Dagblad voor-Schiedam'en'omstreken Medewerker van Tito naar Rusland met onbekend doel Onenigheid over Britse vliegvelden op Cyprus Vukmanovic-Tempo sou overleg Atlas-raket in V.S. oioeten plegen over incidpermanent paraat VLIEGENDE MINISTER Unilever en Philips besluiten tot prijsverlagingen S.D .-er Berends aangehouden Volgende week in Londen conferentie op hoog niveau POOLS GENERAAL GEVLUCHT? Generaals in Laos dragen macht over weer Bagdad betoogt voor Kassem Succes van minister De Pons en staatssecretaris Roolvink Amsterdam wend zich tot regering Papoealeider in Nederland Niet behoorlijk Waakzaamheid geboden Voor provinciaal en gemeentelijk personeel DONDERDAG 7 JANUARI I960 LAMPEN VOOR BROOD Öös?» In Beverwijk Tweejarig kind onder auto gedood Gevolg van vrijere loonpolitiek V oorwaardelijke invrijheidsstelling geschorst Overheidsscdarissen Arrestaties van Joden in Roemenië 9 procent voorschot W einig verandering - ?at |g-ur8 §|on ^ehhea Felle toon van de Perzische radio De Pous verlaagt de prijzen ,ln Nieuw-Guinea politieke ontevredenheid" :ei>ej ze'' nieuwe leaamscne courant Belgrado, 7 jan. (Rtr.) Een I "i de veertien leden van het politieke üreau van de Joegoslavische conimu- Jstische partij, Svetozar Vukmanovic- ^mpe, is gisteren met zijn vrouw en /Tee zoons naar de Sovjet-Unie vertrok- en voor wat hij zelf noemt een va kantiereis. Hij is een van de naaste Joedewerkers van maarschalk Tito. Te zelfdertijd spreken diplomaten in Bel- Jr ado over berichten over ernstige jf°eiljjkheden in de betrekkingen tussen eegosiavië en Polen, die onlangs zou- ,en zjjn gerezen om een incident. Over de aard van dit incident is officieel f:e2e meisjes nemen deel aan de manoeu- r.es van de Cubaanse militie, die onder ftding van de premier Fidel Castro wor- gehouden. Zij maken deel uit van .''a groep van vierhonderd studenten, die ?e2er dagen de hoogste berg van hun Aid. moesten beklimmen. De toetreding de militie is vrijwillig. Men zou zich, ?erien de foto, kunnen voorstellen dat '1Ze meisjes wel eens spijt konden krij gen van hun spontaneïteit. J'ARIJS, 7 jan. (Reuter) Te Parys ge» vernomen, dat het Laotiaanse Ie- 1,8 de bestnursmacht in Laos weer in jA'don van de koning heeft gesteld, d "dag jl. was gemeld, dat het leger L hiacht aan zich had getrokken en dat Aonide k.?ninK had medegedeeld het b- dsakelük te achten deze toestand te fin "adigen, totdat een nieuwe rege 8 was gevormd. ijjVt leger heeft nu een bekendmaking teJ'®geven, waarin het mededeelt beslo- w,- hebben de bestuursmacht, die de tj0"lnS wettig toekomt, wanneer de Na- de Vergadering niet bijeen is, aan K terug te geven en hem te ast Roeken een regering te vormen, die de dubbele taak zou worden be- van uitoefening van het lopende San! en het 70 sPoedig mogelijk or- >,D eren van algemene verkiezingen. ge e generaals van het Laotiaanse le- Z6). "ebben de koning opnieuw de ver te f_ring gegeven van hun onwankelba- eSerb( «stuur. aldus de mededeling van het L\,i?, an(l Let hoofd van de Duitse i'üs Selisehe kerk, bisschop Otto Dibe- zal op 16 januari in Engeland aan- den ?b ter bijwoning van de plechtighe- t)e b de weder in gebruik neming van <ie kathedraal van Coventry, die tydens M oo ?r'°S door Duitse bommen is ver- st- (UPI). Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) sj y®randerlijke bewolking met de k.-®. enkele verspreid voorkomen- Watjes. Matige tot zwakke noord- in Bjke wind. Weinig verandering temperatuur. Zon: 8.47—16.46; Maan; 13.27—2.22 eep BILT, 7 jan. Het koufront van dere boring, waarachter droge en kou- iHog;,Continentale lucht voorkomt, dringt uAatn in zuidwestelijke richting op morgen het noordoosten van ons -lat 1. ereiken. Het is niet waarschijnlijk trgj,^6! front over geheel Nederland zal er m?' Neerslag van enig belang wordt tUrefT verwacht. Terwijl de tempera- feikpr onSeveer dezelfde waarden be- als vandaag. stati ion 'n® Bilt "A.oven &aeen feaain k öen Weer max. min. neersl temp. temp. af gel. gisteren 24 uur geheel bew. 7 7 0 regenbui 8 6 0.3 onbewolkt 8 6 0 regen 7 6 0.6 zwaar bew. 8 3 1 zwaar bew. 7 4 1 zwaar bew. 8 5 0 geheel bew. 6 3 0.2 geheel bew. 2 0 1 onbewolkt 4 -2 0 onbewolkt 6 1 0 mist 7 -1 0 zwaar bew. «gewolkt 8 3 0.6 8 2 0.2 geheel bew. 4 -1 0 mist 6 -0 0 onbewolkt 14 5 0 regen 6 4 5 geheel bew. 6 1 0 sneeuw 2 -0 1 onbewolkt 6 -4 0 geheel bew. 5 3 1 geheel bew. 5 -5 0.5 zwaar bew. 4 onbewolkt 12 2 0 onbewolkt 15 2 0 licht bew. 17 3 0 niets vernomen. Een aantal waarne mers in de Joegoslavische hoofdstad meent, dat Viikmanovic-Tempo dit pro bleem met Sovjet-leiders zal bespre ken. In diplomatieke kringen te 'Belgrado is gezegd, dat de berichten over een crisis in de betrekkingen tussen Joego slavië en Polen steun vinden in de uit wijzing in december van twee Joego slavische militaire attachés uit Polen. Er is geen verklaring gegeven van 'de redenen van de uitwijzing. Van welingelichte zijde te Belgrado is gisteren vernomen, dat er onoffi ciële berichten uit Warschau zijn ge weest, volgens welke de bevelhebber van de Poolse luchtmacht, generaal Frey-Bielecki, kort voor Kerstmis met een vliegtuig naar onbekende be stemming is vertrokken. Ook zjjn er berichten, dat er boven Belgrado een vliegtuig van een Russisch type is ge zien, dat wel in gebruik van de Pool se maar niet in gebruik van de Joego slavische luchtmacht is. Een officiële woordvoerder van de Joegoslavische regering heeft eergiste ren berichten in de Engelse pers tegen gesproken volgens welke generaal Frey- Bielecki naar Joegoslavië is gevlucht. Hjj wilde geen commentaar geven op vragen over moeilijkheden tussen de twee landen. Waarnemers zeggen dat Vukmanovic-Tempo in de eerste plaats naar Moskou schijnt te zijn vertrokken om te spreken over een Verbetering van de betrekkingen tussen Joegoslavië en de Sovjet-Unie. In Oosteuropese krin gen is gezegd, dat hij tot drie weken in de Sovjet-Unie zal blijven en dat hij om een onderhoud met minister-presi dent Khroesjtsjev heeft verzocht. Een vakantiereis naar de Sovjet-Unie in ja nuari noemde men in deze kringen zeer ongebruikelijk. Sinds 1937 zijn geen hooggeplaatste Joegoslaven meer in Rusland geweest. BEVERWIJK, 7 jan. Nabij de hoe ve Ardichem op het Hofland is woens dag het tweejarig zoontje M. van de bewoner van de hoeve, de heer F. M. de W., onder het achterwiel van een auto geraakt en kort daarna aan de opgelopen verwondingen overleden. De fouragehandelaar L. Z. reed het erf van de hoeve af na zijn zaken ge daan te hebben. Op enkele meters af stand van de auto liepen kinderen. De tweejarige M., die aan de andere kant van de auto stond, liep onverhoeds op de kinderen af en raakte onder het ach terwiel van de rijdende auto. Het ventje werd in ernstige toestand naar het Rode Kruis Ziekenhuis overge bracht en is daar kort na aankomst overleden. NEW YORK, 7 jan. Op de Ame rikaanse luchtbasis Vandenberg in Ca lifornia staat dag en nacht een intercon tinentale atlasraket, mpt een water stofbom als lading, gereed om in ge val van nood gelanceerd te worden. Dit is gisteravond onthuld in een Ameri kaans nationaal televisieprogramma over ,,de paraatheid der democratie". De atlas kan 19 minuten nadat presi dent Eisenhower het bevel ertoe geeft, starten, zo deelde de commentator me de. Er zijn zes nieuwe lanceerplaatsen voor raketten in de V.S. in aanbouw. Van de proefbasis te Cape Canaveral is gisteravond voor de vijftiende ach tereenvolgende keer met goed succes een atlas gelanceerd. De raket kwam precies in het aangegeven doelgebied (in de Atlantische Oceaan ter hoogte van het eiland Ascension) terecht. BAGDAD, 7 jan. (UPI) Ongeveer 200.000 personen hebben gisteren in Bagdad ten gunste van premier Kas sem gedemonstreerd ter gelegenheid van de 39ste „dag van het leger". Op dezelfde dag is het verbod op de vor ming en het bestaan van politieke par tijen opgeheven. Dit verbod is vijf jaar geleden door het „ancien regime" van kaning Feisal en Noeri es Said in gesteld. De demonstranten droegen spandoe ken mede, waarop de Perzische troe penconcentraties langs de grens met Irak werden veroordeeld. De Perzische regering heeft „uit voor zorg" detachementen uit Azerbeids- jan naar de grens met Irak gezonden zo is te Teheran bekendgemaakt. Radio-Teheran heeft inmiddels een fel le "aanval gedaan op kolonel Fadhil Ab bas Mahwadi, de president van het Volksgerechtshof van Bagdad, dat mo menteel de daders van de aanslag op premier Kassem berecht. „Zijn smerige^ lijk zal spoedig in de straten van Bagdad bengelen", aldus radio-Teheran. Mahwadi zou onlangs de Perzen als „een troep opiumschui vers" hebben betiteld. Volgens radio-Teheran hebben Iraak.se rovers" overvallen gepleegd op de Engelse tanker „Scottish Gold" en op een Japans tankschip, toen bei de schepen door de Shatt al Arab voe ren. Aan boord van het Japanse schip zouden verscheidene zeelieden gewond zjjn geraakt. I Joegoslavië Kardinaal Stepinac heeft zich volgens mededelingen van een familielid weer enigermate hersteld van een crisis in zijn gezondheidstoe stand, die vijf dagen heeft geduurd. (UPI) -- Afc-s DEN HAAG, 6 jan. De prijsverlagin gen, welke door staatssecretaris Rool vink tydens het debat over de begro ting Sociale Zaken in het vooruitzicht gesteld werden beginnen nu enigermate duidelijker in het verschiet te komen. Unilever en Philips hebben na bespre kingen met minister de Pous en zijn ambtenaren besloten de produktivi- teitsverbeteringen in hun bedrijven voor een gedeelte te besteden aan een prijsverlaging. Unilever deelt ons mede, dat bin nenkort do prijzen van één wasmid del en één reinigingsmiddel met I ct per normaal pak en 2 ct per zoge naamd reuzepak zullen worden ver laagd. De prijs van een soort con- sumptievet gaat met 4 ct per kilo gram naar beneden. De margarine- prijs zal niet worden verlaagd, even min als de andere artikelen van het concern. Over Philips vernemen wij dat de prijsverlaging die binnenkort wordt doorgevoerd slechts betrekking zal hebben op een aantal verlichtingsar tikelen. Deze prijsverlaging zal ge middeld zes procent bedragen. Minister de Pous besteedt momen teel een groot gedeelte van zijn tijd aan besprekingen met ondernemers en organisaties van ondernemers over de mogelijkheden van prijsverlagingen. De minister van defensie, Z. Ex. ir S. H. Visser heeft woensdag een werkbezoek aan een luchtmachtonderdeel gebracht en wel aan de basis Woensdrecht. De terugweg naar de residentie maakte de bewindsman per Hawker Hunter TM-7, die hem in ijltempo naar Ypenburg bracht. Hier stapt de minister uit het toestel'. CVan onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 jan. De ex-SD-er Berends is gisteravond in de woning van zyn hroer gearresteerd. Zijn voorwaar delijke invrijheidsstelling is geschorst en m afwachting van het onderzoek naar de overtreding van de voorwaar den, zal de man in de hoofdstad wor den vastgehouden. Aldus deelde de of- van justitie te Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, ons mede. De_ officier van justitie te Zutphen, mr. J. Donker, die zo wordt aange nomen tengevolge van de feestdagen te laat op de hoogte werd gesteld van de voorwaardelijke invrijheidsstelling van Berends, heeft over deze zaak een uitvoerig rapport gestuurd aan de mi nister van Justitie, mr. W. A. C Beer- -~an. Naar men ons van de zijde van het ministerie meedeelde heeft de minister naar aanleiding van dit rapport de voorlopige invrijheidsstelling van de vroegere SD-man geschorst. In afwachting van het onderzoek naar de overtreding van de gestelde voor waarden zal Berends worden vastgehou den. Men kon ons niet mededelen of de man in Amsterdam zal blijven dan wel naar Arnhem zal worden overge bracht. Berends zal zich nu moeten ver antwoorden over zijn verblijf bij zijn gezin in Deventer. Zoals bekend was het de ex-S.D.-er verboden om zich op te. houden in de provincies Gelderland en Overijssel, omdat hij hier gedurende de oorlog zijn werkterrein heeft gehad. Ondernemingen, die voorstellen tot loonsverhoging doen en daarbij aanzien lijk uitgaan boven het gemiddelde een norm, die overigens nog niet ge heel duidelijk kan zjjn worden uitge nodigd om op Economische Zaken een gesprek over de prijzen te voeren. Van de ondernemingen, welke daarbij betrokken zijn, en die vermoedelijk eveneens tot prijsverlaging zullen over gaan, hoorden wij o.m. noemen de bran che van verschillende in het huishou den gebruikte papiersoorten. Wij vernemen, dat de accoorden waartoe de ondernemingen met het mi nisterie komen van zeer globale aard zijn, in die zin, dat de ondernemingen zelf de grootst mogelijke vrijheid behou den over de wijze waarop zij een prijs verlaging zullen doorvoeren. Dat minister de Pous, naar het zich laat aanzien, vat begint te krijgen op de prijzen is uiteraard een gevolg van de politiek van gedifferentieerde loon vorming, welke de produktiviteitsstij- ging per bedrijfstak tot uitgangspunt neemt. Ondernemers dienen zich sterk te maken, dat zij de gegeven loonsver hogingen niet in de prijzen doorbereke nen en waar via de produktiviteitscij- fers aanwijzingen ontstaan voor de mo gelijkheid tot prijsverlaging bevindt de minister zich in een strategisch gunsti ger positie dan zijn voorgangers onder de geleide loonpolitiek, die uiting van landelijke gemiddelden. De loonpolitiek is prijsgevoeliger ge worden. Dit alles wij echter niet zeg gen, dat minister de Pous slechts over prijsverlagingen te onderhandelen zal krijgen. De bedrijfstakken, waarin liet met de produkiiviteit zo slecht gesteld is, dat zij zelfs de compenserende loonmaatregelen van april niet kunnen bekostigen zullen uiteraard in de nood zaak komen te verkeren om dé prijzen te verhogen. Wellicht duurt het dus nog enige tyd voor men zich over de in vloed van de bemoeiingen van minis ter de Pous met het prijspeil een duide lijk beeld kan vormen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 6 jan. B. en W. va Amsterdam zullen zich tot de regering wenden om hun bezorgdheid kenbaar te maken over de salarissen van het over heidspersoneel, Zij vrezen ernstige ge volgen voor de personeelsbezetting van de gemeentelijke diensten nu de salaris sen in vele sectoren van het vrije be drijfsleven gaan stijgen, terwijl de over- heidssalarissen achterblijven. Wethouder Steinmetz, die dit in de raadsvergadering mededeelde, maakte tevens bekend dat ook een uitspraak van het plaatselijke Georganiseerd Over leg zal worden gevraagd. Vrijwel alle fracties van de Amsterdamse raad. met uitzondering van de VVD, deelden de mening van de wethouder dat de ont wikkeling zorgwekkend moet worden ge acht. Gewezen werd op personeelsadver tenties van metaalbedrijven, waarin sa larissen worden geboden, die belangrijk van die bij de gemeente verschillen. On vermijdelijk zal een omvangrijk perso neelsverloop het gevolg zjjn, meende men. De heer Rossen (KVP) hekelde het trage tempo van de onderhandelingen en de magere resultaten, die tot nu toe zijn geboekt. De PvdA had reeds een motie over deze zaak ingediend, doch trok deze na de toezegging van de wet houder weer in. AMSTERDAM, 7 jan. De heer N. Jouwe, een der voormannen van het geavanceerde deel der papoeas van Ned. Nieuw-Guinea. vertoeft momen teel in Nederland. Hij heeft ontslag ge nomen als ambtenaar en gaat met en kele andere papoeas een houthandel drijven. Deze houtaankaponderneming kon worden opgezet met Japans kapi taal. Japan krijgt van de onderneming in Ned. Nieuw-Guinea- een hoeveelheid' hout van de middensoorten, waarvan men hoopt dat de hoeveelheid ongeveer 30.000 kubieke meter per maand zal omvatten. In Amerikaanse dollars zal worden betaald. Aangezien de heer Jouwe geen aan spraak kan doen geiden op buitenlands veriof als ambtenaar krijgt hij, bij wij ze van hulp van het gouvernement van Nieuw-Guinea, een betrekking als tij delijk ambtenaar, na zijn terugkeer in Holiandia. Dat mag hij blijven tot eind april, in een „economische functie", waarna hij dus overgaat naar z'n nieu we betrekking als particuliere houthan delaar. Na zijn aankomst, gisterenavond, op Schiphol heeft de heer Jouwe enkele vragen beantwoord die hem werden gesteld over actuele kwesties. Hij leg de nog eens de nadruk op het verzet van de „inheemse bevolking van Nw- Guinea" tegen de toelating van Keie zen. „Deze kwestie zit dieper dan men in Nederland schijnt te menen" aldus de heer Jouwe, naar wiens mening deze kwestie grote moeilijkheden zou kunnen veroorzaken tussen Nederland en de papoea-bevolking van Ned. Nw. Guinea. De heer Jouwe meent dat het te langzaam gaat met de instelling van streekraden. Hij noemde vijf gebieden di z.i. er even zeer voor in aanmerking komen als Biak-Noemfoer. De politieke bewust wording van de papoeas „neemt met de dag, toe" en het „leeuwendeel van de politieke ontevredenheid" is te wij ten aan de te geringe economische ont plooiing van het land, waardoor er veel werkloosheid heerst. In deze geest voortgaande zei de heer Jouwe o.m., dat het zaak is, dat Nederland zijn be stuurlijke politiek in Nieuw-Guinea zo spoedig mogelijk aanpast aan de ver anderende politieke toestand in de we reld. ROME, 7 jan. (UPI) Volgens het Italiaanse persagentschap „Continenta le" zijn in Boekarest, Cluj en Jassy „talrijke" Joden verdacht van Zionisti sche activiteit gearresteerd. „Continen tale" specialiseert zich op berichtge ving uit communistische landen. De arrestaties zouden verband hou den met een op handen zijnd proces te gen de Joodse journalist Efraim Singer en 25 anderen, verdacht van „Zionisti sche spionage". De afgelopen weken zouden in Jassy vier Joodse acteurs tot straffen variërend van zes tot tien jaar zijn veroordeeld. Hei advies van de SER om de loon grenzen voor verscheidene sociale verzekeringen per 1 januari van dit jaar i an f 6900— te verhogen tot 7450.- is door het kabinet over genomen. Hoewel een wetsontwerp, waarbij een dergelijke verhoging ge regeld moet worden, nog niet bij de Tweede Kamer is ingediend, zijn toch reeds maatregelen getroffen, die bij een dergelijke verhoging horenter wijl de Sociale Verzekeringsraad de uitvoerende instanties geadviseerd heeft om te doen alsof de verhoging reeds een feit was. Terecht heeft het lid van de Twee de Kamer mevr. van Someren (VVD) vragenderwijs kritiek uitgeoefend op deze gang van zaken, waarbij im mers wordt vooruitgelopen op een zaak waarover het parlement zich moet, maar nog niet heeft kunnen, uitspreken. Hetzelfde heeft zich ove- rigenc voorgedaan toen onder minis ter Suurhoff de loongrens tot 6900.- werd verhoogd. Er zijn ongetwijfeld argumenten aan te voeren, die de handelwijze van het kabinet begrijpelijk maken. Het belangrijkste argument is natuurlijk, dat r rompslomp gaat ontstaan wan neer de uitvoerende instanties per 1 januari niet over een vast uitgangs punt beschikken. Maar wat voor ar gumenten men ook aandraagt er is er niet één te vinden waaraan het parlement zelf schuld heeft en de handelwijze blijft tegenover dat par lement dan ook hoogst onelegant en formeel onjuist. Het komt er min of meer op neer, dat het parlement zich moet conformeren aan een advies, dat door de SER achter gesloten deuren is opgesteld. Het gaat ons niet om de vraag of de kamers met dat conformeren moeite zullen heb ben, maar om de schijn van dwang die door de geschapen situatie gewekt wordt. Als de ingewikkeldheid van het systeem tot een dergelijke gang van zaken moet leiden behoeft het dringend wijziging. Uit de sobere woorden, die opper- rdbijn Schuster voor de televisie aan het weer ontvlamde antisemitisme heeft gewijd, sprak het diepe besef, dat de Joden zich steeds op nieuwe haat en op nieuw lijden voorbereid hebben te houden. Dit is een even heroïsche als ondraaglijke gedachte, Want de moed, vereist om nieuwe ellende onder het oog te durven zien, wordt bepaald door de ellende, welke men reeds heeft ondergaan. Voor de Joden is de ervaren ellen de van een onpeilbare bitterheid ge weest. Wat de heer Schuster te ver staan heeft gegeven, wordt dan ook pas goed duidelijk als men zich rea liseert, welke huiveringwekkende herinneringen Joden met zich mee moeten dragen. Voor de medebur gers, de medemensen van opperrabijn Schuster is het ondraaglijke, dat zij deze herinnering en de kracht daar van op het heden niet van hun Jood se medemensen kunnen wegnemen. Nieuwe uitbarstingen van demoni sche onmenselijkheid kunnen ons al len treffen, dat is waar. En wij doen goed er steeds op voorbereid te zijn. Maar dat versterkt slechts onze af schuw van de stupide, discrimineren de haat jegens een bepaald volksdeel, dit blijkbaar gemakkelijke wapen waarvan de demonie zich overal het eerste bedient. Ook de afschuw intussen wordt be paald door de herinnering. De waak zaamheid, waartoe opperrabijn Schus ter overheid en volk opriep, moge van die afschuw op een radicale wij ze blijk geven. Wie zich hier, uit wat voor beweegredenen ook, aan antise mitisme schuldig maakt, moet voor altijd weten hoe gevoelig die litte kens zijn, die hij in ons volkslever, heeft willen open rijten en aan wel ke verachting hij zich heeft prijs gegeven. LONDEN, 7 jan. (UPI) Engeland, heeft een conferentie op hoog niveau uitgeschreven teneinde de impasse te doorbreken, die is ontstaan in de be sprekingen over de militaire bases van Engeland op Cyprus. Deze kwestie dreigt de verlening van de onafhanke lijkheid aan dat strategische eiland in de Middellandse Zee, waarvoor de streefdatum 19 februari was gekozen, te vertragen. De conferentie zal op 16 januari in Londen beginnen, zo heelt het Foreign Office bekend gemaakt. Er zal aan worden deelgenomen door de Britse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lioyd, zijn Griekse colle ga Evangelos Averoff, de Turkse mi nister van buitenlandse zaken Farin Rustu Zorlu, en van Cyprische zijde door aartsbisschop Makarios en dr. Frazil Kutchuk, die gekozen zijn tot resp. president en vice-president van het eiland. Makarios en Kutchuk zijn leiders van resp. de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen. Verwacht wordt, dat de conferentie ongeveer vijf dageii zal duren. In de officiële aankondiging wordt gezegd: Het doel van de bijeenkomst zal zijn het werk te bespoedigen van de Londense gemeenschappelijke com missie voor Cyprus ten aanzien van het opstellen van de verdragen, die de con clusies van de Londense conferentie van februari 1959 ten uitvoer leggen. Definitieve beslissingen ten aanzien van hangende kwesties moeten zo tijdig be reikt worden, dat de overdracht van de souvereiniteit op Cyprus kan plaats hebben op de gekozen datum, 19 februa ri 1960. Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat de impasse in hoofdzaak de kwestie der twee militaire bases be treft, waarover Engeland de souverei niteit zal behouden wanneer het eiland een onafhankelijke republiek wordt. AMSTERDAM, 7 jan. De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans in een circulaire de provinciale- en ge meentebesturen uitgenodigd, in navol ging van het Rijk, aan het provinciaal en gemeentelijk personeel een voorschot uit te keren cp de komende salarisver hoging. Dit voorschot wordt, zoals be kend, als een uitkering ineens over het eerste kwartaal uitgekeerd en bedraagt 9 procent van het maandsalaris of 39 procent van het weekloon. Ter toelichting deelt de minister nog mede, dat hij aanvankelijk van mening was, dat al vrij spoedig na het begin der differentiatie in de lonen de trend zou zijn te bepalen, welke de ontwikkeling der lonen in het particuliere bedrijfsle ven als gevolg van de nieuwe loonpoli tiek aangeeft Tegen 1 december (de datum welke de minister als streefdatum voor het bepa len van die trend beschouwde) bleek evenwel, dat er in de particuliere sector nog slechts voor zo weinig bedrijfstak ken een nieuwe C.A.O. was afgesloten, dat er van een aflezen van de trend uit de beschikbare gegevens nog geen spra ke kon zijn. Naar het zich laat aanzien zal dit eerst in maart 1960 kunnen ge schieden. De voorschotverlening is dus een voor lopige maatregel in afwachting van een definitieve beslissing omtrent de bezol diging van het ovws^eidspaisoneel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 1