Geen uitspraken van Jesus op mentaliteit christenen uit midden tweede eeuw Blik van Beter begrip voor verhouding gnostiek en christelijk denken Universele missiegedachte (M Bal Tweede Kamer krijgt enkele BEL AST IN G- toezeggingen Soepeler kwijtschelding van schenkingen aan MISSIE BOSCH 's Lands Kroeiek- t gehele jaar doo 532.- Goed gekleed gaan is een kunst Goedennaeht "A J V B WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 PAGINA 5 Zojuist keeft de uitgeverij E. J. Brill te Leiden een werk op de Nederlandse markt ge bracht, dat de uitvoerige titel draagt: Het *"angelie naar de beschrijving van J homas. belden keelt een boek vóór zijn verschijnen een Publiciteit gekregen zoals deze toch wetenschap- olijke uitgave. Men keeft de kier gepubliceerde '^kst reeds kunnen lezen in één onzer Nederlandse ^gbladen. En maanden geleden werd in de -ftgelse pers op spectaculaire wijze de aandacht xan de krantenlezer gericht op deze toen nog E verwachten publicatie. 'n dit werk wordt nl. één van de koptische 'eksten uitgegeven, welke om 1945 bij Nag Ham- ^adi (Zuid Egypte) zijn gevonden. Deze vondst Is van uitzonderlijk wetenschappelijke betekenis, ^aar nog steeds blijft men zich met verwondering ah ragen, waarom zo weinig bekend is over de werkelijke inhoud van die dertien codices met ongeveer negenenveertig onbekende boeken. Het lijkt mij echter beter thans verheugd te kunnen zijn met wat wij er wél over weten. Het v< schijnen van het evangelie naar 1 homas is na de uitgave van de Jung-codex een nieuw succes van de moeizame pogingen om de tekst van deze handschriften-collectie beschikbaar te stellen voor alle geïnteresseerden. De zeer bijzondere betekenis van het evan gelie naar 1 homas moet wel hierin worden ge zocht. dat wij thans over een collectie van 114 zg. woorden van Jezus beschikken. Dat derge lijke collecties in omloop waren bij de Christe nen uit de eerste eeuwen van onze jaartelling is reeds lang bekend. Met des te grotere dank baarheid mogen wij thans de uitgave van deze collectie toejuichen. J'm!' ïeh "Geen rijkere glans dan kaarslicht... GOUDA kaarsenI Th. M. Bours JUNKER RUH GASFORNUIZEN f 284.- Werkman wilde vrije dag: vals telegram Eén week hechtenis OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Correct en goed gekleed gaan - is dat hetzelfde als „er zo onopvallend mogelijk hij lopen"? Beslist niet! Het is alleen maar een kwestie van maat houden. U kunt gerust iets origineels dragen als maar niet alles origineel is. Heeft mevrouw een „dol" hoedje ontdekt? Het flatteert haar nog méér bij een beschei den tailleurtje. Heeft meneer een hoogst exclusief vest ge kocht? Prachtig - bij een gedekt kostuum. De keus van Uw sigaretten is overigens ook belangrijk. Weet U welk merk U iedereen kunt presenteren? Gladstone. Want Gladstone is met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. Tragisch ongeval VOORNAAM EN AANGENAAM Nop: smeulende pijp steekt jas in brand Bejaarde man overleden Scherpe ministeriële aanval op P.v.d.A.-man Beestenweer speelt Wijsmuller-boten parten Rampen niet te wijten aan mensen en materiaal Spirit niet gebroken Niet helemaal met lege handen kom p re s s o r zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf N.V. Willem van Rijn Loonoverleg in zuivel industrie voortgezet Nieuw voorstel van vijf pet. per 1 december „Zonnebloem"-actie daverend succes naar Thomas 'j kunnen echter moeilijk juichen i?*f de wijze waarop deze publicatie „het grote publiek" is aangekon- Men heeft n.l. de betekenis van 't evangelie naar Thomas uitzonderlijk j 'Hen onderstrepen door de suggestie, het op één lijn dient gesteld te •Jrden met de authentieke evangeliën. ^elfg de wetenschappelijke bêlang- voor deze woorden van Jesus (i°rdt veel te snel en veel te direct ge- t»t op hct verband van de koptische -*«st met de Griekse evangeliën. Voor ,*ze al te directe bijbelse richting in onderzoek zijn sommige van de ."gevers enigermate verantwoordelijk •net verwondering stel ik mijzelf de aag. waarom zij in hun groep geen Yerkelijk deskundige van het Nieuwe **tament hebben opgenomen. ïk meen dat een redelijk antwoord A deze vraag mogelijk is, hoezeer ik a?2e deskundige ook blijf missen, voor- hu de uitgevers zelf zo sterk de di- *cte vergelijking met het Nieuwe Tes- *h)ent reeds in de eerste fase van het Aderzoek blijven benadrukken. Ons APtisch document hoort geografisch in 'Sb'Pte thuis en chronologisch kan men 't ^tstaan ervan niet verder terugplaat- dan het midden van de tweede Aw na Christus. Het vertegenwoor- At als geschrift een literatuur-genre, A' in deze tijd door christen en ketter ujA vuur en werkkracht is beoefend, v e bezitten er tientallen voorbeelden vah; we beschikken bovendien over .^'meldingen van oude schrijvers be- effende werken van deze aard. die vjs de indruk geven dat er meer exem plaren van deze literatuursoort verlo- zijn gegaan dan tot ons gekomen. A bet licht van deze gegevens is de Jh^est voor de hand liggende conclusie, A* wij hier in ieder geval niet te doen j, bben met een boek van de ons be- Ahde apostel Thomas. Ons werk is p h van de z.g. apocriefe evangeliën, A. bet is dienstig dit het „grote pu- jhek" vóór alles duidelijk te maken. aar een betoog over deze zaken luis- - ^ren echter niet zoveel mensen. En ze- ,.-r worden dan minder exemplaren erkocht. Als apocrief evangelie is dit kop- 'sch handschrift echter van het al lergrootste belang. Geen deskundige zal hieraan durven twijfelen. En als zodanig is het een bron, niét voor onze kennis van wat Jesus heeft ge sproken, maar voor ons inzicht in de wijze waarop de schrijver van dit evangelie evenals de mensen voor wie hij het samenstelde hun geloof heb ben verwoord en beleden. Dit werk kan de blik van de deskundige en aandachtige lezer scherpen op de godsdienstige mentaliteit van een groep Christenen uit het midden der tweede eeuw. Dit is het wonderlijk waardevolle van deze vondst. Het is natuurlijk niet uitgesloten dat de be treffende groep van gelovigen bij de ze vorm van geloofsverkondiging ge bruik maakte van oudere overleverin gen, of reeds traditioneel geworden formuleringen heeft overgenomen in de eigen manier van zeggen. Het blijft zelfs mogelijk dat hierdoor brokstuk ken van authentieke Jesus-woorden tot ons zijn gekomen, maar ieder die hart heeft voor de studie van oud christelijke literatuur weet. wat het de wetenschappelijke onderzoeker /al kosten om deze stukken terug te vin den. Wat bij dè eerste lezing direct in het oog springt is het volgende. De groep Christenen voor wie dit evangelie van Thomas is samengesteld, dient te wor den gerekend tot de adepten van het gnosticisme. Heel het Christendom uit deze periode is beïnvloed geweest (in goede en in slechte zin) door deze re ligieuze ideologie, maar iedere weten schapper zal sceptisch reageren op een te snelle identificatie van gnostiek christelijk denken met het authentieke geloof van de evangeliën. In het evan gelie van Thomas beschikken wij over een nieuwe bron, die bij goed histo risch gebruik van deze vondst ons in staat zal stellen de verhouding van gnostiek en christelijk denken beter te verstaan. Dit is de primaire betekenis van het werk. En ik vraag mij af, hoe men het grote lezerspubliek van de wereldpers warm kan doen lopen om zich hiervoor in groten getale te gaan interesseren. Toch is men er mijns inziens te veel op uit geweest de aandacht van dit le- Adverlentie De pauselijke missiegenoot schappen in Nederland heb ben de beschikking gekre sen over een nieuwe functiona ris: een nationaal aalmoezenier. Zijn werkzaamheden zullen in hoofdzaak gericht zijn op het stimuleren van de universele Tnissiegedachte in alle vormen van onderwijs en opvoeding, als mede op de bevordering van de algemene deelname aan het werk van de verschillende missiege- hootschappen. Een opdracht, die san niemand beter kon worden Verleend dan juist aan de 42-ja- gge Roermondse priester-leraar Th. M. Bours. Al meer dan twin- lxg jaar lang heeft hij immers in b>oord en geschrift geprobeerd de missiegedachte uit te dra- Oen. En niet zonder succes. De Broeiende belangstelling, welke ander de katholieken van Neder land voor het missiewerk valt tvaar te nemen, is voor een niet Bering gedeelte aan zijn publicis tische arbeid te danken. Als seminarist begon hij reeds met dit werk. Op aansporen van een, groot missie-ijveraar, dc toenmalige President van het groot-seminarie te Roermond, mgr. prof. dr. F. Féron, schreef hij een artikel voor het priestermissieblad. Bij dit ene artikel is het niet gebleven. In de loop der jaren is priester-leraar Bours van tal van Periodieken de vaste missie-medewerker geutorden. Zijn wekelijkse missie hoekjes algemeen bekend als „de Th-B'tjes" behoren tot de meest Belezen rubrieken van de Limburgse dagbladen, evenals zijn nissie-artike- len in het diocesane weekblad „Credo". Vanaf de oprichting van dit blad nu meer dan tien jaar geleden is de heer Bours hieraan als mede werker verbonden. Een gelijk aantal jaren is hij bovendien nationaal secre taris van het pauselijk genootschap van de heilige Kindsheid en lid van dè nationale raad van de pauselijke missiegenootschappen. Al deze werkzaamheden waren moeilijk te combineren met zijn leraars- fbnctie. Toch heeft hij het gepresteerd om achttien jaar lang, vanaf zijn Priesterwijding in 1941 tot nu toe, én aardrijkskundelessen te geven aan de 1eerlingen van het bisschoppelijk college te Roermond én werkzaam te zijn voor de missie. Zijn jongste benoeming tot landelijk missie-aalmoezenier maakt aan deze combinatie een einde. Aalmoezenier Bours is hier erg blij °m. Graag wil hij al zijn tijd in dienst van het werk van de pauselijke mis siegenootschappen gaan stellen. Overigens impliceert dit niet, dat hij geen Prettige herinneringen zou bewaren aan zijn verblijf als leraar te Iloer- 'hond. Het tegendeel is eerder waar, omdat de aardrijkskunde-studie voor hem steeds een waardevolle „background" is geweest bii de bestudering Van de missieproblematiek. Wat zijn nieuwe werk betreft weet aalmoezenier Bours wel wat van hem Bevraagd wordt, maar niet hoe hij een en ander in de praktijk moet reali seren. Eenmaal in Nijmegen woonachtig zal ik, met steun van het aldaar Bevestigde missiologische instituut en in nauwe samenwerking met het nationale bureau van de pauselijke missie genootschappen te Den Haag, Wegen en mogelijkheden proberen te vinden om de universele missiege dachte zo goed mogelijk te stimuleren, alsynede om de eigentijdse waarde en betekenis van de pauselijke missiegenootschappen krachtig te propa- Beren." zers-publiek te wekken. Op zich is daar niets tegen te zeggen, maar wanneer het gaat ten koste van de goede zaak meen ik dat er geprotesteerd dient te worden. Hopenlijk heb ik in de bovenstaande uiteenzetting reeds aangetoond, hoe de zaak zelf enigermate verwrongen is voorgesteld om de publiciteitskracht van ons document te vergroten. Toch moet ik zeggen, dat de voor ons liggen de uitgave zich nergens aandient als bestemd voor het grote publiek, over de technische verzorging ervan is bo vendien alleen maar lovend te spre ken; dit alles is de naam van een uit. geverij waardig die misschien interna tionaal nog groter bekendheid geriet dan binnen de grenzen van ons vader land. Zowel de koptische tekst wordt afgedrukt als de Nederlandse vertaling. Het koptisch zal niet veel lezers trek ken in Nederland. Maar mocht de ken nismaking met dit boek voor velen een aanleiding worden het Koptisch te gaan bestuderen, dan zou deze uitgave de wetenschap van het christelijk Oriën- talisme reads een grote dienst hebben bewezen. Met angst vraag ik mij echter af, hoevee] ondeskundige lezers de Neder landse tekst zullen doorlopen. Deze vertaling moet wel komen van de hand van prof. Quispei, wiens naam staat opgenomen in een groep van vijf wereld-specialisten, waarvan op de voorpagina wórdt gezegd, dat zij de koptische tekst hebben vastgesteld en vertaald. Prof. Quispei is natuurlijk de enige van hen die voor het maken van de Nederlandse vertaling in aanmer king komt. Het lijkt mij echter duidelijk in dat geval, dat hij met grote dank baarheid gebruik heeft gemaakt van de internationaal zo goed bekend staan de koptologen als Guillaumont en vooral W. Till. Advertentie reeds vanaf gaan mee tot ver in het jaar 2000 GRONINGEN, 8 dec. Om een dag vrjj te kunnen krijgen zond een 38-jarige los werkman aan zijn patroon een tele gram waarin een zakenrelatie de werk gever zogenaamd uitnodigde voor een bespreking. Voor de politierechter zei verdachte de consequentie van deze daad onvoldoende te hebben overwo gen. De officier van Justitie eiste 100 boete subs. 50 dagen hechtenis en gaf de man een Belg in overweging goed op te passen. Hij heeft al enkele veroordelingen achter de rug en staat op de nominatie uitgewezen te worden. De poltierechter vond het delict zeer ernstig en veroordeelde verdachte tot één week gevangenisstraf. In de opmerkingen welke de tekst editie vooraf gaan wordt allereerst ge zegd, dat deze publicatie slechts een ge deelte is van het veel uitvoeriger werk, waarin op werkelijk wetenschappelijke wijze het evangelie naar Thomas zal worden behandeld. De bedoeling van deze „voorafgaande" publicatie wordt omschreven met de volgende woorden: .een voorlopig werktuig voor on derwijs en onderzoek te verschaf fen..." (pg- V). De zaken worden dus zuiver gesteld, maar toch kan ik mij niet vrijwaren voor de teleurstellende indruk, dat men eigenlijk speculeert op de reeds goed warm gemaakte be langstelling van het „grote publiek". Dit alles is voor mij zeer begrijpelijk en ik gun iedere uitgeverij haar brood en de belegging ervan. Maar toch be kruipt mij een teleurstelling als ik overdenk, hoe met deze handschriften wordt gemanipuleerd, juist om het pu- bliciteitskarakter ervan zo groot mo gelijk te maken. Vooral vind ik het ontgoochelend dat sommige wetenschap pers niet het geduld kunnen opbren gen, dat nodig is om over de langzame weg van wetenschappelijk onderzoek en toegewijd onderwijs de werkelijke ge gevens van deze vondsten in een juist perspectief bij het „grote publiek" te doen doordringen. Ik zou hier niet dur ven zeggen, dat men bewust het pu bliek heeft misleid door aandacht te vragen voor deze wetenschappelijke vondst. Wij hebben er ons zelf aan schuldig gemaakt toen wij drie jaar ge leden melding maakten over deze kwes ties. Zoals de zaak echter nu is komen te liggen zal geen deskundige kunnen ontkennen, dat geheel deze publiciteit geladen is met veel te simpele sugges ties over een hoogst complexe zaak. Dit laatste heb ik het sterkst erva ren in Londen, toen de Evening News (juist na afloop van het patristen- congres in Oxford) zijn bestelwagens door de straten liet rijden met deze grote slagzin: NIEUWE ONTDEK KING: UITSPRAKEN VAN JESUS. De sfeer van cfe artikelen wordt misschien wel het beste getekend met een opschrift als bijvoorbeeld het vol gende: For the first time in any newspaper The „Lost Gospel" that may influence the minds of mil lions. Gèen mens die deze reclame heeft gezien kon ontsnappen aan de suggestie dat men hier eindelijk uitspraken had ontdekt, die beter dan welk evangelie ook de bedoelingen van Jezus van Nazareth verwoord den. Nu heeft prof. Quispei dit na tuurlijk nooit "willen suggereren, hij beschikt over een te goede kennis van de onderhavige kwesties en het wetenschappelijk milieu, om zich voor een dergelijke vervalsing van de waarheid te laten misbruiken. Maar enig besef omtrent de reclametech niek van de moderne krantèn mag men toch wel verondérstellen bij ieder ontwikkeld mens van deze eeuw. Het blijft buiten twijfel, dat prof. Quispei het zich tot een verdienste mag aanrekenen, wat hij heeft gedaan voor het mogelijk maken van een weten schappelijke bestudering van deze dertien jaar geleden ontdekte handschriften uit Nag Hammadi. Verwonderlijk blijft het voor mij slechts dat de allereerste we tenschappelijke publicaties over het evangelie van Thomas niet zijn opge nomen in de literatuur-lijst van de hier besproken uitgave. Met geen woord wordt gerept over het artikel van prof. Garritte in Le Muséon 70 (1957) 59 - 73, zelfs de eeste fundamentele stu die van prof. Cerfaux en prof. Garitte in dezelfde jaargang (p. 307-327) blijft onbegrijpelijkerwijze verzwegen. Dit alles verbaast mij des te sterker, daar prof. Quispei toch weet, hoezeer juist dit artikel door de voorzitter van de Nag Hammadi-sectie op het Patristen- congres in Oxford als een van de meest gefungeerde onderzoekingen werd be schouwd. Het is wel jammer dat juist een onderzoek van één onzer beste deskundigen betreffende het Nieuwe Testament schijnbaar zo gemakkelijk wordt vergeten. Bij de overdenking van dit alles klin. ken nog de woorden van prof. W. C. Till in mijn oren, toen hy op het Oriën talisten-congres in München zijn spijt uitdrukte over het feit, dat zoveel men selijke rivaliteit de werkelijk weten schappelijke bestudering van deze handschriften blijft bemoeilijken. Nu is daar nog bij gekomen het ongezonde verlangen, de belangstelling van het grote publiek voor deze handschriften te willen trekken op een ogenblik, dat de werkelijke bestudering van de zaak nog moet beginnen. Dr. W. C. H. DRIESSEN O.P. Advertentie In de Westfaalse stad Bielefeld, zo heb ik gele gen, is met groot succes een „Milchball" voor de jeugd van 16 tot 20 jaar gehouden. Tijdens de pau zes werden gratis choco lademelk en melkshakes - tenzij het milkshakes zijn - ter beschikking gesteld en ook was er een rookverbod ingevoerd. Für Raucher verboten. Maar dansen mocht. Zodat het dus tenslotte toch nog heel gemütlich werd. Ik, voor mij, juich deze soort zinde lijke feestelijkheid zeer toe en ik be veel haar van harte aan, ook voor de jeugd van boven de twintig. Zij leidt tot de eeuwige jeugd, om niet te zeg gen tot Adenauer. Maar in ieder geval moeten er in Bielefeld en omstreken meer „Milch- balle" worden gehouden, vind ik. Al leen vraag ik me in dat geval wél af: „Wat gaan die jongens nü weer doen, met al die vrijkomende energie?" KING 4 STUKS F 1.. BERKENWOUDE, 8 dec. De 81-ja- rige heer Louwerens Dekker is om het leven gekomen, nadat een nog smeulen de pijp, die hy in zijn zak had gestopt, zyn kleding in brand stak. De heer Dekker, die reumatisch was en enigszins gebogen liep, was werk zaam op zijn tuin. Gewoontegetrouw stopte hij, na een pijp te hebben ge rookt, deze in de zak van zijn jas. De pijp moet echter nog hebben gebrand, want de man bemerkte later dat de jas warm werd. Bij een poging het kle dingsstuk uit te trekken is de heer Dek ker gevallen en daar hjj niet in staat was zichzelf op te richten vloog zijn kle ding geheel in brand. De heer Verwaal, een boerenzoon uit de omgeving, vond de man, die in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Gouda werd overgebracht, waar hij later aan de op gelopen verwondingen overleed. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 dec. Staatssecre taris dr. W. H. van den Bergo heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat de wetsontwerpen, die deel uitmaken van de algemene belastingherziening, in het voorjaar verwacht kunnen wor den. Het zal dan mogeiyk zijn te over zien wat de belastingen op inkomsten, winsten en vermogens in de toekomst zullen inhouden. Ook de successiebe lasting hoort bij deze herziening. Dr. v. d. Berge kon in verband met de spoedig te verwachten indiening veel wensen van de Kamer afwijzen. Het zou de belastingwetgeving onevenwich tig maken wanneer tevoren nog wqzi- gingen zouden worden aangebracht. Zo wees hfi het voorstel van de heer \V. Peters (KVP) om een hoger bedrag uit de winsten die voor particuliere pensioenen bestemd worden dan 4000 vrij te stellen van belasting, van de hand. Met een ander verzoek werd min of Advertentie Slaapt U slecht dooi reumatiek, spit ischias hoofd- en zenuwpijnen. neemt 1an Toaal Verdriift ut al die gevallen snej en afdoende die punen en daar door slaapt U heerlijk. Togal baat i Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0.95, f 2.40, f 3.88. ,,A1 had je een boot gehad, die tien maal zo sterk was, dan had het niets gegeven in zulk beestenweer als nu." Met dit bondig commentaar geeft de heer Arthur Wijsmuller zijn standpunt weer, dat het beslist niet aan het ma teriaal heeft gelegen, dat begin deze week twee van zijn sleepboten in moeilijkheden zijn geraakt. En voor de bekwaamheid van zijn mensen steekt hy beide handen in het vuur. Het is een samenvallen van verschil lende factoren geweest, een force ma jeure, die niemand heeft kunnen voor zien, „Sinds mensenheugenis hebben we in dit gebied geen oostelijke wind van een dusdanige kracht gehad. Waarop reken je op de Noordzee? Op stormen uit het zuiden, westen, noordwesten. Onder de Engelse oostkust heb je dan een oppertje. zit je in de luwte, in be trekkelijk kalm water. Nu was het net andersom en dat is misschien in geen honderd jaar voorgekomen." „We slepen op stalen trossen," al dus de heer Wysmuller. „Teneinde de nodige rek te hebben, hadden we daai vroeger stukken manilla tussen in. Te genwoordig doen we dat met nylon Even dik als op onze grote boten. Toch is daarop de verbinding gebro ken. Maar wat wil je. Hier worden krachten gedemonstreerd, waar de mensen geen flauw idee van hebben. Windkracht 9, 10, soms 11 en 12. En als dan sleper en sleep ieder op een golftop van elkaar worden gerukt, dan is er geen houden meer aan. Op open zee, als je de ruimte hebt, is er geen vuiltje aan de lucht. Dan houd je de zaak gaande, meer niet. Maar ver daag je onder de kust, dan moet je gaan trekken, of j wil 0f niet. Met alle risico, dat de tros het niet houdt. Wat zegt in zulk weer de kracht van de schepen? Iets zuidelyker dan de „Titan" zat een vrachtvaarder van acht duizend ton. Die zag zelfs met volledig machinevermogen geen kans van de kust te blijven. Hy presenteer de zijn ankers, bleef volle kracht draaien en ging toch nog in de rich ting van de kust, zodat hij sleepboot hulp moest vragen. En dan de „Cycloop". Die ging schuilen voor een zuidwester storm in de „Torbay". Hij had er een pracht van een schuilplaats. Maar maandag ging de wind krimpen naar oost, kwam precies op de ingang van de baai te staan. En in plaats van een oppertje te hebben, waar hy beter weer kón afwachten, kwam hij aan lager wal te recht. Nee, aan de mensen en het mate riaal heeft het niet gelegen," zo bfe- sluit de heer Arthur Wijsmuller. „Zie zelf maar. De spirit van de mensen is niet gebroken. Natuurlijk, het is een vreseiyke slag, dat hierby drie men senlevens te betreuren zön. Maar de anderen zjjn al druk doende om maat regelen te treffen, dat de zuiger „Port Sunlight" die bp FJamborough aan de grond is gelopen, en de lichter die in de Torbay op de rotsen zit, geborgen kunnen worden." de „Titan" in volle zee.... meer „op termyn" akkoord gegaan. Dit betreift het zogenaamde ,«tam- recht" (de mogeiykheid belastinghef fing by de overdracht van bedrü'ven te voorkomen door het bedingen van een van het leven afhankeiyke vaste perio dieke uitkering). By de komende alge mene belastingherziening zal de wet terzake ongetwyfeld soepeler worden, aldus de staatssecretaris. De heer Peters heeft echter een dui delijk succesje geboekt met zyn verzoek om de heffing op schenkingen voor missie en zending (officieel: instellin gen van maatschappelijk nut, die in de onderontwikkelde gebieden buiten het koninkrijk werkzaam zijn) wat meer tegemoet te komen met algehele kwyt- schelding. Dit verzoek werd bij uit zondering toegewezen. De KVP-afge- vaardigde haastte zich met het verzoek het nu ook in een wettelijke regeling vast te doen leggen, maar daarop ging de staatssecretaris niet in. Hfl wfl zelfs geen officiële circulaire aan de belas tingdienst hierover doen uitgaan, om dat hp het beleid terzake zelf in de hand wil houden. Toch zal de toezeg ging wel iets nader gepreciseerd wor den in een nog te verwachten commu niqué. De heer Peters heeft de staatssecre taris nog gewezen op het grote belang dat ondernemers bij hun interne en ex terne financiering hebben in verband met de EEG. Toen dr. Van den Berge antwoordde, dat dit nog heel andere facetten had dan alleen fiscale, repli ceerde de heer Peters dat het juist by uitstek een fiscale zaak is en dat dit grote consequenties inhoudt voor de concurrentiepositie. Een ander die niet helemaal met le ge handen naar huis ging, was mr. v. Leeuwen (VVD). Hy kreeg de toezeg ging dat in een speciaal geval van Amerikaanse manipulaties by fusie namelyk van de Continental Oil met de Sunray Oil Company, de Nederlandse aandeelhouders zuilen worden gevrij waard van de nadelige fiscale gevolgen van dergelijke transacties, die in onze Nederlandse wet zyn vastgelegd. Dr. Van den Berge zag in, dat in dit ge val toch wel heel duidelyk het hoogste recht tevens het hoogste onrecht zou zyn. Hij verklaarde echter uitdrukke- lyk dat zyn toeschietelykheid tot dit en kele geval zou worden beperkt. Minister Zyistra, wiens begroting van financiën z.h.s. werd aangenomen, heeft enige scherpe aanvallen gedaan op de socialistische heer Egas. die zyn beleid steriel en onbevredigend had ge noemd. De minister zei, dat deze termen toe- passelyk zouden zijn ook op het be leid van zyn voorganger, partygenoot van de heer Egas, want dat diens be leid vooralsnog wordt voortgezet. De heer Egas, die ook iets had gemompeld van „ondemocratische verhoudingen" op het departement, kreeg als ant woord: „Is liet (voorheen onder socia listisch beheer staande) departement dan in de afgelopen jaren zo slecht opgevoed?" De socialistische woord voerder nam by de replieken het een en ander van zyn woorden snel terug. De minister van financiën weigerde in te gaan op het verzoek van zyn par tygenoot, de AR-heer Kieft, om de Ka mer een nota te doen toekomen over de stand van zaken op het gebied van uitgifte van domeingronden en de land bouwkundige aspecten daarvan. Hij gaf de Kamer de verzekering, dat die laat ste aspecten in samenwerking met zyn ambtgenoot van Landbouw terdege tot hun recht zullen komen. Het kabinet heeft over de vraag, of het beheer van de domeingronden niet beter geheel aan Landbouw kan overgaan, by de formatie geen beslissing genomen. Mi nister Zyistra vond het daarom onjuist hierover een debat met de Kamer op gang te brengen. Advertentie verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). UTRECHT, 8 dec. Tussen werkge vers en werknemers in de zuivelindus trie is in Utrecht het overleg over de lonen voortgezet, nadat de besprekin gen tussen partijen 18 november waren opgeschort. De besprekingen van van daag resulteerden in een voorstel van werkgeverszijde om een loonsverhoging toe te passen van vijf procent per 1 december met de mogelijkheid van zes procent per 1 mei 1960, wanneer de ruimte zulks toelaat. Voorts zou uit een te stichten sociaal fonds per 1 mei 1960 aan de gepensio neerde zuivelarbeiders een toeslag wor den verstrekt. De werknemersorganisa ties hebben van dit voorstel met een zekere voldoening kennis genomen, zo is thans medegedeeld, maar hun verte genwoordigers waren evenwel vandaag met bereid op deze basis een c.a.o. tot 1 mei 1961 af te sluiten. Zij zullen zich in eigen kring nader op de voorstellen beraden. BREDA. 7 dec. Naar wij van de directeur der stichting „De Zonnebloem" vernemen heeft het resultaat van de recente actie dat van de St.-Nicolaas actie 1958 ver overtroffen. Nadat vorig jaar ruim 30.000 zieken met een pakje werden verrast, steeg het aantal Hit -rirr 35.441.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5