Middenstand in beweging": actueel rapport van N.R.K.M. Rij gelijke produktie voor keur voor kleiner bedrijf Biljettencirculatie met f 128 min tot f 4.302 min gedaald fijsii E Hoofdrolspeelster kan geen noot uitbrengen olivetti Divisumma 24 RUYS CONTACT J.G. NTS huurt tapi Knoop dit in uw oor! t. Banksaldi bleven nog onder de maat I 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Chefarine 4 OVATIE VOOR -.FREE AND EASY" Kort geding tegen weekblad T.V. Over omroep- program Publiek maakt claque overbodig DRAADLOOS MYSTERIEUZE T.V.-chef in Y.S. neemt ontslag Zevende tv-avond V B WOENSDAG 9 DECEMBER 1959 PAGINA 7 einig begrip voor 8ezonde middenstand Met 1 Van Nelle's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 cent 1 Dat is dus minder dan 1 cent per kop! Thee zetten met „Afternoon" thee builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk èn.... proper! Doe 't ook! Bestel ze direct: VAN NELLFs Afternoon theebuiltjes 98 ct Weekstaat Nederlandsche Bank x- Feestelijk licht... GOUDA kaarsen 1 Da Costa Gomez met pensioen Niet uit Antilliaanse politiek Irene Williams heeft keelontsteking s? de schrijvende tel- en rekenmachine irVoorfeëï^bééld 'vanjeen? beeld. ieerEperfect geluidjen een 'parate si óók Yoor^rcdio en TV door JAN VAN CENT Nasleep quiz- schandaal Vanavond Gor de Groot klank regisseur bij N.R.U. Niet vóór oktober '60 1 (Van een verslaggever) UTRECHT, 9 dec. Wordt in Ne- H/k '1 wel voldoende aandacht ge zonken aan het grote goed van een P*onde middenstand? De vraag klinkt 2®rhaaldeiyk door in het rapport dat ttiti Rath. Middenstandsbond, voor- 'tlojh-nd op de komende tweede mid- Zjtandsnota der regering, vandaag .pat gepubliceerd. De titel van het APPort luidt „Middenstand in bewe- S®8". Een frappant voorbeeld van IhE '•«weging en tevens van het p(jn- gemis aan voldoende waardering voor de NKKM het ontbreken van Nederlandse middenstand in het or- 5a®n waardoor het bedrijfsleven be- olfken kan worden bij de verdere uit- ïerking van het verdrag van de EEG. "■oohtstreekse informatie, waardoor jy«n de ontwikkeling op de voet kan ."'gen is daardoor onmogelijk, terwijl ?e middenstand toch voor nieuwe ta- (T? staat. Het rapport spreekt over o'Wgingen in de inkooppolitiek, assor- Jjjhentskeuze, voorraadvorming die no il's zullen zijn, de hulp van inkoopor ganisaties die men niet zal kunnen ont- ««en enz. Mede in verband met de komende r^topese integratie, kan Nederland C1* niet langer vasthouden aan de •prm van tien personen om aan te ge- ï'h wat een middenstandsbedrijf is, al- ""s het rapport. Voorgesteld wordt dit S^ntal tot vijftig man op te voeren. zou reeds onmogelijk zijn Europese patistieken te maken wanneer Neder- t®hd in dit opzicht afwijkt van het bui- Sen zo breed mogelijke spreiding Iah midden- en kleinbedrijven wordt a's een van de grondvoorwaarden voor sociaal-economische gezonde maat- ??^appij vooropgesteld. Dat betekent dat het grootbedrijf plaats zou 7°eten maken, of dat iedere vorm kleinbedrijf op de been zou moeten 7°rden gehouden, maar wel dat wan- er dit een zelfde produktiviteit weet te brengen, men aan het midden- kleinbedrijf de voorkeur moet geven. ?et gaat niet alleen om een maximum produktie, ook de wenselijke maat- ®chappeiijke opbouw, gezonde sociale erhoudingen en andere menselijke garden spelen een rol, zo constateert ®t rapport. t>e passage, waarin van „voorkeur het midden- en kleinbedrijf" wordt ««sproken heeft prof. dr. Ariëns, een „an de ondertekenaars van het rapport, A een persconferentie met kracht ver- „^igd. Als voorbeeld noemde hij de yhtwikkeling in het bakkersbedrijf, jjaarbij men moet vermijden, dat de £'eine bakkers in de verdrukking ko- i?«n. Vakkringen (Ned. Bakkerij Stich- J,hg) erkennen, dat zij de concurrentie Sjker aan zullen kunnen, mits zij de IJM krijgen tot rationaliseren. Maar dan ?ag dat ontwikkelingsproces niet wor den verstoord. Voorlopig dus geen uit leiding van het aantal 'verkoopplaat- eh bij levensmiddelenbedrijven, het geen de kleine en middenbedrijven om hals zou brengen ten gerieve van het grootbedrijf. „U wilt dus welbewust het grootbe drijf een hinderpaal in de weg leggen", werd er opgemerkt. „Dat is verantwoord terwille van het grote goed van een brede spreiding. In Nederland wordt nog te veel alleen aan kapitaal en industrie gedacht en te weinig aan een gezonde middenstand", aldus prof. Ariëns. Middenstander ook werkgever In het rapport wordt de economi sche ontwikkeling voor de middenstand Adverte. itie (groot formaat) doos van 20 stuks AMSTERDAM, 8 dec. De weekstaat de Nederlandsche Bank per 7 de- ?*niber geeft de standen weer na de 5fe«k van de grote Sint Nicolaasinkopen- 5* zijn grote bedragen van het publiek 2far de zakenwereld overgebracht. Van kant bleef men niet op het geld zit- maar deponeerde de binnengekomen "«dragen bij de banken. Dit blijkt dui dlik uit de scherpe contractie van de ahkbiijettencirculatie, welke met 128 n daalde van 4.430 min tot 4.302 •hln. ^.öeze daling weerspiegelt zich echter D'et in dezelfde omvang in het saldo de banken. Doordat de banken grote „dragen aan de staat moesten afdragen, hun saldo met 45 min van 331 tot f 376 min- In deze stijging zit ?°vendien verwerkt 3 min uit hoofde 7an deviezen, 10 min wegens bij de ^ederlandsche Bank gedisconteerde wis h's etc. en 8 min welke vrij kwam >,ah de rekening „andere ingezetenen". 5°vendien was nog voor 4 min aan oorschotten opgenomen. Het saldo van banken heeft nog niet het bedrag >5.0 de verplichte kasreserve bereikt, p'firdoor wordt dagelijks, op het in de ratste dagen der periode gekweekte „"«Plus, ingeteerd. De banken zijn daar door thans terughoudend met het ver rekken van daggeld, i,Ondanks de krapper wordende markt o'eef de daggeldrente officieel op 1%% r;handhaafd. De schatkist heeft grote ^dragen uit belastingbetalingen binnen ««kregen, want ondanks het feit, dat 1 december j-l. de staat circa 50 min "ad te betalen, wegens rente en aflos sing op gevestigde schuld, is het saldo van de schatkist op 7 dezer gestegen van 465 min tot 572 min, derhalve met 107 min. De goudvoorraad bleef ongewijzigd op 4.281 min. Door een toename van min deviezen kwam de goud- en devie zenvoorraad tezamen op 5.045 min. gunstig beoordeeld, zowel ten gevolge van de stijging van de geldomzet (in dexcijfer in tien jaar van 100 tot 194 gestegen) als door het achterblijven van de vestigingen bjj de bevolkings groei. Daardoor is de rentabiliteit vol lediger benut en de positie van het klei ne bedrijf verbeterd, (stijging van het inkomen in vijf jaar met tachtig pet.). Als oorzaak wordt o.m. genoemd de afnemende belangstelling van de jeugd voor het zelfstandig ondernemerschap. Dat komt mede omdat de ouders te veel geklaagd hebben en de lichtzijde van hun beroep te weinig naar voren gebracht. Reeds vijfenveertig pet. van detailhandel en ambacht is niet meer uit middenstandskringen afkomstig. De grote werkgelegenheid elders, de sociale voorzieningen voor werknemers en het bouwbeleid (weinig bedrijfspan den) hebben het relatief achterblijven van het aantal vestigingen in de hand gewerkt. Door de ongunstige leeftijds opbouw worden nog vele liquidaties verwacht. De kredietmogeiijkheden zullen nog meer op het behoud van een gezonde middenstand moeten worden gericht, ook op fiscaal terrein moet hieraan aandacht worden besteed; de mid denstand zelf zal nog meer op sa menwerking bedacht moeten zijn vooral met het oog op de technische en economische research. Lonen en arbeidsvoorwaarden zal men in het kleinbedrijf op peil moeten brengen. De middenstander moet zich bewust worden dat hij ook werkgever is in de moderne zin van het woord. Pa triarchale verhoudingen dienen te verdwijnen. Er moeten CAO's tot stand komen, de beloningstechnieken moeten worden aangepast aan de mo gelijkheden van het bedrijf. In een uitvoerige onderwjjsparagraaf komt het rapport tot de conclusie, dat er naast onderwijs gericht op het onder nemerschap, ook een meer maat schappelijk gerichte vorming moet zijn. In de paragraaf over het vestigings beleid wordt gevraagd of het wel juist Is, dat de Bedrtjfsvergunningenwet be perkt blijft tot de nijverheid. Ook bui ten de nijverheid is de mogelijkheid van „overcapaciteit" aanwezig, welke uit een oogpunt van algemeen belang ongewenst is. Het rapport komt op te gen het vastleggen van vestigingspa tronen in streek- of ontwikkelingspa tronen. Dat brengt een bouwwijze mee, welke latere wijzigingen in deze patro nen onmogelijk maakt. De eenvormige bouw van bedrijfspanden per woning blok kan architectonisch verantwoord zijn, het bedrijfsleven ondervindt er na- dtel van. Daarom moet men tijdig overleggen. Wat de concentratievormen betreft (samenwerking of fusie) wordt de zelf werkzaamheid en zelfverantwoordelijk heid principieel vooropgesteld. Samen werking mag niet tot monopolie-posi ties leiden, waardoor het belang van de consument kan worden aangetast. Verschillende vormen van samenwer king zijn echter aan te bevelen. Terzake de mededinging vraagt het rapport zich af, of in de plaats van de Wet Beperking Cadeaustelsel en de Uit- verkopenwet welke laatste tot grote on zekerheden heeft geleid, niet beter een algemene regeling van de oneerlijke concurrentie kan worden getroffen Daarbij zou men dan de wetgeving in het buitenland in verband met de EEG in aanmerking moeten nemen. Fiscaal beleid Onder de verlangens op fiscaal ge bied komt de juist gisteren in de Tweede Kamer behandelde wens tot verlichting van de belastingdruk op stille reserves bij liquidatie of over dracht voor. Gevraagd wordt ook de niet belastbare grens van 7500 om hoog te brengen, daar deze niet meer reëel is. Gewezen wordt op het feit, dat deze belastingmaatregel over gang naar een andere rechtsvorm die vaak zeer gewenst is, tegenhoudt, De oudedagsvoorziening voor mid denstanders, wier lijfrente vaak in het bedrijf rit, wordt ook moeilijk ge maakt. Voorts pleit het rapport voor een vaste aftrek op de inkomsten in dien de vrouw medewerkt in het be drijf. In dit opzicht is de midden standsvrouw ten achter gesteld bij de werknemende gehuwde vrouw, Betaling van belastingschuld in twaalf termijnen en vereenvoudiging van de omzetbelasting worden wen selijk geacht. Advertentie WILLEMSTAD, 8 dec. (A.N.P.) Binnenkort zal mr. dr. M. F. da Costa Gomez, leider van de Nationale Volks partij op Curaqao met pensioen 's lands dienst verlaten. De „doctor", zoals dr. Da Costa Gomez genoemd vrordt, is griffier .van het Hof van Justitie. Hjj gaat spoedig met groot verlof en zal zich na zijn terugkeer wijden aan het schrijven van rechtskundige werken. Bovendien heeft de heer Da Costa Go mez het voornemen een rol in de Antil liaanse politiek te blijven spelen. Advertentie Doodstil is het in de zaal als de jockeyAiigie (Harold Nicholas) zijn ontroerend slaapliedje zingt voor Little Angel Face (het 8-jarige meisje Patti Austin;. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtigen weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉNTABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarok. 20 tabl. (0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 labl. 13.50 BUSSUM, 9 dec. De omroeporga nisaties AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO zijn voornemens in kort geding stopzetting te eisen van de publikaties der omroepprogramma's in het week blad T.V. De organisaties zeggen zich hiertoe genoodzaakt te hebben gezien om daarmede de belangen van omroep, de luisteraars en de kijkers te bescher men. De omroeporganisaties betogen cul turele verenigingen te zijn, zonder winstgevend doel, waaraan de overheid de verzorging der uitzendingen heeft toevertrouwd. De inkomsten die zij ge nieten uit de contributies der leden en uit de exploitatie der programmabla den, worden ten behoeve van het om- roepwerk aangewend. De verenigingen betalen daaruit een aanzienlijk deel in de kosten van studiobouw en leggen uit deze inkomsten grote bedragen toe op de uitkeringen, die zij ter financiering van de programma's uit de luisterbij dragen ontvangen, aldus delen zij mede ter toelichting op hun voornemen. Zon der deze inkomsten der verenigingen zou het Nederlandse volk op de een of andere wijze genoodzaakt zijn tot het opbrengen van de bedragen, waarom het hier gaat, welke bedragen in het be lang van de omroep nodig zijn. Het is meermalen gebeurd, vervolgt de toelichting, dat uitgevers de publi- katie van de omroepprogramma's aan wendden om hun blad aantrekkelijk te maken. De baten uit deze exploitatie komen in particuliere handen en gaan geheel aan de omroep voorbij. Nog af gezien van de overtreding der auteurs wet, is het de taak van de verenigin gen, zo zeggen zü, de belangen van de omroep, de luisteraars en de kijkers te verdedigen en deze particuliere exploi tatie der programma's te voorkomen. Dat de omroeporganisaties bereid zijn daarbij ook andere redelijke belangen in het oog te houden, blijkt al uit de bereidheid aan de dagbladen verkorte programma's ter publikatie vrij te ge ven. aldus de omroeporganisaties in de motivering van het plan om een kort geding aanhangig te maken. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 8 dec. Op de eer ste openbare voorstelling van Harold Arlens blues-drama Free and Easy heeft de hoofdrolspeelster, Irene Willi ams, na een paar maten al verstek moeten laten gaan. Haar stem had het een dag eerder tijdens de vele uren durende repetities volmaakt begeven. Ze wist niet veel meer dan wat schorre geluiden voort te brengen. Een van de vrouwelijke leden van de grote troep, Jacqueline Barnes, stapte zowel in de, wat te grote, japon als in de rol van Delia Green, om wier liefde de jockey Augie zo hartstochtelijk dingt. Haar prestatie en die van het gehele gezel; schap heeft de 1200 bezoekers in Carré na afloop van de eerste voorstelling tot een ovatie verleid. Dit bracht de leden van het orkest ertoe een enthousiaste polonaise op het toneel te houden, met verbluffende staaltjes van muzikale im provisaties. De kennismaking met een show, die voorbestemd heet te zjjn om voor en kele jaren Broadway te veroveren, moest uiteraard wel iets aan kracht inboeten door het malheur van Irene Williams, een keelontsteking. Verschil lende specialisten was zij in de loop van de dag afgegaan, maar zij konden haar niet 'helpen. De dokter moest haar met klem adviseren, het zingen een week te staken. Zij had daaraan geen gevolg willen geven, maar toen na haar opkomst bleek dat zij geen noot kon uitbrengen, moest zij wel zwichten. Het is de vraag van welk onderdeel van deze 1,3 miljoen gulden kostende produktie het publiek het meest geno ten heeft. Men mocht aannemen dat een groot deel van de belangstelling de overdadig vele fantastische kostuums gold. De felste kleuren schitterden voor ieders oog. Ceriserood naast to- matenrood, grasgroen naast zeegroen, goud, beige, indigo, ultramarijn en dat alles in de elegantste modellen en met veel allure door de negerspelers en -speelsters gedragen. Trouwens, ook ve len van het publiek hadden hun best ge daan om bfj deze bijzondere voorstel ling, die in zekere zin de wereldpremiè re mocht heten, maar nog een voorspel is van de officiële galapremière op 14 december, zo elegant mogelijk voor de dag te komen. Een verrassing was het op te merken dat de organisatoren Voor een echte claque gezorgd hadden, een in Nederland wel heel zeldzaam gewor- den verschijnsel. De claque had slechts in het eerste bedrijf een nogal nadruk kelijk uitgevoerde taak, door bjj de op komst van de hoofdrolvertolkers te ap plaudisseren. Maar bij het verdere ver loop werd haai- bijdrage overbodig, doordat het publiek zelf al te kennen gaf, dat het veel in deze voorstelling waardeerde. De muziek en het fijne ge voel voor „theater" dat het gezelschap tentoon spreidde, bracht de goede stem ming, afwisselend beklemmend en vro lijk, in de zaal. De langdurige ovatie aan het slot was wel heel overtui gend. Buiten, in de couloirs, vonden wij de producer van de blues-show, de 31-ja- rige Stanley Chase. Hij was asgrauw van vermoeidheid en spanning. „I'm sorry," zei hij ietwat verslagen. „Wie had kunnen denken dat Irene zou uit vallen. Haar plaatsvervangster Jacque line heeft ervan gemaakt wat zij kon. Ze was formidabel. Ze heeft geen uur tijd gehad om de hoofdrol in te stude ren. Ze zong en speelde op gevoel." In f 1000.- betaalmidd. Activa! tb>?<l rjutenl. vord. goud 5? deviezen SUlt. nPrd. buit. guld. (1) vXjss. in disc «l^s. gekocht ,,°Orsch.rek.crt. (bel) i°orsch. Rijk Rfierl. munten 'verse rek. Passiva! l?nkbiljetten „uks schatkist gajdl bank in Ned. ga'di andere tngezet. Saldi bult circ bk Saldi andere niet-lng. Saldi buit. gelds. ^Verse rek ij«5 schatk pap. vjbt. cireul banken fjhntbilj door de tn circulatie l«bracht goud en dev p v conv dev. netto rercentage goud en "«Vlezen Toelichting! waarvan uit "gtfde liq. bUat. ^•oordea »m 3o/i: 7/12 4.281.105 4.281.105 765.029 632 72.891 307.700 19,353 31.357 6.277 4.430.818 465.376 331.042 127.808 50.641 9.037 737-1 62.916 768.677 632 72.623 307.700 23.280 32.295 5.970 4.302.277 571.750 376.538 120.228 48.999 8.995 9.664 63.991 104.45% 5.042.367 758.288 93.07 10336 104.062 5.045.041 759.645 92.85 10.338 Advertentie ÏDAM kawtoormachi nes AMSTERDA ROTTERDAM DEN HAAG HAARLEM UTRECHT ARNHEM EINDHOVEN GRONINGEN TeclinlseHe vestiging*** door geheel Nederland VM« WitM»; 32, Rotterdam parate service^ Ansletda tnfGtt 1 »,.lt ij^e s, Een speurdersverhaal „De vent in Imperial heeft er waarschijnlijk niet bij geklapt en hij deed zjjn werk maar al te voor beeldig. Dit was een van de redenen, waarom wij jullie meenden te moeten waarschuwen. Punt een; het slachtoffer woont in Amsterdam en had hier, voor zover wij het nu weten, nog geen vijanden. Hij deed zijn werk zonder werkvergunning, tussen haak jes en sliep de rest van de dag. Wij vonden het daarom mogelijk dat deze trieste affaire een ver volg is op wat er ooit is gebeurd in uw Amsterdam. Punt twee: de vent die net heeft gedaan was een vakman en daarom is het niet zo zot van u om vak taal te gebruiken. Dat maakt het voor ons veront rustend. Wjj hebben hier ook onze mensen die in hotels opereren, maar een overval als deze is voor ons nieuw. Daarom vonden wfj het belangrijk ge noeg om u een seintje te geven. Dit valt buiten het gewone. En wij weten niet of gij in Holland niet, veel eerder dan wij, zult kunnen ontrafelen wat hier achter steekt. Uw snelle komst geeft ons overi gens het idee dat er bij u ook niet licht over is ge dacht." „Nee", zei Sluiter nadenkend. „Niet zo..." Hij keek naar het voorbij snellende verkeer. Het was vrij vroeg in de ochtend en het terras was nog verlaten. Nadat de kellner het bestelde had gebracht had hij zich teruggetrokkens ia het café. Sluiter nip te van zijn cognac en nam een slok koffie. Hij keek van het buikige glas naar zijn Antwerpse collega's. „Prins Voedo is als mens voor ons al belangrijk," zei hij kort. „In ons land zijn vele duizenden men sen als Prins Voedo. België heeft nog de Congo, maar wat Nederland ooit aan koloniën heeft gehad, daarvan hebben wij afstand gedaan. Dat is gedaan met veel pijn en veel tranen. Ik wil hier niet dra matisch gaan doen, maar alle pijn, voortvloeiende uit die afstand, is nog lang niet gestild. Vele duizenden mensen kwamen naar Nederland en onder hen waren de soldaten van het leger, dat wij daar hadden. Wij hebben tegenover die mensen een ereplicht, zeggen de kranten envoor deze keer hebben die kranten gelijk. Nadat jullie melding is binnengekomen heb ben wij nagekeken wie Prins Voedo was en hij bleek een van de duizenden te zijn, die ik noemde. Alleen al daarom ben ik hier. Wij kunnen het niet verantwoorden als er met een van hen iets gebeurt, zonder daarbij alles te doen om te helpen." „Een zeer te loven standpunt". Segers en Sluiter keken elkaar aan en Segers glimlachte. Zijn ronde, blozende gezicht stond on schuldig. Hij hief zijn glas en dronk. De Koninck stopte tabak in zijn pijp, die h{j er kort tevoren in zijn hand had uitgeklopt. De regen was een grijze, ragfijne sluier. Sluiter hield de ogen gevestigd op het uithangbord aan de andere kant van de straat, „Reukwerkhandel", stond erop. „Merci", zei hij neutraal. „Staat er verder nog Iets op het programma?" ,,U mag het zelf zeggen. De Koninck kan u alle rapporten geven. Hij heeft intussen ook de gasten van Hotel Imperial gesproken en zoals we ver wachten hebben die ook al niets gehoord. De over valler deed wel héél stil". „Er is nog een kleinigheid bij gekomen, afkomstig van de bazin zelf. Ze herinnert zich dat er iemand heeft' opgebeld, de dag vóór de overval. Er werd gevraagd naar het kamernummer, voor het afgeven van een pakje of zo. Ze weet het niet helemaal let terlijk, maar ze vond dat er „vies-Vlaams" werd geklapt, waaruit we misschien mogen afleiden dat het hoog-Hollanls was". „Ik krijg het gevoel dat hier wordt geprobeerd iets uit alle macht af te schuiven op de Nederland se politie," zei Sluiter quasi-klagerig. „Het is klaar, dat deze telefonist wilde weten op welke kamer hij moest zijn om Prins Voedo neer te slaan," ging De Koninck harteloos verder. „Het was een lichte stem, mar zonder twijfel afkomstig van een man." „Dan wordt het tijd dat we die man vinden." Inspecteur Sluiter stond op en riep om de kellner. Hij rekende af. „Eerst naar het bureel?" „Op naar het bureau, als je dat bedoelt, Victor." Segers was alleen aan het woord, tijdens de korte rit. Hij wees een voorbijganger aan om te vertellen dat die wel rap in het kot zou zitten voor handel in heroïne en een ander had hij op het oog voor ver valsing van paspoorten. Met kennelijk genoegen ver telde hij het verhaal van het hotel, dat ze voorbij flitsten: de eigenaar wilde iedereen van zijn centen zat maken als een pinneke. maar hij verdween ten slotte spoorloos met achterlating van een schuld van anderhalf miljoen francs. Inspecteur Sluiter hoorde het glimlachend aan. terwijl zijn gedachten draaiden rondom het probleem van Prins Voedo, dat hem hier was gepresenteerd. Op het bureau was dit het enige onderwerp. De rapporten werden doorgekeken en van commentaar voorzien en hier was ook de sleutel („dopkien", zei Victor Segers als een goede leerling) waarop met een loupe duidelijk de krasjes zichtbaar waren. Vic tor Segers had nog meer stille getuigen. Inspecteur Sluiter moest even voorover buigen om te zien dat het enkele haren waren, die Segers hem voorhield. „Ik wees u al op ons eigen laboratorium, dat nu zo modern is dat wij er stilaan trots op geraken. Hier het rapport van de deskundigen, waarvan ik u de lezing zal besparen. Wat ge ziet zijn enkele ha ren. mensenharen. De microscoopkijkers hebben uit gemaakt dat de uiteinden ervan zuivere en scherp afgesneden randen hebben, wat betekent dat ze ko men van een kop die pas geknipt is. Het smalle me- dullaire kanaal staat nog open en „Ik schenk je de rest. Waar komen ze vandaan?" (Wordt vervolgd) HILVERSUM, 8 dec. In de oude tapijtfabriek van de Veneta aan de Groest zjjn reeds drie verdiepingen ingericht ten behoeve van een nieu we huurster: de Nederlandse Televi-1 sie-stichting: En nóg is de verbou wing in volle gang -tot het schéppen van méér ruimten. De NTS heeft de ze fabriek wel moeten huren, omdat in Bussum alle beschikbare berg ruimten volledig benut zijn en de in ventaris met de dag in omvang en betekenis toeneemt. Alles wat behoort tot de categorie requisieten wordt voortaan in Hilver sum ondergebracht, voornamelijk de grote ameublementen in alle formaten en stijlen. Ér is al heel wat bijeenge bracht en telkens komt een nieuwe zen ding aan, die door een actieve NTS-in- koper in veiligheid wordt gebracht. Heeft men in een toneelstuk bepaald meubilair nodig, dan wordt dat per au to van Hilversum afgehaald en in de Bussumse studio's opgesteld. In de Veneta-fabriek te Hilversum zal het niet bij de berging van meubi lair blijven. Er komen spoedig afdelin gen voor de bewerking van hout en de cor, thans nog ondergebracht in de ou de 'ambachtsschool te Bussum. Ook de schildersafdeling komt naar Hilver sum. Wat die ambachtsschool betreft: de zoldervloer kraakt als het ware van de enorme last, veroorzaakt door een on voorstelbaar grote voorraad artikelen, die men op de markt van het Amster damse Waterlooplein niet ruimer en meer gesorteerd zou kunnen wensen. Wat men er ziet, is eigenlijk niet veel anders dan rommel, die voor de uitdra ger nauwelijks waarde heeft. En toch is de magazijnmeester er enthousiast over, want nu kan hij elk stuk van in een draaiboek gewenste prullaria be zorgen, van een ouderwetse koffiemo len en een theestoof èf tot suikerzoete devotiebeeldjes of vroeger gebruikte wasrollen voor de fonograaf toe. En nog steeds kijkt men tot in wijde om trek uit naar méér van dat verlopen spul. „want je kunt nooit weten, wan neer het wordt gevraagd". Om terug te keren tot de opslagruim te te Hilversum: modern eh antiek meubilair èn bijbehorende woningin richting ziet men er niet. Dat is ook niet nodig, want er zijn winkels en ma gazijnen genoeg, waar men een en an der gemakkelijk kan huren, zoals dat ook geschiedt door toneelgezelschap pen. NEW YORK, 9 dec, (Reuter) Louis Cowan, de ontwerper van het Ameri kaanse quizprogram ,,de 64.000 dollar- vraag". is afgetreden als hoofd van de televisie-afdeling van de Columbia Broadcasting System. In zijn ontslag brief stelt Cowan, dat de leiding van de C.B.S. iet hem onmogelijk heeft ge maakt aan te blijven. Enerzijds had zij haar vertrouwen in hem uitgesproken en verklaard, dat hij niéts met het schandaal an doen had gehad, maar anderzijds had zij herhaaldelijk de sug- festie gedaan, dat hij moest aftreden, lierbij zou de leiding van de C.B.S. te kennen hebben gegeven dat hij als voornaamste reden voor zijn heengaan zijn gezondheidstoestand moest opge ven. Cowan deelde echter mee, dat zijn gezondheid uitstekend is. HILVERSUM, 9 dec. In het geva rieerde programma, dat de KRO-tele- visie vanavond verzorgt, zal Henk Neu- man een vraaggesprek voeren met de Nederlandse leden van het Europese parlement: jhr. Van der Goes van Naters en dr. W. Schuyt. Door Dora Paulsen, Koos Huisman. Herbert Joeks en Joke v d. 'Berg worden vervolgens onder de titel „Bric a Brac" een tiental liedjes van Jan de Cler en Emile Lopez ge presenteerd, waarna het internationaal variété-programma „Piste" van Jos v. d. Valk volgt. In dit programma, uit gezonden uit Treslong in Hillegom, zal de olifant Moni zich van haar beste zijde laten zien. In het radioprogramma van de VARA kan men hedenavond luisteren naar het hoorspel „Millicent" van Nick Funke, dat op 25 november jl. zou zqn uitgezonden, maar dat toen is verval len met het oog op het feestprogram ma bij gelegenheid van de inschrijving van het half miljoenste VARA-lid. HILVERSUM, 9 dec. Oor de Groot is benoemd tot klankregisHeur bij de Nederlandse Radio Unie. Hij is zijn werkzaamheden in zijn nieuwe functie reeds begonnen. Er bestond bij de pro- grammaleiding van de N.RX. reeds geruime tijd de wens, het aantal Klank- regisseurs uit te breiden. Daarvoor werd ook contact opgenomen met de pianist Cor de Groot. Cor de Groot heeft in de laatste tijd vaak van zich doen spreken. Niet al leen naar aanleiding van zijn 25-jarige jubileum als pianist, maar ook door de zenuwaandoening aan zijn rechterhand, waardoor hij zich ging toeleggen op de techniek om alleen met de linkerhand te spelen. BUSSUM, 8 dec. Van 1 januari at wordt, zoals men weet, de zendtijd van de televisie, die thans 15 uren per week bedraagt, uitgebreid tot 18 uren. Met het oog daarop had het bestuur van de NTS enige tijd geleden in prin cipe besloten, met ingang van 1 april I960 een zevende zendavond in te voe ren, mits dat op praktische gronden mogelijk zou blijken. Op grond van een aantal overwegin gen van praktische aard is het NTS- bestuur thans evenwel tot de conclusie gekomen, dat in dit stadium de voor keur moet worden gegeven aan uit zendingen van langere duur op zes avonden boven uitzendingen van korte re tijdsduur op alle avonden. Het bestuur heeft daarom thans be sloten, 1 oktober 1960 tot invoering van een zevende zendavond over te gaan. Het bleek namelijk niet doenlijk, een zevende zendavond in te voeren vlak vóór het begin van de vakantieperiode, zodat de keus tenslotte is gevallen op een datum, die vlak bij het begin van het winterseizoen 1960 ligt. Op grond van deze beslissing zal het NTS-bestuur zich tot de staatssecreta ris van O. K. en W. richten met het verzoek om vooruitlopende op de voorgenomen zendtijduitbreiding per 1 januari 1961 tot 22 uur reeds met in gang van 1 oktober 1960 de zendtijd vast te stellen op 20 uur per week. Zou dit verzoek worden ingewilligd, dan zullen met ingang van die datum, aldus een mededeling van de NTS, op alle avon den Uitzendingen van bevredigende lengte kunnen worden gegeven. 1 I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7