Nederlaag van AJAX brengt PSV terug op de leidersplaats FORTUNA OPNIEUW ONDERAAN Ékf, Jan-met-de-vlag eindelijk weer in triomf over de Maas Koude oorlog-tactiek niet voldoende om Crossans huwelijksreis te compenseren Volendam ziet sterke mannen verdwijnen en verliest Maurer trouwt met knie in zwachtels; Keizer „geschonden' van het veld Daniel Hanasbei heeft vuurproef doorstaan NAC houdt eer van de „provincie" hoog ERE*jU>* VISIE Ford weer terug naar Engeland Moulijn een tempo sneller 1 DOS Feijenoords voorzitter hoort van de zege De „Knoest van A- rie legt supporters het zwijgen op Rijvers heeft complexen 10 miljoen reeds gepasseerd Mijnals ontketent achtervolging In Nieuw-Guinea gaat het harder Spelers van Joego slavië berispt en het 1-2-mysterie Kieboom Tivaalf kandidaten voor eerste prijs Elinkwijk naar de trein gebracht Extra toelagé voor spelers van ZFC MAANDAG 28 DECEMBER 1959 PAGINA Na jongste interland K.N.V.B.-TOTO Voor de vierde plaats "■tiimiimiiiiiiiiMimiiHi wiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii NACAjax 21 Hust 0Van Dongen 10, Feldmann *•-1. Luyten 2—1. 14000 toeschouwers. Lichte mannen van N.A.C. waren op het doorweekte terrein in het voordeel boven zwaarder gebouwde atleten van Ajax. Snel, enerverend treffen van goed gehalte, daarin Swart van Ajax en Bouwmeester en Luyten van N.A.C. uitblonken. PSVFortuna 31 Dillen 10, Appel 11. rust. Dillen 21, Dillen 31. 16.000 tosrchouwers. Dillen scoorde in grootse stijl, daar de dek king van Cor van der Hart volkomen on voldoende was. MVVElinkwijk 20 Rust 0—0. Rutten 1—0, Rutten 2—0. 5000 toeschouwers. Stug verdedigend kon Elinkwijk in de eerste helft. M.V.V. van succes afhouden. Maar na rust buitte Rutten twee verde- digingsfouten uit en wijzigingen in het elftal konden Elinkwijk toen niet meer baten. Willem IIADO 30 De Jong 1—0. Rust. Koopal 20, De Wit (strafschop) 30. 10000 toeschouwers. Brute kracht van A.D.O. imponeerde Willem II nauwelijks. Eerste helft beste deel, tweede helft vaak onplezierig. A.D.O. verloor tien minuten voor rust midvoor Schuurman. DWS/AVolendam 42 Tol 0—1, Tol 0—2, Vonhoff 1—2. Rust. Flinkevleugel 22, Doorneveld 32, Door- neveld 42. 25000 toeschouwers. Volendam werd verslagen door tegen slag twee uitvallers en de agressieve aanvalslust van De Oude en Vonhoff. die na de rust regelmatig doorbraken forceer den. DOS—Rapid JC 1—2 V. d. Linden 10. Rust. Janssen 1—1, Hanneman 1—2. 12000 toeschouwers. In de tweede helft drukte Rapid door tegen een zielloos D.O.S., dat geen voor hoede bezat. Niet alleen de anders zo pro- duktieve D.O.S.-aanvalslinie was uit vorm, ook de defensie stapelde fout op fout. Rapid liet na de rust een geestdriftig en technisch verfrissend partijtje zien. Sittardia- -Blauw Rust. Wit 1—1 Ehlen 1—1. 10000 toe- Koers 01 schouwers. Aantrekkelijke eerste helft waarin vooral doelman Van Heeswijk schitterde. Ondanks veldoverwicht van Sittardia was Blauw Wit in de tweede nelft het gevaarlijkst. EnschedeVVV 32 Steegh (in eigen doel) 1—0, De Meule- meester 1—1. Rust. Ter Beek 2—1, Kerk- hoffs 3—1. Erkens 3—2. 7000 toeschouwers. Enorm hard werkend Enschede behaalde niet onverdiende zege op V.V.V., dat met zijn eigen wapens werd bestreden. De Enschedecrs waren voor rust sterker, maar kwamen na rust dank zij Ter Beek en Kerkhoffs binnen een minuut op een voor sprong van 3—1, waarna V.V.V nogmaals scoorde, zodat het einde bijzonder span nend was. Sparta—Feijenoord 0—5 Meiiers 0—1, Schouten 0—2 en 0—3, rust. Mriiers 0—4, Temming 05. 27.000 toeschou- Faijenoord was oppermachtig en liet, toen het een veilige voorsprong had, zelfs veel kansen liggen. Sparta s afweer werd. naar mate de nederlaag dreigender werd, te grof. Scheidsrechter Martens greep hierbij onvol doende in. PSV Ajax Feijenoord Willem II NAC VVV DOS ADO Sparta Rapid JC Elinkwijk Blauw Wit DWS/A Volendam MVV Enschede Sittardia Fortuna 18 10 7 1 17 12 2 3 18 8 7 3 18 8 6 4 18 8 6 4 18 8 5 5 18 9 2 7 18 9 2 7 17 7 2 8 18 5 6 7 18 5 6 7 17 6 3 8 18 6 2 10 18 6 2 10 18 6 2 J0 18 5 2 11 18 4 4 10 17 3 4 10 27 26 33 22 22 21 20 20 16 16 16 15 14 14 14 12 12 10 38-16 49-20 44-20 37-29 31-25 30-31 46-30 36-32 20-36 21-23 15-19 26-37 32-40 32-41 33-50 35-45 24-44 23-44 BONDEN, 27 dcc. De vroegere midvoor van het nationale elftal van Wales, Trevor Ford, is van plan om in het nieuwe seizoen opnieuw op de Engelse velden te verschijnen. Ford, die op dit ogenblik voor PSV speelt, heeft een schorsing van drie jaar opgelopen in Engeland, die in mei 1960 tegelijkertijd met zijn contract by PSV afloopt. „Ik zal mijn contract btf PSV niet vernieuwen," aldus r°Td, „of schoon ze mij geschikte aanbiedingen gedaan hebben.Acht Engelse clubs tonen al interesse voor Ford, waarbij vijf League-verenigingen. „Wij hebben al bezoek gehad van één Engelse club en andere hebben laten Weten dat zij ook belangstelling voor Ford hebben", aldus de secretaris van PSV, de heer B. van Gelder. „Wij heb ben trouwens met Ford de afspraak ge maakt, dat wij alle medewerking zouden verlenen als hy bü het aflopen van zijn contract terug zou willen". BELGRADO ,24 dec. De Joego slavische voetbalbond heeft bekendge maakt, dat de aanvoerder van het na tionale elftal .Branko Zebec, deze func tie is ontnomen en dat twee andere spelers, Miladinovic en Mihailovic, een scherpe terechtwijzing hebben gekre gen .wegens onsportief gedrag in de ""•dstrijd tegen Duitsland. De laatste voetbalzondag van 1959 is een roerige ge weest. De Ere-Divisie kreeg niet alleen een nieuwe lijst aanvoerder, maar zag bovendien de rode lantaarn in andere handen komen. Volop opwinding dus op de eerste dag van de „returns". Sensatie nummer één is uiteraard de verrassende nederlaag, die NAC in luttele minuten tijds heeft weten toe te .brengen aan Ajax. Daarmee werd NAC de eerste club „uit de provincie" die Ajax de beide punten afhandig maakte. Ajax' voor gaande nederlagen waren immers tot stand gekomen in de hoofdstedelijke derbies tegen DWS-Amsterdam en Blauw Wit. Sensatie nummer twee is de forse score, waarmee Feijenoord voor het eerst sinds de herfst van 1956 de Rotterdamse derby weer op zijn naam bracht. Met niet minder dan 50 werd Sparta verpletterd. En tenslotte was er de opwinding in de laagste regionen, waar DWS-A de derde achtereenvolgende overwinning boekte, waar MVV erin slaagde om ook Elinkwijk naar de „zorgenhoek" te trekken en waar Enschede verraste door VVV te verslaan met als gevolg, dat Fortuna nu de twijfelachtige eer geniet om de ranglijst te mogen af sluiten. PSV gaat dus als lijstaanvoerder de reis naar Ajax ondernemen om op de eerste zondag van 1960 te trach ten een. voorlopige beslissing in de strijd om het kam pioenschap te forceren. PSV liet zich namelijk niet verrassen door Fortuna. De nederlaag van Ajax had ook iiiiiiiiHiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiitiitimiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiii prettige gevolgen voor Feijenoord, dat zich een week geleden vrijwel kansloos mocht achten na de sprekende nederlaag tegen de Ajacieden. Met een achterstand van vier punten zijn er weer meer mogelijkheden. Een wei nig groter is de afstand welke Willem II en NAC van PSV scheidt; tè groot om nu reeds te kunnen zeggen, dat zij een belangrijker rol dan die van outsider zullen spelen. Vrij snel nadert men dan de groep van hen, die ge confronteerd worden met de dreiging van mogelijke degradatie. Sparta staat in de bovenste helft van de ranglijst. Desondanks heeft het slechts vier punten voor sprong op Enschede en Sittardia, clubs die popelen van verlangen om de straks op de laatste dag van de com petitie fatale zestiende en zeventiende plaats te ver laten. En mét Sparta worden ook Rapid JC en Elink wijk bedreigd. Rapid JC zal overigens bijzonder tevre den zijn met de overwinning, welke bij DOS behaald is. Zorgen zijn er ook bij Blauw Wit, dat het verschil met Sittardia niet kon vergroten. Het wordt dicht op de hielen gezeten door een groepje van drie, waarvan DWS-A door de overwinning op Volendam de aanvoer der geworden is. Vooral Volendam raakte gisteren in de verdrukking. Het heeft nu ook MVV naast zich gekre Sparta's rechtsachter Van der Lee was telkens een tempo te laat om Moulijn het ondernemen van de spectaculaire rushes, gevolgd door bliksemsnelle voorzetten w. te beletten. Zo ook hier. Terwijl de bal reeds „vertrokken" is en door Moulijn gen en de voorsprong op Enschede en Sittardia is ge- nauwgezet gevolgd wordt, zoekt Van der Lee het „bruine monster" nog voor de slonken tot twee punten. voeten van Feijenoords linksbuiten. Geschonden verlaat Volendams doelman Keizer het veld. Een gezwollen oog en een gekneusde pols maakten hem het verder spelen onmogelijk. Zijn ver vanger Greuter moest op hei veld nog van trui verwisselen, waarna hij vier minuten later al werd verslagen. (Van onze sportcorrespondent) UTRECHT, 27 dec. - DOS is aan een merkwaardig vervolgverhaal be zig. Er schijnt voor de Utrechters een noodlot te rusten op het bezoek van clubs uit het zuiden. Tot nog toe heeft DOS drie thuiswedstrijden verloren. Dat is misschien een doodgewone zaak. Maar minder gewoon is het, dat de drie nederlagen geleden werden tegen clubs uit Zuid-Nederland. Eerst dacht men in Utrecht, dat de 1-2 te- g.en NAC een uitschieter was. Maar twee weken geleden werd het weer 1-2, namelijk tegen VVV en vandaag werd het voor de derde maal 1-2, nu tegen Rapid J.C. Nee, die zuidelijke ploegen liggen DOS kennelijk niet. Utrecht begint zich overigens af te vragen, welke ploegen de eertijds zo roemruchte „Geeltjes" dan wel liggen. De tegen standers hebben het recept gevonden. Schakel Van der Linden uit en aan de overige voorwaartsen heb je geen kind meer. Deze taktiek heeft voor Rapid rijke vruchten afgeworpen. In een vriendschappelijke wedstrijd te Oran heeft Real Madrid met 3—1 gewonnen van Stade de Reims. De Spanjaarden stonden bij de rust met 30 voor. Het enige Franse doelpunt werd uit eecn strafschop gescoord. (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM, 27 dec. Jan-met-de- vlag, Feijenoords trouwste supporter, heelt eindelijk weer een triomfmars kunnen organiseren. Fier leidde hij, de stok met het rood-witte dundoek ste vig omklemmend, het Legioen, dat zich voor de poort van het Kasteel van Spangen achter hem geschaard had en dat gewapend was met toeters, vlagge tjes en feesthoeden door de straten van het Centrum over de brug naar de zui delijke Maasoever. Voorzitter Cor Kie- boom kon van verre de feestklanken al horen. Toen wist ook hij, dat zijn club, (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 27 dec. De sympa thieke rechtsback Dick Maurer strom pelde met betraande ogen liet veld af. Het waren niet de pijn scheuten in zijn rech ter knie, die hem, de anders zo on verstoorbare, parten speelden. Het was vooral de gedachte aan morgen, zijn trouwdag. ,,Ben ik een pechvogel", pie kerde de 27-jarige Volendammer. Zijn aanstaande vrouw Akkie Deitmanshad het niet erg gevon den, dat hij vandaag in het Olympisch Stadion tegen DWS IA de oranje kleu ren verdedigde, „maar wees voor zichtig hoor, trek je been liever te rug als een ander wil trappen", was haar praktische raad geweest. Volendam stond met 20 yóór en Dick Maurer ver heugde zich nog meer op de dag van morgen. Hij „zat er goed in"; de Am sterdamse linksbui ten Van Doorneveld kreeg steeds meer de overtuiging, dat voor hem dit keer geen. eer viel te be halen. Met de wel overwogen techniek van een geïnspi reerd voetballer verdedigde Maurer de voorsprong, die zijn club na zo vele nederlagen eindelijk weer naar een zege zou leiden. Maar Arie de Oude, zoals steeds de grote favoriet van het publiek, verstoorde deze illusie met een onfor tuinlijke trap in de vijfendertigste mi nuut: een forse uithaal tegen de knie van de Volendamse rechtsback. En met het verdwijnen van zijn bekwame acu- terspeler begon voor Volendam de on dergang. ..Gek toch", verzuchtte Maurer na afloop. „Een vorige maal viel ik uit toen we 1—0 vóór stonden. En we ver loren. Nu is het 20 voor ons en ze maken weer een stel doelpunten tegen". Een ongeluksdag voor Volendam. Be halve Maurer moest ook Aaltje Keizer in de tweede helft zijn plaats door een reserve laten innemen. De twee inval lers, doelman Greuter en rechtsback Bank, vormden voor DWS/A dankbare objecten om er zijn volle geschut op te concentreren. Van Doorneveld greep met Bezorgd kijkt De Oude, de middenvoor van DWS/A, toe als met deskundige handen getracht wordt Volendams rechts achter Maurer op te lappen. Maurers knie was echter te stevig geraakt. Hij kon niet verder spelen. stadion, dat toen de elftallen nog het veld moesten opkomen, al om „Arie" schreeuwde, de grote man zijn, de mid voor, die de glans rond het hoofd van concurrent De Oude met één slag zou doen verbleken. Met driftige armbewe gingen dirigeerde Tol zijn binnenspelers naar voren nadat hij in de 27e minuut van de wedstrijd zijn tweede „dolksteek" had geplaatst. De Jong, van zijn ver trouwde halfplaats verhuisd naar het centrum om de sterkste Volendammer in bedwang te houden, liep ongetwijfeld naar houvast te zoeken. Een derde doel punt zou niet uitblijven. Maar toen viel het scherm over de glorieuze periode van Volendam. In de vijfendertigste minuut. De ongelukkige trap van De Oude tegen het been van Maurer sloeg de verdediging ineens „lek". De roep om Arie, door de supe rioriteit van de „Knoest" al lang niet meer overtuigend, .kreeg opnieuw de allure van een strijdkreet. Zeven mi nuten later stootten de Amsterdammers door. Vonhoff, de klein dribbelaar, die in de tweede helft in grootse stijl „openingen" wist te vinden, had succes met een laag schot, waarop Keizer te laat reageerde. Onmiddellijk daarna verving trainer Gruber spil De Jong door Schenkel, die Tol aan de ketting moest leggen. Het ging hem beter af dan zijn voorgangen zij het dat er ver scheidene malen vrije schoppen aan te pas kwamen. Een furieus aanvallend DWS/A sloeg reeds na drieënhalve minuut in de tweede helft toe. Een grootscheepse stormloop, slecht wegwerken, hevige verwarring, een kopbal van linksbinnen Flinkevieugel, dolle vreugde op de tri bunes. De mannen van Boskamp bleven agressief voetballen, terwijl Volendam steeds onzekerder verweer bood. Links back Kroon bijvoorbeeld plaatste op merkelijk zwak en moest dikwijls ter rein prijsgeven aan de toch trage rechts buiten Corbran. Na een kwartier viel tot overmaat van ramp Keizer uit en daarmee was het pleit snel beslecht. In de negentiende minuut stelde De Oude •>i 99 .99 beide handen de kans zich met een nieuwe tegenstander te rehabiliteren. Hij nam zelfs twee doelpunten voor zijn rekening, waarvan de laatste te wijten was aan een zwak moment van Greuter. Veel recht om somber te kijken had vooral Dick Tol. Was hij het niet ge weest, die DWS/A de eerste helft in paniek bracht met scherpe schoten en gevaarlijke zwerftochten? Voerde hij zijn ploeg niet naar een droompositie door met een knallende schuiver en een prie mende kopstoot twee maal het net te vinden? De „Knoest" wilde juist in dit het vonnis nog even uit door voor open doel te missen, maar twee minuten later profiteerde Van Doorneveld van de vrije positie, die de Volendamse verdediging hem toe stond. Tien minuten voor het einde had dezelfde speler nogmaals suc ces, geholpen door een fout van Greuter. Van groot belang was dit laatste doel punt eigenlijk niet. DWS/A speelde in de verdediging met de grendel op de deur en sloeg aan de andere zijde met nonchalant gemak bressen in de achter ste linie der Volendammers, die zonder Maurer en Keizer zeer wankel bleek. zyn Feijenoord gewonnen had. Hij had in de uren tussen twee en vier onge twijfeld wat nerveus rondgedrenteld, thuis of ergens anders, inaar in elk ge val niet daar, waar Feijenoord het te gen Sparta, de rivaal uit het andere stadsdeel, moest opnemen. Want, de heer Kieboom zet al enkele jaren geen voet meer op Spangen. Hij, en met hem heel het bestuur van Feijenoord ligt overhoop met de leiders van Sparta, ook al spreekt hy ze in openbare bijeen komsten toe met „vriend". Daarom vindt men de bestuurderen niet op het voor de gasten gereserveerde gedeelte. Hoogstens kopen zij zelf een kaartje zoals nu bijvoorbeeld o.a. de heren Bui tenweg en Linssen om onopvallend tussen de massa plaats te nemen. Sparta-Feijenoord; heel Rotterdam spreekt er doorgaans al weken tevo ren over. Groot is de rivaliteit en sinds de dag, dat ook de buitenwacht weet van het leidersconflict, laaien de hartstochten soms ongezond fel op. Niets is zaliger in de ogen van de fa natiekste aanhangers van de één dan een fikse nederlaag voor de ander. Wat dat betreft zijn de mannen, die Feijen oord als hun favoriet gekozen hebben, volledig aan hun trekken gekomen. Zeven wedstrijden achtereen hadden zij moeten toezien hoe Sparta zijn stad genoot ondanks al het „sterrengeflon- ker" geen triomf gunde. De laatste keer was de pil het bitterst geweest. Toen bracht een strafschop-in-de-laat- ste-minuut Sparta de overwinning. Nu echter zegevierde Feijenoord. Met 5-0 nog wel. En, als Feijenoord echt gewild had, als het zijn superioriteit in de score volledig tot uitdrukking had willen brengen, waren misschien wel de dubbele cijfers bereikt. Maar, dan waren er ook „brokken" geko men. Brokken, in de vorm van ern stig geteisterde ledematen. Die van Moulijn het eerst. Is Denis Neville, Sparta's voortreffe lijke coach, wat voorbarig geweest? Heeft hij de strijd te licht opgevat, nu zijn pupillen jaren achtereen onbetwis te heersers bleken in de strijd om de hegemonie van de Maasstad? Met een royaal gebaar had hij Johnny Crossan, zijn jongste Ierse aanwinst, extra ver lof gegeven toen die had laten weten op 29 december in Derby City zijn Barba ra te willen trouwen. Johnny Crossan behoefde tegen Feijenoord niet van de partij te zijn. Dacht Neville dan werke lijk, dat uitsluitend „koude oorlog"-tac- tiek al voldoende was om Feijenoord an dermaal op de knieën te krijgen? Een tactiek, die bestond uit het op een ande re plaats zetten van de spelers in de voorhoede en die duidelijk als geheim wapen gelanceerd werd. Neville zal lelijk op zijn neus gekeken hebben, toen bleek dat de uitwerking van zijn strategie ave rechts was. Niet Feijenoord bleek van de kook, maar de voorhoede van Sparta, waarvan de spelers niet wisten hoe ze de goede combinatie zoeken moesten. Eerst na Feijenoords eerste treffer keer den de mannen op hun oude, vertrouw de plaatsen terug. Toen was het echter te laat. Crossan op huwelijksreis, Van Ede linksbuiten. Men had bij Sparta wat vreemd opgekeken. Maar ook de trouwe volgelingen van Feijenoord wisten niet wat ze zagen toen Kees Rijvers niet als één van de elf gladiatoren de grasmat betrad, maar gestoken in het uniform van de reserve een plaatsje onder het houten dakje langs de lyn opzocht. Rij vers, nog niet zo lang geleden de uit bundig bejubelde motor van de aanvals- linie, was nu buiten de ploeg gelaten. Feyenoord miste zijn mokkende held echter heel wat minder dan Sparta de Ier Crossan. Feijenoord had immers nog Coentje Moulijn, die deze keer zoveel paniek zaaide in de verdediging van Sporta ,dat Neville zelfs de wanhoop na- bü was. Hoe verklaart men anders dat hij de kanthalves Verhoeven en De Ko ning van plaats liet verwisselen, daar bij De Koning de opdracht gevend op Moulijn te ietten? De Koning vatte die taak rigoreus op. Zo rigoreus, dat niét de bal Mouljjn uit de gevaarlijke zone gewerkt werd. Eigenlijk een volkomen zinloze bezigheid, want wat had Sparta eraan om bü een achterstand van 0-3 een extra man in de verdediging te plaatsen? (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 27 dec. Kees Rij- vers wil rechtsbuiten spelen, maar daar is hij niet op zijn plaats. Feijen oord heeft veel meer aan hem als hij op een binnenpaats staat. Ja, en daarom stond hij nu, voor de wed strijd tegen Sparta, reserve. Zo sprak Feijenoords voorzitter Kieboom en hij vervolgde: „Rijveers zit nogal gauw in de put. Hij loopt rond met een hoofd vol complexen." DEN HAAG, 27 dee. Steeds meer Nederlanders graan wekelijks een kolom metje op het formulier van de KNVB- toto invullen, dat blijkt weer eens uit het bedrag aan inleggelden over do eerste helft van dit seizoen. Het is de tien miljoen reeds gepasseerd, terwijl het vorige jaar over dezelfde periode 6.300.000 gulden werd ingezet. Dat is ruim drie en half miljoen minder. De inzet van deze week bedroeg 631.517 gulden, een kleine teruggang in vergelijking met verleden week. Dit is ongetwijfeld het gevolg van de vroege inleveringstermijn, waardoor het aan tal deelnemers terug liep tot 418.100, De eerste prijs blijft echter alleszins de moeite waard. Tot nog toe zyn er 13 gegadigden voor de 154.720 gulden. Zjj hadden 13 uitslagen goed ingevuld. Voor de tweede prijs meldden zich 50 deelnemers. De 66.310 gulden zal stel lig nog wel door meer winnaars ge deeld moeten worden. Woensdag sluit pas de termijn van aanmelding. Voor degenen die nog in twijfel ver keren volgt hier het juiste rijtje: 111 112 312 231 1-1. (Van onze sportcorrespondent) MAASTRICHT, 27 dec. De toch al onvriendelijke wedstrijd tussen MVV en Elinkwijk, niet alleen onvriendelijk tengevolge van de regen en windvlagen, heeft ook nog een bizarre ontknoping gekregen. Alle op liet terrein aanwezi ge Maastrichtse politiemannen moesten eraan te pas komen om de opgezweep te gemoederen tot bedaren te brengen. De hoofdschuldige was Frank Mijnals, de rechtsbinnen van Elinkwijk. Op het zelfde moment, dat scheidsrechter Roo- denbujrg het eindsignaal blies, liet Mij nals de bom barsten. Achter de rug van de scheidsrechter, maar onder het oog van grensrechter Korsten, plantte hij een vuist hard in het gezicht van de Maastrichtse linksachter Maas. De vuist van Mijnals trof zo hard de neus van Maas, dat de Maastrichtenaar er door geveld werd. Meteen moest Mijnals op de vlucht om uit de handen te blijven van een woedende spil Van Dijk. Van Dijk kreeg Mijnals gelukkig niet te pakken. Maar het publiek stroomde het terrein op en de toesnellende politie had alle moeite om Mijnals en de overige spelers van Elinkwijk veilig naar de kleedkamer en daarna naar het station te loodsen. Daar bleek de trein de afloop van het trieste incident niet te hebben afgewacht, zo dat Elinkwijk met een uur vertraging in Utrecht arriveerde. (Van onze sportcorrespondent) ZAANDAM, 28 dec. Voor het be reiken van de vierde plaats na het af sluiten van de eerste helft van deze competitie kregen de spelers van ZFG een extraatje in de vorm van vijftig gulden. Deze toelage had echter groter kunnen zijn wanneer een hogere plaats zou zijn bezet. Voor de eerste plaats was 200,- in het vooruitzicht gesteld, 150,- voor de tweede en 100,- voor de derde plaats. Het bleef dus nu be- perkt tot f 50,-. Bovendien hebben de spelers van ZFC nu kans op een grote extra beloning namelijk 1000,- wan- :er de ere-divisie wordt bereikt en ƒ500.- wanneer op de tweede of derde plaats geëindigd wordt. Zoals men weet maken de nummers twee en drie nog kans om via promotiewedstrijden toch nog ln de erj-divisie te komen. In elk eval verhoogde het extraatje van 50,- e kerstvreugde van de ZFC-spelers. Zondagavond is in de Houtrusthal te Den Haag een zaalhandbalwedstrijd gespeeld tussen het Haagse Athene en Lokomotiva uit Zagreb. De Yoegoslavi- sche dames zegevierden met 42. (Van onze sportcorrespondent) AMERSFOORT, 27 dec. - Daniel Ha nasbei heeft op 'het Amersfoortse sport park „Birkhoven" zijn debuut op een Nederlands voetbalveld gemaakt. Met spanning hebben de 4.500 toeschouwers de verrichtingen van deze Papoea-speler in de wedstrijd HVC-Helmond gevolgd. De algemene indruk was na afloop: deze knaap heeft beslist voetbaltalent. Dat bewees hij door zijn goede opstellen, zijn kijk op het spel en een goede balbehan deling. Natuurlijk zal hij nog moeten xoennen in zijn nieuwe omgeving, maar het ziet er naar uit, dat HVC plezier van hem kan beleven. Na de wedstrijd, die door HVC met 4-0 werd gewonnen, stapte een tevreden Hanasbei, omringd door de Amersfoort se jeugd, naar de kleedkamer. Hij had het in deze eerste wedstrijd best naar zijn zin gehad, vertelde hij. Maar het kli maat was toch wel een vrij grote handi cap. „Telkens weer last met de ademha ling, waardoor ik niet zo snel kon sprin ten. Maar", zo vervolgde hij, „ik heb ook voorzichtig gespeeld. Het was trouwens geen harde wedstrijd. In Nieuw-Guinea was ik het harder g wend." Daniel Hanasbei vond het meest kenmerkende verschil tussen het voet bal hier en in Iiollandia het directer afgeven van de bal, het snelle combi natiespel. Het individualisme, zoals hij dat in Nieuw-Guinea gewend was, zag hij hier nauwelijks. Op de middenvoorplaats voelt hij zich het best thuis. Het was dan ook een hele opluchting voor hem, dat hij in de twee de helft van de rechtsbinnen- naar de middenvoorplaats mocht verhuizen. Hij vond het jammer, dat hij geen doelpunt Daniel Hanasbei heeft zijn debuut in het had kunnen maken, al scheelde het mei Nederlandse voetbal gemaakt. Kort ge- veel. In de tweede helft n.l. gmg een leden was hij nog de held van de voet- voortreffelijke kopbal rakelings over. bailers in Nieuw-Guinea; nu wordt hij Bij de Amersfoortse jeugd was Damel bejubeld door de Amersfoortse jeugd. Hanasbei al direct favoriet. Toen hij na afloop vertrok, werd hij omringd door „Het ging prima Danielheb je het knapen, die zijn handtekening wilden niet koud gehad?" Daniel glimlachte en hebben. Enthousiast riepen zij hem toe: trok zijn kraag wat hoger op. •4. - -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 7