Wegverkeer heeft betere optische geleiding nodig Regering toont veel aandacht i voor de visuele problemen pnjs- Nieuw loonbeleid kan verhogende gevolgen hebben GIFKOMPLOT GEMELD BIJ „RADIO VRIJ EUROPA" P.v.d.A.-MOTIE in Kamer over aanvullende werken Afgelopen jaar ruim 8000 boektitels verschenen J.G. MORGEN OP Moet investeringsaftrek nu reeds worden geschorst? Atropine in de zoutvaatjes Verklaring van directeur in Miinchen met scepsis ontvangen Behandeling enige dagen uitgesteld „Minerva" weer in gebruik DE MYSTERIEUZE Uit de pers Vliegtuig van V.S. tot landen gedwongen K.V.P.-senatoren verwachten Tijd voor een nationaal energiebeleid gekomen H. WIJDING VAN KARMELIETEN Gas oorzaak van de explosie te Dortmund Samenstelling van Israëlisch kabinet Moeilijkheden voor minister Van Rooy? Het visitekaartje van de grafische industrie Weer prachtig kerstnummer van drukkersweekblad Apart kweekhuis voor champignons DONDERDAG 17 DECEMBER 1959 PAGINA 7 Dominicaanse Republiek PROCES OM DE „BLAUWE ENGEL" Film „Chroesjtsjef in Amerika" door JAN VAN GENT Een verrassing Advertentie f t-'rfI (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 16 dec. Het is van groot belang, vooral ook voor de veilig heid van het verkeer, dat men met be paalde visuele problemen bij de aanleg van wegen rekening houdt. Het tegen woordig motorisch verkeer verplaatst zich met veel grotere snelheden dan vroe ger en met het oog daarop moet men Voorzorgsmaatregelen treffen, wil men geen aanleiding geven tot tal van ver keersongelukken. De optische geleiding TOoet zo zijn, dat de autobestuurder on der alle omstandigheden dus ook bij hacht en ontij en ook bij de grootst toe laatbare snelheden en het drukste ver keer automatisch de goede koers kiest. Dit zei de voorzitter van de vereniging >,Het Nederlandsche Wegencongres", mr. dr. L. H. baron de Vos v. Steen- Wjjk, in zijn openingsrede op het con gres over de „Visuele problemen van het wegverkeer". De voorzitter sprak er ver der zijn voldoening over uit, dat de on derhavige problemen zozeer de aan dacht van de regering hebben, dat zij zich doet bijstaan door terzake kundi ge adviseurs. Overigens was hij van mening, dat ook bij de beste optische geleiding voldoende oplettendheid van de automobilist als een onmisbare voor waarde voor de verkeersveiligheid dient te worden beschouwd. Vier pre-adviseurs gaven vervolgens hun visie op verschillende aspecten van het moderne snelverkeer en de eisen, waaraan onze verkeerswegen moeten voldoen. In de toelichting op zijn pre advies over „Optische geleiding op bui tenwegen en stedelijke invalswegen." betoogde ir. H. B. Bakker, oud-hoofd ingenieur Rijkswaterstaat, dat bij snel heden van boven de honderd kilometer Per uur een goede optische geleiding een veiligheidseis var> de eerste orde is. Immers, het maakt een groot ver schil of een ongeluk gebeurt bij een snelheid van tien of honderd kilometer per uur. Het gevaar is in het tweede ge val tien- in het kwadraat of honderd maal zo groot. Ir. A. G. Overdijking. inspecteur bij Staatsbosbeheer, besprak de beplanting en de optische geleiding. Hij kwam tot de conclusie, dat wegbeplanting een be vredigende optische geleiding voor het wegverkeer kan bevorderen. Spr. acht het nodig, dat de weggebruiker wegen aantreft, die hem onbewust de nodige geleiding geven, vrij van onverwachte, gevaarlijke verrassingen. Het geheel moet geen vermoeiende, eentonige in druk geven, maar moet de aandacht van de weggebruiker levend houden door een steeds wisselend, estetisch be vredigend geheel. Het aandeel, dat de beplanting daarin heeft, is volgens spr. belangrijk. Niet harder dan vijftig km. Over koplantaarns en autosignaallich- ten in het wegbeeld hield de heer J. B. de Boer, leider van het lichttechnisch laboratorium van Philips een diepgaan de technische beschouwing. Spreker wees er o.m. op, dat tussen de lichtstra len, die voor de weg zijn bedoeld en die dus zo intens, mogelijk moeten zijn en de lichtstralen, die naar de tegenlig ger zijn gericht waarvan dus de licht sterkte zoveel mogelijk moet zijn onder drukt slechts een zeer gering hoek- verschil bestaat. Hierin schuilen de fun damentele moeilijkheden, die zich voor doen bij de optische constructie op het gevaarlijke moment vlak voor de ont moeting met een tegenligger; zelfs met de a-symmetrische Europese lantaarns blijft de zichtbaarheidsafstand in het al lergunstigste geval tot zestig a zeventig meter beperkt. In verband hiermede concludeert de heer De Boer, dat het wegrverkeer bij ontmoeting met tegenliggers bij ge bruik van koplantaarns slechts veilig is bij snelheden, die in de meeste geval len niet meer dan vijftig km per uur mogen bedragen. Dit geldt zelfs voor gunstige weersomstandigheden en voor oplettende chauffeurs met goede ogen. Tenslotte hield de heer J. G. H. v. Zij], adviseur Rijkswaterstaat inzake verlichting der rijkswegen, enige be schouwingen over visuele geleiding en misleiding door openbare verlichting. WASHINGTON, 17 dec. - Gevechts vliegtuigen van de Dominicaanse repu bliek hebben een onbewapende Ameri kaanse Dakota, die werd bestuurd door luitenant-kolonel Robert Foley, die als luchtvaartattaché is toegevoegd aan de Amerikaanse ambassade in de Venezo laanse hoofdstad Caracas, gedwongen op Dominicaans gebied te landen, na met hun boordwapens voor langs het vlieg tuig te hebben geschoten. Een desbetreffend bericht van de te Florida verschijnende „Miami Herald" is op de Amerikaanse ministeries van defensie „klopt: geen commentaar" en buitenlandse zaken „wij beschikken nog niet over bijzonderheden" be vestigd. Luitenant-kolonel Foley was uit de Amerikaanse luchtbasis te Ramie, op Porto Rico, naar Port au Prince, de hoofdstad van de negerrepubliek Haïti (Grote Antillen), vertrokken. Hij zond zelf het bericht van de aanval aan de verkeerstoren van het vliegveld van Port au Prince. Het werd ook opgevan gen door de bestuurders van toestellen, die zich in hetzelfde luchtgebied bevon den. Het Amerikaanse toestel bevond zich in een internationale luchtweg boven Dominicaans grondgebied, toen het tot landen werd gedwongc HOLLYWOOD, 16 dec. (Reuter) De filmregisseur Joseph von Sternberg is een proces begonnen tegen 20th Cen tury Fox, omdat de nieuwe Versie van de film „De blauwe engel", volgens hem een karikatuur is van de originele film, die hij 30 jaar geleden met Emil Jan. nings en Marlène Dietrich in de hoofd rollen maakte. Von Sternberg eist een miljoen dollar schadevergoeding. gecb&gde zuidmuckfyt MÜNCHF.N, 17 dec. Men is in de Beierse hoofdstad ietwat sceptisch ten aanzien van de gistermorgen door de Europees directeur van de zender „Ra. dio Vrij Europa", de ex-Nederlander mr. Eric Hazelhoff-Roelfsema afgeleg de verklaring. Deze verklaring hield in, dat in de tweede helft van de vorige maand een communistisch komplot zou zijn ontdekt om de rond 1.200 man per soneel van de door de particuliere Ame rikaanse instelling .Kruistocht voor de Vrijheid" gefinancierde zender te ver giftigen. Deze vergiftiging had moeten geschieden door vermenging van het helladonna-derivaat atropine met zout. Atropine werkt verlammend op het ze- nnwstelstel, het veroorzaakt vergroting der pupillen, een droge mond en keel en roodheid in het gezicht. Er treden ook hallucinaties op. In doses van 50 tot 200 milligram kan atropine dodelijk zijn. Het zout bevond zich in de zout vaatjes op de tafels in de cantine van „Radio Vrij Europa". Een bij Radio Vrij Europa werkzame communistische agent uit een Oost europees land, die ook voor de Ameri kaanse inlichtingendienst werkte en zoals vele spionnen van twee walle tjes at zou het komplot hebben ver raden. De zoutvaatjes werden in beslag genomen en de cantine gesloten. Dat alles geschiedde op 21 november j.l. Als z\jn opdrachtgever zou de spion een communistische diplomaat in een westelijk land hebben genoemd. Over de persoon van deze diplomaat waren geen nadere inlichtingen te verkrijgen en mr. Hazelhoff-Roelfsema toonde vol gens onze Informaties op dit punt zelfs een opvallende terughoudendheid. De directeur-Europa deelde de pers verder mede, dat de Westduitse autoriteiten onmiddellijk na de ontdekking van het vergiftigings-complot op de hoogte zijn gesteld. Wat de scepsis in Miinchen heeft veroorzaakt, is de omstandigheid, dat de cantine van „Radio Vrij Europa sinds 21 november jl. gesloten is moeten blijven voor een onderzoek, dat men even grondig had kunnen verrichten, wanneer men eenvoudig de zoutvaatjes naar een laboratorium had overgebracht om hun inhoud eens nader te bekijken en eventueel naar vingerafdrukken te zoeken. In Miinchen doet dan ook het gerucht de ronde, dat mr. Hazelhoff-Roelfsema destijds de cantine heeft laten sluiten, omdat de Amerikaanse geheime dienst er de aanwezigheid vermoedde van mi- crofoons, waarmede gesprekken van employé's door communistische agen ten konden worden afgeluisterd. Ook dit zou nog een voldoende plausibele reden zijn geweest om de cantine te sluiten, maar zulk een reden heeft mr. Hazel hoff-Roelfsema destijds niet opgegeven. Hij bevond zich namelijk in conflict met de vakbond voor kantoorpersoneel, en heeft toen zo vertelde men ons de cantine laten sluiten zonder vooraf gaand overleg met de personeelsraad. Daarvoor is hij door de bond voor de rechter gedaagd en om zijn order om de cantine te sluiten nu alsnog te reoht- vuardigcu, is mr. Hazelhoff-Roelfsema zo gelooft men in Miinchen met dit complot voor de dag gekomen. De zaak in kwestie diende gistermiddag voor een Münchens „Arbeitsgericht". Aldus komt nu opnieuw „Radio Vrij Europa" in de Westduitse pers, die de zender vooral heeft gecritiseerd voor zijn houding tijdens de Hongaarse op stand. Via de microfoons van „Radio Vrij Europa" zouden beloften aan de leiders van de opstand zijn gedaan om toch vooral vol te houden, aangezien weste lijke hulp op komst was. Dit leidde des tijds tot een officieel onderzoek door de Westduitse regering naar de activiteit van „Radio Vrij Europa" en tot de eis van oppositionele zijde om de conces sies van deze anti-communistische zen der in te trekken. Sindsdien is de positie van de zender minder hecht geworden en dit „complot" zal er niet toe bij dragen om de West-Duitsers, die toch op zijn minst geneigd zijn hun betrek kingen met de Oosteuropese landen eni germate te ordenen, met de Münchense zender te verzoenen. Van de medewerkers van „Radio Vrij Europè" zijn ongeveer 650 Duitsers, 450 emigranten uit Oost-Europa en de rest Amerikanen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 dec. Een der we zenskenmerken van de gedifferentieer de loonvorming is dat na verloop van tijd een zekere aanpassing van de Ionen zal geschieden in die gevallen waarin geen of een onvoldoende ontwikkeling van de produktiviteit aanwezig is. Dat moet gebeuren op grond van de om so ciale en economische redenen noodza kelijk coördinatie van de lonen. Het zal echter stellig van invloed zijn op de nrijzen, aldus het kritische oommen- taar van de KVP-scnatoren in het voor lopig verslag van de Eerste Kamer op de begroting van Economische Zaken. Is naar liet oordeel van de minister dit ..na-jjleffect" reeds voor het einde van 1960 te verwachten?, zo vragen zij de bewindsman. De KVP wil er daarbij echter geen twijfel aan laten bestaan dat zii de grote voordelen van de gedif ferentieerde loonvorming voor een rechtvaardiger inkomensverdeling er kent. Van PvdA-zijde wordt gezegd dat bij het achterblijven van de lonen socia le spanningen, en bij inwilliging van de begriinelijke verlangens van de „achtergebleven" werknemers prijs verhogingen te wachten zijn. Verscheidene andere leden vragen drs. De Pous of niet reeds tot prijsver laging moet worden besloten wanneer de stjieing van de produktiviteit in een benaalde bedrijfstak ongeveer het lan- deliik gemiddelde heeft bereikt. De re gering heeft steeds gesnroken van nriis- verlagingen bij een uitzonderlijk sterke stijging van de produktiviteit. Het be ginsel „loonsverbetering zonder prijs verhoging" is eenvoudig maar zou in de nraktijk wel eens niet zo gemakkelijk te handhaven kunnen zijn. Sommige leden menen dat zich in de afgelopen iaren buit n de industriële sector reeds belangriike prijsstijgingen hebben voorgedaan. Ter compensatie zou de snellere stijging van de produk tiviteit in deze sector eerder tot prijs daling aanleiding moeten geven. Over het conjunctuurverloop en in verband daarmee over de vraag of de investe ringsaftrek nu reeds zou moeten wor den geschorst, zegt de PvdA dat de op timistische beschouwingen van minister De Pous in duideliike tegenstelling staan tot de kort daarna door de Neder landse Bank ingestelde discontoverho ging. Is de bewindsman het er mee eens, dat het effect van overheidsmaat regelen op het gebied van de investe ringen nas na V/? jaar zichtbaar pleegt te worden? Verschillende andere senaatsfrac ties vestigen daarentegen de aan- datht op de grote projecten, die Ne derland in de komende jaren te wach ten staan. De havenplannen van Am sterdam en Rotterdam en de ontwik keling van de kernenergie worden als voorbeeld genoemdGrote kapitaal- bedragen zullen nodig ziin maar daar om moet ook het bedrijfsleven prog noses op lange termijn kunnen ma ken over de eigen kapitaalbehoeften. Continuïteit in de fiscale regelingen is dan noodzakelijk en het thans we derom wijziging brengen in de kort geleden opnieuw ingevoerde investe ringsaftrek lijkt alleen al daarom be denkelijk. Geen kleinhartige vrees Hoewel de KVP-fractie niet geheel gerust is op de ontwikkeling in de ko mende jaren wil zij toch het vertrou wen uitspreken dat de minister te rech- Advertentïe fiterfle* Rood Wit Dry ƒ2." LlL.n^un.mmmmiriuiinmminiiHiiiiiinfiminimilIlllllilllTnnilllllHIliliilllIllllI ter tijd de juiste maatregelen zal weten te nemen. Het bereiken van een hoge bezettingsgraad van de nationale pro ductiecapaciteit mag ook weer niet uit kleinhartige vrees voortijdig worden verminderd, aldus de katholieke sena toren. Een groot aantal leden spreekt met enige ongerustheid over de voortgaan de verkoop van Nederlandse effecten naar het buitenland. De nuttige werking van de internationale concurrentie in de EEG waarover de minister heeft ge sproken, zou wel eens tot de vrome wensen kunnen worden gerekend, aldus vele leden. Een zeer groot deel van de senaat is teleurgesteld dat het nog steeds niet is gelukt te komen tot een Europees ge coördineerd energiebeleid. Is dat nog te verwachten, zo wordt aan drs. De Pous gevraagd. Meent de bewindsman niet dat, gezien de ongunstige concurrentie positie van de Nederlandse mijnen door eenzijdige maatregelen van de partner- landen in de KSGt ook in ons land een eigen gecoördineerd energiebeleid moet worden gevoerd? Welke maatregelen worden overwo gen voor de uitbreiding van de werkge legenheid in Limburg zo wordt ge vraagd in het Eerste Kamerverslag op de begroting van de Staatsmijnen. Uit breiding van de werkgelegenheid in de ze provincie is noodzakelijk als gevolg van de sterk verminderde behoefte aan personeel in de mijnen. Er moeten rui me omschohngsmogelijkheden komen. Men mag in dit opzicht niet te veel re kenen op maatregelen van de Hoge Au toriteit van de KSG. Zaterdag zal de bisschop van Roer mond, mgr. Moors, de H. Wijding van het Subdiakonaat toedienen aan de volgende fraters Karmelieten van het theologicttm te Merkelbeek: fr. Fiden- tius Kip, fr. Edgar Koning, fr. Adulphus van Dinther, fr. Leopold van Vugt, fr. Willibald Hettinga, fr. Nicolaas Ruijter, fr. Hildegardus Jansen, fr. Joannes a Cruce van Doorn, fr. Fridolinus Rikken, fr. Sybrand Rijpkema, fr. Mamertus Strijtveen, fr. Chrysogonus Linders, fr. Henricus van Aalsum, fr. Sigfried van Balen en fr. Crispinus Offermans. Zondag zullen dezelfde fraters de H. Wijding van het Diakonaat ontvan gen. DORTMUND, 17 dec. (U.P.I.) Uit een politieonderzoek is gebleken dat een lek in een gaspijp oorzaak is van de ontploffing, die zondag in Dortmund heeft plaats gehad en die tot dusver 26 mensenlevens heeft geëist. Het lek bevond zich juist tussen de twee flatgebouwen. Overigens neemt men aan, dat de leiding ook op andere plaatsen lek was. Deskundigen van het gasbedrijf hebben de leiding de afgelo pen twee jaar in totaal tien maal on derzocht zonder een lek te kunnen vin den. De bewoners van de flat hadden herhaaldelijk geklaagd over gaslucht. DEN HAAG, 17 dec. De ambassa deur van de Sovjet-Unie in Nederland, de heer P. K. Ponomarenko, heeft woensdagavond in het Seinpost-theater te Scheveningen de Sovjet-kleurenfilm N. S. Chroesjtsjef in de Verenigde Staten" voor een aantal genodigden la ten vertonen. Ook werd vertoond een film over de opleiding van jonge bal letdansers en -danseressen in de Sov jet-Unie. Onder het gehoor bevonden zich ver tegenwoordigers van het hof, leden van het corps diplomatique, parlementsle den, ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken en van andere ministeries, vertegenwoordigers uit za- kenkringen en uit het openbare leven. JERUSALEM, 17 dec. (U.P.I.) Het nieuwe Israëlische kabinet, dat gis teren werd gevormd, is als volgt sa mengesteld: David Ben-Goerion, pre mier en minister van defensie (Ma- pai); generaal Mosje Dajan, minister van landbouw (Mapai); mevrouw Gol- da Meir, minister van buitenlandse za ken (Mapai); Pinhas Sapir, minister voor handel en industrie (Mapai); Be- hor Sjitreet, minister van politiezaken (Mapai)Abba Eban, minister zonder portefeuille (Mapai); Salman Aranne, minister van onderwijs en cultuur (Ma pai); Levi Esjkol, minister van finan ciën (Mapai); Giora Josepthal, minis ter van arbeid (Mapai)Mosje Sjapiro, minister van binnenlandse zaken (Nat. Rel. Partij); Solomon Joseph Burg, mi nister van sociale zaken (Nat. Rel, Partij)Israël Barzilai, minister van gezondheid (Mapam); Mordechai Ben- tov, minister voor ontwikkeling (Ma pam) Jitzhak Ben-Aharon, minister van verkeer en PTT (Achdoet Ha'avo- da)Pinhas Rosen, minister van justi tie (Progressieve Partij); Rabbi Jakob Mosje Toledano, minister van religieu ze zaken (partijloos). De oudste minister van het kabinet is de minister van religieuze zaken, die 78 jaar is. De jongsten zijn Mosje Dajan en Abba Eban, die beiden 44 jaar zijn. De ministers komen in totaal uit zes verschillende landen: Polen, Oekraïne, Zuid-Afrika, Duitsland, Australië en Is raël. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 dec. Minister Van Rooy zal, hoewel hij de Tweede Kamer wat tegemoet is gekomen, toch moei lijkheden blijven ondervinden bij de ont wikkeling van zijn plannen inzake de tewerkstelling van werkloze arbeiders op zgn. „aanvullende werken". De so cialisten hebben woensdag alsnog een motie ingediend. Daarin wordt ge vraagd om voortzetting van het beleid dat in de afgelopen jaren onder socia listische ministers is ontwikkeld. Voorts willen zij dat de bewindsman de nodige aanvullende kredieten daartoe zal aan vragen. Vele andere fracties hebben de mi nister eveneens om meer tegemoetko mendheid gevraagd. Anders zouden zij zich genoopt kunnen zien met de PvdA voor deze motie te stemmen. Inmiddels is de behandeling van de motie enige dagen uitgesteld, omdat er een vroege re afspraak met de georganiseerde landbouw ter sprake is gebracht, welke de bewindsman niet bekend is. Deze af- Woensdagmiddag, klokslag vijf, hebben de Leidse studenten weer bezit genomen van hun sociëteit MinervaHier een overzicht van de grote sociëteitszaal, waar van het plafond naar beneden kwam en waar de enorme watermassa's grote schade aanrichtten. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 17 dec. Het Kerst nummer van het drukkersweekblad Autolijn is zoals elk jaar in al zijn tech nische en artistieke indrukwekkendheid verschenen. Ter gelegenheid daarvan heeft de heer Jos. A. M. Cleerdin, de voorzitter van de Federatie der werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf, verteld hoezeer in de grafische en chemiegrai'ische bedrijfstak (40.000 werknemers) ook dit jaar de ontwikke ling is voortgeschreden. Aan het einde van dit jaar zullen er in de afgelopen twaalf maanden ruim achtduizend boektitels zijn uitgegeven bjj de boek handel: vier percent meer dan vorig jaar. Ook de gemiddelde oplage is stij gende, hetgeen bjj het intensiever wor dende televisie-kijken, de drukker be- Een speurdersverhaal 16 „Juist ja. Hoe lang is hij dan al weg om die vriend van hem te helpen?" „Maand of anderhalf, zou ik zeggen. Nee, vakantie was dat niet. En als je iemand kunt helpen moet je dat doen, niet waar? Zeg zelf. Speelman zei zelf niets, maar volstond met een knikje. „Je moet kunnen geven en nemen, zeg ik altijd maar. En als Martin terug komt, och, dan kan hij hier altijd aan de slag. En hij komt natuurlijk terug, al was het alleen maar om zijn auto te halen". „Goeie negotie, als de knechts er een eigen wagen op na kunnen houden". Dat vond de baas ook en hij was er kennelijk trots op. „Daar slaat-ie, in de hoek, die blauwe. Nou is dat ook weer niet zó moeilijk in ons vak." Hij ging er eens rustig voor zitten en zoog be dachtzaam aan zijn dode stompje sigaar. „Kijk, je koopt hier voor een krats een oud wagen tje. Als je dan handig bent kun je er een hele nieu we motor in bouwen. Onderdelen zijn bij inkoop niet zo verschrikkelijk duur, de gereedschappen heb je bij de hand en och, ik zeg er niet veel van als de jon gens het in hun eigen tijd dóen. Een mens z'n lust is een mens z'n leven moet u maar denken, niet waar?" Hij had er een groot genoegen in om te poseren als de breed denkende zakenman, die weliswaar eige naar is van het pand, maar toch gewoon genoeg is gebleven om „zijn jongens" iets te gunnen. Speel man keek naar de auto, die door de ramen duide lijk te zien was. Zo uit de verte was het een zeer behoorlijke wagen. „Als ik dat zo hoor had Martin het niet slecht hier." „Niemand heeft het hier slecht, als hij het zelf niet wil," zei de baas energiek. „Wij hebben niet veel personeel en genoeg werk. De jongens kunnen het on der mekaar goed vinden ook. Martin was een stille, maar af en toe kon hij lekker uit de hoek komen met een verhaal van vroeger, uit het leger. Daar was hij soms nog vol van. Voor de rest kon hij het hier best vinden". „Had hij hier nog speciale vrienden ook?" „Nou... nee... Dat kan ik niet zeggen. Maar waarom vraagt u dat eigenlijk?" Tenslotte kon hij zijn nieuwsgierigheid niet meer bedwingen, al was het hem dat tot dan toe vrij aar dig gelukt. Misschien realiseerde hij zich nu pas dat er wel iets bijzonders gaande moest zijn, als de politie zoveel belangstelling aan de dag begon te leg gen. Speelman achtte dit het juiste ogenblik om op te staan. „Hij schijnt ergens een ongelukje te hebben gehad, waarschijnlijk wel bij die vriend van hem. Hebt u enig idee waar ik die zou kunnen vinden?" „Dat kan ik indirect niet zeggen, nee. Maar mis schien kan zijn vrouw u helpen? Hij woont in de Kinkerstraat, maar misschien weet u dat al". Ook daar ging Speelman niet op in. Hij dankte beleefd en uitgebreid. Bij het naar buiten gaan bestudeerde hij nog even de auto, die toebehoorde aan Martin Wati- mena en opnieuw moest hij toegeven dat die er best uitzag. Op weg naar het bureau ordende hij in gedachten de dingen, die hij zou moeten vertellen aan inspec teur Sluiter en die hij later wel weer zou moeten verwerken in een lang rapport. De inspecteur was er nog. „Was er iets voor ons bij?" Sluiter leek meer gespannen en ongeduriger dan een dik uur geleden, toen Speelman zijn instructies had gekregen. Het dossier waarin hij had zitten le zen lag dichtgeslagen op zijn schrijftafel en hij tikte erop met zijn potlood. Dat waren de tekenen als er een zaak groeide, wist Speelman. Hij schoof de hoed in de nek en ging zitten. „Punt één: de Kinkerstraat. Aangetroffen twee vrouwen, van wie een de echtgenote en een de doch ter was van Martin Watimena. Hij heette dus Martin van zijn voornaam. Ze namen mijn nieuwtje niet zo beroerd op als ik had verwacht, maar aan de andere kant kun je zulke dingen ook nooit vooruit weten. Als je het mij vraagt deden ze nogal typisch". „Hoe typisch?" „De dochter maakte zich drukker dan de vrouw, maar dat kan haar leeftijd zijn. Ik kreeg overigens niet het idee dat ze het hier zo lollig vinden". „Had je anders verwacht?" „Misschien niet. Overal elders dan in dit natte kik kerland is het beter, zullen we maar denken. Hoewel, met dit zonnetje „We hadden het niet over jouw zonnetje. Nog iets? De adjudant was een beetje gekwetst door het on geduld. Effen dreunde hij op: „Ze zeggen dat papa twee maanden geleden is ver trokken, maar dat hij regelmatig geld stuurde. Hij werkte bij een garage in de Kanaalstraat. De eige naar van deze tent stelde het vertrek op anderhalve maand geleden". „Stuur Speelman maar, die vindt altijd watdeed Sluiter sarcastisch. „Precies zoals je wilt. Volgens deze garage-man was de heer Watimena vertrokken om een vriend uit de nood te helpen. Welke vriend en welke nood kon hij „indirect" niet zeggen. Hij scheen het niet zo heel erg te vinden en dat is waarschijnlijk een recht streeks gevolg van ons tegenwoordig gebrek aan ar beidskrachten. Dank u, deze zin kan zo zonder meer in mijn rapport. De garage-rijkaard had toch het allerbeste met zijn personeel voor, want hij vond het helemaal niet gek dat ze met zijn gereedschappen en in zijn garage werkte aan het samenstellen van eigen auto's". Auto's?" De vraag knalde eruit en Speelman knikte tevre den. Hij had steeds het gevoel gehad dat dit iets belangrijks was. .Martin Watimena had een eigen auto, Amerikaans model, op het oog in goede staat, donker van kleur". (Wordt vervolgd) oefende liefhebberden e.d. opmerkelijk is. De vergrote vraag naar drukwerk is voor de industrie uiteraard van belang. En gunstig is ook dat de vraag naar beter verzorgd kwaliteitswerk o.a. in kleurendruk en typografische vorm geving toeneemt. De uitvoer van drukwerk blijft groeien: in vergelijking met vorig jaar vijftien percent. Voor bijna honderdmiljoen gulden heeft men dit jaar geëxporteerd. Voor het volgend jaar ziet men nog betere perspectieven. Een stormachtige ontwikkeling be leeft men thans in de reproduktietech- niek. Ook dit vindt men gemanifesteerd in het jongste kerstnummer van Auto lijn, dat een visitekaartje bedoelt te zijn voor de Nederlandse grafische in dustrie en het verlangen naar fraaier drukwerk tracht te stimuleren. De samenstelling en vormgeving van het kerstnummer is dit keer in handen gegeven van Otto Treumann. Men vindt er artikelen in van Aldert Witte (Het Woord als boek), Henri Friedlander (De grafische vorm van de Hebreeuw se Bijbel), dr. H. L. C. Jaffé (Het he melse en aardse Jeruzalem), prof. dr. M. A. Beek (Land en volk van de Bij bel) en mr. R. A. Levisson (Iets over de achtergrond van het Oude Testa ment). Tal van bedrijven en instellin gen hebben er hun medewerking aan verleend. In het Engels zijn uittreksels van teksten weergegeven. In zijn geheel kenmerkt deze prach tige en luxueus verzorgde uitgave zich weer door exuberantie in de illustratie. Nog altijd doet dit onwennig aan en valt de aandacht, omdat men die maar al te graag door de „plaatjes" Iaat af leiden, van de tekst weg. Dat is te meer het geval omdat Otto Treumann hoogst interessant en vaak fraai il lustratiemateriaal uit alle windstreken heeft kunnen vergaren. Pagina voor pagina gezien heeft de ontwerper in derdaad een het oog strelende samen hang tussen tekst en illustratie kunnen vormen, maar die vertoont zelden de vergroeide eenheid zoals die blijkt uit de twee ingevoegde pagina's van Char les Nypels met houtsneden van Cantré. Maar Charles Nypels, daar noemt men ook een meester op. Nypels echter kon zich in het aangehaalde voorbeeld be perken en dat heeft Treumann niet kunnen en willen doen. Hij had een heel palet te etaleren en nieuwe ver worvenheden van de laatste jaren op hun waarde te beproeven. En dat heeft hij met kunde en smaak en met veel ge voel voor de verschillende functies ge daan. Belangwekkend is het langs deze weg al kennis te maken met de teke ningen die Mart Kempers maakt voor de nieuwe Bijbelvertaling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Die be loven wel het een en ander. Wat de reproduktiezijde betreft: ook hier vindt men voortreffelijk werk en nieuwe, functioneel toegepaste technieken, maar ook wel eens een onbegrijpelijke verkleuring, als bijvoorbeeld de gere produceerde Van Eijck uit Boymans- Van Beuningen. Zoiets zou Skira zich niet toestaan. spraak zal hij nu eerst onderzoeken. Dr. Van Rooy heeft toegezegd dat wanneer er afspraken zijn, deze als regel moe ten worden nagekomen. De socialisten meenden dat daardoor wellicht een mo tie overbodig zal worden. De minister wilde aanvankelijk de be drijfstakken en de ondernemers de taak opdragen, om de eerste acht weken, waarin hun arbeiders werkloos worden, zelf voor deze werknemers te zorgen alvorens zij op aanvullende werken ge plaatst zouden kunnen worden. Gevoe lig voor de hiertegen gerezen bezwaren heeft de minister daarna besloten af te zien van het systeem van wachtweken voor alle werkloze arbeiders. Hij hield echter vol, dat arbeiders die door ge bondenheid aan een bedrijfstak aan spraak kunnen maken op wachtgeld, ge durende die periode niet tot de aanvul lende werken moeten worden toegela ten. Voor hen geldt dus de wachttijd wel, maar bovendien wilde de bewinds man deze in de late herfst en winter maanden tot vier weken inkorten. Compromis-oplossing De PvdA bleef van mening dat deze compromis-oplossing onrechtvaardig was, dat de minister 15 miljoen meer krediet voor de A.W. dient aan te vra gen, en dat het onderscheid, dat hij maakte tussen het trekken van wacht geld en het ontvangen van werkloos heidsuitkeringen technisch onbegrijpe lijk zou zijn. De arbeiders zouden er nu belang bij krijgen, wanneer zij in aan merking komen voor een wachtgelduit kering. Dat zou betekenen dat zij min der dan 165 dagen zouden moeten wer ken na een vorige werkloosheidsperiode. De regeling blijft, aldus de socialisti sche woordvoerder mr. Van Lier, de kans op tewerkstelling op A.W. vermin deren. De heren Van Mastrigt (CH), dr. De Kort (KVP) en Biewenga (AR) hebben laten weten dat de minister zichzelf voor een dilemma heeft geplaatst: ofwel er komt een andere regeling, ofwel zjj zullen vermoedelijk voor de motie moe ten stemmen. Dr. Van Rooy zei dat hij het stand punt blijft verdedigen, dat langdurige individuele werkloosheid onaanvaard baar is en dat de regeling een redelijk niveau van de tewerkstelling niet in de weg zou staan. Het is zijn bedoeling om de A.W.-ob- jecten te sluiten, voor zover dit moge lijk is en de maatregel alleen betrek king heeft op arbeiders van wie kan worden aangenomen, dat er voor hen elders in de streek waar zij wonen werkgelegenheid te vinden is. De behandeling van de begroting wordt vandaag voortgezet. MAASTRICHT, 16 dec. De cham pignonkweker de heer W. H. van Kan heeft vergunningen ontvangen voor het bouwen van een groot kweekhuis voor champignons alsmede een conservenfa- briek, waarin veertig tot zestig perso nen werk kunnen vinden. In het kweek huis zullen ongeveer 800.000 kilo cham pignons per jaar worden gekweekt. Het zal tachtig meter lang en vijfendertig meter breed worden. De heer van Kan is voornemens het zaad, dat thans uit Frankrijk wordt ingevoerd, in eigen be drijf te kweken. Deze maand reeds beginnen de werk zaamheden voor de bouw van de con- servenfabriek, die waarschijnlijk om streeks augustus van het volgend jaar in gebruik zal worden genomen. Daar na wordt gestart met het grote kweek huis. Voorlopig blijft de heer van Kan nog in de grotten van de St.-Pieters- berg kweken. Opnemma in noodzakelijk t stemming. deee rubriek ie niet Trouw schrijft--naar aanleiding van het communiqué van het ministerie van O. K. en W. met betrekking tot de com merciële televisie; Het enige lichtpunt is wel dit dat er nog geen beslissing is gevallen. Voor het overige is de zaak onrustba rend genoeg. De regering overweegt het verlenen van een zendvergunning aan een onaf hankelijke televisiemaatschappij. Dat betekent commerciële televisie naar Brits model. Dat betekent een maatschappij die haar uitzendingen zal verrichten, uitgaande van commerciële normen. Dat betekent niet slechts reclame in de televisie maar dat betekent ook dat de uitzending van programma's beheerst wordt door commerciële gezichtspunten. Dat is zo iets als de „nationale" om roep van mevrouw Van Someren-Dow- ner. Wij hopen dat de regering begrijpen zal dat zij hier met vuur speelt. Want wat hier dreigt te gebeuren is het zetten van een breekijzer in ons om roepbestel. Wij hebben er volkomen begrip voor als men in het huidige omroepbestel cor recties wil aanbrengen in verband met een zekere ongelijkheid. Maar met de z.g. onafhankelijke maat schappij gaat men een nieuw bestel ves tigen naast het bestaande. Dan gaat men het bestaande stelsel beconcurreren met een nieuw stelsel. Een stelsel, dat gesteund door de win sten die de reclame oplevert een finan cieel pre heeft boven het oude omroep bestel. Wij zullen er geen doekjer om winden. Als deze plannen, waarover nog geen beslissing is gevallen, onverhoopt toch zouden doorgaan, zou het ons niet ver bazen als wij in Nederland voor een po litieke crisis zouden komen te staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7