Hendrik Cliabot werd teruggevonden Overzichtstentoonstelling in Den Bosch bewijst grandeur van subtiele geest 1 I Europoorts olieterreinen groeien SOCIALE WEGWIJZER jonge zo! IN CANADA liggen enorme mogelijkheden 'VARIA- j philosophica Prins Bemhard functies neer legt Tiber treedt buiten oevers NIEUWS Vrij gezellenbelas- ting in Staatsblad H. van DAM Azn H Zonen win een fles WHITE LABEL ttieedóea// Bod op aandelen „De Vriendschap" Metaverpa koopt fabriek in Hilversum Optimisme omtrent Duitslands economie Tweede deel vergt ruim 15 miljoen DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! Reclame-t.v. hoogstens binnen omroepbestel in het kort Levensonderhoud in november duurder Vismarkt Een eerlijke jonge9 Kleine zelfstandigen Vakantie NSC DINSDAG 29 DECEMBER 1939 PAGINA 6 Onder andere commissariaat Steenkolen Handelsvereeniging Watersnood en laivines in Italië Ook in Frankrijk hoog water CENTRAAL COMITé A. R. i Bemiddeling bij aankoop van onroerend goed I Nog 2 miljoen N.V. Distilleerderij v/b Simon Rynbende Zonen - Schie Üin om de grandeur van deze subtiele geest aan te tonen. In de twintiger jaren zien wjj Chabot als een symbolisch cubistische avant- gardist. Hjj zocht naar vereenvoudiging van vormen en werkt veel als beeld houwer, waarbij hq vooral en-taille- direct in hout snijdt. Er zijn vele beel den uit die tjjd op de tentoonstelling te zien, grote beelden van boeren, sterk expressief, bewust gedeformeerd, enigszins verwant met het vroege werk van Raedecker, Krop en Polet. De schilder heeft het uiteindelijk van de beeldhouwer gewonnen en reeds dadelijk ziet men het eigen karakter van de meester in de tijd toen het spectrum der Nederlandse kunst ver liep van de mathematische abstracties van Mondriaan en Van der Leek via de meer Frans georiënteerde Sluyters naar het magisch realisme van Willink en consorten. Men heeft Chabot veel vergeleken met' Permeke, eep. parallel die niet opgaat, want de be|Je karak ters waren totaal verschillend van aard. De gelijke gerichtheid die zich in sommige landschappen openbaart, is een uiterlijke, Chabot is veel ethischer, hij had een zending die niets van doen heeft met het Dionysisch karakter van de meester uit Jabeke. Dit neemt niet weg, dat men bij Chabot .veelal één beeld krijgt bij het bezien van mensen, dieren en land schappen. De door zorgen en nood af gebeulde mens staart u op dezelfde wijze aan als de koeien en paarden. Niet het intelligente, scherpe, vurige mensentype, niet de Don Juan, de beau-gargon of de misdadiger spreken uit Chabots werken, nee, het zijn de door zware arbeid afgematte, door ziekte en sociaal onrecht aangetaste figuren en het was dan ook geen won der dat de herleving van Chabot na de vreselijke brand van Rotterdam, die bijna gans zijn oeuvre vernielde, na de ernstige kolendampvergiftiging, die hem physiek zwaar trof, het juist de ver volgden, de ontheemden, de opgejaag de Joden en onderduikers waren die hem troffen. De expositie toont een aantal zeer mooie werken uit de dertiger jaren, waaronder het landschap met de hooi oppers, de rustende boer en het in feller coloriet oplevende beeld van de drie starende zusters. Uit de oorlog is o.a. het prachtige beeld van de moeder met het gewonde kind en de vlucht met de vogelkooi. Ook zijn er ,,De schippers" die tot de mooiste werken behoren. Daar gloeit ook een grotere levensblijheid aan en een wonderlijk gevoel voor humor speelt over de ge laten. Chabot heeft de laatste jaren van zijn leven bijzonder intens geleefd en gewerkt, een grote rusteloosheid maakte zich van hem meester en steeds laaiender en blijder werden zijn land schappen. Daarin bereikte hij een synthese die wellicht grootser was dan het grote en laatste werk, de intocht van Christus. Dan heeft de tragiek plaats gemaakt voor hoop en verwach ting. MARIUS VAN BEEK AMSTERDAM, 29 dec. Gebr. Teixeira de Mattos delen mede namens principalen een bod uit te brengen op de uitstaande gewone aandelen en op- richtersbewijzen in N.V. De Vriend schap, maatschappij tot exploitatie van onroerende goederen te Rotterdam, te weten nominaal 700.000 gewone aan delen tegen de koers van 210 pet. en 30 oprichtersbewijzen ad 3200. Dit bod zal definitief van kracht worden, indien naar de mening van principalen een genoegzaam aantal aandelen ter over name wordt aangeboden. De laatste aandelenkoers ter beurze was 174 pet. AMSTERDAM, 29 dec. In verband met een in eigen research-afdeling ge dane uitvinding op een verpakkings machine, waarvan naar verschillende landen licenties zijn verkocht, heeft de Metaverpa N.V. Verpakkingsindustrie te Maartensdijk een fabriekspand te Hil versum aangekocht. Aldaar zal de fa bricage van deze machines ter hand wor den genomen. Men is van een regelmatige afzet voor verscheidene jaren verzekerd. Deze investering kon geheel uit eigen middelen worden gefinancierd, aldus de directie. LONDEN De B.P. Exploration Com pany gaat een .tweede proefboring ver richten in Limestone, Doret. Onlangs is daar op 1800 voet diepte door de maat schappij olie gevonden. Het zal nog enige tijd duren voordat men weet of deze olie commerciële waarde heeft, zo zegt de B.P. In de toekomst wil men nog enkele proefboringen in Kimmeridge verrichten. Hendrik Chabot: de drie dochters (1936). Toen Hendrik Chabot in 1949 stierf in zijn kleine huis aan de dijk in de Bergschenhoek nabij Rotterdam, ging het bericht als een schok door kunstminnend Neder land. Toen pas realiseerde men zich op welke wijze de schilder ons een In 1955 publiceerde Martial Guéroult, hoogleraar aan het Collége de Fran ce, het eerste deel van zijn grote werk over Malebranche onder de titel La Vision en Dieu (Varia 30 juni '56). Nu zijn de beide volgende delen ver schenen onder de gemeenschappelijke titel: Malebranche, Les Cinq Abimes dc la Providence. Deel II draagt als on dertitel L'Ordre et l'Occasionalisme; deel III La Natura et la Grace 1). De Oratoriaan Nicole Malebranche (16781715) behoort met Descartes en Pascal tot de zeer groten, die aan het begin staan van de Franse filosofie, maar in tegenstelling tot beide andere wijsgeren heeft hij buiten Frankrijk geen zeer grote invloed uitgeoefend, tenzij op het ontologisme van de twee de helft: van de 19e eeuw. De filosofie van Malebranche is een poging de nieuwe natuurwetenschap, de nieuwe filosofie (Descartes) en de Christelijke theologie tot een eenheid om te scheppen, zodat de dreigende te genstelling tussen profane en gewijde wetenschap of wel tussen denken en ge loven overwonnen wordt. Men zou zijn streven kunnen vergelijken met dat van Teilhard de Chardin in onze eeuw. Wel ke zijn nu de vijf afgronden der Voor zienigheid. waarover Malebranche spreekt? Het. is eenvoudig ze op te noe men: het zijn de afgronden van de ma teriële wereld, van de psycho-fysische wereld, van de psycho-geestelijke we reld, van de wereld der engelen en van de wereld van het Evangelie. Deze op somming is eenvoudig. Maar wat is met ieder van deze werelden aange duid? Waarom worden zij aangeduid met de term afgrond? En welke rol speelt hier de Voorzienigheid? Eerst een citaat, do-r Guéroult geno men uit de Entretiens Métaphysiques, juist omdat dit citaat ons wederom her innert aan Teilhard de Chardin: „Men moet niet stilstaan bij de eerste afgrond van Gods Voorzienigheid t.a.v. de ver deling der materie en de ordening van het lichaam; men moet er doorheen gaan om in een tweede afgrond af te dalen en vandaar in een derde, totdat wij aangekomen zijn op het punt waar alles eindigt en God alles verenigt" (dl. II p. 271-272). Aan de beschrijving van deze afgronden is Deel III gewijd. De eerste naam spreekt voor zichzelf; het is het mysterie van de ordening van de stof. Maar dit mysterie verdubbelt zich in de mens, die lichaam (stof) is en ziel. En daarenboven heeft de ziel twee as pecten: het ene is naar het lichaam ge richt, zonder er een eenheid mee te worden; het andere is geest (de psycho- intellectuele wereld), verbonden met het Woord Gods. Van de wereld der en gelen weten wij alleen door het geloof, maar onze kennis van de genade moet zich ontwikkelen analoog aan onze ken nis van de natuur. De laatste en diep ste afgrond is die van de universele ge nade in Jezus Christus. Voor Malebranche is er geen wissel werking mogelijk tussen geest en stof. Hoe er dan toch orde mogelijk is, ver klaart zijn occasionalisme (Deel II). Dit herleidt alles tot God: ..De bewe gingen worden opgevat als de gelegen heid voor de Goddelijke werkdadigheid overeenkomstige gedachten in de ziel voort te brengen en de gedachten als de gelegenheid om overeenkomstige be wegingen in het lichaam te verwekken (p.212)Dat het moeilijk is hierbq aan een vicieuze cirkel te ontkomen, is dui delijk. Doch wat geldt t.a.v. de wissel werking tussen geest en stof, geldt ook reeds op zuiver stoffelijk en anderzpds op zuiver geestelijk gebied. Malebran che erkent geen andere Causa dan God: wat wij causa (oorzaak) noemen is slechts occasio (gelegenheid). Vandaar, dat ieder der vijf grote gebieden van wereld en genade als het ware een nieuw domein voor Gods Voorzienigheid vormt. XJ vauuaai, 1) Tome II, Aubier, Parijs 1959 283 blz. 14 x 22.5; Tome III id. id. 426 biz. id DEN HAAG, 28 dec. Het particulier secretariaat van Z.K.H. de Prins der Ne derlanden deelt mede: De vele en veelsoortige werkzaamheden van Z.K.H. de Prins hebben er toe geleid, dat enkele functies slechts een formele betekenis hebben gekregen, doordat de tijd ontbrak zich volledig in de daarmede verbonden vraagstukken in te werken. Aangezien de Prins dit weinig bevredi gend acht, heeft hij besloten zijn commis sariaten bij de Maatschappij tot financie ring van het nationaal herstel N.V. en de Steenkolen-Handelsvereeniging N.V. neer te leggen en geen deel meer te nemen aan de werkzaamheden voor het Reactorcen trum-Nederland. document humain had nagelaten omtrent de barre ellende, de ver volgingen, de Jodenhaat, de angst der onderduikers, heel het schuwe leven uit de oorlogsjaren. In die tijd heeft men wel eens te hoogdravend geschreven over datgene wat niet altijd ontdaan was van al te drama tische effecten. Thans, 10 jaar later, kunnen we meer afstand nemen van het oeuvre van deze typisch Hol landse meester, die zich altijd zo sterk aangetrokken heeft gevoeld tot de boeren, het vee en het dik wijls zo sombere land in de peri ferie van de havenstad. Verschei dene werken wijzen wij thans af, al thans wij zien ze in ander verband, terwijl vroeger minder opgemerkte doeken groter gloed krijgen en aan betekenis winnen. Dat bespeurt men op de tentoonstelling van schilderijen, beelden en nog onbe kende tekeningen, die in gericht in het Centraal Noord-Bra bants museum te 's-Hertogenbosch en na 21 december verhuis naar Amersfoort. Een hevig aan de weg timmerende kunstenaar is Chabot nooit geweest. Zjjn gehele natuur was die van een teruggetrokken mens, die eerder arg waan kreeg b;j een goede critiek, dan dat hij er zich door gevleid voelde. In 1935 schreef de N. R. C.: „Hoe lan ger wij zijn werk kennen, hoe meer het er op begint te lijken dat hij de fase van de aanloop niet te boven weet te komen. Na ogenblikken van groei, als men juist van plan was vast te stellen dat de kunstenaar zijn weg dan toch gevonden scheen te hebben, lijkt hij het spoor weer bijster te raken en ontstaat een stilstand, die bedenkelijk veel heeft van achteruitgang." Nu wij na jaren die ontwikkeling, die stilstand, dat zoeken naar nieuwe wegen bezien, begrijpen wij nauwelijks meer iets van de twijfelzucht waarvan de criticus sprak, want achteraf zien wij slechts een zeer bewuste groei naar een doel. Al kunnen wjj soms bij Chabot hier en daar een zekere overtrokken gevoelsuitbeelding bespeuren, soms ook een zeker maniërisme in de bouw van koppen en gelaten, expressies en be weging der handen; het oeuvre is zo veel omvattend dat na een verantwoor de schifting een overzichtstentoonstel ling meer dan genoeg bewijzen levert ROME, 28 dec. (AFP) Door over stroming van de Tiber en de Arno is ernstige schade toegebracht aan lande rijen, bruggen en belangrijke verbin dingswegen. Talrijke boerengezinnen hebben hun woningen moeten verlaten. Bij Terni in Umbrië heeft een grondverschuiving de ontsporing van een passagierstrein veroorzaakt. Slechts enkele reizigers zijn licht gewond. Ook in Noord-Italië zijn tengevolge van aanhoudende regen overstromingen ontstaan, o.a. in Venetië. Bij Aosta heeft een lawine talrijke groepen skiërs de pas afgesneden. In Trente ligt de sneeuw veertig cm. dik en in sommige passen drie tot vier meter. In Rome zelf heeft de stand van de Tiber op een bepaalde plaats het kri tieke punt van 11.90 meter bereikt. Alhoewel ook alle zijrivieren van de Tiber sterk gestegen zijn, verwacht men dat het peil van de rivier vandaag weer zal zakken. BORDEAUX, 28 dec. Tengevolge van de aanhoudende dichte regen in zuidwest-Frankrijk dreigt er ook in dit gebied een kritieke toestand te ontstaan. In Dordogne zijn verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden. Vele wegen staan blank. Het water van de rivieren in het de partement Lot stijgt eveneens sterk. Een aantal wegen kan al niet meer ge bruikt worden, omdat zij overstroomd zijn. Opstanding der ouders (1933). De Gordon Royal Commission in Ca nada heeft een taxatie gemaakt over de toekomstige groei en economische ex pansie van Canada in de eerstkomende twintig jaren. Verwacht wordt dat het bruto nationaal produkt in de jaren 1958-1969 met 119 procent toe zal ne men, bij een stijging van het natio naal inkomen van 159 procent. De be volkingstoename wordt op 60 procent becijferd. Van de gasproduktie wordt een stijging van 790 procent geraamd en voor de olieproduktie van 670 pro cent. Alle schattingen uiteraard onder voorbehoud van bijzondere omstandig heden, als een wereldoorlog of een an dere grote ramp. Het blijkt dat er enorme mogelijkheden op economisch gebied in Canada als het ware voor het grijpen liggen. Aldus het jaarverslag van Canada General Fund. Canada kwam na de tweede wereld oorlog tot ontwikkeling en momenteel heeft men daar ook een hoge massa consumptie bereikt. Dit wil echter niet zeggen, dat men thans met de huidige situatie tevreden is. Verschillende be drijfstakken zullen nog verder tot ont wikkeling moeten komen om hetzelfde peil als de Verenigde Staten te berei ken. Wij zullen dit met enkele voor beelden verduidelijken. Eind 1958 waren er in Canada 3.573.000 personenauto's geregistreerd, hetgeen wil zeggen, dat van iedere 5 inwoners er één een auto bezat. In de Verenigde .aten echter, waar 56.870.000 wagens geregistreerd zijn, heeft op iedere drie inwoners er één een auto. Om nu te bereiken, dat ook in Canada de verhoudingen op het ge bied van geregistreerde auto's gelijk met Amerika komen, zal het noodzake lijk zjjn, dat in eerstgenoemd land het aantal geregistreerde auto's met min stens 60 pet. toeneemt. Ook wat de staalproduktie betreft moet Canada nog veel inhalen om op hetzelfde niveau als de Verenigde Sta ten te komen. In de Verenigde Staten is de produktie sedert 1952 met 25 pet. toegenomen en bedraagt deze nu 148 miljoen ton per jaar of 8 ton per hoofd. Vergelijken wij deze cijfers met de pro duktie in Canada, dan zien wij dat de toename sedert 1952 daar 75 pet. is geweest, doch ondanks dit hoge per centage bedraagt de totale Canadese produktie slechts 6.7 miljoen ton of 4 ton per persoon. Om derhalve in Cana da ook op een jaarlijkse staalproduktie van 8 ton per hoofd te komen, zal een verdere stijging met 100 pet. noodza kelijk zijn. Voor olie en aardgas zijn de moge lijkheden voor een toeneming van de produktie nog groter. Van de bestaan- BONN. 28 dec. (Reuter). De indus triële produktie in West-Duitsland zal, naar minister Erhard, in een vraagge sprek met het Hamburgse blad „Welt am Sonntag" heeft verklaard, in het komende jaar met vijf a zes procent kunnen stij gen. Volgens Erhard geeft de huidige eco nomische toestand geen reden tot bezorgd heid over de werkgelegenheid of de pro- duktiie. De financiële middelen voor de verdere expansie van de Westduitse eco nomie dienen voornamelijk te worden verschaft door de wil van het volk om te sparen en de stijging van de produktie dient, in overeenstemming hiermee alle in. kornens te doen stijgen. Erhard waar schuwde echter tegen een consumptie, die de produktie overtreft en tegen geïsoleer de onredelijke eisen, die kunnen leiden tot een schadelijke verstoring van het groeiproces. ROTTERDAM, 28 dec. Het plan „Europoort" wordt in enige fasen uitgewerkt en elke fase weer in enkele gedeelten. Het eerste gedeelte van de eerste fase vergde 65.390.700,waar toe op 28 maart 1958 de raad een kre diet verstrekte. De werkzaamheden aan dit eerste deel zijn thans zover gevor derd, dat men reeds aan de uitvoering van het tweede gedeelte moet gaan denken. De totale kosten daarvoor worden op 15.320.000 begroot. Het eerste gedeelte omvat o.m. het baggeren van het zeehavencomplex, het graven van de centrale vaargeul door Rozenburg, de aanleg van de Binnen haven met een verbinding naar het Brielse Meer (Ertskanaal), alsmede het opspuiten van de terreinen en het op- ruimen van de vele bunkers, welke in dit gebied waren aangetroffen. Dit ge deelte van Europoort wordt aan de oostzijde begrensd door het Spuikanaal. Als een olievlek De hierboven omschreven werkzaam heden zijn thans zo ver gevorderd, dat de terreinen, bestemd voor de op- en overslag van olieprodukten veelal op hoogte zijn gebracht. Over de uitgifte van deze terreinen zijn met verschil lende gegadigden onderhandelingen ge voerd, welke inmiddels ten aanzien van 57 pet. van de beschikbare terrein oppervlakte in principe tot overeen stemming hebben geleid. Voorstellen tot verhuring van deze terreinen zullen binnenkort aan de raad ter goedkeuring worden voorgelegd. Over de resterende percelen worden met drie gegadigden nog besprekingen gevoerd. DEN HAAG, 24 dec. Het centraal co mité van de Anti-Revolutionaire Partij heeft zijn standpunt inzake commerciële televisie bepaald. Zo het al ooit tot het toelaten van reclame in de televisie zal moeten komen zal dit. naar de mening van he' een comité, in elk geval bin nen het raam "an het in Nederland gel dende omroepbestel moeten geschieden. Bij het overleg over de uitgifte van laatstbedoelde terreinen is B. en W. gebleken, dat zowel de ligplaatsen voor tankschepen, die ten westen van het Spuikanaal zün geprojecteerd, als de in dit gedeelte van Europoort ge legen petroleumterreinen niet toe reikend zijn, om aan de aanvragen te voldoen. Om in deze behoefte te voorzien hebben B. en VV. een plan doen uitwerken voor de aanleg van nieuwe petroleumterreinen daarbij behorende ligplaatsen ten oosten van het Spuikanaal. De tot het tweede deel van de eerste faze behorende werkzaamheden omvat ten voorshands het gereedmaken van de terreinen, het doortrekken van het zeekanaal door Rozenburg, alsmede het dempen van het Spuikanaal. De kosten van deze werken zijn te ramen op 15.320.000,waarvan voor 1960 naar raming 6.500.000,zal worden verwerkt. nitieve oplossing worden verkregen door de bouw van een in nauw overleg met. de Rijkswaterstaat ontworpen spuisluis in de afsluitdam van het Brielse Meer. Door de afsluitmiddelen met de bewegingswerken van de be staande sluis in het Spuikanaal te be nutten, kunnen de kosten van de sluis in de afsluitdam van het Brielse Meer beperkt worden tot 2 miljoen. Deze werken zullen in de zomer moeten wor den uitgevoerd, zodat vrijwel het ge hele bedrag in 1960 zal worden ver werkt. Het door B. en W. gevraagde krediet van ruim 15 miljoen omvat niet de 2 miljoen voor afsluitdam en spuisluis van het Brielse Meer. de oliebronnen in Canada heeft men nog slechts 2 pet. in produktie en hier mede is reeds een hoeveelheid geprodu ceerd die meer dan 1/7 gedeelte be draagt van de bestaande reserves in de Verenigde Staten. Met aardgas lig gen de kansen nog gunstiger. Momen teel bedraagt de produktie van aard- ga-: slechts 1/30 gedeelte van de hoe veelheid welke Amerika kan opbren gen, waar de reserves 254 biljoen ku bieke voet bedragen. In Canada wordt de totale capaciteit op 300 biljoen ku bieke voet getaxeerd. Nu wil dit nog niet zeggen, dat de mogelijkheden, welke er in een land aanwezig zijn, ook direct tot ontwikke ling gebracht zullen worden. Maar als wij in de historie terugblikken, dan kunnen wij constateren, dat in elk land, waar mogelijkheden tot economi sche ontwikkeling aanwezig waren, de ze ook gerealiseerd zijn. Het één moet op het ander volgen, gelijk de dag op de nacht volgt. En nergens ter wereld zijn momenteel zoveel rijkdommen en zoveel wegen om deze in exploitatie te brengen als in Canada. Het St.-La.wrence Kanaal is in 1959 voltooid. Wjj moeten teruggaan tot 1870, toen de eerste sluis werd ge bouwd om de doortocht voor kleine schepen mogelijk te maken, om ons te realiseren, dat thans dit kanaal vol tooid is en bevaren kan worden door grote zeeschepen. Een land als Canada, dat in opkomst is en waarvan nog uitgestrekte gebie den braak liggen heeft vele toekomst mogelijkheden, en de kansen welke Ca nada thans geboden worden, door het bestaan van deze nieuwe rechtstreekse scheepvaartverbinding met de wereld zeeën zijn groter dan men op het ogen blik nog kan overzien." AMSTERDAM De handelsovereen komst tussen de Benelux en Hongarije voor het jaar 1959 is met de bijbehorende goederenlijsten stilzwijgend verlengd voor de tijd van het jaar 1960. BELGRADO Het lid van de Zuid- slavische uitvoerende Federale Raad, Ab- do Humo, heeft in het parlement ver klaard, dat het Zuidslavische vijfjaren plan, dat een verhoging van het nationale inkomen met 54.1 pet. in vijf jaar tijds beoogde, na vier jaar een verhoging van 58.4 pet. zal hebben bereikt, volgens hem een der grootste stijgingen van het nationale inkomen ter wereld. De plannen voor 1960 voorzien in een stijging van het nationale inkomen met 8.1 pet., ver geleken met dat van 1959. De directeur van het Zuidslavische eco nomische planbureau verklaarde, dat de investeringen in 1960 878 miljard dinar zullen bedragen, hetgeen 7.7 pet. meer zal zijn dan dat bedrag dat in 1959 werd geïnvesteerd. DEN HAAG, 28 dec. Het nieuwe ta rief van de inkomstenbelasting voor onge- huwden is heden in het Staatsblad ver schenen en wordt morgen van kracht. In het Staatsblad is voorts de wet tot verlenging van tijdelijke belastingmaat regelen en maatregelen in verband met fusies van vennootschappen op aandelen verschenen. Deze wet zal gelden van 1 januari tot einde 1960. Voorts wordt bij koninklijk besluit de wet van 9 april 1959 tot wijziging van de inkomstenbelasting en van de loonbelas ting tegen het einde van dit jaar in wer king gesteld. Sarphatistr. 35, A'dam C., Tal. 58214 AMSTERDAM 28 dec. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonder houd van gezinnen van hand- en hoofd arbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 is 100, vertoonde van medio oktober 1959 tot medio november 1959 een stijging met 1 punt. Het indexcijfer inclusief A.O.W. ■steeg van 125 tot 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 120 tot 121. Deze stijging speelde zich vrijwel uit sluitend af in de sector voeding. Vooral de indexcijfers voor aardappelen, groen ten en fruit gaven eeen stijging te zien, terwijl voorts de prijzen voor schelvis en eieren opliepen. Het totaal indexcijfer voor de sector voeding steeg hierdoor van 124 medio oktober tot 126 medio novem ber. ROTTERDAM, 29 dec. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmuiden en elders 200 kisten zeevis en 220 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren per kg: heilbot f 2.20—2.30, kuit f 0.70—0.80, spiering f 1—1.10. Per kist: schol middel f 39—42, klein f 26—30, schelvis middel f 3034, kabeljauw groot f 42—45, klein f 20—24, makreel 20—24, koolvis 1 16—18, wijting f 25—27, haring, verse 19—24. Door de demping van het Spuikanaal zal het water van het Brielse Meer niet meer kunnen doorstromen. Hierin kan tijdelijk voor het jaar 1960 wor den voorzien door het graven van een nieuw kanaaltje en het aanbrengen van een hevelinstallatie. Voor de doorspoe ling van het Brielse Meer zai een defi- Mevr. H. Z. te D. wil het een en ander weten omtrent de Noodwet Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen. Op de eerste plaats: wie wordt als zelfstandige voor deze wet aangemerkt? Dat is iedere Nederlander, die in Ne derland woont en die hier te lande een beroep of bedrijf uitoefent, anders dan krachtens een arbeidsovereenkomst. Nu is zulks gemakkelijk aan te tonen als men bijvoorbeeld een winkel heeft of inge schreven staat in het Handelsregister. Het wordt inderdaad moeilijker aan toonbaar, indien men zoals briefschrijf ster zich uitdrukt handelt, zonder in geschreven te zijn bij het Handelsregister met'VIaar kunt u ^an Seen verklaringen krijgen van relaties, met wie u geregeld handelt? Als men het bedrijf of beroep uitoefent om daarmede bijverdiensten te verga ren, dan is de wet niet van toepassing. Het moet dus het hoofdberoep zijn. Er is nog een belangrijke bepaling in artikel 3 van de wet opgenomen: als men wegens ziekte, ongeval, invaliditeit of andere bijzondere omstandigheden zijn gewone beroep of bedrijf niet kan uitoefenen, blijft men gedurende de tijd van die verhindering voor de toepassing van de wet als zelfstandige aangemerkt. Als briefschrijfster op grond van bo venstaande inlichtingen meent wel recht te hebben op kinderbijslag, dan adviseren wij haar om kinderbijslaglijsten aan te vragen. Wordt hierop afwijzend beschikt, dan zou u in beroep kunnen gaan tegen die afwijzing. Het verwondert ons altijd weer enigs zins, als een werknemer, die langere tijd bij zijn werkgever in dienst is, moeilijk heden met deze heeft over vakantiedagen zoals de heer G.A.L. te K. Briefschrijver is 11 jaar in dienst bij zijn werkgever als vrachtwagenchauffeur De baas zegt: u heeft recht op 6 vakan tiedagen en 6 snipperdagen per jaar en u heeft geen recht op dubbel loon over de vakantiedagen. Evenmin kan ik u een extra vergoeding geven, indien u op Tweede Kerstdag en Tweede Paasdag werkt. Briefschrijver heeft het volgende ge hoord: in dit soort bedrijf worden 9 va kantiedagen en 6 snipperdagen gegeven en over die dagen en over de genoemde feestdagen wordt dubbel loon betaald Wij nemen aan dat er in het door brief schrijver bedoelde bedrijf geen c.a.o. of andere loonregeling van kracht is en dat er bij het begin van de dienst betrekking geen arbeidsovereenkomst is gesloten. Was het een of het ander immers wel het geval, dan zouden deze moeilijkheden niet bestaan, omdat daar voor een der overeenkomsten geraad pleegd zou kunnen worden. Wij vragen ons verder af, of er de vo rige 10 jaar dan geen verschil van me ning op deze punten heeft bestaan. Was dat niet het geval dan moet er o.i. een bepaalde reden voor zijn, dat er thans wel moeilijkheden rijzen. Wij ken nen die reden niet. Wij kennen evenmin de persoonlijke verhouding tussen brief schrijver en zijn werkgever. En daarom kunnen wij briefschrijver slechts dit ad vies geven: bespreekt u deze kwesties nog eens zelf met uw werkgever en zie tot een voor beide partijen bevredigen de oplossing te komen. Mocht u niet tot overeenstemming komen, dan is de vakorganisatie de aangewezen instelling om hier te bemiddelen. Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal economische redactie, Kortenaerstraat 1 te Rotter dam. i RYVBEVDE'S Bedenkt U 'zelf nu eens een "jonge" met een eigenschap die overeenkomt met een van de eminente kwaliteiten van Rynbende's Jonge Genever. Zend Uw idee in de vorm van een tekening of kort rijmpje naar Rynbende- Schie dam. Hetgaat om de originali teit! Een jury beloont elke maand de beste lOOinzendingen met een hele fles White Label. De inzendingen worden het eigendom van Rynbende en worden eventueel gepubliceerd. j -- WHITE lABEL^v GENEVER'x joh »pe»*i SCH i EDAM (hoiund) i*Ia f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1959 | | pagina 6