Hoe MONOPOLE gaat worden Water- en weidevogels hebben niet te klagen Het voor jaar in de kop Van „Pandora" tot „Monopole" Oeheuwn-huln MERCURIUS" Waldo-ruschool OVER DE DAM u v Hij inrichting van nieuwe hal en trappenhuis wordt moderne interieur-techniek toegepast Ifcllfl Begin 1960 goed KANTOORBOEKEN KAART- en Brokje bioscoopgeschiedenis uit bewogen tijden Excelsior ruim van orders voorzien Gemeentelijke bekendmaking De nieuwe r.-k. Tech nische School De bouw van het nieuwe station BURGERLIJKE STAND DOORSCHRIJFSYSTEMEN e brug van Tancarville V .J Damwachtcr ■00''k UÉ Hondenbelasting T af eltenniskaiiipioen- schappen bij HDVS Geslaagd Mr. dr. van der Mandele, houder van preferent aandeel A Judo club-wedstrijden in Sportcentrum Uitbreiding activiteiten dochter van E.M.B.A. DE KRANT KUNT GIJ NIET MISSEN, GEEN DAG! WOENSDAG 6 JANUARI 1960 PAGINA VU- IIBSIS •v8srJ Het 'Binnenkort wordt eerste paal geslagen De fluiteenden Bestel Uw tl bij Schiedams grootste Kantoorboekhandel Lange Haven 77-79, Schiedam Tel. 68812-66489 pia; ★65637* we het toch over bruggen sJb- *»l», courant Uw* seltledamse! 82ste Jaargang No. 24179 DAM 18 SCHIEDAM Telefoon 66152 Postrekening nr. 590943' Revue en variété theater De eenden zijn schuw Zwanen in de polder In de weiden Let op de meeuwen V KOI IERDAM V :1*w» X" y**> Zoals het nieuwe interieur van het Monopole Theater wordt. A y-V s' -A behoeft geen verwondering te dat de binnenhuisarchitect on- 2'foS 4 W' A' v- KnaaP> bij v0e eerste door hem persoonlijk uit te de ,eh opdracht zo goed mogelijk voor dag wj] komen. «e h" Ioffelijk feit is het bovendien, dat eeu lectie van het Monopoletheater aan ka„ tler jongere scheppende geesten de WSeboden heeft, zijn visie vast te daa» 'n een °bject gezien als heden- L 5Se architectuur, al blijft zulks hier jboofdzaak beperkt tot het interieur, is uiteraard moeiijk van een kegp ekeninë. zoals wij hierbij weer- hep en> a4 4e lezen of de creatie van de kgaL.v. d. Knaap het werkelijke visite- 6 van ket Monopole Theater gaat is laen, hetgeen natuurlijk de bedoeling hij ^0als reeds eerder vastgesteld, moet koekeren met de beschikbare ruim- hèrIïiaar dit past volkomen in het ka- itj hVan de toepassing van de strakke lijn bin t geheel. Een poging tot ruimtewin- deng spreekt ook uit de uitgeronde wan- kjvan de hal. Behalve de dieptewer- wf. yan de in de achterwand van de br haireruimte en trappenhuis aan te Ge vfen ..Rozé-glas" spiegels zal ook scj.-- eUr der wandbekleding in de ogen- 'Dnlijke vergroting van het geheel W""JKe vergroting hA functie te vervullen krijgen. De tyjjUdkleur van deze wandbekleding wordt bij de heropening van het theater aan de realiteit getoetst worden. Tevens zullen wij dan kunnen zien, welke veranderin gen er aan de trappen en de zaalhal zijn aangebracht die vanzelfsprekend in over eenstemming zijn toet het geheel. Voor de uitvoerders van het werk. de Gebr. Reedijk is het een aantrekkelijk en een dankbaar object, dat bekendheid aan eigen industrie gaat geven Van het nieuwe gezicht van het Monopole Thea ter zal de gehele Hoogstraat profiteren. Aanslag-regeling Hondenbelasting 1960 Ingevolge het bepaalde bij artikel 7 der verordening Hondenbelasting wordt ieder, die op 31 december 1959 als houder van één of meer honden belastingplichtig was, voor het belastingjaar 1960 voor hetzelfde aantal honden ambtshalve aangeslagen, tenzij hij vóór 31 januari 1950 ter secreta rie afdeling Belastingen, Oude Kerkhof 17 kennis geeft en desgewenst aantoont, dat wijziging in de aanslag behoort plaats te hebben of dat geen aanslag behoort te worden opgelegd. Uitreiking van een aangifte-biljet heeft niet plaats. Voor ieder, die in de loop van 1960 be lastingplichtig wordt, hetzij door aanschaf fing van een hond, hetzij door vestiging in deze gemeente, blijft de verplichting tot aangifte binnen 14 dagen bestaan. In aansluiting op ons bericht inzake de overdracht van de grond voor de nieu we r.-k. Technische School aan de Burg. Honnerlage Gretelaan kunnen we nog me dedelen. dat dit instituut voor technisch onderwijs zal worden gebouwd door het Rotterdamse architectenbureau J. P. L. Hendriks, L. A. van den Bosch en J. Hendriks. Zoals we indertijd reeds mededeelden, was er een indrukwekkend project uitge werkt. Naar bekend is men van Den Haag uit er toe genoodzaakt geworden, in verband met de nieuwe bestedingsbe perking, om tot systeembouw over te gaan, hetgeen een zekere inkrimping be tekent. De architecten zijn inmiddels ge reed gekomen met de hiertoe nodige wij zigingen van hun plannen. Binnenkort kunnen thans uitvoerige mededelingen over deze nieuwe bouw tegemoet gezien worden terwijl tevens de mogelijkheid be staat, dat thans de eerste paal heel bin nenkort geslagen zal kunnen worden. Dit zal een bijzondere gebeurtenis voor ka tholiek Schiedam zijn, hetwelk al zo lang een modern ingericht gebouw voor het geven van technisch onderwijs ontbeer de. Sinds enkele weken is de meest weste lijke tunnel van het station voor de rei zigers afgesloten. Deze zal t.z.t. tot voor naamste toegang dienen. De afsluiting vond plaats in verband met de voorbe reidende werkzaamheden voor het aan leggen van de bouwput voor het nieuwe stationsgebouw, dat zoals bekend in 1962 gereed zal moeten zpn. De nieuwe toegang tot de perrons loopt door de meest westelijke tunnel en leidt over een gedeelte van het oude perron via een kleine, houten, maar overdekte gaanderij naar de tunnel. Het blijft nog steeds een Hinke omweg. Inmiddels ver namen we van de zijde der Nederlandse Spoorwegen, dat ofschoon het de bedoe ling was, de bouwput deze maand gereed te hebben, hiervan niet veel zal kunnen komen. Het slaan, van de eerste paal voor het nieuwe stationsgebouw zal dus nog wei enige töd duren. OVERLEDEN: A. J. Schneiderberg, 87 jr; C. P. Koens, 75 jr; L. de Neeff. 31 jr. Zo lang nog geen ijs de wateren be dekt en de bodem nog niet hard bevro ren is, hebben de water- en weidevo gels, die nog in ons land vertoeven, niet te kagen. Tot dusver zijn zjj nog niets te kort gekomen Veel eendensoorten houden erg van gezelligheid en zo kunnen wij dik wijls enorme troepen zien. In de vlieten tussen Vlaardingen en Maasland, b.v. vinden wij vaak enkele duizenden smien ten bij elkaar; de meeste drijvend op het water en vele ook aan de kant, waar zij rustig lopen te grazen. Peze fraaie eenden, ook wel fluiteenden genoemd, naar het geluid, dat zij her haaldelijk produceren, overwinteren in Advertentie kfp met een variant van contrastrijke j üren. De teakhouten betimmering van halwanden zal met de flagstone Meieren vl°er en het orignon pine V0r °nd een harmonieus geheel gaan (vB?0- Dit des te meer daar deze hal. ee Dn dg <kassa een aan (je overzijde in 11 nis een kleine halbank worden ge- t$va4st overgoten zal worden door een - C"S naar buiten uitvloeiend licht van lijy vijftal diepstralers. Ons voorstel «Svermogen zal op vrijdag 15 januari Wanneer men vandaag aan de dag steeds meer oude vlekjes tot een nood wendige ondergang gedoemd weet, gaat er in de harten van hen die in Schie dam geboren zijn, toch wel iets om. Het is natuurlijk slechts even, een gevoel van weemoed, want o zo gauw vervaagt het oude, wanneer zoals het trouwens met alles gaat het nieuwe er eenmaal is, vooral indien het een verbetering blijkt te zijn. Een feit is het echter, dat bij zulke ge beurtenis vaak oude herinneringen worden opgehaald en zo'n aanleiding tot een geheugenopfrissertje was voor ons de aanblik van het bergje puin, Ios- gehakt uit de hal van het „Monopole Theater" op de Hoogstraat. Het is een goede achtendertig jaar geleden dat op deze zelfde plaats het grote meubel- n' Vlogen we hier wel even iets ver bis 11 over een bijzondere brug, die we oej(j®evolg van een bijzondere gelegen- j) aanschouwden, ongedacht. bijzondere gebeurtenis was de eer- „VUeis en officiële proeftocht van de tojj toria" van Schiedam via Southamp- "aar Le Havre. Op weg van Le Havre Rouaan-Parijs kregen we haar op- q in het vizier. 6e brug van Tancarville is de trots van Hwyeneen in Le Havre en Rouaan. Ze tot stand dank zij het doorzetten eén man, die zich, omdat hij te 6^ aan een kledingmagazijn exploiteer- e bijnaam ,.het kleermakerij e" toe dat ?2en zag. Dat kwam misschien, om- velen hem zo omstreeks 1913 dood 'o0 °hdig belachelijk vonden, toen bij Ha-1' bet eerst met zijn idee voor een ug over Re Seine voor de dag ten. voor, zei men in Rouaan en in V6t,, eh dan wordt het hele scheepvaart- «eer op de Seine lamgelegd. Het zou ge2j ramp worden. Nu is het waar, dat de staalmoeheid van sommige •W in Rotterdam laten we hopen ïw bie van Schiedam er rare dingen ju bruggen kunnen gebeuren. Q(J5®r monsieur Pierre Auguste Marion, «etahks zijn bijnaam een boom van een öU van 1.85 meter, stoorde zich niet lily he schampere opmerkingen der tech no- en scheepvaartdeskundigen. Hij te ecn ingenieur bereid, zijn idee uit ?f0n rlten en met de roaiuotto van ziJn ïfowh'brug reisde hij heel Frankrijk af. >.«ti(jVfr:!lamelhe negen en negentig dui handtekeningen van mensen, die erki den, zijn idee nog zo gek niet te V(j5®h, za,g er echter van af, zijn grote ranu Coty. hie inmiddels president van te --krijk was geworden, voor zijn brug jannen. v bleek achteraf niet nodig, want het «Wam er ten slotte en de brug kon Oooblorf Schiedam «n omttreka* f„ advertenties «rijMS per mm-hoogte. Bij contract tarieven. Ingezonden mededelingen <>.3o pgr mm-hoogte. Bij contract ^*eiale tarieven. tot KAMPIOENEN 1?' ZO woorden f 0.50 bij vooruitbe- rjting. Elk woord meer 3 ct. Maxi- Urtl 60 woorden. o— advertentie-o(rders worden afgc- en uitgevoerd overeenkomstig Regelen voor het Advertentie- ABONNEMENTEN 7.4o per kwartaal, f 2.54 laand en f 0.59 per week. per worden gebouwd. Ingenieur André Naud deed er 44 maanden over. Hij verwerk te o.m. 4000 kilometer stalen kabel, die hij vijftig meter boven het wateropper vlak van de Seine hing, zodat de grootste schepen onder de brug konden doorvaren. Natuurlijk is de brug eerst geprobeerd. In de nacht, voordat de belastingproeven zouden worden genomen, droomde de in genieur, dat zijn brug ineenstortte. Maar op die dag doorstond ze proeven met der tig zwaar beladen vrachtauto's, die bum per aan bumper reden en een belasting van een miljoen kilo vertegenwoordig den Hij had op een doorzaling van 50 centi meter gerekend, doch het bleken er slechts 27 te zijn. Er rijden nu per jaar 600.000 auto's over dc brug en daarmede en met bussen 3 miljoen reizigers. Bin nen 25 jaar zal de brug van Tancarville dank zij de tolgelden betaald zijn.. Nog enkele afmetingen: totale lengte 1410 meter, middelste spanning 608 me ter, hoogte der pijlers 124 meter, maxi mum gewicht op de middelste overspan ning 3600 ton. De „zwevende boulevard" noemen ze in Le Havre en Rouaan de brug van „het kleermakertje". En ze zeggen, dat bet de mooiste hangburg ter wereld is. Wij ust Schiedam bepeinsden zo, over wegend, dat er in Vlaardingen een par ticulier tunnelproject bestaat, waarbij ook Schiedam grote belangen heeft, dat het particuliere initiatief, zelfs het en thousiasme van één man, soms wonde ren verrichten kan. Bij een bocht van de weg naar Parijs wierpen we een laatste blik op de brug. En in Rouaan kochten we een prentbrief kaart er van, om onze lezers een idee te geven van deze merkwaardige brug van Tancarville magazijn van Beausar tegen de grond ging ten behoeve van de bouw van Schie dams eerste „Grootstad Bioscoop", die later de schone en bij goed doorden ken de zéér toepasselijke naam „Pan dora" zou dragen. Hoewel er al veel eerder een vermaak- centrum in Schiedam bestond, kreeg onze stad in 1917 zijn eerste bioscoop. Voor dien werden zo nü en dan films vertoond in de zaal „Odeon", gelegen achter het gebouw „de Vereniging", dat gestaan heeft op de plaats waar nu ons postkan toor staat. Dit gebouw was tevens de be tere sociëteit van de stad met 'n geschie denis, waarover een boek te schrijven is. „Odeon" was de toneel- en concertzaal binnen welks muren het plaatselijke ge meenschapsleven zich uitte, zonder dat hierbij de directe behoefte bestond het louter „culturele" na te streven. Het was de eigenaar van „Het Verenigingsge bouw" de heer J. Sas die in 1917 de „Flora" bioscoop stichtte in de oude „Harmonie", gelegen aan de Nieuwe Ha ven bij de Vlaaraingerpoort op de plaats waar nu de Gordonstraat ligt. Om de in gang te bereiken moesten de bezoekers door een donkere tuin, maar hadden dit. om de toverlantaarn te zien, er graag voorover. Zoals in alles in die tijd was Rotterdam ons ver vooruit en het bete re publiek zag je hoegenaamd niet in „Flora". De heer Sas streefde naar op- en voortuitgang en projecteerde een groots plan, dat Schiedam een flink thea ter zou moeten bezorgen. Vooruitlopend op de realisering van dit plan werd een oud schoolgebouw tot bioscoop ingericht en dit „Luxor" was voor die dagen al werkelijks een „Luxe" bioscoop, op welks filmdoek figuren als Tom Mix onder de tonen van woeste pianomuziek revolver gevechten op leven en dood leverden. De grote bioscoop is op die plaats nooit ver rezen en ongeveer in 1930 waren en „Flo ra" én „Luxor" ter ziele. Wat de heer Sas gelukte wist de heer A. Dettmeyer te verwezenlijken en zoals gezegd op 10 november 1921 werd de „Pandora"-bioscoop officieel geopend als eerste film werd vertoond „Nelly uit de Waslijnsteeg", een van de eerste Ne derlandse speelfilms. Er is over die naamgeving zo wel het een en ander te doen geweest. Men had er een prijsvraag voor uitgeschreven en de naam „Pandora" werd verkozen bo ven die van „Sirius" waarvan de in zender met een tweede prijs werd be loond. Dat men toen al originele recla mestunts wist uit te denken blijkt wel uit het volgende verhaal. Tijdens de sloopwerkzaamheden van het pand van Beausar vonden de slopers onder een keldergewelf je een oud kistje. De heer Dettmeyer werd er bij gehaald en later ook de heer Beausar. De waarde c Het Monopole Theater, zoals het teas. Brug van Tancarville. van de vondst steeg met de minuut en wie was nu de rechthebbende? Zelfs de politie kwam er aan te pas maar enkele slopers hakten de knoop door en gingen op een gegeven moment met de kostbare schat aan de haal. Grote consternatie en een wilde ach tervolging was het gevolg van deze bruta le roof. Op de Nieuwstraat werden de onverlaten tot staan en naar bet hoofd bureau van politie op de Grote Markt ge bracht. Hier loste men de zaak op met het kistje te openen. Er kwam een brief je tevoorschijn met de woorden „Bezoek de „Pandora" bioscoop". Zo onopvallend mogelijk had men de grap verfilmd en in het openingsprogramma werd deze film natuurlijk vertoond. Ongeveer vijf jaar geleden heeft de heer Dettmeyer zijn „Pandora"-bióscoop geëxploiteerd. Als fotograaf had hij z'n atelier boven in de nok van het ge bouw en een winkel naast de ingang. Verschillende directies hebben hierna ge probeerd met diverse attracties publiek te trekken, maar het grote publiek gaf nog maar al te vaak de voorkeur aan Rotterdamse bioscopen en theaters. Vee! bleangstelling trok destijds de fakir en telepaat prof. Henning die liggend in een doodkist op het toneel z'n entree maakte. Zijn voornaamste medium was een uit de wildernis geïmporteerde kanibaal die hij zelf gestoken in een kostbaar oosters gewaas aan een ketting door de Schie— damse straten voerde. De concurrentie van het in 1923 geopende „Passage-Thea ter" deed zich sterk voelen en eerst toen in 1937 de bioscoop die nog een tijdje de naam „City-Theater" heeft ge dragen overging in handen van de heer J. W. de Groot brak er een periode van opgang aan. Het werd toen het „Ma- nopole-Theater". Dat wij nu kennen als een theater waarin de sterkste speel films vooral de jongeren ontspanning, amusementen af en toe de nodige sensa tie bieden. Bij het overlijden van zijn vader werd de eigenaar van „Musis-Sacrum", direc teur. Het interieur werd opgeknapt terwijl het beeld en geluid niet meer behoeft onder te doen voor dat van de grootste theaters. De „Katholieke Filmac tie" geeft in „Monopole" haar seizoen voorstellingen en hierbij treedt de knusheid van de kleine zaal eerst recht, naar voren. Met de verbouwing van de hal krijgt deze zaal gelijktijdig een opfrissertje. Het plafond wordt ge schilderd en de fauteuils gepolitoerd. Ook de gevel zal enkele veranderingen onder, gaan en wannéér in 1961 het theater 40 jaar zal bestaan, hebben zich waar schijnlijk nog meer veranderingen vol trokken; ook v/at de programma's betreft, met als doel het publiek te bevredigen en het bioscoopbezoek in eigen stad te animeren. Houders van honden en zij, die in het afgelopen jaar houder van een hond zijn geweest, verwijzen wij naar de officiële kennisgeving ln dit blad, betreffende hon denbelasting. Uit deze kennisgeving moge belanghebbenden blijken, dat het, ter voorkoming van onaangenaamheden, wel raadzaam is, vooral voor degenen, die tot op heden geen aangifte van hun hond hebben gedaan, zich voor de regeling van een en ander in verbinding te stellen met de Secretarie-afdeling Belastingen, Oude Kerkhof 17. De houder van een hond, die ln de mening verkeert, dat hij geen belas ting voor zijn hond is verschuldigd, is niet ontslagen van de verplichting tot het doen van aangifte. Op een aangifte-formulier volgt niet automatisch een aanslag-biljet. Indien de op het aangifte-formulier ge stelde vragen volledig en naar waarheid worden beantwoord, zullen bij de aanslag- regeling geen moeilijkheden ontstaan, waaruit ten onrechte opgelegde aanslagen kunnen voortkomen. Maandagavond 11 januari zullen de ta feltenniskampioenschappen van deze ver eniging worden georganiseerd. Deze wed strijden, te houden in het clubgebouw op het complex „Harga", verheugen zich reeds jaren in een grote belangstelling en ook nu is weer een record aantal in schrijvingen geboekt. In de wedstrijd klasse zal het kampioenschap verdedigd worden door W. de Raay. Bij de senioren zal allrounder H. Stolk zijn trofee inzet ten tegen diverse leden van het bestuurs college van de blauw-witten. Verder is er dan nog een groep, waarin „amateurs" hun beste beentje voor zetten. Een vorige maal werd hier de eerste prijs behaald door Cock v. d. Tuyn, die ook nu weer van de partij is. Te Rotterdam zijn examens voor accor deon afgenomen onder auspiciën van de Ned. Werkgemeenschap, het overkoepe lend orgaan van vrijwel alle Neder), or ganisaties op het gebied van accordeon en mondaccordoon. Er werd door 14 leerlin gen van de heer P. van Hassel deelgeno- i men aan de examens: elementair A, B, en Ap-f C. Allen slaagden! Een mooi succes voor: r deze laatste, die reeds jaren in Schiedam V?**. baanbrekend werk verricht op 't gebied van goed acccrdeonondcrwijs, en voor de Schied. Accord. Ver „K.D.O.", waarvan bi.ina alle deelnemers lid zijn. De geslaagden zijn: Toos v. d. Bos, Riet Blomsteel, Nelly van Gelder, Gré de Haas Maaike van Haaften, Yvonne Hoekstra, Tineke Hoogsteder, Rita Lamens, Luudje Meeder, Adrienne Penders, Arnold Schmohl, Théa Versteeg, Nel de Wolf en Ansje Zvvaans. grote aantallen te onzent en voor een beetje ijs zijn ze ook al niet bang. Zolang er nog maar enkele wakken zijn, trekken zij zich daarin terug en als ook deze toe- gevroren zijn, trekken zij naar de zee. Zodra echter de dooi is ingetreden zijn zij weer in de polder of op de vlieten terug. Toch kunnen we niet zeggen, dat zij de voorkeur geven aan zoet water, want op de Beer zien wij ze gedurende de winter altijd, zowel in de Waterweg als in de Brielse Maas. Hetzelfde is het geval met de gewone wilde eenden, waarvan de meeste mannetjes intussen al weer de smaragd-groene koptooi hebben opgezet. Ook in de opgespoten polders tussen Vlaardingen en Maasland en op Rozenburg ontmoeten wij beide soorten en heel vaak in gezelschap van grote troepen talingen, enkele fraai gekleurde bergeenden en van de niet minder mooi gekleurde slobeenden. Als de winter gaat strengen en dat doet hij meestal als de dagen gaan lengen, komen er doorgaans nog heel wat noorderlingen bij. In de eerste plaats kuifeendjes, voorts nonne tjes en grote en middelste zaagbekken. Jammer dat de eenden nu zo bar schuw zijn, maar daar hebben Ze een geldige reden voor. Op de meeste van genoem de soorten, met uitzondering van de bergeend, mag tot en mét 30 jan. gejaagd worden, terwijl de jacht op deze dieren al in augustus of september werd ge opend, voor gewone wilde eenden zélfs reeds vanaf eind juli. Ook op meerkoeten mag tot die tijd gejaagd worden, doch wij hebben de in druk dat deze dieren althans in onze con treien bij de jagers niet erg in trek zijn. Dit wild is niet erg gewild. Overigens wemelt het in vaarten en vlieten op het ogenblik van deze zwart-grijze vogels met de witte bles op de kop. Het legsel van de meerkoet is nogal aan de hoge kant, van 8 tot 12 eieren, zodat ér elk jaar een behoorlijk aantal bijkomen. Het zelfde geldt voor de elegante waterhoen tjes die we ook in stadsvijvers wel aan treffen. Beide soorten zijn slecht bestand tegen vorst en als een vorstperiode erg lang duurt vallen er onder deze vogels heel vee] slachtoffers. Het laatst was dit het geval in februari 1956 en vooral onder de meerkoeten zijn toen buitengewoon veel slachtoffers gevallen. Gelukkig heb ben wij na die catastrofale winter een paar zeer gunstige gehad, zodat de ach terstand van toen weer aardig ingehaald is. In een gedeeltelijk volgespoten put in de Broekpolder onder Vlaardingen bi vakkeren gedurende enige weken een drietal (waarschijnlijk verwilderde) knob belzwanen en een aantal z.g. kleine zwa nen. "We telden 11 oude en 14 jonge die ren. welke laatste te herkennen zijn aan hun min of meer grijsachtig-wit veren- kleed in tegenstelling met dat der oude vogels dat helder wit is. Zelfs was dui delijk vast te stellen dat het familie verband nog werd gehandhaafd; er waren ouders met twee, met drie of met slechts een jong. Deze kleine zwanen ze zijn nauwelijks kleiner dan de bekende knob belzwaan hebben een gele zwart om rande snavel, terwijl eerstgenoemde een wijnrode snavel heeft. Het is een mach tig gezicht als we de hele troep zien vliegen met de lange hals recht vooruit. De knobbelzwaan is een vogel, die wij in parken en vijvers in'tamme staat aan treffen, die dus om zo te zeggen geheel is ingeburgerd. Dit is met de kleine zwaan en met zijn iets grotere broer de wilde zwaan beslist niet zo. De weiden zijn thans nog aardig be volkt met kieviten en zelfs ontmoeten we een enkele maai n°S goudplevieren of zelfs een troepje kemphaantjes. Zo lang de bodem nog zacht is, is er volop voedsel voor hen. Zij hebben bet nu zelfs beter dan tijdens de warme zomermaan den toen zij tengevolge van de grote droogte weinig of geen voedsel konden vinden, omdat wormen en slakken diep in de grond waren weggekropen. Een be vroren bodem is evenwel fataal voor hen en daarom als er vorst op komst is, eclip seren zij ogenblikkelijk naar zuidelijker streken, waar het voedselvraagstuk geen moeilijkheden oplevert. In een weidelandschap van enige om vang ontmoeten wij nu steevast troepjes wulpen. Deze kromsnavels azen op het zelfde voedsel als de kievit en zij heb ben de eigenaardige gewoonte om iedere avond de polder te verlaten en naar het strand of naar de slikken aan zee te ver trekken teneinde daar de nacht door te brengen. 's Morgens voor dag en dauw zijn zij weer in de weide terug. houtduiven koeren dat bet een lust was. U ziet. de eerste voorjaarssymptomen zijn er al. Trouwens, de spreeuwen laten zich ook niet onbetuigd. Zodra het licht is zitten zij reeds in een boom of op een heining te zingen van je welste en daar bij slaan ze als het ware met hun vleu gels de maat. Evenals van onze vriend de winterkoning kunnen we ook van do spreeuwen zeggen, dat het geboren opti misten zijn. A. DE JONG. ROTTERDAM, 5 jan. De orderporte feuille van Metaalbuizenfabriek „Excel sior" te Schiedam is ruim gevuld. De gang van zaken in het bedrijf is aanzien lijk verbeterd, terwijl de prijzen voor de diverse buissoorten een vrij belangrijke stijging te zien hebben gegeven, aldus is ons van de zijde van Excelsior meege deeld. Doordat de heer ir. C. Hoek (Hoeks Ma chinefabrieken) zijn preferent aandeel A heeft afgestoten, is de samenstelling van de beperkte groep van preferente aan deelhouders A gewijzigd. Het vrijkomende aandeel A werd aan mr. dr. K. P. van der Mandele aangeboden, waardoor hij kon. toetreden tot de groep der houders van aandelen A In het Sportcentrum ontvangt Reinier Hulsker zaterdagavond weer een aantal Judo-clubs. Zo zullen o.a. op de mat ko men „Ukemi" uit Delft en „Gouda", twee clubs, die in de finale poule om het club kampioenschap van Zuid-Holland zijn ge komen. Toen wist „Ukemi" van „Gouda" te winnen. De judoka's uit de Pijpenstad verheugen zich er op, dat zij onder de ideale omstandigheden in Schiedam de mogelijkheid hebben voor een revanche. Voorts zijn uitgenodigd de clubs van de leraren Bishoff uit Schiedam en Rapmund uit Den Haag. S.C.S. komt mogelijk met twee teams uit; „Delft", „Maassluis" en „De Maas stad" (de oude club uit Rotterdam van Reinier Hulsker, weer sinds korte tijd ac tief) ieder met één team. Wanneer alle acht clubs op de mat komen zullen twee partijen verwerkt worden, omdat een hal ve competitie wordt gemaakt. Hierbij ont moet dan iedere club elke ander team. ROTTERDAM, 4 jan. Zoals reeds in het laatste jaarverslag van de Em ballagefabrieken en Houthandel (EMBA) te Rotterdam werd vermeld, is van een der ondernemingen van dit concern de Moderne Verpakking Industrie Movi te Rotterdam het maatschappe lijk kapitaal verhoogd tot f 3.010.000 met het doel de aktiviteiten op het gebied van papier en golfkarton op korte termijn uit te breiden tot aanzienlijk groter om vang. In eerste aanleg zullen door EMBA en een onderneming die op het gebied van papier en golfkarton-verpakkingen reeds een sterke positie inneemt, de prio riteitsaandelen, alsmede f 2.000.000 ge wone aandelen, paritair worden volge stort. Daar vinden we trouwens nog steeds grote aantallen kramsvogels en niet te vergeten verschillende soorten, meeuwen. Het meest in aantal zijn de kapmeeuwen en vervolgens ih kleiner aantal storm- meeuwen en daarna zilver- en mantel meeuwen. Omstreeks deze tijd is het een aardige sport eens goed op de kap- of kokmeeuwen te letten. Zoals men weet is de kop bij deze meeuwen in de winter wit met alleen achter de ogen een zwarte stip. De voorjaarstooi bestaat evenwel hierin, dat de gehele kop dan Passage-Theater: „En dat we toffe jon- gent zijn... (a.l.). Zaterdag en zondag 2, 4.15 en 9.15, werkdagen 2 en 8 uur. Donderdagavond geen filmvoorstelling. Monopole Theater: tot 15 januari we gens verbouwing gesloten. Stedelijk Museum: dag. 1017 uur, zondag 12—17 uur expositie Kunstbezit Schiedammers. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDUINA Openingsuren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen; dL, do., za. Uitleenpost Kerkweg 46, Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal; Rijnstraat 1: volw.: dl. 6.30t uur; vr. 78 uur: jeugd: wo. 25 uur. Filiaal Nleuwland Wijkgebouw Dr. Wl- bautpleln (zijingang): jeugd: wo. 1.30—8 uur: volw.: wo. en vr. 78.80 uur. Uitleenpost Emmastraat S ma 78 uur, NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, St. Li- duinastraat 58. FILMS IN DE WEEK VAN 31 DECEMBER TOT EN MET 7 JANUARI Arena: En dat we toffe jongens zijn, a.l.; Capitol: Song of Sheherazade, a.l.; chacoladekleurig is. Nu komt het wel voor J-„'' C ÏSL~f dat we exemplaren ontdekken waarvan Uen4raak Czardaskomng, a.l.; Cineac A. de kop in januari al bruin wordt (soms zelfs wel eens in december) en aange zien kapmeeuwen altijd in grote aantal len bij elkaar zijn, is het gemakkelijk, wanneer men daar eens aandacht aan wil besteden. Zelf zagen wij onze eerste (bijna) geheel bruine kop in het hartje van Rotterdam- cn wel op 21 december JL; een zeer vroege datum dus. In de loop van deze maand en vooral in februa ri zullen wij steeds meer bruine koppen ontdekken. Zijn er dus nu al vogels, die het voor jaar aan de kop hebben, sommige hout duiven hebben, dank zij het uitzonderlijk zachte weer, het voorjaar in de kop. Rond de kerstdagen hoorden we verscheidene D.: Kop op, kiezen op elkaar, a.l.; Colos seum: Vader, moeder en 9 kinderen, 14 j.; do.: Dans om het noodlot, 14 j.; Har monie: Charge der Vaqueros, 14 j.; di., wo. en do.: De Mantel, a.l.; Lumière: Analyse van een moord, str. volw.;-Me tro: Teenagers Melodie, ai; Passage: En dat we toffe jongens zijn, a.l.; Prin ses: De zoon van de khalief, 14 j.; Rex: Lokaas van Fort Bellow, 14 j.; do.: Een echte Parisienne, str. voiw.; Thalia: The five pennies, a.l.; 't Venster: Rooney, ai; Victoria: Jerry als babysitter, ai; do. 7 jan.: Gaslicht, 14 j. Bergeend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3