Geheiligd raffinement Reclame SOCIALE WEGWIJZER Sir Vivian Fuchs opnieuw naar het Zuidpoolgebied Gehandicapte kinderen leggen zwemproeven af van De geschiedenis dorpstoren In 1896 door een felle brand omgevallen en vernield Haastrechts WAT IS ALLERGISCH? H Ui ->;> m. Maakt De Nederlandse industrie hekelt landbouwbeleid van de E.E.G. Pseuclo-ambtenaar in blauwe jas Waarom doet Nederland niet mee met expedit Revalidatie in bad voor spastische kinderen en poliopatiëntjes Restauratieplannen door raad gesteund r LAATSTE GANG VAN FAUSTO COPPI Inbrekers nog steeds op Flakkee op pad voor Uw zaak Kleine zelfstandigen Vakantie Maatregelen kunnen ernstig nadeel berokkenen Kok aangehouden Aflossing 31/4 pet. Staatslening 1955 Schilderijtje vermist uit bisschoppelijk museum Stoffelijk overschot en deel van toestel geborgen MAASLAND Auto met medicijnen teruggevonden Maar ook hiervoor schijnt geen plaats Voor Westlandsche was 1959 gunstig jaar DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! DINSDAG 5 JANUARI 1960 PAGINA Zuster Dilecta (links) en zuster Virginea Geminiani iets beter De ramp bij Fak.Fak Joy-rider aangehouden Stijging olieconsumptie in Amerika Het ook door leken veelvuldig gehanteerde begrip „allergie" hoeft niet steeds een ongunstige klank te hebben Kerk en toren van Middeleeuwse oorsprong Wc halen deze geschiedenis op, daar, zoals de lezer zal weten, de Haastrecht se gemeenteraad zeer onlangs zijn fiat heeft gegeven aan een zeer omvangrijke restauratie van de toren, die nu gemeen te-eigendom is. Deze restauratie is nog niet begonnen, al is reeds het een en an der weggebroken in verband met het ge vaar van instorten en vallend gesteente. Deze Haastrechtse toren is zeer oud Lelijk herbouwd ::«f :p. Jgf U-V- /n 1929 begonnen de zusters Ursulinen met huize „St.- Angela" in Den Haag een internaat voor lichamelijk en geestelijk gestoorde kinderen te beheren. Z'j deden dat met doorslaggevend succes. Zo zeer zelfs, dat al spoedig behoefte bleek te bestaan aan een tweede inrichting van deze aard. Zij kwam er, toen op 4 januari 1935 door de zusters Ursulinen een nevenstichting van „St.-An- gela" in Nieuwveen werd op gericht. In een in dat plaatsje ge legen landgoed werd het inter naast „St.-Ursula" gehuisvest en op 1 september 1935 begonnen de zusters daar met drie leer krachten een soort improvisa torisch onderwijs aan de kin deren te geven. Improvisato risch moest dat onderwijs wel wezen, want het internaat was per slot van rekening ingericht met het beperkte doel om de kinderen te kunnen verzorgen. Nu schrijven wij 4 januari 1960 en „St.-Ursula" viert dus van daag zijn zilveren jubileum. En op het moment worden 180 jon gens en 80 meisjes van 6 tot 16 jaar onderwezen door 15 leer krachten, 9 zusters en 6 dames leerkrachten. Wat overigens be paald niet. betekent, dat de verzorginger nu onder leidt. Integendeel. In het convent, dat bij „St. Ursula" behoort, verblijven nu 72 zusters, die, voor zover zij niet recht streeks bij de verpleging van de kinderen betrokken zijn, in ieder geval mee willen doen aan de verzorging van de kleinen: al is het door het verstellen van kleertjes of door een liefderijke belangstelling zonder meer. De kinderen hebben het goed in „St.-Ursula". De zusters doen, in een gemeenschappelijke krachtsinspanning alles, om hun een stuk levens geluk te bezorgen. Dat zij, de kleinen, op hun beurt kennelijk een stuk levensgeluk voor de zusters betekenen mag in dit verband wel veelzeggend worden genoemd. Aan het hoofd van de inrichting staat op het ogenblik zuster Dilecta de moeder-overste. Zij kwam in 1954 naar „St.-Ursula"; daarvoor was zij moeder-overste resp. in de Ursulinenkloosters te Warmenhuizen en in Bergen (N.H.) en nog eerder gaf zij aan „gewone" scholen vakonderwijs in handenarbeid en handwerken. Niettemin was zij in 1954 beslist niet onbekend met de. speciale eisen, die het verzorgen van en het les geven aan Lichamelijk en geestelijk gestoorde kinderen eisen. Zuster Dilecta had immers de oprichting van „St.-Angela" meegemaakt en zij had er daarna anderhalf jaar gewerkt. Zij wist dus wel ongeveer wat er aan de hand was, toen zij bij „St.-Ursula" werd aangesteld. Niettemin wijst zij elk aandeel in de ongekende bloei, die „St.-Ursula" in de loop van 25 jaar heeft door gemaakt er komt op het ogenblik wel eens bezoek uit het buitenland om er zijn licht op te steken, met beslistheid van de hand. Zij wijst, wanneer dit ter sprake komt. onmiddellijk op de verdienste van de korte tijd geleden overleden zuster Paula, de pionierster in dit werk, en ook op die van zuster Virginea, die al 20 jaar aan St.-Ursulais verbonden, en die nog zeer onlangs van haar functie als schoolhoofd werd ontheven, opdat zij vrijgemaakt kon worden voor een taak van meer algemeen bestuurlijke aard. Maar dat kan haar toch niet verhinderen om met grote geestdrift en derhalve met een blos op de wangen te vertellen over het werk over de ouderdagen, die soms wel 500 mensen samen brengen, over het feit, dat onlangs niet minder dan 92 kinderen de eerste heilige communie konden doen en over de lieflijkheid van de kinders, die nog onlangs zelf een toneelstukje konden uitbeelden en over de oud-leerlingen, die gere geld op dagen als tweede kerstdag of tweede paasdag komen buurten. Wij hebben enige tijd met zuster Dilecta en zuster Virginea in een spreekkamer zitten praten, met twee verstandige vrouwen die kennelijk weten wat zij willen. En toen wij daarna een korte rondgang mochten maken door het riante internaat met zijn bijna paradijselijke paviljoens en qua zijn inrichting helemaal toegespitst op het welzijn van de kinderen, hebben wij ons tenslotte wel afgevraagd hoe deze vrouwen zuster Dilecta en zuster Virginea en al de anderen dit alles hebben klaargespeeld. Wij hebben er geen andere oplossing voor kunnen vinden dan dat zij te werk moeten zijn gegaan met een geheiligd soort raffinement. Vandaag heeft „St.-Ursula." dus zijn zilveren jubileum gevierd. En het bereidt zuster Dilecta kennelijk grote vreugde dat dit feestelijk gebeuren samenviel met de aankomst van het duizendste patiëntje, dat te dezer gelegenheid natuurlijk een mooi cadeautje werd aangeboden. Men vraagt zuster Dilecta naar haar mooiste belevenis in de afgelopen zes jaar. En het tekent haar, dunkt ons, dat zij daarop antwoordde dat zulks de ervaring moet zijn geweest dat de haar toevertrouwde kinderen „in zo'n nauw en spontaan contact met God leven." Zij maakt wel de indruk van iemand die met zulk een ervaring een heel leven lang gelukkig blijft. Ook als zij straks, in augustus, haar taak dat is nu eenmaal over eenkomstig de regels zal moeten neerleggen. CASTELLAN IA, 4 jan. Een menigte heeft Fausto Coppi vandaag de laatste eer bewezen. Achter de baar werden 78 kransen meegedragen naar de St.-Bia- giuskerk, anderhalve kilometer van de woning van Coppi. Meer dan honderd verslaggevers volgden de stoet achter de man voor wie zij steeds nieuwe adjectie ven hadden moeten zoeken om zijn pres taties in een carrière van 20 jaar te be schrijven. De enige weg, die naar Castellania leidt, was nagenoeg geblokkeerd door een file auto's van ruim 12 km. lang. met nummerborden uit alle delen van Italië en Frankrijk. Hoge regeringsfunctionaris sen, sport-officials, jonge wielrenners, fa milieleden en vrienden en een menigte bewonderaas van Coppi liepen in de stoet j mee. Onder hen zag men Louison en Jean Bobet. Jacques Anquetil, Charly Gaul. Ercole Baldini, Alfredo Binda en Learco Guerra. Ondanks de enorme menigte kwamen geen incidenten voor, ook niet toen de politie een leger fotografen verhinderde de kleine dorpskerk binnen te gaan. De Franse wielrenner Gemiani was vandaag wat beter, maar hij is no zo ern stig ziek dat men de dood van zijn vriend Fausto Coppi nog voor hem verborgen hield. Zijn vrouw Anne-Marie zorgde er voor dat hij geen krante in handen kreeg en vertelde hem dat er een krantensta king was. Intussen hebben specialisten van het Pasteur-instituut te Parijs meegedeeld, dat Geminiani lijdt aan een soort moeras koorts, die verergerd is door een tropi sche ziekte die in bepaalde opzichten op tyfus lijkt. De inbrekers, die sinds geruime tijd bezig zijn Flakkee een gevoel van grote onveiligheid te bezorgen, blijken hun werkterrein tot het gehele eiland uit te breiden. Na de kraken twee tegelijk te Sommelsdijk volgden ongewenste be zoeken aan Ouddorp en zondagavond ge schiedde dit bij slager J. Rommelse te Achthuizen. Men verschafte zich hier toegang door het indrukken van een raam van de achterdeur, waarna men gepoogd heeft het huis te doorsnuffelen. Ook in dit geval waren de bewoners van het huis afwezig. Er is niets vermist, geld was trouwens niet aanwezig, omdat de heer Rommelse, evenals iedereen op Flakke doet, wel ge zorgd had, dat dit in veiligheid was. De politie van de groep Oude Tonge is di rect een onderzoek begonnen. Mevr. H. Z. te D. wil het een en ander weten omtrent de Noodwet Kinderbij slag Kleine Zelfstandigen. Op de eerste plaats: wie wordt als zelfstandige voor deze wet aangemerkt? Dat is iedere Nederlander, die in Ne derland woont en die hier te lande een beroep of bedrijf uitoefent, anders dan krachtens een arbeidsovereenkomst. Nu is zulks gemakkelijk aan te tonen als men bijvoorbeeld een winkel heeft of inge schreven staat in het Handelsregister. Het wordt inderdaad moeilijker aan toonbaar. indien men zoals briefschrijf ster zich uitdrukt handelt, zonder in geschreven t# zijn bij het Handelsregister Maar kunt u dan geen verklaringen krijgen van relaties, met wie u geregeld handelt? Als men het bedrijf of beroep uitoefent om daarmede bijverdiensten te verga ren, dan is de wet niet van toepassing. Het moet dus het hoofdberoep zijn. Er is nog een belangrijke bepaling in artikel 3 van de wet opgenomen: als men wegens ziekte, ongeval, invaliditeit of andere bijzondere omstandigheden zijn gewone beroep of bedrijf niet kan uitoefenen, blijft men gedurende de tijd van die verhindering voor de toepassing van de wet als zelfstandige aangemerkt. Als briefschrijfster op grond van bo venstaande inlichtingen meent wel recht te hebben op kinderbijslag, dan adviseren wij haar om kinderbij slaglij sten aan t? vragen. Wordt hierop afwijzend beschikt, dan zou u in beroep kunnen gaan tegen die afwijzing. Het verwondert ons altijd weer enigs zins. als een werknemer, die langere tijd bij zijn werkgever in dienst is, moeilijk heden met deze heeft over vakantiedagen zoals de heer G.A.L. te K. Briefschrijver is 11 jaar in dienst bij zijn werkgever als vrachtwagenchauffeur De baas zegt: u beeft recht op 6 vakan tiedagen en 6 snipperdagen per jaar en u heeft geen recht op dubbel loon over de vakantiedagen. Evenmin kan ik u een extra vergoeding geven, indien u op Tweede Kerstdag en Tw Jtde Paasdag werkt. Briefschrijver heeft het volgende ge hoord: in dit soort bedrijf worden 9 va kantiedagen en 6 snipperdagen gegeven er» over die dagen en over de genoemde feestdagen wordt dubbel loon betaald Wij nemen aan dat er in het door brief schrijver bedoelde bedrijf geen c.a.o. of andere loonregeling van kracht is en dat er bij het begin van de dienst betrekking geen arbeidsovereenkomst is gesloten Was het een of het ander immers wel het geval, dan zouden deze moeilijkheden niet bestaan omdat daar voor een der overeenkomsten geraad pleegd tou kunnen worden Wi.i vragen ons verder af. of er de vo rige 10 jaar dan geen verschil van me ning op deze punten heeft bestaan. Was dat niet het geval dan moet er o.i. een bepaalde reden voor zijn, dat er thans wel moeilijkheden rijzen. Wij ken nen die reden niet Wij kennen evenmin de persoonlijke verhouding tussen brief schrijver en zijn werkgever. En daarom kunnen wij briefschrijver slechts dit ad vies geven: bespreekt u deze kwesties nog eens zelf met uw werkgever en zie tot een voot beide partijen bevredigen de oplossing te komen. Mocht u niet tot overeenstemming komen, dan is de vakorganisatie de aangewezen instelling om hier te bemiddelen. Vragen omtrent de sociale verzeke ringswetten kunnen schriftelijk worden ingediend bij onze sociaal economische redactie. Kortenaêrstraat 1 te Rotter dam. DEN H.AAG, 4 jan. De Nederland se Industrie, het orgaan van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, wijdt in het nummer van januari een beschouwing aan de landbomvmaatre- gelen van de E.E.G., waarin gesteld wordt dat die maatregelen de gemeen schap „ernstig nadeel kunnen berokke nen". Het blad gelooft dat vergroting van de landbouwproduktie binnen de EEG niet of nauwelijks nodig is ter beveili ging van de voorziening in de eigen be hoeften. Terwjjl enerzijds de gemeen schap als geheel bij een opvoering van de agrarische produktie nauwelijks ge baat kan zijn, kan dit anderzijds ten gevolge hebben dat het handelsverkeer van dë gemeenschap ernstig wordt ont wricht. Immers, aldus De Nederland se Industrie, hoewel de gemeenschap procentsgewijs slechts een klein deel van haar behoefte aan landbouwpro- dukten importeert, is zü toch de groot- ROTTERDAM, 4 jan. De eerste dag van het nieuwe jaar kon een rechercheur van het bureau Oostervantstraat al een goede slag slaan. Op nieuwjaarsdag kwam op het bureau een man met moeilijkhe den. De rechercheur had al eens eerder een geschil tussen de man, de 23-jarige kok W. M. en zijn hospita opgelost. En zoals toen afgesproken was, kwam de kok nu met zijn moeilijkheden weer naar de rechercheur toe. Zodra de rechercheur de kok zag, ging een alarmlichtje bij hem branden. Ge kleed in een blauwe jas en een witte sjaal leek de kok merkwaardig veel op de goed geklede heer, over wie al meer klachten waren binnengekomen. Deze heer had zich in zeker 20 gevallen uit gegeven als ambtenaar van de Raad van Arbeid en de mensen verteld, dat zij te veel rentezegels hadden geplakt Het te veel betaalde geld konden zij persoonlijk opvorderen. De Raad van Arbeid kreeg ai deze mensen aan het loket en moest hen natuurlijk teleurstellen. Ook gaf de heer zich uit ais ambtenaar van het GEB van Volkshuisvesting en van de be lastingen Vermoedelijk deed hij dit om geld te stelen. Hoeveel malen hem dat lukte is niet bekend. Een dame in het westelijk stadsdeel miste echter na zijn bezoek een bedrag van 20 gulden, dat verdween, toen zij even naar de keuken was gegaan om een kopje koffie voor de heer in te schenken. De kok viel ai dra door de mand en bekende de diefstal van 20 gulden. Hij vertelde erbij, dat hij de laatste tijd bij weJ 40 mensen was binnengedrongen. Hij zou echter met meer gestolen hebben dan 20 gulden. In het bureau Oostervantstraat is hij in verzekerde bewaring gesteld. DEN HAAG, 4 jan. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat van de 314 pet. Nederlandse staatslening 1955 op 1 februari 1960 aflosbaar zal worden gesteld f 14.963.000. De uitloting van schuldbewijzen zal plaats vinden op 11 januari I960 te 9.30 uur in het gebouw van het ministerie van financiën te Den Haag. ste importeur ter wereld. Bjjna een derde van de totale wereldinvoer van landbouwprodukten wordt opgenomen door de gemeenschap en de landbouw produkten maken ongeveer een derde uit van de waarde van de totale we- relduitvoer. De Nederlandse Industrie stelt dat handhaving van de handelsbetrekkin gen met derde landen voor de gemeen schap even belangrijk is als de zorg voor een redelijk bestaan voor de land bouwende bevolking. De exportmoge lijkheden van de EEG worden in be langrijke mate mede bepaald door de import van landbouwprodukten. Zou door een Autarkisch streven op landbouwge bied deze import wegvallen, dan zal de export ongetwijfeld de nadelige gevol gen daarvan ondervinden. Het nlad meent voorts dat bij de voorstellen voor een gemeenschappe lijk landbouwbeleid niet voldoende aan dacht is besteed aan de noodzaak uit breiding van de landbouwproduktie van het begin af aan goed te kunnen be heersen. voor Nederland en de Neder landse industrie acht het blad het van bijzonder belang dat op dit punt een be tere regeling wordt getroffen, aange zien rond 30 procent van de Nederland se export naar derde landen bestaat uit landbouwprodukten. Als de gemeen schap door haar landbouwbeleid de in voer van agrarische produkten onno dig zou maken, dan moet verwacht wor den dat juist ook de export van deze zelfde categorie goederen de weerslag daarvan het eerst zal ondervinden. SCHIPHOL, 4 januari. In de inter continentale hal van Schiphol zat de Britse geleerde en ontdekkingsreiziger Sir Vivian Fuchs, in gezelschap van prof. Allied Stephenson van het Imperial col lege te Londen, rustig te wachten tot door de luidspreker de aankondiging klonk van het vertrek van het K.L.M.- toestcl naar Zuid-Amerika; een nieuwe reis naar het Zuidpoolgebied was voor hem aangebroken. Sir Viviar vond nog de tijd om in een korte uiteenzetting bij zonderheden te verstrekken over het doei van deze tocht, waarvan hij niet vóór mei van dit jaar jaar za! terugkeren. Hjj herinnerde er allereerst aan, dat onlangs tijdens een conferentie te Wash ington de regeringen van twaalf landen, die betrokken zijn bij de exploratie van het Zuidpoolgebied overeengekomen waren geen claims voor dit gebied voor de eerstvolgende dertig jaren in te die nen. Daardoor wordt rustig wetenschap pelijk werk gegarandeerd, aldus de Brit se geleerde. „Maar waarom is Nederland eigenlijk nooit bij deze expedities be trokken. Door de eeuwen heen hebben de Nederlanders immers prachtig explora- tiewerk verricht." „Zoals bekend is mijn taak de Engelse bases in het Zuidpoolgebied te contro leren en dat is een van de redenen, waar om ik weer op reis ga. Maar het hoofd doel is om het zuidelijk puntje van Gra- hamland, een oude basis, opnieuw op te richten. Verleden jaar namelijk heeft men deze basis, Stoningtoneiland, verla ten, omdat de ijsmassa's zodanig waren samengesteld, dat het schip de basis niet kon bereiken. Met vliegtuigjes hebben wij toen de mensen van Stonington moeten afhalen." Over de organisatie van de tocht ver telde Sir Vivian het volgende: Prof. Ste phenson, een oude studievriend van mij uit Cambridge, en ik gaan eerst naar Buenos Aires om een bezoek te brengen aan het Argentijnse Zuidpoolgebied. Daarna reizen we door naar Montevideo, waar het Deense schip, „Kista Dan" de zer dagen zal arriveren. Wij schepen ons op dit schip in en hopen omstreeks half februari Stoningtoneiland te bereiken. Aan boord bevinden zich twee vliegtui gen, De Havillands, die beide in Canada zijn gebouwd. Indien wij de basis op Stoningtoneiland opnieuw kunnen in richten dan is het de bedoeling daar twaalf man achter te laten, geologen medici, meteorologen, deskundigen, die het land in kaart brengen, vliegers enz Vervolgens is het de bedoeling Alexan- dereiland. het berggebied ten zuiden van de Stoningtonbasis, met de vliegtuigen te verkennen, waarvoor mensen, honden, sleden enz. worden meegenomen. Fuchê, die directeur is van het weten schappelijk bureau voor exploratie van de gebieden der Falklandeilanden. zal van acht tot twaalf. In totaal bevinden zich op deze bases ongeveer 85 personen. Prof. Stephenson is, al gaat hij voor de eerste maal met Sir Vivian Fuchs mee. geen onbekende in het Poolgebied. Hii heeft er veel exploratiewerk achter de rug en deze 51-jarige pooldeskundige kan reeds op meer dan 25 jaar ervaring te rugzien. HAARLEM, 4 jan. Sedert zaterdag avond wordt uit het bisschoppelijk mu seum alhier een houten paneeltje ver mist, voorstellende de Heilige Familie. Het is tussen 1525 en 1545 geschilderd door Ambrosius Benson, en is 20 cm. lang en 15 cm. breed. De waarde wordt op f 6.000 geschat. Het paneeltje is uit zijn lijst verwijderd en de lijst is in het museum achtergeble ven. Zaterdag werd het museum door vijftig personen bezocht. DEN HAAG, 4 jan. Op 1 januari is het achterste gedeelte van de romp met de staart van het 17 december in de Pa- pipi-baai in Nederlandsch Nieuw Guinea verongelukte Martin „Mariner" van de Koninklijke Marine geborgen. Aldus deelt de marine voorlichtingsdienst mede Het stoffelijk overschot van een der be manningsleden, korporaal vliegtuigma ker constabel, A. T. G. van Baaien, werd in de wrakstukken aangetroffen en is in middels te Sorong begraven. In verband met de grote diepte, namelijk 41 meter, stroom, modder en de op die diepte heer sende duisternis, alsmede de beperkte hulpmiddelen, die in Nederlands Nieuw- Guinéa beschikbaar zijn, bleek het he laas niet mogelijk het zwaardere gedtti- te van de romp ook te bergen. De com mandant Zeemacht Nederlands Nieuw- Guinea heeft zich tot zijn leedwezen ge noodzaakt gezien verdere bergingspogin gen te doen staken. L.T.J. Op donderdag 7 januari wordt weer ge' start met de bijeenkomsten in het nieu^' jaar. Voor deze avond is als spreker ui» genodigd de Eerwaarde pater Van Bee' uit Schiedam. Deze avond wordt belegd in de r.-" school. Aanvang 20 uur, VERGADERING L.T.B. Op 7 januari is er om half acht de® avonds in het jeugdlokaal van de r.-Ü school vergadering van de L.T.B. De Algemeen Secretaris brengt cC bezoek en komt met de afdeling kennis' maken. Gesproken zal ook worden ovc' de aanstaande viering van het 40-jariJ jubileum van de afdeling Maasland. PASTOOR J. J. J. RISWICK VOOR JONGE A'ERKERS. Donderdagavond 7 januari om 8 ,uUf verga teren de Jonge Kei kers der f> Hervormde Gemeente in Let Trefpun.. Pastoor J. J. J. Riswick. zal sprekeö over de H. Mis. Met een tweetal filió' stroken zal de pastoor alle handelingen van de mis toelichten. Op oud en nieuw is de Zwijndrechtse arts, dr. G. M. A. I. Krijger zoals ge meld zijn auto verspeeld. De arts was geroepen bij een bevalling in een woning aan de Willem van Oranjelaan. Toen dr. Krijger zich huiswaarts wilde begeven was zijn auto verdwenen. Direct waarschuwde de arts de politie, die alle pogingen deed de auto terug te vinden. Echter zonder resultaat. Toen heeft de korpschef van politie inspecteur ten Hove een politiebericht laten omroe pen, niet alleen om de auto terug te krij gen maar om het zeer grote gevaar, dat de in de wagen aanwezige ampullen mor fine, 24 ampullen opial en 12 ampullen scopolamine, zouden worden aangespro ken en gebruikt. Na dit bericht kreeg de politie bericht, dat dc auto gezien was in de omgeving van Ede op de Veluwe. De politie daar is aan het speuren gegaan en vond de wa gen met daarin de tijdelijke eigenaar. Toen was het spelletje gedaan voor de zeventienjarige Zwijndrechtenaar H. V. Auto en inhoud werden in onbeschadig de toestand aangetroffen. Het was niet de eerste keer, dat deze knaap als joy-rider optrad, want enkele - maanden geleden, had hij hetzelfde uitge- ook nog de andere bases van de Britse ha aid met de bestelauto van de heer v. expeditie controleren. Dat aantal varieert E. uit Zwijndrecht. Toen werd de wa gen in de buurt van Rozendaal aange troffen. Daarvoor had V. reeds een voorwaar delijke straf tegen zich horen eisen zo dat hij dus nu beide porties op te knap pen krijgt. 's-GRAVENHAGE, 4 jan. Het boek jaar 1959 is voor de Westlandsche Hy potheekbank gunstig verlopen. De hy- pothekenportefeuille kon niet onbelang- rijk worden uitgebreid. Voor het eerst in de geschiedenis van het concern over trof het bedrag aan afgesloten eerste hypothecaire leningen honderd miljoen gulden. In afgeronde cijfers beliep dit bedrag f 107 miljoen; daar tegenover werd afgelost f 76 miljoen, zodat de portefeuille vooruitging met f 31 mil- joen. Pandbrieven en leningen op on- derhandse schuldbekentenis werden ge plaatst tot een gezamenlijk bedrag van f 44 miljoen. Aan het einde van het jaar stond in totaal aan pandbrieven en schuldbekentenissen uit f 310 miljoen uit. december 1958 f 280 miljoen) Ook ten aanzien van de financiële uitkom sten verwacht de directie dat de op gaande lijn zich zal blijken te hebben voortgezet. YORK, 2 jan In het jaar 1959 is de vraag naar olie in de Verenig de Staten met meer dan 4 pet toegeno men, zo deelde mr. Frank Porter pre sident van The American Petroleum In stitute mede. Hij verwachtte, dat het to tale oheverbruik in het afgelopen iaar tot de recordhoogte van 3.473 miljoen barrels zal zijn gestegen. Indien men de export meerekent, komt het verbruik zelfs op 3.558 miljoen barrels hoewel de export met 16 min. barrels tot 84 miljoen terugliep. De produktie van ru we olie in de V.S. steeg gedurende 1959 met 120 min, barrels tot 2.589 min Ook de investeringen in de olie-industrie on dergingen het afgelopen jaar een stij ging en wel met dlf 200 min. tot dir 5.500 min. ROTTERDAM, 4 jan. 22 kinderen hebben vanmorgen in het Oostelijk Zwembad een zwemproef afgelegd. Spastische kinderen en poliopatiëntjes; sommigen konden in het geheel niet lopen, anderen slechts moeizaam door verlamming van de ledematen. Er wa ren kinderen bij die ledematen misten, maar allen zwommen en legden de zwemproef af. Instructeur C. de Haan krijgt jaar lijks een tachtig van deze kinderen onder zijn hoede. Zij leren zwemmen, hoewel dit niet het voornaamste is wat hun wordt geleerd. De lessen zijn in de eerste plaats gericht op de inscha keling van. de spieren, die verlamd zijn, op een grotere bewegingsmogelijkheid, waardoor de revalidatie wordt bevor derd. De lessen worden gegeven onder auspiciën van het gemeentelijk revali datiecentrum. De zwemslag wordt ge heel afgestemd op het gebruik van de verlamde ledematen en de resultaten zijn verbluffend. Er zijn kinderen, die vóór de oorlog door revalidatiecentra geheel waren opgegeven en die door deze lessen zich weer kunnen bewegen. Uiteraard han gen de resultaten geheel af van de ernst der aandoeningen. De beweging in het water vergt minder inspanning dan de normale bewegingen op het droge. De instruc teur, een zwemleraar, die zich heeft toegelegd op massage en in dienst is van de G. G. en G. D., geeft ieder kind tweemaal per week les. Van de tachtig leerlingetjes die hij per jaar krijgt, legt meer dan 60 pet. de zwemproef af, na twee of drie jaar. Sommigen behalen zelfs diploma's. De revalidatie is echter van wezenlijk belang en het behalen van diploma's is meer een stimulans voor leraar en kinderen. De leeftijd van de kinderen varieert. De meesten zijn vier tot vijftien jaar oud. Slechts enkelen zijn jonger of ouder. Reeds vier jaar wordt er officieel op deze wijze lesgegeven, twee jaar daar voor deed de heer De Haan het als hobby. Het is opvallend, dat deze les sen gegeven moeten worden op de uren, dat het bad normaal is geopend. Te midden van dc andere zwemmers moet de instructeur zich concentreren op zijn zware opgave. Het bevreemdt dan ook niemand, dat de heer De Haan voor zijn werk een speciaal bassin nodig acht. Maar zulks schijnt niet moge lijk Het /.o november 1896, een koude za terdag; De winter zet vroeg in dit .jaar. Maar de bezoekers van de Ned. Herv. Kerk in Haastrecht zullen daar morgen, zondag, voor het eerst geen hinder van ondervinden. Want deze week zijn dc gro te kachels gearriveerd, die voortaan de kerk zullen verwarmen. Ook zijn grote pijpen aangebracht, die via het dak dc rook zullen afvoeren. Maar zover komt het nauwelijks. Want nog op diezelfde zaterdag, des middags oni één uur, gaat de mare door het dorp: Kerk en toren staan in „lichterlaaie". Alle Haastrech ters haasten zich uit hun hulzen naar buiten, naar het kerkplein, waar het ou de gebouw brandt als een Kerstboom staan door die van Stolwijkcrsluis, weerden zich dapper, maar voerden, met hun gebrekkige middelen, een ver geefse strijd: al spoedig bezweek de „lantaren" (de spits) van de toren, die langzaam en als een fakkel brandend om ver zakte en met donderend geweld te rechtkwam op een naast- de kerk staand huis, dat toebehoorde aan mevrouw Le- fèvre de Montigny. Oude Haastrech ters weten nu nog te vertellen, dat het omvallen van die brandende toren een „prachtig gezicht" was. Kerk en toren brandden totaal uit. Al leen het onderste gedeelte van de toren en enkele muurgedeelten bleven intakt, daarbinnen was het een troosteloze ruï op Oudejaarsavond. De brandspuit (eenne van zwartgeblakerde pilaren, ge- handspuit) staat vlak bij dc hand, het spuithuisje is tegen de kerk aan ge bouwd. Men tracht te redden wat er te redden valt. De oude Bijbels, het archief en de losse banken worden gered, maar het prachtige orgel, de preekstoel (in 1790 geschonken door Theodorus Bis dom, Vrijheer van Vliet) en de- fraaie koperen kronen gingen verloren. De Haastrechtse spuitgasten, later bijge- et begrip allergie wordt ook door le- ken veelvuldig ge bruikt. Hij of zij is „al lergisch" zal de meeste lezers niet vreemd in de oren klinken. Wat daar echter mee wordt be doeld za) maar weini gen scherp voor ogen staan, hetgeen niet te verwonderen is omdat het ingewikkelde en veelzijdige probleem van de allergie ook de onderzoekers, die zich daarop gespecialiseerd hebben vele proble men biedt. Hooikoorts is een van d® aandoenin gen die het begrip allergie een in 'e- kenoren ongunstige klank hebben ge geven. Als in het seizoen hii bepaalde weersgesteldheid de grassen en ande re kruiden bloeien en ontelbare mi croscopisch kleine stuifmeelkorreltjes de atmosfeer vervullen, zal iedereen deze korreltjes inademen Aan de meeste mensen za) dit ongemerkt voorbijgaan. Een gering aantal men sen beeft er echter een zeer fijne- neus" voor, hun reukorgaan reageert anders dan normaal: allergisch. Dit komt tot uiting in plotseling optreden de aanvallen van niezen, vochtafschei ding uit de neus en verstoppingen Soms ook tranende ogen en hoofdpijn Alles bijeen een inconvenient dat zeer hindprliik kan zijn en iemand het, ge noegen van een droge stralende zo merdag kan bederven. 1 Allergisch vertaalt men in dit vel band veelal met overgevoelig. Daar i> voor het spraakgebruik niets op teger omdat het er in feitp wel op neet komt. De betreffende persoon is bin derlijk overgevoelig voor een bepaalde stof, in casu stuifmeel. Er zjin talrijke aandoeningen die berusten op een overgevoeligheid voor een ol andere stof. Astma en eczem zij overbe kende voorbeelden. Ook de vooral bij kinderen voorkomende vorm van ge wrichtsreuma, „vliegende jicht", be rust op een dergelijk allergisch reac tiepatroon. Deze ziekte treedt op eni ge tijd na een keelontsteking, veroor zaakt door bepaalde bacteriën. Sommi ge nierziekten ontstaan op een derge lijke wijze. Simplistisch voorgesteld van deze vloeistof met een heel fjjn naaldje in de huid gespoten. Beide methoden zijn pijnloos; de eerste is gemakkelijker en goedkoper, de twee de iets nauwkeuriger. De reactie is po sitief ais na twee dagen een duidelijk rode zwelling op de plaats van het krasje of de inspuiting is ontstaan. Is de reactie negatief dan is' er niets meer te zien en mag men met vrij grote zekerheid aannemen dat men nooit tuberculose heeft gehad. Een po sitieve reactie betekent geenszins dat zouden wy kunnen zeggen dat het li chaam zich overdreven teweer stelt tegen dingen, die de meeste mensen iriverschiilig laat (hooikoorts, ast ma. eczeem) of zijn doel voorbij scliiei in de afweer tegen bacteriën (o.a reuma i. Deze reacties zvin dus ander' dan normaal: deze mensen ztjn an dersgévnelig: allergisch, Na he, voorgaande zou u er U méér van overtuigd kunnen zijn dat het begrip allergie uitslui tend een ongunstige klank heeft. Eei ander voorbeeld zal u duidelijk ma ken dat een allergische reactie nie altijd een uiting van overgevoeligheii in de zin van het spraakgebruik is ei zelfs heel nuttig kan zijn. Als iemand in de loop van zijn levei in contact is geweest met tuberculose lat wil zeggen is besmet mei tutaei kei-bacillen, kan dit met vrij grote ze kerheid worden vastgesteld door mi'ti del '-an e«n eenvoudig uit te voerei huidreac'.i. de reactie van Von Pir quet of ije reactie van Mantoux. Ii het ei----"' geval wordt een weinig t.u be-cu'hvf- op een huidkras.je gebracht in het tweede geval wordt een weinig de onderzochte zich ooit ziek gevoeld moet hebben, integendeel, verreweg de meeste mensen met een positieve tuberculine-reactie zijn er zich zelfs niet van bewust eens te zijn hesmet. Zp hebben de infectie dank zij hun ai- gemene lichaamsweerstand onder drukt vóór zil duidelijke vérschynselen kon veroorzaken. Het lichaam rea geert gelukkig ook or> een latente be smetting met de vorming van anti stoffen Deze antistoffen helpen om ;en volgende infectie (nog) gemakke- Öker te overwinnen. Er is dus een tekere immuniteit (onvatbaarheid) uitstaan, die blijkbaar faalt bij een landnening als gewrichtsreuma en laat zelfs meer kwaad dan goed doet. De aanwezigheid van antistoffen of- vei de veranderde gevoeligheid wordt lus aangetoond door middel van een litermate nuttige allergische reactie. De met het bloed door het gehele li- •haam gevoerde antistoffen attaque ren de plaatselijke in de huid inge brachte geringe hoeveelheid tubercu- line. Deze reactie heeft niets te ma ken met inenten tegën tuberculose, zoals men wel eens denkt. S. sprongen glazen, verwrongen koper, puin en verbrande banken. De brand woedde de hele zaterdag door tot zon dagmorgen toe. Een grote menigte vreemdelingen van heinde en ver stroomde op die koude zondagmor gen naar Haastrecht. Het kerkplein en alle grond rondom kerk en toren waren door het bevroren spuitwater, veranderd in spiegelgladde ijsbanen. Gelukkig wa ren kerk en toren voor in die tijd aanzienlijke bedragen verzekerd. De kerk voor f. 25.000,. de inventaris voor f 14.000,en de toren voor t 10.000. De oorzaak van de brand werd gevonden in het feit, dat het houtwerk van het dak door de gloeiend hete pijpen had vlam ge vat. In het onderste gedeelte van de toren vindt men nog de zogenaamde klooster moppen, waaruit mag worden afgeleid, dat deze kerk in elk geval voor 1350 is gebouwd. In de eerste eeuwen van zijn bestaan maakte de toren deel uit (vroe ger behoorde een toren organisch bij de kerk, de beheersscheiding kwam pas eeuwen later) van een kruiskerk, die de parochiekerk was van de Haastrechtse Jezuïten. Na de Reformatie zijn deze Je zuïten uit Haastrecht verdwenen met medeneming (of na vernietiging) van 't kerkelijk archief, zodat uit die eerste eeu wen van het bestaan van de Haastrecht se toren weinig bekend is. Waarschijnlijk (gezien de bouw van het onderste ge deelte van de toren) had de spits de een voudige kegelvorm, die in die tijd voor kleine kruiskerken gebruikelijk was. De kerk is nu nog een kruiskerk, maar nu zonder enige schoonheidswaarde. De lengte van de oostelijke zijbeuk staat in geen verhouding tot dc omvang van de kerk. Blijkbaar heeft men hier gewoon het koor weggelaten. Bijzonder lelijk is ook het uitspringende bouwsel met raam dat aan de westkant tegen de zuidelijke zijbeuk is aangedrukt, om nog maar niet te spreken van het noordelijk tegen de kerk aangebouwd spuithuisje. De nu te restaureren toren heeft on miskenbaar meer allure. Wel vindt men er 2 bouwstijlen in verenigd, maar het slanke Renaissance-spitsje past zich harmonisch aan bij het steviger onder stuk, dat zijn Gothische afkomst ook na eeuwen van verval en branden nog niet verloochent. Voor de brand van 1896 had de toren evenwel een nog andere vorm, maar de ze vorm vertoonde al veel overeenkomst met die van tegenwoordig en heeft ook in ieder geval niets te maken met de to ren zoals die er oorspronkelijk moet heb ben gestaan. In Haastrecht vond men al omstreeks begin 1100 een bloeiende r.-k. gemeente. Of men toen al over kruis kerk en toren beschikte staat echter niet vast, die kunnen ook in de dertiende of veertiende eeuw zijn gebouwd. De fraaie, dubbele rolgevel, naast de toren, is in Haastrecht nog altijd te vin den cn is te zien vanaf de noordkant, bij voorbeeld vanaf de Goejanverwelledijk. Onder de tekening staat zeer aanmati gend te lezen „De stad Haastrecht". Wat dat betreft: Haastrecht bezat wel ve le stedelijke voorrechten, maar toch nooit wallen of muren, waardoor een stad in de oude tijd werd gekenmerkt. ■y- ■A - -•» i «te te-K Ecu oude tokening van dc Uuaslrcchse toren (omstreeks 1790J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4