Daqblad voor Schiedam- en omstreken Djakarta verwijt PEKING aan kapitalisten" Minister Soebandrio erkent incidenten bij optreden tegen Chinese winkeliers „hulp Tegenstanders van Stroessner dringen Paraguay binnen MOEILIJKHEDEN bij and Easy K 31 Flatgebouwen in Dortmund door ontploffing verwoest EISENHOWER EN NEHROE VOLDAAN OVER GESPREK ERFENIS VAN HITLER STRIJD OM HET ..DERDE CHINA" Regering te Asuncion: Poging tot invasie is reeds mislukt Nederlands schip aangehouden Tussen zakelijk en artistiek leider y3 JU f 71 tófhiHI Ramp kost vermoedelijk dertig mensen het leven Ruim een miljoen Indiërs komen luisteren naar president derV.S. hek l in de NATO-raad Polen en Turkije delen de eer De Nobelprijs van Noel-Baker Een Rembrandt gestolen .Het weer. maandag 14 december 1959 Lading springstof van boord gehaald Het rook al jaren naar gas Ike in Teheran gearriveerd Grootste deel voor ontwapenings campagnes Onlusten te Windhoek: twaalf doden Uit Berlijns museum Minstens 4 procent voor bankpersoneel „Frean"' door Russi sche zeelieden gered Het oecumenisch concilie Frans convooi valt in Algerijnse hinderlaag Het weer in Europa Dodelijk verkeers ongeluk in Epe Voor Libische kust PARAGUA r^JbrfUvll Zetel in Veiligheidsraad Loonsverhoging Onder bescherming van Maria Onbevlekte Ontvangenis Weinig verandering nieuwe schïedamscne courant DJAKARTA, 14 dec. (Reuter,i UPI) In de strijd om het „derde China", de laatste maanden lieeft gewoed ussen communistisch China en Indo nesië, heeft minister Soebandrio giste ren één ronde op zijn naam gebracht. -'Iet het „derde China"' worden de vaak zeer talrijke Chinese gemeen schappen bedoeld, die zich buiten Ohi- in tal van Aziatische landen hebben gevormd. De Indonesische regering heeft bepaald, dat met ingang van 1 jsnuari alle Chinese kooplieden en Winkeliers zich van het platteland en "it de dorpen moeten terugtrekken. De tegering van communistisch China, J"oor wie het „derde China" zowel een "•"on van inkomsten vormt als een in strument ten dienste van zijn propagati on en agitatie, heelt tegen deze Indo nesische maatregel vorige week krach- geprotesteerd. De Chinese minister Can buitenlandse zaken, Tsjen-ji, klaag- *'e bij zijn Indonesische collega, Soe bandrio. over de „wrede en onmense- ■'jke behandeling", waar Chinese bur ners aan zouden zijn onderworpen, en '>(j wees erop, dat deze kwestie de J,r'cndschappeliike betrekkingen tussen china en Indonesië in gevaar brengt, 'mister Soebandrio heeft dit protest van Tsjen-ji gisteren verworpen tn op zijn beurt krachtig protest aangetekend tegen wat hij omschrijft a's ,.en Chinese inmenging in de bin- nenlandse aangelegenheden van Indo- pesië. Ms men het antwoord van Soe- Jandrio tot zijn essentie terugbrengt, "an betoogt hy eigenlijk, dat de Chi nese handelaren in Indonesië kapitalis me» zijn van het ergste kaliber, maar "at zij niettemin niet half zo ruw wor- ?en aangepakt als hun soortgenoten op "et Chinese vasteland. Soebandrio zegt in zijn antwoordnota, "at Chinese handelaars schuldig zyn Sew eest aan „kapitalistisch en mono polistisch gedrag-, dat gepaard is ge daan met allerlei manipulaties en spe- riilaties". Dit gedrag betekent een ge- vkar voor het welzijn van de staat en jjan het Indonesische volk. aldus Soe bandrio. Hij stelt vast, dat de Chinezen 1,1 Indonesië erin zyn geslaagd de eco nomie van het Indonesische volk te Overheersen. Voorts heeft de groep overzeese Chinezen door smokkelarij, hamste ven en speculatie de groei naar eco- mische stabiliteit in Indonesië tegen gewerkt. „Zii zyn in zeer korte tijd zeer welvarend geworden". De anti-Chinese sentimenten hebben s°dert de „Nederlandse periode" be gaan. Een Chinese organisatie (de Pao A.n Tuj Red.) is door de Nederlan ders bewapend en zij is een handlanger Van de Nederlanders geworden tijdens Indonesische strijd om de onafhan kelijkheid. Verscheidene Chinese groe pen hebben de terugkeer van de Neder- 'anders na de Japanse bezetting met Vt"eugde begroet, aldus de minister. De Indonesische regering en bevol- k'ng zyn bereid het verleden te verge- ïeh en te trachten de Chinezen tot wer kelijke vrienden te maken, maar de 0verzeese Chinezen hebben niet gunstig loreageerd, aldus Soebandrio. Soebandrio verklaart, dat „de activi sten van Chinezen in Indonesië niet overeenstemming zijn met de poli- l(-k van communistisch China," en dat '•Indien de communistische Chinese re uring bescherming verleent aan die ^aPitalistische Chinezen hier, de Indo nesiërs een onjuiste indruk van com munistisch China zouden krygen." De bron van alle moeilijkheden is een "structie van de Chinese ambassade "an de Chinese handelaars om de or ders van Indonesische ambtenaren te "ageren, aldus Soebandrio. Hij geeft toe, dat er incidenten zijn Voorgevallen, maar zegt tevens dat vsjien-ji ze sterk heeft overdreven. Hij *egt, dat sommige Chinezen stoksla- i Epe. 14 dec. Nabij de openbare "«ere school te Zuuk (gemeente Epe) is gisteravond de 40-jarige T. Bosman aan treden door een motorrijder, de 20-ja- f'Re S. uit Oene (gemeente Epe). De "'-er Bosman werd bij deze aanrijding "°deljjk gewond. Dc motorrijder werd met zware verwondingen overgebracht 2"ar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn. ue heer Bosman laat vrouw en kind heer chter. gen hebben gekregen, maar dat me disch onderzoek uitwijst dat de verwon dingen „onbelangrijk" waren. Soebandrio wijst erop, dat ondanks de gespannen atmosfeer het Indonesische volk zijn verantwoordelijkheidsgevoel heeft getoond, „gezien het feit dat er geen moorden zijn gepleegd". „Dit tekent de zachtaardigheid van het Indonesische völk, die nergens ter wereld haar weerga vindt," zo voegt hij eraan toe. In de antwoordnota zegt Soebandrio, dat de regering van Indonesië zal over wegen of zij de terugkeer naar China kan vergemakkelijken van die Chine zen, die zich niet kunnen aanpassen aan de nieuwe situatie die het gevolg is van de geleide economie en geleide democratie in Indonesië. Indonesië is bereid een commissie in het leven te roepen, die met een derge lijke. door China op te richten commis sie de uitvoering van het nationaliteits verdrag van 1955 kan bestuderen, aldus Soebandrio. Volgens radio-Peking zijn meer dan 2.000 Chinezen die in Indonesië geves tigd waren, tussen september en eind november sedert de „discriminerende maatregelen" van de Indonesische autoriteiten naar Kanton teruggekeerd. BUENOS AIRES, 14 dec. (Reuter, UPI) In de Zuidamcrikaanse repu bliek Paraguay is zaterdag een gewa pende actie begonnen tegen het bewind van generaal Alfredo Stroessner. De ge vechten speelden zich af tussen groe pen Paraguese ballingen, die van Ar gentijns grondgebied en vermoedelijk gesteund door Argentijnse vrijwilligers hun land zijn binnengedrongen, en enke le bataljons regeringstroepen. De rege- ring-Stroes*ner heeft in dc Paraguese hoofdstad Asuncion bekendgemaakt, dat de poging tot invasie is onderdrukt. De aanvallers beweren, dat zy enkele ste den hebben veroverd en dat hun ryen zijn versterkt door het overlopen van enkele garnizoenen. De aanvallers hebben het voorname lijk gemunt op het spits toelopende zui delijke dsei van Paraguay. Zij zijn de Pa rana overgestoken bij een poging om de belangrijke binnenhaven Encarna- ción te bezetten en tevens hebben z'i een aanval gedaan ojj de havenstad Pilar, die aan de overzijde van de Paraguay- rivier ligt. Volgens sommige berichten heeft een burgervliegtuig zaterdagmor- Jl ORAN, 14 dec. (Reuter-UPI) Het hoofdkwartier van de Franse strijd krachten in Algiers heeft zaterdag in een communqué medegedeeld, dat de Nederlandse kustvaarder Biesbosch (329 ton) vrijdagnacht door de Franse torpedobootjager „Etourdi" buiten de gewone scheepvaartwegen ten noorden van Tunis is ontdekt en naar de haven van Arzeu is opgebracht. Het schip bleek 262 ton springstof naar Libië te vervoeren, bestemd voor het Algerijnse nationale bevrijdingsfront. De lading is van boord gehaald, waarna het schip zijn reis kon vervolgen. Dc „Biesbosch" had na het vertrek uit Nederland enkele dagen geleden Lissabon aangedaan. Het schip zou ook Malaga aandoen waar, naar men ver moedt, de lading aan boord is geno men. Volgens de autoriteiten is de springstof afkomstig uit Duitsland, Bel gië en Italië. Een deel ervan was door het zeewater aangetast ais gevolg van de storm op de Middellandse Zee. De Fransen verklaarden de „Bies bosch" er reeds lang van te hebben verdacht woorraden voor de opstande lingen te vervoeren. Het schip heeft de afgelopen tijd regelmatig havens langs de noordkust van Afrika aangedaan. AMSTERDAM, 14 dcc. In verband 'k't moeilijkheden, vorige week ont- 8an, jn het negergezelsehap van l'ee and Easy" tussen de zakelijk lei- ijri' Stanley Chase met zijn company '"erzjjds en de regisseur Robert Breen Jjbderzyds. heeft de zakelijk leider zon- da. avond een verklaring uitgegeven. Eet gezelschap geeft vanavond de of- 'riële wereldpremière van dit blues- rama in theater Carré te Amsterdam). de verklaring wordt gezegd: „Wij ritsen ons niet in een openbaar debat de heer Robert Breen te begeven vver zyn contractuele verplichtingen in ri'band met de voorstellingen van „Free jqd Easy." Wij willen alleen constate- "n. dat hij in het nakomen van deze IPlichtingen gefaald heeft. Daar de rivsen de heer Breen en het gehele ge- 0:.'schap gerezen meningsverschillen on- 'rbrugbaar waren geworden, was het 'wille van het voortbestaan van de voorstelling noodzakelijk hem te ver vangen. Donald McKayle heeft nu de plaats van Breen ingenomen." Wii wensen hieraan nog toe te voegen, dat de heer Breen volkomen akkoord ging met het bericht in de New-Yoi'kse pers over de wereldpremière van Free and Easy in theater Carré te Amsterdam. Het was hem dus bekend, dat zij in de ze stad zou worden gegeven en niet in Parijs, zoals hij heeft verklaard. Hij was eveneens op de hoogte van het feit, dat de officiële première van 14 de cember zou worden voorafgegaan door een week van „previews" (d.w.z. voor premières) te beginnen op 7 december" De directeur van Carré, de heer Ka- re] Wunnink. voegde aan de verklaring nog toe, dat in zyn, in augustus 1959 op gestelde, contract met de heer Stan ley Chase overeengekomen is, dat de wereldpremière van „Free and Easy" zal worden gegeven in theater Carré. gen enkele bommen laten vallen op een cavaleriekazerne in Encarnación, maar de bommen zijn niet ontploft. Volgens de opstandelingen zijn de garnizoenen van de stadjes Carmen del Parana, Yuty en Yedro naar hen overgelopen en zyn er onlusten uitge broken in do hoofdstad Asuncion en de steden Villarica en ConcepCión. De opstandelingen melden de verovering van de steden Villa Capitan Bado, Bellavista en Puerto Iguazu. Encarnación is de plaats, waar gene raal Stroessner in 1912 uit Duitse ouders is geboren. Eerst heeft hy in 1947 als luitenant-kolonel tegen de rebellen ge vochten. Daarna speelde hy een grote rol in de revolutie die leidde tot de val van president Frederico Chaves in mei 1954. Stroessner trad op als Chaves' op volger. Hjj is vorig jaar voor een ter mijn van vijf jaar herkozen als presi dent. Hij was toen de enige kandidaat en zijn partij is de enig» politieke organisa tie, die in Paraguay is toegelaten. Pa raguay wordt al byna dertig jaar onder de staat van beleg geregeerd. 851055 BOLIVIA CHACO li" tó BRAZILIË Concepcion -V..,:.'.vASUNCION £araguatay I®-- —Villarrica I V /-11 toCaazapa ^Pilar _J. 1111 ARGEN-j Tf|^rjac on Een overzicht van de ravage veroorzaakt door de ernstige ontploffing in Dortmund. (Van onze correspondent in Bonn) DORTMUND, 14 dec. Rokende puinhopen zijn overgebleven van twee vóóroorlogse hoge flatgebouwen in de Marsbruchstrasse 2 en 4 in het Dort- niundse voorstadje Appierbeck. Het ene gebouw, nummer 4, stortte gistermor gen omstreeks vijf uur in na een gewel dige ontploffing die vele honderden me ters in de omtrek grote schade heeft aangericht. Daarna brak een brand uit, die als een acyteleenvlam in enkele se conden tijds het aangrenzende pand, nummer 2, in lichterlaaie zette. In dat laatste gebouw waren o.m. een bakkerij en een drogisterij gevestigd. Volgens sommige ooggetuigen is de brand zelfs in de bakkerij waarin met gas werd gestookt uitgebroken. In beide pan den verbleven op het moment van de ontploffing vermoedelyk 40 mensen, van wie slechts tien de ramp tot dusver hebben overleefd. Zij zyn allen zwaar gewond. Eenentwintig mensen worden vermist en zijn vermoedelijk om het le- NIEUW DELHI, 14 dcc. (Reuter) President Eisenhower van de Ver enigde Staten is hedenmorgen vanuit Indië in de hoofdstad van Perzië, Tehe ran, aangekomen. De Amerikaanse pre sident heeft thans de helft van zyn bui tenlandse reis volbracht: Perzië is het zesde van de elf landen die hij aandoet. Op het vliegveld van Nieuw Delhi werd de president door president Rajendra Prasad, de vice-president Radakrisjnan en premier Djawaharlal Nehroe uitge leide gedaan. Toen hy voor de laatste maal een handdruk met Nehroe wissel de, zei Eisenhower: „Myn bezoek aan Indië is het meest belangwekkende, dat ik ooit aa» enig land heb gebracht. Ik geloof in de korte tyd, die ik in Indië heb doorgebracht, meer geleerd te heb ben dan bij enig ander buitenlands be zoek: Ike en Nehroe hebben gisteren hun be sprekingen besloten en een communi qué uitgegeven, waarin zij zeggen, dat hun landen worden verbonden door gemeenschappelijke idealen en een gemeenschappelijk streven naar een rechtvaardige en blijvende vrede. Zij gaven uiting aan hun „grote voldoe ning" over het bestaan van „hartely- ke en vriendschappelijke betrekkin gen" tussen de V.S. en Indië. Nehroe heeft de president Indië's volledige steun toegezegd voor zijn inspanning in het belang van de wereldvrede. Het bezoek van de Amerikaanse president heeft vijf dagen geduurd en het is ge kenmerkt door een geestdrift zonder weerga van de zijde der Indische be volking. Eisenhower dankte hiervoor gisteren in een radiotoespraak, waarin hy zei, dat het bezoek een van de ontroerend ste ervaringen in zyn leven is ge weest. „Ik heb de geest van een nieuw Indië gevoeld, dat een grote democra tie bouwt op de grondvesten van een oude beschaving", aldus de president. De beide staatslieden spraken gis teren onder meer over de toestand aan de Chinees-Indische grens. Vol gens James Hagerty, de perschef van Eisenhower, heeft. Indië niet om hulp in geval van Chinese agressie verzocht en de V.S. hebben een der gelijke garantie ook niet gegeven. Eisenhower en Nehroe hopen, dat de moeilijkheden aan de grens door on derhandelingen kunnen worden opge lost, daar de conferentie-tafel en niet het slagveld de plaats voor regeling van geschillen is, aldus de perschef. Indië en Pakistan hebben beide de president laten weten, dat zij hun ge schil over Kasjmir door onderhandelin gen willen regelen. Eisenhower sprak gistermiddag te Nieuw Delhi tot een menigte van meer dan een miljoen Indiërs. Hij zei onder meer, dat de vrijheid het ten slotte in de gehele wereld zal winnen, omdat zy te diep in de natuur van de mens is verankerd om door menselij ke filosofieën te worden uitgewist. Hij haaide woorden van Gandhi aan „Vrijheid is een gift van God en het recht van elk volk" en voegde hier aan toe: „En Amerika antwoordt hier op: zo denken wy er ook over". De president bracht nog een bezoek aan Agra voor een bezichtiging van de beroemde Taj Mahal, die Eisenhower „nog prachtiger vond" dan hij zich had voorgesteld. Ook bezocht hij een insti tuut voor landbouwonderzoek en een typisch Indisch dorp. De Indische telecommunicatiedienst heeft tjjdens het bezoek van de presi dent 600.000 woorden naar het buiten land verzonden, d.w.z. evenveel als anders in een geheel jaar. ven gekomen. Gisteravond had men uit de nog rokende en sterk verhitte puin hopen 9 lijken geborgen. Van een Britse raketteneenlieid, die jn Dortmünd is gelegerd, hebben 400 manschappen bij het reddingswerk ge holpen. Met groot materieel is men thans bezig het puin van de twee wo ningen op te ruimen. Het zoeken naar overlevenden Is ook gedurende de nacht voortgezet. De explosie was zo hevig, dat er niets meer van,, het pand nummer 4 is over gebleven. a)e bewoners moeten hier al lemaal op slag dood zijn geweest. Uit het aangrenzende pand konden zich en kelen nog redden. Anderen zagen zich de kans op ontsnapping benomen, om dat bij de ontploffing het trappenhuis, dat naast pand nummer twee lag, was ingestort. Vermoedelijk is deze omstan digheid er ook de oorzaak van geweest, dat het vuur zich zo snel naar de boven verdiepingen heeft kunnen verspreiden. Het werd door de aldus ontstane lucht koker als het ware naar boven gezogen. Een lek in de gasleiding is de ver moedelijke oorzaak van de ramp. Vol gens omwonenden rook het in het pand nummer 2 „al jaren" sterk naar gas. Bij herhaalde onderzoekingen door ge meentewerken, had men evenwel geen lekken of pijpbreuken kunnen vaststel len. De politie in het hoofdbureau er lag ook een politiepost tegenover de ge troffen flatgebouwen, maar deze post werd zwaar beschadigd en kon geen verbinding met de buitenwereld krij gen werd gewaarschuwd door de alarm-installatie van een in de Mars bruchstrasse gelegen bijkantoor van de spaarbank, die door de drukgolf in be weging werd gezet. 7 december 1955 ex plodeerde in Frankfurt-am-Main door een lek in de gasleiding een splinter nieuw flatgebouw en stortte in. Daar bij verloren 27 bewoners liet leven. 4 December 1957 kwamen bij eenzelfde ramp in Bochum 17 mensen om het le ven. PARIJS, 14 dec. (Reuter/AFP) De secretaris-generaal van de NATO, Paul-Henri Spaak, heeft zaterdag op zijn bureau de leden van de perma nente NATO-raad bijeengeroepen om over de veiligheid te spreken, nadat vrijdag een rede, die op een geheime vergadering van de militaire NATO- leiders was uitgesproken, was „uitge lekt". Generaal Twining zou de militaire commissie vrijdag hebben gewaar schuwd, dat het bondgenootschap zich geplaatst zal zien voor een gevaarlijke verzwakking, tenzij de leden aan hun verplichtingen voldoen. Hij zou duidelijk hebben gemaakt, dat hij in het bijzon der op Frankrijk zinspeelde. Dit lek had in Franse diplomatieke kringen hevige beroering gewekt. Op de bijeenkomst van zaterdag zyn volgens NATO-kringen geen besluiten genomen, maar de raad hoopte dat een dergelijk voorval zich niet meer zal voordoen. NEW YORK, 14 dec. (Reuter-U'PI) Bij het scheiden van de markt heeft de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties gistermorgen een oplos sing bereikt voor een probleem, dat haar sinds medio oktober bezig heeft gehouden. Niet minder dan 51 keer heeft zy vergeefs gestemd over de vraag, welk land Japan bij het begin van het komende jaar moet opvolgen als niet-permanent lid van de Veilig heidsraad. Geen enkele keer konden de beide voornaamste kandidaten, Polen en Turkije, de vereiste tweederde meer derheid behalen. Thans is men het eens geworden over een compromis. Polen zal gedurende 1960 lid van de Veilig heidsraad zyn, Turkye gedurende 1961. De normale termijn van twee jaar is dus tussen beide landen verdeeld. De Algemene Vergadering bekrachtigde al dus een accoord, dat zaterdagavond laat in de werkkamer van de voorzitter van de Assemblée, Belaunde, was be reikt door afgevaardigden van de Ver enigde Staten, de Sovjet-Unie, Polen en Turkye. In i955 heeft men bij een soortgelijke moeilijkheid de termijn van twee jaar verdeeld tussen Joegoslavië en de Phi- lippynen. Volgend jaar zal de samen stelling van de Veiligheidsraad nu als volgt zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie, nationalistisch China, Argentinië, Cey lon, Ecuador, Italië' Polen en Tunesië. NEW YORK, 14 dec. (Reuter) De veertiende gewone zitting van de Alge mene Vergadering der V. N. is gister morgen om 10.10 uur Nederlandse tijd gesloten. LONDEN. 13 dec. (UPI) De win naar van de Nobelprijs voor de vrede, de Engelsman Philip Noel-Baker, heeft vanavond meegedeeld, dat hij ruim 100.000 gulden van dc bijna 160.000 gul den van de prijs zal schenken ten be hoeve van ontwapeningscampagnes. Ruim 20.000 gulden gaat naar de we reldfederatie. De rest van het geld zal hij bewaren als „noodfonds" voor pro jecten waarvoor hij belangstelling heeft. WINDHOEK, 14 dec. (Reuter) Bij ongeregeldheden, die hun oorzaak von den in verzet van Afrikanen tegen het feit, dat hun een andere woonplaats werd aangewezen, zijn vorige week donderdag twaalf inheemsen gesneu veld. De bestuurder van Zuid-West- Afrika, Daniël Viljoen, heeft gisteren alle openbare bijeenkomsten verboden, op kerkdiensten en begrafenissen na. De speciale V.N.-commissie voor Zuid- West-Afrika komt waarschijnlijk mor gen of overmorgen iii „spoedvergade ring" bijeen om de gebeurtenissen in Windhoek te bespreken. De inheemsen in Windhoek beleger den, volgens de officiële berichten, ge meentelijke bureaus. Zij toonden zich zo opgewonden, dat de politie van haar vuurwapens gebruik maakte. By de onlusten zijn twaalf inheemsen gesneu veld; acht blanke politiemannen en vyftig negers zyn gewond. Wat is overgebleven van de eens befaamde Westwall van Hitier. Alle bunkers werden na de oorlog onbruikbaar gemaakt maar de totale opruiming gaat zo vlot niet. Getuige deze versterking in de buurt van Trier. BERLIJN, 13 dec. (Reuter) Uit het Westberlijnse Dahlem-museum is een schilderij van Rembrandt, een Chris- tushoofd van 20 bij 25 cm, gestolen. Het stuk is een kwart miljoen mark waard. De politie In geheel West-Duitsland en ook Interpol is ingeschakeld. Slechts twee meter van het gestolen schilderij hing de beroemde Rembrandt „Man met gouden helm", dat op byna een miljoen mark wordt gewaardeerd. AMSTERDAM, 14 dec. Naar wij vernemen hebben werkgevers en werk nemers in het Bankbedrijf, de laatsten v.z.v. behorend tot het administratief personeel, overeenstemming bereikt in zake loonsverbetering. Deze komt neer op tenminste vier procent naast de nor male periodieke verhoging. De salaris schalen ondergaan een wyziging en wor den ingekort en ook de gemeenteklas- sen-indeling ondergaat een voor de werk nemers gunstige verandering. Een en ander, neergelegd in de gewijzigde cao's behoeft nog de goedkeuring van het Col lege van Ryksbemiddelaars. Wat de verkorting van de arbeidstijd betreft is gedacht aan een vrije zaterdag per maand. De besprekingen daartoe zijn in uitzicht gesteld, op niet te lange ter mijn. LIBAU, 14 dec. Het Russische persbureau Tass bericht dat Russische zeelieden de Nederlandse vrachtboot Frean, die voor Libau in de Oostzee in nood verkeerde, hebben gered. Op weg van Helsinki naar Engeland werd de Frean, zoals bekend, door een zwa re storm overvallen. Het schip, onbe stuurbaar geworden, liep aan de grond en een zware ijsafzetting veroorzaakte een slagzij van 40 graden. Na de eerste noodseinen waren Russische sleepbo ten uit de Letse haven te hulp gesneld. De Russen zagen kans, de Frean naar Libau te slepen, waar men de Neder landers bij het herstellen van de scha de bijstond. VATICAANSTAD, 12 dec (AFP) Het oecumenisch concilie zal onder be scherming staan van Maria Onbevlekte Ontvangenis, zo heeft mgr. Pericle Fe- lici, secretaris van een voorbereidings commissie, te kennen gegeven. Hij zei dat er nog geen datum voor de opening van het concilie is vastgesteld ofschoon de voorbereidingen op bevredigende wij ze verlopen. Voorts gaf hij te kennen dat de vertegenwoordigers van de ge scheiden christelijke kerken zullen wor den uitgenodigd als „waarnemers" aan het concilie deel te nemen. ALGIERS, 14 dec. (A.F.P.-U.P.I.) Veertien Fransen zijn zaterdag bij Tig- zirt Sur-Mer, honderd kilometer ten oos ten van Algiers, in een hinderlaag van Algerijnse opstandelingen gevallen en gesneuveld, aldus heeft een woordvoer der van het Franse leger medegedeeld. De Fransen, onder wie tien soldaten, stuitten op een sterke afdeling van het F.L.N. (nationale bevrijdinsfront). Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt en nevelig weer met plaatselijk wat lichte neerslag. Matige tot vrij krachtige wind tus sen zuid en zuidoost. Weinig veran dering in temperatuur. Zon: 8.41-16.28. Maan: 17.18-8.21. DE BILT, 14 dec. De invloed van een depressie breidde zich van de oceaan naar West-Europa uit. Zachtere lucht van de oceaan drong vergezeld van regen tot de Britse eilanden en West-Frankrijk door. Vanmorgen kwam de zachtere lucht voor de kust tot stilstand, tenge volge van de ontwikkeling van een storing bij de noordkust van Spanje. Deze houdt de wind bij ons in het zuid oosten, waardoor in de onderste lagen koude continentale lucht blijft aanstro men. Dc zachte lucht zal de eerstko mende 24 uur waarschijnlijk slechts wei nig vorderingen maken, zodat in het grootste deel van het land nog weinig verandering in de temperatuur te ver wachten is. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. af gel. gisteren 24 uur Den Heidei regen 1 -1 0.1 Ypenburg motregen 1 -0 0.1 Vlissingen regen 2 2 0.2 Eelde geheel bew. 1 -1 0 De Bilt regen 1 •-1 0.1 Twente geheel bew. 0 -0 0 Eindhoven geheel bew. 1 -1 0 Zd.-Limburg geheel bew. 1 -1 0.3 Stockholm geheel bew. -3 -6 5 Oslo poolsneeuw -6 -13 0.1 Kopenhagen geheel bew. -0 -2 0 Londen regen 7 7 1 Amsterdam motregen 1 -0 0.1 Brussel motregen 1 -1 0 Luxemburg geheel bew. -1 -1 0 Parijs motregen 4 4 0.1 Nice licht bew. 14 7 0 Berlijn motsneeuw 0 -1 0 Frankfort geheel bew. 2 -1 0 München ij zei -1 -2 2 Zürlch geheel bew. 0 -1 0 Genève geheel bew. 2 1 0 Wenen sneeuw 2 -1 33 Innsbrück geheel bew. -0 -2 4 Athene zwaar bew. 18 13 0 Rome regen 13 5 2 Madrid onbewolkt 11 -1 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1