REUS in een souterrain Flitsen uit het bewogen leven van de Belgische koning Leopold II Man, die een enorme taak volbracht Berkel doorbreekt woningnood Eerste paal voor Larsen-Nielsen woningen in Vlaardingen geslagen Mevrouw Arya M. Immerzeel-Kop verrichtte de pleehiigheid NIEUWS in het kort 79 jonge paren gaan eigen woning betrekken Vijftien bakkers zetten broodoorlog voort V B DINSDAG 22 DECEMBER 1959 PAGINA 6 Een bijzondere belangrijke dag voor de woningbouw in Vlaardingen en Maassluis was liet maandag. Vlak naast de blootgelegde kreek, waarin archeologen dagelijks nieuwe oudheidkundige ontdekkingen doen, in de Vlaardingse Zuidbuurt, is maandagmiddag de eerste paal de grond ingegaan voor de houw van de eerste 1008 woningen, die volgens het Deense systeem Larsen-Nielsen in Nederland zullen worden gefabriceerd. Die eerste paal werd geslagen door mevrouw Arya Margaretha ImmerzeelKop, dochter van de op 13 maart 1941 te Scheveningen gefusilleerde verzetsstrijder Ary Kop. Mevrouw Immerzeel mocht de eerste paal slaan, omdat de eerste Deense huizen aan de Ary Koplaan in de „Verzetsheldenbuurt" zullen verrijzen. In de directiekcet van de aannemingpmaatschappij Panagro uit Warmond, die de Nederlandse produktie op zich neemt en die ook naar Deens voorbeeld een permanente fabriek gaat bouwen in Maassluis (eerste paal half januari) was een bijzonder groot gezelschap bijeen, toen omstreeks drie uur gistermiddag ir. F. Brouwer, directeur van Panagro, het woord nam. Veel voorbereidend werk Wethouder de Bruijn centrale motor Rotterdam behalve lusten ook lasten dragen Zeventien december negentienhonderd negen. In een klein vertrek van de Palmenserre van het koninklijk buitenverblijf van Laeken overleed Leopold II, eenzaam en onbemind. Een embolic gevolgd op een operatie had deze reus geveld. Want een reus was hij, letterlijk en figuurlijk, doch zijn onderdanen hadden hem niet begrepen, zodat men eens van hem heeft gezegd, dat hij een reus was die in een souterrain moest wonen. Eens zou hij zich in een verbitterde bui hebben laten ontvallen, dat hij de koning was van een klein volk. Toen enkele dagen later, op 22 december, zijn stoffelijk overschot met officiële en godsdienstige plechtigheid naar de koninklijke crypte achter in de Onze Lieve Vrouwekerk van Laeken werd gebracht, terwijl een kille regen op die stoet viel, geschiedde dat onder een zo goed als algemene onverschilligheid van de zijde van zijn Volk. Geen zoon volgde de lijkwagen en van de drie dochters in het nabije paleis van Laeken wist men, dat zij met elkaar in onmin leefden en met hun vader overhoop lagen. Hier en daar werd gefloten en langs de weg, terwijl de stoet langzaam naar de kerk schreed, werden lasterende pamfletten tegen de grote dode verkocht. Het was zijn wens geweest 's morgens vroeg, in alle stilte begraven te worden, doch het protocol liet zulks niet toe. Die onverschilligheid was het pijnlijk adieu van een land, waarover deze vorst ruim veertig jaar had geregeerd, zegt zijn biograaf Carlo Bronne, die hieraan toevoegt: dat Leopold II evenals zijn vader Leopold I de volksgunst als schuim beschouwde. Eens toen hij bij een plechtigheid uitzonderlijk werd toegejuicht, verheugde zijn ordonnansofficier zich daarover, maar de koning zag verder: „Ja, vandaag krijg ik hun toejuichingen, maar morgen zullen zij mij in het gelaat spuwen". Hij had gelijk. Koningin Marie-Henriette Z. M. Koning Leopold II IN HAARLEM De "minister van Volkshuisvesting en zijn rechterhand, de directeur-generaal van het departement, hadden bericht van verhindering gezonden. Namens 'hen kwam ir. J. Halm, chef van de afdeling bouwnijverheid van de centrale directie van het departement. Ook ir. J. Macken zie, hoofdingenieur-directeur van de pro vinciale directie Zuid-Holland van volks huisvesting was aanwezig. Ir. Nielsen, één der partners van de „L arse n -Nielsen -co mtoi na tiekwam nog net op tijd binnen (per vliegtuig uit Ko penhagen; met vertraging) om een gedeel te van de plechtigheid bij te wonen en om ook nog te spreken. Verder waren het voltallige college van B. en W. van Vlaardingen, leden van het college van B. en W. van Maassluis, nog tal van autoriteiten en een groot aantal familieleden van verzetstrijders aanwezig. Uit. de vele toespraken, die na het slaan var, de paal zijn gehouden, kwam met name naar voren, dat in de afgelopen maanden bijzonder druk is getekend en hard is gewerkt en nauwkeurig is gere kend om het slaan van de eerste paal nog dit jaar mogelijk te maken. Die paal moest d't jaar de grond wel in, omdat anders het extra-contingent woningen, dat de ge meenten ter beschikking hadden gekregen, zou „verlopen". Dit contingent moest na melijk -nog in 1959 worden verbruikt! De fabriek in Maassluis, waarvoor half januari de eerste paal de grond ingaat, wcrdt 58 meter lang, 54 meter breed en krijgt naast de drie reusachtige hallen van meer dan tien meter hoogte een twee ver diepingen hoog gebouw met kantoren en werkplaatsen. In maart 1960 hoopt de Nationale Staal industrie, een zusteronderneming van Pa nagro, met de bouw van de eerste staal constructies te beginnen. In september kan de fabriek, die op een produktie van veel meer dam 1000 woningen is Ingericht, met de aflevering van segmenten voor tien woningen per week beginnen. Niet minder dan twee miljoen gulden kost de fabriek. De huurprijs van de eerste woningen zal tussen de 16 en 17 liggen. Maar, zo hoopt men, als de fabrieksmatige bouw doorgaat, dan kan dat op de duur de bouwkosten aanzienlijk drukken. Op die manier wil men goedkopere woningen m Het uitbreidingsplan Berkel-Dorp, bevat tende 79 eigenbezits-woningen. Het verst- verwijderde gedeelte is dat met de schuine pannendaken. Op de voorgrond de twee andere bouwtypen met de platte daken. korter tijd vatl uitstekende kwaliteit gaan neerzetten. Ir Brouwer, directeur der Panagro, liet de risico's voor Panagro sterk tot uiting komen. „Maar", zo verklaarde dr, Himke- mans, die als gedelegeerd commissaris van het concern, waarvan Panagro deel uitmaakt sprak, ,,wij hebben vertrouwen in de onderneming. Er ds onder de Neder landse ondernemingen een neiging te be speuren veel garanties aan de overheid te vragen met als gevolg, dat wijzelf dreigen overheid te worden. Wij ondernemers moeten onze ondernemerstiaak zelf op ons blijven nemen. Alle moeilijkheden moeten we intern oplossen. Heus, de directie van de moedermaatschappij zal Panagro niet in de steek laten" „Vanaf begin augustus, toen hij mij op belde, is de Vlaardingse wethouder van stadsontwikkeling, de heer T. de Bruijn, de centrale motor geweest, die altijd in de derde versnelling heeft gelopen. Hij was het, die steeds maar weer opnieuw iedereen aanspoorde zich tot het maxi mum in te spannen". Aldus gistermiddag na het slaan van de eerste paal van de Deense woningen de directeur van Pana gro «rtt Werniond, Ir. F. Brouwer. Wethouder Dp Bruijn, die het initiatief hem voor de bouw van de 1008 woningen in Vlaardingen en die de hoofdrol speel de hij de conferenties met vertegenwoor digers van het departement, is trouwens g.stermiddag nog vaker gehuldigd. „In Vlaardingen hebben we ook nog altijd te kampen met de woningnood. Het gemeentebestuur is vooral dit jaar be zorgd geweest over het geringe aantal wo ningen, dat gebouwd kon worden Wethou der De Bruijn heeft talloze keren in het openbaar zijn meningen niet onder stoelen of banken, gestoken. En toen hij hoorde, dat een extra-con tingent vrij zou komen omdat de Dura- Coignetbouw dit jaar zou stagneren, was hij er als de kippen bij. Want zo is hij. Nier, voor één 'gaatje te vangen", zo zei burgemeester mr. Heusdens gisteravond en deze woorden werden met applaus on dersteund. Oe burgemeester van Vlaardingen, mr. J. Heusdens, besprak in zijn toespraak o.m. de zogenaamde „verdeelsleutel", die bij de planning van de verdeling van de 1008 woningen is gebruikt.. De eerste 756 woningen zullen in Vlaar dingen verrijzen. Van 'deze 756 huizen worden er 425 bestemd voor Rotterdamse gezinnen, waarvan het hoofd „economisch aan Vlaardingen gebonden is". Dit ge beurt, terwijl Rotterdam slechts 250 wo ningen uit eigen toouwcontingent behoeft af 'te 6taan. Burgemeester Heusdens betoogde, dat Vlaardingen tot dusver zoveel mogelijk gebouwd heeft „om de woningnood dn het Waterweggebied te lenigen'". Deze soepele politiek zal door Vlaardingen zoveel mo gelijk worden voortgezet. „Maar", aldus de burgemeester, mede doelend op uitlatingen van wethouder Ba- v.nck gedurende de Rotterdamse begro tingsdebatten, „maar als de gemeente Rot terdam met andersmans contingenten in andere gemeenten laat bouwen, dan draagt die andere gemeente ook alle risi co's Er moeten voor de Rotterdammers, die in de andere gemeenten komen te wo nen, tal van voorzieningen worden getrof fen. Er moeten scholen, straten, kerken en winkels komen. Die voorzieningen kosten geld". Burgemeester Heuödens wilde zonder zelf een standpunt te uiten het Rotter damse 'gemeentebestuur de vraag stellen, of alles zonder meer af kon worden go- daan met alleen maar contracten over contingentverdeling, Moeten de financiële consequenties niet evengoed hierbij wor den betrokken? Temeer, omdat we in dit geval me-t een experiment en alle risico's daaraan verbonden, tie doen hebben. De burgemeester van Vlaardingen liet voorts uitkomen, dat hij ook na 1964 niet, als Rotterdam zal zijn volgebouwd geen behoefte heeft 'aan de bouw van Rotterdamse woningen in Vlaardingen. „In Hoogvliet en dn Spijkenisse en itn Ca- pf'lle aan de IJssel ds voorlopig nog genoeg plaats voor de uitbreiding van Rotterdam. Binnen de redelijke grenzen van het mo gelijke moeten we er in Vlaardingen voor zorgen, dat een evenwicht tussen werken en wonen bewaard blijft. Daar heeft de VJaardingse gemeenteraad zich ook voor uitgesproken". In Maassluis zullen in de komende ja ren 250 van de 1008 Deense woningen wor den gebouwd. De burgemeester herinnerde er aan, dat op het terrein, waarop de Deense huizen zullen verrijzen, op het ogenblik door ar cheologen naarstig wordt gezocht naar de overblijfselen van de neoilithiscba mens, die 4500 jaar geleden hier geleefd moet hebben. Merkwaardig is, dat zo'n 4500 jaar ge leden op deze plaats in de huidige Zuid- buurt de culturen van Frankrijk en van Scandinavië elkaar ontmoet hebben. Dit is door de vondsten reed6 bewezen. Nu, 4500 jaar later, wordt <*P dezelfde grond een complex Deense huizen en een com plex Franse woningen neergezet. Ook de Dura-Cöignetwoningen komen in de Zuid- buurt. Nu, na 4500 jaar, betekent dat opnieuw een Frans-Scandimaviscihe combinatie! De fabriek, die Panagro in Maassluis bouwt, zal n'iet. zoals aanvankelijk da bedoeling was, een zogenaamde „veldfa- briek" worden. Panagro bouwt een per manente fabriek, die twee miljoen gulden zal vergen. De fabriek, waarvoor de Na tionale Staalindustrie te De Steeg als zus teronderneming van Panagro de staalcon structie levert, wordt met een reserve aan ruim.te gebouwd. De directie rekent er namelijk op, dat de fabrieksmatige bouw in het Waterweg gebied zo'n grote vlucht zal 'aannemen, dat de kosten van de fabriek in de loop der Jaren zullen kunnen worden afgeschreven Reeds nu staat al vast, dat na de 1008 wo ningen nog 50O woningen zuidelijk van de Nieuwe Waterweg zullen worden ge bouwd het „aan Hollandse bouwbegrippen aangepaste Deense systeem". „Wij hebben het volste vertrouwen in deze bouwwijze, die zelfs tot in Rusland toe belangstelling heeft getrokken", aldus directeur Brouwer, die met nadruk stelde, dat bij de fabriekmatige bouw een goed samenspel tussen overheid en onderne ming onmisbaar is en meer dan. voorheen zal moeten worden toegepast. Nadat de rond 1900 palen van 19 tot 20 meter lengte voor de 1008 woningen in Vlaardingen en Maassluis de grond zijn ingegaan zal worden begonnen met de bouw van de fundamenten van de wonin gen. Eerst in. september, als de fabriek za! draaien, zullen de segmenten kunnen worden aangebracht. Vianaf dat moment zullen zoals het streefgetal is tien woningen per week worden opgeleverd. Als alles goed draait heeft men voor de fabriekmatige bouw van de woningen 60 procent van het notmale aantal arbeiders, dat bij de 'traditionele bouw nodig is, aan het werk. De bouwsnëlheid is dan twee maal zo groot en 65 procent van het per soneel bestaat uit minder-geschoolden, niet-foouwvakkers dus. UTRECHT Opgericht is de N.V. Centraal Open Overslagbedrijf Utrecht (COBU) te Utrecht aan een te graven insteekhaven aan het industrieterrein. La ge Weide. De vennootschap heeft ten doel het laden en lossen, alsmede de op- en overslag van goederen, al dan niet voor rekening van derden, het exploiteren van vemen e entrepots, enz. Als directeur treedt op de heer P. Bakkenes te Ensche de. Het maatchapelijke kaitaal be draagt f. 2.500.000. Eerst veel later hebben de Belgen ingezien, dat deze koning zijn leven en zijn fortuin in dienst had gesteld om zijn volk de ogen op de wereld te openen en die ondanks onbegrip en ontgoochelingen en drama's in zijn eigen omgeving, een reusachtige taak had volbracht voor de verdediging, de expansie, de welvaart en de verfraaiing van zijn ondankbaar land. De tweede helft van de negentiende eeuw waarin hij regeerde, was in België een zeer woelige periode, met hevige geschillen en scherpe twisten op gods dienstig, maatschappelijk en militair ge bied. De bestaande partijen verzetten zich tegen Leopolds politiek voor de ver dediging van het land. Men was tegen de kazernes, tegen de militaire uitgaven, tegen de dienstplicht. De kwestie van een fortengordel rond de stelling Antwer pen stootte op grote tegenstand in het parlement. De Antwerpse katholieke man datarissen vooral waren tegen die plannen. Zij baseerden er hun verkiezingscampagne op en kwamen zegevierend uit de stem bus. Dat gebeurde in 1871. Echec voor Leopold. Maar hij zou zijn revanche heb ben. Want er was meer nodig dan een echec om hem te doen capituleren. Hij wist, dat België als grondgebied niet onaan tastbaar was en drong er op aan, dat men 's lands neutraliteit, als er een oorlog zou komen, niet passief zou verdedigen met op anderen te rekenen, maar met ,de wapens in de hand, achter sterke vestin gen. Hij lichtte op behendige wijze zijn tegenstanders uit het zadel en wist met de katholiek Beernaert aan het bewind te brengen een belangrijk deel der ka tholieke parlementsleden tot zijn opinies omtrent de landsverdediging over te ha len. In 1887 keurde de Kamer het bouwen van de versterkte posities Luik en Namen goed. Er werd echter geen verandering gebracht in de dienstplicht die nog altijd geschiedde bij loting, met de faculteit dat degenen die „een slecht nummer" uit de bus haalden en over geld geschik- ten voor zestienhonderd frank een man konden „kopen" die in hun plaats militair zou spelen. Dit had in zekere zin tot gevolg dat het leger bestond uit prole tariërs. De „Baard", zoals velen de koning smalend noemden, hield koppig vol. Bij de feesten der 75e verjaring van België's onafhankelijkheid drong hij aan op da den: „Ik hoop, dat gij u niet meer tegen de beslissingen van uw koning zult ver zetten. Het jaar naarna werd het bouwen van de versterkte stelling Antwerpen goedgekeurd en in 1909 kwam eindelijk de persoonlijke dienstplicht. Iedereen moest soldaat worden. De oude koning zege vierde en het was drie dagen voor zijn dood, dat hij met een zucht van verlichting zijn handtekening zette onder deze wet. voor welker totstandkoming hij een deel van zijn leven had gestreden. De historicus Bronne stipt aan, dat de vorst boven de partijen uit zich het recht voorbehield de parlementsleden te wijzen op wat het hoogste belang van het land vergt. Evenmin als zijn vader, wilde hij zich tot de rang van automaat verlagen, wat niet belette dat hij de grond wettelijke regels eerbiedigde. Dat optreden was soms nodig, omdat vroeger zoals het ook nu nog gebeurt de ene meer derheid afbrak wat de andere had opge bouwd. Dat was vooral het geval met schoolwetgevingen. Onlusten deden zich voor toen in 1885 de socialistische partij ontstond en de kwestie van het stem recht aan de orde kwam. Leopold bekeek dat allemaal met zijn arendsblik. Hij wilde niet van de utopieën der socialisten horen spreken, terwijl hij de katholieken verweet de godsdienst soms met het vaderland te verwarren. Toen op 7 september 1893 de wet voor het verle nen van meervoudig en verplicht stem recht werd goedgekeurd, vertiendubbel- de het aantal kiezers. De katholieken be haalden een sterke meerderheid en de socialisten traden voor de eerste maal in het parlement, met achtentwintig ge kozenen. De koning had vertrouwen in het gezon de verstand van de massa, als die niet door volksmenners werd opgezweept. In die Z idachtengang had hij het referendum op Zwitserse manier willen zien invoeren. Het parlement ging daar niet op in. Vanaf het ogenblik, dat hij daar op grove en beledigende wijze door socialisten werd aangevallen, heeft hij er geen voet meer willen zetten om een troonrede uit te spreken. Nu nog behoort een troonrede hier tot de grote zeldzaamheden. Het zou ons te ver voeren ook maar schetsmatig weer te geven wat Leopold heeft gedaan om zijn land overzeese gebieden te schenken. Hij had veel ge reisd en ondermeer Indië, China en Egyp te doorkruist. Van zijn vader had hij de bezorgheid meegekregen België een kolonie te bezorgen, die pogingen in deze geest had gedaan in Brazilië, Guinea en Guatemala. Leopold II wierp zijn blik ken naar Centraal Afrika en begon een handig spel op het politieke schaakbord van Europa. Hij speelde de belangen van de ene tegen die van de andere uit en sloeg dan zelf toe. Hij wees de Verenig de Staten op hun campagne tegen de sla venhandel en liet weten dat hij in Kongo tegen dat onmenselijk bedrijf wilde optre den. Tot aan de Entente Cordiale wist hij zich door Frankrijk en Duitsland te gen Engeland de grootste koloniale mogendheid van de wereld te doen steunen. Ook bij de Kerk vond hij gehoor toen kardinaal Lavigerie vanaf de preek stoel in de Brusselse Ste Gudule zijn campagne tegen de slavenhandel inluidde Leopolds droombeeld beperkte zich niet tot de Soevereine Kongostaat maar strekte zich zelfs uit tot de Soedan en Erythrea, ja tot sommige Franse en Portugese bezittingen. Van die zijden werd hem spoedig een krachtig halt! toegeroepen. Zijn eigen bezit offerde hij voor zijn Kongolees streven op; tot zelfs meubelen uit zijn paleis wilde hij daarvoor verko pen. Een handvol soldaten, administra teurs en pioniers waren zijn beste baan brekers in het zwarte gebied; verschillen den daarvan werden later in de adelstand verheven. Er was aanvankelijk maar één bankier, die vertrouwen had in zijn kolo niale onderneming. Een andere financier, een man, die aan het hoofd stond van de belangrijkste bank van het land maar die ,niet goed mee wilde' werd naar Lae ken geroepen. Na de audiëntie zeide deze aan een kamerheer. ,Hij heeft mij weer voor vijf miljoen beet gehad". Bij testa ment van 1889 legateerde Leopold Kongo aan België. Nieuwe moeilijkheden ont stonden m verband met de onmiddellijke annexatie van deze kolonie. Leopold hield koppig vast aan al de clausules van de concessie. Een paar daarvan wilde het parlement hem toch doen wijzigen en het zond de minister van koloniën naar Cap- Ferrat, waar de vorst zich toen bevond. De minister kwam niet met ledige han den te Brussel terug. Leopold was geen duimbreed van zijn standpunt afgeweken, maar de minister kreeg toch iets mee: een mandje geconfijte vruchten voor zijn echtgenote Eigenaardig is, dat Leopold II nooit in Kongo is geweest, hij die dank zij zijn taaie wilskracht en zijn diplomatieke genie dat rijke overzeese gebied voor zijn land had veroverd. Hij spaarde zijn kritiek niet aan dege nen, die hem in de weg stonden. Van kunst had hij geen begrip, wat niet belet, dat hij eens, steeds volgens zijn biograaf, betreurd heeft niet genoeg voor de schrij vers en de kunstenaars te hebben gedaan. Mogelijk had Hendrik Conscience, zijn leraar van Vlaams, hem die spijt ge ïnspireerd. Muziek noemde hij „duur be taald lawaai". Nooit zag men hem in de opera. Zijn gedachten waren elders; expansie van het land naar buiten en ver fraaiing binnen de grenzen. Onder zijn bewind werden tal van monumentale ge bouwen opgetrokken, ondermeer het Jus titiepaleis. Hij deed ook grote parken aanleggen. Voor bomen en bloemen had hij een duidelijk uitgesproken voorlief de. Toen een tuinman van Laeken een tak van een boom ging afzagen, vroeg Leo pold, waarom hij dat deed. „Om u ge makkelijker in de smalle weg te laten passeren, Sire", antwoordde de man „Laat de tak staan", zeide Leopold „ik zal een omweg langs die boom maken". Bijna dagelijks wandelde hij in het pa leispark, waar hij voor zichzelf een klein gebouw had laten optrekken om er te werken. En waar hij is gestorven. Zeer hartelijk was zijn omgang met het tuln- personeel. Zijn concierge Martin noemde hij altijd „Monseigneur Martin", omdat de man een goedig gezicht en een lange witte baard had, die aan St.-Nico- laas deden denken. Leopold was en bleef een eenzame. Zijn huwelijk met de Hongaarse Marie- Henriette von Habsburg Lorreinen was niet gelukkig. Deze koningin hield alleen van paarden, van de opera en van circus. Haar Hongaarse volbloedpaarden gaf zij champagne te drinken en paleis officieren moesten in het park komen zien, hoe zij haar paarden dresseerde. Toen hun enige zoon, de jonge graaf van Henegouwen overleed, is Leopold in de crypte van Laeken geknield op de "grond gaan zitten en heeft daar lang bij het stoffelijk overschot van zijn kind geweend. Daarna heeft men hem nooit meer zien wenen. Zijn drie dochters waren voor hem oorzaak van veel kommer en ver driet. Stephanie, op zestienjarige leef tijd met de Oostenrijkse troonopvolger Rodolf gehuwd, beleefde het sombere drama van diens ontrouw en dood met Maria Vetsèra in het jachthuis van Maier- ling. Zij ging een tweede huwelijk aan, met graaf Lonaye. Leopold beschouw de dat als een mésalliance en heeft Ste phanie alleen nog willen weerzien bij het stoffelijk overschot van haar in 1902 te Spa overleden moeder. De oudste, Louise, moe gesard door haar echtgenoot Philippe van Saxen Coburg verliet 'hem, echter niet alleen. Zij werd later als krankzinnige opgesloten. Zijn lievelings dochter, Clementine, offerde ^tot na Leopolds dood haar liefde voor prins Victor Napoleon op, omdat haar vader niet van een alliantie met de Bonapartes wilde weten. Men heeft Leopold een te grote strengheid ten opzichte van zijn dochters verweten. Hij leefde te veel, bij na uitsluitend zelfs, in de sfeer van zijn grootheidsdromen. De geduchte Cecil Rhodes zou eens van hem hebben gezegd: „Een satan, die man is een satan", doelende op zijn di plomatieke scherpzinnigheid en vasthou dendheid. Leopold werd ook zwaar in zijn familiale gevoelens getroffen door de tragedie, van Queretaro, waar de met zijn zuster Charlotte getrouwde aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk, broer van keizer Franz-Jozef en keizer van Mexico, door opstandelingen werd ge fusilleerd. Zestig jaar lang is daarna Charlotte, volslagen krankzinnig, in het nabij het paleis van Laeken gelegen slot van Boechout blijven leven. Bronne zegt, dat Leopold er een goed half dozijn dubbelgangers op nahield, mannen groot van gestalte en met een lange wittte baard, zoals hij. Die dienden voor alibi als hij ergens diplomatieke ver plaatsingen wilde doen, die tegenstrevers liefst niet moesten weten. Veel anekdoten zijn over Leopold in omloop. In verband met zijn grote en door drijvende persoonlijke politieke, actie wordt verteld, dat hij zich in 1906 onver wachts naar Frankrijk begaf om daar een geschil op te lossen. Hij trad op de portier van het kabinet van de toenmalige Franse premier Clemenceau de latere Tijger toe en duwde de beduusde man een visitekaartje in de hand „Le Roi des Beiges". Hij werd natuurlijk door Cle menceau ontvangen, kreeg wat hij be oogd had en verliet even bruusk het mi nisterie als hij gekomen was. Clemenceau die zelf ook niet van teerheid overliep, had vee! schik in die letterlijk afgedwon gen audiëntie. En nu een staaltje van het sarcasme van de grote vorst. Na een plechtigheid werd hij in een Waals stadje door de burgemeester en het stadsbestuur ont vangen. Er werd wijn gedronken. De koning maakte een compliment voor de bouquet van dat wijntje. Waarop de over gelukkige burgemeester zeide: „Ik heb er nog veel heerlijker in mijn kelder, Sire". „Zo" repliceerde met een schampe re glimlach de koning, „die bewaart u dan zeker voor de grote gelegenheden B. BERKEL en RODENRIJS, 21 dec. Berkel en Rodenrijs brengt een forse slag toe aan de woningnood, die ook in deze gemeente teistert. Op een zo grote schaal als nergens anders in de provin cie Zuid Holland worden hier frisse, mo derne en comfortabele woningen tot stand gebracht. Zeven zijn er reeds vol tooid, 65 zijn er nog in aanbouw die binnen 30 jaren het onbezwaard bezit van de bewoners zullen zijn. De „hu ren" die geen huren zijn, omdat ze In feite rente en aflossing betekenen variëren van 12.55 tot 14 30 per week. Vandaag reikte burgemeester L. Hen- drix de sleutels uit aan het eerste paar- je, dat het eerste van de woningen (Van Aalststraat 14) betrok. De driekleur wap perde in het voortuintje, toen de heer J. Neelis en zijn uit Zeeuwsch Vlaan deren afkomstige echtgenote de woning, die over 30 jaar hun onbezwaar dbe- zit zal zijn, binnenleidde. Wanneer een jongeman wekelijks 20 weet te sparen en zijn toekomstige bruid 10. zullen ze over ruim een jaar vol doende kapitaal hebben ,om hun wo ningplan te financieren, want het is de bedoeling, dat zij zelf beginnen, met 1.700 in te brengen. De n.v. Levens- verzekerings Maatschappij „Vitalis" uit Nijmegen zorgt dsn voor de verdere fi nanciering. In de financiering is ook begrepen de brandverzekering en de overlijdensrisico- verzekering, welke laatste bewerkt dat. bij voortijdig overlijden van de bewo ner. zijn weduwe bezitster is van de onbezwaarde woning; de aflossing wordt dan als voltooid beschouwd. Men kan deze hele gang zan zaken eigenlijk zien als een levensverzekering met „huur" als premie en een huis als uitkering. Extra aflossingen zijn toegestaan, zodat de bewoner alreeds eerder dan na 30 jaar onbelast eigenaar kan worden. 3. en 4. Slaapkamers. In een persconferentie heeft architekt B. Treffers uit Waddinxveen ons met de typen en indeling van de woningen ver trouwd gemaakt. Hij ontwierp drie ty pen. Het eerste heeft drie slaapkamers met een vrijstaand bergplaatsje. De to tale stichtingskosten bedragen 18.375. De wekelijkse betaling bedraagt 14.30. Het huis heeft een plat dak, het is 6.03 m. breed en 7 m. diep. De woonka mer op de begane grond meet 3.70 bij 6.46 m de. keuken 2 bij 3 m. en de slaap kamers 3.16 bij 3.70 m. 2.60 bij 3.70 en 2.20 bij 2.50 m. Van dit type worden er elf gebouwd. Het tweede type, waarvan er 34 in aanbouw zijn, heeft een ingebouwde berg plaats en vier slaapkamers op de boven verdieping. De totale stichtingskosten be dragen 17.038 en de wekelijkse beta ling bedraagt 12.55. 1 Ook dit huis heeft een plat dak. De breedte is 5.55 m. en de diepte 7.80 m. D ewoonkamer beneden meet 3.50 bij 4.85 m. de keuken 2.60 bij 2.35 m Di.t- type telt boven vier slaapkamers van de volgende afmetingen: 1.72 bij 2.86 m, 2.34 bij 2.34 m. 2.33 bij 3.26m en 2.86 bij S.54 m. Het derde type waarvan er eveneens 34 in aanbouw zijn en waarvan de stich- tingkosten 18.138 bedragen bij een we kelijkse betaling van 14.07, heeft de zelfde afmetingen als het tweede type, maar er komt nog een vliering bij, om dat het een schuin pannnendak heeft. De bewoner moet er wel rekening mee houden, dat hij als eigenaar de volledige onderhoudskosten dient te dragen, die gemiddeld per week op 2.- worden ge schat. Tweede plan: 46. Het is duidelijk, dat er voor deze wo ningen veel animo is. Maar, zegt burge meester Hendrix, ze zijn alleen bestemd voor de eigen bevolking en daaronder verstaat hij tevens hen, die economisch en maatschapelijk aan zijn gemeente gebonden zijn. Behalve de 79 gegadig den zijn er nog 42 liefhebbers en hij Burgemeester L. Hendrix overhandigt de sleutel van de eerst voltooide eigenbezits- woning in Berkel aan het echtpaar Néclis. hoopt dat een tweede plan, omvatten de veertig woningen, plus zes winkels met bovenwoninge n.binnenkort succes vol de officiële barrières zal kunnen nemen, maar men zal natuurlijk sterk afhankelijk zijn van datgene, dat er van rijkszijde uit de bus zal komen, ten aanzien van de bouwbijdrage. De bouw is vlot verlopen. De Pijn- ackerse aannemingsfirma Gebr. Lalle- mal liet op 6 mei van dit jaar de eerste paal slaan en zij hoopt binnen een halfjaar eht hele plan te heben vol tooid. Deze „tour de force" op woning- gebied betekent veel voor Berkel en Rodenrijs, een gemeente, waarvan het hele contingent woningwetwoningen op geslokt wordt door krotvervanging. „We houden er dit jaar maar drie over voor vrije toewijzing", zei burgemees ter Hendrix, wiens gemeente thans 7700 zielen telt. HAARLEM, 21 dec. Vijftien Haar lemse bakkers hebben, voor zover van ochtend te overzien viel, de broodprijzen van september van dit jaar niet hersteld. De bakkerijen van Vermaat, de Coöpera tie, Carels en Schaper hadden zaterdag aangekondigd de oude broodprijzen te zullen herstellen en met hen hebben ook verscheidene andere bakkersbedrijven vandaag weer de oude prijzen berekend. Bakker L. Jansen uit Heemstede ver klaarde vanmorgen als woordvoerder van de groep' bakkers, die destijds de strijd hebben aangebonden tegen het zegelsys teem van de N.V. Vermaat, dat deze groep de lagere broodprijzen handhaaft, zo lang het zegelsysteem van Vermaat niet ver dwenen is. De heer Jansen verklaarde, dat de grote bakkerij bedrijven niet zon der meer de oude broodprijs bij procla matie kunnen herstellen. Naar zijn oor deel heeft zijn groep de grootbedrijven nooit, gevraagd de prijzen te verlagen. De grootbedrijven zouden de broodprij zen over 'n veel groter gebied dan nood zakelijk was, hebben verlaagd om daar mee een departementaal ingrijpen af te dwingen. Nu dit niet is gelukt en het departement zich afzijdig blijft houden, zouden de grootbedrijven bij proclamatie de broodoorlog als geëindigd verklaard hebben. De actiegroep van bakkers, die de strijd met Vermaat hebben aangebon den, wenst hier geen genoegen mee te nemen, aldus bakker Jansen. Mevrouw Arya Immerzeel-Kop slaat de eerste paal van de Larsen-Nielsen-wo- ningen aan de Ary Koplaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6