde en bevroren wissels stagneren het treinverkeer in grote mate en bezorgen het spoorweg personeel zeer veel werk. Het emplacement bij het station van Kopenhagen toont een in de winter vertrouwd beeld. c|Deranderlijke bewolking met hier en enige neerslag. Matige tot krachtige, 5javankelijk af en toe harde, later iets trt 'e"tende wind tussen oost en zuidoost. Ij^et noorden van het land overwegend 6 vorst, in het zuiden van het land jj geveer dezelfde temperaturen als gis- ren. 5S„ max. min. neersl. Ron Weer temp. temp. afgel. t^"rit>hagen "den ^sterdam gisteren 24 uur geheel bew. 2 -1 3 zwaar bew. 4 3 1 onbewolkt 6 5 1 ijsregen -1 -5 1 geheel bew. 4 2 1 geheel bew. 0 -2 0.3 zwaar bew. 4 4 1 regen 5 3 5 sneeuwbui -4 -5 0.2 sneeuw -7 -7 0.1 sneeuw -1 -2 0.1 regen 9 geheel bew. 3 1 2 zwaar bew. fi 5 0.4 regen 1 1 4 geheel bew. 11 5 1 onweer 9 5 49 Prins Rainier en prinses Gracia kwamen dezer dagen aan op een der Londense vliegvelden voor een particulier bezoek aan de Britse hoofdstad. KARATSJI, 8 dec. (U.P.I.) Presi dent Ayub Khan van Pakistan heeft zijn gast, president Eisenhower, gister avond de hoogste burgerlijke onder scheiding van zjjn land uitgereikt als erkenning voor Eisenhowers „verdien sten voor de vrije wereld en de zaak van de vrede". De Amerikaanse pre sident, die door de bevolking van Ha- ratsji met overweldigend eerbetoon is verwelkomd, zat gisteravond aan een banket da4 in de tuin van het presiden tiële paleis was aangericht. Tevoren was hem tijdens een plechtigheid in het paleis de gouden medaille, de „Aishani Pakistan" (teken van Pakis tan) uitgereikt. Enkele uren eerder hadden beide staatshoofden een bespre king gevoerd over de status van de kou de oorlog in het gebied van Pakistan en vooral over de voortdurende com munistische bedreiging van uit het noor den. Het onderhoud duurde slechts een half uur. Vandaag zijn formele en langdurige besprekingen gevoerd, waarbij beide presidenten geassisteerd werden door hun voornaamste advi seurs. Aan het, banket van gisteravond za ten ongeveer 110 gasten aan onder een reusachtig baldakijn. Toen de beide staatshoofden de tuin betraden klonk trompetgeschal en op het zelfde mo ment flitsten duizenden gele, groene en rode lampjes aan. Na het diner voer den krijgers van de Pathah- en Khat- tackstammen uit het noordwestelijk grensgebied een zwaarddans uit. Zij werden begeleid door trommelslagers en doedelzakspelers. President Eisen hower en zjjn gevolg hebben de nacht doorgebracht in het gastenhuis dat op het terrein van het paleis van presi dent Ayub staat. IJMUIDEN, 8 dec. De geharde slepers van het bureau Wijsmuller heb ben het de afgelopen twee nachten zwaar te verduren gehad. De „Titan" en de „Cycloop", die met slepen onder de Engelse kust voeren, zijn door het zware stormweer overvallen en hebben hun last geheel of gedeeltelijk verloren. Zeker is, Jat zoals wij reeds gisteren in enkele edities konden berichten, de 54-jarige gehuwde IJmuidenaar D. de Man gisternacht verdronken is. Zijn collega, de 57-jarige C. de Back, wordt nog vermist. Er is praktisch geen kans dat hij er het lever heeft afgebracht De beide runners zaten op de Britse zui ger „Port Sunlight", waarmee de „Ti tan" het contact verloor. Twee andere opvarenden, de runner J. Zomer uit IJ muiden en een Britse machinist, zijn gered. De zeesleepboot „Cycloop" kwam vannacht in de ergste moeilijkheden te verkeren, toen de felie storm haar op de Noordzee ten zuiden van Engeland overviel. Met drie lichters achter haar aan dreef de „Cycloop" in de Torbay naar de kust. Een van de bakken sloeg los. De twee opvarenden, W. Wessel uit IJmuiden en J. Visser uit Egmond aan zee, zijn door de reddingboot van Brix- Advertentie Zon op Zon onder LONDEN, 8 dec. (Renter, A.N.P.) De orkaan, die gisteren op de Atlanti sche Oceaan en op de Noordzee woedde, heeft het verlies van schepen en men senlevens veroorzaakt en Je reis van grote oceaanschepen verti-aagd. De Jll ton metende Portugese sleepboot „Ma- riaiva" is over tijd en men vreest dat de boot met de bemanning' van zeven- tien koppen vergaan is. Het vaartuig was op weg van Lissabon naar Leixoes in Noord-Portugai. Bij Leixoes zijn wrakstukken en reddingsgordels aange troffen, die naar men vermoedt van de „Marialva" afkomstig zijn. Bij Dun- cansby Head, de noordelijkste punt van Schotland, is de Britse treiler „George Kobb" gestrand. Voor het leven van de twaalf bemanningsleden wordt gevreesd. Het Hamburgse vrachtschip „Seevo- gel" van 1404 ton verkeert volgens de berichten in zinkende toestand nadat de „Seevogel" bij het lichtschip „Oe- land Norra Udde" (Zuid-Zweden) op de rotsen was gelopen. De 17-koppige be manning is evenwel gered. De 360 ton metende Britse kustvaarder „Servus" heeft gistermiddag noodseinen uitgezon den en gemeld, dat hij bij de vuurtoren Clythness (Schotland) naar de kust af drijft. Eerder op de dag had de „Ser vus" om onmiddellijke assistentie ver zocht nadat een as was gebroken. Later meldde de „Servus" dat hij op sleep touw is genomen door de Scotia". Het 499 ton metende Zweedse motor schip „Kare" seinde gisteren, dat het ongeveer 500 mijl ten zuidoosten van Kaap Race (Newfoundland) In moeilijk heden verkeerde. Later is bericht, dat de Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" de „Kare" heeft vastgemaakt en nu op weg is naar een nog niet bekende West. Europese haven. De Nederlandse sleep boot „Zeeland" heeft zoals gemeld, gis teren ten zuiden van Sardinië de Britse tanker „Kuwait" (17.929 ton) op sleep touw genomen. De „Kuwait" had ge meld een lekke ketel te hebben. De „Zeeland" zou proberen de Engelse tankboot naar Palermo te slepen. De Franse zeesleepboot ..Jean Bart" uit Boulogne heeft op de Noordzee het in nood verkerende Liberiaanse schip „National Fighter" bereikt. De „Natio nal Fighter", die 8479 ton meet, kwam gistermorgen ter hoogte van Lowestoft in moeilijkheden door een mankement aan de stuurmachine. Men slaagde er in de loop van de middag in de ma chine te repareren, maar de kapitein moest melden dat het schip nog niet goed bestuurbaar is. Met het oog op het slechte weer en het feit. dat het schip in ballast vaart, heeft de kapitein de „Jean Bart" geaccepteerd. De Neder landse zeeslepers „Thames" en „Sim- son" zijn eveneens in de nabijheid van de „National Fighter". Ten noorden van Peterhead in Schot land is het 62 jaar oude Finse hout schip „Anna" aan de grond gelopen. Vanaf de kust is een lijn naar het schip geschoten. Het ruim 3.000 ton metende West- duitse vrachtschip „Eschersheim" heeft geseind, dat het ten westen van Sta- vanger in een zware zuidooster in nood verkeert. Het schip heeft onmiddellijk hulp nodig. De Noorse sleepboot „Salva- tor" is op weg naar de „Eschersheim". Verwacht wordt, dat zowel het Brit se reuzenpassagiersschip „Queen Ma ry" als de „Rotterdam" van de Hol- land-Amerika-Lijn vandaag met onge veer 24 uur vertraging de haven van New York zullen binnenlopen. ham van boord gehaald en in Torquay aan land gezet. Een van de mannen moest met verwondingen in het zieken huis worden opgenomen. Later werd gemeld, dat de 45-jarige runner-matroos J. Visser uit Egmond aan Zee, ongehuwd, vannacht om het leven is gekomen. Visser was bewuste loos toen hij werd gered. Hij had een kwartier in het water gelegen. Toen de reddingboot te Torquay aan land kwam heeft een dokter geruime tijd kunstma tige ademhaling toegepast. Later bleven ook andere pogingen in het ziekenhuis zonder resultaat. De lichter is op de rot sen gelopen en ligt aan de achterkant helemaal in elkaar. De „Cycloop" probeerde de overge bleven twee lichters uit de Torbay te slepen, naar dieper zee, maar een van de bakken maakte water. Niettemin hoopte men hem nog te kunnen behou den. De reddingboot voer later op nieuw uit om ook de achtergebleven runners op de andere lichters nog op te halen. De zeesleper was onderweg van Ne derland naar Burutu in West-Afrika en was 1 december uit Dover vertrokken. Eind vorige week besloot de kapitein voor het stormweer te gaan schuilen in ce Torbay, waar hij met de drie bakken voor anker ging. De ankers zjjn gaan krabben, zo seinde de kapitein gister avond laat. Een van de drie sleepdra- den brak en de losgeslagen lichter dreef weg. Gelukkig kon de reddingboot uit komst brengen voor de opvarenden. De „Cycloop" haalde later de ankers in, terwijl de runners op de twee bakken, de ankers lieten slippen. Het drama met de „Titan" gebeurde op ongeveer twaalf mijl ten noordoos ten van het Humber-lichtschip. De sle per was met de zuiger op weg van Li verpool naar Middlesbrough. Met man en macht werd gewerkt om de zuiger weer vast te maken doch alle pogin gen faalden. De zuiger dreef naar het Uit de kust stekende Flamborough Head toe. Vrezende, dat ce „Port Sunlight" schipbreuk zou leiden, gooiden de vier runners het rubber reddingvlot in zee. Het blies zichzelf snel op en daarna sprongen de mannen in het vlot. Van de mannen hebben alleen Jan Zo mer en de Britse machinist de ramp overleefd. Het stoffelijk overschot van de 54-jarige Dirk de Man uit IJmuiden is 's middags omstreeks één uur op de Engelse kust aangespoeld. De 57-jarige runner Cor de Back, eveneens uit IJmuiden, wordt nog vermist. De ge redden zijn door de kustwacht van Flamborough direct naar het zieken huis in Britlington gebracht, maar zij konden dat enige uren later weer ver laten. 's Avonds had Jan Zomer een telefoongesprek met Bureau Wijsmul ler in IJmuiden, waarbij hij tevens met zijn vrouw en andere familieleden sprak. De vier mannen op de gesleepte zuiger waren aanvankelijk helemaal niet bang, dat het verkeerd zou gaan. Zij hadden een klein noodzendertje aan boord en daarmee stonden zp in contact met de „Titan". Zij wisten dus, dat daar al het mogelijke werd gedaan pm een nieuwe sleepdraad over te brengen. Dat mis lukte twee keer. En "toen kapitein Dirk van Dorp uit Maassluis het voor de laatste keer ging proberen, zei hij de runners, dat zij bij eventueel mislukken van deze laatste poging het anker moesten laten vallen. Zou het anker niet houden, dan kwam hij hen van boord halen. Het anker hield niet. Het krabde over de rotsige bodem. De vier man zijn toen in de zelf-opblazende rubber din ghy gesprongen. Hun enige gedachte was: Zo gauw mogelijk bij dat ding (de zuiger) vandaan. Door de huizen hoge golven werden zij snel in de rich ting van de kust geworpen. „De rotsen stonden steil overeind voor ons", ver telde Jan Zomer, „en we dachten: dat is finaal afgelopen. Daar kom je nooit tegenop, zulke rotsen. Er werden nog een paar vuurpijlen afgeschoten, maar we gingen zo hard naar de rotsige kust. dat de „Titan" niet meer bij ons kon komen". „En toen, ineens een geweldige zee. De dinghy sloeg finaal om. Onderste boven probeerden de mannen vooruit te komen. Plotseling zag ik meer licht", vervolgde Jan Zomer. „Ik kroop door de opening, zodat ik uit de dinghy kwam. Ik keek rond en zag Dirk de Man en Cor de Back links cn rechts een eindje achter me. De Engelsman zag ik helemaal niet meer. Er liepen zulke geweldige zeeën, dat ik dacht: Nou ja, 't is afgelopen, laat je maar zakken. En ineens voel de ik grond. Weer heb ik rondgeke ken, maar toen zag ik niemand meer. Zo goed en zo kwaad als het ging ben ik de wal opgestrompeld en toen kwam daar opeens de Engelse ma chinist het strand oplopen. Die was in een baaitje met rustiger water aan land kunnen stappen. Samen zijn we de rotsen opgeklommen, maar er was niks meer te zien". Tot zover dit sobere relaas. Het stof felijk overschot van een der vermiste runners, dat van de heer De Man, werd later op het strand aangetroffen. De twee geredden werden in het hospitaal van Bridlington opgenomen. Later op de dag zijn ze ontslagen; zij verblijven thans in een Rel. Hun toestand is vol gens de artsen goed. De zuiger is op een klein stukje strand gelopen. Bergings deskundigen van Wijsmuller en de sleep boot „Nestor" zijn naar Engeland ver trokken om te zien of de „Port Sun light" nog kan worden geborgen. IJMUIDEN. 7 dec. De Scheveningse kotter „Avontuur" SCH 65 meldde van middag aan het kuststation Ostende- Radio, dat het ter hoogte van Nieuwpoort voor de Belgische kust een merkwaardig avontuur beleefde. Diverse voorwerpen vielen in zee en ook zag men een para chute neerkomen. Men vermoedde met een neerstortend vliegtuig te doen te hebben. De „Avontuur"' koerste direct naar de plaats, waar de parachute was neerge komen. In plaats van een piloot aan te treffen vond men aan de parachute vol gens de schipper een oefening. Met zeer veel moeite slaagde de bemanning erin het toestel aan boord te krijgen, waarna de SCH 65 met zijn wonderlijke vangst koers zette naar Duinkerken. BONN, i dec. In je onlangs ge bouwde Olef-stuwdam nabij de Duits- Belgische grens zijn verscheidene scheu ren ontstaan, zo heeft de burgemeester van het dorpje Heilethal, dat dicht hij de dam ligt, verklaard. Het stuwmeer achter de dam is echter nog niet gevuld zodat er geen gevaar bestaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1