Eisenhower per sneltrein van Toulon naar Parijs Nieuwe subsidiepolitiek woningbouw voorgesteld RUFFINO BOSCH t gehele jaar doo De Erfgenameflink brok realistische romantiek verdeeldheid DRAADLOOS CONTACT Renteloze kredieten ter hoogte van 50 pet der stichtingkosten Tunesische president geeft overzicht financiële noden Westerse 1000ste „Waar voor uw geld Vanavond DE JF® Gc Na aankomst van „Des Moines" Petitpierre opnieuw Zwitsers president VJ Naturalisatie Indische Nederlanders KATH. INSTITUUT VOLKSHUISVESTING Komt Belgrado met Balkan-initiatief Ben-Goerion krijgt het vertrouiven Israël gaat door met zijn Jordaanproject CHIANTI Zeepost Het eerste bier van de Antilliaanse Brouwerij Wijziging Eurovisie reportages Churchill's oorlogs- mémoires basis voor T.V.-pro gramma Offerblokken gelicht Antilliaanse Verf fabriek Klacht tegen Hoge Autoriteit verworpen VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 BUITENLANDSE KRONIEK Wij ziging regeringsbeleid? gewonnen zaak WYNAND FOCKINK per fles 4.80 'n Feestelijke sfeer... GOUDA kaarsen! kompressor Prijzen vanaf 532.- N.V. Willem van Rijn door JAN VAN GENT De schrootaffaire Penning voor dierlievend hulpbetoon voor runner Leen Wessel PARIJS, 18 dec. (AFP, Reuter, UPI) Zodra president Eisenhower van de Verenigde Staten vandaag aan boord *an de kruiser „Des Moines" in de pranse marinehaven Toulon sal zijn aangekomen, bestijgt hU de speciale trein, die de Fransq regering hem ter beschikking heeft gesteld en die hem "iet een vaart van tegen de 140 kilometer per uur naar Parijs 'ai brengen. De Amerikaanse president w'ordt in Toulon opgewacht door zijn "linister van buitenlandse zaken, Chris tian Herter, en diens plaatsvervanger, '-ivingston Merchant. Beide staatslieden vergezellen Eisenhower op diens trein reis naar de Franse hoofdstad. Zij heb ben zojuist de ministerraad van de NAVO bijgewoond en zodra de president een samenvatting zal hebben gegeven Van de indrukken, die hij op zijn wereld reis heeft opgedaan, zullen zij hem ge detailleerd kunnen inlichten over de "ïoeiljjkheden, 'die binnen het westelijk bondgenootschap bestaan. Voor vie "oor de tweede maal in nog geen vier maanden komt de president van de Verenigde Staten naar de franse hoofdstad. Opnieuw brengt Eisenhower een bezoek aan Europa om de politiek van de Westerse mogend- beden te coördineren, en opnieuw zal hij een gesprek hebben met het Franse staatshoofd, De Gaulle. Begin september Wilde Eisenhower met de leidende staats lieden van West Europa praten ter voor bereiding op zijn gesprek met premier Ehroesjtsjev van de Sovjet-Unie. Het onderhoud tussen de Grote Twee heeft inmiddels te Camp David plaats gehad, en het Amerikaans-Russische informe le tapgesprek heeft er uiteindelijk toe geleid, dat er waarschijnlijk over enke le maanden een formele topconferentie van de Grote Vier zal worden gehou den. De voorbereiding van die topconfe rentie is het onmiddellijke doel van Eisenhowers nieuwe bezoek aan Parijs. Morgen begint een Westerse topcon ferentie, waaraan, behalve Eisenhower, President De Gaulle, premier Macmil- lan en Bondskanselier Adenauer zullen deelnemen. Aan dit Westerse tapge sprek is intussen een bijeenkomst voor afgegaan van de ministerraad van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie, zodat de Westerse Grote Vier uit de eerste hand de opvattingen hebben kun nen vernemen van hun Atlantische bondgenoten. Als Eisenhower, Macmil- lan en De Gaulle straks met Khroesj- tsjev gaan confereren, zullen zij be halve hun eigen Eisenhower heeft op zijn wereldreis bezoeken gebracht aan Rome, Ankara, Karatsji, Kaboel, Nieuw-Delhi, Teheran en Athene. Zijn laatste halte was Tunis, waar hij gesproken heeft met premier Habib Bourguiba. Volgens de perschef van het Witte Huis hebben de beide staatshoofden hun instemming betuigd met het voorstel van De Gaulle inzake Alge rije. Wel hebben zij de wens uitge sproken, dat er spoedig een oplossing zal worden gevonden. Het ontbreken van een regeling voor Algerije wordt in het gemeenschappelijke communi qué, dat na afloop van het overleg is uitgegeven, „een bron van ernstige bezorgdheid" genoemd. Hagerty zei ook, dat president Bour guiba de kwestie van de Amerikaanse hulp aan zijn land ter sprake heeft ge bracht, maar dat hij geen concrete wen sen had geformuleerd. De Tunesische minister van voor lichting, Masmoedi, voegde hier even wel aan toe, dat Bourguiba heeft be toogd, dat Tunesië jaarlijks aan recht streekse hulp van de Verenigde Staten 20 miljoen dollar ontvangt en dat dit aanzienlijk minder is dan de 15 miljard francs (ongeveer 115 miljoen gulden), die het land jaarlijks van Frankrijk kreeg, vóórdat de Fransen aan deze hulpverlening een eind maakten in ver band met de steun, die Tunesië ver leende aan de Algerijnse opstandelin gen. Volgens Masmoedi was de reactie van Eisenhower op deze uiteenzetting „veelbelovend". BERN, 18 dec. (AFP, Reuter, UPI) Max Petitpierre, Zwitsers minister van buitenlandse zaken en lid van de Radicale Partij >s gisteren gekozen tot president van Zwitserland voor 1960. Het is de derde maal, dat hij deze post bezet; ook in 1950 en 1955 was hjj pre sident. Petitpierre behoudt zijn functie van hoofd van het ministerie van buitenland se zaken. Hij kreeg een zeer grote meerderheid, nl. 179 van de J.96 uitge brachte stemmen. landen vooral ook de resterende NAVO-staten moeten vertegen woordigen. Zij moeten kunnen spreken namens het hele Westerse kamp. Amerika, Engeland en Frankrijk hebben de les geleerd van de Geneef- se topconferentie van 1955 die hun door de Sovjet-Unie min of meer werd opgedrongen. Zij willen zich niet op hieuw in een dergelijk avontuur storten, en zij willen ditmaal goed beslagen ten ijs komen. Daarom plegen zij zo inten sief onderling overleg voor zij zich aan een ontmoeting met Khroesjtsjev wa gen. Het is voor het Westen zaak, dat het een zo groot mogelijke eensge zindheid ten toon spreidt, vóór het met de Sovjet-Unie gaat onderhande len. Die eensgezindheid nu laat op het ogenblik helaas nog wel wat te wensen over. Om te beginnen hebben bijvoor beeld de Britten tot voor kort wel erg veel haast gehad met de topconferen tie Sinds Macmillan in februari Mos kou bezocht, heeft hij voortdurend aan gedrongen op het zo spoedig mogelijk houden van een bijeenkomst der Gro te Vier. Amerika wilde niet zo veel spoed betrachten, en Frankrijk zat he lemaal niet op een topconferentie te wachten. Toen Eisenhower de vorige keer in Europa was, zag het er nog haar uit, dat de Grote Vier nog vóór liet einde van 1959 hun ontmoeting op bot hoogste niveau zouden houden, maar vooral door toedoen van De Gaui- le is daar niets van ingekomen. Naar alle verwachting zal de Franse presi dent echter niet kunnen beletten, dat de topconferentie nu eind april 1960 Plaats heeft. Es Westerse Grote Vier zuilen het in hun gesprekken van de komende dagen moeten eens worden over de exacte datum van hun ontmoe ting met de Sovjet-Unie. Zij zullen ook overeenstemming moeten bereiken over de aard van de komende topcon ferentie. De Britten, en tot op zekere hoogte ook de Amerikanen, denken aan een tapgesprek met een zeer beperkt programma. De ontmoeting zou de eer ste kunnen zijn van een hele reeks. De Eransen daarentegen denken aan één allesomvattend gesprek met de Russen. De Amerikanen en vooral de Britten stellen zich oor, dat er met Khroesj tsjev in een eerste gesprek misschien afspraken unnen worden gemaakt over Berlijn en over het staken van de kernproeven. Maar Adenauer (die zelf niet aan de topconferentie met Rusland kan deelnemen), is huiverig voor onderhandelingen over Berlijn, en De Gaulle (die een eerste Franse atoom- proef heeft aangekondigd) voelt niets voor onderhandelingen over het stop. zetten van de experimenten met kern wapens. Zo zullen Amerika, Engeland. Franxrjjk en West-Duitsland in hun ko mende tapgesprek dus heel wat proble men uit de weg moeten ruimen. Maar een van de grootste bedrei gingen voor de eenheid in het Westerse kamp wordt op het ogenblik gevormd door de Amerikaans- Franse controverse over de organi satie van de Westerse defensie. De Ame rikaanse chef-staf, generaal Twining, heeft dezer dagen Frankrijk verweten dat het zich niet als een goed NAVO- bondgenoot gedraagt. Er is in Washing ton een groeiend onbehagen over De Gaulle's onwil om tot een doelmatige integratie te komen van de NAVO- strvjdkrachten. De Franse president droomt r>og altijd van een Amerikaans- Engels-FranS „directoraat" tonnen het Atlantische bondgenootschap, een denk beeld dat 'j reeds in september 1958 heeft gelanceerd. Door een stugge hou ding aan te nemen tegenover de Angel saksische mogendheden, hoopt hij die mogendheden te dwingen tot een er kenning van het reeht van Frankrijk op "en büzondere machtspositie in de NAVO. los van de viermogendhedeneonfe rentte zal Eisenhower morgen een ge sprek onder vier ogen hebben met de Yranse president. Het zou er tijdens (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 dec. Hoewel de Tweede Kamer in het algemeen geen opmerkingen maakt over naturalisatie- voorstellen, heeft zij ditmaal wel enig commentaar gegeven bij voorstellen om een aantal minderjarige kinderen, die thans de Indonesische nationaliteit hebben, het Nederlanderschap te ver lenen. De voorstellen worden door de minister van justitie gebaseerd op de „billijkheid", omdat deze kinderen als gevolg van de souvereiniteitsoverdracht en de optie van hun vaders voor de In donesische nationaliteit de Nederlandse nationaliteit zijn kwijt geraakt. In het verleden, aldus de Tweede Ka mer, is in precies gelijk liggende geval len een tegenovergestelde houding aan genomen. Moet hieruit worden opge maakt, dat de minister een andere po litiek gaat volgen ten opzichte van de naturalisatie van minderjarigen? In ieder geval zou door de onderhavige voorstellen een precedent worden ge schapen. De commissie voor de naturali saties uit de Kamer wil er overigens geen twijfel aan laten bestaan dat zii jeen enkel bezwaar tegen de voorstel en heeft. Advertentie Advocaat van ifci UTRECHT, 18 dec. Het gebruik van twee verschillende subsidie-metho den bij de woningbouw heeft de onge lijkheid in huuruitkomsten veroorzaakt. Daardoor zijn de normale concurrentie verhoudingen verstoord en stagneert de woningbouw. Dit betoogde drs. A. P. Th. van Pol op de heden gehouden vergade ring van het Katholiek Instituut voor Volkshuisvesting. De heer Van Pol bleef echter niet negatief in zijn beoordeling, maar traceerde de grote lijn voor een nieuw, gezonder en voordeliger "inan- cieei overheidsbeleid. Hij stelde voor, dat in de toekomst de overheid slechts krediet zou verstrek ken tot bepaalde maxima onder ver band van tweede hypotheek ten behoe ve van de financiering van nader aan te duiden woningbouwprojecten, waar- Advertentie BELGRADO, 18 dcc. (Reuter) De -Joegoslavische regering werkt aan plannen voor een nauwer contact tus sen de Balkanstaten, mogelijk via een bijeenkomst van parlementsleden en andere niet-regerings-functionarissen, zo verneemt Reuter van doorgaans be trouwbare zijde te Belgrado. Dit plan zou een tegenzet zijn tegenover initia tieven van de zijde van het Sovjet blok. Zo hebben Roemenië en andere jnet Rusland verbonden landen gepleit voor het houden van een topconferentie op de Balkan, die zou kennen leiden tot instelling van een kernwapenvrtje zone in dat gebied. JERUSALEM, 18 dec (AFP, Reuter) Premier David Ben-Goerion van Is raël, die een nieuwe coalitieregering van vijf partijen heeft gevormd, heeft gisteren met 78 tegen 33 stemmen liet vertrouwen van het parlement gekre gen. Mevrouw Golda Meir. de minister van buitenlandse zaken, verklaarde na af loop van het debat in het parlement, dat Israël voort zal gaan met z|jn pro ject om een nuttig gebruik te maken van het JordaanwateiDeze plannen kunnen niet afhankelijk zijn van de ge nade van de Egyptische heerser. Mevrouw Meir zei verder, dat de nieu we regering iedere stap in de richting van vrede met de Arabische staten ver welkomt, maar zjj wenst geen vrede die het gevolg is van een „politiek van toe geven aan de agressor Advertentie IMP. OUD HAARLEM dit onderhoud wel eens heftig aan toe kunnen gaan. De Amerikaanse presi dent zal bet Franse staatshoofd wel licht verwijten maken over diens ge brek aan enthousiasme voor de NAVO, terwijl De Gaulle op z|jn beurt Eisen hower waarschijnlijk zal vragen, waar om de Amerikanen bij de jongste stem ming in de V.N. over de Algerijnse kwestie zich hebben onthouden, inpiaats van Frankrijk te steunen. Het is niet te verwachter, dat de twee presidenten hun meningsverschillen in dit ene ge sprek zullen bijleggen, want daarvoor is de kloof tussen Amerika en Frank rijk te diep. DEN HAAG, 18 dec. Met de vol gende schepen kan zeepost worden ver zonden. De data, waarop de correspon dentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: ss Alcor (20-12). Australië: ss Overijsel (22-12). Brazilië: ss Alcor (20-12); ms Waterland (20-12); ss Paraquay Star (22-12). Cana da: ss American Gunner (20-12); ss Black Heron (22-12). Chili: via New York (22-12). Ned. Antillen: ss Triton (21-12). Ned. Nieuw Guinea: ms Wonosobo (22-12), Nieuw Zeeland: ms Ceramic (22-12)! Suriname: ms Norinda (22-12). Unie van Z.-Afrika en Z.W--Afrika: ms Edinbrugh Castle (20-12). Brits Oost Afrika: ss Europa (22-12). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. voor de overige financiering op norma le wijze op de kapitaalmarkt of anders zins zou worden verkregen. De krediet, verstrekking zou dan in gelijke mate voor woningbouwcorporaties parti culiere bouw moeten gelden. De kredieten 20 stelde de heer Van Pol voor moeten renteloos zijn en wor den gerelateerd aan maximale huurprij zen, welke gedifferentieerd worden, naar drie gemeenteklassen. Voor nader aan te geven standaardhuren bedraagt het krediet 50 pet. van de stichtingskosten tot een zeker maximum. Bij hogere huurwaarden dan de standaardhuren wordt het krediet volgens een geleide lijk aflopende schaal verminderd. Het blijft op hetzelfde maximale bedrag bij huurwaarden, welke lager liggen dan de standaardhuur. Daarmede wordt een prikkel tot goedkope bouw in het stel sel zelf gelegd. De standaardhuren respectievelijk de daaraan gekoppelde maximale kredie ten, overeenkomende met 50 pet. van de stichtingskosten moeten z|jn: ge meenteklasse I, is per week en 10.000; gemeenteklasse II, 16,50 per week en ƒ9.000; gemeenteklasse III. 15 per week en ƒ8.000. De aan de standaardhuren ten grond slag liggende exploitatie-berekeningen stelt de heer Van Pol voor aldus te be rekenen: aflossing 1 pet.: rente par ticuliere financiering 4'/> pet. en overige kosten voor de gemeenteklassen I, II en III resp. f 200, f 190 en f 180. De stan daardhuren wil de heer Van Pol in be ginsel baseren op de gemiddelde huren van in 1958 en 't eerste kwartaal 1959 ge gunde woningwetwoningen, vermeer derd met 15 pet. In het voorstel zijn buiten beschou wing gelaten bijzondere maatregelen, welke ook zonder wijziging van de sub sidiestelsels nodig zijn om tegemoet te komen aan de nood van financieel zwak ke groepen, bejaarden e.d. Tot slot merkt drs. Van Pol op, dat de verdeling van de woningwetwoningen zal zijn als in 1958 en het eerste kwar taal 1959 over de onderscheiden gemeen teklassen en wel voor gemeenteklasse I 28 pct„ voor gemeentekiasse II 41 pet. en voor gemeenteklasse III 31 pet. van de woningen, die gebouwd worden. Ge noemd systeem zal voor de overheid zelfs een aanzienlijke besparing van globaal ƒ100 miljoen per jaar kunnen betekenen. WILLEMSTAD, 18 dec. Het eerste bier van de Antilliaanse Brouwerij het dochterbedrijf van de Amstel Brou werij op Curapao is geproefd en voor treffelijk bevonden. Aan de lftpende band worden er de flessen mee gevuld en voor het eind van deze week zal het op Curasao gebrouwen bier overal in de Antillen verkrijgbaar zijn. Daarmede is dan een nieuwe industrie in de Antillen geboren. Een bescheiden industrie weliswaar er werken onge veer 60 man maar niettemin een zeer welkome. BUSSUM, 18 dec. Naar de NTS mededeelt begint de Eurovisiereporta ge van de aankomst van president Eisenhower op het Gare de Lyon te Par|js, welke de NTS vrijdagavond rechtstreeks zal overnemen, niet om 22.20 uur, zoals aangekondigd is, maar om 22.00 uur. De Eurovisie-uitzending van de NTS op maandag 21 december, aangekon digd te 14.00 uur 's middags, betref fende de resultaten der topconferentie der vier westelijke mogendheden, is vervallen wegens de onzekerheid om trent het tijdstip, waarop deze resulta ten bekend worden gemaakt. HILVERSUM, 18 dec. Volgende week woensdag gaat de radiorubriek „Waar voor uw geld" voor de düizend- ste maal de ether in. Alle teksten van deze vraagbaak voor de vrouw, vol araktische wenken, die in gezellige dia- oogvorm worden voorgedragen, zijn van de aanvang af geschreven door me vrouw Betty Kortekaas-Den Haan, pre sidente van De Nederlandse Huishoud- raad. De duizendste uitzending zal een bij zonder cachet kr|jgen, omdat daarin zal worden onthuld, hoe de rubriek eigenlijk tot stand komt. De schrijfster gaat eerst naar vertegenwoordigers van bonden en andere organisaties om er de te behandelen stof te bespreken. Thuisgekomen, maakt ze van de ver kregen gegevens als het ware een kort toneelstuk en zendt de tekst naar Hil versum. Daar wordt het door acteurs ingestudeerd. Er is, zoals men weet, dagelijks een uitzending van enkele mi nuten, de ene werkdag b|j de KRO, de andere bij de NCRV. Degenen, die aan deze veel beluister de rubriek meewerken, hebben er zelf schik in. Vandaar dat ze in de uitzen ding van woensdag niet alleen zullen vertellen, hoe de dagelijkse uitzending tot stand- komt, maar ook hoe ze haar zelf vinden. Er is wel eens gevraagd, of er altijd stof genoeg is voor de rubriek. De schrijfster zelf heeft ons echter verze kerd, dat er iedere dag iets te beleven valt, dat aandacht in de radio verdient. Er hoeft dus nóóit naar een onderwerp te worden gezocht, waaronder het actu ele karakter van de uitzending zou kun nen lijden. Van de rubriek „Waar voor uw geld" z|jn reeds twee boekjes met teksten en foto's in zeer grote oplagen versche nen. Dat deze boekjes vlot van de hand gingen, is wel het beste compliment voor de samenstelster van deze popu laire radiorubriek. HILVERSUM, 18 dec. Het Leidse- pleincabaret, dat onmiddellijk na zijn start in de voormalige foyer van het Amsterdamse Leidsepleintheater voor de tv-camera's optrad, zal vanavond opnieuw in bet programma van de VARA-teleyisie zijn te zien met „Alle I'gekken kijken", waaraan meewerken Marjan Berk, Hans Toussaint, Aart Brouwer, Peter Lohr en Jaap v.d. Mer- we met de pianist Ruud Bos. Naast de vaste rubrieken „Mensen, dingen, nu" en „Spiegel der Kunsten" wordt in dit gevarieerde programma ook een telerecording uitgezonden van een nachtconcert, dat Louis Armstrong and his all stars in februari hebben gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam. Na de zesde aflevering in de hoor spelserie „Avondrust" van Aart Ro- m|jn, kan men vanavond in het radio programma van de NCRV luisteren naar „De profundis", een oratorium van Driessier naar woorden uit de H. Schrift, uitgevoerd door de sopraan Eli sabeth van der Ploeg, de tenor Lode De- vos, de bas Theo Lindenbaum, het Om roepkoor én de blazers van het Pro menade-orkest onder leiding van Ma rin us Voorberg. In het radioprogramma van de VPRO zal Ank van der Moer van avond voordragen uit het werk van Ca- therina van der Linden, nadat deze dichteres is besproken door prof. dr. N. A. Donkersloot. Het radio-vragenspel „Je neemt er wat van mee" wordt hedenavond in het VARA-programma gevolgd door een reportage uit het vluchtelingen kamp Friedrichsfeld-Ohnstede, samen gesteld door Eduard Messer en Henk van Stipriaan. Later op de avond be spreken Laurens Bogtman, Felix de Nobel en Rutger Schoute in de rubriek .Vergelijkenderwijs" verschillende uit voeringen van de Jota uit: 7 Spaanse liederen van Manuel de Falla. LONDEN, 18 dec. (UPI) Een Ame rikaanse filmproducer gaat, in samen werking met een omroepmaatschappij en een filmmaatschappij, televisiepro gramma's maken waarvoor de basis» wordt gevormd door de oorlogsmemoi- res van Sir Winston Churchill. De pro ducer, Jack le Vien, heeft de film- en tv-rechten op de totaal zes delen tel lende memoires opgekocht. De American Broadcasting Compa ny, die samen met Screen Gems Inc. een wekelijks tv programma van een half uur zal uitzenden, heeft meege deeld dat men zal werken met oude filmjournaals, maar ook met gefilmde interviews, bijvoorbeeld met president Eisenhower, ex-president Truman, Sir Anthony Eden, veldmaarschalk Mont gomery, Bernard Baruch, en vele ande ren, ook Duitsers, Russen, Japanners en Italianen. Ook Sir Winston zelf zal voor de camera's optreden, en men zal zijn stem laten horen, bijvoorbeeld in een beroemd geworden radiotoespraak tijdens de tweede wereldoorlog. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 17 dec. In de pa. rochiekerk van St.-Agatha te Boekei betrapte een werkster op 26 oktober een Vpnlonaar op heterdaad toen hij probeerde een offerblok te forceren. De man stond vandaag terecht. Hjj ver klaarde, dat h|j in totaal minstens hon derd offerblokken heeft gelicht of ge probeerd te lichten. Hij heeft een be hoorlijk lonende werkkring maar zou gehandeld hebben om innerlijke span ningen af te reageren. Verdachte, die een groot deel van zijn jeugd in gestich ten heeft doorgebracht, zou volgens de reclassering een afkeer van de Kerk hebben gekregen. De officier van justi tie vroeg zich af, of men in gevallen als deze verdachten niet te gemakkelijk ab normaal verklaart. Omdat de Venlo- naar het begin van dit jaar al tot een voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering veroordeeld is, achtte de officier een voorwaardelijke straf niet gewenst. H|j eiste vier maanden onvoorwaardelijk Uitspraak 31 december. Advertentie zorgt voor Uw gezondheid verkrijgbaar bij de., bonafide handel Alleenvertegcnwoordiging Amsterdam. Haarlemmerweg 475, lei. 185222 (10 lijnen) AMSTERDAM, 18 dec. Voor de in schrijving op nominaal N-A. 490.000 aandelen in de Antilliaanse Verffabriek gevestigd te Willemstad (Curagao) tegen 110%, waarvan nominaal N.A. 90.000 reeds op inschrijvingsvoorwaarden wer den geplaatst, bestond ter beurze een overweldigende belangstelling. De toe wijzingen op de inschrijvingen zullen, zo werd ons van bevoegde zijde medege deeld, uiterst gering zijn. Het verhaal van „De Erfgename" het t.v.-spel dat Ruth en August Goetz vervaardigden naar „Washington Squa re", de roman van Henry James is mooi en afgerond. Dr. Austin Sloper, een r|jke-potentaat-met-mensel|jke-ge- brekjes van de oude stempel, verliest b|j de geboorte van z|jn eerste kind zijn vrouw. Catherine, de dochter, groeit op tot een nogal slungelig meisje dat zich niet weet te „gedragen", een bar ge brek in vroeger dagen. En de dokter, die voortdurend de herinnering aan zijn schone en gracieljjke gade met zich meedraagt, wordt in haar dus diep be proefd. Niettemin wil h|j „goed" z|jn voor z|jn dochter, z|j het dan op een tikkeltje tyrannieke manier. Dat komt stralend tot uiting als er een minnaar komt opdagen, die het overigens duide lijk meer heeft op het geld van de arge loze Catherine dan op haar geluk. Het meisje loopt er echter onbekommerd in, de vader niet. H|j verbiedt het huwelijk en dreigt met onterving. Dat laatste met genoeg kracht om de snode min naar op de vlucht te doen slaan: hij laat het meisje zitten. Van Catherine maakt zich nu een fnuikende verbittering meester, die z|j zowel richt op haar vader als op de loze huwelljkspreten- dent. Zij haat naar twee kanten. De dokter komt, onder haar koude blik, te overlijden en na verloop van tijd keert de berekende Don Juan uit Californië terug en probeert met behulp van een schaapachtige tante nogmaals het spel letje te spelen. Catherine doet een ogen blik of zij er wéér intrapt, maar op het beslissende moment laat z|j de slungel uit pure weerwraak jammerend aan de gesloten deur bellen. Ziehier dus een ferm brok realistische romantiek, dat er niet om liegt. Niettemin een goed verteld en goed tot t.v.-spei bewerkt verhaal. Bovendien werd het onder re gie van Gerard Rekers van de N.C.R.V. met grote nauwgezetheid en met veel gevoel voor de sfeer van het ietwat hoogdravende gegeven op het scherm gebracht. Max Croiset, die inviel voor de zieke Lo van Hensbergen, bracht on der zijn leiding bovendien een bijzonder uitgekiende en goed afgewogen rol als de dwars door zijn heerszucht heen toch wel liefhebbende dr. Austin Sloper. Ook Marion Alving gaf aan Catherine aan vaardbaar, zij het minder genuanceerd, gestalte. Als door liefde verteerde jon ge vrouw voldeed zij minder dan als Advertentie KOfUENAERKADE 1, 'S-GRAVENHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM, ARNHEM, EINDHOVEN, 'S-GRAVENHAGE. GRONINGEN. ROTTERDAM, UTRECHT Een speurdersverhaal 17 „Nummer? Nee, laat maar, dat is niet belangrijk. Zet het wel in het rapport, ais je wilt. Nog 'ets ge vonden over mogelijke vijandschappen of iets anders dat voor ons een aanwijzing kan zijn?" „Niets. Een stille jongen was het, zonder moeilijk heden. Deed rustig zijn werk, had geen vrienden en werd door zijn "aas zeer op prijs gesteld. Zegt dit je allemaal iets?" „Voorlopig m«er dan genoeg. Je bent bedankt. Speelman. Zet het allemaal maar in een mooi rap port. Als de tekenen niet bedriegen zul je me een paar dagen moeten missen" „Antwerpen?" „Antwerpen". inspecteur Sluiter scheen iets opgewekter. „Dan hangen er grote dingen in de lucht", zei Speelman profetisch. „Voorlopig alleen wolken", zei de inspecteur. Wolken, dacht inspecteur Sluiter in Antwerpen, wa ren moeilijke dingen. Soms waren het vage, witte strepen aan een blauwe lucht, maar ze konden ook zijn zoals op deze septembermorgen. Denkend aan ad judant Speelman keek de inspecteur naar de grijze kamer vandaan en keek weer naar de rapporten op het kleine tafeltje. Het waren de onderdelen van het dossier, samengesteld door De Koninck. Hij had het meegekregen om zich geheel op de hoogte te stel len en daarom bladerde hij door de hoop dicht be schreven papieren. De stijl en dé woordkeus moch ten voor Hollandse ogen even anders zijn, de ma nier waarop de rapporten waren samengesteld ver schilde weinig van die gebruikt aan de Elandsgracht te Amsterdam. Ook deze rapporten waren gemaakt door dezelfde types, zoals Sluiter ze kende uit Am sterdam: bedachtzame zwoegers wisselden af met zwierige, beeldende stylisten, dorre ambtenaren wa ren herkenbaar, zo goed als jonge rechercheurs die hogerop wilden. Sluiter nam de rapporten op en deed ze in de map. Ze hadden hem tot in de finesses verteld hoe het stond met de overval op Martin Watimena, die hier Prins Voedo werd ge noemd. Alleen de namen al vormden stof tot over denking. Watimena, dat hoorde b|j een bovenhuis in de Kinkerstraat en bij een kalme ggrage aan de Kanaalstraat, b|j twee vrouwen en een interieur van herinneringen. Prins Voedo, dat symboliseerde de uitspatting, de plotselinge verandering, de totale om mekeer van de stille automonteur tot de glinsterende figuur onder de schijnwerpers. inspecteur Sluiter zette de namen naast elkaar op het blad papier van zijn notabloc. Het leek of hjj twee mensen had opgeroepen die totaal niets met elkaar gemeen hadden. Tussen de namen in te kende Sluiter een vierkantje, dat met, enige fantasie kon worden aangezien voor een brandkast. De grote kraak van 2 augustus in Den Haag, waarbij een een zame maar doortastende agent had trachten in te grjjpen, was misschien voor deze ommekeer aan sprakelijk. Had Watimena alleen het land verlaten om uit handen te blijven van de politie? In prin cipe wel, waarschijnlijk. Maar waarom dan deze overval? Had hij het geld meegenomen, uit een van de brandkasten, geld dat hij niet had willen delen met de anderen van het clubje? Onwaarschijnlijk. Als h|i geld had gehad, had hij hier niet behoe ven te gaan werken, daarmee zijn kans op een spoedige ontdekking vergrotend. Door het werk dat daan en vrijwel zeker niet om niet-verdeeld geld. Waarom dan wèl? En wie dan wel? Inspecteur Sluiter maakte van de vraagtekentjes op het papier kleine kopjes van mannetjes, die h|j beurtelings liet grijnzen en huilen. H|j kende de rap porten van De Koninck en diens mannen nu wel bijna uit het hoofd en daarin stond ook, dat in ka mer 32 van Hotel Imperial niets was aangeraakt, voor zover dat kon worden vastgesteld. Een porte feuille met vrjj veel geld was niet aangeroerd. Waarom dan deze overval? Hij was met enig vak manschap uitgevoerd, dat was zeker. Geen nuttelo ze bewegingen of geluid. Geen van de gasten en niemand van het personeel had iets gehoord. Alleen een bewusteloze, gewonde man was achtergebleven en in diens hand een paar donkerblonde haren. Inspecteur Sluiter scheurde het blaadje uit zjjn no- tabloc en maakte er een propie van. Hij stond op, sloot het dossier weg in zijn koffer en daalde de trap formaties, die langzaam weg trokken over de stad en de vele torens. Het waren doodgewone wolken, hij deed trok h|j toch de aandacht tot zich en dat maar ver en ongrijpbaar. kon hij juist niet gebruiken. Vreemde paradox. Nee Sluiter keerde zich van het raam van zijn hotel- een van de gabbers had het waarschijnlijk niet ge- af naar het café-restaurant, beneden. De oude kellner boende er de tafels en de vrouw van de baas stond b|j de tapkast te praten met een leverancier. Nog voor Sluiter het had gezegd begon ze een filter klaar te maken. De inspecteur ging bjj het raam zit ten. Hjj dacht dat, zoals ait|jd, het wachten het meest enerverende deel was van de zaak. Nu wachtte hij op een telefoontje van Segers of De Koninck, dat maar niet wilde komen. Madame bracht de koffie en bleef staan praten over haar zoon, die bjj de sol daten diende in Duitsland. Sluiter was er haar dank baar voor. Met een serie goed geplaatste vragen hield hjj baar bijna drie kwartier op gang, maar toen moest ze toch weg om iets te gaan klaarmaken in de keuken. Sluiter stak opnieuw een sigaret op en wachtte gelaten. H|j at die middag in het hotelletje en wachtte wéér. Op het telefoontje, dat om kwart voor drie kwam? Het was De .Koninck. „Inspecteur Sluiter? Ik zou u telefoneren als onze patiënt zou zijn bijgekomen. Dat was al een tijdje ge leden, maar ik moest wachten op de dokter. Die vindt dat h|j nou wel even mag praten, ais het heel voorzichtig kan." „Zo voorzichtig als ze maar willen. Belt u Segers even? Oh... dat is al gedaan... Goed dan pik ik hier een taxi." CWcrit vervoljjö) door kille haat bezielde jonge heks. Doude van Herwijnen stelde Morris Tc /nsend, de louche minnaar voor en hij deed het net iets te louche met zulk een vaste blik gericht op de geld buidel van zijn „geliefde", dat het niet helemaal meer aanvaardbaar was dat iemand ook maar een ogenblik in hem geloofde. De schaapachtige tante Lavi- nia werd door Aline Markus bekwaam uitgebeeld. Voeg daarbij dat Fokke Duetz minutieus verzorgde decors had neergezet en men zal begrijpen, dat het gezellige en typisch op de donkere da gen voor Kerstmis afgesterfide geval door menigeen met welbehagen ontvan gen zal zijn. En terecht. H. Hn Advertentie „ONWRIKBAAR"... Wst Alabastine op de zijkanten van de tegel en na droging zit hij „onwrikbaar" vrtit! Voor het water- en weerbesten d ig d ich- ten van naden en kleren ALABASTIEK Prijs f2,25 p. tube AimSHNE HOLLAND N.Y. UtDSE&RACKTl AMSTERDAM LUXEMBURG, 18 dec. Het ge rechtshof der Europese gemeenschap pen heeft de klacht tegen de hoge auto riteit van de Europese Kolen- en Staal Gemeenschap (K.S.G.A, verworpen, die was ingediend door de Italiaanse ijzer en staalonderneming „F.E.R.A.M.". De- Ze had veroordeling verzocht van het supranationale gezagsorgaan wegens onvoldoende toezicht op de organen, die belast waren met de verevening voor binnen de gemeenschap ingevoerd schroot. De maatschappij herinnerde aan de fraudes, welke tussen 1954 en 1957 ge pleegd werden ten nadele van het ge meenschappelijk bureau van schroot- verbruikers der gemeenschap, welke dank zjj vervalste documenten die door een hooggeplaatste functionaris van het Nederlandse ministerie van Econo mische Zaken verstrekt waren, moge lijk waren en die volgens de maatschap pij in feite hebben geleid tot een onge rechtvaardigde verhoging van de bij dragen, die van de Ijzer- en staalonder- nemingen in de gemeenschap geheven werden. De Italiaanse maatschappij be schuldigde de Hoge Autoriteit van het in dit opzicht in gebreke blijven en vroeg vergoeding voor geleden schade en rente. Het hof wees er in zijn over wegingen van de uitspraak op. dat de voor de fraude verantwoordelijke Ne derlandse functionaris geen onderge schikte van de hoge autoriteit was, dat het gezagsorgaan, door aan de bevoeg de nationale autoriteiten de zorg te la ten voor het afgeven van de noodzake lijke verklaringen (in dit geval certifi caten van oorsprong) het beste stelsel had gevolgd, dat ook het meest ge schikt was om de beste garanties te geven tegen elk misbruik, en tenslotte dat het overdreven zou zjjn certificaten, afkomstig van een ministerie en er als officiële documenten uitziende, te con troleren. Soortgelijke klachten, waarvan de behandeling b|j het gerechtshof han gende is, zijn nog ingediend door de „Société des Hauts Fourneaux de Chas- se" en de Italiaanse onderneming „Me- roni". DEN HAAG, 18 dec. Het hoofdbe stuur van de Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft besloten de zilveren penning der Vereniging voor dierlievend hulpbetoon toe te kennen aan de runner Leen Wessel uit IJmui- den. Deze heeft in zeer moeilijke om standigheden 7 december het scheeps- hondje van de „Cycloop" gered, toen een Engelse lichter, welke door de Cy cloop werd voortgetrokken en waaróp het hondie zich bevond, op de Engelse rots'"! word geslagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 11