Dagblad voor Sc hi edam* en omstreken Spaak ontkent bestaan van een crisis in de NAVO Opnieuw Martin Mariner- toestel verongelukt GEEN TUNNELBOUW in Amsterdam op korte termijn te verwachten Wanordelijke taferelen na Boudewijns aankomst Meningsverschillen blijven rusten tot na het westelijk topoverleg Drie inzittenden gered; vijf tot nu nog vermist Belgische vorst spreekt de Congolezen per radio toe Kerstgroep op Trafalgar Square Minister Korthals eregast van Havengilde Hembrug een obstakel dat niet past in het Noordzeekanaal Traangasbommen in Stanleystad Polshorloge bevat gevaarlijke stof Geen ge vaar meer voor de „Elbe .Het weer. Buien PLAN-HERTER KRIJGT VASTERE VORM BIJ FAK FAK OP NIEUW-GUINEA Roofmoord vlak bij de Nederlandse grens De nieuwe kardinalen: laatste Consistorie Amerikaans schip ter assistentie aangekomen Buiig Het weer in Europa VRIJDAG 18 DECEMBER 19S9 STAATSLOTERIJ: PRIJS MET GROTE PREMIE Oranje-Hotel - Soestdijk KERSTDINERS nieuwe schledamsche courant (Van onze Parijse correspondent) PAKIJS, 18 dec. De normale mi nisteriële deconiberliijoonkomst van de Atlantische Kaad, geopend op dinsdag jl. is gisteravond beëindigd. Op dinsdag a.s. de 22e heeft een buitengewone bij eenkomst plaats op ministerieel niveau tijdens welke de bondgenoten, die men de grote westelijke Vier pleegt te noe men de raad ervan in kennis zullen stellen tot welke besluiten hun resp. regeringsleiders, Eisenhower, Macmil- ian, de Gaulle (Debré) en Adenauer zullen zijn gekomen met het oog op de met de Sovjet-premier te beleggen oost- West-conferentie aan de top. Voor een zeer belangrijk doel heeft overigens ook reeds het Atlantisch beraad van de af gelopen drie dagen in het perspectief van deze oost-west-topconferentie ge staan en, zo wordt medegedeeld, de grote Vier hebben bij monde van hun resp. ministers van buitenlandse zaken de meest nadrukkelijke toezegging ge daan, dat met de. suggesties en gevoe lens van de gehele Atlantische gemeen schap terzake van het op komst zijnde oost-west-overleg in de grootst mogelij ke mate rekening zal worden gehouden. Het westelijk topoverleg heeft te Parijs resp. te Kambouillet plaats van zater dag 'tot en met maandag as. En daar zal onder meer de beslissing worden CHRISTIAN A. HERTER genomen over de aan de Russen voor te stellen agenda en datum der confe rentie. De voor te stellen datum staat bereids zo goed als vast. Het communiqué dat gisteravond over het door de ministers gehouden Atlantisch beraad is verstrekt, vertelt o.m. ..dat de ministers eenstemmig hun vertrouwen in het Noord-Atlantisch ver bond uitspraken en het erover eens wa ren dat het verbond onmisbaar zal blij ven in de komende jaren." De heer Spaak, de voorzitter van de permanente raad, die op een pers conferentie rhetorisch geladen bleek zowel van een onverwoestbaar ro buust vertrouwen in de gezondheid van de Atlantische gemeenschap als van een soort gelaten vertwijfeling tegenover de sceptici die sceptici wilden blijven, vond dat alleen al de ze zin onhoudbaar maakte dat het communiqué een holle affaire was. Dat alle vijftien leden van een zo ge wichtig verbond eenstemmig waren in hun oordeel over de waarde en de blij vende onmisbaarheid ervan, dat was, zo moest iedereen toch oordelen, voor waar geen bagatel. De vitaliteit van het verbond wordt voorts gedemonstreerd* in de, volgens de bewoordingen van het communiqué) aan de permanente raad gegeven op dracht „om zich te zetten tot het op stellen van een plan op lange termijn, voor de komende tien jaar, ter zake van de doelstellingen van de alliantie op politiek, militair wetenschappelijk en economisch gebied en ter zake van bewapeningfecontrole." Dit plan is; zo verneemt men, aan de raad van .minis ters gesuggereerd door de Amerikaan Herter en het wordt daarom wel het Herterplan genoemd. De heer Spaak verklaarde zich ver bouwereerd over zoveel hardnekkig ge schrijf in zoveel bladen, als zou het At lantisch verbond te kampen hebben met een crisis of althans met een „ma laise". Er was, zo betoogde hij met grote nadruk en naar hij te kennen gaf volkomen oprecht, noch een crisis noch zelfs een malaise. Men zou immers slechts van een crisis kunnen spreken, indien voor het bestaan van de NAVO gevaar dreigde, maar geen der partners dacht erover dit bestaan in gevaar te bren gen. Er waren zekere verschillen van in zicht over zekere technische vraagstuk ken. Dit was vanzelfsprekend, er werd evenwel naar oplossingen toe gewerkt, al waren de oplossingen misschien dan ook nog niet in zicht. Spaak poneerde, dat Frankrijks politieke concepties ter zake van de NAVO zich essentieel in het geheel niet onderscheiden van hetgeen de politieke conceptie der andere part- DEN HAAG, 18 dec. Door nog on bekende oorzaak is gistermorgen ten noord-westen van I Fak op Niouw- Guinea een twecmotorig amfibie-vlieg tuig van de koninklijke marine, type Ha rtin Mariner, in zee gestort. Van de acht inzittenden zijn er drie gered. Zij zijn alle drie gewond, doch hun toestand >s redelijk. De overige vijf inzittenden borden nog vermist. Dit ongeluk met Hartin Mariner amfibie-vliegtuig is het Ucrde in de loop der tijd, dat de Neder landse marine deze toestellen gebruikt. De drie geredden zjjn de luitenant ter zee eerste klasse G. P. Slikker, ser- geant-vliegtuigmaker-A G. Th. D. M. de Bruijn en korporaal-vliegtuigmaker E. A. Koelhuis. De namen van de vermisten luiden: luitenant ter zee vlieger eerste klasse J. Adriaanse, luitenant ter zee vlieger tweede klasse O. C. H. K. Bertram, sergeant vliegtuigmaker telegrafist A. J. Warns, korporaal vliegtuigmaker con- stabel A. T. G. van Baaien en vliegtuig- tnaker constabel der eerste klasse A. W. van Loon. Het vliegtuig was op pa trouille-vlucht in Nieuw-Guinea. Op de 'aatst bekende positie van het vliegtuig, hoord-west van Fak Fak fin de Vogel kop) trof de opsporings- en reddings dienst van de koninklijke marine een olievlek aan, alsmede een dryver en een dingy. Een van Hr. Ms. oorlogsschepen bevindt zich ter plaatse. Het ongeluk met de Martin Marincr van de Marine Luchtvaartdienst ge schiedde donderdag ongeveer 11.30 uur plaatselijke tijd tijdens een landing op het water in de Patiplbaai nabij Fak- Fak. Een der overlevenden werd dooi de bevolking van een in de nabijheid gelegen kampong per prauw naar Fak-Fak vervoerd, de twee anderen werden door de kampongbewoners opgenomen en verzorgd tot zij door een van dc Marineschepen konden worden opgehaald. De medewerking en hulp van de kampongbewoners is, aldus de ANP-correspondent, boven alle lof verheven. Ten aanzien van de overige vijf in zittenden bestaat weinig hoop. dat zij r'0g jn leven zijn. Het vliegtuig is ge zonken. De pogingen om de ligging van bet wrak te localiseren en het onderzoek onder water worden voortgezet. Van de vermisten is de commandant van de vliegboot, de luitenant ter zee vlieger le kl. Adriaanse gehuwd, de luit. ter zee 2e kl. (o.c.) H. K. Bertram gehuwd, de sergeant-vliegtuigmaker te legrafist A. J. Warns gehuwd, de korpo raal-vliegtuigmaker constabel A. T. G. van Baaien gehuwd en de vliegtuigma- ker-constabel le klasse A. W. van Loon ongehuwd. De toestand van de gewonden is als volgt: itz. le kl. G. P. Slikker: goed, ser geant-vliegtuigmaker-a: G. Th. D. M. de Bruyn: goed, en de vliegtuigmaker motormonteur E. A. Koelhuis: bevredi gend. Zij zijn alle drie gehuwd. De directeur van Binnenlandse Zaken, de commandant zeemacht in Nederlands Nieuw-Guinea en een commissie van onderzoek zijn vandaag naar Fak-Fak vertrokken. Drie amfibie-toestellen van het type Martin Mariner zijn in het verleden ver ongelukt te Merauke (bij opstijgen, alle inzittenden omgekomen), Abadan (by landen, geen overlevenden) en te Goa (bij landen, geen overlevenden). Bij het ongeluk van vandaag is het vliegtuig neergekomen aan het begin van de Maccluer Golf. ners bleek te zijn. Dat de heer Couve de Murville gesproken heeft van de noodzaak de NAVO aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden kon nie mand schokken, zeker hem, de voorzit ter van do permanente raad, niet, na- demaal hy zelf voortdurend deze nood zaak verkondigt; de omstandigheden zjjn inderdaad sinds de oprichting van de NAVO gewijzigd. Dan is er de con troverse rond de „integratie" ten op zichte waarvan in de NAVO overigens een terminologische verschuiving bezig is plaats te vinden ten gunste van „uni ficatie". SpaaK achtte het nodig zich nog eens in te spannen voor hét uit dè weg ruimen van misverstanden. De legers van de NAVO zijn nu eenmaal geen geïntegreerde legers, maar na tionale legers. Als een defensie van werkelijk geïntegreerd karakter was indertijd slechts de Europese Defen siegemeenschap bedoeld geweest, waarvan men weet, dat zij niet tot leven is gekomen. Het in de NAVO aan de orde zijnde enige probleem van integratie of unificatie heeft thans nog slechts betrekking op de lucht verdediging. In de Franse pers is inmiddels gis teren omstandig in het licht gesteld, hoe op woensdag jl., toen de militaire situatie tér sprake kwam, en de minis ters van defensie en generaal Norstad aan het woord waren, Amerikanen en Fransen op hun van elkaar verwijder de standpunten terzake van de door Norstad en Shape volstrekt noodzake lijk geachte integratie zijn blijven staan; en hoezeer de Franse delegatie daar bij heeft moeten ervaren, dat zij op haar standpunt praktisch volkomen ge- isoleerd staat. In Londen op de Trafalgar Square wordt dit jaar een levensgrote kerstgroep geplaatst. Hier ziet men het transport van de drie koningen. Het beeldhouwwerk is van de Anglo-Braziliaanse kunstenares Josephina de Vasconcellos. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 17 dec. Aan de overigens voorzichtige verwachtingen, dat de minister van Verkeer en Wa terstaat zijn aanwezigheid bij het jaar lijkse Havengildediner van Amsterdam zou opluisteren met verrassende en ont hullende mededelingen, is niet beant woord. In zijn kennelijk weloverwogen tafelrede heeft drs. A. H. Korthals zich donderdagavond in de grote zaal van Krasnapolsky onthouden van opzienba rende opmerkingen ten aanzien van het grote hoofdstedelijke tunnel probleem. De bewindsman wees er op dat na het wegvallen van de Velser- poortbrug de Hemtunnel wellicht ster ker tot de verbeelding spreekt, dan de IJ- of Coentunnel, omdat de Hembrug nu eenmaal een moeilijk aanvaardbaar obstakel is, dat niet past in bet Noord- zeekanaal. „Dit vraagstuk heeft de aan dacht. De som der gerechtvaardigde verlangens op waterstaatkundig gebied is echter zeer groot. Daarom kan niet worden verwacht, dat aan alle, wensen op korte termijn kan worden tegemoet gekomen," sprak dc minister. De bijna vierhonderd genodigden en leden van de vereniging „De Amster damse Haven" hebben hun eetlust door dit sombere perspectief niet laten be derven. Met veel animo savoureerden zij de veertig gebraden kalkoenen van maar liefst vijf kg per stuk en hieven zij een verukkeiijk glas Chateau de Piiisseguin St. Emiiion op het heil van hun haven, waarvan de aanlooproute, het Noordzeekanaal, door minister Korthals uitvoerig ter sprake werd ge bracht. ,,Wat de zeehavens betreft, rust op de overheid de taak te zorgen, dat de unieke verkeersligging van de Nederlandse zeeiiavens ten volle zal worden gebruikt. Het gebied rond het Noordzeekanaal kan hier een rol van betekenis spelen, aangezien er aan de Nederlandse kust slechts beperkte mo gelijkheden zijn voor haven- en indus trie-accommodatie aan diep water. De Een vliegtuig van het type Martin-Mari ner, dat in Nieuw-Guinea is verongelukt. thans nog modern zijnde sluizen bij IJmuiden wijzen uit, dat daarbij van tijd tot tijd anticiperende investeringen op zy moeten worden gezet. Amsterdam is in dit opzicht nog immer begiftigd met de neiging tot vooruitzien," aldus de minister, die vaststelde dat de vaar wegen naar Amsterdam dienen te wor den aangepast aan de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer. ..Nu, dertig jaar na het tot stand komen van de IJmui- dense Noordersluis, is de toelaatbare diepte nog steeds 10.20 meter. De toe gang tot het Noordzeekanaal behoeft dus spoedige verbetering. Ook moeten de havenhoofden verder zeewaarts uit gebouwd worden en de diepte van het kanaal hiermee in overeenstemming ge bracht worden. Bovendien zijn enige verbeteringen van het Amsterdam-Rijn kanaal gewenst, zoals een nieuwe keer sluis hij Zeeburg, verbreding van het gedeelte tussen Jutphaas en Wijk-bij- Duurstede. De twee eerstgenoemde verbeteringen zijn, of komen spoedig in uitvoering, terwijl de laatst genoem de ter hand zullen worden genomen, zo dra de middelen dit toelaten." Met betrekking tot de ontwikkeling van de Nederlandse zeelhavens merkte de minister op dat deze op zich zelf niet het gevolg is geweest van orde nende maatregelen, maar bepaald wordt door de economische groei van het achterland, alsmede door de mate waarin geboden kansen worden gegre pen. Afgezien van de toegenomen hoe veelheid goederen, die, vergeleken met voor de oorlog, wordt in. en uitgevoerd, blijkt dat bij de uitvoer voor de oor log 20 tot SO pet. via de zeehavens werd afgewikkeld tegen oiigeveer 40 pet. na de oorlog. Bij de invoer waren deze percentages 40 pet. voor de oorlog en ongeveer 58 pet. na de oorlog. Van de Europese Economische Gemeen schap verwacht de bewindsman een aanmerkelijke invloed op de goederen stromen. „Niemand kan ontkennen dat het vormen van een' gemeenschap pelijke markt binnen het Europa der zes noodzakelijk is." De drie kruisen Na de culinaire opening met forel in Rijnwijngelei, overgoten met Andalouse- saus, verwelkomde voorzitter H. Brou wer de aanwezigen onder wie de com missaris van de Koningin in Noord-Hol land dr. M. J. Prinsen, de burgemees ter van Amsterdam mr. G. van Hall en het voltallige college van wethouders, de directeur van rijkswaterstaat ir. A. G. Maris en de „tunnelspecialisten" ir. A. Eggink en ir. C. de Groot. Hij wees op de symbolische betekenis van de drie kruisen in het wapen van Am sterdam voor de haven. „Het eerste kruis ligt in IJmuiden, waar schepen van onze tijd zich moeten wringen door een poortje, dat bijna een eeuw geleden werd ontworpen voor zeil schepen en de nog sporadische stoom schepen van toen en waar ook nog het wrak ligt van de „Coen", dat een diep te bepaalt welke niet meer past bij de scheepstypen van thans." Met dank bare waardering herinnerde do voorzit ter aan de tien miljoen gld.. die is uit getrokken op de Rijksbegroting om de verbetering ter plaatse op gang'te bren gen. „Het tweede kruis ligt bij de Hem brug, die cultuurhistorisch thuis hoort in de „Biedermeierperiode" en dus „antiek" is. Begrijpt men wat dit be tekent? Ieder ogenblik hangt boven ons hoofd het gevaar, dat de Hembrug op de Monumentenlijst wordt geplaatst en dan raken we dat kruis nooit meer kwijt!" „Het derde kruis, de flessenhals in de Rijnverbinding, de sluis van Wijk bij-Duurstede, voelen we minder zwaar nu enige jaren reeds de doorvaart van 1TA miljoen ton ons althans de ge moedsrust van het onvermijdelijke der verbetering heeft geschonken," zo ver klaarde de voorzitter, die kon vaststel len dat de Amsterdamse haven haar ontwikkeling gestadig voortzet, zij het ook, dat de kracht meer op het behoud dan op het vergroten der omzetten ge richt moest zijn. „De haven ligt gun stig maar zij moet ook haar kracht ont- Lenen aan dc universaliteit en de har monische verhouding van de diensten, die zij te bieden heeft." „En die universaliteit toont ern zeer verheugende ontwikkeling. In een be trekkelijk gering aantal jaren werd de eenzijdigheid der havenoutillage onder broken door toevoeging van moderne, uiterst capabele bedrijven voor ertsen en kolenoverslag, hard- en zachthout en vloeibare producten. Dit jaar bracht o.a. een belangrijke versterking van de capaciteit van het ertsbedrijf en een nieuw hardhoutbedrijf en een vergro ting der tankopslagruimte, maar het bracht bovenal, dank zij een voortva rend gemeentebestuur, het begin van de bouw van een groot silo-overslagbedrijf, dat als stimulans voor het graanver- keer opnieuw de zo noodzakelijke veel zijdigheid van onze haven bevorderen zal. De havenoutillage kan aan alle eisen voldoen, thans valt nóg slechts (e wen sen en te volbrengen dat ook de ver- keersoutillage van de haven in gelijke geest wordt gemaakt tot een volledig net zonder gaten en nauwe mazen. Ten slotte wees de voorzitter nog op de lage vrachten en verscherpte concurrentie in de scheepvaart en op het monumen tale Havengebouw dat als eerc naar alle zijden dominerend symbool middelpunt wordt van een nieuw stuk Amsterdam, dat stad en haven weer verbindt. STANLEYSTAD, 18 dee. (ANP, Reu ter, UPI) Koning Boudewijn is gis termiddag om kwart over twee met een DC-7 van de Belgische luchtmacht en in gezelschap van de minister voor Congo, De Schrijver, in Stanley stad aangekomen. Een geweldige me nigte Congoiezen was op cn nabij het vliegveld samengestroomd. Toen het toestel neerstreek, steeg een gejuich op, dat het gebrul van de vliegtuigmotoren overstemde. Het besluit tot de konink lijke reis is ook voor Congo* zo onver wacht gevallen, dat pure geestdrift en lust tot demonstreren op het vliegveld om de voorrang streden. Het gevolg was, dat er een geweldige verwarring ontstond en dat de politie zich genood zaakt zag met traangasbommen tegen de menigte op te treden. Spandoeken met het opschrift „Onafhankelijkheid" werden in beslag genomen en er zijn enkele arrestaties verricht. De koning bleef uiterlijk volkomen kalm en drukte vele autoriteiten en omstanders de hand. In de auto van gouverneur Cor nells reed koning Boudewijn vervolgens naar het paleis, waar liy een radiorede uitsprak. „Het is thans zaak", aldus de vorst, „de wettige aanspraken van fie bewo ners van Congo te begrijpen en in te willigen en hun de ontgoochelingen van een wilde evolutie te besparen". Hij zei, dat België zonder aarzelen heeft gereageerd op deze ontwikkeling en dat het Congo „spontaan en edelmoe dig tot de onafhankelijkheid heeft geroe pen". Koning Boudewijn zei, dat hij als voortzetter van de dynastie, die zo veel voor Congo heeft gedaan, in de eerste plaats streeft „naar de beharti ging van uw eigen belangen en uw per soonlijk geluk". „Ik heb er prijs op ge steld mij ter plaatse rekenschap te ge ven van de verlangens van de bevol king, wier toekomst mij zo na aan het hart ligt". Minister De Schrijver, die deze week in het parlement heeft verklaard, dat de Congolese onafhankelijkheid in 1960 een feit kan zyn, voerde na de koning het woord. Hy legde er vooral de na druk op, dat de Belgische autoriteiten m de komende maanden, die beslissend zijn voor Congó, zullen waken voor de handhaving van de orde. Na het vertrek van de koning, zo meldt United Press International, leek het vliegveld van Stanleystad wel een slagveld: vertrapte spandoe- WASHINGTON, 18 dec. (Rtr.) De Amerikaanse commissie voor kernener gie heelt gisteren bekendgemaakt, dat een aantal door een Zwitserse firma vervaardigde polshorloges radio-actief strontium-90 blijkt te bevatten in het lichtgevende materiaal op de cijfers en andere aanduidingen. De hoeveelheid „is voldoende om mogelijk op lange termijn gevaar voor «Ij gezondheid van de dra ger op te leveren." Gezegd wordt, dat de commissie en de American Rolex Watch Corporation (de verkoper voor de V.S.) direct maat regelen hebben genomen om een aantal Rolex GMT-M aster' '-polshorloges, vervaardigd door Montres Rolex in Ge- nève, te achterhalen „Het betreft een speciaal type navigatie-horloge dat een verplaatsbaar montuur rond de wijzer plaat heeft om de drager in staat te stel len de tijd te lezen in elk van de twee tijdzones ter wereld. Het horloge kan voorts herkend worden door de naam „Royster Perpetual" op het oppervlak. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 17 dec. Een langdu rig onderzoek van de politie te Aken heeft uitgewezen, dat de mysterieuze dood van het Duitse echtpaar H. J. Kroll, dat op 18 september van dit jaar op een eenzame plek in het Aachener- wald levenloos werd aangetroffen op roofmoord moet berusten. Voorts meent de politie, dat de dader(s) van de thans aangetoonde roofmoord niet per se uit Duitsland, maar ook uit Bel- gie of Nederland afkomstig kan(kun- nen) zyn. In verband hiermee is thans ook de politie van Kerkrade en Ver- viers bij het opsporen van de pleger(s) van de roofmoord ingeschakeld. VATICAANSTAD, 18 dcc. (KNP). De Heilige Vader heeft gistermiddag het laatste geheime Consistorie in ver band anet de benoeming van de nieuwe kardinalen gehouden. Nadat hij de zaal van het Consistorie was binnengetre den, klonk het „extra omnes" van de prefect der Ceremoniën. De Heilige Va der riep daarop de peilige Geest aan en ging toen over tot het symbolisch ope nen en sluiten van de monden dei' 7 nieuwe kardinalen. Dit is een aandui ding van hun plicht over de zaken der Kerk geheimhouding te bewaren, voor al over de zaken die behandeld worden in de Consistories, de Congregaties en de andere instellingen. Daarna werd de lijst van titelkerken voorgelezen en wer den de namen van twee nieuwe Italiaanse bisschoppen bekend gemaakt. De paus schonk daarna ook ieder der kardinalen hun ring. In de 545e staatsloterij, 4e klas, is een prijs van ƒ2.000 met premie van ƒ30.000 gevallen op het nummer 11647. 5? ken en reclameborden, kledingstuk ken en ook een aantal Afrikanen, die gewond waren geraakt bij de charge van de militairen. „Er hangt elektriciteit in de lucht", aldus meldde gisteravond een corres pondent. Stanleystad is twee maan den geleden het toneel geweest van hef tige botsingen, waarbij veertig doden zyn gevallen. Aanstichter van die on lusten was Patrice Loemoemba, die ge zegd had, dat „het punt is bereikt, waarop Congo- en België uit elkaar gaan". Grote groepen Congolozen schoolden gisteravond samen voor de gevangenis van Stanleystad, in de veronderstelling, dat de koning was gekomen om alle gevangenen en vooral ook Loemoemba vrij te laten. Vele anderen grepen de gelegenheid aan om een groot bierfcelt op touw te zetten. De Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers heeft gisteren een motie van vertrouwen in het beleid van de minister voor Congo, de heer De Schrij ver, met 100 tegen 72 stemmen en één onthouding (een liberaal) aangenomen. HONOLOELOE, 18 dec. (Reuter) Amerikaanse marine-autoriteiten heb ben meegedeeld, dat aan boord van de Nederlandse sleepboot „Elbe" en de twee van haar losgeslagen, voor sloop bestemde Amerikaanse vliegdeksche pen alles wel is. De Amerikaanse torpedobootjager „Richard S. Edwards" 1 teeft de door de „Elbe" opgegeven positie woensdag bereikt, terwijl het Amerikaanse vlieg- dekschip „Bon Homrae RichÉrd" giste ren ter plaatse was. Beide oorlogsbo dems meldden radiografisch dat geen pogingen zouden worden ondernomen om de in totaal 41 zeelieden, die zich aan boord van de drie stuurloos rond drijvende schepen bevinden, te redden, totdat de zee wat kalmer was gewor den. De golven in dit zeegebied hebben thans een hoogte van zes tot negen me ter. Ondertussen zijn een Nederlandse, een Amerikaanse en een Canadese sleepboot, respectievelijk de „Clyde", de „Moetobi" en de Sudbury II", naar de door de „Elbe" opgegeven positie, zevenhonderd mijl ten noorden van het eiland Wake en 630 mijl ten zuiden van het eiland Midway, in de Grote Oceaan, onderweg. De „Moetobi", een sleepboot van de Amerikaanse marine, zou gisteren ter plaatse zijn, terwijl de „Clyde" en de „Sudburry II" de „Elbe" naar verwach ting maandag zullen bereiken. De positie van de „Elbe" was vanmor gen 7.45 uur: 17.50 N 175.58 O. Advertentie voor Uw Telefoon 2058 Tevens OUDEIAARSAVONDSOUPER. Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Aanvankelijk krachtige tot stormachtige wind tus sen zuidwest en noordwest, later ge leidelijk afnemend. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. Zon: 8.44-16.29. Maan: 21.06-11.00. DE BILT, 18 dec. Door grote druk- stijgingen boven de Britse eilanden komt ons land geleidelijk tussen een depressie cn een rug van hoge luchtdruk in met in kracht afnemende wind tus sen west en noordwest. Echter niet, dan nadat aan de kust de stormgrens is overschreden. Overigens zullen ook .de komende 24 uur buien en opklaringen afwisselen. De temperaturen zullen de zelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere. max. min. neersl. Station Weer temp. temp. afgel. gisteren 24 uur Den Helder regenbui 8 6 6 Ypenburg onbewolkt 9 6 5 Vlissingen licht bew. 9 6 2 Eelde zwaar bew. 9 5 6 De Bilt regenbui 10 6 4 Twente geheel bew. 9 6 4 Eindhoven regenbui 10 7 4 Zd.-Limburg zwaar bew. 9 7 4 Helsinki zwaar bew. -3 -5 0 Stockholm geheel bew. 3 1 2 Oslo geheel bew. -0 1 3 Kopenhagen zwaar bew. 4 4 4 Londen geheel bew. 12* 4 1 Amsterdam regenbui 10 6 7 Brussel regenbui 10 6 7 Luxemburg zwaar bew. 6 5 7 Parijs onbewolkt 12 6 6 Nice zwaar bew. 4 3 5 Berlijn zwaar bew. 13 6 0 Frankfort zwaar bew. 7 5 8 München zwaar bew. 9 1 0.3 Zürich regen 7 0 2 Genêve zwaar bew. 7 5 2 Innsbrück geheel bew. -0 -13 0 Athene zwaar bew. 17 8 0 Rome half bew. 15 3 0 Madrid mist 7 4 0 Lissabon licht bew. 16 11 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 1