Vereveningsfonds voor ruim vier min. dollar opgelicht In alle KS.G.-landen schuilen supra-nationale fraudeurs Bokma hiX oM* Moeilijkheid bij creatie Nederlandse kardinaal Priesterfeesten in 1960 Vele verkeersongelukken tijdens Kerstweekeinde g SCHROOTAFFAIRE UIT DE DOEKEN: COGNAC 0TARD JL G® Heel gezin gewond V B RADIO YATICANA BESPREEKT Bewaakte overweg niet afgesloten F MAANDAG 28 DECEMBER 1959 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 dec. Uit een voorlopig rapport van de Hoge Autoriteit van de Europese Ge meenschap voor kolen en staal valt op te maken, dat in de perio de van 1 april 1954 tot 30 april 1957 op ongeveer 271.400 ton schroot ten onrechte gelden uit het vereveningsfonds te Brussel zijn geëist en uitbetaald. Schat men de verevening per ton invoer- schroot zeer voorzichtig op vijftien dollar, dan mag worden aangenomen, dat het fonds in de betrokken periode voor 4.071.000 is opgelicht. Pastoor H. Brouwer f Met oud paspoort naar Oostenrijk Auto over de kop: twee doden Kapitein F. J. de Jonge officier Oranje-Nassau De enige cognac gerijpf op tusi in de eeuwenoude kelders van het Chateau de Cognac* door JAN VAN CENT Vervolg van pa%. 10) Benoemingen bisdom Haarlem y. SF 9e De Hoge Autoriteit heeft haar onder zoekingen nog niet afgesloten. Het is dus mogelijk, dat dit bedrag nog aan zienlijk zal aangroeien. Het onderzoek is aan het rollen gebracht door de aan giften van de Nederlandse Louis Worms, De vorm van fraude waarop hij in 1957 vooral de aandacht vestigde was die, waarbij sloopschepen uit de gemeen- schapslanden werden opgegeven als schepen die voor de sloop uit derde lan den waren aangevoerd. Ook wees hij op de praktijk van dverwaardering, dat wil zeggen: meer schroot uit een schip halen dan er technisch gesproken aan kan zitten. De Hoge Autoriteit is doende om de ten onrechte geïnde verenigingsgelden weer langs juridische weg terug te vor deren. Zij stuit daarbij op veel compli caties, maar de hulp van de nationale regeringen der gemeenschapslanden is volgens het rapport goed. Voor een aan tal gevallen zijn reeds gerechtelijke vooronderzoeken gaande. Wij vernemen, dat geen enkel land van de gemeen schap bij het indienen van aanklachten wegens fraude buiten schot zal blijven. In alle landen schuilen dus supra-natio nale fraudeurs. Belanghebbende schroot verwerkende industrieën stichtten in 1953 het vere veningsfonds voor de invoer van schroot uit derde landen. De Hoge Autoriteit gaf haar goedkeuring aan dit initiatief, daar het ten doel had de prijzen van het schaarse schroot op de binnenmarkt van de gemeenschap niet te doen oplo pen door het aanbod van duurder schroot uit derde landen. De Hoge Auto riteit verdedigt zich in haar rapport ten aanzien van het feit, dat zij destijds de praktische uitvoering van het, later ver plicht gestelde, verenigingsstelsel aan de belanghebbenden heeft overgelaten. Zij doet dit niet om de verantwoordelijk heid voor het beleid te ontlopen, maar om aan te tonen, dat zij destijds formeel en materieel recht en redenen had om bevoegdheden van deze aard te delege ren. Misbruik van vertrouwen Het is echter duidelijk, zo zegt het rapport, dat de ondernemingen van de ijzer- en staalindustrie bij het da gelijks beheer van het verevenmgs- stelsel te veel staat hebben gemaakt op de goede trouw van de schroothan- del. De omvang van de geconstateer de frauduleuze handelingen toont on weerlegbaar aan, dat een bepaald aan tal schroothandelaren misbruik van dit vertrouwen gemaakt heeft. De Ho ge Autoriteit is derhalve vast beslo ten geen financiële voorzieningen meer in te stellen zonder zelf alle mo gelijke voorzorgsmaatregelen tegen eventuele pogingen tot misbruik of frauduleuze handelingen te hebben ge troffen. Dit is, zo vervolgt het rap port, de lering welke de Hoge Autori teit uit de opgedane ervaring heeft ge trokken. Zij hoopt ten zeerste, dat de ze ervaring voor de gehele Europese samenwerking nut zal afwerpen. Over de onderzochte periode is het in- voerschroot verdeeld in scheeps-sloop- schroot (855.348 ton), invoer van overig schroot uit Noord-Amerika (5.485.490 ton) en invoer van overig schroot uit ander derde landen (1.888.178 ton). De controle welke is opgedragen aan een Zwitsers accountantskantoor verloopt in twee fasen, nl. de volledigheidscon trole van de documenten en de controle op autenticiteit. De eerste fase is vrij wel afgesloten, de tweede vindt nog voortgang. Niettemin kon men reeds tot de volgende conclusies komen. Dubbei gebruik van documenten Voor de sector scheeps-sloopschroot zjjn de geconstateerde fraudes zeer veel voorkomend en uiteenlopend van aard, zodat slechts zeer voorlopige cijfers ge geven kunnen worden. De nationale in- Advertentie Oude genever Bessenrood Citroen jenever (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 24 dec. Toen ruim een maand geleden de Nederlandse journa listen te Rome de lijs zagen van hen, die de Pars in het Consistorie van 14 december j.l. tot de kardinaalswaardig heid heeft verheven, waren zij, deze journalisten, de eersten in de buitenwe reld, die met spijt het ontbreken van de naam van de Utrechtse aartsbisschop in deze rij vaststelden. Dit te meer, omdat in het algemeen aangenomen werd, dat na de eerste kardinaalscrea ties in 1958 een volgend maal o.a. Ne derland aan de beurt zou zijn. Van een zekere teleurstelling gewaagden wij met een enkele aanduiding in ons toen malig verslag. Reeds eerder overigens meenden wij er juist aan te doen de lezers op twee punten opmerkzaam te maken: het kardinalaat is krachtens traditie niet verbonden aan de zetel van St. Willibrord. De verheffing van mgr. de Jon^ was uitsluitend een geste van Paus Pius XH tegenover deze zo verdienstelijke aartsbisschop zelf en tegenover ons land. Ten tweede kardi naalscreaties hangen, hoe dan ook, af van de soevereine wil van de H. Vader. Dezer dagen heeft Radio Vaticana gemeend wederom deze stof te moe ten behandelen. In twee Nederlandse uitzendingen van deze omroep heeft prof. dr. L. Buijs S.J., hoogleraar aan de Gregoriaanse Universiteit te Rome, gesproken over de eventuele mogelijkheden van een Nederlandse kardinaalshoed. Het in de Nederland se kerkprovincie ingeburgerde ge woonterecht inzake de voordrachten voor bisschopsbenoemingen zou vol gens de spreker een moeilijkheid voor Rome zijn om een der in Nederland residerende bisschoppen normaliter tot het kardinalaat te verheffen. De algemene regel in de Kerk is, dat de plaatselijke ordinarii op gezette tijden bij de H. Stoel de namen indienen van personen, hun bekend, die capabel en waardig zijn om ergens een opengeval len bisschopszetel te gaan bekleden. In de gebiedsdelen echter, die onder de Congregatio de Propaganda Fide val len, de missie- of als zodanig eerst on langs ontvoogde gebieden, zijn het de autoriteiten der Ordes en Congregaties, die in de betreffende missie de zielzorg hebben, welke aangewe: zijn om een voordracht aan de H. Stoel te doen voor het plaatselijk bisschopsambt. Na het herstel van de Bisschoppelij ke Hiërarchie in Nederland, ruim hon derd jaar geleden, bleef vooralsnog het recht van voordracht aan de kapittels toegekend. Toen in 1908 Nederland ge heel zelfstandig werd, is dit voorrecht van de diocesane kapittels evenwel blij ven bestaan. Na de jongste oorlog is dit uitzonderlijk voorrecht door Rome nog enigszins uitgebreid. Het diocesaan kapittel mag niet slechts een alfabe tisch gerangschikte lijst van drie kan didaten voor het bisschopsambt in dienen, hun namen dienen sindsdien zelfs naar volgorde van voorkeur aan de Nederlandse bisschopsvergadering, de nuntius en aaarna aan de H. Stoel bekend gemaakt te worden. Volgens de spreker van Radio Vatica na schuilt voor Rome juist hierin de moeilijkheid voor een Nederlandse kardi- naaiscreatie. De verheffing zou in de praktijk altijd afhangen van de voor dracht der in dit geval Utrechtse kanunniken en altijd neerkomen op een lid van de aartsbisschoppelijke clergé. Radio Vaticana haast zich er bij te voe gen, dat Rome geen enkel bezwaar heeft, integendeel, tegen een kardina laat van mgr. Alfrink, maar slechts te gen het feit, dat daardoor min of meer voor altijd de kardinaalshoed aan een clericus van het aartsbisdom zou ko men. Rome wenst geen diocesane, maar een nationale figuur in de Senaat der Kerk. Wij achten deze door een algemeen publiciteitsorgaan als de radio kenbaar gemaakte opinie weinig gelukkig. Ten eerste is er, hoe dan ook, de huidige Nederlandse metropoliet bij betrokken. Vervolgens betwijfelen wij sterk, of de kritiek op het Nederlandse, sterk dio cesane systeem, ook in het onderhavige geval hout zou snijden. Ten derde achten wij de naam van Radio Vaticana in de oren der mensen te sterk met de opinie van de H. Stoel verbonden om meningen als deze, die in feite vrijblijvend zijn, te publiceren. In het bijzonder lijkt ons, dat wanneer Rome in practicis zou be sluiten om het kardinalaat aan de Utrechtse zetel te verbinden, de benoe ming van deze ambtsdrager geenszins zou afhangen van de adviezen van het metropolitane kapittel, krachtens het be staand gewoonterecht en wel om de sim pele reden, dat in deze duidelijk gewij zigde situatie niet meer van een ge woonte sprake is. stanties stellen op verzoek van de Hoge Autoriteit nog nadere enquêtes in, zo dat nog aanzienlijke wijzigingen moge lijk zijn. Ernstige argwaan koestert de Hoge Autoriteit voor een hoeveelheid van 62.190 ton. Het betreft hier geval len van onvolledige documentatie of dubbel gebruik van documenten, bij de registers van Lloyd's niet bekende sloop schepen e.d. Twijfel bestaat verder nog over een hoeveelheid van 50.000 ton. Het gaat daarbij om het geval van vermoedelijke knoeierijen met de hoeveelheid sloop- schroot van een schip. Wat de invoer uit derde landen be treft was de controle van de Amerikaan se invoer betrekkelijk eenvoudig. Er be staat geen twijfel over de oorsprong van dit schroot. Men onderzoekt nog slechts of het betrokken schroot werke lijk verbruikt is en of bruikbare delen wellicht door binnenlands schroot ver vangen zijn. Verder onder zoekt meen vangen zijn. Verder onderzoekt men de mogelijkheid van doorlevering naar lan den buiten de EGKS. Van het schroot dat uit andere lan den dan Amerika aangevoerd zou zijn neemt de Hoge Autoriteit vrijwel met zekerheid aan dat 99.000 ton met ver valste documenten of zonder voldoende documentatie in verevening werd geno men. Voor een hoeveelheid van 60.000 ton werden verder twijfelachtige docu menten overgelegd. Het is zeer waar schijnlijk, dat na een aanvullend onder zoek zal komen vast te staan, dat ook in deze gevallen geknoeid is. Terugvordering De Hoge Autoriteit heeft eerst ge poogd om het vereveningsfonds een vor dering te doen instellen tegen de schroot leveranciers die ten onrechte vereve- ningsgelden ontvangen hadden. Daar de Hoge Autoriteit het verevenings fonds juridisch niet als koper wil be schouwen was voor een dergelijke vor dering te doen instellen tegen de schroot- verwerkende fabrieken hun schuldvor dering aan het fonds zouden cederen. Deze fabrieken stelden echter onder an dere de onaanvaardbare voorwaarde, dat in dat geval de schuldvraag niet aan de orde gesteld zou worden. De Hoge Autoriteit ging nu op een andere metho de over, namelijk een rechtstreekse vor dering op de fabrieken die het schroot hadden betrokken. De fabrieken gingen echter in beroep bij het Europese Hof van Justitie en de Hoge Autoriteit wacht nu de uitspraak af. Tegelijk met de verschillende rechts vorderingen werden in een aantal geval len conservatoire maatregelen getrof fen, welke nog door andere zullen wor den gevolgd. Telkens wanneer twijfel bestaat aan de solvabiliteit van de han delaar zal tot conservatoir beslag wor den overgegaan. In sommige gevallen hebben handelaren reeds uit eigen be weging de ten onrechte ontvangen ver eveningsbedragen uit het fonds terugb:- taald. Ten aanzien van een aantal ge vallen is in verscheidene landen van do gemeenschap reeds een gerechtelijk vooronderzoek gaande. De controle over het bovengenoemde tijdvak wordt met kracht voortgezet. Verder is men reeds begonnen met de controle van de verevende hoeveelhe den in de periode tussen 1 mei 1957 en 30 juli 1958, de datum waarop het ver eveningsstelsel door het wegvallen van de schrootschaarste geen reden van be staan meer had. De verevende hoeveel heid uit deze periode bedraagt 4.8G0.000 ton, dus ruim de helft van de nu onder zochte hoeveelheid uit de eerste periode. Men verwacht, dat dit onderzoek bin nen betrekkelijk korte tijd voltooid kan zijn. HAARLEM, 28 dec. In de leeftijd van zeventig jaar is Tweede Kerstdag in het St.-Elisabeth Ziekenhuis te Alk maar overleden pastoor H. H. Brouwer uit Schagen. Pastoor Brouwer werd 9 juni 1889 te Rotterdam geboren en priester gewijd 15 augustus 1915. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Overschie, 's Heerenhoek, Amsterdam (O.L. Vrouw van Lourdes) en Rotterdam (H. Barba ra). Na een pastoraat in Heer-Hugo- waard (H. Hart) werd hij in 1946 pas toor van de St.-Christophorusparochie in Schagen. DEN HAAG, 24 dec. Oostenrijk en Nederland hebben een overeenkomst gesloten inzake de af schaffing van de paspoortplicht. Dat betekent dat er geen beletsel meer be staat tegen wederzijdse erkenning van het ten hoogste vijf jaren verlopen paspoort als geldig reisdocument. Tevens is overeenstemming bereikt omtrent wederzijdse algehele afschaf fing van de visumplicht. Van Neder landse zjjde was hiertoe reeds eerder overgegaan, doch Oostenrijk handhaaf de nog enige beperkingen, welke thans zijn opgeheven. Een en ander betekent een belangrijke vergemakkelijking van het reizigersverkeer tussen beide lan den. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 28 dec. In de afgelo pen nacht is op de Helderseweg te Alk maar ter hoogte van de NACO-garage een. stationcar geslipt, over de kop ge slagen en in het Noordhollands Kanaal terechtgekomen. De auto werd bestuurd door de 63-jarige G. Vergaay uit Anna Paulowna, die juist te Alkmaar een proces-verbaal had gekregen wegens de slechte verlichting van zijn wagen. De echtgenote van de bestuurder werd uit de wagen geslingerd en kwam daarbij om het leven. De chauffeur van de auto garage bevrijdde de bewusteloze heer Vergaay uit de in het water belande auto. In het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar overleed deze kort na aan komst. DEN HAAG, 28 dec. Bij K B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, F. J. de Jonge te Bre da, commodore bij de Kon. Rotterdam- sche Lloyd, die woensdag afscheid heeft genomen als gezagvoerder van de „Willem Ruys". Pater Modestus van Straaten O.E.S.A., rector van het Triniteitslyceam te Haar lem, die 25 juli zijn 25-jarig priesterfeest viert. (Van onze correspondenten) AMSTERDAM, 28 dec. Het ver keer op de beide Kerstdagen en de zon dag daarop hebben weer tal van doden en gewonden gekost. In Warmond greep op de bewaakte overweg een trein een auto: een echtpaar werd gewond. De overwegwachter zat op het tijdstip dat de trein passeerde, even op het toilet. Na een autobotsing jn Utrecht moest een heel gezin: vader, moeder en twee dochters, alsmede een ander echtpaar, naar het ziekenhuis worden overge bracht. Van drie slachtoffers is de toe stand zorgwekkend. Onder Utrecht slip te op de rjjksweg 12 een Duitse wagen en stortte tien meter omlaag van -de berm af. De chauffeur en zijn moeder werden ernstig gewond, de vader licht. Elders in het land vielen er doden "i het verkeer. In Aschaffenburg in West- Duitsland werd op de avond voor Kerst mis op de spoorlijn het stoffelijk over schot aangetroffen van de 66-jarige Ne derlandse Luise Vreugdenhil, die op weg was voor familiebezoek. Vermoe delijk heeft zij een portier aangezien voor een toiletdeur en is zij uit de trein gevallen. Op de bewaakte overweg in Warmond op de scheiding van de He- reweg en de Oranje Nassaulaan ge beurde de avond van Eerste Kerstdag de botsing tussen trein en auto. In de auto waren gezeten de heer en mevr. Kamsteeg uit Oegstgeest. De trein die enkele honderden meters verder tot stilstand kwam, was die van Leiden naar Amsterdam. De overwegwachter kreeg een shock. Door de hevigheid van de botsing werden delen van de auto op het zich in de nabijheid be vindende perron geworpen. De spoor wegen leidden enkele treinen om en liet andere uitvallen. Zes gewonden bij botsing Nabij de rotonde „De Berenkuil" op de weg naar De Bilt slipte een personen auto, bestuurd door de heer A. van V. uit Doorn. De wagen kwam dwars over de drukke autoweg te staan en werd door een uit de richting De Bilt ko mende personenauto, bestuurd door de heer K. uit Barendrecht in de flank aangereden en van de weg geduwd. Bjj dit ongeval werd de automobilist Van V licht gewond, evenals een van zijn inzittende dochtertjes. Zijn echtge note, mevrouw Van V-de Z werd jzwaar gewond, terwijl een ander inzittend dochtertje eveneens in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis werd ver voerd. De automobilist uit Barendrecht, werd licht, zjjn echtgenote, mevrouw D. K-H zwaar gewond.. Gedood op weg naar Nachtmis In de Kerstnacht is in Vught een verkeersongeluk gebeurd, dat aan de 72-jarige heer .4 Ledel het leven heeft gekost. De man was op weg naar de Nachtmis in de Heilig-Hartkerk, toen hij bij het oversteken van de Hel- voirtseweg werd gegrepen door een in de richting Tilburg rijdende auto. De 36-jarige H. v. Haren uit Oss, vade van drie kinderen, is zondagavond op de kruising van de Heescheweg en de Nieuwe Heescheweg met zjjn motor te gen een tegemoetkomende personen auto gereden. Hjj werd zwaar gewond en overleed in het St.-Anna ziekenhuis. Tweede Kerstdag, is de 25-jarige P. Dederen uit Nuth, vader van één kind te Hoensbroek met zjjn bromfiets tegen een autobus gebotst. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. Op weg van zjjn werk bij de Neder landse Linoleumfabrieken te Kromme nie naar huis, is donderdag de 59-jarige gehuwde L. de Vries uit Wormer met zijn bromfiets bij het oversteken van de provinciale verbindingsweg te Wor- merveer door een vrachtauto gegre pen. Hij was onmiddellijk dood. Donderdag is de bejaarde heer J. Schele uit Soest, toen hij onvoorzichtig de burgemeester Grothestraat overstak door een kleine personenauto aange reden. Met ernstige verwondingen werd hjj overgebracht naar het zieken huis te Amersfoort, waar hjj kort na aankomst is overleden. In het ziekenhuis te Bergen op Zoom is overleden de 29-jarige heer C. Mali- paard die het slachtoffer werd van on voorzichtigheid. In een begtelauto, die door een ander bestuurd werd, reed de heer Malipaard door Steenbergen. Tij dens de rit opende hjj het portier om een zakje uit de wagen te werpen. De wind rukte het portier uit zijn handen en de man werd uit de auto geslingerd. De heer Malipaard genoot in atletiek- kringen als lange-afstandsloper bekend heid. Hij was gehuwd en had vijf kin deren. Op tweede Kerstdag kwart over twaalf is op de Rotterdamsedijk te Schiedam ter hoogte van het Koemarkt plein een wagen van de Rotterdamse Taxi-Centrale in botsing gekomen met een autobus van de stadslijn 41. De be stuurder van de taxi de vijfentwintig jarige Rotterdammer C. de Haas, werd hierbij zeer ernstig gewond, terwijl een drietal busreizigers lichte verwondin gen opliepen. Advertentie 11/1 fles V.S.O.P. f 21.80 11/1 fles f J8.75' IMP PAUL SORBI N V. DEN MAAG LEVERING UITSLUITEND VIA DE HANDEL Een speurdersverhaa! i 23 „U?" „Is dat zo vreemd? Ik woon inderdaad in Antwer pen Daar las ik in de kranten over die Prins Voedo, maar eigenlijk schonk ik er geen aandacht aan. Wat moet je geloven van kranten, niet? Ik had het plan om weer eens naar Amsterdam te komen en net voor ik de deur uit stapte dacht ik: verroest, ik kon die hoed wel eens meenemen, daar zullen ze in Am sterdam wel van opkijken. Dit is een hoed, ziet u," zei J. G. Overweel trouwhartig. „Juist, een hoed." Inspecteur Sluiter had even tijd nodig om alles pre cies in de juiste volgorde op te nemen. Dit was dus de man, die de dag vóór Watimena werd overvallen had opgebeld naar Hotel Imperial, om het nummer van diens kamer te vragen. Wel, welMet her nieuwde belangstelling keek hij naar het pak voor zich. Een hoed „De zaak zit zo: op de Suikerrui dat is in Ant werpen is een klein café, estaminee noemen ze dat daar. Ik had er een dag of wat geleden een afspraak met een paar kennissen. Het was er nogal druk, bg- grjjpt u wel? Ik hang mjjn hoed weg en vlak na mij komt een donker persoon, die daar ook een plaatsje zoekt voor zijn hoed en zjjn jas. Hoe gaat dat, we raken in gesprek en daarna verlies ik hem uit het oog. Een uur later wil ik weg gaan en daar is mjjn hoed verdwenen. Die van die andere persoon hing er nog, maar hij zelf was weg. Dan ligt het toch in de rede dat hjj mijn hoed heeft meegenomen en de zijne is bljjven hangen, niet? Ik neem die ander dus mee, met het idee die in te wisselen voor mjjn eigen exem plaar. In het gesprek had die persoon namelijk ge zegd, dat hij iets was bij De Gouden Haan op het Astridplein. Ik loop daar langs en zie zjjn foto. Zijn naam ook. Van de portier hoor ik, dat die persoon in Hotel Imperial zit. Ik bel op, maar daar blijft het bij. Mijn hoed was geen beste en och, dan al die moei te „Ja natuurlijk, al die moeite," zei Sluiter wazig. „Is 't niet zo?" vroeg Overweel plezierig. „Nou las ik het in die kranten, weet u, maar ik nog geen erg... Tot vlak voor ik de deur uit stap. Dat kun je zo wel eens hebben, niet? Ik dacht: stel je nou werkeljjk eens voor. dat ze jou bedoelen, Overweel, dat jij nou toevallig de enige bent, die op die dag heeft opgebeld. Want het kon natuurlijk ook nog, dat ze heel iemand anders in het snotje hadden tenslotte. Was dat zo?" Hjj vroeg het gretig, alsof hij uit de mond van de inspecteur zelf wilde horen of hjj juist had gehandeld. „Och", reageerde Sluiter neutraal. „Hoe zei u dal uw naam was?" „Overweel, J. G. Overweel. Ik woon al jaren in Antwerpen en dus „Waar woont u precies? Dit is een nogal vreemde zaak en als er eindelijk iemand is met inlichtingen, dan willen wij er wel het fijne van weten. Zelfs in een geval als het uwe," zei Sluiter wrang. „Daar wordt u tenslotte voor betaald," zei de man royaal. En lachend daarachter: „Niet door mij, na- tuurljjk, zoals ik u zeg woon ik al heel wat jaartjes in Antwerpen. Borrekensstraat, dat is in Borgerhout. Ljjn acht en elf van de tram komen er vlakbij." „En dat café," sneed Sluiter haastig verdere re miniscenties af, „dat was op de Suikerrui? Dat is toch midden in het centrum, niet?" „Och, ik doe het maar rustig aan en dan geeft het niet, als je een eindje om moet. De Hesp heet het ca fé. Ik ben er zogezegd stamgast." „Daar was het dus dat u de heer Watimena ont moette." „Dinsdag, een uur of vijf, zes. En ontmoeten is wat sterk gezegd. 'We raakten even in gesprek, dat was alles." „Waarover?" „Over de drukte, denk ik. Hjj antwoordde in ieder geval in het Nederlands en dat vond ik wel grappig. Nederlander? vroeg ik. Met vakantie? Nee, ik heb mjjn werk hier, bij De Gouden Haan, zei hij. Zoiets was het ongeveer." „En in de loop van woensdag belde u dus naar zijn hotel, als ik het wel heb?" „Zo is het. Maar was ik daar werkelijk de enige? Ja? Dan was het dus voor mij bedoeld, in de kran ten." Hjj zei het met een stille verbazing, alsof dit het grootste avontuur uit zijn leven was. Misschien was het dat ook wel, overwoog Sluiter. Deze praatgrage man had er in het begin blijkbaar geen vermoeden van gehad, maar nu het hem duidelijk werd raakte hij er een beetje beduusd van. Sluiter glimlachte, ai ging het niet van harte. Deze al te prozaïsche oplos sing voor het door madame Metsers gesignaleerde te lefoongesprek haalde een drastische streep door veel hoge verwachtingen. Nooit liep een onderzoek langs de eenmaal getrokken lijnen. Sluiter zei zuur: „Ja, het ging om u. Het is heel jammer dat u niet meteen naar de Antwerpse politie bent gegaan. Dat had ons veel moeite bespaard." „Dat spijt me nou echt," zei Overweel geschrok ken. En filosofisch: „Maar er ziin mensen die nog meer pech hebben in hun leven. Die Prins Voedo bij voorbeeld. Arme bliksem Vol medegevoel keek hjj naar de inspecteur en Slui ter wilde geruststellend zeggen dat het met hem nog niet zo beroerd ging achteraf, maar hij beheerste zich. Had iemand daar verder iets mee te maken, voorlo pig? „Laten we het zo dan maar opvatten. In ieder ge val bedankt dat u naar ons toe bent gekomen, al was het laat." Overweel stond op, een en al bereidwilligheid nu. „Het spijt me zeer," mompelde hjj. „Blijft u nog lang in Amsterdam?" „Dat was ik niet van plan. De stad blijft je trek ken, Mokummer zjjnde, maar na een dag of wat heb je het wel weer gezien." „Gaat u dan weer terug naar Antwerpen?" (Wordt vervolgd Nijenkamp, Amsterdam. 9 sept.: Anscha- rius Gores, Zenderen (O.); Alexander Zeegers, Essen (D.)Baptista Elshof, Ol- denzaal; Wiro Thien, Emmen; Romaeus Keijsers, Malang (Indon.); Patricius Am- merlaan, Lawang (Indon.); Gerlach van Erp, W gberg (D.); 26 sept.: br. Vitus Bijvank, Boxmeer. 25 jaar priester: 14 juli: Norbertus ten Krode, Batu (Indon.)'; Caspar van den Bergh, De Lutte (O.); Damiaan Berends, Merkelbeek; Gregorius Ammerlaan, Zenderen; Cornelius Engel, Oldenzaai; Michael Muijrers, Oss; Iidephonsus van Dijk, Keulen (D.); Macarius van Wan- roij, Rome; Eadmundus "Winkels, Weg berg (D.); Clemens Zonneveld, Oss; Quirinus Kramer, Situbondo (Indon.); Elias Theelen, Zenderen; Willibrordus van Rijnsoever, Amstelveen. Kruisheren 50 laar priester: 21 mei: A. Richter, Rotterdam. 40 jaar priester: 29 mei: J. School, Uden en P. Andriessen, Congo. 25 jaar priester: 25 juli: W. Oostendorp, Rotterdam; H. Reukers, Zoeterwoude; J Vlind, Hout-Blerick; B. Leenders, Bandoeng; A. Vermeulen, Bandoeng; C. Mooij, Bandoeng; P. v.d- Heuvel, Con go; E. van Toor, Congo; M. van Roos malen, Fort Wayne, U.S.A., J. van Duyn- hoven, .ceopoldina, Brazilië. 50 jaar geprofest: 14 sept.: A. van As- seldonk, Hannut, België; J. Snijers, Fort Wayne, U.S.A- 16 mei: br. L. van de Burgt, Congo. 25 jaar geprofest: 28 aug.: H. de Wilt, Uden: P. Kleijs, Rotterdam; S. van Beur den, Zoeterwoude; J. van Oort, Amers foort; P. Winkelmolen, Amersfoort; M. Musch, Maaseik, België; M. Sangers, Maaseik, België; Th. Jurgens, Achel, België. 19 :pt.: br. Robertus de Wit, Amersfoort; br- Norbertus van Summe- ren, Hannut, België. 9 april: br. Ber nard Huvenaars, Zoeterwoude. Lazaristen 40 jaar priester: 18 juli: W. Kerre- mans, Ibagué, Columbia. 25 jaar priester: 21 juli: M. Dijkstra, Madiun, Java; R. Gijsel, Wernhouts- burg-Zundert; P. Hermans, Mocajuba, Tocantins, Para, Brazilië; E. van Mens voort, Soerabaja; mr. dr. G. van Rijs- bergen, Wassenaar; H- Schlooz, Kediri, Java; mgr. C. Veerman, Administr. apost. van Cameta, Tocantins, Para, Bra zilië; A. Vermeulen, Garoem, Java, tij delijk in Nederland. 50-jarig kloosterfeest: 18 sept.; A. Op Heij, Verdun, Frankrijk; M. van Wagen- bergh, Parijs; N. Zwarthoed, Nijmegen. 40-iarig kloosterfeest: 18 sept.: mgr. J. Herrijgers, Tien Mou, Formosa; drs. Li- Timmermans, alg. econoom, Parijs. 25-jarig kloosterfeest: 20 sept.: drs. H. de Baar, Helden-Panningen; G. Beunen, Shih-Linn, Formosa; J. van Bilsen, Groot Kwartier, Curagao; Th. te Braa- ke, Rumpen (L.); J. de Ceuster, Nieuw- Einde (L.); G. Coenen, Helsingör, Dene marken; Jac. Driessen Eindhoven; P. Haazevoet, vice-provinciaal, Fortaleza, Brazilië; A. Naalden, Fortaleza, Brazi lië; C. Oiiemeulen, Ribamar-Maranhao, Brazilië; M. Opgenoordt, Eindhoven; P. Smeets, Sao Luiz do Maranhao, Bra zilië. Missionarissen van Mill Hill 50 jaar priester: 26 juli: A. Gutersohn, Huize „Vrijland"; P. Preyde, missionaris in Tororo. 25 jaar priester: 14 juli. J. Ardts, miss. iii Buea; N. Beerendonk, Buggenum; J. de Bree, miss. in Nieuw-Zeeland; M. van Enckevort, miss. in Nieuw-Zeeland; J. Hanrath, miss. in Basankusu; A. Mul ders, miss. in Jesselton; W. Nelissen, miss. in Buea; L. van Son, miss. in Buea. 25 jaar geprofest: 2 febr.: br. Leonard van Pelt, miss. in Kampala en br. Wil helmus van der Eerden, miss. in Basan kusu. 3 aug.: br. Petrus van Diepen, Burn Hall. 15 aug-: br. Francis Agreiter, miss. in Tororo. 9 nov.: br. Petrus En- sing, Haelen. 1 Onov.: br. Antonius Kuis, Oosterbeek. Minderbroeders Conventuelen 25 jaar geprofest: 26 sept.: Raphael Leicher, assistent in Utrecht en Alber- tus van Kuyk, gardiaan te Wijnandsrade. Minderbroeders Franciscanen 60 jaar priester: 22 mrt.: Paulus Stein, Progresso, Brazilië. jaar priester: 6 mrt.: Martinianus Briels, Venray; Gustavus Ammerlaan, Venray; Titus Plekker, Maastricht; Bal- duinus de Goede, Leiden. 25 jaar priester: 31 maart: Jovinus Broekhuyse, Amsterdam; Antonellus Boere, Alverna; Longinus Tusch, Gouda; Rodulf Pans, Den Haag; Gordianus Wienk, Vorden; Aquilinus Emmen. Qua- racchi, Italië; Sidon Mehring, Weert; Laetantius Engelbregt, Amsterdam-o; Torphin van Bueren, Noordbeek-Hooge- ruts; Germanicus Jacuemeins, Randwick, Sydney, Australië; Floras Claessens, I.astricht; Fredegandus Thelen, aalmoe zenier, Ermelo; Gonsaldus Wilshaus, Leiden; Aurelianus van Dijk, Londen, Engeland; Cantius Andreoli, aalmoeze nier, Doorn; Adelhard Epping, Venray; Gandulf Bertels, Bolsward; Mgr. Alcuï- nus van Miltenburg, aartsbisschop-bis schop van Hyderabad, Pakistan; Flore- gius Rypma, Pakistan; Fraternus Beek man, Nijmegen; Eleutherius Lohman, Woerden; Maximianus Sier, Rotterdam; Edgar Neefjes, Leiden. 15 aug.: Novatus Hutjens, Den Haag. 31 maart; in Bra zilië; Constantinus van Rijn, Progresso; Acharius van den Heuvel, Teófilo-Oto- ni. 27 okt.: in Brazilië Coelestinus van de Kerkhof, Aguas-Rormosa; Peregrinus Loerakker, Machcalis; Eugenianus Kup- ka, Belo-Horizonte. 60-jarig kloosterfeest: 21 sept.: Caeci- lius Peeters, Wamel; Gelasius Wismans, Venray; Theodardus Emonds, Taquary, Brazilië. 50-iarig kloosterfeest: 7 sept.: Didymus Beaufort, Nijmegen; Winand Sluys, Haarlem; Gabriël Kuipers, Kerkrade; Jucundus Bouwman, Heerlen; Gilbertus Lohuis, Maastricht; Servatius Smits, Oudewater; Maurus van Genk, Sittard; Ubaldus Verdegaal, Teófilo-Otoni, Bra zilië. 3 mei; br. Marianus Houkes, Ven ray; br. Valerianus Hermans, Heerlen. 25 aug.: br. Jesuald de Leeuw, Alverna. 25-jarig kloosterfeest: 7 sept.: Canutus Hanssen, Kristiansand, Noorwegen; Wil librord Evers, Venlo; Andreas Ophem, Amsterdam; Stanislaus Mulder, Mom- betsu, Japan; Theophiius Thöni, Den Haag; Jacobus Jaspers, Ammerzoden; iUoysius van der Wansen, Haarlem; Mo- nulphus van den Eijnden, Alverna; Cy- rillus de Haas, Megen; Albertus Castri- cum, Oslo, Noorwegen; Vitalis Keul- aerds, Sittard; Theodoras Schouten, Al verna; Bernulphus Schnijder, Tjitjurug, Ii-donesië; Bernardus Dejong, Utrecht; Hyacinthus Verbij, Delft; Augustinus HAARLEM, 28 dec. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, heeft tot pastoor van de parochie van de H. H. Elisabeth en Barbara te Haarlem be noemd de zeereerwaarde heer J. J. Tesselaar, thans pastoor te Slootdorp (Wieringermeer). In zijn plaats is te Slootdorp benoemd de zeereerwaarde heer H. Steur, kapelaan van de H. Ge- rardusparochie te Amsterdam. Bertels, Gouda; Erastus Breuer, Karachi Pakistan; Leo Boersma, Hollandia-Bin" nen, Nieuw-Guinea; Anselmus van Eg' mond, Woerden; Salvator Baselaar, Wou- drichem; Benedictus Brokx, Woerden: Matthias Goossens, vlootaalmoezeniari Stephanus de Moei, Karachi, Pakistan: Hubertus Hoekstra, Utrecht; Hugolinus Backelandt, Weert; Antonius Smeets. Alverna; Herman Hagen, Leiden; Ludo- vicus Beckers, Heerlen; Canisius Vast binder, Venray; Henricus van Dam. Woerden; Paulus Overeem, Rotterdam: Otho Thomaasse, Venray; Paschalis Maarschalkerweerd, Amsterdam. 24 sept.; Sebastianus Rijnierse, Brurn- men. 29 okt.: Gregorius van de Ven, Al verna. 7 sept.: in Brazilië Bonifatiu5 Nieuwenhuizen, Campos do Jordao; Ru* finus Muré, Arassuai; Petrus LeenderS. Cascadura; Gabriël Seesing, Salinas; Hieronymus Peeters, Muzambinho; Arn- brosius Bode, Prado; Ms 'hodius de E£.as' Cavalcante; hoogeerw. pater Jeroen Jan sen, minister provinciaal Belo-Horizonte. 13 jan.: br. Camillus van der Veer, Al verna en Honoratus Meesters, Drachten. 9 april: br. Julianus van den Hoven. Rome-Grotta Ferrata. 9 juli: br. Matthias van Elburg, Weeit. 7 sept.: fr. Romual- dus Oosterom. Woerden. 15 okt.: br. Odilo Buys, Woerden. Minderbroeders Kapucijnen 25 jaar priester: 21 sept.: mgr. HercU- lanus van -.er Burgt, Pontianak, Borneo: Clementinus, Rome; Dismas, Borneo: Herman Jozef, Borneo; Aiardus, Rotter dam; Oscar, Sumatra; Nazarius, Bor neo; Liduinus, Rilland-Bath; Martinus. Borneo; Theobaldus, Nijmegen; Bernar- dinus, Sumatra; Optatus, Udenhout; Ne' pomucenus, Sumatra; Theotimus, He» mond; Lucas, Sumatra; Arthur, Suma tra. 60-jarig kloosterfeest: 3 okt:. Crispinus. Handel. 29 nov.: br. Machutus, Ooster hout. 50-jarig kloosterfeest: 12 mei: br. V>- ventius, Udenhout; br. Borgias, Tilburg 4 okt.: Valerius, Eindhoven; dr. Daniël. Rilland-Bath; Cassianus, Babberich. 25 jaar geprofest: 16 jan.: br. Agatho! Grave. 14 juli: br. Palmatius, Eindhoven en br. Nicomedes, Handel. 8 sept.: Sc- renus, Borneo; Severinus, Tilburg; Hu* bertinus, Nijmegen; Generosus, Tilburg: Maximus, Sumatra: Benedictus, Grave: Irenaeus, Sluiskil; Pius, IJmuiden-Oost! Fructuosus, Oosterhout; Flavius, Ooster hout; Rembertus, Voorburg. Montforianen 60 jaar priester: 26 aug.: H. Damoi- seaux. 50 jaar priester: 10 juli: J. Quaedvlieg- 25 jaar priester: 16 maart: pater gene raal C- M. Heiligers; M. v. Buggenum: J. Maalsté; E. Liedekerken; H. Polman; W. Loop; L. Lebouille. 60 jaar geprofest: 20 aug.: F. Jongen! A. Somers; J. Roex. 50 jaar geprofest: 2 aug.: N. Timmer mans; J. Geurts; H. Riga. 27 aug.: Limpens. 25 jaar geprofest: 8 sept.: L. Terstroet," L. Smeets; P. Weijnen; H. v. Bergen! A. Cot-njaarts; H. Cruyen; A. Schellart; H. Reijnders; R. Dijker; J. Hoeberichtsj G. Meels, A. Voncken; J. Berghs. 2 juli! br. Clemens. 7 okt.: br. Alfred. Norbertijnen 50 jaar priester: 15 aug.: drs. TarcisiuS v.d. Kamp, leraar, Heeswijk. 40 jaar priester: 15 aug.: mgr. Ignatiü» Dubbelman, bisschop van J abalpur. Indië. 25 jaar priester: 2 mei: Adalbertus v. Reusel, rector, Namen. 28 juli: Hubertus Groot, pastoor, Presgaux; Ignatius van Kan, pastoor, Korbeek-lo. 18 aug.: drs. Alfons v.d. Hurk, supprior. Heeswijk: Andreas te Molder, rector, Veghel; Pas- chalis v. Kaathoven, liturg, apost., Hees wijk; Irenaeus Hoek, pastoor. Berlicum: Lucas v. Kelvert, miss., Indië; Domini- cus Weesie, miss., Indië; Ambrosius Sin- nige, U.S.A.; Hubertus Richelle, leger- aalm., Zwolle; Franciscus Tielen, supe rior, miss. Lolo, Congo. 21 sept.: Otto v-d. Burght, Brazilië. 60 jaar Norbertijn: 8 okt.: FranciscuS Snik. 50 jaar Norbertijn: 8 okt.: HieronymuS Breugelmans, Heeswijk. 40 jaar Norbertijn: 8 okt.: br. Fulco Nabbe. 22 okt.: Valentinus v.d. Venne. provisor. 25 jaar Norbertijn: 8 juli: Franc. Bijs- terveld, miss., Congo. 8 okt.: Stephanus Hillen, missieproc-; Robertus Schabbink, miss., Indië; Raphaël Geurts, kap.. Gel- drop; Sibrand v. Zutphen, kap., Vlijmen: Christophorus Coenen, superior, Austra lië; Radboud de Bruin, rector, Monta- baur, Duitsland; Ignatius Bots, vloot- aalm. 11 okt.: Gummarus Volkaerts. past., Etroussat, Frankrijk. 15 okt.: Fi' delis v.d. Meer, St.-Bemard-Lacolle. Canada. 70 jaar geprofest: 6 juli: FredericuS Coopmans, rector, Tessenderlo. 60 jaar geprofest: 11 okt.: MacariuS Sars, Udenhout- 14 okt.: AugustinuS Noyons, Begeyk. 50 jaar geprofest: 8 okt.: LambertuS Winters, rector, Zevenbergen; Bernar dus Werneri, rector, Gemert. 10 okt.: Pius Verhoeven, rector, Vilvoorden. 40 jaar geprofest: 8 okt.: Servatius Heesakkers, pastoor, Vlijmen; drs. Cyril' lus v. Liempd; br. Stephanus Meulen- broeks, Heeswijk. 25 jaar geprofest: 15 april: prof. Wi1' fried Dekkers. 4 mei: br. Lambertu® Moeskops. 8 okt.: Benedictus Michiel' sen, kap-, Veghel; Bruno Manders, miss-. Indië; drs. Aloysius Lesger, conrector- Gymn. Heeswijk; prof. Walter v. Dort- mont, Essenburgh, Harderwijk; br. Hu bertus Verstegen, gymn. Heeswijk- 9 okt.: Walter Rijk, kap., Mol. 11 okt-: Romanus Keyzers, Coll., Brasschaet- 4 nov.: br. Siardus v-d. Burght, misS-> Congo. Oblaten van Maria 40 jaar priester: 29 mei: H. Breukers- 25 jaar priester: 29 juni: A. Visser; C* Rentmeester, vice-prov., Suriname. 25-jarig kloosterfeest: 8 seotj H- Voogt, A. Uitterhoeve. Missionarissen van Scheut 25 jaar priester: 21 juli: G. van de» Brink, De Lutte (O.). 50 jarig kloosterfeest: 18 sept.: E. Geis" Ier, Leidschendam. 40 jarig kloosterfeest: 8 sept.: Th. va*1 Erp, Nijmegen. Redemptoristen 50 jaar priester: 8 okt-: H. v.d. Sande- Rotterdam; P. Kruter, Roosendaal; A' Kruter, Recife, Brazilië. 25 jaar priester: 25 sept.: B. Morak- Den Haag; C. Coppelmans, Paramaribo. G. Beusenberg, Rotterdam; B. Witbroekj Brazilië; A. de Laet, Garanhuns, Bra®1' lië; Emm. Guiaux, Roosendaal; A. Feh" stra, Brazilië. 75 jaar geprofest: 29 sept.: L. Vonckeh- Amsterdam. 50 jaar geprofest: 29 sept-: A. KuipeIA' Paramaribo; O. de Groot. Den Haaë- L. Veeger, Campos, Brazilië; J. van Liempd, Wittem. f 25 jaar geprofest: 9 sept.: J. Groar»- Paramaribo; H. Kluiters, Rotterdam: A- Cloosterman, Paramaribo; E. Banek^ Paramaribo; B. Rademaker, NoordwU- kerhout; A. de Bot, Den Haag; J. Scha per, Roosendaal; A. Sampers. Rome; H- Spauwen, Juiz de Fora, Brazilië. Ja, fcrrt Sk. S-;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 10