Nieuws uit stad en omtrek De Waterstaatswerken en de Deltawet Terugblik naar het jaar Hoe onze stad een eeuw geleden reilde en zielde 1859 OVER DE DAM Overleg over de waterkeringen Schiedams Schiedammer bouwde dok met tanker Gcntr/fuge..,\ DE MOL JANSEN Schiedamse Jeugdraad en Doe open' Pelikaan-eiland voor de Katholieke Kring Een afscheid en een benoeming Straten naar musici genoemd? R.-K. DANSSCHOOL M. L. MULDERS R.-k. EHBO St. Liduina afd. Ketliel Kosteloze inentingen BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 7 JANUARI 1960 Men heeft in Amsterdam druk Daar moeten we eigenlijk biy Bouwmaterialen: 20.000 lucifers en plasticlijm Bij het r.-k. Parochieel Armbestuur-Commissie Armenzorg SUCCES AGENDA'S Schielands Hoge Zeedijk Dijkring IJsselmonde .K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM e is Damwachter A..S. zondag 10 januari aanvang les MUSIS SACRUM sdiieJamsctie courant Rederijkerskamer ®®argumenteerd en gedebatteerd over de yialecten van Mokum en Rotterdam. frof. Rogier, de Rotterdamse hoogleraar wam praktisch tot de conclusie, dat er e'genlijk geen Rotterdams dialect be gaat. Wat men met nog een beetje goede ^'1 een Rotterdams dialect kon noemen, jferloor zijn bakermat door het bombar dment, waardoor de oude kern van Rot terdammers naar alle windrichtingen ^erd verspreid. .Nu kon men daar inderdaad bepaalde Uitdrukkingen horen, alsrpede een uit braak waarnemen, die men weieens Rot- erdams heeft genoemd. Maar wie door ®ns land zwierf en speciaal op de eilan den en in Zeeland, merkte daar tot zijn Verbazing menigmaal dat veel, van het- Seen voor echt-Rotterdams versleten ^erd, ook daar voorkwam. Nu, van Schiedam kan eigenlijk het- *elfde gezegd worden, al is weieens ge probeerd, iets in het z.g. Schiedamse dialect te schrijven. Voor zover we hebben gunnen nagaan, heeft er nooit een echt ehiedams dialect bestaan. 0th zijn, als we bedenken, dat prof. Ro gier van het vermaarde Rotterdamse •.Boefje" zegt, dat het Amsterdams, sprak j Natuurlijk, er zullen er nog wel blijven, r1® "beweren, dat je direct kunt horen of iemand Schiedammer, Vlaardinger of Rotterdammer is (ja hoar) maar we hou- de ons toch maar bij prof. Rogier, die ?an Amsterdam de eer overlaat, de enige Nederlandse grote stad te zijn, met een ïlgen, typisch dialect, v Nu, het klinkt misschien als een taal kundige ketterij, doch wij voor ons per- ,,°°nlijk hebben nimmer grote bewonde- ;'ng gekoesterd voor dialecten en be lhouwen die als een verbastering en een farming van de algemeen beschaafde ^gangstaal, alle dialectschrijvers ten EPijt. We BEGRIJPEN HEEL GOED, dat we J°or deze uitspraak een oorlogje riskeren et „It Heitelan", dat trouwens groot ®aat op een eigen taal en de benaming balect voor het geliefde Fries verre h verontwaardigd van zich afwijst. .Maar men zal zich toch kunnen voor dellen, dat we er niet om treuren, dat A geen echt-Schiedams bestaat, er let-hts gesproken kan worden van diver- invloeden, door elementen van buiten he omgangstaal uitgeoefend, aange- met een aantal archaismen. Dies behoeven we ook niet er om te j, eUren, dat de oude binnenstad zo lang- Jhtïerhand weggesaneerd wordt en dus eek zg' echt-Schiedams evenals het zg. Jbt-Rotterdams zijn bakermat aan het Reeds vele knutselaars gebruikten af gebrande lucifers om er hun fantasie mee bot te vieren bij het vervaardigen van allerlei dingen en voorwerpen. Onze stadgenoot J. van Suylekom heeft kans gezien in ongeveer vier maanden tijd een droogdok met tanker in elkaar te knut selen, waarbij hij zo om en nabij 20.000 van deze strijkhoutjes heeft gebruikt. Bij ruwe schatting heeft hij er 500 werkuren aan besteed en zijn werkstuk is een natuurgetrouw miniatuur gewor den van een dok met super-tanker. Zelfs de kleinste onderdelen, zoals kraanwie- len zijn op kunstige wijze en met een eindeloos geduld van stukjes lucifershout gemaakt. Alles wat er aan een echt dok cn tanker beweegbaar is, draait en loopt ook aan dit fraaie werkstuk. Jan v. Suy lekom noemde het dok „Sara Maria", naar de voornamen van zijn echtgenote, die dit pronkstukje onder zijn bezige vin gers heeft zien groeien. Dok en tanker staan in de etalage van een der winkels in de Passage tentoon gesteld. Hij of zij die wil weten wat knut selen is, moet maar eens een kijkje gaan nemen. jqVOOR'n moderne LANGE KERKSTRAAT 66 TELEFOON 68570 In februari en maart a.s. wordt een actie gehouden „Doe Open" in het kader van de groots opgezette campagne voor het Wereldvluchtelingenjaar 19591960, aldus een schrijven van de Nederland se Jeugd Gemeenschap uit Amsterdam. Het is de bedoeling een plaatselijk jeugd- comité in het leven te roepen met ver- tegenwoord)gers(sters) van jeugdorgani saties, sportverenigingen en scholen. De leden van het comité mogen niet ouder zijn dan 25 jaar. De verwachting wordt uitgesproken dat de 2.500.000 jongeren van 12—25 jaar die Nederland telt, aan deze actie deel nemen. Het bestuur van de Schiedamse Jeugdraad wil zo snel mogelijk een plaatselijk jeugdcomité aanstellen. Het nodigt daarvoor belangstellenden uit voor een vergadering op vrijdagavond 15 janu ari in de Jeugdhaven Lange Haven 129, aanvang half acht. Mej. Tini Ruiven, die in de vluchte lingenkampen in Ohmstede bij Olden burg in West-Duitsland is geweest en lid is van het Nederlands Comité zal de actie toelichten. Wij herinneren er hiermede aan, dat he denavond in het Passage-theater voor de leden van de Katholieke Kring het blij spel „Pelikaan-eiland" gegeven wordt. Het is een stuk van de bekende Engelse schrijver J. B. Priestley en het wordt op gevoerd door de toneelgroep Puck onder regie van Walter Kous. De hoofdrollen worden vervuld door Eric van Ingen, Wim v. d. Brink, Nel Koppen en Jan Grefe. De decors werden vervaardigd door Hep van Delft. Het stuk speelt zich af op een onbewoond tropisch eiland. Het heeft el ders reeds herhaaldelijk volle zalen ge trokken. Gisteravond heeft in een intieme bijeen komst de 'heer F. van de Laarschot af scheid genomen als lid van de commissie armenzorg van het r.-k. Parochieel Arm bestuur, terwijl in zijn plaats werd ge ïnstalleerd mevr. E. Schuller-Vincent. De voorzitter, de heer J. Breve, heeft tot het scheidende bestuurslid hartelijke woorden van dank gesproken, waarin een grote waardering vervat was voor het vele werk, door de heer Van de Laarschot ge durende tal van jaren verricht. Hij heette hierna het nieuwe lid welkom, het eerste vrouwelijke lid hier ter stede van het armbestuur, waarin ze namens de Singelparochie zitting genomen heeft als opvolgster van de heer Van de Laar schot. De bisschoppelijke commissaris, pastoor L. J. M. Beekman O.P., heeft eveneens de scheidende heer Van de Laarschot dank gezegd en woorden van welkom tot mevr. Schueler-Vincent ge sproken. PASSAGE SCHIEDAM ZU ID - HOLLANDSCH E KANTOORBOEKHANDEL De Henry Dunant", het Rode-Kruisschip dat in de zomer weektochfen met chro nische zieken maakt door Nederland, ligt momenteel bij scheepswerf De Jong aan de Wilhelminahaven. De kapitein, de heer M. Poot, vertelde, dat dank zij de vergrote capaciteit het volgende sei zoen, dat h april a.s. begint. 1950 per sonen zullen kunnen genieten van een onvergetelijke reis, tegen 1500 in 1959, dit mede dank zij de vergrote accommo datie. Begin volgende week is de verbou wing gereed. De in artikel 5 van de Deltawet ge- eiste afzonderlijke wet, waarin o.a. het rijksaandeel geregeld moet worden in de kosten van de uitvoering van de Delta werken door waterschappen, is nog niet tot stand gekomen. In de maand juni van 1959 hebben Ged. Staten o.m. dien aangaande zich gewend tot de minis ter van Verkeer en Waterstaat. Zij we zen daarbij op de onzekerheid, die nog steeds bestaat ten aanzien van de vo- renvermelde rijksbijdrage en drongen ten sterkste aan op spoedige totstand koming van de door de Deltawet geëiste bijdrageregeling. Uit het juist dezer da gen ingekomen antwoord van de minis ter blijkt, dat deze bewindsman van het belang dat deze regeling spoedig tot stand komt, geheel doordrongen is. In de loop van de laatste 10 jaren is een vrij groot aantal polders, die water staatkundig gemeen lagen of tot één bemalingsgebied behoorden, samenge voegd. In dat tijdvak is het totaal aan tal polders en waterschappen met 80 ge daald. Het streven is erop gericht, met soortgelijke samenvoegingen voort te gaan. Het toekomstige tracé voor Schielands Hoge Zeedijk door Rotterdam is ont worpen langs Hudsonstraat en Westzee dijk. De plannen daarvoor zijn nog in voorbereiding; in dit stadium kan de omvang van een onteigening ten behoeve daarvan nog niet worden overzien. Zo dra de plannen voor zodanige waterke ring als Deltawerk zijn goedgekeurd en voor de uitvoering daarvan panden zul len moeten wórden onteigend, zal de daarbij wettelijk te volgen procedure kunnen worden aangevangen. Ged. Sta ten zijn bereid te zijner tijd een snelle behandeling te bevorderen. Bij informatie is gebleken, dat bij het waterschap De Dijkring IJsselmonde om legging van de hoofdwaterkering aldaar wordt óverwogen. Gezien de bestaande bebouwing op de hoofdwaterkering ter plaatse zijn aan verbetering van die wa terkering balwaren verbonden. Over leg tussen de'rijkswaterstaat, het water schap en de gemeente Rotterdam, zou. naar wordt medegedeeld, hebben geleid tot het voornemen, een nieuwe water kering te maken dicht achter de be staande hoofdwaterkering, zodanig, dat die nieuwe waterkering gecombineerd wordt met de grondophogingen, vereist voor de aansluiting van IJsselmonde aan te bouwen brug bij Van Brienenoord. Zou dit werk, als onderdeel van de Deltawer ken, tot uitvoering komen, dan dient het ontwerp krachtens artikel 2, lid 4. van de Deltawet door de minister van Verkeer en Waterstaat te worden vastgesteld en vervolgens aan de goedkeuring van Ged. Staten worden onderworpen ingevolge artikel 33 van de Waterstaatswet 1900. Van een vaststelling door genoemde mi nister is niets bekend; de bedoelde goed keuring is niet aangevraagd. In dit sta dium hebben zij daarom met deze aange legenheid nog geen bemoeiingen. Ged. Staten kunnen nog mededelen, dat vanwege de provinciale waterstaat niet, op grond van te hoge kosten, bezwaar is gemaakt tegen een aanvankelijk over wogen rivierwaartse omlegging van de hoofdwaterkering over het hoofd van IJsselmonde. Voor zoveel nodig merken zij op, dat te dezen wel onderscheid dient te worden gemaakt tussen de uitvoering van de werken voor het verkeer, ter ver krijging van een aansluiting aan te bou wen brug bij Van Brienenoord en daar mede eventueel gedeeltelijk samenvallen de werken, dienende tot waterkering. Zo dra de desbetreffende plannen tot omleg ging van de hoofdwaterkering ter plaatse het college zullen hebben bereikt, zal het een onderzoek naar de daarmede samen hangende waterstaatkundige vraagstuk ken doen instellen. Naar Ged St. verne men zijn de werken tot het maken van de wegaansluitingen aan de brug aanbe steed. nadat daarover van rijkswege, voor zoveel nodig, overleg was gepleegd met het bestuur van het waterschap De Dijkring IJsselmonde. Het ligt huns inziens niet op de weg van de provincie om aan het waterschap De Dijkring Flakkee financieel de hel pende hand te bieden. Ged. St. steunen echter sterk de verzoeken om subsidie, die het waterschap tot het rijk heeft ge richt. Bij de minister van Verkeer en Water staat is nog onlangs aangedrongen op het totstandkomen van een regeling voor de toekenning van schadevergoeding aan diegenen, wier panden als gevolg van de dijkverbetering moeten worden afgebro ken. De minister heeft daarop geant woord. dat in dezen omtrent het door een commissie dienaangaande uitgebracht rapport door hem advies van de Raad van de Waterstaat is gevraagd. Afsluiting van de Onde Maas aan de benedenmond zou, na voltooiing van de afsluiting van het Haringvliet en het Vol kerak en de kanalisatie van de Nederrijn, inderdaad, wanneer er weder een periode van zeer lage afvoer van Rijnwater zon komen, een verzouting van het water in de Brielse Maasboezem voorkomen. Een ander middel zon ztfn: het inlaten van zoet water uit het Haringvlietbekken via het Kanaal door Voorne. Het is echter de vraag of het water van het Haringvliet bekken onder alle omstandigheden vol doende zoet zal zijn. Behalve belangen van de waterhuis houding zou afsluiting van de Oude Maas, een vaarweg naar Dordrecht, ook de scheepvaartbelangen raken. Het onder zoek naar het vraagstuk is nog gaande: eerst nadat het resultaat daarvan te hun ner kennis is gekomen kunnen Ged. St. hun standpunt bepalen. De heer C. J. Segboer bestuurslid van de afdeling 's-Gravenhage en omstreken van de maatschappij tot bevordering van de toonkunst, heeft de gemeenteraad van Den Haag verzocht drie straten of lanen te- vernoemen naar drie musici, die van grote betekenis zijn geweest voor het Ne derlandse muziekleven in het algemeen en voor het culturele leven in Den Haag in het bijzonder. Deze drie musici zijn dr. Peter van Anrooy, die vele jaren dirigent is geweest van het Residentie Orkest en de jeugdconcerten met toelichting heeft ingevoerd; dr. Johan Wagenaar, die van 1919 tot 1937 directeur van het Koninklijk Conservatorium is geweest en Arnold Spoel, die onder meer de Nederlandsche Vereeniging voor den Volkszang heeft opgericht. Voor de KNVB afd. Rotterdam staan voor zondag 10 januari de volgende wed strijden op het (inhaal)-programma: le Klasse A: DOKDilettant; Bloemhof Steeds Hooger. le Klasse B: Hurricanes-Florissant OBR le Klasse C: DemosTOGB; WRW DJS. 2e Klasse A: GEMSportiefia. 2e Klasse B: SoagPechvogels; Pantser boysFios. 2e Klasse C: AVO/ZVCGroen Witten. 3e Klasse B; SCR—TSB. wiitraken is. Laten we maar algemeen beschaafd ^derlands blijven spreken. Dan kunnen g elkander toch duidelijk genoeg zeg- ri,n waar het opstaat, indien zulks no- Kla<mtsweg 46 - Rotterdam - Tel. 126392 beginners van 6.308.00 uur in ^Nge HAVEN 115 SCHIEDAM ^'inleiding dagelijks: Mauritsweg 46, f^tterdam of West Frankelandsestr. 77, hieclam. andere dagen lessen voor beginners, half gevorderden, gevorderden. vo0 CHA-CHA-CHA Op donderdag 7 januari a.s. zal de cur sus E.H.B.O. worden voortgezet. Aller op komst is gewenst ook voor diegenen van wie het diploma moet worden verlengd. De kosteloze inentingen in het wijk centrum, Dr. Wibautplein 129, Nieuwland zullen te beginnen op 8 januari regelma tig iedere eerste vrijdag van de maand worden gehouden van 3.30 tot 4.30 uur. Tussen 3.30 en 4 uur tegen pokken en tussen 4 en 4.30 uur tegen difterie, kink hoest en tetanus. GEBOREN: Helena M. L., dochter van J .T. J. Krowinkel en H. E. M. Manse' Marinus H„ zoon van C. van Wijk en J. M. Bouw. OVERLEDEN: J. van Kampen, 66 jr. *»l«u Qncblr*» -oof VMado» «*i wnii>M«, 32ste Jaargang No. 24180 DAM 18 SCHIEDAM telefoon 66152 postrekening nr. 590943 f „„advertenties per mm-hoogte. Bij contract c;o'lc tarieven. f mededelingen «.30 per mm-hoogte. Bij contract "Penale tarieven. t_t kampioenen taling -?!ortl'en 1 0.50 bij vooruitbe- woorden Ellc woord meer 3 et, Maxi- Uln 60 woorden. slot» f^tvertentie-oirders worden afge. rj„ IJ en uitgevoerd overeenkomstig Weze elen voor het Advertentie- f ABONNEMENTEN Maind -P6r- - *wartaal' 1 2 54 P«- en f 0.59 per.„jyeek. Passage Theater: Katholieke Kring, Pe likaaneiland, 8 uur. Monopole Theater: tot 15 januari we gens verbouwing gesloten. Stedelijk Museum: dag. 1017 uur, zondag 1217 uur expositie Kunstbezit Schiedammers. R.-K. BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL S.-LIDIHNA Openingsoren: Hoofdgebouw Dam 8: Uitleenbureau en Leeszaal voor volwassenen: dl., do., za Uitleenpost Kerkweg 46. Kethel: zo 11.30 —12.30 uur. Uitleenpost Molensingel Noodkerk Ke thel: dl. 48 uur. Filiaal: Rijnstraat 1: volw.: dl. 8.308 uur; vr. 78 uur: leugd: wo. 2S uur Filiaal Nieuwland Wijkgebouw Dr Wi bautplein (zijingang): leugd: wo 1308 uur: volw.: wo en vr 7B 30 uur UitleenDost Fmmastraat 3 ma 78 uur NACHTDIENST APOTHEKEN Deze week: Apotheek Backer, St. Li- duinastraat 58. .V Kni i n/1.4 W FILMS IN DE WEEK VAN 31 DECEMBER TOT EN MET 7 JANUARI Arena: En dat we toffe jongens zijn, a.l.; Capitol: Song of Sheherazade, a.l.; Centraal: Czardaskoning, a.l.; Cineac A. D.: Kop op, kiezen op elkaar, a.l.; Colos seum: Vader, moeder en 9 kinderen, 14 j.; do.: Dans om het noodlot, 14 j.; Har monie: Charge der Vaqueros, 14 j.; di., wo. en do.: De Mantel, a.l.; Lumière: Analyse van een moord, str. volw.; Me tro: Teenagers Melodie, a.l.; Passage: En dat we toffe jongens zijn, a.l.; Prin ses; De zoon van de khalief, 14 j.; Rex: Lokaas van Fort Bellow, 14 j.; do.: Een echte Parisienne, str. volw.; Thalia: The five pennies, a.l.; 't Venster: Rooney, a;l:; Victoria: Jerry als babysittér, a.l.; do. 7 jan.: Gaslicht, 14 j. (Vervolg en slot) Nog een ander godsdienstige gezindte mag hier niet onvermeld blijven, nl. de Israëlitische gemeente. Sedert een aan tal jaren was door deze gemeente voor het verrichten van haar godsdiens- oefeningen kosteloos gebruik gemaakt van de bovenverdieping van het voorma lige wachtlokaal op de Markt. DdSr af breking van genoemd gebouw kwam er gebrek aan een nieuwe Synagoge met Consistorie en badkamer. Van gemeen tewege werden tegen de zeer matige prijs van f 170,— aan de Israëlieten in eigen dom afgestaan de gebouwen en grond van het voormalige Stads Spin- en Weefin- stituut. Op deze plek verrees de nieuwe Synagoge, welke op 11 maart 1859 in ge bruik werd genomen. Van deze plech tigheid volgt nu hieronder een kort bericht. SCHIEDAM, 12 maart 1859De dag van gisteren' was voor de Israëli tische gemeente alhier een ware feestdag; voor de eerste maal toch be traden hare leden het nieuwe gebouw, waarin zij voortaan hunne voorvader lijke godsdienst zouden uitoefenen. Tot het bijwonen van de plegtigheid der inwijding genoodigd, waren daarbij tegenwoordig de burgemeester, de le den van den Gemeenteraad met den Secretaris, Officieren van de d.d. Schut terij, Geestelijken van verschillende ge zindheden, bpnevens onderscheiden ingezetenen van andere kerkgenoot schappen. Ten twaalf ure nam de plegtigheid een aanvang met het zingen van de door den heer Berenstein, Opper-Rab- bijn van 'sGravenhage ter dezer ge legenheid vervaardigde feestgezangen, welke gezangen door de heeren Schnitz- ler, voorzangers der Israëlitische ge meente te Rotterdam, en eenige andere uitstekende zangers, op hoogst voor treffelijke wijze werden uitgevoerd enz. Wij willen nog een enkel Woord wijden aan het onderwijs binnen onze stad over het jaar 1859, te meer nog wijl over het onderwijs hier ter stede nog maar wei nig is geschreven en alleen aandacht is geschonken aan de historie van het gymnasium en dc H.B.S. Reeds merkten wij op. dat in verband met de nieuwe schoolwet van 13 augus tus 1857 aan de plaatselijke schoolcom missie werd opgedragen die maatrege len te treffen, om aldus te beantwoor den aan de verplichting hun bij art. 64 van genoemde schoolwet opgelegd. Aldus stel de deze commissie een verslag samen, waarin uitvoerig de toestand van het on. derwijs alhier ter stede werd besproken. Naar aanleiding van het voorstel bij de gemeenteraad ingediend door heren cura toren van de Latijnse school, om nl. de ze school in een gymnasium te verande ren, werd daarbij door de commissie voor gesteld aan zo'h gymnasium tevens een inrichting van meer uitgebreid lager on derwijs te verbinden. Van dit voorstel is echter niets gekomen, maar twintig jaren later, in 1879, werd de Latijnse school tot een gymnasium verheven en ondergebracht in het pand van de voor malige bank van lening, thans gemeente archief. In het bestuur van de Latijnse school werd 9 februari 1859 een kleine verande ring gebracht: de heer dr. A Knappert kreeg op zijn verzoek eervol ontslag als curator en in zijn plaats werd als zoda nig benoemd de heer mr. L. G. Greeve, die ook zitting had in de plaatselijke schoolcommissie. Wij blijven nog een ogenblik bij da Latijnse school, omdat deze tijdens haar bestaan, ondanks het geringe aantal leer lingen in 1859 telde deze school 8 leerlingen toch vele beroemde mannen aan onze maatschappij heeft geleverd. In genoemd jaar stond deze school onder lei ding van rector mr. G. C. Brillenburg. Ieder jaar had de promotie van de leer lingen plaats en zo'n promotie droeg een zeker plechtig karakter. Ook in 1859 had in de Gasthuiskerk z0'n promotie plaats, van welke wij hieronder een verslag la ten volgen; SCHIEDAM, 20 julij 1859 Maan dag 1.1, (18 Julij) had in de Gasthuis- kerk alhier plaats de jaarlijkse pro motie der leerlingen aan de Latijnsche scholen; na eene voorafspraak door den rector, den heer mr. G. C. Brillen burg, betrad ddn heer Andreas van Oosten, die zijne studiën aan de Hooge School zal voortzettten, het spreekge stoelte en hield eene door hem zeiven bewerkte rede in de Latijnsche taal; „de incrementis quae artibus e sacris ex- peditionibus accesserunt", over de ge volgen welke door de kruistogten aan de wetenschappen zijn ten deel gevallen. Vervolgens werden door Curatoren prij zen en getuigschriften uitgereikt aan de leerlingen, welke zich deze onderschei ding hadden waardig gemaakt, en die daarvoor mede in dc Latijnse taal bedankten. De plegtigheid werd door orgelmuzijk afgewisseld en gesloten. Ook op wetenschappelijk en cultureel gebied maakte onze stad gedurende het jaar 1859 geen slechte indruk. En dan noemen wij op de eerste plaats het ge bouw Musis Sacrum" op de Lange Ha ven, waar de diverse wetenschappelijke en kunstzinnige genootschappen hun ver gaderingen hielden, maar waar ook con certen en toneelvoorstellingen werden gegeven. Als muziekgezelschappen wor den genoemd „Overeenstemming en Kunstgevoel" en „Apollo", van welke de eerstgenoemde ook toneeluitvoeringen gaf. Naast het sedert jaren bestaande na tuurkundig genootschap „Physica", het welk tweemalen in de maand ter onder linge beoefening van natuurkundige we tenschappen bijeenkwam, werd 4 maart 1859 een tweede natuurkundig genoot schap opgericht, genaamd „Martinet", van welks oprichting wij hieronder een verkort verslag laten volgen: SCHIEDAM, 13 April 1859 Wij meenen onzen lezers geen ondienst te doen, als wij hen bekend maken met ene instelling, welke, dezer dagen alhier tot stand kwam. en die ongetwijfeld de belangstelling verdient van ieder, die op beschaving en verlichting prijs stelt. De heeren Steynis en Vormer, bei den als onderwijzers aan de Stads Tee- kenschool i^ezer stad verbonden, had den reeds eenigen tijd het plan ge vormd tot de oprigting van eene veree niging ter beoefening der natuurkundi ge wetenschappen. Eenigen hunner bijzondere kennissen, met hun voorne men bekend geworden, verklaarden zich bereid daartoe de behulpzame hand te bieden, en nadat men op eene voor loopige bijeenkomst de algemeene grondslagen voor de zamenstelling van een reglement besproken had, kwam op den 12 Maart dezes jaars de vereeni ging, uit twaalf leden bestaande, tot stand en werd het reglement vastge steld. Blijkens dat reglement, hetwelk wij voor ons hebbben, is de toetreding voor ieder belangstellende, zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt en de contributie zoo laag gesteld, dat niemand daardoor af geschrikt kan worden. Reeds zijn dan ook sedert de oprigting niet minder dan zeventien nieuwe leden toegetreden en, onder deze, mannen, die door stand, beschaving en kennis uitmunten, zoo dat daarin niet alleen het bewijs mag gezien worden dat de gedachte, welke deze instelling in' het leven riep, eene gelukkige gedachte was, maar dat de vereeniging zich verheugen mag over de sympathie onzer stadgenooten dan voorspellen wij ons van de na tuurkundige vereeniging „Martinet" in het vervolg veel goeds tot vorming en ontwikkeling niet alleen van hare leden, maar ook van het opkomend geslacht. Vermelden wij nog, dat beide genoot schappen in het bezit van natuur- en scheikundige instrumenten waren. Tot slot moeten wij vermelden het bestaan van de in 1857 alhier opgerichte Rederijkerskamer, genaamd ..Tollens", later veranderd in de naam „Eendragt", met als kenspreuk: „Wij streven naar volmaking." Deze kamer bestond uit werkende en buitengewone leden, van welke de eerstgenoemden zich toeleg den op de beoefening van de -uiterlijke welsprekendheid. In de winter- gaven deze werkende leden enige openbare uit voeringen, welke ook dikwijls een lief dadig doel hadden, zoals blijkt uit onder staand bericht: SCHIEDAM 5 Februarij 1859. Wij meenen met zékerheid te kunnen berig- ten, dat de heer J. Schraver te Breda, daartoe uitgenoodigd, zich bereid heeft verklaard eene openingsrede te houden bij de uitvoering, door de werkende leden der alhier gevestigde Rederij kerskamer „Tollens", ten voordeele van de weduwe en minderjarige kinde ren van Frans Naerebout te geven. De toestand van de armen binnen onzel gemeente bleef gedurende het jaar 1859 in vergelijking met vorige jaren, vrij normaal. De nieuwe Armenwet van 28 juni 1854 - in 1912 vervangen door een andere had niet veel verlichting ge bracht in de bedeling van die armen, die sedert vele jaren onze gemeente reeds hadden verlaten, maar tengevolge van hun geboorte alhier recht op onderstand konden doen gelden. Voor de bejaarde personen had men 't St.-Jacobs Gast huis, waarin ook katholieken werden verpleegd, alsmede het St.-Liduina Ge sticht in de Korte Kerkstraat no. 7, voor bejaarde vrouwen, terwijl het Hofje van Belois en het Proveniershuis grotendeels hun karakter van bejaardeninrichting had den verloren. Voor de openbare veiligheid had men een keurkorps van politie, bestaande uit een commissaris, een inspecteur, vier agenten van de eerste klasse ,vier agen ten van de tweede klasse en' 60 agenten van de derde klasse, die meer bepaald voor de nachtdienst waren bestemd, ter wijl bij ontstentenis van een of meer van hen zij werden vervangen door een of meer agenten van de vierde klasse. Dan moet vermeld worden de boswachter, een traditionele verschijning binnen onze stad, vooral in het Sterrenbos. De brandweer van onze stad was in 1859 zeer goed uitgerust: zij beschikte over zeven brandspuiten, terwijl op ge zette tijden oefeningen werden gehouden Gedurende het jaar 1859 werd slechts eenmaal de brandweer gealarmeerd en wel op 5 maart voor een hevige brand bij de heer J. F. Legner op de Dam. Van deze brand laten wij hieronder een ver slag volgen: SCHIEDAM, 5 Maart 1859. Heden morgen omstreeks half tien ure is. ten gevolge van het springen van den helm van een ketel, brand ontstaan in de branderij van den heer J. F. Legner aan den Dam, op den hoek van de Oude Sluis alhier; deze brand, die zich van den aanvang af verschrikkelijk deed aanzien, scheen door den tamelijk ster ken Zuid-Westen wind de daarnaast gelegen woning van den eigenaar ern stig te zullen bedreigen. Gelijk altijd, was ook ditmaal onze niet genoeg te prijzen brandweer, als met een toover- slag, op de plaats aanwezig. De Bur gemeester, de Leden van het Gemeen tebestuur, de Stedelijke Schutterij, de Politie en Rijksveldwacht waren in kor ten tijd tegenwoordig. Allen beijverden zich, volgens gewoonte, behulpzaam te zijn in het stuiten der vernieling. Ook thans weer mocht het gelukken, niet alleen den brand bij het aangetaste per. ceel te bepalen, maar zelfs nog een aan- zienlijk deel daarvan te redden. De branderij zelf is uitgebrand, alsmede een gedeelte van den meelzol der, met een deel van den aldaar aan wezigen voorraad meel; een zolder daar boven, welke vol met rogge lag, is be houden gebleven en dus ook het gehee- le dak. De branderij was verzekerd in de Schiedamsche Onderlinge Brandwaar borg maatschappij; de goederen in de Arnhemsche, onder directie van den heer G. André de la Porte. On verslag over het jaar 1859 zou on volledig zijn, wanneer wij geen mede delingen deden over het brandersbp- drijf, de hoofdtrafiek van onze stad. In genoemd jaar telde Schiedam 204 bran derijen en 6 distilleerderijen, waarin 729 mannen werk vonden, tegen een week loon van 12, 9, 8 en 7'gulden. Daarnaast bezat onze stad nog 49 mouterijen, waar. in 103 mannen, 82 vrouwen en 48 kinde ren werkzaam waren. De mannen hadden een loon van 9 en 6 gulden, de vrouwen verdienden één gulden en de kinderen 1.50 per week. Vervolgens bezat onze stad nog 18 windkoren- en moutmolens, 18 kuiperijen, 3 touwslagerijen, 3 stoom- moutmolens, 3 azijnmakerijen en een ijzergieterij aan de Buitenhavenweg. Het totaal generaal van de te werk gestelde arbeiders in de diverse fabrieken bedroeg 1495. Een tak van bedrijf, hetwelk nog weinig belangstelling in de historie van onze stad heeft genoten, is de kurken- fabricage. Tot slot van dit overzicht over de toe stand van onze stad ten jare 1859 nog het volgende: voor het vervoer van de rei ziger bestond de Hollandse Spoor met 'n in mei 1847 opgericht station, even bui ten de jurisdictie van onze gemeente ge legen. Voor het vervoer van de goede ren bestonden diverse beurtveren. Dan mag de diligence niet vergeten worden, welke een dienst op Amsterdam onder hield. Deze dienst stond onder leiding van de heer J. P. Koens. De Postwagendienst stond onder leiding van de heren Van Waalwijk, Kerssen en Maltha c.s. Ziedaar in het kort onze stad in het jaar 1859. L. A. ABMA De Hoogstraat en dc Koemarkt in de tweede helft van de afgelopen eeuw.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 3