Oude trekpaarden door sport verdreven He „CITOSA" gaat om personeels tekort busdiensten beperken Straathandel in tweedehands auto's voor kantongerecht BOEI? BLEEF PAARD TROUW Inlichtingen gevraagd aan minister van Verkeer Yerolme gaat Ieren opleiden Prins Bernhard naar Mexico Drie eisen tegen autohandelaar Gevangenen slapen ketens NIEUWS in het korf Nieuw record in de woningbouw Vier vrouwen vermoord in veertien dagen „Goedige gorilla werd angstig konijn Zeeland gaat veel meer groente telen Bulkcarrier in Lobith te water gelaten Vrachten markt Vismarkt Appels nu reeds uit de gascellen Mild vonnis voor Haagse metselaar Goudse gracht wijkt voor verkeer Goudse huisschilder met gezin naar Oost- Duitsland? in B. en W. van Reeuwijk over de Lucasselaan UIT 15 LANDEN 150 SCHAKERS Straten naar musici genoemd? Onderhoud zeewering Delfland s N S C—N D C DONDERDAG 7 JANUARI 1960 PAGINA I Een gelid Brabantse amazones A Amsterdamse vechtersbaas terug op het rechte pad DE HOGE VELUWE Motoren en scooters krijgen toegang Omdat zusje klap kreeg Lonen te laag Vermiste auto terecht Hoogovenschaaktoernooi Brabantse amazones in opmars SINT-OEDENRODE, januari. Twintig jaar geleden was een Bra bants boerenmeisje dat paard reed bijna zoveel als een openbare zon- dares; zes jaar geleden gaven de bis- schoppen van Den Bosch en Breda gehoord de geestelijke adviseur van de Noordbrabantse Christelijke Boe renbond, rector Bekkers, thans bis schop-coadjutor en nog altijd lande lijk ruiter hun goedkeuring aan het opnemen van vrouwelijke leden door de landelijke rijverenigingen; vandaag staan bij de 145 afdelingen van de Bond van Landelijke Rijver enigingen van de N.C.B. 239 amazones te boek, meest jonge meisjes, maar ook gehuwde vrouwen, die de sport „in haar trouw" zijn blijven beoefe nen. Ook bij de andere bonden van landelijke ruiters; van de L.L.T.B., de A.B.T.B. en de L.T.B., hebben de amazones intussen haar intrede ge daan, maar nergens in die mate als in het Brabantse, waar de ruitersport bij de boeren geliefder is dan in tnige andere provincie. De N.C.B. telt in totaal meer dan 2200 leden: de penoemde amazones en een kleine t'000 ruiters. Dat is bijna twee keer zoveel als de tweede grootste bond die van Limburg, welke zo'n 1300 leden telt. In Brabant zijn zomers de concoursen dan ook aan de orde van de (zon) dag en bij alle festivi teiten, of het nu priesterjubilea of koninginne-optochten zijn, zetten de landelijke ruiters luister bij aan de feeststoet. De bloei van de landelijke ruitersport ln Brabant houdt voor een groot deel verband met het feit, dat de overgrote meerderheid van de boerenbedrijven trouw is gebleven aan de natuurlijke paardekrachten. Een jaar of vijf gele den zag het ernaar uit, dat de motorise- ïing ook in Brabant een dusdanige DEN HAAG, 6 jan. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn in november van het afgelopen jaar 8.636 nieuwe woningen opgeleverd, een aantal dat nog nooit in een maand november werd bereikt. In november 1958 werden 8.263 nieuwe woningen vol tooid. In de eerste elf maanden van 1959 kwa men 73.997 woningen gereed, tegen 80.641 in de overeenkomstige periode van 1958. In november werd begonnen met de bouw van 6.255 woningen (november 1958 met 6.958 woningen). Op 1 december jl. waren 90.110 woningen in aanbouw. BURY, 5 jan. (Reuter) Vanavond is te Bury in Lancashire het verminkte lijk van een vrouw gevonden, het vierde lijk, dat in veertien dagen tijds in Engeland is aangetroffen. Twee dagen voor Kerstmis werd het onthoofde lijk van de 29-jarige Stephanie Baired in Birmingham gevonden, op nieuw jaarsdag het lijk van de 18-jarige Pauline Blaney en nog geen 24 uur later het lijk van de 33-jarige mevrouw Ruby Carter in Swansea. De politie vermoedt, dat het jongste slachtoffer de 47-jarige, uit Tsjechoslo- wakije afkomstige Hedwig Fwerytschew- ski is. Het stoffelijk overschot vertoonde zware hoofdwonden. De 52-jarige echtge noot van de vrouw, afkomstig uit de Oekraine, wordt gezocht. vlucht zou nemen, dat de paarden en dus de sport in gevaar zouden komen. Het gezond verstand en het economisch inzicht van de boeren zijn echter ster ker gebleken dan de mode: toen dui delijk werd, dat de paarden in de mees te gevallen rendabeler waren dan mo toren, kwam de opmars van de laatste weldra tot stilstand. Juist op de kleine gemengde bedrijven op het zand is het paard economischer dan de machines, die op de kleine versnipperde kavels zelfs nauwelijks bruikbaar zijn. Maar het moge dan waar zijn, dat de Brabantse boeren de natuurlijke P.K.s' niet in ere gehouden hebben uit reve rentie tegenover het paard en omwille van de ruitersport, wel is het een feit, dat men in Brabant omwille van die sport het ras veranderd heeft. Voor de meeste Brabantse ploegen staan sierlij ke warmbloedpaarden: het zware trek paard is er niet gewild, tenzij op de zware klei, waar men het niet kan mis sen. Rust roest Dertig jaar geleden was dat an ders: toen in ,1928 de Bond van Landelijke Rijverenigingen werd opgericht, had men nog bijna uitsluitend koudbloedpaarden en be wogen de boerenzoons die de sport beoefenden zich met meer enthousias me dan gratie op brede, zware paar denruggen. De boeren wisten in die rijd niet beter of 2e hadden voor het landbouwwerk forse paarden nodig. Toen bleek, dat ook de lichter ge bouwde warmbloedpaarden het werk op het zand gemakkelijk aankonden en dat ze bovendien nog vlotter wa ren in stap en draf, werd het koud- bloedpaard steeds meer vervangen. De oorspronkelijke warmbloed-land- bouwpaarden waren nog van een vrij zwaar type, maar op verzoek van de ruiters gingen de fokkers zich toeleg gen op een lichter paard: zwaar ge noeg voor het bedrijf, maar toch aangenaam om te berijden. Wie van daag de fiere stoeten landelijke ruiters ziet, kan zich nauwelijks voorstellen dat de fraaie paarden die de zwart- gejaste ruiters en amazones dragen, op door-de-weekse dagen de ploeg of de kar trekken. Dank zij het succes van de fokkerij is het ook hier moge lijk geworden, het nuttige met het aangename te verenigen. Dat aange name heeft trouwens nog nut ook: het moge zo zijn dat de boer na een week van werken en na een druk sei zoen de rustdag en de slappe periode met vreugde begroet, voor het paard is rust, en zeker langdurige rust, niet ideaal. Vooral in de stille tijden is de ruitersport dan ook van groot belang om de paarden in conditie te houden. Vandaar dat veel boeren die zelf niet rijden hun paarden graag beschik baar stellen aan boerenzoons die thuis niet aan bod komen omdat het paard al door hun vader of door een broer bereden wordt. Vormende kansen et spreekt vanzelf, dat met de landbouwrijpaarden nooit die prestaties te bereiken Zijn die men kan leveren met paarden die „ho ger in het bloed staan", zoals dat heet. Maar dat neemt niet weg, dat de lan delijke ruiterconcoursen evenementen zijn waarbij zeer veel te genieten valt. In het NCB-gebied zijn er ieder jaar zo ongeveer dertig van die concoursen, waarop de voorselectie plaats vindt voor het bondsconcours, waar de kam pioenen uit de bus komen die worden afgevaardigd naar het concours van de Nederlandse katholieke bond. De num mers zijn dressuur van achttalle» waarbij acht ruiters uit één afdeling te gelijk een bepaald dressuurprogram af werken; soortgelijke wedstrijden voor viertallen; individuele dressuur en springen. Tenslotte zijn er nog tuig- nummers, waarbij de paarden voor concourswagentjes worden gespannen. Daarnaast worden echter nog allerlei andere prestaties geleverd. Zo gaf de afdeling Berkel-Enschot dit jaar een de monstratie van voetbal te paard, ter wijl bij het 30-jarig bestaan van de bond, in 1958 in Roosendaal, prachtige staal tjes van acrobatiek te paard en vrij heidsdressuur werden weggegeven. Knap is ook altijd het optreden van de bereden staffanfare van de N.C.B., die hoe kan het anders uit St.-Oeden- rode komt. Bij de concoursen slaan de amazo nes geen slecht figuur. De Deurnese amazone Riek van Baars behaalde enkele jaren geleden zelfs het kam pioenschap individuele dressuur van de Nederlandse katholieke bond. De amazones hebben een streepje voor, op de ruiters inzoverre zij niet verplicht zijn, met een eigen paard te komen: zij mogen desgewenst het paard van een van de ruiters nemen. Dit voor recht dat trouwens maar betrekke lijk is. want met een eigen, ver trouwd paa.^ is het doorgaans ge makkelijker werken is de amazo nes toegestaan omdat de meisjes op een boerderij vaak niet aan een eigen paard toekomen. Voor het overige hebben ze echter een gelijkwaardige plaats veroverd: sinds vorig jaar zijn ze officieel gelijkgesteld met de lan delijke ruiters, zodat ze nu ook in het bestuur kunnen worden gekozen. VIC LANGENHOFF GOES, 6 jan. Er is voor de groente teelt in Zeeland een behoorlijke uitbrei ding te verwachten. Zowel de teelt onder glas als die in de volle grond biedt pers pectieven. Met deze optimistische conclu sie besloot ir. J. J. van Hennik, rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland en West- Brabant, zijn toespraak in de vandaag te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging. De heer J. A. Veerman, verbonden aan het Instituut voor tuinbouwtechniek te Wageriingen, sprak in de ochtendvergade ring over de mechanisatie in de groente teelt. Hij merkte'op, dat men met mecha nisatie voorzichtig dient te zijn. Men dient tevoren goed te overwegen welk onder deel van de tuinderij ervoor in aanmer king komt. Over de beregening in de groenteteelt voerde de heer J. Strijbos van het proef station voor de glascultures te Naaldwijk het woord. Hij herinnerde eraan, dat men reeds dertig jaar geleden met beregening is begonnen, maar pas na de tweede we reldoorlog heeft de tuinder geleerd hoe hij het moet doen. Hij waarschuwde bij jonge planten vooral voorzichtig te zijn met de beregening, omdat de structuur van de grond er slechter door wordt. Momen teel is deze zaak een knelpunt bij de tuin bouw in het Westland. De heer W. P. van Winden eveneens verbonden aan het proefstation te Naald wijk. sprak over de teelt van komkom mers. .JJ AMSTERDAM, 5 jan. De breedge schouderde, 37-jarige voormalige gewicht, heffer, T. van der V. heeft vanmiddag voor het gerechtshof drie maanden ge vangenisstraf tegen zich horen eisen voor de rel. die zich nu bijna anderhalf jaar geleden in het cabaret ,,'t Uiltje" aan het Thorbeckeplein in de hoofdstad afspeelde. In eerste aanleg had de of ficier van justitie voor de rechtbank zes maanden plus ter beschikkingstelling geëist, en hij ging in hoger beroep, toen de rechtbank een veel minder vonnis uitsprak: vier maanden, waarvan twee ter beschikkingstelling. Vandaag gaf de verdachte beleefd en timide volmondig toe, zich aan lokaal vredebreuk te hebben schuldig gemaakt Hij was op het toneel gesprongen, toen „Zwarte Riek" er een liedje aan het zingen was en had haar de microfoon ontrukt. De eigenaar van het cabaret, Kees Manders, had hem enkele malen gesommeerd de zaak te verlaten, doch hij had daaraan geen gevolg gegeven Met vereende krachten hadden Manders, en zijn personeel de lastige, dronken vechtersbaas daarna onschadelijk ge maakt. Verdachte's raadsman, mr. M. Huy- gens, legde verklaringen van werkge vers over, waarin gezegd werd dat ver dachte thans niet meer drinkt en tot volle tevredenheid de hem als zand- straler opgedragen werkzaamheden ver richt. De procureur-generaal, mr. A. S. de Muinck-Keizer. herinnerde er in zijn re quisitoir aan, dat verdachte en zijn makkers anderhalf jaar geleden in de binnenstad van Amsterdam een ware terreur uitoefenden en dat men in dit licht bezien geen lankmoedigheid meer mocht betrachten, ook al noemde hij de bekering van verdachte een wonder om te aanschouwen. Verleden jaar voor de rechtbank noem de mr. Huygens zijn cliënt „een goedi ge garilla" ditmaal zei hij een moeten spreken van „een angstig konijn". Nu verdachte ernstig poogt geen drank meer aan te raken, meende de raadsman dal men dit streven niet met gevangenis straf moest doorkruisen. Hij stelde het hof voor verdachte zes maanden voor waardelijk op te leggen. Het is een verheugend feit, dat de belangstelling voor de ruitersport bij de Brabantse boerenjeugd zich nog steeds in opgaande lijn be weegt. Deze sport is nl. van bijzondere waarde voor haar vorming en het be stuur van de bond er zelfs van over tuigd, dat de beschaving die de tegen woordige jonge boeren bezitten, voor een belangrijk deel aan deze edele sport te danken is. De laatste jaren is de deelname aan de wedstrijden steeds blijven groeien en ook het aantal jon geren dat ,,op rijles" gaat, groeit gesta dig. De landelijke ruitersport is uiteraard voor 100 pet am teuristisch, maar dat wil niet zeggen dat er niet serieus ge traind wordt. In ieder van de 145 afde lingen van de bond worden de leden vakkundig geïnstrueerd door de com mandanten, die zelf speciale cursussen volgen in St.-Oedenrode. Daar klopt in een oude tramremise het hart van de landelijke paardensport; hoofdin- structeur J. Moonen en instructeur J. van Dieren instrueren er tijdens de win termaanden in vele driedaagse cursus sen de commandanten, niet alleen in het rijden en springen, maar ook inza ke hoefbeslag, verzorging en voeding van de dieren. Sinds enkele jaren wor den hier ook apart- amazonecursussen gegeven vcor de dames die tot de mid denklasse gevorderd zijn. Dat deze opleidingen resultaten af werpen moge blijken uit het feit, dat Brabantse ruiters dit jaar het kam pioenschap springen in de wacht sleep ten, terwijl er ook een Brabander was bij de Nederlandse ruiters die de eer ste prijs wonnen op de internationale i wedstriiden in Duitsland. I De amazones vallen nu ook in de vriizen. LOBITH, 6 jan. Vandaag is op de scheepswerf „De Hoop" te Lobith het casco van de grootste bulkcarrier, die ooit in Nederland ia gebouwd, te water gela ten. Het schip is speciaal ingericht voor het vervoer van stortladingen en ver sterkt voor ertsvervoer. Mevrouw Rober- Verolme heeft het gedoopt met de naam „Nieuwe Tonge". Het schip is gebouwd voor de Nederlandse Vracht- en Tank- vaartmij te Den Haag De hoofdafmetin- gen van het ms „Nieuwe Tonge" zijn lengte over alles 170,46 m., lengte tussen loodlijnen 160,11 m. breedte op spanten 22,25 m, holte tot hoofddek 13,40 m, ge laden diepgang 9,49 m en deadweight 20,400 ton. Het schip wordt voortbewogen door een scheepsdieselmotor van een vermogen van B850 pk., waardoor een snelheid van 15,8 knopen kan worden behaald. Het schip vertrekt vrijdag naar Rotterdam, waar het door eigen werfpersoneel wordt afge bouwd. UTRECHT Het bestuur van het pro- duktschap voor vee en vlees heeft tijdens een openbare vergadering te Utrecht be sloten, de overnameprijs voor baconvar- kens met 5 cent per kilogram geslacht ge wicht te verlagen tot 2.12 per kg. GRONINGEN Bij de Nutsspaav- bank te Groningen werd in 1959 ingelegd f 36.7 miljoen (1958: 33 miljoen). De te rugbetalingen bedroegen 31 miljoen 31.7 miljoen). Het aantal inleggers ver meerderde met 3269 en bedraagt thans 129.592. Het tegoed van de inleggers be droeg eind december 110.7 miljoen. Op 27 januari zullen op het vliegveld Zestienhoven 44 Ierse jongelui arriveren, die op de Verolme-werven een opleiding zullen ontvangen voor scheepsbouwer. Na hun opleiding, die zes tot 12 maanden zal duren, gaan de jongens terug naar Ier land, waar zij tewerk worden gesteld op de Verolme-werf te Cobh. Daar zal dan een bescheiden begin worden gemaakt met de nieuwbouw van schepen. Op de Ierse werf wordt thans nog slechts gerepareerd. De 120 Ierse jongens van de zuidkust, die zich voor de oplei ding hebben aangemeld, worden dezer dagen geselecteerd. ROTTERDAM, 7 januari 1960. 6 januari n.m.: 152 ton haver Maarssen: 70 ton vismeel Maarssen; 250 ton mais Leeuwar den; 100 ton stukg. Amsterdam; 200 ton sal peter Veghel; 100 ton salpeter Doetinchem, 80 ton salpeter Leeuwen: 600 ton lijnzaad Zaan streek; 1100 ton kolen Leeuwarden; 100 ton kolen Sluiskil; 185 ton stammen Amsterdam; 241 ton granen Wageningen; 400 ton melkpoeder Amersfoort; 199 ton cellulose Breda. Totaal 85 reizen. 7 januari v.m.: 250 ton stukg Amsterdam; 160 ton kunstmest Franeker; 600 ton lijnzaad Zaan streek; 100 ton zemelen Veghel; 100 ton rogge, Maashees; 100 ton granen, Deventer; 50 ton mais Lithooyen; 104 ton haver Maarssen; 100 ton granen Almelo; 300 ton cacaobonen Amster dam; 200 ton granen Delft i ROTTERDAM. 7 januari. Heden werden aan de Visafslag alhier van IJmuiden en elders 200 kisten zeevis en 455 kg spiering en snoek baars aangevoerd. De prijzen waren, per kg: tarbot klein f 1.60—1 95. griet f 1.40—1.55. snoekbaars f 1.102.15, spiering 0.90—1; pei kist: schol, groot f 5358, middel f 63—66, klein f 5456 kabeljauw, middel f 5658, klein f 41—44, makreel f 38—40, wijting f 4345. EDE, 5 jan. De directie van het nationale park de Hoge Veluwe heeft besloten voortaan ook berijders van mo toren en scooters toegang tot het park te verlenen. Tot nu toe was het natuur reservaat voor hen gesloten en daar ve len niet met dit feit bekend waren, ge beurde het herhaaldelijk, dat zij teleur gesteld terugkeren moesten bij de in gang van het park. De nieuwe maatre gel is echter slechts een proef en het is mogelijk, dat ze binnenkort weer on gedaan gemaakt wordt Als de motoren en scooters met hun lawaai de rust in het park te veel verstoren wordt het hek voor hen weer gesloten Automobi listen en bromfietsers hebben reeds lang toegang. GOES, 5 jan. - De veilingvereniging „Zuid Feveland" heeft vandaag een be gin gemaakt met de verkoop van appels uit de ga'cellen van het veilingkoelhuis Er werd een quantum van 15 ton Bram- ley Seedling aangeboden. Deze keuken appel vindt altijd veel aftrek in België en ook nu werd de gehele partij weer ge kocht voor export naar dit land. De prijs was zeei i.evredigend. De op deze manier bewaarde app- Is blijven veel lan ger goed dan in het gewone koelhuis, maar in verband met de grote vraag is men thans veel vroegei dan andere Jaren met de verkoop begonnen. DEN HAAG, 6 jan. Prins Bernhard zal, gelijk gemeld, op uitnodiging van de Mexicaanse regering een kort bezoek aan dit land brengen, alvorens hij een be zoek brengt aan 'de West. Nader kan nu worden gezegd, dat hij op 11 januari op het vliegveld van de stad Mexico wordt verwacht. Hij zal daar worden begroet door de minister van Buitenlandse Za ken, Manuel Tello en andere regerings vertegenwoordigers en door de Neder landse ambassadeur, dr. R. Flaes. Op dinsdag 12 januari zal de Prins een krans leggen bij het onafhankelijkheids monument, waarna hij een bezoek brengt aan president Adolfo Lopez Mateos, aan wie hij een Ned. Koninklijke onder scheiding zal uitreiken. Daarna biedt de president een banket aan ter ere van zijn gast. 's Avonds is er een receptie op de Nederlandse ambassade. Woensdag zal Prins Bernhard een rui terfeest bijwonen van de nationale paar- densporfederatie in Mexico, waaraan hij zal lunchen met minister Tello. Ver volgens vertrekt Z.K.H. naar Cuernava- cas een toeristenoord, 70 km ten zuiden van de hoofdstad. Ook zal hij een bezoek brengen aan het stadje Taxco, centrum van de zilverproduktie in Mexico en ten slotte enige dagen doorbrengen in de badplaats Acapulco, alvorens naar de Ned. Antillen te vertrekken. DEN HAAG, 7 jan. De 22-jarige Haag se metselaar A. D. is vanmorgen door de rechtbank wegens mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met af trek van voorarrest en met opheffing van het bevel tot voorlopige in hechtenisne ming. Op 16 augustus jl. had hij in de Jan de Baenstraat in Den Haag in grote woede de 18-jarige J. W. van V. zo mishandeld, dat deze aan de gevolgen is overleden. Zulks uit kwaadheid over het feit, dat Van V. het zusje van de metselaar een klap in het gezicht had gegeven, omdat zij niet meer met hem wilde omgaan. De officier van justitie had twee en een half jaar met aftrek geëist. GOUDA, 6 jan. Op het stadhuis is vanmiddag aanbesteed het dempen, riole- ren en bestraten van „De Raam", een van de voornaamste Goudse grachten, die zal worden opgeofferd aan 't verkeer. Hier over komt namelijk de noordzuid-ver binding te lopen. Er waren 17 inschrijf- stere. Laagste was de firma G. van Stave ren en Versluijs te Gouda met 494.000; hoogste de firma P. Bokhoven te Gouda met 644.000. De gunning is aangehouden. DEN HAAG, 7 jan. „Heeft de minister kenn:e genomen van publikaties, inhou dende, dat bij sommige busondernemingen het personeelstekort zo groot is, dat, ln het bijzonder tijdens spitsuren, op een af doende vervoersgelegenhei d niet kan wor den gerekend?" Dit is een van de schrif telijke vragen, die bet Tweede-Kamerlid Van Eibergen (AR) aan de minister van Verkeer en Waterstaat gesteld heeft over het tekort aan personeel van ongeveer 25 pet., waarmee de onderneming Citosa te Boskoop te kampen zou hebben. De heer Van Eibergen vraagt voorts aan de minister of bij andere vervoersonder nemingen soortgelijke moeilijkbeden be staan. Worden naar aanleiding van dit te kort aan personeel ontheffingen van bet rijtijdenbesluit verleend, en ails dit het géval is, tot welke omvang en over wellje perioden geschiedt deze ontheffing dan? De heer Van Eibergén vraagt voorts o.a., of, als de oorzaken van het perso neelstekort gelegen zijn in onjuiste lonen e nandere arbeidsvoorwaarden, de minis ter bereid is maatregelen te bevorderen ter voorziening ln dezen. Kan men geen personeel, afkomstig uit de z-g. overschot, gebieden, zo nodig met overheidshulp, aantrekken? Welke maatregelen denkt ds minister te nemen, opdat een goede ver voersvoorziening verzeker blijve, de vei ligheid niet in het gedrang komt en het rijtuigewbesluit wordt nageleefd? Intussen wordt van de zijde van de „Citosa" ondej meer het volgende mede gedeeld: in overleg met de rijksverkeers inspectie, die volledig begrip toont voor onze moeilijkheden, gaan wij thans enige beperkingen in de dienstregeling invoe ren, welke hoofdzakelijk neerkomen op De 49-jarige Goudse huisschilder T. P. is op 12 december met zijn gezin in een huurauto van de garagehouder, de heer C. Michaelis te Gouda, met onbekende bestemming vertrokken en nog steeds niet teruggekeerd. Uit brieven, die in middels met familieleden zijn gewisseld, heeft men kunnen opmaken, dat het ge zin in Oost-Duitsland vertoeft. De auto verhuurder zelf ontving een brief van een zwager van P., die in Oost-Duits land woont en daar een hoge positie zou bekleden. Deze zou P. aan een betrekking helpen en dat moet de reden van ver trek zijn geweest van de Goudse huis schilder. De zwager schreef, dat P. in derdaad bij hem op bezoek is geweest, maar dat hij hem naar Holland had te ruggezonden. Vorig week kreeg 'n broer van P., die eveneens in Gouda woont een telegram van de huisschilder met de inhoud: „Ben onderweg, bericht auto verhuurder". De huisschilder zou dus al lang terug moeten zijn. Gisteren was hij echter nog niet in Gouda terug. Wel tvas een brief van de huisschilder gericht aan de autoverhuurder. Hij deelde daarin me de dat hij de auto voor het station in Osnabrueck heeft neergezet. Volgens de zelfde al dan niet betrouwbare inlichting staat de wagen daar onbeheerd. Zelfs het contactsleuteltje zou hij in de wa gen hebben achtergelaten. De papieren, die bij de auto behoren zijn volgens de briefschrijver door de Oost-Duitse volks- politie in beslag genomen. P. schreef verder, dat hij met zijn gezin weer naar de Oost-zone is vertrokken. Hij raad de de auto-verhuurder aan de door hem gemaakte onkosten te verhalen op zijn inboedel in Gouda. Nader meldt men ons uit Gouda; De auto, waarmede de 49-jarige Goudse huisschilder T. P. medio december naar Oost-Duitsland vertrok, is terecht. Nadat de verhuurder de sleuteltjes van de des betreffende wagen per brief had ontvan gen, is hij met zijn echtgenote naar Osna- brück vertrokken. Daar stond de auto inderdaad voor het station geparkeerd. Vannacht om half drie kwam de auto verhuurder weer in Gouda aan. P. schijnt zelf weer naar de Oostzone vertrokken te zijn. De door hem gemaakte kosten moe ten uit de opbrengst van de verkoop var zijn inboedel bestreden worden. ROTTERDAM, 6 jan. Vijfenveertig gulden boete subs. 18 dagen hechtenis, 60 subs. 24 dagep hechtenis en zes dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, 75 subs. 25 dagen en 10 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van eveneens twee jaar. Dit zijn de eisen van de officier van justitie voor het kanton gerecht, mr. H. Oort in de drie zaken die vanmorgen werden behandeld tegen de Rotterdamse handelaar in tweedehands auto's, P. van E. In de drie dagvaardingen werd primair ten Ia6te gelegd de overtreding van de al gemene politieverordening van de ge meente Rotterdam, waarin wordt vermeld dat het verboden is motorvoertuigen te parkeren op de openbare weg met de be doeling ze te verhuren, verkopen of ver handelen P. van E. Ie reede vele malen in aan raking geweest met het kantongerecht inzake deze kwestie Hij werd enkele ma. len vrijgesproken, doch op 1 juni 1959 werd hij veroordeeld Hij is toen in hoger beroep gegaan. Het onderhavige artikel van de politieverordening is vorig jaar aan deze verordening toegevoegd. De ver dediger van beklaagde, mr. drs A. W Bokma. achtte het artikel in strijd met de gemeentewet, de wegenverkeerswet en de motorvoertuigenbelastingwet. „Er zijn enige honderden handelaren in tweede hands automobielen in Rotterdam, die door het artikel ernstig worden gedu peerd", voerde de verdediger aan „Af gezien van de vraag of het artikel in strijd is met de wet en dus onverbindend moet worden geacht, kan men zich afvra gen of de gemeente dan niet moet zorgen voor terreinen waarop deze handelaren hun bedrijf kunnen uitoefenen. Op dit moment is er slechts één terrein beschik baar nl. aan het Noordplein en boven dien is dit voor het grootste deel in be slag genomen door attributen van de groentemarkt. De meeste handelaren mo gen zich niet in een besloten ruimte ves tigen omdat zij dan in strijd komen met de vestigingswet Het behalen van een vestigingsvergunning is voor hen vaak zeer moeilijk. Binn.. .kort komt er wel licht een verandering in deze wet, waar door ook zij een vestigingsvergunning kunnen verkrijgen". Mr. Bokma wees voorts op de 6ituatie In Amsterdam en Utrecht, waar wel plaats is voor de handel op de openbare weg in auto's. De verdediger vroeg vrijspraak van zijn cliënt en ontslag van rechtsver volging. De officier merkte in zijn repliek op dat de billijkheid van de wet en het be leid van de gemeente buiten de rechts- zaal moeten büjven. Voor deze zaak bestond overgrote be langstelling van de zijde van de andere autohandelaren. P. van E. Is namelijk de eerste, die een proces-verbaal heeft ge kregen. Het proces Is dus te beschouwen als een proefproces. De verdediger heeft met behulp van foto's trachten aan te tonen, dat er op de plaatsen waar zijn cliënt zijn wagens had neergezet St.-Janshof, Achterklcoster en Groenendaal geen sprake was van „hinderen van het verkeer". De kanton rechter. mr. D. Miillcr bepaalde de uit spraak over veertien dagen. OSLO, 7 jan. (A.F.P.) De Noorse schrijver Jens Bjoerneboe heeft in het radicale blad „Dagbladet" felle kritiek geleverd op 'de behandeling van gevan genen in de gevangenissen van Oslo en omgeving. Hij onthulde, dat de gevange nen 's nachts in ketens moeten slapen. Voorts maakte hij melding van een geval, waarbij een gevangene gedurende drie maanden werd opgesloten in een kelder cel zonder luchtgat en slechts zwak ver licht. Drie maanden had de man er door gebracht, volkomen naakt en zonder dat bij zich mocht wassen of scheren. De gevangenisautoriteiten hebben toe gegeven dat zo'n geval zich heeft voor gedaan, doch zij zeggen, dat het om een speciaal geval van een gevaarlijke gevan gene ging. Voorts heeft de gevangenis directeur Halvorsen verklaard, dat de genomen maatregelen alleen moesten ver hinderen, dat gevangenen proberen zelf moord te plegen. Er is op het ogenblik een nieuwe gevan- geniswet in Noorwegen in voorbereiding. 1 frequentieverlaging op zondagen en op werkdagen in de latere avonduren. De gewijzigde dienstregeling gaat in op zon; dag 10 januari. Het Het communiqué vermeldt voorts, dat het bedrijf reeds zeer lang met een groot tekort aan rij dend personeel te kampen heeft, dat voornamelijk ontstaan is door te lage lo nen en onvoldoende vergoeding voor on regelmatige arbeid. Het communiqué noemt verder als oor zaken van het tekort het uitblijven van een gunstige regeringsbeslissing in cL huidige loononderhandelingen en het feit, dat Boskoop in een lange stand plaatsklasse is ingedeeld. Naar aanleiding van de kwestie ver breding van de Burgemeester Lucasse laan merken B. en W. van Reeuwijk op, dat tijdens de drukke weekeinden in het zomerseizoen steeds meer vakantie gangers en watersporttoeristen met au to's en andere vervoermiddelen in en o"1 de Not. d'Amerielaan vertoeven. Dezf laan is daarvoor te smal, speciaal he' eerste gedeelte vanaf de 'sGravenbroek- seweg. Tengevolge van de steeds groter wordende verkeersdrukte in de laatste jaren is het verkeer op de Not. d'Aume- rielaan speciaal op weekeinddagen een probleem geworden. Doordat deze laan een voor auto's doodlopende weg is, moe ten de voertuigen bij vertrek uit het Plassengebied weer langs deze laan rij den, waardoor er opstoppingen ontstaan. Om aan deze ongewenste toestand een eind te maken, komt B. en W. als de enige juiste oplossing voor het verkeer langs de Burgemeester Lucasselaan te laten afvloeien in de richting Gouda- Natuurlijk zou een totaal parkeerverbod ook een oplossing zijn, maar hierdoor worden èn de gasten èn de bedrijven be nadeeld. Na verbreding met een meter van het huidige rijwielpad waarbij het wandelpad geheel zelfstandig en intact blijft, zal bevorderd worden dat de bur gemeester Lucasselaan op drukke week einden en op enkele drukke dagen alleen gebruikt mag worden door auto's met een asdruk van maximaal een ton. Verder ligt het in de bedoeling, het verkeer dan in één richting te leiden, namelijk in de richting van Gouda. Tegelijkertijd zal dan een parkeerverbod ingesteld moeten wor den aan één zijde van de Notaris d'AU- merielaan. Door gebruik te maken van zogenaamde klapborden zal een en ander ter plaatse worden aangegeven. Het is beslist niet zo, dat het autover keer langs de burgemeester Lucasselaan zal worden gespuid. Deze maatregel zal alleen bij uitzondering gelden tijdens en kele drukke weekeinden en andere bij zondere gelegenheden, waarbij een grote toeloop heeft plaatsgevonden. Naar schatting, aldus besluiten b. en w. zal het slechts tien veertien maal per jaar voorkomen, dat deze maatregel toegepast moeten worden. BEVERWIJK, 7 jan. - Op originele wjjze heeft gistermiddag ln het Kenne- mertheater te Beverwijk de loting plaats gevonden voor de eerste ronde van he' 23e Hoogovenschaaktoernooi. Aan de hand van een schets van Godfried Bomaiis uit diens bundel „Buitelingen" was eet' schaakbord vervaardigd waarvan de stuk ken verdwenen wanneer men aan een touwtje trok. Deze originele loting had tot resultaat, dat in de eerste ronde va" de grootmeestersgroep vanavond tegs» elkaar uitkomen: MatanovicLarsen, Ta" Donner, FiohrToran, Bouwmeester-' Barendregt, PetrosjanVan Scheltinga' deze loting geldt tevens voor de mees- tergroep, de damesgroep en de reserve- tienkampen. De deelneming aan het toernooi is dl' jaar bijzonder groot. Niet minder dan honderdvijftig schakers uit vijftien lan den komen tegen elkaar uit. In de groot' meestergroep kunnen de spelers Baren dregt en Tan, wanneer ze vier punten veroveren, de meestertitel behalen. Ba rendregt krijgt dan de titel internatlonaa' meester, omdat hij bij het 21e Hoogoven- schaaktoernooi reeds een meesterresui- taat behaalde. Bouwmeester, Van Schel tinga en Toran behalen de grootmeester titel, indien zij vijf punten behalen. De heer C. J. Segboer bestuurslid vaü de afdeling 's-Gravenhage en omstreken van de maatschappij tot bevordering van de toonkunst, heeft de gemeenteraad van Den Haag verzooht drie straten of lanen te vernoemen naar drie musici, die va" grote betekenis zijn geweest voor het Ne derlandse muziekleven in het algemeen en voor het culturele leven in Den Haag in het bij-zonder. Deze drie musici zijn dr' Peter van Anrooy, die vele jaren dirigen1 is geweest van het Residentie Orkest en de jeugd-ooncerten met toelichting heef' ingevoerd; dr. Johan Wagenaar, die van 1919 tot 1937 directeur van het Koninklijk Conservatorium is geweest en Arno'-" Spoel, die onder meer de Nederlandsche Vereen-iging voor den Volkszang heef' opgericht. Dijkgraaf en hoogheemraden van he' Hoogheemraadschap Delfland hebben he denmorgen aanbesteed het onderhoud van Delflands zeewering gedurende 1960. Er waren acht inschrijvingen binnengeko men: Firma J. Pijl te Zuidland en firma Kuiper en Leeuwenkamp te Monster voof 426.900; de aannemers van wegen firma Samson, Oegstgeest, 435.000; firma Snep vangers te Apeldoorn 435.600; Gebr- Hakkers te Werkendam, 439.000; firma A- van der Straaten, Mijnsherenland. 444.440; Gebr. Van Verlaat, HardinX" veld, 449.000; firma L. J. Zoetemeyer. Brielle, 452.400; firma D. Verstoep, Den Haag, 453.000. Het werk werd gegund aan de laagste inschrijfster. PARIJS De Wereldbank heeft aan Chili een lening verstrekt van $32,5 min- Dit geld is voor het grootste gedeelte bestemd voor de opbouw van een bydro- elektrische centrale met een capaciteit van 280.000 watt in midden-Chili. ln noord-Chili zal een kleinere centrale wor- ik nnn®e^üuwd met een capaciteit van 15.000 watt ten behoeve van de plaatse lijke ijzermijnen. In totaal heeft de We reldbank thans aan.Chili $106.2 min. ge leend.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1960 | | pagina 4