Dagblad voor Schiedam en omstreken Emigratie loopt sterk terug Mr. Haveman siet ons land als Manhattan van Europa Her-emigratie vrij groot 50 Minstens 120 zeelieden om het leven gekomen Kapitein Vuorio heeft zijn houtboot „Anna" verlaten Indiërs bereiden Ike onvergetelijk Bijna twee miljoen mensen in Nieuw Delhi op de been ontroerde welkom AMSTERDAM heeft nog GEEN MENING In het noorden al op de ski's Te weinig hulp van Nederlands bedrijfsleven Vroeg vers brood Busje slipt en botst op auto Het weer. Alb. van Dalsum- prijs ingesteld „WELKOM IKE, VREDESPRINS" Opgewonden standje Hoogovens aan de Waterweg Eén dodedrie gewonden Lichte vorst hi gehele land vorst Het weer in Europa ORKAAN WOEDT NOG STEEDS Venezuela dupeert KLM ernstig Toestemming voor elf extra vluchten ingetrokken Niet oncler de tafel DONDERDAG 10 DECEMRER 1959 UTRECHT, 10 dec. De emigratie vertoont nog steeds een dalende tendens. Dit deelde de voorzitter van de Christelijke Emigratie Centrale, de heer A.. Warnaar, gisteren mede op de vergadering van de C.E.C. Het aantal aanmeldingen voor emi gratie was weliswaar de eerste elf maanden van dit jaar 38.262, ruim driehonderd meer dan van Vóór Kerst en Nieuwjaar iW januari tot en met november 1958, maar oncler deze emigran ten zijn elfduizend repatrianten uit Indonesië, die op grond van de in 1958 in Amerika uitgevaar digde „postory waiter act" toe gang tot de Verenigde Staten hebben gekregen. De heer War naar verwacht niet, dat er in de komende jaren een verandering ten goede zal komen. Stap in pamflettenaffaire? Ciïeuwe:scsiiedamscn@ courant DEN HAAG, 10 dcc. In verband met de drukte voor Kerstmis en Nieuw jaar beeft de staatssecretaris van Socia le Zaken en Volksgezondheid vergun ning verleend om in broodbakkerijen op woensdag 23, donderdag 24, maandag 28 en donderdag 31 december eerder met de arbeid te beginnen en reeds van acht Uur af vers brood te verkopen. WOERDEN, 10 dec. Twee bloe- hienkooplieden uit Utrecht, op weg van de veiling in Gouda naar huis, zijn gis termiddag op dc rijksweg van Den Haag naar Utrecht onder de gemeente Linschoten met een kleine bus veron gelukt. Aan het stuur zat de 44-jarigc A. Mulder, naast hem de 30-jarige C. H. R. Jansen. Door tot nog toe onbe kende oorzaak is de wagen, die met grote snelheid reed, geslipt en op een vrachtwagen gebotst, die op een par- keerstrook stond. De heer Jansen werd uit de auto ge slingerd en kwam onder het busje, dat daarna nog een tiental meters over het Wegdek doorschoof. Hij was vrijwel op slag dood. De bestuurder kon slechts Ju et moeite uit de wrakstukken worden bevrijd. Hij heeft zware inwendige kneuzingen en een shock opgelopen en Werd in het kath. ziekenhuis te Woer den opgenomen. De twee inzittenden van de geparkeerde vrachtwagen liepen een lichte hersenschudding op. In vaart gereden HOORN, 10 dec. De heer S. Dol "it Alkmaar geraakte gisteravond op de Alkmaarse Jaagweg onder Aven- horn met een tankwagen van een olie- hiaatschappij van de weg en reed in de t aart. De wagen kwam met de wielen omhoog in het water terecht. De be stuurder is in de cabine door verstik king om het leven gekomen. Verwachting tot vrijdagavond ("opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele plaatse lijke opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Krachtige tot matige oos telijke wind. In het gehele land overwegend lichte vorst. Zon: 8.37-16.29. Maan: 14.54-4.30. De BILT, 10 dec. De afgelopen 24 "dr heeft de koude lucht zich verder JWer het land uitgebreid. De tempera- tdurtegenstellingen tussen het noorden eh zuiden van het land namen daardoor Verwacht wordt dat de koude lucht '•ch nog verder in zuidelijke richting £>l uitbreiden, waarbij het vannacht in het gehele land zal vriezen. De depressie voor de kust van Frank- :'jk neemt nu weer in betekenis af en .h verband daarmede zal deze storing *b ons land geen neerslag van beteke nis veroorzaken. Nation Weer Helder ^Penburg ^ssingen Heide Bilt Agente ^'ndhoven max. min. neersl. temp. temp afgel. gisteren 24 uur licht. bew. licht bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. <*"uiiuvexi geheel bew. ^•-Limburg onbewolkt J\lockholm sneeuw 2s]o sneeuw kopenhagen sneeuw geheel bew. Jr°nden t^sterdam J3 rhssei ^hxemburg 6ice'S g^rliin v^ankfort >\ünehen £urich jf^héve fenen tjinsbrück *Jörne ftJaccio j^.adnö ^ssabon geheel bew. half bew. zwaar bew. regen regen geheel bew. zwaar bew licht bew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt -2 4 6 -4 2 -2 7 7 -4 -6 -1 9 1 6 4 8 12 -6 5 6 7 8 4 7 15 14 16 -2 -2 2 -5 -3 -4 -0 0 -4 -6 -2 7 -0 5 7 -6 -0 -6 -3 -1 2 -4 10 10 3 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0.1 0.1 0 0 0 0.6 0.1 6 1 0 1 0 0 0.1 0 0.2 0.2 1 31 De regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman zei, dat Nederland bij de toenemende Euro pese integratie en met name door de ontwikkeling van de „Europoort" in de komende periode een nog grotere be volkingsdichtheid staat te wachten. Hij meent, dat men in ons land meer „Amerikaans" zal moeten gaan denken en een stukje „groen" op een afstand van zo'n tweehonderd kilometer als een dicht bij huis gelegen recreatiegebied zal moeten gaan beschouwen, wanneer Nederland het Manhattan van Europa is geworden. Emigratie is, volgens de heer Have man, ook in economisch opzicht van groot belang, omdat Nederlandse ne derzettingen in landen aan de andere kant van de oceaan goede ankerplaat sen kunnen vormen voor onze industrie De steun die Nederlandse handel en in dustrie bieden aan geëmigreerde Ne derlanders die een eigen bedrijf willen stichten, laat, aldus de regeringscom missaris, echter nog zeer veel te wen sen over. Wil de emigratie voor Neder land van nationale betekenis blijven, dan zal zij een zekere continuïteit en een zekere omvang moeten hebben. Hij acht een minimaal aantal van 26000 emigranten per jaar (bijvoorbeeld tien duizend naar Canada, evenveel naar Australië en zesduizend naar de overi ge emigratielanden) zeer gewenst. Ook steun voor K.L.M. en reders Dat emigratie grote economische betekenis heelt, blijkt, naar het oor deel van mr. Haveman, ook in de vervoerssector. Zo vormden emigran ten in 1952 bijvoorbeeld 91 procent van het aantal KLM-passagiers voor Australië, Nieuw-Zeeland en Canada, terwijl dit percentage in 1958 bij een verdubbeling van het totale aantal passagiers nog maar 35 was. ,,Op de rug van de emigratie zijn op deze manier belangrijke vervoerslijnen tot ontwikkeling gekomen," aldus de re geringscommissaris, die hieraan toe voegde, dat hetzelfde geldt voor de Nederlandse rederijen. Hij deelde mede. dat er dit jaar acht duizend Nederlanders naar Canada zijn geëmigreerd, vijfduizend naar Austra lië, dertienhonderd naar Nieuw-Zee land, tweeduizend naar £uid-Afrika en eencnvijftighonderd naar de Verenig de Staten (onder wie drie duizend ge- repatrieerden uit Indonesië). De terugkeer van emigranten naar Nederland is, zo vertelde dc heer Ha veman, vrij groot. Uit een door hem ingesteld onderzoek is gebleken, dat on geveer de helft van deze mensen later toch weer emigreert en dat dit „her emigratieproces" gemiddeld twee jaar in beslag neemt. Hij zei, dat de terug keer van emigranten naar Nederland een psychologische rem vormt voor de emigratie en dat daarom grote aan dacht besteed dient te worden aan de zorg en de economische nazorg voor emigranten, bijvoorbeeld in de vorm van kredietverlening en steun bij huis vesting. Volgens de voorzitter van de CEC gaat het de Nederlandse emigranten over het algemeen goed. Van alle zelf standige boeren, die zich tussen 1950 en 1959 in Canada vestigden, is bijvoor beeld 67,3 procent uit Nederland afkom stig, meer dus dan uit de overige der tig nationaliteiten die in Canada te vinden zijn, samen. En dat, terwijl de Nederlanders slechts zeven procent uit maken vai\ het totaal aantal Canadese immigranten. Sinds 1950 hebben 3400 Nederlanders zich in Canada op een eigen boerderij gevestigd. Van de 3500 vestigingen in andere bedrijven hebben Nederlanders er 23,3 procent voor hun rekening ge nomen. AMSTERDAM, 9 dec. B. en W. van Amsterdam hebben ter gelegenheid van de huldiging van Albert van Dal- sum bij zijn gouden toneeljubileum een toneelprijs ingesteld, die hem het eerst is toegekend, en die daarna zijn naam zal dragen. De prijs, groot 1.000,-, wordt jaarlijks toegekend aan een acteur of actrice, die de beste prestatie heeft ge leverd in een Nederlands stuk. Dit is vanavond tijdens de galavoorstelling in de Stadsschouwburg door mr. A. de Roos bekend gemaakt. In het noorden van ons land ligt al een flink pak sneeuw, in de Emmerdennen in Emmen zoveel dat men er zelfs kan skiën. Een sportieve Drentenaar bond direct al de latten onder. Hij begeeft zich juist buiten de bebouwde kom, maar men mag wel aanne men dat hij ook daar niet sneller zal gaan dan 50 km LONDEN, 10 dec. (ANP, Reuter) De .stormen en orkanen die lm al drie dagen lang de noordelijke zeeën teiste ren, hebben tot nu toe minstens 120 mensenlevens geëi-t. Twee schepen vergingen, Un c ajideïë nepen aan de grond eu tientallen moesten snel hun heil zoeken in de dichtstbijzijnde havens terwijl vele andere geen andere keus hadden dan op zee 't noodweer te door staan. dan op zee 't noodweer te door- het hevigst. De twintig koppen tellen- iets over Indië te kunnen opsteken waar hij zelf wat aan heeft. „Maar het voor naamste doel waarvoor ik hier ben. is duidelijk te laten uitkomen dat de V. S. aan de zijde van Indië staan bij het zoeken naar vrede. Wjj staan voor de keus tussen oorlog of vrede en oorlog is iets dat te verschrikkelijk is om ook maar in overweging te nemen," aldus Eisenhower. Toen Eisenhower voor het huis van president Prasad uitstapte, trad er een meisje op hem toe, dat een schaal ronddraaide met rozeblaadjes en ci troensap. Achter haar stond een pries ter die een gebed zong. Deze ceremonie staat bekend als „arthi" en is bedoeld om boze geesten te verdrijven en een gast te verwelkomen. Daarna hingen vier kleindochters en een nichtje van president Prasad guirlandes om Eisen howers hals. NIEUW DELHI, 10 dcc. (Reuter) Naar schatting twee miljoen Indiërs hebben president Eisenhower van de Verenigde Staten gisteren in Nieuw Del hi een overweldigende ontvangst be reid. De stoet met de president had twee uur nodig om de afstand van het vliegveld naar de woning van president Rajendra Prasad van Indië ruim twintig kilometer af te leggen. Men had hiervoor veertig minuten uitge trokken. Bij het Connaught-plein, het voornaamste winkelcentrum van Delhi, brak de enthousiaste menigte door het politiekordnn heen en hield de stoet bijna een kwartier op. Pas nadat be reden politie de weg had vrijgemaakt kon men doorrijden. Een radiocommentator zei dat hjj zulk enthousiasme in Indië niet meer had gezien na de onafhankelijkheids dag, twaalf jaar geleden. De open wagen, waarin Eisenhower zat, reed onder meer onder een balda kijn met gekleurde linten en verschei dene welkomstbogen door. De laatste drie kilometer van de rit moesten de bereden politie en een vrachtauto met agenten voor de wagen van de presi dent uitrijden om de weg vrij te houden. De persmensen, die Eisenhower verge zellen, waren eenparig van mening dat de menigte in Nieuw Delhi veel groter was dan die in Karatsji. Ook Nehroe was verrast over het enthousiasme en de opkomst. Hij zei tegen een verslag gever dat hij in Nieuw Delhi nog nooit zoveel mensen op de been had gezien. De hele rit door regende het bloem blaadjes op Eisenhower en Nehroe, die naast de Amerikaanse president zat. Toen Eisenhower voor het paleis van de president van Indië uit de wagen stapte, moest men door een haag bloemblaadjes waden. Overal langs de weg klonken kreten als „Welkom pre sident" en „Lang leve Amerika". Eisenhower was zichtbaar onder de in druk van de enthousiaste ontvangst. Tijdens de tocht stond hij in de auto en wuifde h;j naar de menigte. Al in de vroege morgenuren waren duizenden kleurig geklede dorpelingen op ossewiigens en kamelen de stad bin nengestroomd. De straten waren bij zonder feestelijk versierd. Het licht van Chinese lantaarns scheen met een zachte glans. Op de openbare gebou wen wapperden Indische en Amerikaan se vlaggen. Op welkomstbogen kon men lezen „swagatam" (welkom) en „Wel kom Ike, vredesprins". President Pra sad van Indië noemde Eisenhower in zijn rede op het vliegveld een man die een groot soldaat en een nog groter staatsman is en die thans de wereld rondreist „op zoek naar de vrede". In president Eisenhower werd aangeboden, werd een concert gegeven door een zijn antwoord verklaarde Eisenhower groep Pakistaanse doedelzakspelers. Na afloop van het diner liep Eisenhower dat hij hoopte tijdens zijn kort bezoek naar de leider van de groep om hem voor het concert te bedanken Tijdens het diner dat maandagavond door president Ayub van Pakistan aan de bemanning van het Noorse schip „Elfrida" (1.719 ton) is vermoedelijk omgekomen voor de zuidkust van Noor wegen. De storm in de Noordzee, de Middellandse en de Oostzee eiste nog verdere slachtoffers. Er is nog geen enkel teken van leven opgevangen van de opvarenden van liet 400 ton nietende Duitse kustvaartuig „Merkur" dat eveneens hij de Noorse kust verging. Al leen de kapitein kon worden gered maar de zeven bemanningsleden wor den vermist. Het schip drijft nog en schepen zoeken naar overlevenden. Het drijvende wrak van de „Elfrida", in de buurt waarvan zes lijken werden aan getroffen, vormt een groot gevaar voor de scheepvaart en het zoeken wordt dan ook ernstig belemmerd. In een groot gebied liggen wrakstukken. Het laatste bericht van het schip kwam van de kapitein die meldde dat inen aan boord van de reddingsboten ging. Men heeft behalve het wrak, dat onderste boven ligt, ook twee omgeslagen red dingsboten en een vlot waargenomen. De kans dat nog overlevenden worden gevonden, wordt zeer gering geacht Het Nederlandse kustvaartuig „Frey- an" (496 ton) vroeg, zoals gisteren werd gemeld, aanvankelijk hulp omdat het op ongeveer vijf mijl van de haven Lie- paja (Letland) in de Oostzee een slagzij van 25 graden maakte, maar het is vol gens latere meldingen klaarblijkelijk buiten gevaar. Er werd radiocontact gemaakt met twee Russische sleepbo ten die gereed lagen om de bemanning van negen koppen over te nemen in dien de toestand dit vereiste. De machi nes van het schip werken nog en het vaartuig is op weg naar de haven. Kapitein Vuorio van de verlaten Fin se houtboot „Anna", voor de Schotse kust, die eerst had geweigerd van boord te gaan, is later aan land gebracht en hij voegde zich daardoor bij de beman ning die al eerder in veiligheid was ge bracht. De kapitein zei dat hij aan boord had willen blijven, maar tenslot te vond hij het op het droge toch maar beter. Hij was zeer bedroefd dat hij het schip had moeten verlaten, „want ik heb op de „Anna" 24 jaar het bevel gevoerd." Men is er ten slotte in geslaagd dc elf opvarenden van het lichtschip „North Carr" voor de Schotse kust te redden. In de Middellandse Zee bij Algiers ge lukte het de Nederlandse sleepboot „Loire" het 4.200 ton metende Deense schip „Rikke Skou" op sleeptouw te ne men nadat enige mannen van de „Loi re" een lek in de machinekamer van de Deen hadden gedicht. De machtige Queen Mary" kwam in New York aan met een vertraging van twaalf uur en de Queen Elizabeth", komend uit New York, was 37 uur te laat in Southamp ton. In het westen van de Franse Riviera zijn door zware regenval verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden waardoor velen hun huizen moeten ver laten. Het overstromingsgebied ligt tus sen Toulon on Hyères. Verscheidene boerderijen zijn geïsoleerd. De kelders in plaatsen aan de Middellandse-Zee- kust zijn ondergelopen. Fréjus is echter gespaard gebleven. Daar wordt nog steeds gezocht naar stoffelijke resten van slachtoffers van de ramp, die een week geleden door het bezwijken van de dam van Mal- passet is veroorzaakt. Het aantal doden bedraagt nu 340. Er zijn nog ongeveer 100 vermisten. Volgens een officiële me dedeling zijn ongeveer honderd huizen geheel verwoest en ongeveer 900 men sen komen in aanmerking voor volledige hulp aan getroffenen van de waters nood. In Zweden zijn volgens de berichten drie mensen in sneeuwstormen omge komen. Wegen zijn door sneeuw ver sperd en dorpen van de buitenwereld afgesloten. In Warschau is door vorst de watervoorziening gestremd. Genie troepen blazen met dynamiet het ijs in de Weichsel ap, die dichtgevroren is en een zeer lage waterstand heeft. De Poolse hoofdstad is voor haar water voorziening op de Weichsel aangewezen. Een boer te Holding in Denemarken heeft een brand in zijn boerderij geblust met 160 emmers melk. De brandweer kon de boerderij door de sneeuw niet bereiken. WILLEMSTAD, 10 dcc. (ANP) De V enezolaanse regering heeft de toestem ming aan de KLM voor elf extra vluch ten in de tweede helft van december van Caracas en Maracaibo naar Cura cao zonder opgave van redenen inge trokken. De KLM is hierdoor ernstig ge dupeerd. Overigens is met deze in trekking het luchtvaartverdrag niet ge schonden. Van de zijde van de KLM in Den Haag was geen commentaar te verkrijgen, omdat de luchtvaartmaat schappij nog geen beschikking had over de gegevens. Men mag aannemen, dat de regering van Venezuela tot deze vreemde stap is overgegaan om haar ontstemming te uiten over de gang van zaken met de Cubaanse pamflettenaf faire. Een woordvoerder van het depar tement van Buitenlandse Zaken deelde vannacht mede, dat men ten departe- mente nog niet van de Venezolaanse maatregel op de hoogte was en derhal ve eveneens geen commentaar kon ge ven. De toestemming voor de elf extra vluchten in de tweede helft van deze maand, een verdubbeling ongeveer van de normale capaciteit, was gegeven in verband met het elk jaar in die periode te verwachten drukkere toeristisch ver voer. Voor extra vluchten moet uit de aard der zaak altijd speciale toestem ming worden verleend omdat in het bi laterale luchtvaartverdrag alleen bepa lingen zijn opgenomen ten aanzien van het geregelde vervoer. Een tumultueus ordedebatje is gisteren aan de behandeling van de defensiebegroting voorafgegaan. Oor zaak van het tumult was weer eens de PvdA-fractieleider, mr. Burger, die. op temperatuur gekomen, zijn zelfbeheersing pleegt te verliezen. Dit maal ging hij zover, dat hij prof. Oud luidkeels voor leugenaar uit kreet; tevoren had hij zich reeds op gewonden over de Kamervoorzitter, dr. Kortenhorst, omdat deze andere dan door de PvdA-fractie gewenste socialisten in de bijzondere commis sie voor de loterijwetswijziging had benoemd. Dit laatste vormde de eigenlijke inzet van het debat. Onwezenlijkzo typeerde prof. Romme de gedachtenwisseling. Dat was het inderdaad. Op de eerste plaats was daar de onwezenlijke kwaadheid van de heer Burger, die meende aan het feit, dat de heer 'Kor tenhorst gemeenlijk rekening wenst te houden met de verlangens van de fractie inzake commissie-benoemin gen, het recht te mogen ontlenen om boos te worden als daar eens van afgeweken werd. De heer Korten horst volstond evenwel niet met er op te wijzen, dat de benoeming van leden in bijzondere Kamer-commis sies een prerogratief van de Kamer voorzitter is, maar hij gaf ook het waaróm aan van zijn handelwijze. En over deze nadere verklaring had de heer Burger zich weliswaar niet behoren op te winden, maar hij mocht er, dunkt ons, wel enigszins verbaasd over zijn. Dat de heer Kortenhorst liever geen Kamerleden benoemt, die al eerder een standpunt in deze loterij en voetbaltotomaterie hebben inge nomen als leden van de staatscom missie-W iarda, is een beleid dat zeer wel te billijken valt. Maar door het voor te stellen alsof hij zich hiermee aansloot bij een bestaande praktijk, welke leden van staatscommissies etc. zou uitsluiten van Kamercom missies over dezelfde onderwerpen, overdreef hij zijn standpunt. Dat was in het verleden niet zo, zoals ter stond met voorbeelden werd aan getoond, en het lijkt ons op het eer ste gezicht inderdaad verstandiger om er voor de toekomst evenmin een voor alle gevallen dwingende regel van te maken. Deze „en ^passant ge- introduceerde regel", zoals de heer Burger zich uitdrukte, was het twee de onwezenlijke punt in het debat. Hierna juichte prof. Romme dc benoemingen van de heer Korten horst toe op grond van een ander motief, namelijk dat de Kamer be dreigd wordt door een toenemend specialisme en dat liet dus wel goed is als andere Kamerleden, dan de in toto- en loterijzaken geverseerde leden van de commissie-W iarda, zich met dit probleem zouden moeten in laten. Dit geluid uit de mond van de KVP-fractieleider verdient ongetwij feld hartelijke instemming. Alleen zal het wellicht verwondering wek ken, dat het juist hier ter sprake werd gebracht. Het specialisme in toto- en lotèrijzaken is immers van een veel minder dreigende aard, dan op andere deelgebieden van de parlementaire werkzaamheid. Dat blijkt reeds als men de namen van enige thans gepasseerde leden van de commissie-Wiarda vergelijkt met bijv. de lijst van sprekers in het jongste landbouw debat. Maar wij nemen aan, dat prof. Romme de dreiging van de „specialistenclubs" a fortiori thans ook op andere ter reinen te lijf zal gaan en niet wil, dat zijn opmerking van gisteren het derde onwezenlijke punt zal vormen van dit debat. AMSTERDAM, 10 dec. Het ge meentebestuur van Amsterdam zal de plannen van de Staalstudiecommissie om een lioogovenbedrijf op het eiland Rozenburg te vestigen op geen enkele wijze tegenwerken uit „lokaal patrio tisme". Amsterdam staat op het stand punt dat dit project getoetst moet wor den op zijn belang voor de geliele Ne derlandse economie. Dit verklaarde de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, gistermiddag in de raad naar aanleiding van een nogal verontrust be toog van dc heer Seegers (CPN). Dit raadslid reesde dat de Hoogovens in I.Jmuiden waarin Amsterdam grote economische en financiële belangen heeft schade zouden ondervinden door de stichting van het tweede lioog- oyenhcdrjjf aan de Nieuwe Waterweg. Hij achtte uitbreiding van de IJmuider hoogovens veel goedkoper en gunstiger dan de bouw van een geheel nieuw com plex en vroeg B. en W. om het stand- mnt van „Amsterdam" duidelijk in Den Haag kenbaar te maken. Uit het antwoord van de burgemees ter bleek duidelijk dat deze in geen en kele vorm zich voor chauvinistische strevingen wilde lenen. Het gaat de Hoogovens in IJmuiden zeer goed, zei hij, burgemeester van Hall is namens de gemeente Amsterdam gedelegeerd commissaris bij de Hoogovens! en er zijn omvangrijke uitbreidingsplannen m vergevorderde staat van ontwikke ling. De Hoogovens, zo verklaarde de burgemeester nadrukkelijk, zijn niet uit genodigd om de plannen voor het bedrijf aan de Waterweg te maken. In afwach ting van de bekendmaking van de de finitieve plannen van de Staalstudie commissie wilde de burgemeester zi?h van een oordeel onthouden. Hij stemde met de heer Seegers in dat nieuwbouw bi) de hoogovens ongeveer tweemaal zo- eel kost per geproduceerde ton als uit breiding van een bgstaand bedrijf. Niet temin kon hij zich voorstellen dat er na tionaal gezien, behoefte zou kunnen ont staan aan een tweede bedrijf. Amster dam zal dan uiteraard de plannen toet sen op hun mogelijke schade voor ei gen belangen en daarvan ook kennis ge ven aan de regering. Maar verder zal de hoofdstad beslist niet gaan. „Laten wij niet vergeten dat de Hoog ovens de eerste twintig jaren ook een verliesgevende investering zijn ge weest," zei de burgemeester, die de indruk had dat het Krupp-ontwerp voor de Hoogovens aan de Nieuwe Waterweg om economische redenen onder tafel was geschoven. De burgemeester zei tenslotte zeer nadrukkelijk dat Amsterdam, zelfs als eigen belan gen op spel staan, liever zal nalaten aanvallen te doen op Rotterdam oin niet verdacht te worden van jaloezie. „Lokaal patriotisme is niet de stijl van dit college," zei de burgemeester met een hoofdstedelijke waardigheid, die lange tijd niet zo nadrukkelijk is ver tolkt. „De hoofdstad heeft voldoende eigen bronnen van welvaart om zich te ontwikkelen". De staalstudiecommissie heeft om. mentaar geleverd op de mededeling van burgemeester van Hall. „De opmerking van mr. Van Hall, dat het zijn indruk is, dat het staal- project Rotterdam „om economische redenen onder de tafel is geschoven" moet bepaald op een ernstig misver stand berusten. Dit misverstand is des te betreurenswaardiger, ómdat de ove rige mededelingen van B. en W. over het staalproject Rotterdam getuigen van een goed inzicht en gezonde opvat-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1