Staatssecretaris P.J.S. de Jong bevoer alle wereldzeeën Verslapping van inspanning is hoogst gevaarlijk DE BESTE REEP Sunil wast stralend wit SUNIL Zeven doden in de bergen WITTER DAN BE Bijna zijn broer getorpedeerd Van het avontuur naar het bureau GEEN inhouding van premie AWW Amerika koopt de Caravelle99 CHATEAU PAULET Oorzaak vliegramp kan achterhaald Wrak vermoedelijk ontdekt In 1960 en 1961 AOW evenveel verlaagd als voor A WW nodig is Smaldelen V en I gaan oefenreizen maken en spaart uw linnenkast Overleg over levering van 100 toestellen Juwelier in Italië in trein bestolen Nieuwjaarsreceptie van Kon. Paar 6 januari Nieuwjaarsreceptie bisdom Rotterdam Eerste Kamer vraagt: Meer prominente rol bij statiebezoeken Dienstweigeraar uit Bussum veroordeeld Volgeling van Lou Loonsverhoging in de zeevaart LAWINES EN OVERSTROMINGEN Gecompliceerde bot sing in Apeldoorn Eén dodevier gewonden V.S.O.P. Time: Eisenhower „man van het jaar DINSDAG 29 DECEMBER 1959 PAGINA 3 Er is alleen maar hoop voor Europa binnen de N.A.V.O. zegt staatssecretaris van Marine Petrus Josef Sietse de Jong. Onze hele inspanning op maritiem gebied moet dus staan in het kader van de N.A.V.O. Maar nu, kort voordat hij naar Parijs zou vertrekken om met de minister van Defensie aan de N.A.V.O.- conferentie deel te nemen, blijkt toch ook wel zijn bezorgdheid. Van de bespreking in Parijs valt slechts te hopen, dat de N.A.V.O. daaruit weer versterkt te voorschijn komt. „Ziet u", zegt hij, „elke discussie in de N.A.V.O. is een goed ding, maar die discussie moet er altijd zijn om de N.A.V.O. te versterken. Psychologisch is het wel enigszins te begrijpen, dat er hier en daar weerstanden groeien tegen hoge defensie-uitgaven. Er is nu eenmaal een zekere ontspanning gekomen; iedereen voelt zich wat veiliger en dan denkt men al gauw te kunnen verslappen, maar dat is hoogst gevaarlijk en wij zullen terdege moe ten oppassen. Men spreekt ook wel van de zware lasten, welke de defensie-inspanningen op ons volk leggen, maar vyf jaar geleden deden wij het dubbele in veel zorgelijker economische omstandig heden en ondanks die belasting zijn wij er economisch nog op voor uitgegaan. Relatief gezien tegenover het staatsinkomen is onze in spanning ongeveer gehalveerd, maar als wij te zwak worden, zijn wij verlorenf Iedere actie, die de N.A.V.O. in wezen verzwakt, is spelen met Europa. Maar toch blijft het voornaamste onze geestelijke in stelling in de behoeften der mensheid. Hebben wij die instelling niet meer, dan gaan wij te gronde. U moet niet vergeten, als wij altijd goede christenen waren geweest, dan zouden er nu geen communis me en geen socialisme zijn. Daarom moeten we ook nu het spirituele voorop blijven stellen", zegt hij. In Nieuw-Guinea Naar Antillen, Middellandse Zee en Atlantische Oceaan Stralend wit wordt trw wasgeed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. IJ wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte geit verliest het van uw stralend witte wasf Neem meteen het voordelige reuzenpak Dief verwisselt koffer met juwelen voor koffer met sinaasappels 2 feestelijke dranken: de fraaiste frambozen en de beste bessen WYNAND FOCKINK frambozen p. liter 6.65 - bessen p. liter 7.- 'mfè Cou/i fbe ttuenf COGNAC Staatssecretaris De Jong in burger aan zijn bureau. Staatssecretaris De Jong had zich, voordat hij deze functie aanvaardde, nimmer in de politiek verdiept. Dat was dan ook een van de redenen, dat hij het bij de kabinetsformatie in eerste instantie liet afweten. Hij is echter een diep gelovig man. Hij zegt dan ook zonder enige pose: „Ieder mens komt in zijn leven voor beslissingen te staan. Het is niet zo moeilijk een beslissing te nemen. Men heeft zich alleen maar in geweten af te vragen: wat. verlangt God op dit ogenblik van mij?" Hij zegt dit als de gewoonste zaak van de wereld. Hij meent dit oprecht. Petrus. Josef Sietse de Jong is 3 april 1915 in Apeldoorn geboren, uit een gezin van zes kinderen. Hij wil marine-officier worden, loopt dus Advertentie 20 Kt (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 dec. De Martin Mariner-vliegboten, waarvan er onlangs opnieuw een op Nieuw-Guinea is ver ongelukt, mogen in afwachting van het onderzoek naar de oorzaken van het on geval niet vliegen. Over een eventuele buitengebruikstelling van de Marmer- vliegtuigen zal nader worden beslist Minister Visser heeft dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Ritmeester (WD) meegedeeld. Het wrak van het toestel, dat 17 de cember neerstortte, is vermoedelijk ge lokaliseerd. Een duikploeg zal alles in het werk stellen om het wrak te ber gen. De vlagofficier marine luchtvaart dienst is op Tweede Kerstdag in ver band met het onderzoek naar Nieuw- Guinea vertrokken. Naar alle waar schijnlijkheid zal de oorzaak van de ramp kunnen worden achterhaald. normaal de lagere school en de H.B.S. af en gaat dan naar het „gesticht" in Den Helder, zoals dat heet. In 1934 wordt hij officier. „Mijn drie kinderen," zegt hij, „vonden het helemaal niet leuk, die vinden zee-officier en die mooie uni- form veel imponerender en veel be langrijker dan een burgermeneer, die achter zijn bureau zit. Zo zijn er im mers duizenden." Toen hij het ambt van staatsecretaris voor de Marine dan tenslotte aanvaard de, werd hij door een helicopter van de Karei Doorman van zijn schip de „Gelderland" gehaald. Er werden aan de Engelse kust juist oefeningen gehou den. Zo begon zijn nieuwe ambt. Vóór die tijd had hij de hele wereld rondgezworven. Eerst in 1934 met een eskader jagers, kruisers en onderzee boten naar het toenmalige Ned. Indië. Hij kreeg tenslotte een opleiding op on derzeeboten en voer daarmee in ander half jaar de hele Oost af. „Aan boord werkten we bard," zegt hij, ,,maar aan wal gingen we een weekend de bergen in. in een zoveelste hands auto'tje. dat alleen maar in z'n achteruit de hoge helling halen kon." Hjj bezocht de kleinste eilandjes en kustpiaatsjes en zegt. dat hij daar het meest onder de indruk is gekomen van het werk van missionarissen en zende lingen. Op 2 januari 1938 eerst vaart hij thuis met het s.s. „Johann de Witt", „pat was een zalige vakantie van vier weken daar aan boord," zegt hij nu. Tijdens die reis werd prinses Beatrix geboren, maar toen het feest losbarstte, zaten ze net midden in een storm in de Golf van Biscaye. Nu had de maatschappij „Nederland" nogal in de bus geblazen en een groot feestdiner met wat er al zo bij hoort op het schip verordonneerd. „Maar," zo vertelt hij, „we zaten slechts met z n tienen aan tafel, want alle passa giers waren zeeziek." Hij heeft toen niet kunnen bevroeden, dat hij twintig jaar later diezelfde prinses Beatrix als adjudant zou vergezellen op haar succesvolle reis naar Suriname en de Antillen. Tijdens „München" zat hij op een on derzeeboot in Dakar en zij kregen be vel naar de West te varen, waarvoor met eens een behoorlijke kaart voor handen was. Daar lagen riffen en rot sen, maar met radiografische opgave van lengte- en breedtegraden lukte het toch. Toen de angst voor de oorlog over was, voer hij met de 0 13 weer terug. Met de 0 24 gaat hij 13 mei 1940 naar Bngeland. Hij was bezig met de afbouw van dit schip in Rotterdam, maar toen werd het in Southampton afgebouwd. En dan zegt hij zo op zeemanswijze: "®n )°en aan de rit." De basis was Dundee in Schotland en zij voeren op de Noorse kust, wat geen grapje was met die Duitse dieptebommen. Het vol gende seizoen was het convooien bege leiden in de iddellandse Zee met als basis Gibraltar. „Zo achteraf," zegt hij, „was het al leen maar avontuur, je bent al die ge varen vergeten, maar eigenlijk zat je voortdurend in je rikketik. Wü hebben overal rondgekard en ik was steeds oudste officier onder Otto de Booy en Rob de Vries. Toen ging het weer naar Colombo op Ceylon met als jachtter rein Rangoon. Pinang, de Nicobaren en die buurt. Toen hij met zijn 0 23 in Engeland terug was om daar een cursus in het commanderen van onderzeeboten te vol gen, de „Commanding Officers Quali fying Course", bleek hij net te laat te zijn. De cursus was al aan de gang. Dus ging hij nu eerst met een troepentrans portschip naar Amerika om de organi satie van de mariniersbrigade volgens Amerikaans systeem te bestuderen. „Ik had zo het gevoel," zegt hij nu nog, „dat ik op dat trr epen transport schip aan de verkeerde kant van de .periscoop zat." Dan weer per vliegtuig terug naar Engeland voor die onder zeebootcursus, „maar na de invasie' zegt hij heel karakteristiek, „was er hier voor onderzeeboten geen boterham meer te verdienen." Dus toen weer door het Suezkanaal naar de Japan ners. Australië met basis Freemantle, patrouilleren in de Javazee en daar had hij bijna zijn eigen broer getorpedeerd. Dat is later pas uitgekomen, toen ze elkaar weer ontmoetten. Dat zat zo. Commandant de Jong lag te loeren op een Japans schip. „Maar," zegt hij, „die makker kwam niet en wij voeren dus tenslotte weg. Nu had ik een broer in de Oost, die als krijgsgevangene op dat Japanse schip zat, maar dat wist ik natuurlijk niet. Mijn broer vertelde later wat er gebeurd was. Dat Japanse schip_ was uitgevaren, maar had op zee slagzjj gekregen. De Japanse kapitein voer dus terug om eerst de oorzaak daarvan na te gaan. Zo kwam het, dat het schip eerst een dag of drie vier la ter in de Javazee verscheen en toen was onze onderzeeboot alweer vertrokken." In januari 1949, het jaar waarin hij trouwde met mej. A. G. J. H. Bar- tels, kwam hij bij de Marinestaf voor de onderzeedienst. Van '49 tot '52 was hij adjudant van minister Fiévez en later ook van staatssecretaris Moor man. Daarna werd hij commandant van het fregat „De Zeeuw" en was het weer: zwerven. Maar daarna heeft hij met vrouw en kinderen, voor zover toen reeds aanwezig, twee en een half jaar in de omgeving van Portsmouth gewoond, waar hij Benelux-stafofficier was bij het Kanaalcommando. In 1955 werd hij adjudant van de Koningin, be reidde op haar verzoek de reis van prin ses Beatrix naar de West voor en ver gezelde de Prinses ook op die reis. In 1958 werd hij dan tenslotte com mandant van de „Gelderland", waar mee hij wéér naar de Antillen voer en naar Florida, totdateen helikopter hem eraf haalde om staatssecretaris van Marine te worden. Hij is het type van een rustige marineman. Varen is natuurlijk prettiger als zee-officier, maar hij kijkt tegen zijn hoge functie van nu toch wel heel rustig aan. Hij heeft gedaan wat hij meende te moe ten doen. Maar die Navo!Europa staat op het spel! FRANS SCHNEIDERS DEN HAAG, 29 dec. De staatsse cretaris voor Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft het beslnit van het be stuur van de Sociale Verzekeringsbank goedgekeurd, waarbij voor de jaren 1960 en 1961 het premiepercentage van de Algemene Weduwen- en Wezenwet is vastgesteld op 1,25. Tevens is het pre miepercentage van de A.O.W. (Algeme ne Ouderdomswet) voor die jaren ver laagd tot 5,5. De beide percentages be dragen dus tezamen 6,75. hetgeen ge lijk is aan het thans nog geldende per centage van de A.O.W. Bij Koninklijk Besluit is voorts be paald dat de regeling betreffende de niet-invordering en gedeeltelijke invor dering van de premies van kleine zelf standigen, welke verschuldigd zijn krach tens de A.O.W., ook van toepassing zal zijn op de premies, verschuldigd krach tens de A.W.W. Zoals gisteren reeds in een deel van onze edities is bericht zijn de tabellen als volgt: In tariefgroep 1 van de inkomstenbe lasting loopt de gedeeltelijke invorde ring van de premies van 6 percent bij 1500 gulden jaarinkomen oplopend tot 99 percent tot 2500 gulden inkomen. In de tariefgroepen 2 en 3 bedraagt de ge deeltelijke invordering 6 percent bij een inkomen van 2100 gulden per jaar op lopend tot 99 percent bij een inkomen tot 3100 gulden per jaar. In beide ge vallen dient vooropgesteld, dat de aan- geslagenen geen vermogensbelasting be talen. De regeling gaat 1 januari in. DEN HAAG, 28 dec. Medio janua ri zal een gedeelte van smaldeel V, be staande uit de jagers „Limburg" en „Groningen" en de onderzeeboot „Wal rus" een oefenreis ondernemen naar de Nederlandse Antillen, welke tocht onge veer drie maanden zal duren. Begin april wordt het smaldeel in Nederland terug verwacht. Advertentie SUNS6.2k30Ob PARIJS, 29 dec. Na de tegenslag met de „Mirage" heeft de Franse vliegtuigindustrie gisteren een belang rijk succes geboekt. Sud-Aviation heeft zijn eerste straalverkeersvliegtuig van het type „Caravelle" verkocht naar Amerika. Het toestel wordt geleverd aan de General Electric Company, die het zal voorzien van een motor van eigen fabrikaat. Deze motor komt in de plaats van de Britse Rolls Royce, waarmee de „Caravelle" tot dusver werd uitgerust. Deze verkoop, zo is gisteren in een ge zamenlijk communiqué meegedeeld, vormt „het begin van een nauwe sa menwerking tussen General Electric en de grootste vliegtuigindustrie van Euro pa". Met een motor van General Elec tric zal de „Caravelle" een groter vlieg- bereik hebben bij een kleiner brand stofverbruik. Op deze wijze zal de ver koop van de „Caravelle VII" op de we reldmarkt in een betrekkelijk korte tijd mogelijk worden. Tot dusver heeft Sud-Aviation 59 Ca- ravelles verkocht aan acht luchtvaart maatschappijen en zijn er opties op nog 23 binnengekomen. De Amerikaanse markt bleef tot dusver gesloten, maar er zijn nu onderhandelingen gaande met United-Airlines en andere maatschap pijen over de levering van minstens 100 toestellen. De samenwerking met Ge neral Electric zal deze onderhandelin- fen waarschijnlijk aanzienlijk vergemak. elijken. Zjj betekent een slag voor de Britse vliegtuigindustrie, die tot dus ver de Rolls Royce-motor leverde. NAPELS, 29 dec. Een Italiaanse juwelier, Raul Berlingione, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van juwelen ter waarde van 27 miljoen lire (165.000 gulden). Hij stapte met een koffer, waarin zich o.a. 46 armbanden, 34 ringen en den aantal gouden voor werpen bevonden, in de trein van Bari (Zuid Italië) naar Napels en ging er met een koffer sinaasappelen uit. Toen hij in Napels aankwam, zo vertelde Berlingione aan de politie, merkte hij bij het uitstappen dat de koffer lichter was dan aan het begin van de reis. Hij opende de koffer, en zag dat er alleen maar sinaasappelen in zaten. De bijzon der handige dief moet op de een of an dere wijze de koffers tijdens de rit ver wisseld hebben. DEN HAAG, 28 dec. Koningin Juliana en prins Bemhard zullen woensdag 6 januari 12 uur het corps diplomatique op de nieuwjaarsreceptie ontvangen in het paleis op de Dam te Amsterdam. De diners "voor de hoofden van missies van het corps diplomatique worden gehouden in het Huis ten Bosch te 's-Gravenhage vrijdag 8 en zaterdag 9 januari, telkens om 20.00 uur. ROTTERDAM, 28 dec. Ter gelegen heid van Nieuwjaar recipieert mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, Nieuwjaarsdag te zijnen huize, Konin gin Emmaplein 3, tussen 11 en 12 uur voor de leken en tussen 12 en 13 uur voor de geestelijken. Tijdens een vlootoejcning, die onder de Engelse kust gehouden werd en waaraan ook de „Gelderland" deelnam, werd kapt. ter zee P. J. S. de Jong met een heli kopter van boord gehaald, omdat prof. De Quay hem met spoed moest spreken in verband met de kabinetsformatie. DEN HAAG, 29 dec. Bij staatsie- bezoeken van buitenlandse staatshool den komt aan de volksvertegenwoordi' ging een meer prominente rol toe, zo meent de Eerste Kamer. Eerder had ook de Tweede Kamer reeds een der gelijke wens uitgesproken. De Senaat wil dat de minister-president, de vice- minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken tezamen met de voorzitters van beide Kamers der Sta- ten-Generaal als gastheren zullen op treden bij de avondmaaltijd, die thans de ministerraad de hoge gast aanbiedt. De Kamer meent dat op deze wijze de staatkundige verhoudingen beter tot uitdrukking komen. Door ook aan de gevolmachtigde minister van Surina me en de Ned. Antillen de hun volgens het Statuut toekomende plaats te ver zekeren zal tenslotte tot uiting moeten komen, aldus de Eerste Kamer, dat een staatsiebezoek een aangelegenheid van het koninkrijk is. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 28 dec. Een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met twee jaar proeftijd legde de Utrecht se politierechter op aan een achttien-ja rige kantoorbediende uit Bussum we gens het niet voldoen aan een oproep tot keuring voor de militaire dienst. Ondanks herhaalde oproepen van de burgemeester van Bussum en van mi litaire instanties in het district Utrecht, had de jongeman geweigerd voor de keuringsraad te verschijnen. Op de zit ting van de politierechter naar de reden van zijn afwijzende houding gevraagd, verklaarde hij dat hij als volgeling van „Lou de palingboer" persoonlijke be zwaren had tegen de militaire dienst. En juist omdat hij niets van het mili tairisme moest hebben had hij ook geen A willen zeggen door naar de keuring toe te gaan. De rest van het alfabet zou dan waarschijnlijk ook wel zijn ge volgd, vreesde hij. De politierechter wees hem erop dat het gaan naar een keuring nog niet per se betekent dan men in militaire dienst wordt opgenomen. Bovendien bestaat bij eventuele goedkeuring nog de moge lijkheid op grond van gewetensbezwaren een andere vorm van dienstplicht te vervullen dan die met de wapens. De officier van justitie vond de be zwaren van de kantoorbediende nogal vaag en om zekere dwang op hem uit te oefenen eiste hjj tegen hem twee maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar onder uitdrukkelijk beding dat hij zich binnen Advertentie vier maanden aan de vereiste keuring zou onderwerpen. De politierechter wilde het echter niet zo nadrukkelijk stellen, maar be paalde de straf op een maand voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar, waarbij hij veronderstelde dat de verdachte alsnog eieren voor zijn geld zou kiezen en zich voor de keuring zal melden. Doet hij dit niet, dan zal t.z.t. zeker uitvoering van het vonnis volgen. DEN HAAG, 29 dec. Het college van rijksbemiddelaars heeft zijn goed keuring gehecht aan de voorstellen tot verhoging van de lonen, zoals de „Raad van bestuur voor de zeevaart" deze mede namens de betrokken werk nemersorganisaties had ingediend. LONDEN, 29 dec. Door lawines in bergstreken in West-Europa zijn maan dag vier mensen om het leven geko men en drie gewond en in lager gele gen gebieden hebben overstromingen als gevolg van zware regen in de kerst periode schade toegebracht en bouw land onder water gezet. Voorts is een Zwitsers gezin van drie personen dood gevroren op slechts 50 meter afstand van zijn vakantie-chalet. Alfred Mertz, een 38-jarige Zwitserse ambtenaar, en zijn vrouw en dochtertje vertrokken zaterdagmiddag uit Orge- vaux, een buitenwijk van Montreux, voor een tochtje van slechts enkele uren naar hun chalet dat zich op een hoogte van 1.500 meter bevindt. Hun lichamen werden vanochtend in de sneeuw ontdekt door een jongen die een skitocht maakte. Mevrouw Mertz en haar dochtertje lagen op slechts 50 me ter afstand van het chalet, de heer Mertz werd enkele meters lager gevon den op de helling. Vermoedelijk is het gezin door de mist verdwaald en des nachts doodgevroren. Drie jonge Franse skiërs vonden de dood door een lawine op de berghelling boven het wintervakantiecentrum Val d'Isère in de Franse Alpen. Vier Fran sen werden gered. Een Westduitse toe rist kwam om door een lawine in de bergen ten westen van Innsbruck. Zijn metgezel, met wie hij aan het skiën was, wist zich uit de sneeuwmassa te bevrijden. Nabjj Sion in Zwitserland (Van onze correspondent) APELDOORN, 28 dec. Vanavond gebeurde er op de Deventerstraat een gecompliceerde aanrijding waarbij Je 52-jarige heer A. P. de Jong uit Den Haag zo ernstig werd gewond dat hij tij dens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Zijn vrouw werd in zorgwek kende toestand opgenomen in het Julia- naziekenhuis. Hun dochter en haar ver loofde, die achter in de auto zaten, lie pen beiden een hersenschudding op en werden eveneens in het Julianazieken- huis opgenomen. Uit de afrit van de St.-Joseph-stich- ting reed een vrachtauto, die op de rechter weghelft stopte omdat een au tobus naderde. Op hetzelfde moment kwam uit de richting Deventer de auto van de heer De Jong aan. Deze botste in grote vaart tegen de stilstaande vrachtauto waarna de wagen op de lin ker weghelft belandde en een uit de rich ting Apeldoorn komende auto ramde, be stuurd door de heer B. uit Deventer. Een liftster die bjj de heer B. in de wa- en zat. kreeg een hersenschudding. >ok zjj werd opgenomen in het Julia- naziekenhuis. De auto's werden ernstig beschadigd. werden drie personen gewond toen een lawine neerkwam op een terrein waar men aan het werk was. In het bergach tige Slowenië, in het westen van Joego slavië, zijn verscheidene wegen door la wines versperd. In zuidwest-Frankrjjk zjjn verscheide ne rivieren buiten haar oevers getre den, waardoor vele gezinnen hun hui zen moesten verlaten, en in Italië brachten nieuwe regens verder gevaar van overstromingen na die van kerst mis, toen honderden mensen hun wo ningen moesten verlaten. De Tiber trad te noorden van Rome buiten haar oevers. Verscheidene dorpen kwamen hierdoor onder water te staan, een trein ontspoorde en drie hoofdwegen waren gedeeltelijk onbegaanbaar. Ook een aantal rivieren in de Oostenrijkse pro vincie Stiermarken maakte wegen on begaanbaar en bracht schade toe aan huizen. (Advertentie) J MAURICE LACROUX PropriéToire 5 JARNAC-COGNAC VRAAGT UW LEVERANCIER! per fles f 16.25 per fles f 19.50 Voor de handel: ANDRé EERSTENS N.V. TILBURG NEW YORK, 29 dec. Het Ameri kaanse weekblad „Time" heeft presi dent Eisenhower tot „man van het jaar" voor 1959 uitgeroepen. Eisenho wer, die de vorige week van zjjn reis naar Europa, Azië en Afrika in de V.S. is teruggekeerd, is de bekendste en ge wiekste wereldburger, aldus het blad. Het vorig jaar riep „Time" president De Gaulle tot man van het jaar uit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 5